PROFESSOR BEEL INFORMATEUR Kabinetsformatie verrassend snel van start Opdracht laat ruimte mogelijkheden STRALEND EN GELEKKIG voor G.P.V. zetel verliest (enige) aan P.v.d.A. Philips had topjaar Nasser ontketent anti communistische actie Teleurstelling, berusting..., hertelling Zij nemen er ook wat van mee De Bilt: opklaringen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Gevolg van kleine mistelling Vandaag overleg met fractieleiders Alle kanten uit Mr. Van Rijckevorsel baart K.V.P. zorgen Twee leden filmkeurings commissie treden af DOORGEREDEN NA DODELIJKE AANRIJDING Straat van Diemen van werf overgenomen L.P. LANING: Loswerkman stal lood omdat hij niet genoeg uitkering kreeg MAAR DE BOZE BEER BLIJFT Alphen voor de Haagse politie- GROMMEND OP OORLOGSPAD „Mounties" onderdrukten Indianenopstand Acht gevallen van t.b.c. in Terapelkanaal Bergingspogingen nu gestaakt Beschuldigingen Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bykantoren: .Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementspry's f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1554 Maandag 16 maart 1959 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Professor dr. L. J. M. Beel treedt op als informateur. De Koningin heeft de demissionaire minis ter-president verzocht haar rapport uit te brengen „over de mogelijkheden om te komen tot de formatie van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging". PROF. DR. L. J. M. BEEL informateur Van onze Haagse redactie fouten bevatten. Wanneer achteraf de! 'DEN HAAG De controle van de hoofdstembureaus nog eens aan het tel- verkiezingsuitslagen bij de hoofdstem- *en slaan, komen er altijd afwijkingen bureaus heeft een grote verrassing op-1aan licht. Wat echter nog nooit eer- geleverd: der is voorgekomen bij de algemene ver-1 kiezingen is, dat door de opnauwkeurig- I 1 Het Gereformeerd politiek verbond j heden de eerst berekendesamenstelling I blijkt 25 stemmen onder de kiesdeler van de Tweede Kamer verkeerd blijkt te I te zijn gebleven en zal dus gèèn zetel in zijn. Dat is nu gebeurd tot grote teleur- j de Tweede Kamer bezetten. De eerste, stelling van het G.P.V. en ongetwijfeld! officieuze uitslag van donderdagnacht gaf tot verheugenis van de Partij van de voor het G.P.V. een aantal stemmen op,arbeid, die haar achterstand op de dat 41 hoger lag dan de kiesdeler, waarop katholieken ziet verminderd tot slechts werd geconcludeerd, dat het G.P.V. één!één zetel. Het vrouwelijke socialistische zetel in de garner zou krijgen. De heer kamerlid mej. mr. Th. F. Lemaire zal L. P. Laning, lijsttrekker van deze partij,'met bijzondere voldoening van de wijzi- blijkt nu dus niet te zijn gekozen. oing kennis nemen, want zij eerst niet 2 De open gekomen plaats komt ten herkozen - kan nu toch in de Tweede goede aan de Partij van de arbeid, waardoor het aantal socialistische Kamer leden op 48 zal komen. De P.v.d.A. krijgt de zetel door de gecompliceerde reken kundige bepalingen aangaande de ver deling van restzetels, waarbij de bepa lingen over de grootste gemiddelden (aan tal stemmen gedeeld door aantal zetels) de doorslag gaven. Overigens had het weinig gescheeld of de restzetel was naar j zingsuitslag officieel vast te stellen, de Katholieke volkspartij gegaan. Kamer terugkeren. De Kiesraad in Den Haag is dit week- einde druk bezig geweest met de voor- bereiding van de officiële einduitslag, het proces-verbaal. Van zaterdagmorgen afj stroomden de gegevens het ministerie van binnenlandse zaken binnen, waar tot j zaterdagavond laat en de hele zondag koortsachtig is gecijferd om de verkie-1 Nooit eerder MEI deze opdracht heeft de Koningin twee verrassende elemen ten in de politieke situatie gebracht. Wel werd er zaterdag ochtend al verondersteld dat een opdracht aan professor Beel tot de meest voor de hand liggende mogelijkheden behoorde, maar dat deze dezelfde avond reeds zou worden versterkt, had niemand verwacht. De andere verrassing was de tekst van de opdracht, die afwijkt van de gebruikelijke vorm. Er is namelijk ditmaal geen sprake vaii een kabinet dat het vertrouwen van het parlement zal hebben, maar van een dat kan rekenen op een vruchtbare samenwerking. Professor Beel heeft nog die zelfde avond, blijkbaar geheel in overeenstemming met de snelheid die de start" van de kabinetsformatie kenmerkt, de fractieleiders van de A:R. en van de C.H.U. gevraagd van ochtend bij hem te komen in het vermaarde torenkamertje,1 aan het Binnenhof. De gehele zaterdag heeft de konink lijke standaard gewapperd op het Huis ten Bosch, waar de Koningin negen politici ontving om hen te raadplegen over hun opvattingen over de moge- I lijkheden van de vorming van een nieuw kabinet. Gedurende de ochtend ontving de Koningin achtereenvolgens 1 professor mr. C. P. M. Romme van j de KVP, mr. J. A. W. Burger van de Partij van de Arbeid en professor mr. P. J. Oud van de VVD; gedurende de middag dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot van de AR, ar. H. W. Tilanus van de CHU, S. de Groot van de CPN, d«. Zandt van de SGP en ook de nieuwe- j lïngen H. J. Lankhorst van de PSP en j L. T. Laning van 'het GPV. Op dat tijdstip, vier uur, gold de laatste blijkbaar nog als gekozen. Het kabinet van de Koningin was toen nog niet op de hoogte van de vergissing, die de heer Laning ten onrechte in aanmerking had doen komen voor een zetel. De Koningin heeft dus eigenlijk acht politici ontvangen en een parti culier, een volslagen nieuwigheid, al gebeurde dit dan tengevolge van een fout, waar niemand iets aan kon doen. In de namiddag heeft de Koningin ook nog minister van staat dr. W. Drees en tenslotte professor Beel ge raadpleegd. Nauwelijks een uur later is aan de laatste officieel de opdracht verstrekt. Terwijl zich dit alles op Huis ten Bosch afspeelde, was het in het poli tieke 'centrum in Den Haag nog altijd even rustig als vrijdag. Gisteren is er ■uiteraard ook niets gebeurd. Wel kon den wij hier en daar een mening op vangen waaruit bleek dat men het ver strekken van de informatieve opdracht aan professor Beel beschouwde als een loffelijke poging om tijd te sparen en dat het wel logisch is dat hij begint met de heren Bruins Slot en Tilanus te polsen. Indien de informateur in eerste aan leg de kansen van een herstel van de brede basis wil onderzoeken, zal hij immers het best eerst bij de AR en de CHU kunnen aankloppen. De opvat tingen van de KVP zijn hem bekend, de PvdA staat er nog altijd evenmin geheel afwijzend tegenover ondanks alle oppositieklanken, zodat dus inder daad de opvattingen van de AR en de CHU op dit punt doorslaggevend kun nen zijn. Overigens wees men erop dat de in formateur vrijwel alle kanten uit kan met deze opdracht, van een zuiver parlementair kabinet tot en met een zakenkabinet, als er maar een regering komt die „vruchtbaar met het parle- j ment kan samenwerken". O Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Hoewel vanochtend pas de juiste gegevens beschikbaar komen, is gedurende het weekeinde wel komen vast te staan dat mr. K. T. M. van Rijckevorsel op zijn aanvankelijk kansloze plaats op de lijst van de KVP ongeveer tweemaal EINDHOVEN. Philips heeft een top jaar achter de rug. De cijfers die het concern over 1958 laat zien, hebben die van alle voorgaande jaren ver achter zich gelaten. 1. Omzet 3.595 (1957 3.177) mil joen; stijging ruim 13 pet. 2- Winst voor aftrek belastingen f 557 (1957 442) miljoen: stijging 26 pet. oWinst na aftrek belastingen f 244 (1957 187) miljoen; stijging 30 pet. a. Dividend onveranderd 14 pet. op de gewone en 7,6 pet. op de preferente aandelen. Bonus van 5 pet. in gewone aande- len ten laste van de agioreserve op de gewone aandelen en van 1 pet. op de preferente aandelen vrij van inkomstenbelasting. f.. Gehele aflossing 5 pet. converteer- bare obligatielening per 20 mei. Verbod Oostduitse film AMSTERDAM (A.N.P.) Twee leden van de Centrale filmkeuringscommissie, de katholieke mej. H. I. Th. Buitendijk en de remonstrantse heer J. J. Zelden- thuis, beiden te Amsterdam, hebben uit de commissie ontslag genomen omdat zij het onverenigbaar achten met hun ge weten zich zonder meer neer te leggen bij het feit dat de in Oost-Duitsland ver vaardigde documentaire Ein Tagebuch für Anne Frank bij herkeuring door een tweede commissie voor vertoning in Nederland verboden is. Volgens de afgetreden leden is de af keuring geschied op politieke gronden, hetgeen in strijd is met de bioscoopwet. De tweede commissie achtte de film wel in strijd met de goede zeden en de openbare orde. Zij noemde de film door strekking, inhoud en opzet „onoprecht, tendentieus, opruiend-perfide en onwaar achtig". TILBURG. In de nacht van zater dag op zondag is op het Koverplein te Tilburg de 42-jarige Tilburgenaar Joh. Stoopen door een Zwitserse auto aange reden. Enkele uren later overleed hij in het ziekenhuis. De bestuurder van de auto was door gereden. De politie wist hem in de loop van de nacht echter op te sporen. Het bleek de Zwitser Kurt T. te zijn, die in Tilburg enkele dagen werkt aan de machines van een textielfabriek. Aanvankelijk verklaarde de man, dat hij niets van het ongeluk had gemerkt. Later is echter gebleken, dat het zijn angst voor de politie moet zijn geweest, die hem op de vlucht heeft gejaagd. De man wordt vastgehouden. Ook elders in het land heeft het ver keer dit weekeinde slachtoffers geëist: 1 ROTTERDAM. Wij kunnen dit prachtige schip en de beide volgende J schepen goed gebruiken. Met die woor den nam zaterdagmiddag drs. Speelman, directeur van de Koninklijke Java-China- Paketvaart Lijnen N.V. te Amsterdam, het nieuwe, circa 12.500 ton metende, vrachtschip Straat van Diemen over van de werf van P. Smit jr. te Rotterdam. De werfdirecteur, yv J. Parrée, zei dat drieënhalf jaar geleden de opleverings datum van dit schip, het tweede van een serie van vier, was vastgesteld. Diverse omstandigheden zijn er echter oorzaak van geweest, dat de gereedkoming ver traagd werd. Nummer drie, de Straat Clarence, zal evenwel vermoedelijk vroe ger dan afgesproken, kunnen worden op geleverd. Daarna volgt dan de Straat Rio. De dameshoc'keywedstrijd.' (Engeland Zuid-Afrika, die te Wembley voor 54.000 toeschouwers werd gespeeld, is door Engeland met 41 gewonnen. Rust 11. Vandaag om 12 uur is op het ministerie de openbare vergadering van het Centraal stembureau waarin het proces-verbaal van de uitslag wordt vastgesteld en de Het is bij alle verkiezingen zo, dat de gekozenen voor enige zetels moet worden bepaald, geloot definitief worden serste, met spoed uitgevoerde tellingen, Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Tegen vijf uur za terdagmiddag stapte de heer L. P. Laning voor het paleis Huis ten Bosch in een taxi, om naar de stad te gaan en daar wat te eten voordat hij naar Groningen terug zou reizen. Ruim drie kwartier had de audiën tie bij de Koningin geduurdde laat ste en de langste van de negen poli tieke gesprekken ten paleize ter voorbereiding van de kabinetsforma tie. Op het station in Groningen stond mevrouw Laning haar man op te wachten. Toen hij haar zag wist hij meteen dat het wel zeker was wat hij in een telefoongesprek in Den Haag vagelijk van een vriend had gehoord: Alles was voor niets geweest! „Ik had vrijdagavond de directeur van het kabinet van de Koningin er nog op gewezen", vertelde de heer La ning ons. „De uitslag was immers nog niet officieel. Dat deed er echter niet toe. Ik moest maar komen. Van Den Haag uit heb ik, nadat ik iets had vernomen, geprobeerd mijn vrouw op te bellen, maar ons nummer was voortdurend in gesprek. Toen be gon ik al te vermoeden dat er wat bij zonders aan de hand moest zijn. Zo doende heb ik mijn trein nog gemist. Daarom kwam ik zo laat in Groningen aan, waar mijn vrouw me van het sta- - tion kwam halen. Gedurende de hele i de kiesdeler heeft gehaald, dus een reis heb ik uiteraard in onzekerheid l\a OllgelUh in mei gelgroeve tachtigduizend stemmen. De KVP kan daarmee in een lastig ALPHEN a. d. RIJN „Ik werd ertoe gedwongen. Ik was werkloos en ik kreeg een veel te kleine uitkering voor mijn gezin met zeven'kinderen. Toen ben ik naar sociale zaken gegaan en heb om een aanvullende uitkering ge vraagd en ik heb gezegd dat ik het anders zou moeten halen i waar het is", zo vertelde een 44- rechter. Prins Henry, de 31-jarige broer van de Kabaka van Boeganda, en zijn 17-jarige vrouw-Carol, geloven dat het wel los zal lopen met de afkeer van de Kabaka van gemengde huwelijken. Zij hadden dezer dagen, kort na de voltrekking van hun huwelijk in Londen, gehoord dat de Kabaka het helemaal niet leuk vond dat zijn broer een blank meisje tot vrouw had genomen. Prins Henry haalde er al dadelijk de schouders over op. „Wat kan ons dat schelen", zei hij. ,Wij zijn toch niet van plan in Boeganda te gaan wonen. Ten hoogste zullen we er eens een vakantie doorbrengen." Ook zijn jonge vrouw nam de bedenkingen van de Kabaka tegen haar luchtig op. ,Ik zal mijn best doen om mij als prinses zo waardig mogelijk te gedragen", zei zij. L. P. LANING diepe teleurstelling OTTAWA (Reuter) Zestig man van de beroemde Cana dese bereden politie, de „Moun ties", hebben het afgelopen weekeinde een einde gemaakt aan de Indianenopstand in een reservaat van de provincie Ontario. Vorige week hadden daar het op perhoofd Boze Beer en een aantal andere traditionele leiders de geko zen Indianenregering ontzet en de macht in handen genomen. Zij stuur den telegrammen aan koningin Eli zabeth, premier Diefenbaker en pre sident Eisenhower om hun eis tot zelfstandigheid kracht bij te zetten, en verkaarden hun zaak desnoods voor de Verenigde Naties te zullen brengen. Rock-and-roll Het optreden van de „mounties", die voor zonsopgang bij verrassing het „raadhuis" bezetten, deed niet denken aan de Indianenoorlogen van vroeger: zij waren slechts gewapend met gummistokken. Trouwens, voor liefhebbers van dianenboeken leek ook de houding van de roodhuiden weinig stijlvol; op het ogenblik van de overval dansten zij op rock-and- roll muziek, en Boze Beer vertelde later vol verontwaardiging: „Ze heb ben zelfs geslagen, en de jonge krij ger wie mij het nieuws kwam bren gen was helemaal buiten adem!" Zo- verkeerd. Ik heb er toen maar in be rust dat ik in Groningen tenslotte wel zou te weten komen wat er precies aan de hand was. Mijn vrouw bracht me ervan op de hoogte. Ik kan nu al leen maar zeggen dat ik deze grote teleurstelling met berusting draag. Het ergste vind ik het echter voor de partij en voor hen die op me hebben gestemd. Er zijn huilende mensen aan de telefoon geweest! U moet niet ver geten wat het betekent dat "deze zetel van uiterst rechts naar uiterst links gaat De heer Laning deelde ons tenslotte nog mee dat hij niettemin hertel ling zou aanvragen. O TERAPELKANAAL (A.N.P.) In Terapelkanaal, gemeente Vlagtwed- de (Gr.), moeten acht leden van de plaatselijke gymnastiekvereniging het bed houden, omdat zij besmet zijn met t.b.c. Thans worden alle le den van de vereniging onderzocht. De gymnastieklessen, die worden gegeven in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school te Ter apelkanaal, zijn gestaakt. De school gaat gewoon door. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT De pogingen tot ber ging van de elf lijken die nog in de on dergrondse champignonkwekerij van Zichen-Sussen-Bolder even over de Bel gische grens bij Maastricht bedolven lig gen, zijn gestaakt. Het was daags voor Kerstmis toen een gedeelte van de onderaardse groeve instortte. In de gangen en de kweekzaal voor champignons werden zeventien mannen en één meisje bedolven. Vier lij ken werden gevonden op de dag van de ramp. Een gewonde ehampignonplukster overleed in het ziekenhuis van Tongeren. Enige tijd later werden nog eens twee lijken gevonden. Daarna boekten de bergers ondanks hard zwoegen, geen resultaten meer. Voor een stelselmatig onderzoek zou men een gedeelte van de berg moeten afgraven. De verplaatsing van de duizenden ton nen aarde zou minstens een jaar duren. Dat is ondoeniyk al worden de kosten van het onderzoek ook door de Belgi sche regering gedragen. Aan het misluk te reddingswerk werd tot nu toe drie miljoen frank gespendeerd. parket komen. Indien namelijk bij de loting op het Centraal stembureau professor mr. C. P. M. Romme op de zogenaamde westelijke lijst van de KVP nummer één komt te staan, zal mr. Van Rijckevorsel nummer twee worden en dan schuiven alle volgende kandidaten één plaats op. Dat zal tot gevolg' hebben dat mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse, zal afvallen. Deze specia list van de KVP voor Indonesië en Nieuw-Guinea bezette echter een dooi de partijraad aangewezen plaats. De ze zal hij dan, indien dus het verloop zal zijn als hierboven geschetst, moe ten ruimen voor mr. Van Rijckevor sel. -$• Toen de negentienjarige bromfietser J. A. N. uit Vreeswijk zaterdagavond het beruchte kruispunt aan de voet van de Waalbrug van rijksweg E 9 overstak zon der gebruik te maken van het fietspad, raakte hij onder een klein busje. In het ziekenhuis te Zaltbommel overleed hij aan zijn verwondingen. Op de met halve bomen, rode knip perlichten en een bel beveiligde overweg tussen Vogelenzang en Bennebroek is de heer A. Heystek uit Vogelenzang (72) gistermiddag gedood bij een botsing met de trein uit Amsterdam. Hij was op zijn fiets om de halve spoorbomen heen gereden, toen de trein al tot op tien meter was genaderd. Eigen nieuwsdienst BUSSUM De leerlingen van bovenmeester J van Leeuwen te Scheveningen krijgen vandaag gebakjes op school. Hij had ze dat beloofd als hij de televisie- ctuiz „Je neemt er wat van mee" zou winnen. Welnu, dat is gebeurd, zij het met de hakken over de sloot. De heer Van Leeuwen heeft zaterdag behalve de duizend gulden ook vele geschenken ontvangen, onder andere een verreküker, een radio en een levend konijn. dra het Indianenpavlement weer aan de macht was, werd een motie aan genomen: de som van 25 dollar werd beschikbaar gesteld om de rommel op te ruimen die de opperhoofden en hun aanhangers gemaakt hadden in de week dat zij het gebouw bezet hielden. Slechts de Indianenvrouwen hiel den zich aan de traditie, want tij dens het gevecht met de mounties vuurden deze squaws hun mannen met luid gegil aan. Jay met de zilveren hielen De opperhoofden hebben nu krijgs raad gehouden en een stap gedaan op het gebied van de public relations, door de hulp van „Jay met de Zilve ren Hielen" in te roepen. Deze jonge Indiaan, die in Hollywood in tal rijke cowboyfilms de rol van de goede Indiaan vertolkt, geniet in Amerika grote populariteit. Geen rust Overigens is met het onderdruk ken van de opstand de rust nog niet weergekeerd. De stam der Irokezen woont verspreid over het gehele Amerikaanse continent, en in de staat New- York hebben 400 rood huiden zich thans ook op het oor logspad begeven om hun broeders te hulp te komen. Zij zijn van plan deze week een demonstratie-optocht naar het Witte Huis te houden om hun eis tot zelfstandigheid kracht bij te zetten. De Irokezen hopen dat wanneer zij als zelfstandige natie erkend zijn, zij beter zullen kunnen onderhandelen over de problemen die hun het meest dwars zitten: de inkomstenbelasting die zij moeten betalen, en de con troverse over een reservaat nabij de Niagara-waterval waarop de Ameri kaanse regering een hydraulische installatie wil bouwen. De Indianen hebben bij hun plan nen de steun van hun „wijze blanke broeder" Herbert Holdridge, een ge wezen generaal van het Amerikaan se leger, die de roodhuiden reeds dikwijls heeft geholpen in hun con flicten met de regering. Holdridge is ervan overtuigd dat het de Indianen ernst is met hun eisen. Hij heeft gis teren verklaard dat alle Indianenen- stammen in Amerika afgevaardigden zullen zenden om deel te nemen aan de protestoptocht, die waarschijnlijk donderdag gehouden zal worden. Martin Koekelkorcn, de dirigent van de Maastreechter Staar, is door de ver eniging Arts, sciences et lettres te Parijs onderscheiden met de zilveren medaille. I Hij stond terecht omdat hij in oktober j en november ongeveer tweehonderd- vijftig kg. lood en plm. veertig kg. rood koper had gestolen. De verdachte had weinig te doen en klungelde wat rond. Toen hij achter de werkplaats voor min der validen stond te vissen was hij op bet idee gekomen bij deze werkplaats oud metaal weg te nemen. Hij was door de deur naar binnen gegaan en had een hoeveelheid lood klaargelegd. Later had hij het metaal meegenomen. Het was eigendom van de Ned. Kabelfabriek in Delft. Gedeeltelijk had hij de buit ver kocht aan een opkoper. De derde keer dat verdachte lood had weggenomen want toen greep de politie in. Gauw ziek ,.U deed in die tijd niets en u deed ook niet veel moeite om werk te krij gen", constateerde de rechter uit de stukken. ..Het is lang niet de eerste keer dat u terecht staat. Opvallend is dat als u iets voelt of meent te voelen, u dan al gauw de neiging hebt om li ziek te melden en te gaan vissen. Zelfs liet u zich eens in het water vallen om een excuus te vinden om naar huis te gaan", releveerde de rechter. In een rapport van dr. Zeegers stond overigens wel dat verdachte aan toevallen iiidt en dat hij hiervoor regelmatig medi cijnen moet innemen. De officier van justitie zei: „Ik deuk dat verdachte het in de gevangenis wel prettig vindt, want dan behoeft hij niet te werken". Rekeninghoudend met net gezin vorderde de officier 25.boete of vijf dagen en zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en toezicht van de Prot. Chr. reclasseringsvereniging. Van onze correspondent LONDEN. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft de communisten in de Arabische wereld ervan beschuldigd te streven naar een bloedige dictatuur en daar de verzekering tegenover gesteld dat zijn land op de bres zal staan voor de uitschakeling van het communis tische gevaar in alle Arabische lan den. Volgens Nasser maken de commu nisten, die een minderheid vormen, misbruik van de strijd van de Arabi sche landen tegen het westelijke impe rialisme om te trachten in die landen een bloedig communistisch terreurbe wind te vestigen. Nasser, die zich zondag op zo onge meen felle wijze uitliet in een rede voering in Damascus, zei dat de com munisten hadden getracht sleutelposi ties in het Egyptische leger te krijgen maar dat die opzet was verijdeld. Zij hadden zelfs getracht hem tot het communisme te bekeren. Hij was ech ter niet gezwicht. Nassers toorn gold vooral de rege ring van Irak, die volgens berichten uit de hoofdstad van dat land steeds meer onder communistische invloed komt te staan. Ais er nog democratie is in Irak, zei hij, dan is dat een de mocratie van bloedvergieten, van de galg en van communistische straat rechtspraak. De mislukte opstand van Mosoel, zo riep hij uit, zal niet de laatste zijn; het Iraakse volk zal het juk van de rode dictatuur spoedig afschudden. De Verenigde Arabische Republiek en Irak hebben elkaar het afgelopen weekeinde beschuldigd van grens- schendingen en eikaars beschuldigin gen van de hand gewezen. Uit alles blijkt dat de verhouding tussen beide landen steeds slechter wordt. In Kairo gaven zondag duizenden demonstrerende studerenden uitdruk king aan hun afkeer van het bewind van de premier van Irak, Abdel Karim Kassem. De betoging stond geheel in het teken van de huidige campagne te gen het communisme die Nasser heeft ontketend. -8- De 54-jarige heer H. van der Kuil te Haaksbergen is zaterdagmiddag in Haaksbergen onder een autobus geraakt en vrijwel onmiddellijk gedood. Het ongeluk ontstond, toen de heer Van der mc) bet stuur van zijn fiets verward „Ik heb toch meer uitkering gevraagd raakte m dal van zijn naast hem rijden- ii vr»irrla r»li o T"Up liit.lrpvinft mnpf. onlc dp dertienjarige ZOOlltjG zei verdachte. „Die uitkering moet ook ergens vandaan komen", repliceerde de rechter, „en omdat u hoofdpijn heeft moet een ander maar meer belasting betalen". Het vonnis luidde; vijfentwin tig gulden boete of vijf dagen en vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd en toezicht. Medeplichtige Een 24-jarige sorteerder uit Alphen stond daarna in deze zaak terecht. Hij had altijd bij zijn'vader gewerkt, maar hij zou er min of meer toe zijn aangezet om voor zichzelf te beginnen en dat lag hem niet. Deze verdachte zei maar een maal zeventig kg lood' van de vorige verdachte te hebben gekocht. De rest zou oud papier zijn geweest. .,Ik heb ge vraagd of het goed zat". Het reclasseringsrapport was gunstig. Verdachte was nog niet eerder veroor deeld. „U moet niet hoger timmeren dan u kunt. U moet niet zelfstandig za ken doen", meende cfe rechter. De officier vorderde veertig gulden boete of tien dagen en een maand voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en toezicht van de Prot. Chr. reclassering. De rechter wila'e het ditmaal nog op schuldheling voor één geval houden en hij veroordeelde de op koper tot vijfentwintig gulden boete of vijf dagen zonder meer. veer dezelfde gisteren. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte te 23.15 uur: Opklaringen, maar in het noordoosten van het land ook enkele verspreid voorkomende buien. Overwe gend matige en langs de wadden- kust aanvankelijk krachtige wind tussen noordwest en noord. Onge- temperaturen als MIESJE: Het moet er clan maar van komen. 1? MAART: zon op 6.52, onder 18.46; maan op 10.57, maan onder 1.58.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1