Gemeenschappelijke regeling recreatie Veerse Meer goedgekeurd voor KRIS 3£raó eer«*e RONDVAARTBOOT VOOR HONDERDVIJFTIG PERSONEN Raad IJzendijke betreurt eens bejubelde aankopen door Zeeland Zaterdag 14 maart 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Ongestadigheid BELANGRIJK INTERGEMEENTELIJK ORGAAN Wat doet provinciaal bestuur Spoedige indiening van recreatienota gewenst ONTWIKKELING kleur geeft fleur en charme t POLYCOLOR •V LANDSCHAP CENTRUMPLAATS ZEILSPORT Deze zomer in Veerse Gat Vlissinger Boel bouwt een fraai vaartuig in jachthaven Bitumineuze werken besproken te Goes Ver keer sexamen op de Bevelandeii AUTO NA BOTSING IN SLOOT Tegeltableau te koop - molen ivordt gesloopt Voetbalprogramma Rillandia en Nieuwland nieuwe kampioenen „Volharding" te Goes gaf uitvoering Benoemingen Waterschap Noord-Beveland Officier acht Bergse chauffeur schuldig RONDVAARTDIENST tf ft U bezoekt in het komende seizoen toch ook de Ter kennismaking GRATIS RONDVAART voor bestuurders, leidsters of leiders van clubs of verenigingen, hoofden van scholen enz. RONDVAARTDIENST „VEERSE MEER" Scherminkelstraat 32, VLISSINGEN telefoon 01184—3825 en u krijgt bijtijds een gratis rondvaarl- biljet. BON Protestants-Christelijk 1 \E UITSLAG van de verkiezingen, die donderdag gehouden werd, plaatst ons voor verscheidene vragen, die in de komende tiid om een ant woord zullen roepen. De hoofdindruk, die een vergelijking der cijfers over het gehele land maakt, is er één van ongestadigheid in het kiezerscorps, die op het karakter van een heel aantal kiezers een allermerk waardigst licht werpt. De Staten- en raadsverkiezingen van vorig jaar de den een verschuiving van de sympa thie van een groot aantal kiezers van de PvdA naar de VVD constate ren. Voor die verschuiving was een aannemelijke verklaring te vinden. Maar de verkiezingen van de afgelo pen week heeft aangetoond, dat de PvdA een niet-onbelangrijk deel van haar verlies van vorig jaar weer terug won en dat de groei van de liberale partij stand hield en zelfs omvangrij ker werd doordat een deel van het kiezerscorps van de drie grote rechtse partijen (de KVP, de AR en de CHU) naar de liberalen toevloeide. Mogelijk is ook, dat een klein aantal vroegere AR- en CH-kiezers stemde op de zgn boerenpartij, maar een deel van de stemmen op deze partij het is een veeg teken op zichzelf komt naar onze mening bij de SGP vandaan. Wij menen, dat het nut heeft, deze feiten heel openlijk vast te stellen. En dan daaruit te concluderen: het gaat niet goed met de rechtse en met name niet met de Protestants-Christelijke partijen in ons land. Wat de roomse partij betreft, laten we de gevolgtrekkingen, die op grond van de stemcijfers gemaakt worden, aan die kring zelf over. Op zichzelf gezien is het geen vreugde, dat in Ne derland de KVP de grootste partij is geworden. Maar dat is een ander on derwerp, dat mee verband houdt met het feit, dat de Rooms-Katholieke kerk zich op een andere wijze met haar le den èn met de politiek bezig houdt dan de Protestantse kerken dat doen. En hoe het nu moet met het feit, dat de topscore van RK stemmen bij de sta tenverkiezingen van vorig jaar dit jaar in onderscheide plaatsen ook in de volledig Roomse gebieden niet opnieuw werd behaald en overschreden, zal een onderwerp zijn, dat in die kring onge twijfeld aandacht zal hebben. TUTAAR VOOR DE PROTESTANTSE CHRISTENEN ligt de beantwoor ding van de vraag, hoe het komt, dat eerst een aantal mensen overliepen naar een doorbraakpartij als de PvdA (al weten we, dat een aantal daarvan terugkeerde) en dat nu weer een niet- onbeduidende aantal vroegere kiezers van de grote Protestantse partijen over liep naar de liberale partij. Naar onze mening wijst dit op een verzwakking van het principieel besef, dat alle aandacht moet hebben. En daarop moet dan ook bij de bespreking van de vraag: wat nu, alle belangstel ling gericht worden. Wij weten, dat de vragen, die vroe ger aan de orde waren, meer direct zichtbaar het principieel besef prikkel den. De schoolstrijd, om die nu maar direct te noemen, deed de principiële tegenstellingen heel duidelijk aan de dag komen. Maar de vraagstukken, die in onze tijd aan de orde zijn, hebben, als men ze in hun diepste wezen door grondt, een niet minder principieel ka rakter. De economische vragen, om die dan ook maar weer in hun algemeenheid te noemen, zijn niet alleen problemen van een centje meer of een centje minder, doch houden inderdaad ten nauwste verband met het gehele vraag stuk van de visie, die men heeft op de staat en de verhouding tussen de mens en de staat. Voor het sociale vraagstuk, zoals we dat ook in onze tijd kennen, geldt precies hetzelfde. Men spreekt zo heel graag van indi vidu. Maar de Bijbel kent geen indi viduen, doch de Bijbel kent mensen. En de sociale kwestie is evenals de economische, geen vraagstuk van indi vidualisme of socialisme, doch het pro bleem van de verhouding van mens tot mens, een probleem, dat niet kan wor den opgelost zonder de verhouding van de mens tot zijn Schepper daarbij te betrekken. QELDT DIT NOG van de punten, die ieder direct ziet, daarnaast brengt onze tijd een heel aantal vraagstuk ken, die thans in ander licht voor ons verschijnen, of die volkomen nieuw geacht kunnen worden, doch waarvan ook ten sterkste geldt, dat ze niet kun nen worden opgelost zonder het Bij bels licht daarover te zoeken en te doen schijnen. Wij denken hier aan de zondags viering, aan de verkorting van de werk tijd en alle problemen, die daarmede verband houden en anderzijds aan de vragen, waarvoor de groei van grote internationale eenheden, de ruimte vaart en dergelijke meer ons stellen. Wij zijn er ons ten volle van bewust, dat het antwoord op deze vragen, waarmee ook wij in ons werk haast dagelijks te worstelen hebben, niet in een handomdraai is te geven. Maar ieder zal het erover eens zijn, dat bij deze beantwoording de Christelijke visie allernoodzakelijkst is. De Kerk heeft hier een taak. Maar ook de soci ale en de politieke organisatie, zodra het er om gaat, het concrete werk, waartoe we in onze tijd geroepen wor den, te doen. IS HET het eenvoudigst, op grond van de verkiezingsuitslagen te con cluderen tot eenheid van de Christe nen op politiek gebied. Maar zo een voudig liggen de stukken niet, dat de ze eenheid een panacee zou zijn voor de kwalen, die het Christenvolk in Nederland hebben aangetast. Veeleer zal mén in de onderscheiden Christe lijke politieke partijen en groepen evenzeer als in de kerken zich zelf standig op dit alles moeten bezinnen. Wellicht dat dan de grootheid van .le Van een speciale medewerker De acht gemeenten die aan het Veerse Gat en de Zandkreek grenzen hebben zich aaneen gesloten om gezamenlijk de recreatie in het drie- eilandengebied tot ontwikkeling te brengen. Alle gemeenteraden hebben thans de gemeenschappelije regeling, waarin de samenwerking is ge regeld, aanvaard. De regeling verkreeg deze week de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Dezer dagen zal de regeling in de Staatscourant bekend worden gemaakt en de dag daarop in werking treden. Zeeland zal dan een belangrijk intergemeentelijk orgaan rijker zijn. De samen werkende gemeenten zijn: Arnemuiden, Veere en Vrouwenpolder op Walcheren: 's-Heer Arendskerke, Kattendijke en Wolphaartsdijk op Zuid-Beveland en Kortgene en Wissenkerke op Noord-Beveland. de aankoop van natuurgebieden. Ook Z.- Holland ontwikkelt op dit gebied vele activiteiten. Daarbij vervult vooral de Stichting ,het Zuidhollandsch Landschap' een belangrijke functie. In een bijlage bij de Zeeuwse provin ciale begroting voor het jaar 1958, wer den de ten behoeve van de recreatie in het drie-eilandengebied aan te brengen voorzieningen op een totaal bedrag van ƒ5000.000,geraamd. Het is thans nog volstrekt onduidelijk, hoe alle noodzake lijke werken gefinancierd moeten wor den. Ook op de rijksbegroting ontbreekt nog een post voor de recreatie. Een in terdepartementale commissie de zgn. commissie Veldkamp houdt zich thans bezig met het verzamelen van gegevens over de recreatiebehoefte in geheel Ne derland. Vorig jaar heeft ook Zeeland deze commissie ontvangen en daarbij is veel aandacht besteed aan de mogelijk heden binnen het drie-eilandengebied. Dit bezoek heeft min of meer ten on rechte hoge verwachtingen bij diverse gemeentebesturen gewekt. Inmiddels is n.l. wel gebleken, dat subsidiëring van de recreatie door het rijk een taak be tekent, waarmee miljarden zijn gemoeid. Het aanvatten van deze taak zal dus nog wel epkele jaren op zich laten wachten en het is dan ook zeer de vraag of het drie-eilandengebied van deze begrotings post nog zal meeprofiteren. Of voor de recreatievoorzieningen bijzondere uitke ringen uit het gemeentefonds zullen worden verstrekt, valt ook te betwijfe len. Wanneer de provincie niet op de be groting voor 1960 een groot bedrag voor de recreatie zal uittrekken, zullen de ge meentebesturen in grote financiële moei lijkheden geraken. Direct voor en na de afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek in 1961 en 1960 zullen immers ten behoeve van de recreatie vele voorzieningen worden ge troffen. Dit zal een grote investering vra gen. In het bijzonder het aanbrengen van beplanting en het tegengaan van de ver stuiving van de na de afsluiting droog vallende zandplaten, schorren en slikken moeten onmiddellijk krachtig worden aangepakt. Het is dan ook geen wonder, dat verscheidene van de bij het project betrokken gemeentebesturen van een ze ker ongenoegen over het provinciaal be-< leid blijk gaven. De gemeenten verwach ten nu van provinciale zijde daden, opdat de recreatieplannen, die nu zo mooi op papier lijken, ook inderdaad gerealiseerd zullen worden. t Bijna drie jaar hebben vertegenwoordi gers van de acht gemeenten nu voorbe reidende besprekingen gevoerd. Dit in formeel overleg vond plaats in het kader van de Commissie Ontwikkeling Drie- Eilandengebied, gevormd door twee leden van Gedeputeerde Staten de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes en M. J. van Poelje, de burgemeesters van de acht gemeenten en vertegenwoordigers van de gemeente raden. De wijze van samenwerking was in deze commissie een belangrijk onder werp van gesprek. Moest hier de privaat rechtelijke vorm van de Stichting voor worden gekozen, of voorkeur worden ge geven aan een samenwerking op basis van de Wet Gemeenschappelijke Regelin gen. De beslissing viel tenslotte ten gun ste van de tweede mogelijkheid. Een voorbeeld had men daarbij in de samen werking van de recreatiegemeenten rond om de Braakman. „De gemeenschappelijke regeling ter behartiging van de ontwikkeling van de ontwikkeling van de recreatie in het ge bied van het Veerse Gat en de Zand kreek" zoals wij het intergemeentelijk orgaan met een wat al te lange naam die nen aan te duiden wordt vertegen woordigd door een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam. Een tweevoudige taak is aan dit lichaam toebedeeld: het ver lenen van medewerking bij de grondaan koop en het onderhandelen met over heidsorganen en andere belanghebben den. Belangrijk zal daarbij vooral zijn het overleg met de Deltadienst-Zuid van de Rijkswaterstaat, die de waterstaatstech- nische werken in het drie-eilandengebied uitvoert, en dat met de dienst der Domei nen, die de vele staatsgronden in het Veerse Gat en de Zandkreek thans onder zijn beheer heeft. De Rijkswaterstaat heeft zich intussen reeds bereid verklaard „werk met werk te maken", en dus de waterstaatstechnische werken te com bineren met het aanbrengen van voorzie ningen ten behoeve van de recreatie. De extra uitvoeringskosten hiervan, komen echter voor rekening van de gemeenten. Een nauwe samenwerking met de Rijks waterstaat zal zeker de te scheppen re creatiemogelijkheden ten goede komen. De ontwikkeling van het drie-eilanden gebied verkeert nog in een pril stadium. In 1961 zal na de afsluiting van het Veer se Gat hier een uitgestrekt binnenmeer ontstaan. De gevolgen van het drie-eilan denplan zijn nog nauwelijks te overzien. In dit stadium is het dan ook niet ge wenst, dat de gemeenten zich voor lan gere tijd aan de samenwerking binden. Later kan wellicht een andere vorm van samenwerking de voorkeur verdienen. De gemeenschappelijke regeling is dan ook voor de beperkte tijd van drie jaren aan gegaan. Echter zal tijdens deze tijdelijke regeling een definitieve vorm van samen werking worden voorbereid, waarbij ook de provincie Zeeland en andere belang hebbenden kunnen worden betrokken. Reeds thans werd van de zijde van de deelnemende gemeentebesturen sterk aangedrongen op deelname van de pro vincie. Gedeputeerde Staten meenden echter in dit stadium nog geen beslissin gen te kunnen nemen. Momenteel is n.i. een nota in voorbereiding, waarin het provinciaal recreatiebeleid in zijn geheel besproken''wordt. Aan de hand van deze nota zal een uniforme gedragslijn worden bepaald voor de deelname van de pro vincie in de diverse recreatieschappen in Zeeland. Een spoedige indiening van dpze nota is wel zeer gewenst. Vergeleken bij an dere provincies heeft Zeeland een aan zienlijke achterstand in te halen bij de ontwikkeling van de recreatie. Op vrij wel alle provinciale begrotingen komen grote bedragen ten behoeve van de re creatie voor. Drenthe bijv. trok nog on langs bijna een miljoen gulden uit voor Advertentie Zorg zélf voor uw kleurspoeling, thuis met een simpele haarwas- kleur sham poo Keus uit meer dan 20 tinten. Zonder verven! Dat enkele grijze haartje is tegelijk verdwenen. Bij uw drogist of parfumerie. Imp. LAHNEMANN- Laren N. H. - Postbus 18. vraagstukken en de nood der tijd de Christenen naar elkaar toe zal drijven. Want één ding is uit de loop der verkiezingen ontwijfelbaar vast te stel len: behalve een betrekkelijk kleine kern waarbij Gode zij dank toch ook veel jongeren behoren is een niet-onbelangrijk deel van ons Chris tenvolk gaan lijden aan een ongesta digheid, die niet alleen op politiek ge- I bied schade doet in zetelaantal (dat ware nog te dragen), maar die de kracht van het Christelijk geloof in vele leven deed tanen en die voor de toekomst een steeds verder gaande verglijding inhoudt, tot schade van veler persoonlijk en geestelijk leven en tot schade van ons gehele volk. zomerpeil op N.A.P. en een winterpeil van 0,70 m.-N.A.P. Zo zal de zóne langs de oevers die alleen 's zomers overspoeld wordt moeilijk beplant kunnen worden. Een aantrekkelijk landschap is één van de eerste vereisten, zowel voor de recreatie te land als te water. Op enkele plaatsen zullen op de oever stroken en de zandplaten bossen ko men. Wandelwegen, fietspaden en autotoerwegen zullen het gebied ontsluiten. Als centra voor de meer massale recreatie zijn op de verschil lende plaatsen zwemgelegenheden, kampeer-centra en zomerhuisjes complexen gedacht. Het recreatieplan geeft een zeeg glo baal schema, waarbinnen de gemeenten Veere is in de gemeenschappelijke re geling als centrumplaats aangewezen. Of het nieuwe recreatiegebied ook naar deze oude koopmanstad vernoemd zal worden valt echter nog te bezien. Als toeristische trekpleister zal de naam Veerse Meer zeker de voorkeur verdienen. Veere immers de enige naam uit het drie-eilan dengebied, die ook over de grenzen be kendheid geniet. Ook de geschiedenis pleit voor keuze van deze naam. De Rijkswaterstaat heeft de naam Veerse Meer geïntroduceerd en ook het Aard rijkskundig Genootschap sprak zich voor deze naamgeving uit. Het provinciaal bestuur gaf echter de voorkeur aan de meer neutrale naam „Drie-eilandenmeer", terwijl men tegen woordig zelfs de aanduiding „Zandkreek- meer" gebruikt. Welke naam de Rijks waterstaat ten slotte zal kiezen, is dan ook nog niet duidelijk. In de bijna drie jaar van haar bestaan heeft de Commissie Ontwikkeling Drie- Eilandengebied behalve een gemeen schappelijke regeling ook een recreatie- plan opgesteld. Dit plan werd voorbereid door een speciale Technische Adviescom missie voor het Drie-Eilandengebied in nauwe samenwerking met de Provinciaal Planologische Dienst in Zeeland. Blijkens dit plan komt in het westelijk deel van het toekomstige Veerse Meer het hui dige Veerse Gat dus de nadruk op de recreatieve ontwikkeling te liggen. De droogvallende gronden van de Zandkreek en het Noord-Sloe zullen voor een be langrijk deel landbouwgebied worden, terwijl op de Middelplaten en de Goud plaat natuurreservaten zijn gepland. Het plan sluit nauw aan bij de reeds bestaan de recreatiecentra aan de Walcherse kust. Ook het strand van Noord-Beveland vormt één geheel met het nieuwe recre atiegebied. Het Veerse Meer kan vooral voor de watersport met de kleinere vaartuigen aantrekkelijk worden. Het wateropper vlak van het binnenmeer zal ongeveer gelijk zijn aan dat van de Kagerplassen, de Loosdrechtse plassen en de Reeuwijk- se plassen tezamen. Deze kleine water sport wordt in Zeeland nog vrijwel niet beoefend. Na 1961 kan dus deze vorm van watersport ook onder de Zeeuwen aan populariteit winnen. Veere moet worden gezien als belangrijkste centra, waar de kleinere vaartuigen ligplaats zullen kiezen. Vermoedelijk zullen in ae vissershaven, in de monding van het kanaal door Zuid- Walcheren en in de delta-werkhaven ten westen van Veere aanlegsteigers, boten huizen en jachtwerven worden aange bracht. Kortgene daarentegen wordt gezien als centrum voor de grotere zeiljachten. Voor deze zeiljachten zal de Oosterschelde een attractie vormen. Ook op het Deltameer de afgesloten Oosterschelde zullen de grotere jachten nog voldoende ruimte vinden. Het Veerse Meer is voor deze watersport echter niet geschikt. „Dat is voor het plastic spul", zei laatst een be stuurslid van een Zeeuwse zeilvereniging. Kortgene ligt op betrekkelijk korte af stand van de schulsluis in de Zandkreek - dam en daarom is juist deze Noordbeve landse plaats geschikt voor de grotere jachten. De Royal Yacht Club de Bel- gique te Antwerpen heeft reeds lange tijd om een jachthaven voor haar 350 jachten bij Kortgene in te richten. Ook voor de sportvisserij opent het re creatieplan mogelijkheden. Een moeilijk heid daarbij vormt het feit, dat het Veer se Meer eerst na de afsluiting van de Oosterschelde volgens het voorlopig tijdschema van het Deltaplan in 1978 zal gaan verzoeten. In deze periode zal het aantal vissoorten en andere vertegen woordigers van de zeefauna natuurlijk sterk afnemen, vooral door het wegvallen van de eb- en vloedbewegingen. Het hoge zoutgehalte van het Veerse Meer zal trouwens ook moeilijkheden opleveren bij de oeverbeplanting. Dit klemt temeer omdat het waterpeil niet het geheel jaar gelijk zal zijn. Gedacht wordt aan een hun nadere plannen kunnen uitwerken. Zo gaf Veere reeds aan de Heidemaat schappij opdracht een gedetailleerd plan uit te werken, Kortgene heeft zijn jacht havenplan, Wissenkerke bij Kamperland een terrein waar reeds dit jaar vele zo merhuisjes zullen verrijzen en Wol phaartsdijk krijgt spoedig een bescheiden jachtwerf. Het recreatieplan bindt de gemeente besturen echter nog niet. Wel is er een afspraak, dat de verschillende gemeente lijke uitbreidingsplannen aan het basis plan zullen worden aangepast. In de toe komst hoopt men echter, dat het nieuwe recreatieplan zal worden ingepast in het herziene streekplan Walcheren, en in de nieuwe streekplannen voor Noord- en Zuid-Beveland. De recreatie op het Veerse Meer be looft zich veelzijdig te ontwikkelen. Naast grote mogelijkheden brengt dit sociolo gische problemen met zich mee. Daarom ligt hier niet alleen een taak voor de overheid, maar vooral ook voor de Kerk en culturele instellingen om aan de re creatie een waardevolle inhoud te geven. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. Als het werk in de meubelhandel aan de Scher- minkelstraat het maar even toe laat, gaat de heer F, Boel uit Vlis- singen op weg naar de jachthaven. Daar, temidden van een groot aan tal andere pleziervaartuigen, ligt zijn boot, het scheepje, dat dit jaar van half mei tot september weer vele nieuwsgierige mensen zal brengen naar de werken in het Veerse Gat. De heer Boel heeft zijn hart aan GOES. In de gisteren te Goes ge houden contactdag van de vereniging voor bitumineuze werken heeft ir. H. Wieringa, hoofdingenieur van de rijks waterstaat een causerie gehouden over dé versterking van de zeewering voor de boulevard De Ruyter te Vlissingen en medegedeeld dat ook boulevard Bankert en boulevard Evertsen een versterkte zeewering zullen krijgen. In de bestek ken zal worden opgenomen, dat het aan gevoerde mijnsteen vooraf nat moet worden gemaakt, Bij de werken aan bou levard De Ruyter had men namelijk bij het vervoer veel hinder van stof. Ir. C. Koning, hoofdingenieur A van de provinciale waterstaat Zeeland hield een referaat over de wegenzorg in dit gewest. Hij betoogde dat er nog veel verbeterd moet worden. Van een groot aantal wegen deugt de ondergrond niet. Ir. N. Biezeveld, hoofdingenieur A van de rijkswaterstaat sprak over werken van het drie-eilandenplan en deelde o.a. mede dat de schutsluis in de dam tussen Zuid- en Noord-Beveland coasters door kan laten. De havens Veere, Kamper land, Kortgene en Wolphaartsdijk blijven behouden. In 1961 zal met zeven caissons de dijk bij Veere zijn gedicht, doch daar na zullen in 1962 nog enkele bijkomende werken moeten worden verricht. Ten slotte sprak de heer G. v. Doorn, plv. Hoofdsectie Wegenbouw van de cul tuurtechnische dienst over moderne weg verhardingsmethoden in verband met de ontwikkeling van het niet-planwegennet. Hij merkte o.a. op dat veel grintwegen in Zeeland, met name in Zeeuwsch- Vlaanderen, in slechte conditie zijn. dit werk verpand enziet er brood in. Een heleboel brood. Vorig jaar nam hij een proef, die bijzon der goed slaagde. Toen had hij echter een kleiner schuitje dan waarmee hij a.s. zomer wil gaan varen. Het schip had toen ligplaats gekozen in Vrouwenpolder. De heer Boel kiest nu waarschijnlijk een andere haven, hoewel hij dit nog niet met zekerheid weet te vertellen. „Het kan best weer Vrouwenpolder zijn", zegt hij. Het succes was vorig jaar dermate groot, dat de meubelmaker-scheepsbou wer nu een grotere boot aan het bou wen is. Hij kocht zich een oude schuit, die hij momenteel prachtig aan het op kalefateren is. Er komt een fraaie kop met dak van beliester. En als het zaak je klaar is, zal de schuit er ongeveer uitzien als een rondvaartboot in Amster dam. Het is de bedoeling, dat honderd vijftig personen op het schip een reis je kunnen meemaken. Er komen 32 ban ken, elk voor drie personen. De gehele boot heeft een lengte van twintig meter. De aanvragen om een tochtje met het rondvaartscheepje van de heer Boel mee te mogen maken, stromen al weer bin nen. Vooral de vrouwenverenigingen hebben van zich laten horen. Niet al leen uit Zeeland, ook uit Amsterdam en Rotterdam. De heer Boel heeft verder al brieven gekregen van onderwijzers, die gaarne hun leerlingen de Deltawer ken willen laten zien. Als men bedenkt dat er alleen in Vlissingen vijftig scho len zijn, dan kan men zich voorstellen dat de heer Boel een druk jaar tege moet gaat. Daar houdt hij echter reke ning mee. Op de foto de voortvarende Vlissinger op zijn in aanbouw zijnde rondvaartboot. GOES Gisteren heeft op 72 scholen op ae Bevelanden voor 1700 leerlingen het schriftelijk vePkeersexamen plaats gevonden onder auspiciën van de afde ling Bevelanden van het verbond van veilig verkeer. Rijksgemeentepolitie verleenden mede werking en diverse burgemeesters gaven van hun belangstelling 'blijk. KAPELLE Op de rijksweg bij de Schoorse zand'weg is vrijdagmiddag een militaire vrachtauto van de basis Ossen- drecht in botsing gekomen met een vrachtauto. De militaire wagen kwam in een sloot en werd zwaar beschadigd. Persooonlij'ke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtwagen, bestuurd door de heer T. W. uit ó'e Oude Niedorp de militaire auto passeerde, -maar daarbij te vroeg naar rechts ging. Van een. onzer verslaggevers IJZENDIJKE. Wie zin heeft in een Oudhollands boerentegeltableau, dat uitstekend staat in een kamer met an tiek meubilair, moet eens met de bur gemeester van IJzendijke gaan praten. De gemeenteraad van die plaats heett namelijk op de zolder van het raadhuis zo'n tableau staan en wil het graag kwijt. Indertijd kocht de raad de voor stelling met het doel daarvoor een plaats te zoeken in de nog te bouwen Oud heidkamer. Deze kamer moet echter nog worden gebouwd en het ziet er niet naar uit, dat in de eerstvolgende jaren, gezien de financiële positie van de ge meente, dit bouwwerk zal verrijzen. 4e klasse Zuid: Zwaluwse BoysThe Gunners; SprangColijnsplaatse Boys; beker: Dinteloord—Arnemuiden. le klasse: Hoek IKrabbendijke I; VCK IKapelle I; Rillandia ISeroos- kerke I; Spui L—Yerseke Hl. 2e klasse A: Oostkapelle IMiddelburg V; Nieuwdorp IIArnemuiden II. 2e klasse B: Goes VDriewegen I; Kloetinge I's-H.H.Kind. I; &VD I—Mtevo J; Wissenkerke I—Zaamslag I. 2e klasse C: Burgh IIIBrouwers haven III; Bruse Boys IMevö H. 3e klasse A: S'erooskerke IIBeren II; VCK IINieuwland I. 3e klasse B: Kapelle IT—Col. Boys II; Wolfaartsdijfk II—Krabbendijke II; Wemel- dinge IIRillandia II. 3e klasse C: Duiveland II—Bruse Boys li; Sinoto H—WIK I. Van een onzer verslaggevers GOES De gymnastiek- en handbal vereniging „Volharding" te Goes heeft in het Schuttershof een gymnastiekde- monstratie gegeven. Niet minder dan 21 soorten oefeningen werden op het podium gebracht. Dwon gen de prestaties van de oudere deel neemsters en deelnemers bewondering af, van de allerjongsten was de manier waarop de kinderen hun oefeningen en ritmische spelen uitvoerden vaak Komiscn. M\RKTBLRICHTFN GOES, 13 maart. Spruiten B II 37—43, idem afw. 38, witlof A I 5355, idem A II 4751, idem B II 21-—41, idem afw. 838, uien 0.505, peen 67, prei 1113, sav. kool 19, rode kool 1316, kroten 4,5, andijvie 96, veldsla 13—83, spinazie 69—77, per kg.; knolselderij 2—7, per stuk; selderij 711 per bos. De eerste spinazie werd aangevoerd door de heren Gebr. Van 't Westende te 's-Heer Arends kerke en door de heer P. A. Schrijver te Kloe tinge. BERGEN OP ZOOM, 13 maart. Rode kool 1126, witte kool 1718, sav. kool 721, kroten 6, prei 10—16, spruiten 20—86, spinazie 94105, wit lof 2462, boerenkool S—10, radijs 2123, raap stelen 10—13, veldsla 4446; Golden Delicious 15 —37, Goudreinette 1920, Jonathan 633, Winston 741, Saint Rem ij 615, Comtcsse de Paris 619. MIDDELBURG, 13 maart. Fruit: Goudrei- netten H I 85 en op 33, 75-85 2527, 65-75 18—24, K 18-23, H H 17. Jonathan H I 70-80 27, 65-75 25—29, 60-65 17—26, K 15—17, Winston K 27—39. Saint Remy H I 75 en op 915, 65-75 9—11, K 7—8, H II 7. Groenten: Radijs 39, Rabarber 73, Spinazie (glas) 56—93, Andijvie (glas) 75—1.06, Veldsla (glas) 51—63, Snij sla dunsel 511.16, Spruiten geschoond 81—93, ongeschoond 17—51, Rode kool 2130, Sav. kool 7—15, Boere kool 7 16, Prei 10-23, Uien 2—7, Peen 2—9, Witlof 41— 57 Bloemkool 8—23. Heden werden de eerste radijs en bloemkool aangevoerd. De radijs door de heer H. Geldof, Gapingseweg B 107, Veere en de heer A, Jozi- asse, Grijpskerkseweg 3, Oostkapelle en de bloemkool door de heer P. Sturm, Seisweg 113, Middelburg. KAPELLE, 13 maart. Jonathan h 80-85 38, 75-80 33-42, 70-75 39-40, 65-70 35—38, 60-65 21—25, TI 1415, IC 14—26, F 812. Golden Delicious h 80-85 68, 75-80 58-62, 70-75 46-56, 65-70 37-45, 60-65 28-33, II 20-24, K 26-37, F 14-21. Goud reinette li 85 24-28, 75-80 21-24, 80-85 24-27, 65-75 15-17, II 10-11, K 15-16, F 911. Lomb. Calv. h 70-80 31, 60-70 20, K 23—26, F 10-13. Winter Banana h 75-85 22, 65-75 16, K 15, G 10. Franse Bellefleur h 75-85 14, 65-75 11. Pomine d' Orange H I 39, K 16. Winston H 75-80 40, K 23-28. Kroetappelen 3,5. St. Remy h 75-85 9—10, 65-75 9-10, II 6, K 7—8,5. Gieser Wildeman h 60-70 38, h 50-60 29, II 9,5. Conference h 65-75 70, h 55-65 63, K 46, F 28. Kleipeer K 6. Comtesse de Paris K 9. Aardappelen II 1114. Groenten: Prei 1014, Spruitkool 15—ƒ29, Rode kool 10—15, Witte kool 12, Uien 6.511, Sav. kool 12. VISMIJN VEERE, 13 maart. Export- garnalen 789 kg, 1.40—2,01, bot 43 kg, 22— 31, tong 5 kg, 3.12—2,64. In de gisteravond gehouden raadsver gadering hebben de raadsleden hun licht op dit tableau laten schijnen en, met uitzondering van de heer Cornelis, was men van mening, dat het maar beter zou zijn, de indertijd als een grote aan winst zeer bejubelde voorstelling uit een boerderij te Groede de burge meester was toen buitengewoon in zijn schik met de aankoop weer van de hand te doen. Over de prijs van het ta bleau zal onderhandeld moeten worden, doch een bedrag van vijfduizend gulden werd zeker genoemd. De raad wilde niet alleen het tableau opruimen, ook een oude molen, eens geprezen als de toe komstige attractie van IJzendijke, zal verdwijnen. Enkele jaren geleden be sloot de raad de korenmolen, die in ver vallen toestand was, aan te kopen voor vijfhonderd gulden. Gisteren kwam een voorstel tot restauratie in de gemeente raad in bespreking. Het rijk zegde een bedrag van 29.802.50 (65 procent) in de kosten van herstel toe. De gemeente zou dan nog 16.000 moeten betalen. Het geld van het rijk zou echter eerst in 1963 worden ontvangen. De IJzen- dijkse raadsleden voelden gisteren uitgezonder wethouder Van Rijen niet veel voor restauratie. „We hebben dan een prachtige molen. Maar wie zal het geval exploiteren?" Omdat men geen gegadigde heeft en men het een twijfelachtige eer vond om alleen voor het toerisme de molenwieken draaiend te houden, werd ten slotte, besloten de molen zo spoedig mogelijk te slopen. ,,Dan zijn we daar tenminste af" aldus de raadsleden. Eigen nieuwsdienst KORTGENE. Bij het waterschap Noord-Beveland werd benoemd tot eer ste ambtenaar de heer P. Tazelaar en tot tweede ambtenaar de heer G. A. Markus- se te Kortgene. In Scrooskerke (W.) werd een ver plichte stierenkeuring gehouden op het bedrijf van de heer H. J. Allaart. Van de 4 aangevoerde dieren, werd alleen „Hiltje van Jaantje" van S. van den Broeke goed gekeurd. De Oranjevereniging te Oosterland heeft besloten op Koninginnedag een feest te organiseren. Overwogen wordt een optocht met wagens e.d. samen te stellen, terwijl vermoedelijk ook een dankdienst in de Ned. Herv. Kerk zal worden gehouden. In de vacature C. A. Poter is gekozen tot notabel van de Herv. Gemeente te Kapelle, de heer L. Goedegebure. De heer J. Corré uit Domburg, leer ling van de school voor scheepswerktuig- kundigen te Middelburg, is geslaagd te Den Haag voor het voorlopig diploma scheepwerktuigkundige. Erwas matige belangstelling vóór de filmavond die woensdag in het C.J.M.V.- gebouw werd gehouden vanwege de Her vormde jeugdraad. Vertoond werd de film „De vallende ster". In de volle zaal van het Nederl. Herv. verenigingsgebouw te Sint Philipsland werd door de Hervormde jeugdverenigin gen Tabitha, Martha, Timotheus en Im- manuel de jaarvergadering gehouden. Zang, samenspraken, tableaus en voor drachten wisselden elkaar af. In „Ons Dorpshuis" te Anna Jaeoba- polder werd een propaganda-filmavond gehouden, georganiseerd door het Konin gin Wilhelminafonds. Dr. Menger belicht te de medische zijde van het kanker- vraagstuk. Na de film „Er is een tijd van komensprak de heer Van Wijk, lan delijk medewerker van het Koningin Wil helminafonds over doél» en streven van dit fonds. Naar alle waarschijnlijkheid zal in de maand april van dit jaar te St. Annaland de aanbesteding plaats hebben van het aan 300 personen plaats biedende Dorps huis. Vermoedelijk zal genoemd dorpshuis nog dit jaar in gebruik genomen kunnen worden. De meisjesclub „Martha" te Waarde hield het jaarfeest in zaal Koeman. Het openingswoord werd gesproken door de leidster, mej. A. Allewijn. Naast enkele kleinere tonelstukjes werd opgevoerd het blijspel „De Olikous". De 80ste Uniecollecte, de jaarcollecte van de scholen met de Bijbel, heeft te Bruinisse f705 opgebracht, te Colpnsplaat f 259,50; te Gapinge f 167,te Lewedorp f40,en te Nieuwerkerk f318,50. Advertentie BERGEN OP ZOOM Voor het kan tongerecht te Bergen op Zoom is behan deld de zaak tegen F. H. te Bergen op Zoom, die ten laste was gelegd, dat hij op 24 augustus rijdende over de Hal- sterseweg, zich met zijn auto verder van de rechterzijde van de weg had bevon den dan door de omstandigheden ge rechtvaardigd was. Op donderdag 26 februari was deze zaak uitvoerig behandeld, doch men kreeg daarbij geen duiö'eijk inzicht in de verlichting van de beide auto's die tegen, elkaar waren gereden, waarbij mevr. v. d. Z. uit Tholen zodanig werd gewond, o'at zij de volgende dag over leed. De verbalisant bevestigde de verkla- rng welke v. d. Z. de dag na de aan rijding had afgelegd, dat hij de auto van H. pas had opgemerkt op 10 m af stand. De officier van justitie persisteerde bij zijn eis van 100 boete subs. 20 da gen en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden. Over 14 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. 97? DELTA WEAKEN Zend nevenstaande bon naar Naam vereniging: Naam v. best. lid: Straat: Plaats: Voorkeurdag: ma. di. wo. do. vr. za.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3