Middenstand moet bakens op tijd verzetten Ontwikkeling komt Kort gene ten goede OOK DE ZEIDVLIET VREUGDE OVER ISOLEMENT OPHEFFING „Kerk op Noord-Beveland waeht een grote taak" ,/Vu zit je practisch opgesloten ZEEUWéCIl DAGBLAD Pag. 9 BI RGEMEESTER VAN HALST WAARSCHUWT: M' BURGEMEESTER SCHUIT VERDWIJNT Terrein voor VADER komen omerwoningen in Kamperland Zaterdag 14 maart 1959 gevolgen de wezenlyking het z.g.n. eilandenphn V5 isaenkerke hebben. Hit begrijpelijke niet een gemakkt*- lijk te b'anlw oor tien vraag. ij we ten niet wat cr in de toekomst gaal gebeuren. Alleen dit staat vast, zo rustig als voorheen zal bet niet meer worden. Wij kunnen dit be treuren. Toch zie ik de rust van jaar tol jaar minder worden. Het is jammer voor al diegenen, die zo van rust en stilte houden. Ik wil bier direct aan toevoegen dat het daarom niet onrustig behoeft te wor den. Van verschillende kanten is me al toegezegd dat men daaraan mee wil werken, omdat ik en trouw ens bet ge hele college \au burgemeester en wet houders alles in bet werk zal stellen om deze rust zoveel mogelyk te bevor- deren. Degenen, die een rustig strand zoeken, kunnen bij ons terecht. Gezien de uitgestrektheid van ons re creatiegebied kunnen in de toekomst \ele honderden vacantiegangers ons zee strand en duin bezoeken, zonder dat wij Aan drukte zullen behoeven te spreken. Ook zal er ruimschoots gelegenheid zijn oor de liefhebbers van de watersport. Wanneer we dus in de toekomst steeds meer vaeantiegasten zullen gaan krygen, zijn we dan ook in staat om deze le ontvangen? Zorg daarom heren van de Middenstand dat u de bakens op tijd Aerzet. De kans bestaat anders, dat een ander u voor i». Er zou hierover nog wel bet een en ander le zeggen zijn Ik wil dit slechts even aanroeren. Ik hoop echter en ver trouw ook, «lat ieder zijn taak in deze hegrypen zal en alle mogelijkheden, die hieruit voortvloeien zal benutten. Op «leze manier zal ook onze gemeente Aan «leze veranderde omstandigheden kun nen profiteren WISSENKERKE als dorp krijgt eigenlijk het minst te maken met de nieuwe ont wikkeling in het kader van het Drie-Ei landenplan. De ..broedplaats" der plannen is wel ten dele te vinden op het gemeen tehuis. maar deze plannen hebben in hoofdzaak betrekking op Kamperland. Het is ons niet bekend, dat er voor het dorp zelf plannen, die betrekking hebben op de nieuwe toekomst, op stapel staan. Wissen- kerke zal alleen de doortrek naar Kamper land beleven. En dit verkeer wordt in de toekomst ongetwijfeld intensiever. De mid denstander kan daaruit voordeel trek ken. Dat zal ook het enige wel zijn. OOK KATS krijgt te maken met de uit- voering van het Drie-Eilandenplan. Op tweeërlei gebied zelfs. In de Zandkreek bij Kats wordt met bekwame spoed gewerkt aan de bouwput, die nodig is om straks te kunnen beginnen aan de grote sluizen in de dam naar Zuid-Beveland. In de om geving van Kats zal tevens een veerha ven aangelegd worden. De dam in de Zandkreek brengt met zich mee. dat de huidige veerhaven bij Katseveer onbruik baar wordt. Met name de boeren bekeken met zorg de plannen voor deze nieuwe haven. Er is nl. een nieuwe weg nodig door de polder Al-te-klein en dat zal ten koste gaan van enkele hectaren kostbare landbouwgrond. En daar hadden de betrok ken boeren bezwaren tegen. Naar wij ver nemen is er voor deze landbouwers een schadevergoeding in de maak. Behalve verlossing uit ons isolement zie ik geen of zeer weinig veranderingen a oor onze inwoners ten gevolge van het Drie-eilandenplan. Ik verwacht ook geen overstelpende drukte van toeristen, maar wel een steeds groter wordend aantal gasten, die onze stranden zullen bezoe ken. Wy zullen trachten, dezè bezoekers een rustig gebied aan te bieden J. Aan Halst.' NOORD-BEA ELAND WACHT EEN NIEUWE TOEKOMST. HOE WORDT DE ONTWIKKELING? NIEMAND KAN OF NU lie werken voor ile afsluiting van tie Zandkreek regelmatig voort gang hebben, staat bet nel vast, dal ill 1960 Zuid- en Noord-Beverland en in l%] Walcheren en Noord-Beverland met elkander zullen zijn verbonden. Uil zal voor ons eiland grote verande ringen medebrengen, veranderingen, die niemand op bet ogenblik nog kan over- zien. Immers, door «le al- sluiting zal het gebied Veeregat-Zandkreek een binnenmeer wor den, «lat zijn gelijke in 1 West-Europa niet heeft en dat in grootte gelijk zal zijn aan de geza menlijke oppervlakte Aan alle Zuidhollandse plassen. Dit meer zal een prachtig watersport- DEZE VRAAG ANTWOORD GEVEN. DE VISIE IN 'T ALGEMEEN IS EVENWEL: HET staat onomstotelijk vast, dat het eiland Noord-Beve land een geheel nieuwe toekomst tegemoet gaat. Een ont wikkeling. die niet tegen te houden is. De Noord-Beve landers beseffen dit ook terdege. Zij sluiten daar heus de ogen niet voor. De eiland-bewoners zien wel degelijk, dat de ontslui ting van Noord-Beveland voordelen biedt, ook al verbloemen zij de mogelijke nadelen niet. LAAT ZE EEHIIST KOMEH, DIE HOLLANDERS.... gebied Avordcn. Het toerisme, zowel te water als te land, zal in «le komende jaren een aanzienlijke verandering ir« de samenleving Aan ons eiland teweeg brengen. Jachthavens zullen worden aan gelegd en werven voor reparatie en bouw van jachten zullen kunnen worden ge- sticht. De wegen zullen aan «le verander de omstandigheden worden aangepast en nieuwe verbindingen met de overige de len van onze pvovineie zullen over land tot stand komen. De veerhaAen a oor de verbinding naar Seljfcouwen-Duiveland zal op ons eiland worden aangelegd en de vissers van Ar- ncmuiden en Veere, wier schepen uit de haven Aan Veere moeten verdwijnen, zullen indien aan hun verlangen wordt voldaan vermoed'élyk hun thuishaven in Colijnsplaat krijgen. Moelu de vestiging van kleine indus trieën hierdoor mogelijk wortlen, dan zou dit a oor mijn gemeente de moge lijkheid bieden, de jongens, na liet be zoeken Aan de technische of andere scholen, werk te geven op liet eiland en de ouders, die in de landbouw geen plaats kunnen vinden, ook in deze be- dryven op te nemen. Al deze veranderingen tekenen zich nog slechts af, maar geconcludeerd mag worden, dat het veranderingen zyn, die de samenleving Aan mijn gemeente een gemeente, die een terugloop van de bevolking kent vermoedelijk ten goede kunnen kouien. Wy hopen, dat dit zo zal mogen zyn. Burgemeester Schuit Er is een, weliswaar kleine, categorie, die liever de eigen gezapige samenleving wil hand haven. Nu is het ook weer niet zo, dat deze groep zich met hand en tand verzet tegen de ontwikkeling. Het gros van de Noord- Bevelanders zegt onomwonden: Laat ze maar komen, die toeristen uit Holland. Er komt leven in de brouwerij. Met nanie de jeugd is nog al geporteerd voor deze toeris- tenstroom. Het is verheugend, dat men deze ontwikkeling niet zo maar over zich heen laat gaan. Nee, men is er in tensief mee bezig. In verenigings verband, op kerkelijk terrein en na tuurlijk ook op gemeentelijk niveau. Het werk aan de dammen in de Zandkreek en het Veersegat gaat intussen onverdroten voort. Volgens De veerboot „Zuidvliet", die de dienst onderhoudt tussc" Veere en Kamperland, heeft de meeste vaarten wel gemaakt De dam tussen Vrouwenpolder en Kamperland dringt steeds verder het Veersegat in. In 1961 zal de ongetwijfeld gigan tische strijd geleverd moeten worden o-m de dijk te dichten En dan is het Veersegat van de zee afgesloten. Dat betekent te vens. dat men met een auto rechtstreeks van Kamperlanc en de andere dorpen op het eiland naar Middelburg kan. Nu moet de omweg via hei veer van KortgeneWolfaarts- dijk gemaakt worden. Met de „Zuidvliet" kunnen nl. geen auto's vervoerd worden. Ook de steigers zijn daarvoor niet ingericht, zoals op deze foto blijkt. Dit veer is alleen ge schikt voor voetgangers en fietsers. Over enkele jaren zal ook dit veer verlaten zijn. Al de berekeningen gaat de Zandkreek volgend jaar dicht en het Veerse gat zal in 1961 worden afgesloten. UITERAARD zijn er nog allerlei vragen, die nog op een antwoord wachten: wordt Noord-Beveland een modern vermaakcentrum of een rustig vakantie-oord? De Noord-Bevelanders kunnen op deze vraag ook zelf geen antwoord ge ven. Wordt in de toekomst Noord-Be veland overspoeld door vakantie gangers, die de zondagsrust versto ren? Over het algemeen is men daar toch een beetje huiverig voor. De ontsluiting van Noord-Beve land brengt met zich mee, dat een uitgestrekt terrein beschikbaar komt, uitstekend geschikt voor re creatie. In Kortgene komt een jachthaven van internationale allu re en in de omgeving van Kamper land, in de buurt van de duintjes, is de eerste spade in de grond ge zet voor een zomerwoningenterrein. Wij hebben enkele dagen op het eiland rondgezworven en zo hier en daar ons oor eens te luisteren ge legd. De algemene indruk daarbij is toch wel, dat de Noord-Bevelan ders met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Men cijfert de ge varen niet weg, maar toch leggen de voordelen bij de ontsluiting het grootste gewicht in de schaal bij de ontsluiting. Van deze meningen, bevattende een visie op de toekomst van Noord- Beveland. hebben wij er enkele op schrift gesteld en deze vindt u thans op deze pagina „Liever zelf standig blijven" Twee predikanten spreken als hun mening uit: 'Jfc' t P KAMPERLAND krijgt een zomerwoningenterrein. De eer ste werkzaamheden voor dit terrein zijn reeds volop aan de gang. De riolering en de water leiding zijn reeds aangebracht en thans wordt druk gewerkt aan de wegenaanleg. Op dit terrein is plaats voor ongeveer twintig zomerwoningen. Reeds zeven daarvan zijn verkocht en ongetwijfeld zullen meer gega digden volgen. Ook aan deze kant van Noord-Beveland. een gebied dat in de toekomst zal uitgroeien tot een rustig recre atie-oord, wordt dus hard ge werkt. En het gemeentebestuur van Wissenkerke heeft nog meer plannen in portefeuille! JN deze pagina past naar onze mening ook de visie van een dominee. De kerk in het bijzon der heeft met de problemen rondom de recreatie e.d. te ma ken. Hoe pakt de kerk deze ma terie aan? Hef is verheugend, te constateren, dat de predikanten en de kerkeraden op het eiland druk bezig zijn, zich te beraden op de nieuwe ontwikkeling', die Noord-Beveland te wachten staat. Dat bleek ons duidelijk uit de gesprekken met ds. G. van Schuppen, Ned. hervormd predi kant te Kortgene en ds. A. J. Radder, gereformeerd predikant te Kamperland. Beide predikan ten hadden op vele punten een gelijke mening. Ongetwijfeld een verblijdend teken. Vergelijkt u zelf maar. DS. RADDER meent, dat over de nieuwe ontwikkeling weinig te zeg gen valt. Naar zijn oordeel zal het kerkelijk leven als zodanig niet veel veranderen. De predikant noemde als voor beeld Walcheren. ,,Is het seizoen voorbij, dan draagt elk dorp weer het eigen karakter." Hij verwacht, dat het strandle ven niet zoveel veranderingen zal brengen. De mens zal zich er ech ter wel meer op moeten instellen. De kerk zal terzake diligent moe ten zijn: ..Het kan nu eenmaal niet zo blijven. Dat moeten wij aan vaarden". Ds. Radder gelooft niet veel van industrievestiging. „En met de zon dagsrust za' het heus nog we] los lopen. De kerk zal deze materie echter wel nauwlettend moeten vol gen. Als de dam door de Ooster- schelde er ligt en als dan de Hol landse toeristen loskomen, zal er wel meer veranderen." Maar hoe zich dit zal ontwikkelen, kon ds. Radder moeilijk zeggen. Veel veranderd Ook DS. VAN-SCHUPPEN meent, dat er van industrie-vestiging wei nig zal komen. „Men krijgt hier en kele maanden een toeristenstroom. Maar dan is het ook voorbij. En ongetwijfeld zal dit van invloed zijn op de zondagsrust. Op dat punt is er op Noord-Beveland nu al veel veranderd. De kerk moet deze zaak echter met de grootste aandacht, volgen. Kamperland krijgt de groot ste,stroom te slikken." Ds. Van Schuppen meende, dal het een zaak van christelijke barm hartigheid is om deze mensen ser vice te verschaffen. Ook hier moet de kerk diligent zijn. ,,De eiland-mentaliteit zit er hier nog wel in. En dat zal wel wat veranderen. Te dien opzichte zal echter heel wat geduld betracht moeten worden. De kerkelijke zorg van deze tijd is om de mensen gees telijk op eigen benen te laten staan. Ds. Van Schuppen kwam ten slotte tot de conclusie, dat meer pro pleit voor de ontsluiting van het eiland dan contra. En de kerk heeft een grote taak op Noord-Beve land". Ds. A. J. RADDER .niet veel veranderingen. Ds. G. VAN SCHUPPEN .Kamperland krijgt grootste stroom. GEEIISDIJK raakt zijn. weliswaar klei ne, haven kwijt, indien de instanties de plannen uitvoeren, zoals zij nu op tafel liggen. Deze haven, die aan diep vaarwa ter ligt. heeft zijn nut in de loop der ja ren voldoende bewezen. Vooral in de bui tentijd. Geen wonder, dat de landbouwers, die rond deze haven hun akkers hebben en daar hun produkten afleveren, niet zo te spreken zijn over deze -beslissing. Straks moeten zij met hun „waren" naar de havens van Kamperland en Kortgene en dat kost meer kilometers dan nu. En dal brengt weer extra kosten met zich mee De boeren praten dan ook ai over scha devergoeding. f \P weg naar hun werk troffen wij vader en zoon Van de Kreeke, die beiden hun dagelijks brood verdienen op het land. Tekenend voor de verhoudingen was ongetwij feld het verschil van opvatting tus sen oud en jong met betrekking tot huil visie op de toekomst van Noord-Beveland. Vader Van de Kreeke was he lemaal niet gebrand op de nieuwe ontwikkeling. „Wat krijgen wij binnen, als straks de dammen er liggen? Dat moeten wij rustig afwachten. Nee, ik blijf liever maar een beetje zelf standig. Laten wij hier ons eigen leventje maar leiden." Natuurlijk, de heer Van de Kree ke was wel blij, dat Noord-Beve land uit het isolement verlost wordt, maar hij moet niets hebben van de vele toeristen, die straks Noord- Beveland, en dan met name de Kamperlandse duinen, zullen bevol ken. „Ik geloof, dat dit de samenle ving niet ten goede komt." Zo, dat was de mening van pa. En wat zegt zoon-lief er nu van. „Laat ze maar komen, die Hol landers. Het brengt leven in de brouwerij. En als de dammen er liggen dan kunnen wij heerlijk met de brommer naar Goes of Middel burg. Het is maar een snapje. Nu zit je practisch opgesloten." Zoon Van de Kreeke heeft er dan ook niets op tegen, dat de toeristen naar do duintjes van Kamperland trekken. (ween bezwaren tNGEVEER in dezelfde geest denkt mej. Van der Linde, onder wijzeres aan de christelijke school te Geersdijk er over. Zij moest „onder het mes" toen zij met haar leerlingen door het rustige dorp t-ei w andelingetje maakte. „Ik heb geen overwegende bezwaren tegen de stroom toeristen, die over de dam men Noord-Beveland binnenval len", vertrouwde zij ons toe. „Wij moeten echter oppassen om Noord-Beveland niet al te mondain ■te maken. Nu is het ook weer niet zo, dat de eilandbewoners zich zo maar laten sleuren in het wereldse vermaak. Ik verwacht echter, dat in de eerste tijd de stroom niet zo gi'oot zal zijn. Trouwens, de Noord- Bevelanders weten heus wel. wat zij willen. Ik merk dat bijna dage lijks aan mijn leerlingen. De bevol king is hier niet zo achter, als men wel eens veronderstelt. „Juffrouw" Van der Linde wilde dit toeh wel even zeggen, maar dat doet niets af van liet feit, dat zij hoopvol is gestemd over de toe komst van Noord-Beveland, al ver bloemde zij ook niet de mogelijke gevaren, die aan de komende re creatie kunnen kleven. VI a ff el ij kheilen RACHTRIJDER P. Korteknie, uit Kats, is maar wat blij als straks de dammen klaar zijn. En dat is gemakkelijk te begrijpen als je als vrachtrijder soms uren bij de ve ren moet wachten. „Allemaal verlo ren uren". Hij zag dan ook tal van moge lijkheden voor de toekomst. „Straks ben je in een tijd van twintig minuten in Goes. Wal wil je nog meer." Wat het toerisme betreft gaat al les naar Kamperland. Hij gelooft niet. dat de mentaliteit van de be volking veel zal veranderen. „Zeker niet bij de jeugd; die trekt nu al in drommen naar Goes en dat zal straks nog wel meer worden. Er is een bepaalde groep inwo ners, die vele gevaren ziet. Deze categorie kan zich moeilijk ver plaatsen in de nieuwe situatie. Nu zijn er nog meer mensen, die het vreselijk vinden als er dames zijn, die zich aan de zeedijk ontkleden om te gaan zwemmen", aldus de heer Korteknie, die zelf veel ver wacht van de nieuwe toekomst voor Noord-Beveland. Graantje meepikken jy/levr. A. Leenilertse-Meulenberg, uit Wissenkerke, denkt er precies zo over. Zij wond er geen doekjes om, toen zij in haar zuivelwinkel enkele klanten bediende. „Laat ze maar komen, die toeris ten. Bij de doortrek naar Kamper land kunnen wij ongetwijfeld een graantje meepikken. Ik verwacht in de toekomst veel weekend-vakantie gangers. Dat was vorig jaar ook al zo. Velen doen Wissenkerke aan om inkopen te doen. En daar kan ik natuurlijk niets op tegen hebben Hoe meer van deze mensen, hoe lie ver. De middenstand zal er wei bij varen." Weinitf toeristen DOER HAGE van hoeve „Zuicl- vliet", te Colijnsplaat, was druk op de akker bezig, toen wij hem naar zijn mening vroegen. „Ik ver wacht in het begin niet veel toeris ten. Dat komt pas als de dam door de Oosterschelde er ligt. En dat duurt nog wel 25 jaar. Dan voorzie ik wel een grote stroom vakantie gangers uit de randstad-Holland." Hij was van oordeel, dat de men taliteit van de bevolking niet veel zal veranderen. ,.U moet het eigen lijk zo zien, dat de stroom toeris ten langs de dorpskernen heengaat (in de dórpen zelf is niets te vin den). Kijk maar naar Kamper land. het dorp ligt een flink eind van de duinen en het zomerwonin- genterrein." Wel verwachtte de heer Hage, dat nog meer jongeren zullen wegtrek ken. Zo erg vindt hij dat ook weer niet. omdat de landbouw steeds meer gemechaniseerd wordt. Stilte rertlwijjnt IJIET DE KAM weet heel goed wat dat betekent, recreatie. En hij is er voor ook. Piet is zestien jaar en -hij zit in de vierde klas van de christelijke ulo in Wissenkerke. Maar hij woont in Kamperland. Hij denkt onmiddellijk aan de Kamperlandse duinen, waar de toe risten een mooi gebied vinden. Piet trekt een ernstig gezicht, als hij vaststelt: „Hel is nu zeer stil in Kamperland." Piet gelooft dat dit anders zal worden en dat vindl hij mooi, al heeft hij ook wei door, dat het leven van iedere dag er niet zo bijster veel door zal veranderen. „Het is voor de oude mensen wel prettig", zegt hij, doelende op het stille, kalme leven dat Kamperland nu leidt. Maar ais hij denkt aan de toekomst, dan hoeft hij niets te zeggen. Dan gaan zijn mondhoeken naar zijn oren: Piet de Kam lacht, als hij aan recreatie denkt. KORTGENE EN KAMPERLAND krij. gen mei de uitvoering van het Drie-Eilan- denplan de belangrijkste havens van Noord- Beveland. althans voor de landbouw. Co lijnsplaat beiooft een vissershaven te wor den. De havens van beide eerstgenoemde plaatsen dienen echter grondig ..gerestau reerd" te worden om er goede landbouw, havens van le maken. Nu ai worden in de drukke bietenlijd lang wachttijden ge. maakl. Aan laad- en losruimte is dus ivel gebrek. Er zijn plannen it de -.-naak in deze richting. Tot groot genoegen van de landbouwende bevolking.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9