Tweedracht dreigt onder bondgenoten Oorlogsvloot blijft in noodgeval onder eigen bevel LIEVELING VAN MONACO Pension ontruimd op last van rechtbank Status quo van Berlijn handhaven Eoka levert vrijwillig en vrolijk wapens in PROF. IR. THIJSSE: EERST ZUIDELIJK FLEVOLAND De Bilt: Zon ZEEUWSCH DAGBLAD 00 O z Grijp deze kans NU tot 1 april voor nt J PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kratten bier en wilde tonelen Nasser keert zich tegen communisten Westelijk ideaal Kinderpostzegelactie meer dan twee miljoen 3 Markerwaard niet zó urgent Oud en jong. Willem Barendsz niet naar Noren 2-0 P.v.d.A. schuwt de oppositie niet Kroesjtsjef naar Scandinavië Tóch gewonden Slecht tijdstip Van Rijekevorsel in de Kamer V er kiezingsmunitie MAANDAG EINDIGT WALVISVANGST Misschien mooi V Stroomproduktie door kernenergie Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havennark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1553 Zaterdag 14 maart 1959 FRANKRIJK ONTWRICHT DE NAVO Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE Wilde tonelen speelden zich gisterochtend af in het pension Mina van Putten aan de Kuipersdijk te Enschede. Deurwaarder Van Bremen en zijn helpers hadden het tehuis 's ochtends vroeg ontruimd. In minder dan geen tijd lag er een kolossale hoop beddegoed op het trottoir. Teneinde zijn gasten te winnen voor zijn strijd, had de exploitant, de heer J. ter Wengel, vele kratten bier aan laten dragen. Ondanks zijn prille leeftijd hij is juist een jaar geworden is prins Albert nu al de lieve ling van de Monegasken. Ze zijn dolgelukkig wanneer ze maar eeri glimp van het prinsje kun nen opvangen. Deze foto van Albert is door zijn moeder, prinses Gracia, ge nomen in de kinderkamer van het paleis van Monaco. Omringd door zijn lievelingshond en wat speelgoed, voelt de flink uit de kluiten gewassen prins zich blijk baar best op zijn gemak. Aangezien de meeste bewoners ver slaafd aan drank waren, boekte hij groot succes. De figuren van de zelf kant van de maatschappij trokken el kaar de flessen uit de handen. Tegen het middaguur maakte de politie een einde aan het wilde feest. De ontruiming was bevolen door de Almelose rechtbank. Het pension was gevestigd in een oud sigarenfabriekje dat eigendom is van de fabriek EMRO. De directie wilde weer over het pand en het daarvoor gelegen huis beschik ken en was daarom een proces be gonnen. V erzwegen De heer Ter Wengel was enkele weken geleden in kennis gesteld van de op handen zijnde ontruiming. Hij verzweeg het echter angstvallig tegenover zijn gasten. Pas gisterochtend, toen velen nog half sliepen, vertelde hij het fatale nieuws. I Er ontstond een grote consternatie. De bewoners braakten grove scheld- j woorden uit en verweten de exploitant dat hij hun niet de gelegenheid had ge geven elders onderdak te zoeken. Terwijl de handlangers van het recht de matrassen en dekens naar buiten droegen, holden de mannen en vrouwen zenuwachtig heen en weer om hun schamele eigendommen in veiligheid te brengen. Ontstellend In het pension heersten ontstellende toestanden, zo is nu gebleken. Een man die aan een bepaald gebrek leed, mocht niet op de slaapzaal komen. Hij bracht de nacht door in een tochtig houten schuurtje, waar een verroest ledikant stond wat was bedekt met vodden. Een echtpaar huisde in een stenen ge bouwtje zonder ramen en met krante papier beplakte muren. Als enig meu bilair stonden daar een smoezelig ledi kant en een oud kastje. De mensen zeiden dat ze tien gulden huur per week moesten betalen De politie vraagt zich af wat zij met de 35 daklozen aan moet. DAMASCUS (Reuter) Ook vrij dag heeft president Nasser in de Sy rische hoofdstad Damascus een bij zonder scherpe aanval gelanceerd op de politiek van de communisten. Deze hadden volgens hem gepro beerd van Bagdad hun hoofdkwartier te maken voor hun opmars naar andere Arabische landen. Alle communisten zijn buitenlandse agenten, bereid om hun land te verraden, riep Nasser uit. Hij sprak tijdens een groots opgezette anti-communistische betoging, tijdens I de begrafenis van een Iraaks officier! die tijdens de opstand in zijn land was gewond geraakt en naar Syrië is ge- j vlucht. Van onze correspondent LONDEN Tijdens de twee dagen van onderhandelingen tus sen Macmillan en Adenauer is grotere mate van overeenstem ming bereikt (Jan men aanvanke lijk had verwacht. Al heeft Adenauer duidelijk laten bemer ken dat hij niets moet hebben AMSTERDAM. De kinderpostzegel actie 1958 heeft het record bedrag op gebracht van netto. 2.050.000 gulden, ruim een ton meer dan de actie van I 1957. Ruim een half miljoen leerlingen van ongeveer 7400 scholen brachten meer j dan tachtig procent van het bedrag bij een. j Er zijn twintig miljoen kinderzegels verkocht. De toeslag daarop beliep 1.425.713,69 gulden. De verkoop van prentbriefkaarten bleef achter bij voor- I gaande jaren. I De opbrengst van de actie komt ten goede aan een zeshonderd instellingen op het gebied der justitiële en hygiëni sche kinderbescherming van alle^ ge zindten. Het Nederlands comité voor kinderpostzegels zorgt voor de verde ling. Van onze correspondent PARIJS ,De Franse regering heeft de permanente raad van de Noordatlantische verdragsorganisatie doen weten dat zij in geval van oorlog zich het recht zal voor behouden haar oorlogsvloot in de Middellandse Zee niet ter beschikking van het Atlantische opperbevel te stellen, doch onder eigen bevelen te houden. Deze maatregel zou verband houden met „Frankrijhs verplichtin gen in het Westelijke bekken van de Middellandse Zee", waarmee niet anders kan worden bedoeld dan de toestand in Algerije. Deze mededeling' heeft onder van Macmillans ideeën over een Frankrijks bondgenoten grote flexibele politiek" tegenover ontsteltenis veroorzaakt, te meer Moskou toch hebben de twee omdat ook al een zeer groot deel staatslieden tenslotte volledige overeenstemming bereikt over de volgende punten: I bij de komende conferentie met de Russen moet het het ideaal van het Westen zijn, de status quo in Ber lijn te handhaven; O op maandag 11 mei, een week voor Pinksteren, moeten de ministers van buitenlandse zaken van Oost en West hun conferentie in Genève beginnen; het Westen behoeft zich niet te ver zetten tegen deelneming van Tsje- choslowakije en Polen aan deze con ferentie, zoals de Sowjetunie heeft voorgesteld. A het Britse plan voor een gedemili- tariseerde zone aan weerszijden van het IJzeren gordijn en voorlopig omstreeks dertig kilometer diep, dient onmiddellijk en gedetailleerd door de geallieerde regeringen te worden besproken. van de Franse strijdkrachten te land en in de lucht is onttrokken aan het effectief van de Navo. Waarschijnlijk zal de permanente raad zich, zij het onder protest, neerleggen bij het Franse besluit, zoals hij ook heeft ingestemd met het gebruik van voor de Navo bestemde Franse troepen en luchteskaders in Noord-Afrika. In Frankrijk zelf is het bericht over dit besluit van de regering gisteravond zorgvuldig geheim gehouden. Radio noch kranten maakten er gewag van. Woens dag reeds is het besluit ter kennis van de permanente raad gebracht, die ge woonlijk op donderdag vergadert. De leden van deze raad zullen nu eerst overleg met hun regeringen moeten LONDEN (AP) Het gemeentelijke stedebouwkundige bureau heeft een plan voor de bouw van een 60 meter hoge uitzichttoren in de Londense City goed gekeurd. De toren zal moeten verrijzen nabij een van Londens bekendste plei nen, Piccadilly Circus. Men zal vermoe delijk in de komende herfst met de bouw van de toren beginnen. NICOSIA (Reuter) De overgang naar een nieuw tijd perk voor Cyprus is gisteren wel zeer duidelijk gedemon streerd: uit de meest verborgen schuilhoeken van het eiland werden wapens aangevoerd die door de Grieks- Cypriotische verzetsbeweging Eoka vrijwillig werden ingeleverd. Britse militairen, die jarenlang een bloedige strijd geleverd hebben om deze wapens in hun bezit te krijgen, bekeken de oogst met grote belang stelling: „Wat hier in een dag wordt ingeleverd had ons nog een paar jaar strijd kunnen kosten", was hun com mentaar. De Eoka had drie dagen de tijd ge kregen om de wapens in te leveren: deze termijn verstrijkt zaterdagochtend, maar verreweg de grootste hoeveelhe den kwamen eerst gisteren voor de dag. Directie Walvisvaart Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM De Nederlandse Maatschappij voor de Walvis vaart is niet van plan de Wil lem Barendsz naar Noorwegen te verkopen. De directie zal dit vanochtend mededelen aan ir. C. Staf, de demissionaire mi nister van landbouw, visserij en voedselvoorziening ad inte rim, zo menen wij te weten. Zijn wij goed ingelicht dan is de Maatschappij voor de Walvisvaart verder van mening dat niet Noor wegen maar de Nederlandse rege ring het initiatief tot de onderhan delingen over de verkoop van het walvismoederschip heeft genomen. De maatschappij schijnt vastbeslo ten geen gebruik te maken van dit ongevraagde initiatief. Zij huldigt het standpunt, zo vernemen wij ten slotte, dat de Nederlandse regering in 1951 vrijwillig de garan tieverplichting op zich heeft geno men en dat zij de consequenties zal moeten dragen, desnoods tot het bit tere einde. Van een onze verslaggevers UTRECHT. Eerst de polder Zuidelijk Flevoland indijken en dan de Markerwaard. Uit de gezichts hoek van de planoloog kwam giste ren tot deze uitspraak prof. ir. J. P. Thijsse, oud-adviseurf van de Rijks dienst voor het Nationale Plan, op een vergadering' te Utrecht van de Nederlandse vereniging voor land aanwinning. In zijn samenvatting zei hij onder meer: 1. Uit landbouwkundige overwegingen behoeft eerst in 1976 een der polders droog te zijn. Financieel is door gerin gere investering de indijking van de polder Zuidelijk Flevoland wellicht in het voordeel. 2. Het volkshuisvestingsaspect ver eist dringend zonder uitstel droogleg ging van Zuidelijk Flevoland op zo kort mogelijke termijn. 3. Uit verkeersoverwegingen is de aanleg van enkele wegen over de pol derdijken van grote urgentie. Zijn deze dijken voor dat doel aangelegd, dan is de overblijvende investering voor de droogmaking van Zuidelijk Flevoland aanzienlijk lager dan die voor de Mar kerwaard. Het financiële aspect bepleit onder andere hierdoor, dus ook de prio riteit voor Zuidelijk Flevoland. Het is van het grootste belang, dat de bouw van de stad „Overhuizen" (tegenover Huizen!) zo snel mogelijk wordt gemaakt. Met andere woorden: voor dit doel zou de droogmaking van de polder Zuidelijk Flevoland zo spoe dig mogelijk tot stand gebracht moeten worden. Uitvoering van de inpoldering van de Markerwaard is voor de ont wikkeling van de Randstad Holland beslist zeer veel minder urgent. Een van de bewoners van het pen sion Mina van Putten zit zielig op een kaai ledikant ter neer. Hij weet niet waar hij zal slapen. LONDEN. Op verzoek van de j onderminister van buitenlandse zaken John Profumo, is de Nederlandse am bassadeur, mr. A. W. C. baron Ben- tinck von Schoonheten, gisteren op het Foreign Office geweest om de voor bei de partijen actuele kwesties van ge- I dachten te wisselen. Er is geen enkele mededeling gedaan I I over de onderwerpen van het gesprek. I Prof. Thijsse bezag de voorkeur tus sen Zuidelijk Flevoland en Marker waard op originele wijze als een wed strijd. Aan de hand van de genoemde drie punten kwam hij tot de einduit slag 2—0 voor Zuidelijk Flevoland. De hooggeleerde planoloog berede neerde, dat voor de landbouw Zuidelijk Flevoland in 1976 en de Markerwaard in 1989 droog zouden moeten zijn. Daar uit zou opgemaakt kunnen worden, dat met de inpolderingen geen haast ge maakt behoeft te worden. Aan de an dere kant geeft een snelle uitvoering bij grote waterbouwkundige werken in de regel een belangrijke besparing op kapitaalsuitgaven te zien. Over het vraagstuk van de volkshuis vesting' bracht hij naar voren, dat de groei van het gebied Amsterdam tot 1930 een „overloop" oplevert van 135.000 zielen en daarna komen daar jaarlijks circa 9000 bij. Voor Amsterdam, zowel als voor 't Gooi zou men eigenlijk dit jaar al moeten beginnen de groei naar andere plaatsen af te leiden. DEN HAAG. In een commentaar voor de microfoon van de V.A.R.A. heeft mr. J. A. W. Burger van de Par tij van de Arbeid gisteravond gezegd dat hij na deze verkiezingen geen re den ziet waarom V.V.D. en K.V.P. niet zouden samengaan in een nieuw ka binet. Voor een regering bestaande uit sluitend uit de zogenaamde confessio nele partijen zag hij op dit ogenblik heel weinig kans. Wat de P.v.d.A. aangaat, zeide de heer Burger dat zij wel zou willen deel nemen aan een regering, op voorwaar de dat er een progressief programma is, plus de zekerheid dat zulk een pro gramma inderdaad ook zal worden uit gevoerd. Hij hield echter zijn luisteraars voor dat er rekening mee zal moeien worden gehouden dat ditmaal de P.v.d.A. niet aan de regering deelneemt. Rond de inleveringscentra heerste een vreemde stemming: Britse militai ren en Grieks-Cyprioten bekeken de Eoka-afgevaardigden met geheel an dere ogen: voor de een waren het volkshelden, voor de ander gewezen doodsvijanden. Bij deze verzetsstrijders waren er velen die zich nu voor het eerst sinds jaren vrij over straat durf den te wagen; er. waren oude boeren bij, maar ook een jong meisje van nog geen twintig jaar. De verscheidenheid van de wapens toonde wel aan hoezeer de Eoka op improvisatie aangewezen was: er waren automatische wapens bij uit vele landen, zelfgemaakte mor tieren, en zelfs een geweer dat in 1917 door Amerika aan de Filippijnen was verkocht. De geheimzinnigheid die de Eoka jarenlang heeft omringd, bleek moeilijk op te geven, want van sommige voer tuigen waarmee de wapens werden aan gevoerd uit de verste hoeken van het eiland waren de nummerplaten bedekt door een oude zak of iets dergelijks. In totaal zijn 612 handwapens, meer dan 2000 granaten, ruim een ton ex plosieven en 17.000 patronen ingele-1 verd. Twee jonge verzetsstrijders werden licht gewond toen een zelfgemaakte bom. die zij kwamen inleveren, ontplof te. De leider van de Eoka, kolonel Grivas, vertoeft nog steeds „ergens op het eiland", maar de algemene ver wachting is dat hij spoedig naar Grie kenland zal vertrekken nu de wapens ingeleverd zijn. In een Grieks dagblad is reeds een schriftelijk interview met Grivas ge publiceerd, waarin hij vertelt over en kele van de spannende momenten die hij heeft beleefd: dikwijls gebeurde het dat hij oog in oog kwam te staan met de Britse militairen die hem zoch ten. Grivas verklaart zich niet verder met de politiek te willen bemoeien: ..Op dit gebied heeft aartsbisschop Makarios de volledige macht". plegen en pas daarna zal de raad zich over het Franse besluit kunnen uit spreken Bij dit bericht tekenen wij aan: Op een in de wereldpolitiek bijzon der ongelukkig tijdstip neemt de Vijfde republiek een initiatief dat op het blok van communistische landen slechts de indruk kan wekken van zwakte in het Westelijke kamp. Het onttrekken van de Franse vloot aan de sterkte van de zeestrijdkrach ten van de Navo in de Middellandse Zee is op zich zelf niet zo ernstig, daar de oude wereldzee wordt beheerst door de Amerikaanse Zesde vloot, die tot de geduchtste eskaders ter wereld behoort. Veel erger is dat het Franse be sluit door de bondgenoten geenszins wordt gesteund en dus inhoudt dat er inderdaad een nieuwe bron van twee dracht is ontstaan binnen het bondge nootschap van de Navo. Het overgrote deel (500.000 man) van de Franse landstrijdkrachten is in feite ook al onttrokken aan het gezag van de Navo omdat het wordt gebruikt in de strijd tegen de Algerijnse nationa listen. De bijdrage van Frankrijk tot de kracht van de Navo wordt op die manier teruggebracht tot die van een land als Denemarken. Bovendien is de Franse handelwijze een zeer slecht voorbeeld voor bondgenoten die de laatste tijd niets liever zouden willen dan hun eigen bijdrage verminderen Alleen in het Kremlin kan men ver heugd zijn over dit gebaar van de Franse regering. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Mr. K. T. M. van Rijekevorsel heeft bij de verkiezingen zoveel (voorkeurs-)stemmen behaald, dat hij van een zetel in de nieuwe Ka mer verzekerd is. De KVP-er heeft het record van het aantal voorkeursstem men verbroken. Hij behaalde in de provincies Noord en Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht, waar hij nummer 19 stond, zelfs meer stemmen dan de kiesdeler bedroeg. Het juiste aantal zal maandag bekend zijn. Het is nog niet eerder voorgekomen dat een kandidaat op wat men noemt een niet verkiesbare plaats zo veel stemmen op zich verenigde dat hij persoonlijk de kiesdeler haalde. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Bij de relletjes, die donderdagavond te Amsterdam de be kendmaking van de uitslag van de ver kiezingen begeleidden, heeft de Amster damse politie een merkwaardig allegaar tje „munitie" in beslag genomen. De jongelui, die de opstootjes uitlokten, ge bruikten onder andere 62 fietsbeldoppen. acht stenen, drie fietskoplampen, een Eietsstandaard, een fietspomp, een stuk hout met een spijker en ook een zacht projectiel, namelijk een rubber brom fietszadeldek. OSLO (UPI) Het seizoen voor de walvisvangst zal maandag om 24 uur worden gesloten. Dan zal het interna tionaal toegestane maximum van 15.000 blauwe walvissen zijn bereikt. Vier dagen na het eindigen van het vangstseizoen mogen de gevangen wal vissen nog worden verwerkt op het fa- brieksschip. Daarna keren de expedities naar huis terug. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.16 uur: Droog weer met zonnige perioden en een zwakke tot matige zuidelijke wind. Iets hogere middagtemperata- ren. MIES JE: Het shirt past nog. ONZE WEERKUNDIGE MEDE- WERKER: Na de verkiezingsdag die in dc noordelijke provincies nogal kil is verlopen (in Eelde viel vijftien uur lang zonder onderbreking lichte re gen bij een temperatuur van slechts drie graden) is het gisteren opge klaard. In het zuiden van het land werd lien graden gemeten. Die verbetering was he* gevolg van het naderbü komen van een rug van hoge druk; deze kreeg verbinding met een uitgestrekt gebied van hoge druk boven Scandinavië en Rusland. Aan de zuidoostkant van deze rug is het weer rustig met opklaringen, maar aan de noordwestkant doet zich de activiteit van depressies voelen. Vooral boven Ierland is dat het ge val. Daar is het dan ook hard gaan waaien en begon het gisteren te re genen. Vandaag zullen wy van dit slechte weer nog niets merken. De moge lijkheid bestaat evenwel dat dit zon dag wel het geval zal zijn. De rug van hoge druk bleek gisteravond echter nog in staat te zijn flink weer stand te bieden waardoor het zon dag ook nog best eens zou kunnen meevallen met het weer. DEN HAAG. Volgens de Europe se commissie voor Euratom zullen de landen van de Euromarkt de komende twintig jaar kernenergiecentrales moe- tsjef heeft een uitnodiging aanvaard ten bouwen met een vermogen dat gelijk is aan de gehele elektnciteits- i produktie in deze landen van thans. OSLO (Reuter) Premier Kroesj- om in de tweede helft van augustus een bezoek te brengen aan Noorwegen. Denemarken en Zweden hebben de Russische premier eveneens uitgeno digd. Waarschijnlijk zal hij de drie landen op dezelfde reis bezoeken. Het hangt van de stand van de tech- nietk af of deze ontwikkeling nog sneller of minder snel zal kunnen gaan, zegt de commissie in haar twee de algemene verslag aan het Europese parlement. Als U het nog niet elke ochtend 's morgens vroeg thuisbezorgd krijgt, abonneert U dan ingaande door middel van onderstaande Bon. Aan de Adm. Zeeuwsch Dagblad Postbus 4, Goes Ik ben nog geen abonnee en wens het Zeeuwsch Dagblad A tot 1 april te ontvangen voor 56 cent A en verder per week voor 56 ct. per maand voor 2.43 of per kwartaal voor 7.—. (Doorhalen wat niet verlangd wordt).

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1