„Ik ben te laf 0111 inbreker te zijn. Ik heb gezegd. Muzikaal ambassadeur van Nederland in Amerika Twee maten in het recht Drievoudige kunstmaan ONDERDANEN VAN V.A.R. REPPEN ZICH UIT IRAK Amsterdam heeft bredere haven dringend nodig Hansa wist alles van valse verklaringen Deense Helga Dan na ijzige reis even in Rotterdam Donderdag 19 maart 1959 EEN JAAR GEËIST TEGEN 23-JARIGE 99 ZEEUWSCH DAGBLAD Reizen voor Ambonezen Pag. DE LOOPBAAN VAN „PROFE SSOR" BERNARD WAGEN AAR Bruidsboeket ONTHULLING IN SCHROOT AFFAIRE Kweekscii ooibonden vóór wijziging van wet-H.O. Amerikaanse lening aan Indonesië OVEREENSTEMMING metaalindustrie IN NOORD-RHODESIË AMERIKA KONDIGT AAN Hoilderd IlGgCrS gearresteerd Voor 't eerst 's winters in Quebec Maatregelen gevraagd Tegen te niet doen ruilverkaveling DAG-F UZZLE y m YI iH m 2-7 £9 Rode campagne zaait angst BURGEMEESTER VAN HALL: Indringer vlucht voor het mes van slagersdochter Eoka-strijders uit schuilplaatsen GEEN APPLAUS Rode Zee schiet Belgisch schip te hulp Somber beeld bij baconexport rijzen van Amsterdam Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De 23-jarige jongeman, die gister ochtend voor de Amsterdamse rechtbank verscheen, had het allemaal wel grondig verknoeid. Toen hij ze ventien was had de kinderrechter hem voorwaardelijk ter beschikking van de regering gesteld. Drie jaar later kreeg hij van de rechtbank wegens verduistering tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. De proeftijd werd op drie jaar gesteld. Vorig jaar oktober kreeg hij voor een andere verduistering vier maanden en op nieuw voorwaardelijke terbeschikkingstelling. Nu stond hij in zijn slobberige manchester jasje weer terecht ja, de heren rechters kenden hem nog wel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Er groeit een merk waardige rechtsongelijkheid tussen Am bonezen, die in woonoorden zijn ge- huisvest en Ambonezen, die op eigenTN benen staan. Voor de eerste groep is voor," verzuchtte de jongen gisteren, het mogelijk om buitenlandse reizen te Daar ben ik te laf voor. Ik heb 1 maken, voor de tweede vrijwel niet. gezegd." De overheid erkent eigenlijk maar i één groep Ambonezen. Het zijn de men- als oud-militairen van Hij had ditmaal in de loop van december links en rechts ongedekte ehèques uitgegeven om de eerste! financiële moeilijkheden van zijn huwelijk te boven te komen: een bruidsboeket van vijftien gulden, de taxi's naar het stadhuis en later het geboterde brood op de op afbe taling gekochte huiskamertafel. Eén jaar met aftrek, vond de officier. Bovendien als vonnis is gewezen om zetting van de voorwaardelijke ter beschikkingstelling. De jongeman somde de rechtbank zijn moeilijkheden minutieus op: zes honderd gulden lopende schuld plus vijftienhonderd gulden afbetalings schuld. ZAKJES PLAKKEN Bij de vorige veroordeling hadden de rechters het met hem gemaakt. Per slot stond toen het huwelijk voor de deur en men had goede hoop dat zijn vrouw de jeugdige fraudeur wel op het goede pad zou komen. Wat moest hij echter? In november kwam hij vrij. maar hij had nog geen stap op 's heren wegen gezet, of de schuldeisers klampten zich aan hem vast. De ene kreeg nog twin tig gulden van hem, de ander vijfen zeventig, een derde honderd gulden. Al wat de jongen op zak had was hel tientje, dat hij in het gevang met zak- jesplakken had verdiend. Eerst probeerde hij als havenarbei der de moeilijkheden het hoofd te bieden. Voor het zware werk was hij echter niet geschikt en hij werd ont slagen. Toen naderde de trouwdag, waarvan de rechtbank zoveel ver wachtingen had gekoesterd. Er moest toch een boeket komen en er moesten taxi's voorrijden: per tram gaat men niet ten stadhuize. zou lopen. Even nog had hij gehoopt op de vrijgevigheid van een zwager en een oom, maar die gaven niet thuis. „Was ik maar een goeie inbre ker, dan stond ik er niet zo beroerd INGETRAPT Verminderd toerekeningsvatbaar, concludeerden de gerechtelijke psy chiaters in hun rapporten. Valt best mee, dacht de officier van justitie. De jongen deed zijn zegje immers goed ook op de zitting en hij was met overleg te werk gegaan. Daar van hadden de huwelijksbloemist en een paar winkeliers, die tevens agent schappen voor de gemeentegiro hield- den, spijtig getuigd. „Wij zijn er ingetrapt", gaven de giro-agenten toe. Zij hadden geen geld mogen uitkeren, zonder eerst hun hoofdkantoor te bellen, Maar ja, dat was het erg ambtelijk bekeken. Zake lijk lag de affaire toch wel een ietsje anders: service en klantenbinding, legden zij uit. De rechters knikten. Op 1 april volgt hun uitspraak. Eigen nieuwsdienst Worms. Dit laatste blijkt niet juist te DEN HAAG. Niet minder dan althans de heer Worms heeft nim- sensationeel moet de verklaring wor den genoemd die de heer E. Erbel, procuratiehouder van Hansa Rohstoff te Dusseldorf voor de rechter-commis- saris mr. Woltering in Den Haag, heeft afgelegd in de geruchtmakende schrootaffaire. Deze getuige in de zaak, die de Nederlandse schroothandelaar L. Worms heeft aangespannen tegen Hansa om 151.000 gulden commissie loon op te vorderen, heeft volmondig toegegeven dat de directie van Hansa volledig op de hoogte was van het feit, dat de Zeeuwse metaalmaatschap pij schroot verkocht. I mer een kopie van de brief ontvangen. „IK HEB GEZEGD" Zeeuwse metaalmaatschappij) die thans j na zijn veroordeling voortvluchtig is),; stelde mij toen voor om bij wijze van J proef het schrootcontract van 24 augus- tus 1957 voor de schijn te annueleren. 1 De ongedekte cheques gaven even Ik was het hierover wel met M. eens,, soelaas. De jongeman wist echter;doch heb dit eerst nog opgenomen met) dat hij vroeg of laat tegen de lamp de heer Kröger (een van de directeuren van Hansa), die ook hiermede akkoord' ging. Vervolgens heb ik in het bijzijn! van M., diezelfde dag (23-9-1957) eerst; gedicteerd die brief van de Hansa aan Wnvl-ti'iiItt *»- In de Zeeuwse metaalmaatschappij d.d. Y\ erKtll CIY CrKOI llll£ lil 23-9-1957 en direct hierna de brief van. 0 de Hansa aan Worms, ook van 23-9-1957.' Een kopie van onze brief aan de Zeeuwse' 1 metaalmaatschappij is meegezonden als bijlage bij de brief aan Worms. Het was echter niet onze bedoeling om in werke- DEN HAAG. In de grote metaal- ;lijkheid de in voormelde brieven be- industrie is tussen werkgevers en werk nemers overeenstemming bereikt over het doelde schrootleverantie te annuleren; punt arbeidsverkorting in een nieuwe deze brieven zijn slechts pro forma ge- arbeidsovereenkomst. schreven om te kijken of Worms nu zijn gemak zou houden en om M. tevreden De nieuwe c.a.o.. die nog voorgelegd j te stellen, zal worden aan de organisaties van beide partijen voorziet in een werktijdverkor ting tot 45 uur per week binnen drie jaar. Op 1 januari 1963 zal dat bereikt moeten zijn. AMSTERDAM. In een adres aan de leden van de Eerste Kamer hebben de Kweekschoolbond, de Bond van Ka tholieke kweekscholen en de Vereniging van leraren aan Protestants-Christelij- i ke kweekscholen verklaard, dat het voor hen een grote teleurstelling zou bete kenen indien het wetsontwerp, dat on derwijzers toegang wil verlenen tot aca demische examens pedagogie en psycho logie, eventueel zou worden verworpen. Stelling nemend tegen het protest uit universitaire kring tegen het wetsont werp. verklaren de kweekschoolorganisa ties dat een vergelijking tussen het on derwijs op de HBS-a en de vijfjarige kweekschool aantoont, dat het onder- M. (een van de directeuren van de'wijs op de kweekschool, in verband met GEW AARSCHLWD De heer Erbel bevestigde de verklaring van de heer Worms, dat deze de directie van Hansa had gewaarschuwd dat de transacties werden afgesloten op valse verklaringen. Hij verklaarde voor de rechter-commissaris onder meer het vol gende: PRO FORMA het doel dat het wetsontwerp beoogt, zeker gelijkwaardig is" sen, die in 1950 het K.N.I.L. naar Nederland kwamen en in de woonoorden werden gehuisvest. Zij worden grotendeels door de staat onderhouden. Willen deze Ambonezen een buitenlandse reis maken, dan wordt hun een „laissez-passer", uitgereikt. Het vorige jaar hebben veel Ambonezen met zo'n document eep bezoek gebracht aan de Expo ZIJ NIET Voor de Ambonezen buiten de woon oorden bestaat deze mogelijkheid niet. Zij kwamen op eigen gelegenheid naar Nederland, heel vaak als verstekeling. Velen van hen voorzien nu in hun eigen onderhoud en hebben zich volledig aan gepast. INDONESIËR Op hun verblijfsvergunning staat als nationaliteit Indonesiër aangegeven en daarom moetei? zij zich voor het verkrij gen van reisdocumenten vervoegen bij de Indonesische ambassade. Om voor de hand liggende redenen weigeren deze Ambonezen zich daar te melden. Maar daarmee is dan ook elke mogelijkheid voor een uitstapje over de grens verdwenen Het beleid van de overheid heeft merk waardige consequenties: een jonge Am bonees, die uit Indonesië vluchtte en nu voor zich zelf zorgt, kan niet naar het buitenland; zijn broer, die als oud-mili tair van het K.N.I.L. naar Nederland kwam, in een Woonoord verblijft en grotendeels op kosten van de overheid leeft, kan wel naar het buitenland. 270 MILJOEN GULDEN DJAKARTA, (U.P.I.) Indonesië en de Verenigde Staten hebben gisteren te Djakarta een overeenkomst getekend, waarbij de Verenigde Staten Indonesië een roepiah-krediet verlenen ter waar de van 70.8 miljoen dollar (ruim 270 miljoen gulden) voor de aankoop van Amerikaanse landbouwoverschotten. In de overeenkomst wordt bepaald dat de roepiahs, die Indonesië voor de landbouwoverschotten betaalt, voor het grootste deel weer als lening van de Verenigde Staten ter beschikking wor den gesteld. De terugbetaling van dat krediet is gesteld op veertig jaar. Ame rika heeft de afgelopen twee jaar voor 380 miljoen gulden aan rijst, meel, bloem, tabak en katoen aan Indonesië geleverd onder een soortgelijke over eenkomst. Van onze Haagse redactie WEL DOORGAAN Per bedrijf zal worden nagegaan op welke wijze de vermindering van werk tijd het beste kan worden opgevangen en zo mogelijk geleidelijk ingevoerd De be palingen van de c a. neming daarin vrij. WASHINGTON (UPI, Binnenkort gaat Kaap Canaveral proberen met LUSAKA (Reuter) Politietroepen hebben op het eiland Chilubi in het Bangweulu-meer meer dan 100 negers gearresteerd. Eergisteren kwam het op het eiland tot een gevecht tussen de zwarte bevolking en blanken die onder leiding van een districtscommissaris .p, poolshoogte kwamen nemen. Inmiddels is gebleken dat het gevecht niet twee men op maar vier negers het leven heeft ge kost. Lord Perth, de Engelse minister van Ik sprak toen met M. af, dat ondanks deze brieven, de leverantie van de daarin bedoelde partij schroot gewoon zou door gaan. De partij schroot is dan 6ok doorf de Zeeuwse metaalmaatschappij aan de uk ingevoerd ue De-iHansa gehïverd en natuurlijk heeft de o laten elke onder- 'Hansa deze partij als derdelandenschroot doorverkocht. Bij de brief van de Hansa van omstreeks medio november 1957 aan pen tegelijk in een baan om de aarde te brengen. kilo zullen wegen, zijn: j de laatste trap van de lanceer- raket, o. een bol van plastic met een door snede van 33 centimeter waaruit een zestig centimeter lange arm steekt waaraan een magnetometer is beves tigd, o. een ballon met een doorsnede van Het college van rijksbemiddelaars moet de Zeeuwse metaalmaatschappij heb ik de nieuwe c.a.o, ook nog goedkeuren, de voormelde annulering weer ongedaan De oude arbeidsovereenkomst is daarom gemaakt en ik neem aan, dat ook van verlengd tot 1 juli. deze brief een kopie is gegaan naar ROTTERDAM Kapitein Henrik Negen poolschepen alle vuurrood ge- Bjerregaard van de Deense 5000 ton- schiIderd zijn met zulk een merk- ner Helga Dan bewaart als herinne- waardige stuurhut uitgerust, ring aan Quebec een fraaie zilveren i schaal, omdat zijn schip op 13 febru-1 arj het eerste was, dat ooit in de winter deze haven had aangelopen tot dusverre had ijs dat steeds ver hinderd. Het schip is nu enkele da gen te Rotterdam geweest en aan een kunstmaanraket van het staat voor koloniale zaken, die een be-i tVDe Vaneuard drie VOorwer-lzoek aan Noord-Rhodesië brengt, deelt lype v arigucuu uiie vuuiwei de mening van de gouverneur van dat deel van de Centraal-Afrikaanse Fede ratie, sir Arthur Benson, dat nationa listen trachten troebelen uit te lokken. Die voorwerpen, die samen ruim 33'De Zambia, de organisatie van de natio-j nahstische inlanders in Noord-Rhodesie, werd onlangs verboden. Overigens verwacht lord Perth dat de rust in de federatie geleidelijk zal terugkeren. Hij sluit de mogelijkheid niet uit dat zich hier en daar hij noemde Njassaland nog moeilijkhe den zullen voordoen. De gemeenteraadsverkiezingen in Njassaland hebben een rustig verloop, gehad. Ongeregeldheden deden zich niet' voor. De zuiveringsoperaties duren voort. In de noordelijke provincie van Njassaland werden verscheidene negers gearresteerd. 75 centimeter die pas in de wereld ruimte zal worden opgeblazen. De laatste trap van de raket weegt ongeveer 22 kilo, de bol van plastic ongeveer 9 kilo, en de ballon iets min der dan een kilogram. Het is de bedoeling dat met deze drievoudige kunstmaan het magnetisme van de aarde en de dichtheid van de lucht op zeer grote hoogte zal worden gemeten. Last van no. I Het geheel zal de codenaam guard III krijgen. Van- Eigen nieuwsdienst deze wereldhaven dankt deze goed lachse gezagvoerder een boete van honderd gulden, die de douane hem bezorgde, omdat hij in de drukte ver gat vier sloffen sigaretten ter verze geling aan te geven Kapitein Bjerregaard heeft ons in het kort nog eens het verhaal van de ijzi ge reis gedaan. Kort nadat hij op 29 januari uit Denemarken vertrokken was. ontmoette hij een storm met een windkracht van ..slechts" tien. Op 9 fe bruari kwam de Helga Dan in het ijs terecht, eerst zacht ijs, toen zwaar van circa een halve meter dik en vc-.i volgens grote ijsvelden van bijna een meter dik. IETS BIJZONDERS Met behulp van de ijsbreker. die ra- dioteiefonisch ontboden werd. koerste men langzaam naar de St. Laurens. Met enige moeite kon toen ook de loods op gepikt worden. Van messboy tot kapi tein had iedereen wel het gevoel iets bijzonders te hebben gepresteerd. De be volking van Quebec vond dat ook. De Helga Dan ziet er inderdaad uit als een kordaat schip. Het is een van de 46 schepen van de rederij J. Lau- ritzen te Kopenhagen, die bovendien nog bezit dc motorschoener Lilla Dan als oefenschip van de eigen zeevaartschool. De Helga Dan behoort tot de veertien schepen tellende poolvloot van Laurit- zen. De grootste merkwaardigheid aan boord vonden wij wel het grote kraaie- nest, dat plaats biedt aan twee mensen. Het kan bereikt worden via een trap binnen in de voormast. De kapitein nes telt zich daar als hij in een gebied met ijsbergen verzeild raakt. Hij kan daar gemakkelijk zitten, kan van deze plaats het schip besturen en met de telegraaf aanwijzingen near d" machi nekamer Reven. Bovendien is er nog ccn telefoonverbinding naar de brug. No. 23 Omschrijving Horizontaai: 2. schijnbaar on gerijmde stelling: 8. afkorting; 10. wegens slechtheid verwoeste stad (Bijb.): II. me taal: 13. vohel; 15. lijst; 17. peij.vnw.; 18. waterstand, 19. standaard, 21. oude lengtemaat. 22. planeet, 24. bosgod, 25. vreemde munt. 27. overheerlijk, 29, noot. 30. bezitt.vnw., 31. plakmiddel. Verticaal: 1. bleek. 3. spil. 4. mooie japon, 5. veredelen, 6. bromvlieg. 7. voorzetsel. 9. bemanning. 12. vochtig. 14. gereedschap, 16. toejuiching, 17. zweep, j 18. staat op het dak. 20. familielid. 23. uniek, 24. keukengerei. 26. houten kom. ijs j 27. pers.vnw., 28. Japans spel. DEN HAAG. Het socialistische Tweede Kamerlid de heer Peschar is niet tevreden over het antwoord dat de mi- De eerste Vanguard, het kleine bol-jnister van landbouw a.i. Staf heeft ge- letje dat nu ai een jaar om de aarde i geven op vragen van het katholieke draait begint lastig te worden, en wel Tweede Kamerlid Engelbertink over ruil- omdat het zendertje erin nog steedsen herkavelingen. Dat blijkt uit vragen werkt. Die seinen storen de ontvangst die de heer Peschar aan de minister heeft van de seinen van andere kunstmanen, gesteld. Sommige Amerikaanse technici hebben De socialist wil van de bewindsman al de verzuchting geslaakt: Konden wij weten of het hem bij de beantwoording die zender maar afzetten. Zij kunnen aan dc heer Engelbertink niet bekend was dat op veertig van de tweehonderd gesaneerde bedrijven op Walcheren al weer 87 ha is verkaveld door vererving en verkoop Hij vraagt voorts of het de minister Winston Churchill heeft Leonardo niet bekend was dat zijn ambtsvoorgan- da Vinei geklopt. Voor de tentoonstel- zich geschrokken toonde toen hem ling van zijn schilderijen in de Royal r werd meegedeeld en dat hij daarbij Academy blijkt twee keer zo veel be- teve"s, verklaarde dat hij met spanning J - wachtte op de resultaten van een dooi de Gewestelijke raad van het Landbouw schap in te stellen onderzoek om tot voor stellen aan de regering te komen, welke die ontwikkeling zouden moeten afrem- 'men. dat niet, want zolang de zon er op blijft schijnen zullen de ingebouwde zonnebatterijtjes licht omzetten in stroom voor het zendertje. langstelling te bestaan als voor de Vinei-expositie, die tot a'usver record houdster was. Tot gistermiddag zijn er bijna vijftienduizend mensen komen kijken. 2 3 3 zT 6 7 10 - - - /2 /3 /6 '9 20 2/ 22 23 j§ 23 2S' 26 ié SO 5/ Hl HET AMERIKAANSE muziek leven neemt de Nederlandse com ponist Bernard Wagenaar een ge- eerde plaats in. Sedert 1925 is hij verbonden aan de faculteit van de Juiiliard School of Music te New York, waar hij compositie en theo rie doceert. Vele jongeren, die la ter naam hebben gemaakt, hebben bij hem hun eerste opleiding in de muziekleer ontvangen. Nederland heeft bijzondere reden hem dank baar te zijn voor zijn onvermoeid streven om waardering in de Ver enigde Staten te winnen voor het werk van Nederlandse componisten. Als voorzitter van het hier werken de comité voor Nederlandse muziek heeft Wagenaar er krachtig toe bij gedragen om de kennis van hetgeen in Nederland op muziekgebied wordt gepresteerd te vergroten en de uitvoering van Nederlandse wer ken te bevorderen. Aan de erken telijkheid, die Nederland hem ver schuldigd is, werd kort geleden uiting gegeven door de benoeming van de heer Wagenaar tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. Steun HET IS ruim 38 jaar geleden dat de 25-jarige musicus zijn geboorteland vaarwel zegde om in Amerika zijn vleugels uit te slaan. De aandrang tot dit besluit kwam van een bekend Rot terdammer, wijlen de heer J. Henri Wilton, die bij Wagenaar pianolessen nam (waarvoor deze speciaal uit Arn hem overkwam) en een grote bewon dering voor hem had opgevat. ,,U hebt goed praten", zei Wage naar hem, ,,zo een reis is op zichzelf al een kostbare geschiedenis en je moet het toch ook kunnen uitzingen alvorens je vaste voet aan de grond krijgt." Maar de 'heer Wilton had vertrou wen in het talent van zijn jeugdige leermeester en stelde hem door een ruim voorschot in staat aan het plan uitvoering te geven. Eerste opus „TK HEB er nooit spijt van gehad, al 1 was de eerste tijd niet gemakke lijk", vertelde de heer Wagenaar mij toen wij in zijn gezellig appartement aan Riverside Drive, op korte afstand van de Juiiliard school gelegen, de herinneringen, aan zijn succesvolle loopbaan ophaalden. Deze begon reeds vroeg. Wagenaar was een geboren componist en nadat hij op een keer zijn broer had bezig gezien met het dichten van een club lied, zei de jonge Bernard: ..Dat zal ik nu voor je op muziek zetten." En waarlijk, er kwam iets goeds voor den dag. ,,Dat was mijn eerste opus", zegt Wagenaar, ?.,ik was toen 14 jaar." BIJ ZIJN BROER Arnold, eveneens een begaafd musicus, die een jaar of twintig ouder was, heeft Bernard zijn eerste opleiding genoten. Latei- ging hij naar de muziekschool van Toonkunst te Utrecht, waar hij viool- en pianolessen volgde en compositie studeerde bij de befaamde dr. Johan Wagenaar, een ver familielid. Talent volle jongeren als Pijper, Voormolen en Van de Goudoever waren Ber nards medeleerlingen. Men noemde hun groep de tweede Utrechtse school, in tegenstelling met de eerste, waar toe ouderen als Sweerts, Diepenbrock en Johan Wagenaar werden gerekend. Tegen het einde van zijn studiepe riode zag Bernard Wagenaar, al lag het brevet cum laude voor hem klaar, niet de noodzaak in om eindexamen te doen. Met deze demonstratie van jeugdige overmoed konden zijn leer meesters moeilijk instemmen; hij ont lokte niettemin aan Johan Wagenaar de erkenning: ,,Och ja.Mk heb het zelf ook nooit nodig gehad." Bernard Wagenaar vestigde zich hierop in zijn geboortestad Arnhem als leraar en di rigent. Toen Marius Brandts Buys zich als leider van een koor in Doesburg terugtrok, beval hij Wagenaar als zijn opyolger aan. Bij Mengelberg; "|\/|AAR Amerika lokte. Wel was hij •t*1 gedwongen in de eerste tijd een baantje aan te nemen als pianist in een bioscoop, maar betere kansen ble- BERNARD WAGEN AAR: muzikaal ambassadeur ven niet uit. In die jaren was Willem Mengelberg dirigent van de New Yorkse Philharmonie. Wagenaar ging hem opzoeken. Mengelberg kende hem uit Nederland en wist wel wat de jon ge man kon presteren. Hij engageer de Wagenaar als tweede violist in het orkest, maar het was hem voorname lijk erom te doen om iemand aan het orkest te verbinden, die van alle markten thuis was en vooral kon in vallen voor het bespelen van piano, harpsichord en celesta. De viool was eigenlijk bijzaak. Van 1921 tot '23 is Wagenaar aan het Philharmonisch Orkest verbonden geweest. Inmiddels had hij hier enige leerlingen gekregen en werd hij ver bonden aan de faculteit van het Insti tute of Musical Arts, dat later in de Juiiliard school overging. Erkenning QEDERTDIEN heeft Wagenaar zijn aandacht verö'eeld tussen doce ren en componeren. Ook gaf hij con certen. De erkenning voor zijn werk bleef niet uit. In 1928 voerde Men gelberg zijn eerste symphonie uit. In 1932 gaf Toscanini met het Philhar monisch orkest drie uitvoeringen van zijn tweede symphonie. In december 1955 voerde George Szell met het zelf de orkest zijn r,Vijf tableaux" uit. Dit zijn slechts enkele van de hoogtepun ten in een loopbaan, die rijk was aan successen. Ook in Nederland zijn zijn composities herhaaldelijk ten gehore gebracht. Zijn scheppingskracht bleef onver minderd. Ook nu heeft hij verschillen de ijzers in het vuur, onder anderen een sonatine voor piano en een sinfo- nietta voor orkest, een compositie die hem sterk bezighoudt. ..Hoe zoudt ge het karakter van uw muziek willen kenschetsen?", vragen wij. ,,Ik ben", zegt Wagenaar, ,,een he dendaags componist, al ben ik niet tot de atonale school bekeerd. Misschien zoudt ge mij het best een neo-klassi- cist kunnen noemen." In de werken der grootmeesters heeft Wagenaar de inspiratie gevon den, die hem tot een leven, gewijd aan de muziek, heeft gedreven. Als jongetje had hij toestemming ge kregen om in een der grote muziek winkels te Arnhem 's zondags rond te neuzen. Dat waren in die verlaten zaak ware ontdekkingsreizen. Een nieuwe wereld opende zich. De geestdrift bij de jonge knaap gewekt, heeft hem nooit verlaten. Di« geestdrift geldt ook het in rui mere kring bekend maken van de Nederlandse muziek. Hiermee heeft Wagenaar, zoals Nederlands ambassa deur te Washington, dr. J. H. van Roijen, hem seinde: de culturele be trekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten hechter gecemen teerd. Niet bang voor pistool Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De burgemees ter van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft bij de behandeling door de raad van de gemeentebegroting 1959 de verbetering van de Amsterdamse haven „een levensbelang, niet alleen voor Amsterdam maar voor heel Nederland" genoemd. Amsterdam kan daarom geen genoe gen nemen wiet de één miljoen gulden, die op de rijksbegroting voor dit jaar voor de verbreding van de pieren en de verbetering van de havenmond is uitgetrokken. Hij had goede hoop, dat het nieuwe kabinet spoedig een gun stiger besluit zal nemen. Volgens mr. Van Hall had de ver- betering van de havenmond al klaar UTRECHT. Wil je wel eens ma-; ken dat je wegkomt! riep de acht tienjarige Greet Maaswinkel, dochter van een slager uit de Nicolaas Rui- chaverstraat, dinsdag tot een onge veer dertigjarige indringer, nadat hi.i NICOSIA (Reuter) Juichende haar met een pistool had bedreigd en menigten hebben woensdag verschei- zeshonderd gulden uit de kassa had Ij- geëist. Het meisje zette haar woorden kracht moeten zijn. Verscheidene grote vrachtschepen zijn de Amsterdamse haven in het vorige jaar voorbij gevaren. URGENT Het werk is voor Amsterdam urgent In tegenstelling tot het miljoenen project Europoort voor Rotterdam, dat is gebaseerd op verwachtingen van de toekomst, is de verbetering van de Amsterdamse haven nu al belangrijk. Wat betreft de binnenvaart over het AmsterdamRijnkanaal heeft de Am sterdamse haven een topcapaciteit be reikt en het is dringend gewenst, dat de regering haar toezegging tot ver dubbeling van de sluizen te Wijk bij Duurstede gestand doet, nu aan de voorwaarde daartoe (een vervoer van 17,5 miljoen ton gedurende drie jaar door dit kanaal) geheel is voldaan. bij door een fors slagersmes te grijpen en zij wist de man daarmee te impo neren. Hij liet zijn pistool zakken en verdween op een oude fiets. Bij zijn binnenkomst in de winkel, die alleen door Greet werd beheerd omdat haar vader en broer naar het abattoir dene leden van de Eoka verwelkomd die zich jarenlang voor de politie verborgen Rebben weten te houden. Deze voormalige verzetsstrijders kwa men gisteren in groten getale uit hun schuilplaatsen tevoorschijn, nu gouver neur Foot amnestie heelt verleend aan de gezochten. Er waren mannen bij waar men in "V ,au,atW", i twee jaar en langer niets van had ge- waren, had de man aanvankelijk het doüI-d Een van hen was zelfs officieel geld teruggevraagd dat haar vader hem ajs gesneuveld opgegeven na een Britse schuldig zou zijn. Dsn Komt u maai te* zuiveringsopei'stie rug ais hij thuis is, luidde de repliek j van het meisje. Hierop werd de indringer kwaad en hij trok zijn pistool. Toen hij ten slotte vloekend op de vlucht sloeg, kon Greet hem niet achterna gaan omdat zij de Nog altijd worden door strijders van de Eoka wapens en munitie ingeleverd. Sinds de inlevering begon, een week ge leden, hebben de Cyprioten 627 gewe-j ren, 17.793 patronen en kogels, 3968 tijd- AMSTERDAM. Amsterdams burgemeester vertelde de raad, dat hij onlangs in Hamburg tijdens een redevoering had gezegd dat het voor de Europeaan van de toe komst geen verschil meer zal uit maken of een schip op een Duitse dan wel op een Nederlandse werf wordt gebouwd. Er klonk toen een krachtig applaus. Direct daarop zei mr. Van Hall, dat het in klein Europa evenmin nog verschil zal maken of een ton Amerikaanse importkolen in Bre men dan wel in Rotterdam zal wor den gelost, waarbij de burgemees ter doelde op de uitzonderingstarie ven van de Duitse regering. Toen klonk er geen applaus av-iiiciiid gaan omaai zii ae i u„m«, r* ww nju- winkel niet alleen mocht laten Zo kree» f» fuim 00 pond ontplofbare hij kans te ontsnappen. ee«| stoffen afgestaan. Wel is een goed signalement bekend. Hij is ongeveer 1,70 meter lang, heeft een slank figuur, blond achterover ge kamd haar dat iets in de krul staat en 1 hij droeg een grijs kostuum. Zijn spraak is plat Utrechts. I oor Kouwenaar en Smit Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: I grijns. 5 zet 8 10. 9. Athene. 10. serge II. alleen, 14. beta. 16. anno. 17. alinea. 19. slier, 21 staats, 23. ie, 24. ten, 25. etude Verticaal: 1. gis, 2. roebel. 3. nagaan, 4. stel. 5. zegen, 6. en. 7. tenno, 12. laatst. 13 enaerd, 14. barst, 15. tiran IS cste. 30 72 'c Zijii land i.gt in zijn sctwsnen. Van onze correspondent LONDEN Bij tientallen, tegelijk proberen onderdanen; van de Verenigde Arabische republiek Irak te verlaten, waar de communistische cam pagne tegen Egypte en Syrië onverminderd voortduurt. De ambassade van de Verenigde Arabische republiek is onbe reikbaar en het is niet bekend hoe dat komt. Verscheidene onderdanen van de Verenigde Arabische republiek, hebben aanzegging gekregen, Irak te verlaten, maar er schijnt geen sprake te zijn van uitwijzing van alle Egyptenaren en Syriërs. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Vandaag zal de sleepboot Rode Zee van L. Smit en Co. bij het Belgische vrachtschip Ca- pitaine Limbor (7176 ton), dat in de Rode Zee aan de grond is gelopen, aan- UTRECHT De Engelse bacon- komen. De rederij van de Belg heeft markt is volkomen ingestort en ver-1 een contract met Smit afgesloten voor Een officier en verscheidene man- toont een buitengewoon somber beeld, een bergingspoging. De Capitaine Lim- schappen van het h aakse leger zijn Het aanbod is te groot en de con" .„Hin^stnk" rI'LW» VStsumptie daalt gestadig. De huidige j dgeQJ' 00^dderweg nam Aden. De "sleper: p tendens zal zich nog wel veidei^je toevallig niet Ver van het geboei-l Als gevolg van de mislukte anti communistische opstand te Mosoel wordt nu het gehele Iraakse leger ge reorganiseerd. Alle officieren wier trouw aan het regime van Bagdad niet voor honderd procent» vaststaat worden ontslagen. ben asyl gevraagd op Syrisch grond gebied omdat zij deel hadden geno- voortzetten. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De zg. „klei ne" poëzieprijzen-1958 van de ge meente Amsterdam zijn op ad vies van de jury, bestaande uit Jo Landheer,- Hans Andreus en Han G. Hoekstra, toegekend aan Gabriël Smit voor diens ge dicht De stoel uit de bundel Ik men aan de opstand in Mosoel. ^Nederlands baconvarken dat nu van^kapiteL'^D^StrifbosH'lnmiddeN^jn'^6^00—611 8811 herrit Kouwenaar naar Enge.land gaat. kost het produkt- Te Kairo is van Islamietisch-kerke-1 schap voor vee en vlees 40 gulden, lijke zijde bekend gemaakt dat Islam [Met de export van 8000 varkens in de en communisme onverenigbaar zijn, j week van 9 tot 14 maart was- dan ook dat iedere mohammedaan het als zijn'meer dan drie ton gemoeid, een be- eerste plicht dient te beschouwen, het (drag dat Bruin niet kan trekken. De communisme tc bestrijden en datovernameprijs wordt verlaagd, niets moet worden nagelaten om te j Dit is gisteren meegedeeld door de voorkomen dat Irak in sche handen blijft. - -j - voor De mensen zijn geen goden ook enige bergingsdeskundigen van Smit via Port Said naar de straat Ti-, Uit de bundel De ondoordnng- ran vertrokken. bare landkaart. De dag der verzamelaars is dit jaar op 24 mei in de Koopmansbeurs te Am- j sterdam. Het evenement is georgani-| Minister A. seerd door de afdeling Amsterdam van24 maart de communisti-ivwziUer. de vergade- ja, NeMe Sing De ^a^l £)të— g laar. A. M. Strufjckcn zal op tiende nationale bloemen- Keukenhof te Lisse

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7