K.V.P. WEER GROOTSTE PARTIJ; MEESTE WINST VOOR V.V.D. EN P.S.P. Kleine partijen in parlement K.N.V.B. en N.S.F. dinge,n hand in hand naar toto ZEEUWSCH DAGBLAD Nek - aan - nek - race A.R. en C.H.U. iets De einduitslag kwam met dep.v.d.a. verder terug voor middernacht STEMMEN IN DE NACHT Relletj es op de Dam De Bilt: Weinig wind O Ontslag kabinet DE VERDELING VAN DE 150 KAMERZETELS Opening zitting TOTALE AANTALLEN UITGEBRACHTE STEMMEN Grijp deze kans NU tot 1 april voor nt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND De grote slag AANZIENLIJKE winst voor de V.V.D., en een opmerkelijke groei van de Pacifistisch Socialistische Partij. Dit zijn de twee feiten, die bij een beschouwing van de resultaten der gisteren gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer in het oog springen. Race Derde partij 2 Spelen met raketten spel met de dood NIEUWE STICHTING OPGERICHT COMMENTAREN zakdoeken. 00 Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Temeuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van f 1, 14e Jaarg. No. 1552 Vrijdag 13 maart 1959 OP GROND van alle voorteke nen verwacht mocht worden, heeft de uitslag van de verkiezingen gisteren bevestigd: voor Nederlandse verhoudingen is door het kiezerskorps een aardverschuiving in de bodem van ons politieke bestel gebracht, die nog groter is dan op grond van de Statenverkiezingen in 1958 werd ver wacht en ook anders, meer genuan ceerd is uitgevallen. Om een eerste punt te noteren: de K.V.P. is weer de grootste partij in ons parlement geworden. Zij heeft echter de 51 zetels, waarop zij op grond van de Statenverkiezingen hoop te, niet gehaald en blijft op haar aan tal van 49. De P.v.d.A. is weer de tweede partij in grootte. Zij verloor drie van haar zetels, doch daarin zit een herstel na de Statenverkiezingen, die voor haar een verlies van zes zetels inhielden. De actie, die de P.v.d.A. in wel zeer ster ke mate heeft ontplooid, is hiermee be loond. De grote winnaar is de V.V.D. ge worden. Deze liberale groepering werd weliswaar tevoren als winnende par tij gezien, doch men had haar een winst van twee a vier zetels toege kend. Dat het er zes zouden worden, dat haar zetelwinst dus bijna vijftig procent zou zijn, had niemand ver wacht. Teleurstellend is de uitslag voor de christelijke partijen. Zowel A.R. als C.H. verloren een zetel. Het feit, dat de S.G.P. haar drie zetels handhaafde en het G.P.V. met één zetel zitting neemt in de Kamer, kan deze teleur stelling niet opheffen, omdat met deze groepen op onderscheiden terrein, al thans voorshands geen eenheid van christelijke partijen is te bouwen. Verblijdend is de teruggang van de communisten, die meer dan gehal veerd zijn. Doch daartegenover staan de twee zetels van de P.S.P. die dicht bij de meest linkse groepering staat en wel zo, dat zij meermalen met de P.v.d.A. zal willen samenwerken. De communisten en de P.S.P. samen zul len op de P.v.d.A. een druk in radi cale richting uitoefenen. Wie gedacht hebben aan de mogelijkheid van een christelijk kabinet in de geest van de vroegere coalitie, zullen deze illusie moeten laten varen. A.R., C.H. en K.V.P. komen samen net aan de 75 zetels, precies de helft van het aantal Kamerleden, te wienig dus om een kabinetspolitiek op te bouwen. Gegeven het feit, dat de V.V.D. de grote winnaar is, zal deze trouwens ongetwijfeld het eerst in aanmerking komen voor een poging tot kabinets formatie. Bekend is, dat professor Oud niet met de P.v.d.A. in zee wil gaan. Hij zal zich wellicht wenden tot de drie reeds genoemde partijen. Zijn oude ideaal van een „derde macht" met de beide protestants-christelijke partijen kan niet in vervulling gaan en het lijkt ons ook op zijn minst twijfelachtig of de drie christelijke partijen met hem samen zullen willen regeren. Professor Romme, de leider van de K.V.P., kan men nauwelijks een win naar noemen. Maar dat, na een mis lukking van de heer Oud, hij tot een kabinetsformatie aan de beurt moet komen, achten wij niet onmogelijk. Hier echter moet ons vooruitlopen op de mogelijkheid van een kabinetsfor matie eindigen. Wij moéten afwach ten hoe de situatie zich dan verder zal ontwikkelen. Professor Romme zou wel kunnen pogen de brede basis te herstellen, maar of dit mogelijk is achten wij zeer onzeker. Zo stelt deze uitslag ons voor een moeilijke vraag wat betreft de vorming van een nieuw ministerie. God geve dat de geest van samen werking in ons volk toch zo sterk mo ge zijn, dat de mogelijkheden hiervoor aanwezig zullen blijken te zijn. Wat de provincie Zeeland aangaat, betekent een verlies van 0,3 procent voor de A.R., 0,5 procent voor de C.H. en 0,2 procent voor de Staatkun dig gereformeerden tegenover een winst van drie procent voor de V.V.D., ook al is de laatste winst voor een zeer belangrijk deel afkomstig van de P.v.d.A. (2,6 procent) toch een on gedachte en pijnlijke verrassing. Het betekent, dat het bolwerk, dat de chris telijke partijen hier altijd meenden te hebben, hoe langer hoe meer wordt ondermijnd. Zoals voor het gehele land, zal dit punt in de komende jaren alle aan dacht moeten hebben. Dat de K.V.P. in Zeeland groeide is vrij zeker te wijten aan haar sterker bevolkingsgroei. De teruggang van de communisten was in Zeeland gerin ger dan in andere provincies, Dit moet mede tot waakzaamheid leiden maar over het geheel gezien blijft hier in Zeeland een belangrijke taak wegge legd voor de leiding van de christelijke politieke partijen om te zoeken naar wegen en mogelijkheden teneinde de christelijke geest, die in Zeeland nog heerst, weer op te richten ook op het politiek terrein opdat komende ver- kiezingen herstel zullen geven van oude verhoudingen. De K.V.P. is wederom de grootste partij geworden. De Partij van de Arbeid moest haar positie wel is waar prijs geven, maar boekte toch een licht herstel. Van de protestants christelijke partijen hebben de Staatkundig Gereformeerden zich kunnen hand haven. Zowel de A.R. als de C.H.U. boekten verlies. In de nieuwe Tweede Kamer zullen zij beiden met één zetel minder terugkeren. Het G.P.V. komt met één zetel in de Kamer. Het grootste verlies boekten opnieuw de communisten. Meer dan de helft van hun stemmen hebben zij verforen en van de zeven com munisten komen er slechts drie in de Kamer terug. De Brug-groep van de heer Wagenaar is er in het geheel niet aan te pas gekomen. Twee kleine partijen doen in de Tweede Kamer hun intrede. Behalve de van de Partij van de Arbeid afgescheiden groep der Pacifistisch Socialisten, die met twee zetels in de Kamer zal ver schijnen, dient zich het Gerefor meerd Politiek Verbond aan. De Boerenpartij, de groep van de heer Fabius, heeft het niet gehaald. Zij bleef,met haar percentage van 0.65 onder het aantal stemmen, dat Voor de uitslagen in de kieskringen en in een groot aantal gemeenten zie men pagina 6 en 7. voor het behalen van een Kamer zetel vereist was. De race wie van de twee de grootste partij zou zijn is gister avond spannend geweest. In het begin van de avond was al snel te zien, dat de P.v.d.A. zich enigermate van de bij de Statenverkiezingen van 1958 geleden nederlaag had hersteld, doch haar totalen bleven te ver onder die van de Tweede Kamerverkiezing van 1956 om haar de positie, die zij toen ging innemen, te doen herwinnen. Uiteindelijk bleef dus de K.V.P. de grootste pantij in de Kamer. Zij handhaafde zich op 49 zetels, ter wijl de Partij van de Arbeid niet verder kwam dan 47; zij gaf hier mede drie zetels prijs. De V.V.D. was een der weinige partijen, die bij de verkiezingen van gisteren de in 1956 begonnen stijgingslijn voortzetten. Aan deze stijging heeft zij thans haar positie als derde partij in grootte te dan ken. Negentien zetels zullen haar deel zijn, tegen 13 in de oude Kamer. De anti-revolutionairen zijn in deze strijd om de derde plaats de verliezers gebleken. DEN HAAG. Het kabinet van de Koningin deelde gisteren mee: Heden heeft de minister-president het gezamenlijke ontslag van de ministers en van de staatssecretarissen aan de Koningin aangeboden. De Koningin heeft dit verzoek in overweging genomen en de ministers en staatssecretarissen uitgenodigd in middels al datgene te blijven ver richten dat zij in het belang van het Koninkrijk noodzakelijk achten. Hieronder, in de kolom 1959, staat de uitslag van de verkiezingen zoals deze tot uitdrukking komt in de verdeling van de 150 zetels in de Tweede Kamer. Deze uitslag is in de volgende kolommen vergeleken met a) de verdeling van de zetels na de verkiezingen in 1956; met b) een verdeling van de zetels, indien de voor de verkiezingen in 1958 (Prov. Sta ten) en 1954 (Prov. Staten) uitgebrachte stemmen zouden zijn uitgebracht voor een verkiezing van een Tweede Kamer met 150 zetels en ten slotte met c) een verdeling van de zetels, indien de in 1952 gekozen Tweede Kamer 150 zetels had geteld. PARTIJEN 1959 1958 1956 1954 1952 Partij van de Arbeid Katholieke Volkspartij Antirevolutionaire Partij Volkspartij voor V. en D. Christelijk-Hist. Unie Bruggroep Staatkundig GerefPartij Comm. Partij Nederland Boerenpartij en P.L.M. Geref. Politiek Verbond Pac. Socialistische Partij Positief-Chr. Nat. Unie Overige partijen Totaal 47 49 14 19 12 3 3 1 150 (44) (51) (15) (17) (14) (3) (6) (150) 50 49 15 13 13 3 7 150 (45) (49) (16) (13) (16) (3) (8) (150) (45) (45) (17) (14) (13) (3) (9) (4) (150) De politieke leiders waren vannacht allen in touw. Hun indrukken van de verkiezingsuitslag, die tegen middernacht bekend werd, geven wij hieronder weer. PROF. OUD (V.V.D.): Ik ben zeer voldaan. Vooral ben ik tevreden over het feit dat mijn partij in de afgelopen elf jaar door lopend is geklommen, van de zesde tot de derde plaats. En dit succes hebben wij behaald in een verkie zingscampagne waarin allen zich tegen ons keerden. Voor de samenstelling van het komende kabinet staan vele we gen open, maar wat de liberalen betreft houd ik vast aan de bekende opvatting dat samenwerking met de socialisten uitgesloten is. Dr. DREES: Het is mogelijk dat de socialis ten opnieuw aan de regering zullen deelnemen. Het zal echter een moeilijke zaak worden. De rechter vleugel zal waarschijnlijk grote obstakels aantreffen op de weg naar een bevredigende coalitie. Het socialisme heeft zich met grote veerkracht van de vorig jaar ontvangen klappen hersteld. MR. VAN DOORN (K.V.P.): De situatie van onze partij is ge handhaafd. De V.V.D. heeft goede prestaties geleverd, maar dat neemt niet weg, dat ik zelf vijftig zetels had verwacht voor de K.V.P. en zeventien voor de V.V.D. De algemene politieke situatie is niet eenvoudiger geworden. De P.v.d.A. is wel twee zetels teruggelo pen, maar kan in veel opzichten op de steun van de P.S.P. rekenen, die met twee zetels in de Kamer komt. Zeer gunstig vind ik, dat de commu nisten van zeven tot drie zijn terug gelopen, waardoor de uiterst linkse krachten in het parlement aanmerke lijk zwakker zijn geworden. Voor zover ik de uitslagen heb ge zien, is de P.v.d.A. er in het zuiden niet in geslaagd het opnieuw tot een begin te brengen van wat men een doorbraak zou moeten noemen. DS. VAN DER VEEN (P.S.P.): Ik ben bijzonder verheugd dat de P.S.P. een winst heeft gemaakt van 0.6 procent. DR. TILANUS (C.H.U.): Over het algemeen blijkt ook nu wel weer dat het Nederlandse kie zerscorps constant is. Ik ben niet ontevreden over de uitslag van mijn eigen partij: 483.000 stemmen in 1956 tegen 486.000 stem men thans. Helaas in percentages een te geringe groei. PROFESSOR ZIJLSTRA: Wij moeten de cijfers nuchter onder de ogen zien. We kunnen konstateren dat in vele plaatsen onze partij een redelijke stabili satie laat zien, maar het in andere plaatsen niet heeft kunnen houden. Wat nu: we moeten het beste geven wat wij hebben. Vooral be langrijk is dit: nu is meer dan ooit gebleken dat reformatorisch Nederland niet meer gescheiden kan optreden. Het reformatorisch ideaal verdraagt dat niet meer. Nog meer dan tot dusver moeten wij oude waarheden in de taal van deze tijd uitspreken. AMSTERDAM De Dam in Amster dam was gisteravond het toneel van wilde gevechten tussen duizenden opge schoten jongens en enkele tientallen agenten. Verschillende malen moest de politie, te paard en per motor, het na tionaal monument schoonvegen. Daarbij reden de motoren onvervaard de trappen van het gedenkteken op en af. In enkele steegjes stichtten doldrieste knapen, hoofdzakelijk afkomstig uit de duistere buurten rond de Nieuwendijk, brandjes. De politie trad met de blanke sabel en de gummistok tegen hen op. En kele jongens en ook agenten werden gewond. Er sneuvelden ruiten van hotel Kras- napolsky, waar de KVP, de AR en de PSP (ook enkele ministeriële kopstuk ken waren aanwezig) zich bezonnen op het verloop van de verkiezingen. De ruit van een politieauto moest het eveneens ontgelden. Het was opvallend dat van diegenen, die steeds weer de fel heen en weer golvende relletjes ontketenden, een niet onaanzienlijk gedeelte behoorde tot de categorie van de zogenaamde studeren de jeugd. DEN HAAG. De minister van binnenlandse zaken is namens de Koningin gemachtigd de aanstaande zitting van de Staten-Generaal te openen in een verenigde vergadering op vrijdag 20 maart, 's middags om één uur. KOPENHAGEN (AP). Een jon gen van 15 jaar, jjfrgen Olsen, heeft zijn roekeloos spel met een zelfge maakte raket met de dood bekocht. Toen hij in de tuin achter de ouder lijke woning, in Naestved bij Kopen hagen, het gevaarlijke stuk speelgoed wilde afschieten vloog het met een harde knal uit elkaar. DEN HAAG. Na overleg tussen het bestuur van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond (KNVB) en het bestuur van de Nederlandse Sportfe deratie (NSF) is een stichting in het leven geroepen, die zich ten doel stelt van de regering de licentie te verwer ven voor het organiseren van de na tionale sporttoto, genaamd Nederland se Sporttotalisator. De stichting wil zich derhalve belasten met de uitvoering hiervan, zodra een wetsontwerp, dat naar mag worden ver wacht door de nieuwe regering zal wor den ingediend, zal zijn aangenomen. In het bestuur van de stichting heb ben namens de KNVB zitting de heren A. L. M. Schroder, A. H. Martens en J. J. Egberts en namens de NSF de heren drs. S. C. Bakkenist, ir. A. Paulen, H. J. L. Thien en dr. W. van Zijll. De heer Van Zijll, secretaris van de Nederlandse Sportfederatie, toonde zich uitermate verheugd over de op richting van deze nieuwe stichting. De K.N.V.B. en de N.S.F. hebben elkaar gevonden. In feite betekent dit de evo lutie van de K.N.V.B.-pool naar een nationale pool. Hoe de nieuwe pool eventueel in de praktijk zal werken, vormt nog een punt van nader beraad van het nieuwe stichtingsbestuur. Veel hangt hierbij De totale aantallen stemmen, uitgebracht op de partijen die aan de verkiezingen hebben deelgenomen, vergeleken met de aantallen stemmen voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1956 en 1952, alsmede met de aantallen stemmen voor de verkiezingen van de Provinciale Staten in 1958 en 1954, zijn als volgt: PARTIJEN 1959 1958 1956 1954 1952 Partij van de Arbeid 1.821.677 1.654.396 1.872.209 1.566.667 1.545.304 Katli. Volkspartij 1.895.222 1.899.020 1.815.310 1.680.527 1.529.289 Antirev. Partij 562.996 544.248 567.535 569.363 603.111 Volkspartij voor V. en D 732.952 658.388 502.530 467.622 470.820 486.204 520.171 482.918 514.561 476.097 34.917 Staatk. Ger. Partij 129.621 129.089 129.517 116.243 129.057 144.371 239.164 272.054 283.486 328.641 Boeren en P.L.M 39.352 2.930 Ger. Pol. Verbond 40.033 43.493 37.206 38.127 35.488 Pac. Soc. Partij 110.174 35.051 Pos. Chr. Nat. Unie 1.340 Overige partijen 48.774 48.463 92.382 216.580 5.998,859 5.774.724 5.727.742 5.328.978 5.334.387 Dubbel gedupeerd is de bewoner van een pand aan de Amsterdamse Wees- perstraat. Woensdagmiddag woedde bij hem een brandje. Om zijn bezittin gen te beschermen bracht hij zoveel mogelijk van zijn inboedel naar buiten. Later bleek, dat uit zijn kleding hon- derdvijftig gulden was verdwenen. Advertentiën 0 Om qooittc. verge ten f ook af van de eisen, die de regering eventueel zal stellen. Ook de heer Martens, de praeses van het betaalde voetbal, juichte de gevon den oplossing toe. De K.N.V.B. heeft zelf contact met de N.S.F. gezocht, ten einde ook de regering nog eens duide lijk te onderstrepen, dat deze toto aan de f-ehele Nederlandse sport ten goede zal komen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke wind. Dezelfde tempe raturen als gis teren of iets hogere. MIESJE: Links, rechts, links, rechts 14 maart: zon op 6.59 uur, zon onder 18.41 uur; maan op 9.03 uur. Als U het nog niet elke ochtend 's morgens vroeg thuisbezorgd krijgt, abonneert U dan ingaande door middel van onderstaande Bon. Aan de Adm. Zeeuwsch Dagblad Postbus 4, Goes Ik ben nog geen abonnee en wens het Zeeuwsch Dagblad tot 1 april te ontvangen voor 56 cent en verder per week voor 56 ct. per maand voor 2.43 of per kwartaal voor 7.—. (Doorhalen wat niet verlangd wordt). Naam Straat Plaats

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1