Mr. LUNS TREKT FEL VAN LEER tegen melkfabriek KLM de dupe van con currentie vrees Landingsrechten KLM te Singapore in Eerste ™LLE PLEID00'®N V00R ™r Engeland laat zien waarin groot land klein kan zijn" Elviserger dan meeuwengekrijs r Boeren vechten verder Italië wil aan topconferentie deelnemen Kolonel Grivas nu generaal Geen hoop op wijziging Hij krijgt t van zijn collega's Lage voedergraanprijzen bij redelijk inkomen voor boer De Bilt: droog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 19 maart 1959 PROFESSOR BEEL PUZZELT OVER BASIS VAN KABINET Wederzijdse gebondenheid Saillante punten A.K.U. verhoogt dividend tot 12% Perkherdenking in Dordrecht Eems-Dollart MR. LICHTENAUER: Europees parlement worde gekozen Zuidslaven in rij voor Armstrong Nieuw-Guinea Levenslang voor de nazi-beul Josef Gabriel Kostbare ring in trein verdwenen Nederlandse regering over Brits besluit: Prins naar Las Vegas Ook Elvis REKEST VAN G.P.V.: Herstemmen in Amsterdam Kleding van vrouw vloog in brand PROF. SCHERMERHORN Geologisch onderzoek in Nieuw-Guinea MENING VAN LANDBOUWSCHAP Kangoeroe wilde achterop mee Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 011U0-243B, bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503: Chefred 01100-3991; Postbus 4, giro 116666 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT eeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1557 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Gisteravond was de verwachting in Den Haag dat prof. Beel nog deze week een beslissing zal nemen over de basis van het te vormen ka binet. Dit betekent echter niet dat de situatie thans al veel overzichtelijker zou zijn. Op de vraag gisteren in ons hoofd artikel gesteld in hoeverre een be langrijk stuk sociaal-economisch en fi nancieel beleid bij het opstellen van een regeringsprogramma buiten be schouwing zou moeten blijven in af wachting van het advies van de S.E.R., meent men althans in de kring van de Partij van de Arbeid, dat een ka binetsprogram zich wel degelijk glo baal zou moeten uitspreken over de mogelijkheden op het gebied van lo nen, huren, subsidies etc. Daarentegen echter zou de vrijheid moeten blij ven voor het optredende kabinet, straks eventueel aan de hand van het advies van de S.E.R. beleidsmaatregelen te nemen op grond van de algemene be leidslijnen van het regeringsprogram. Uiteraard zullen de socialisten deugde lijke garanties eisen wat betreft de ge bondenheid van een kabinet aan een regeringsprogram waarmede ook zij in zee zouden kunnen gaan. Dat wil dus zeggen: deelneming van de P.v.d.A. aan een kabinet is niet bui tengesloten, maar dan op grond van afspraken tussen regering en fracties. Een wederzijdse gebondenheid dus, waartegen vermoedelijk met name de anti-revolutionairen en christelijk-his- torischen wel bezwaar zullen hebben. De opvatting van de K.V.P. hierover is nog onduidelijk. In dit verband kan het van betekenis zijn dat prof. Beel gisteren heeft ont vangen prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, voorzitter van de S.E.R. Dit gesprek, zo werd medegedeeld, had niets te ma ken met „de bestudering van de vraag- Van onze correspondent LONDEN Vandaag zullen op twee plaatsen belangrijke besprekin gen worden gehouden over de hou ding die het Westen tegenover het Kremlin gedurende d.e komende maanden zal aannemen. In Washing ton zal premier Macmillan in gezel schap van minister Lloyd zijn eerste ontmoeting hebben met president Eisenhower en in Parijs zal de Ita liaanse premier Segni, vergezeld van zijn minister van buitenlandse za ken Pella, twee dagen lang praten met de Gaulle en de Franse mi nisters. Macmillan en Lloyd zijn gisteren in Ottawa geweest, waar zich de plotselinge dood van de Canadese minister van buitenlandse zaken ge ducht liet voelen. Premier Diefen- baker neemt de taak van minister Smith voorlopig over. Vandaag ko men Macmillan en Lloyd in Wash ington aan. Waarschijnlijk zal Dul les, wiens gezondheid als zeer rede lijk wordt beschreven, ook een ont moeting met de twee Engelse staats lieden hebben. Over hetgeen Segni en Pella In Pa rijs komen bespreken is weinig be kend. Maar het schijnt dat Italië Franse steun komt zoeken voor de opvatting dat een conferentie met de Russen niet compleet ban zijn zonder Italiaanse deelneming. Het Italiaanse verlangen is een ge volg van de omstandigheid dat Duits land, of liever de beide delen van dat land, ook zullen worden gehoord op een conferentie van ministers van buitenlandse zaken. Italië zou zich daarom gepasseerd gevoelen, wan. neer het niet werd uitgenodigd. Voor zover gisteravond bekend was, gevoelt geen van de grote mo gendheden die bij de Berlijnse kwes tie zijn betrokken, voor een uitnodi ging aan het adres van Rome. De mening schijnt te overheersen dat er niets kan worden gewonnen door deelneming van landen die, afgezien van hun bondgenootschappelijke verplichtingen, niet onmiddellijk zijn betrokken bij het Duitse vraagstuk of de kwestie-Berlijn. stukken waarmede de formateur sinds maandagochtend bezig is". Mogelijk heeft prof. Beel dus willen weten, hoe ver het met het advies van de S.E.R. staat. Het belang van dit advies toon den wij gisteren aan. Voorts heeft prof. Beel nog de ministers Witte en Staf ontvangen afzonder lijk en daarna twee fractieleiders: prof. Romme en de heer Burger. Op welk punt is de informateur thans aangeland? Samenvattend kan men zeggen: Tot het bepalen van een stand punt ten opzichte van de „saillante pun ten" van het komende regeringsbeleid. M.a.w.: prof. Beel heeft voor zichzelf uitgemaakt, hoe die onderdelen van dat beleid zouden moeten worden aan gepakt, nadat hij eerst uiteraard een lijst heeft opgesteld van wat hij dan als „saillante punten" beschouwt. Dit zou men kunnen beschouwen als een voorlopig uiteraard nog vaag ont- werpprogram, op grond waarvan nader poolshoogte bij de verschillende frac tievoorzitters kan worden genomen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. „De beslissing van de Britse regering om de rechten van de KLM in Singa pore tot een uiterste te beperkek, betreur ik vooral, omdat daarmee in zo pijnlijke mate is gedemonstreerd in welk opzicht een groot land klein kan zijn". Met dit ongewoon scherpe verwijt aan het Britse adres besloot gisteravond minister mr. J. M. A. H. Luns in de Eerste Kamer een ver klaring over de maatregel om de KLM slechts toe te staan, éénmaal per week op Singapore te vliegen. De verklaring was vrij kort. De minister van buitenlandse zaken begon met de verze kering dat hij de gevoelens van teleurstel ling, die de liberaal mr. H. van Riel, de chr. hist. mr. W. F. Lichtenauer en de K.V.P.-se- nator mr. Ph. C. M. van Campen hierover tot uiting hadden gebracht, geheel deelde. SLOTU IT KERING 8 PCT. ARNHEM. Aan de aandeelhouders van de Algemene Kunstzijde Unie zal worden voorgesteld het slotdividend over 1958 te bepalen op 8 procent in contan ten. Tezamen met het reeds gedeclareerde interimdividend wordt het dividend over 1958 dan 12 procent, waarvan 11 procent uit de winst en 1 procent uit de divi dendreserve. Over 1957 werd 11 procent uitgekeerd, waarvan 10 procent uit de winst en 1 procent uit de dividendreser ve. De aandeelhoudersvergadering vindt plaat» op 21 mei. Mr. LUNS fel Van onze kunstredactie DORDRECHT Op 10 juni zal het honderd jaar geleden zijn, dat de dichter Jacques Perk te Dordrecht werd geboren. Het ge meentebestuur van Dordrecht heeft een comité gevormd onder erevoorzitterschap van burge meester mr. J. A. H. J. van der Dussen, dat de herdenking zal voorbereiden. Tijdens een herdenkingsbijeenkomst zal professor Garmt Stuiveling een ede houden over het leven en het v. erk van de jonggestorven dichter. In de muur van de Amsterdamse Bank, die staat op de plaats waar Perk werd geboren, zal een plaquette worden geplaatst en in het stedelijk museum zul len gedurende drie weken de werken van de dichter worden tentoongesteld. Een handdruk van premier Kara, manlis was het symbool van het Griek se welkom voor kolonel Grivas. Na de uitbundige ontvangst die de be volking van Athene hem heeft gegeven, is hem bovendien de hoogste Griekse militaire eer te beurt gevallen: het Griekse parlement heeft hem de rang van luitenant-generaal verleend. De Griekse verzetsleider op Cyprus, voor wie de baret, oude legertrui en revolver een handelsmerk zijn gewor den, is mi voor de rest van zijn leven verzekerd van een goed inkomen: het salaris van een generaal in actieve dienst. Hij betreurde het, dat Engeland zo weinig begrip had getoond voor de po litieke en zakelijke argumenten, die de laatste jaren herhaaldelijk waren aan gevoerd ten behoeve van de alleszins redelijk Nederlandse belangen. Enige hoop dat de beslissing nog zal worden gewijzigd, kon hij de Eerste Kamer niet geven. Minister Luns gewaagde met geen woord over mogelijk nog te onderne men pogingen van de Nederlandse re gering om Engeland alsnog te bewegen tot een herziening van het ingenomen standpunt. In tweede termijn is daarop ook niet door de Eerste Kamer aange drongen. Over de kwestie van de Duitse scha devergoedingen aan de nazi-slachtoffers gaf hij te kennen dat hij de Westduitse bondsrepubliek herhaaldelijk onder de aandacht had gebracht dat een rege ling van andere hangende zaken een voudig ondenkbaar was als er geen schadevergoeding zou worden ver leend. Ik heb de allerlaatste dagen aanwij zingen gekregen, zo vervolgde minister Luns, die een wijziging ten goede schij nen te beloven. Maar concreter kan ik helaas niet zijn. Ook inzake het probleem van de Eems-Dollart liet de minister een veel belovend geluid horen. Inderdaad wordt er gestreefd naar een regeling op prak tische basis, zonder zich te stellen op strikt volkenrechtelijk standpunt, een regeling die ook aan de belangen van Delfzijl van nu en in de toekomst tege moet komt. De herhaalde besprekingen met Bel gië over de Rijnvaartpremies hebben nog steeds geen resultaat opgeleverd. Hij gaf de Kamer de verzekering dat er spoed mee zal worden betracht. De aanvoer van Amerikaanse kolen over Rotterdam was door mr. Van Riel ter sprake gebracht en minister Luns antwoordde erop dat de Hoge autori teit van de Kolen- en staalgemeenschap heeft aanbevolen om de verminderde aanvoer zodanig over de traditionele aanvoerhavens te verdelen dat er geen Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Mr. W. F. Lichten auer (c.h.) heeft gisteren in de Eerste Kamer een pleidooi gehouden voor rechtstreekse Europese verkiezingen voor het Europees parlement. Hij acht te dat de enige manier om het gezag van de Europese gemeenschappen te versterken. Hij betreurde het dat het gezag van de Hoge autoriteit van de Kolen- en staalgemeenschap de laatste tijfi is geschaad. Mr. Lichtenauer zei verder onaange naam te zijn getroffen door de verho ging van de Rijnvaartpremies, zonder dat daarover overleg is gepleegd met de Nederlandse regering. Hij zei dat de parlementaire Beneluxraad te veel ge bonden is aan nationale overwegingen. Dat werkt remmend, zei hij. BELGRADO. Zuidslavische jazz liefhebbers hebben deze* week in de rij gestaan om kaartjes te bemach tigen voor het concert, dat Louis Armstrong op 2 april in Belgrado zal geven. Ruim 24 uur voordat de kas sa's opengingen stonden honderden mensen al in de rij discriminatie zou zijn, Iedere haven dus relatief evenveel minder. Het was de minister nog niet bekend hoe dit werd uitgewerkt, welk aandeel over Hamburg en Bremen loopt. De Nederlandse regering besteedt grote aandacht aan deze zaak en zij is er ernstig mee bezig. De Nederlandse positie inzake Nieuw- Guinea in internationaal verband is volgens minister Luns de laatste tijd versterkt. Met Australië is er nauwe samenwerking, de Verenigde Staten en Engeland hebben Indonesië gewaar schuwd dat dit land hen bij een ge wapende aanval op Nieuw-Guinea tegenover zich zou vinden. In haar actie tegen de Indonesische onteigeningsmaatregeien heeft de Nederlandse regering het niet bij protesten gelaten. Bij andere landen is erop aangedrongen het bedrijfsleven te waarschuwen tegen handel in geroofde produkten. Deze activiteit wordt in nauw contact met het bedrijfsleven gevoerd. Volgens minister Luns heeft zij al effect gehad bij andere landen, daar sommige de Indonesische regering al enkele malen hebben gewezen op de gevolgen van haar daden. De begroting van buitenlandse za ken werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. WENEN (Reuter) Gelegen op een brancard hoorde de 52-jarige Josef Ga briel, onder Hitier hoofd van de afde ling Joodse zaken van de Gestapo in Oostenrijk, zich woensdag tot levens lange gevangenisstraf veroordelen. Gabriel stond terecht op beschuldiging van moord, het aanzetten tot moord en het misbruik maken van gezag. Tien dagen heeft het proces tegen de oud-Gestapoman geduurd. Het is in We nen gevoerd. De openbare aanklager onthulde in die tijd dat Gabriel heeft deelgenomen aan de likwideren van de Joodse be volking van Borislaf en Sambor in de westelijke Oekraïne. Het aantal van zijn slachtoffers ligt tussen de 400 en duizend. Er waren ook kinderen bij. Vlak voor het begin van het proces heeft Gabriel geprobeerd zelfmoord te plegen door uit een raam te springen. Dat is hem niet gelukt. Hij werd slechts gewond. HILVERSUM. De 44-jarige me vrouw P. H. heeft bij de spoorwegen aangifte gedaan van het verlies van een kostbare ring met saffieren. Zij is da ring vermoedelijk kwijtgeraakt bij het handenwassen in de trein tussen Hilversum en Bussum. Personeel van de N.S. en de apoorwegreeherehe heb ben de spoorbaan afgezocht, echter zon der resultaat. Van een onzer verslaggevers ARNHEM. Anders dan op de te rechtzitting in Almelo bij het proces tussen de melkfabriek Sal- land te Hardenberg en 437 veehou ders heerste er gistermiddag in en om het gerechtshof te Arnhem, waar de zaak in hoger beroep werd be handeld een bijna serene rust. Slechts dertig belanghebbenden waren komen luisteren naar hun advocaat, mr. H. J. Ewoudt Vermeulen uit Arnhem. Met veel bewogenheid en overtui gingskracht wist hij hun argumenten tegen de statutenwijziging om te sme den tot soms priemende wapens. Vaart en pathos Daartegenover stonden even scherpe tegenstoten yan mr. D. Sanders uit Zwolle, die het goed recht van de meer derheid van de aandeelhouders verde digde. De tweede civiele kamer van het ge rechtshof, gepresideerd door flnr. Star Nauta Karsten, heeft bijna vier uur lang geluisterd naar de met vaart en pathos voorgedragen argumentering. Het ging in dit proces over de vraag of de statutenwijziging van de n.v. Sal- land, die door tweederde meerderheid van de aandeelhouders in hun verga dering van. 21 februari 1958 werd aan genomen, rechtsgeldigheid bezat. De veelal kleine boeren, die slechts een onderaandeel hadden, kregen daardoor hoogstens een halve stem en dus wer den zij, althans zo werd gezegd, af hankelijk van de machtswellust van het bestuur. De n.v. heeft namelijk 1200 aandeelhouders. Nietig of eruit De 437 hadden aan de rechtbank te Almelo gevraagd de statutenwijziging nietig te verklaren en zo dat niet ging, gelegenheid te geven om eventueel uit de n.v. te treden. Volgens dg. statuten moeten namelijk alle boeren hun melk blijven leveren aan de fabriek, terwijl overdracht van aandelen afhankelijk is van de goedkeuring van het bestuur. De rechtbank wees indertijd de vorde ring at Mr. Ewoudt Vermeulen zei gisteren bezwaar te hebben tegen de wijze, waar op destijds de aandeelhoudersvergade ring was gehouden, namelijk in twee zalen, terwijl aan de opposanten het woord was geweigerd. Voorts zou het voorstel bij overrompeling in stemming zijn gebracht. De uitslag van de stem ming was niet ter vergadering vastge steld. Er zou ook ongeoorloofde druk op aandeelhouders zijn geoefend om voor te stemmen. Door de omzetting van de n.v. in een coöperatieve vereniging zouden de le den zwaarder belast kunnen worden daar ten eerste bij beëindiging van het lidmaatschap een hoog uittredegeld be taald moet worden, ten tweede de le den eventueel aansprakelijk zijn bij een tekort en ten derde de coöperatieve ver eniging eventueel mee moet dragen in de lasten van aangesloten coöperaties. Mr. Sanders daarentegen meende, dat alles normaal en eerlijk was gegaan. De meerderheid heeft nu eenmaal be slist zei hij, en daar kan men toch niet aan tornen. Er verandert niets voor die aandeelhouders, die geen lid van de coöperatieve vereniging willen worden. Zij blijven gewoon aandeelhou der, krijgen hun melkgeld en hoeven hun aandelen niet aan de coöperatieve vereniging te verkopen. Door de statutenwijziging wordt het de fabriek echter mogelijk gemaakt samen te werken met andere coöperaties, het geen voor de verdere bloei van het be drijf alleen maar gunstig kan zijn. Er zijn tegen eventuele machtswellust van het bestuur voldoende wettelijke zeker heden, maar ten slotte prevaleert zo als overal elders de meerderheid van stemmen. De beide pleidooien hadden al zoveel tijd in beslag genomen dat men niet meer aan re- en dupliek toekwam. Op 29 april zal het hof arrest wijzen in deze zaak, die de gemoederen in het Overijsselse al zo lang bezighoudt. Meeuwen vliegen op Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse re gering meent dat het Britse besluit om de K.L.M. slechts één landing per week op Singapore te gunnen door concur- rentieoverwegingen is ingegeven. Vol gens een officiële commentaar, die gis teravond door het ministerie van ver keer en waterstaat is gegeven, streeft de Britse regering er naar de B.O.A.C. die, zoals wij eergisteren meldden, O Niet alleen het aantal passagiers per vlucht tussen Nederland en Singapore v.v. maar ook het aantal dat tussen Nederland en de tussenliggende punten v.v. en tussen deze punten onderling wordt vervoerd moet in aanmerking wor den genomen. Deze gezamenlijke aan tallen rechtvaardigen twee diensten in de week. De Britse interpretatie, dat alleen het aantal passagiers tussen Nederland en Singapore v.v. bepalend is, is zeel* ongebruikelijk en restrictief. Bo vendien is de geest van de Brits-Neder- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Twee caféhouders, één uit Mijdrecht onder de rook van Amsterdam en één uit het naburige Wilnis, hebben de handen ineen ge slagen om een collega in Oldenzaa) te helpen, die ruim een maand ge- zeer onefficiënt wordt geëxploiteerd landse luchtvaartovereenkomst zo, dat de maatschappijen de gelegenheid moet worden gegeven verkeer te ontwikkelen. MERKWAARDIG A Het is wel merkwaardig, dat andere maatschappijen van het verdwijnen van de K.L.M. uit Indonesië voordeel zouden hebben getrokken, en de BOAC en de Qantas niet. Mocht dat inderdaad zo zijn, dan zal de oorzaak daarvan bij deze maatschappijen zelf liggen. Het is onbillijk de ongunstige bedrijfsresultaten van de BOAC als motief te gebruiken, r Één dienst per week op een door con- currenten druk bevlogen route openT commercieel nauwelijks gezichtspunten. Het is voor de K.L.M. niet mogelijk om naar de tussenliggende punten af zonderlijke eindpuntdiensten in te leggen. Het bedienen van deze punten is altijd een onderdeel van de exploitatie van de hoofdverbinding naar het Verre Oosten geweest. 6» Het getuigt van een restrictief inzicht wanneer het argument wordt gebruikt, dat Nederland niet in staat is evenwaar dige rechten in ruil te verlenen. Als een dergelijke opvatting gemeengoed zou worden, zou dat in de toekomst zeer na* delig kunnen zijn ook voor een land als Groot-Britannië. WASHINGTON (AP) Prins Bern- hard zal op 15 april te Las Vegas in Nevada (V.S.) het woord voeren aan een banket van het wereldcongres voor luchtvaart. Het banket wordt gehou den ter gelegenheid van het feit. dat die dag tien jaar geleden de Navo werd opgericht. te beschermen tegen de concurrentie kracht van de K.L.M. Daarbij wordt geen rekening gehou den met de eisen van een gezonde ont wikkeling van het internationale lucht verkeer en met een goede luchtvaart verhouding met Nederland. De Nederlandse commentaar op de Britse nota van achtergronden luidt: IHet terugvallen van drie ,,tra<nsit- frequenties" op één eindpuntfrequen tie" per week in Singapore betekent voor de K.L.M. uit commercieel oogpunt een verzwakking. o Het toestaan van een eindpuntroute is slechts formeel een concessie. Een wekelijkse dienst op een zo belangrijke route kan nooit een gezonde commer ciële exploitatie opleveren. Het is vol ledig misplaatst van buitensporige con currentie te spreken bij een exploitatie van twee frequenties per week, vooral als men let op de hoge frequentie, waar mee de BOAC en de Qantas deze dienst exploiteren. Eigen nieuwsdienst MEEUWEN BEVECHTE MEN met meeuwen spreeuwen, met spreeuwen. Dit zo langzamerhand door Rotterdams Coolsingel en de Nederlandse vlieg velden bekend geworden systeem om lastige vogels te verjagen heeft een ge duchte knauw gekregen door het on verwachte optreden van Elvis the Pel vis, de gelijkelijk geprezen en verguis de zanger van de rock 'n roll. Tot nu toe was het gewoonte om lastige vogels te verjagen door hun de gehoororganen vol te toeteren met de angstkreten van soortgenoten, waartoe Plantsoendiensten en luchthavendirec ties geluidsbandjes op orkaankracht lieten versterken, nadat daar eerst schrille angstschreeuwen van andere vogels op waren vastgelegd. Op Schip hol en de militaire vliegvelden Valken burg en Leeuwarden werd al jaren enig succes geboekt met de kreten van meeuwen, die gevangen waren, in een zak gestopt en goed door elkaar ge schud; op de Rotterdamse Coolsingel zyn hele horden spreeuwen tijdelijk verdreven door één spreeuw met dui zendvoudig versterkt keeltje om zijn moeder te laten roepen. Het Engelse ministerie van burger luchtvaart en de directie van de Lon- dense waterleiding, die om verschillen de redenen veel last hadden van meeu wen zagen wel wat in het systeem, dat in Nederland is geperfectioneerd. Er werd een ploegje geluidsdeskundigen naar het land-der-meeuw en-bij-uitstek gestuurd om hier wat kreten te verza melen. Op de terugweg deden deze mannen een feestje aan en omdat er nog een stukje hand over was, werd de daar ge produceerde muziek er bij gezet. Waar onder ook het forse, wat kraaiende stemgeluid van de heer Elvis Presley. Het bandje werd afgedraaid op een vliegveld vol vliegtuigen en meeuwen de Nederlandse angstkreten van kok-, mantel- en zilvermeeuwen deden hun Engelse soortgenoten prompt op vliegen maar, toen het loos alarm bleek, weer rustig neerstrijken omdat het in de uitlaatstroom van de straalvlieg tuigen zo behaaglijk warm kan zijn. Het handje draaide door en Elvis Presley kwam aan bod. De ganse horde meeuwen vloog deze keer op als door horzels belaagd en de verbaasde geluidstechnici hebben ze pas een etmaal later weergezien. De directeur van Rotterdams plant soenendienst zei ons peinzend: Het valt eens te bekijken. als Elvis schreeuwt Van onze Haagse redactie DEN HAAG In een adres aan de leden van de Tweede Kamer heeft mr. P. W. Smits de aandacht van de Kamerleden gevraagd voor onregel matigheden bij de tellingen op de stembureaus. In enige stembureaus te Amsterdam, zo deelt mr. Smits mee, hebben onbe voegden en minderjarigen deel genomen aan het openvouwen van stembiljetten voor de telling. In Delft is tussentijds een stembus open gemaakt en een biljet over gebracht naar de bus in een ander stem lokaal. Te Groningen werden daags na de verkiezingen in een stemlokaal drie bil jetten gevonden (op een daarvan was de stem uitgebracht op het Gereformeerd politiek verbond). Ook in andere ge meenten hebben onbevoegden aan het openen en vouwen van de biljetten deel genomen. t De Kieswet, zo stelt mr. Smits, is niet nauwkeurig genoeg nageleefd, waardoor de zekerheid van een zuivere uitslag ver loren is gegaan. Het is helemaal niet gezegd, dat er om-egelmatigheden met de biljetten zelf zijn gepleegd, maar het zou in deze omstandigheden mogelijk zijn biljetten bij te schuiven of andere ongel dig te maken. In twee stembureaus te Amsterdam hebben de voorzitters geweigerd de be- - zwaren van getuigen die de hulp van onbevoegden ongewenst vonden in het proces verbaal op te nemen. De heer Smits geeft aan de Kamerleden in over weging de uitslag te Amsterdam niet gel dig te vorklaren en daar een herstemming te laten houden, of eventueel de resul taten van ihet hels land te doen hertellen. Eigen nieuwsdienst BOTTERDAM. Radeloos rende gis teren de 72-jarige mevrouw J. Sparren burg—(Dekker te Rotterdam met bran dende kleren haar woning uit. Zij was bij het strijken in de woonkamer achter haar winkeltlje in was- en poetsartikelen in aanraking gekomen met ö'e kachel. Hef lukte enige buren haar in een de ken te rollen en de vlammen te doven. Levensgevaarlijk gewond werd de vrouw naar «en. ziekenhuis gebracht. HAVANA (Reuter). Nog altijd worden er op Cuba aanhangers van de vroegere dictator Batista terecht gesteld. Gisteren werden drie men sen geëxecuteerd: een oud-rechter en twee vroegere militairen. leden van vijfduizend gulden werd be roofd. Hij had het geld tijdens het carnaval verdiend. De hulpvaardigen zijn een actie begonnen onder hun collega's in heel Nederland. Zij heb ben nu ongeveer duizend gulden bij elkaar. DEN HAAG (ANP) De minister van zaken overzee en van financiën a.i. heb ben een Stichting geologisch onderzoek Nederlands Nieuw-Guinea opgericht. Zij heeft een algemeen economisch-geolo- gisch onderzoek in Nederlands Nieuw- Guinea ten doel. In het bijzonder zal aandacht worden besteed aan nuncleair belangrijke delfstoffen. De Stichting zal samenwerken met de dienst voor de mijnbouw in Nederlands Nieuw-Guinea. In de raad van bestuur van de stich ting hebben zitting een aantal hoge amb tenaren, enige hoogleraren en twee geo logen. Onder de hoogleraren bevindt zich..», prof. Schermerhorn. DEN HAAG. Het bestuur van het Landbouwschap kan zich in het algemeen verenigen met het uit gangspunt in een rapport van de werk groep integratie, dat voedergranen op zo laag mogelijk prijspeil moeten worden gehouden, aansluitend op de wereldmarkt, dit als gunstig uitgangs punt voor veredelingsprodukten. Maar daarbij zullen de Europese producenten een redelijk inkomen moeten hebben. Gezien de uitvoer van veredelingspro dukten naar derde landen moet de pro- duktie van voedergranen in Europa niet aangemoedigd worden en niet verder groeien dan de toeneming van de ver- edelingsproduktie mogelijk maakt. Ver kleining van de invoer van voedergra nen zal immers repercussies wekken in landen-producenten buiten de Euro- markt en de uitvoer naar die landen remmen. De prijs van harde tarwe (brood- PARIJS. Zeker dronken, luidde het oordeel van de politie in Parijs toen er een melding was binnengeko men van een motorrijder, die be weerde dat een kangoeroe geprobeerd had achterop zijn motor'te springen. Het gebeurde in de nacht van maan dag op dinsdag. Ik reed in het Bos van Vincennes, vertelde de man. Opeens kwam er van achter een paar bosjes een kangoeroe tevoorschijn. Met een fikse sprong probeerde het beest op mijn motor te huppen. Pas toen een dierentuin in de buurt van het bos de politie meedeelde, dat een van zijn kangoeroe's vermist werd, geloofde men het relaas van de mo torrijder. Meer dan een uur waren verscheidene patrouilles van de politie in touw voor de voortvluchtige kangoeroe was over meesterd en teruggebrach' kon worden naar de dierentuin. graan) die in Europa vrijwel alleen in Italië wordt verbouwd, zal door het te verwachten hogere buitentarief de prijs van het brood verhogen. Harde tarwe zal voorshands grotendeels van buiten de E.E.G. moeten worden aan gevoerd. Om de boer een gemiddeld redelijk in komen te verschaffen zal de prijs voor zachte tarwe voor de Europese produ centen hoger moeten zijn. dan het peil van de voedergraanprijzen. Volgens ir. Knottnerus en mr. Bies heuvel dreigt het afsluiten van bilate rale contracten op lange termijn in een Europees land-bouwprotocol te ontaar den. Strijd daartegen blijft noodzakelijk. „BUREAU MANSHOLT" Voorts werd verklaard dat het „bu reau Mansholt" in Brussel te veel naai de boer toedenkt en niet of te weinig naar de consument op het punt van de toekomstige graanprijzen. Het door ons land voorgestane prijs- en beleidspa- troon zal voor de consument het voordeligst zijn, de veredelingsindustrie niet in gevaar brengen en de akkerbou wer aan een redelijk inkomen helpen, aldus mr. Biesheuvel. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Enkele opklaringen en op de mees te plaatsen droog weer. Matige noord oostelijke wind. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. M1ESJE: Wintel-spullen maar weer opzoeken. toch 20 MAART: zon op 6.45, zon onder 18.51; maan op 13.51, maan onder 401,

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1