Mode-menigte barstte Givenchy's kerkje uit MAPRO Miljoen Franse vrouwenwensen in één modelhuis frites saus zonder kringen Jeanne Picard ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. IX In voordelige gezinsverpakking CREATIEF COUTURIER MET DE BESTE COLLECTIE Wit en goud Lage ceintuurs Soepelheid Functioneel inwrijven laten drogen afborstelen DAMES PYAMA'S PEIGNOIRS NACHTPONNEN Wed. J. G. Heykam Massee GORDIJNSPIRAAL Noviteiten BIJ de mantelpakjes zijn criss-cross I jasjes, waarvan de voorpanden schuin over elkaar vallen en die losjes j en nonchalant met slechts een lus ter vervanging van de knopen sluiten, een opmerkelijke noviteit. PARIJS Meer clan een miljoen huisvrouwen uit de Franse hoofdstad maar ook uit de provincie, trekken met het voor jaar in zicht weer naar het Parijse Grand Palais, waar de Salon des Arts Ménagers, de grote hallen en tuinen tot een soort huishoudelijk sprookjesland heeft omgetoverd. Honderden fabrikanten brengen daar de nieuwste vondsten voor de verlichting van de huishoudelijke taak onder hun aandacht of laten hen kennis maken met moderne en antieke meubelen, loerhedekkingen. textiel enzovoort. De belangrijkste bezienswaardigheid van de Arts Ménagers staat ditmaal in de tuin van Grand Palais opgesteld. Dat is een woning die weergeeft hoe de Franse vrouw wil wonen en alle bezoekers van deze huishoudelijke salon kunnen laten weten, of zij het eens zijn niet de opzet van dat huis. Op initiatief van het Franse Ministerie van Ophouw is die woning tot stand gekomen. JEANNE PICARD, huisvrouw en moeder van vier kinde ren, werd speciaal aan dat mi nisterie verbonden, om gege vens te verzamelen over de wensen van de Franse vrouw ten opzichte van het wonen. Met vier en dertig Franse vrouwenorganisaties van aller lei soort werd daarvoor kon- takt opgenomen. Op die manier konden de wensen en suggesties van meer dan drie miljoen vrouwen verzameld worden. Met medewerking van een tech nische staf heeft mevrouw Picard een plan voor een huis ontwikkeld, dat door verschillende fabrikanten werd opgebouwd en ingericht en nu in de tuin van Grand Palais te be zichtigen is. De woning heeft een oppervlakte van 82 vierkante meter en is be stemd voor een gezin van zes per sonen, dat naast de ouders uit twee jongens en twee meisjes bestaat. Bij de enquête onder die drie mil joen Franse vrouwen is naar voren gekomen, dat zij een goede geluidsiso latie, die zowel het rumoer van de buren als van de straat zoveel mo gelijk buiten de gezinssfeer houdt, in deze tijd een van de belangrijkste voorwaarden voor goed wonen vinden. Verder achten zij veel opbergruimte voor een huis noodzakelijk en een efficiënte inrichting van de keuken, die zij overwegend wensen van een eel- hoek te zijn voorzien. Een huis dient naar hun mening, ook al is het klein, niet alleen berekend te zijn op eten en slapen, maar ook op ruimte, voor spel en ontspanning. ORDE MET VERSTOORD A AN al die wensen heeft men in de modelwoning, die als „Appar- tement-référendum" nu de Arts Ménagers als attractie verrijkt, met de hedendaagse mogelijkheden tege moet weten te komen. Wat vooral op valt wanneer men die woning bekijkt is de handige oplossing, die men op vhet gebied van de bergruimten heeft weten te bereiken. In de vertrekken zijn kasten met opvouwbare deuren1 aangebracht, die omdat men veel min der plaats in de omgeving ervan vrij hoeft te houden, een belangrijke ruim tebesparing opleveren. Deze kasten heeft men van planken voorzien, die uittrekbaar zijn, zodat een goed overzicht van de inhoud mo gelijk is. Op die uittrekbare planken kan men wat men opbergt in die kasten over-j zichtelijk rangschikken en de orde wordt niet telkens verstoord, doordat men de inhoud al zoekend door elkaar haalt. Deze Franse modelwoning zal. wan neer de enquête die onder de bezoe kers van de Arts Ménagers wordt ge houden uitwijst dat de opzet aan de verwachtingen voldoet, de ..label fémi- nin" toegewezen krijgen. Dat betekent dan, dat die woning in zo hoog moge lijke mate voldoet aan de wooneisen van de Franse vrouwen. Er zal naar worden gestreefd, het als prototype in te voeren voor de 300.000 woningen, die men in Frankrijk per jaar wil gaan bouwen. LABEL VAN DE VROUW HONDERDEN vrouwen zagen wij op de Arts Ménagers de en quête-formulieren invullen, na dat zij dit referendum-huis hadden be zichtigd. De belangstelling voor het be reiken van betere oplossingen voor het woningprobleem is in Frankrijk groot momenteel. Het modelhuis voor de „label fémi- nin" bestaat uit een hal. een vrij rui me keuken met eethoek. een badka mer die tevens voor de verzorging van de gezinswas is ingericht, een zitka mer. een slaapkamer voor de ouders en twee slaapkamers voor de kinde ren. De ramen zijn zó uitgevoerd dat- de huisvrouw die makkelijk zelf schoon kan houden; ook van buiten en op gro te hoogte. In de hal bevinden zich enkele han dige kasten onder andere voor het op bergen van bovenkleding en schoeisel en voor het onderbrengen van de nog te behandelen was, strijkgoed en het gereedschap daarvoor. In dié kasten is ook ruimte ingericht voor de stofzui ger en andere hulpmiddelen om hét huis schoon te houden. In de huiskamer bevindt zich een grote praktisch ingedeelde kast voor serviesgoed, glaswerk, bestek., tafellin nen enzovoort. In elk slaapvertrek is een van de wanden eveneens geheel gereserveerd voor kasten, die alle uit genormaliseerde eenheidselementen zijn opgebouwd, zodat deze in serie vervaardigd kunnen wórden. Er is bij dit huis naar gestreefd, oök bij de inrichting een maximum aan voorzieningen in genormaliseerde uit- j voering te bereiken. Dat /naakt de, huurkosten wat hoger maar brengt het t voordeel met zich mee, dat de bewo- j ners die zo'n nieuw huis betrekken j niet dadelijk ook voor enorme kosten voor de inrichting staan. In de keuken zijn bijvoorbeeld draai- j bare metalen kasten aangebracht en een zitbank die, aangevuld door. een j eenvoudige tafel, een aardige eethuek vormt. Er worden adviezen gegeven, hoe men via de „doe het zelf"-metho- - Heerlijk rusten en zonnen in een „ligstoel" van gevlochten riet. De ontwerpers Abraham en Rol toonden deze nieuwe aanwinst voor tuinmeubelen op de Arts Ménagers. de zo'n huis zonder veel kosten pret tig kan inrichten. k AAR vele voorzieningen reeds tot de vaste uitrusting van het huis behoren, hoeft het beschikbare meubilair minimaal s-lechts uit enkele bedden, een eettafel, een salontafel en enkele stoelen te bestaan. Via dat! meubilair en allerlei persoonlijke klei-1 nigheden kan men aan zo'n gestan- daardiseerde woning een individuele toets geven. Door de normalisatie van vele vaste 1 elementen voor de inrichting, kan te- j gen veel minder uitgaven voor velen j (Advertentie) Pot a 1000 gram slechts f2.25 (excl. pot) Verrukkelijk bij alle vlees- en visgerechten meer comfort worden bereikt. Deze naar de wensen van de Franse vrouwen opgebouwde wo ning ziet er vriendelijk en efficient uil. Alles is op ruimtebesparing af gestemd en op het comfort van de huisvrouw, die vooral haar dagen in huis doorbrengt en voor wie het niet alleen een woon- maar ook een werkgelegenheid is. De doelmatig heid van de inrichting kan haar per dag enkele uren meer vrije tijd op leveren. Vele Frangaises, die met hun gezin in een klein appartementje of nog minder wonen, want het huis vestingsprobleem is ook in Frank rijk groot, vertoeven bij een bezoek aan de Arts Ménagers lang bij dil op de vrouwelijke woonwensen af gestemde huis, dat voor hen in ve le opzichten een droomhuis is en voorlopig nog wel zal blijven. ARIJS. Het be voor de gehele Avenue George door Rita Beukman .inn twee kanten te dragen i.\ (leze reversible voorjaar smatttel run (li mouwen zijn er hij toegepast en enige decoratieve garneringen zakken zijn geheel naar tie zijkanten verhuisd. NEW YORK (Reuter). Nu het Amerikaanse Congres het wetsontwerp ter verheffing van het territorium Hawaii tot de 50e Amerikaanse staat .heeft aangenomen zit de directie van leen van de grootste vlaggenfabrieken in zak en as. De fabriek heeft een zeer grote voorraad vlaggen met 49 ster ren en vreest nu dat die vlaggen spoe dig onverkoopbaar zullen zijn. De voorraad vlaggen waarom het' gaat is nog maar pas geleden gevormd Tot voor kort telde de Amerikaanse (vlag, de Stars and Stripes, 48 sterren evenveel als het aantal staten dat Ier toen was. Toen kwam Alaska er als 149e staat bij en kreeg de nationale vlag j 49 in plaats van 48 sterren. De ver koop van die nieuwe vlaggen is echter nog maar pas op gang gekomen. langrijkste centrum van de mode wereld is sinds kort de Parijse V. Juist tegenover het huis waarop in eenvoudige letters de naam Balenciaga prijkt, heeft Givenchy daar een dezer dagen namelijk officieel een nieuwe sa lon geopend. De meest invloed rijke couturiers van onze tijd hebben dus nu beiden hun mode huizen in deze straat, die daar door Place Vendöme als kern van de Parijse modeactiviteiten gaat vervangen. Een groot herenhuis met enige salons en vele ateliers heeft Gi venchy in de Avenue George V betrokken. Sinds de belangrijkste inkopers van de kledingindustrie uit vele landen hebben ontdekt, dat deze jonge couturier, naast Balen ciaga, creatief de ontwikkeling! van de mode bepaalt, werd het j kerkje bij het Pare Monceau waar Givenchy eerst was geves tigd, te klein, om alle buitenland se belangstellenden behoorlijk te ontvangen. HET nieuwe domein van Givenchy aan de Avenue George V heeft een imposante entrée met een fraai trap penhuis. De grote salons zijn geheel in wit ingericht als een studio. Tegen de witte wanden staan in lange rijen - gouden stoeltjes opgesteld en enkele spiegels en kristallen kronen vormen de enige decoraties. In dat nieuwe modehuis toonde Given chy, die voor een groot deel de plaats van Dior is gaan innemen, wat de inspiratie van de confectie aangaatj en in dit opzicht nu vooral in Ameri ka veel succes oogst, een dezer dagen voor het eerst aan de pers zijn voor-j jaarscollectie. Ï^EN verrassende collectie, uitsluitend J op volmaakte eenvoud en verfijning! gebaseerd. Opnieuw moeten wij vast stellen dat zijn ontwerpen, naast die van Balenciaga, weer behoren tot het beste wat wij dit seizoen tijdens onze modetournée door Italië en Frankrijk te zien kregen. Voor de ontwikkeling van de mode ge ven deze beide couturiers ook thans weer de richtlijnen aan. DOOR middel van brede en dikwijls zelfs zeer brede ceintuurs, verhuist de taille min of meer naar beneden in de collectie van Givenchy. In geen van de andere Parijse modehuizen werd die tendens zo overtuigend door gevoerd tot nu toe. Een vierkant silhouet is over het alge meen typerend voor zijn nieuwe ont werpen. Dat silhouet wordt echter heel meesterlijk zonder enige hardheid of hoekigheid bereikt. Een buitengewoon verfijnde, heel vrou welijke souplesse is van Givencny's nieuwe lijn namelijk de basis, -vat vooral bij zijn japonnen en pakjes tot voortreffelijke resultaten leidt. Een natuurlijke ongedwongenheid en te gelijkertijd een zeer geraffineerde élé- gance, wordt door die soepelheid be reikt. Eenheid van lijn, geheel gebaseerd op de beheerste toepassing en uitwerking van enkele hoofdmotieven, kenmerkt ditmaal de collectie van deze zo toon aangevend geworden couturier. Zijn stijl is daardoor rustiger gewor den, meer evenwichtig zoals bij Ba lenciaga. De overmoed die hem er enkele jaren geleden nog toe bracht, bij nagenoeg elke creatie een volko men ander idee zuiver als experiment te introduceren, schijnt bezonken. Dat gaf een nieuwe toets aan de serie modellen, die hij in dit pas geopen de modehuis toonde. I \OOR een verfijnde volmaaktheid in eenvoud bleef zijn collectie ons ditmaal vooral van begin tot eind sterk boeien. Dit is mode creëren: met een feilloos gevoel voor de juis te balans en de beheersing van de mogelijkheid, met de meest simpele middelen heel moeilijk te evenaren effecten bereiken! Alleen de topconfectie zal in staat zijn Advertentie Advertentie \l O helpt direct tegen etensvlekken, vet, l\ éL I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. 9 Heel lichte meubelen hebben ook de belangstelling van de moderne Franse huisvrouwen. Hoe makkelijk een licht stoeltje van rotan en me taal is te verplaatsen, wordt hier door een bezoekster van Arts Ménagers gedemonstreerd. Royale tube f.1.95 verwijdert vlekken LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polycolor met lange broek baby doll in batist - cloqué - katoen dusters: losse peignoirs in batist - katoen - perion UltOTE .MAIIKT 5 GOES. MAPRO-spiraal is sterk en soepel en overal'in huis te gebruiken. Voor Uw gordijnen, de wos, Uw garderobe enz. 'f Enorm practisch, eenvoudig te be vestigen en te verwijderen. meer mogelijkheden met ned. octrooi 74341 Let op de gele bus Onder links: Een toppunt van eenvoud is deze elegante mantel in een wollen ruit. die als enige garnering een rand franjes langs de sluiting heeft. Onder rechts: Soepelheid en eenvoud '..kenmeiken de 'nieuwe ontwerpen van Givenchy. Rrede ceintuurs, losjes juist even onder de taille gedragenpast hij bij japonnen veel toe. deze verfijning bij de copiëring te be reiken, al lijkt het of coupe en de tails nauwelijks enige problemen op leveren bij deze nieuwe creaties van Givenchy, die moeiteloos schijnen te zijn ontstaan. Creaties waarbij echter net helemaal niets teveel en net he lemaal niets te weinig voor de juiste balans zorgt, waardoor een soort func tionele vormgeving voor de mode wordt geïntroduceerd. DE ceintuurs die Givenchy toepast zijn overwegend vijftien centimeter breed. Die ceintuurs worden nooit strak aan gehaald maar geven losjes en meest al juist even onder de natuurlijke plaats, de taille aan. Heel zacht, soe pel handschoenenleder werd er bij voorkeur voor als materiaal gekozen. Brede geïncrusteerde ceintuurs worden ter afwisseling bij sommige japonnen toegepast. Dat detail zakt bij enkele jurken zelfs tot even boven de zoom van de nog altijd opmerkelijk korte rokken, waardoor de dalende taille haar limiet heeft bereikt. Givenchy herstelt de raglan mouwen weer in ere. De coupe daarvan wordt meestal door stiksels geaccentue ?rd. Die stiksels blijven ook een belang rijke garnering bij mantelpakjes en mantels. Bij menige creatie valt het accent weer op de rug in zijn collec tie. Bij de mantels wordt dat bereikt dooi de fraaie snit van het achterpand, dat dikwijls een ovale vorm heeft, bij de japonnen en pakjes door een soepele verwerking van de stof in de rug partij, waardoor een nieuwe versie van het blouson-effect ontstaat. REVERSIBLE mantels, mantels dus die aan twee kanten te dragen zijn, spe len bij Givenchy de hoofdrol. Van zo'n perfecte eenvoud zijn die man tels, dat men deze moet zien dragen, omdat een afbeelding er van het ef fect in folo noch in tekening weer kan geven. Hoog in reliëf opgewerkte knopen past Givenchy toe en decoratieve zakken behoren verder tol de belangrijkste, details bij zijn ontwerpen. Bij diej mantels zijn die zakken geheel naai de zijkanten verhuisd. Placentubex Margret Astor Mouson Blendax AMSTERDAM, 13 mrt. Contante prijzen: Het korte jasje blijft in ere. hoewel Londen 10.61'.—10.61^,. New York 3.77,*,,- bij enkele pakjes langere jasies wor- 3.77U. Montreal 3.883, _3.89. Parijs 76,95-77,05,, d* toeaennst Brussel 7.5454—7.55'',, Frankfort 00,18'.— ae" toegepast. 00.23'4, Stockholm 72,34'.—72,99'zürichj Op menige zomerjapon wordt een 87,25—87,30. Milaan 6M3'/2—60,M',2, Kopen- decoratief los. smal sjaaltje gedragen.. hagen 54,75',254,80'2, Oslo o2,94—52,99, Wenen - - A m sterdamse wissel markt i 14,56",—14,57»,Ankara 3.7654—3.77', 52,84—52,94. Lissabon 13,23 >2—13,25. Praag een detail dat ook bij enkele mantels voorkomt. In ottoman met een hrede ribs is deze zotherjapon uitgevoerd. De taille wordt losjes door een 'ccinloitr aangegeven en in het decolleté wordt een bredewitte sjaal van organza gedragen. Gladde stoffen past Givenchy weer veel toe, naast heel droge, vrij gladde bouclette, linnen bouclette, ottoman in zijde of wol met een brede ribs en jersey. Beige en caramel zijn voor overdag zijn voornaamste kleuren. Purper, bleek groen, erwtengroen, turkoois, oranje, diep rose, en violet voor cock tail en avond. Eenvoud en soepele natuurlijkheid worden door zijn ontwerpen voor de mode de belangrijkste uitgangspunten. Advertentie l/ 0 4 ,'W -i

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 11