President Eisenhower reageert op Kroesjtsjefs voorstellen KLAAR OM GEWELD TE BEANTWOORDEN In geen geval op Europese W: oorlog CHARMANTE TEDDY WON: bodem CANNES KOOS „BEETJE" Brand kost één dode ZEEUWSCH DAGBLAD O z Glansrijke zege in Songfestival De Bilt: Buiig Grijp deze kans NU tot 1 april voor slechts 56 cent 10 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ga stemmen VASTBESLOTEN KLAAR VOOR ANTWOORD Conferentie van ministers op DE MAASBODE VERDWIJNT mei MARGARET DANSTE,... MAAR NIET MET DE BRUIGOM Kans op duurder brood Prof. Piccard nu 10 km Stille Oceaan „Aansluitende zone" om Nieuw-Guinea de in Lijk van verdronken man gevonden Koekje (5 meter) bij de thee Volgende maand Mao's opvolger bekend SPANNING SCOREBORD OMHELZINGEN NACHTFEEST Zie verder pag. 7 Bonn beschuldigt België van invoerbeperking Grote meubel handel uitgebrand Af en toe zon 00 Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, He jaarg. No. 1551 Donderdag 12 maart 1959 ANDAAG beseft iedere kies gerechtigde Nederlandse bur ger dat hij mede bepaalt, op welke wijze in de komende ja ren het land zal worden be stuurd. De Nederlandse kiezer is verplicht te gaan stemmen. Volgens de wet en, zo menen wij, ook uit hoofde van zijn bur gerplicht. De wet schrijft alleen voor dat men naar het stembureau moet gaan, zijn oproepingskaart moet overhandigen, een stembiljet in ontvangst moet nemen en dat in de bus moet deponeren. Wie dat doet, heeft aan zijn wettelijke verplichting voldaan. De burgerplicht echter schrijft voor dat hij met dat biljet ook iets doet. Met het daartoe be schikbare potlood moet u alleen maar het vakje achter de ene kandidaat van uw keuze rood maken. Verder niets. Wie wat op het biljet schrijft, wie er zijn handtekening op zet, wie twee hokjes invult, wie er een kras op zet, maakt zijn biljet ongeldig. Het lijkt haast overbo dig het te melden, maar bij elke verkiezing weer worden vele on geldige biljetten in de bussen gevonden. Het zijn even zo vele verloren stemmen. Ook de blanco stem dus het niet ingevulde biljet is een verloren stem. Wel is het de laatste weken hardnekkig circu lerende bericht niet juist dat blanco stemmen ten goede ko men aan de grootste partij. Tenslotte: de stem, uitgebracht op een partijtje waarvan men redelijkerwijs redenerende te voren kan zeggen dat het ver moedelijk de kiesdeler niet zal halen, is een verloren stem. Een verspilde stem. Voor hen die dit keer voor de eerste keer aan de verkiezingen deelnemen nog dit: Het stembiljet dat u ontvangt bevat niet de naam van de par tijen, alleen hun nummers. Ver gewis u dus tevoren van het nummer van de partij uwer keuze. U mag alleen uw eigen op roepingsbiljet meebrengen. Wie zich voor een ander uitgeeft in het stembureau is strafbaar: maximaal een jaar gevangenis. U mag het biljet niet buiten het stemlokaal brengen. U moet het hoe dan ook ingevuld onder de ogen van de voorzitter van het stembureau in de bus doen, op straffe van geldboete. Van onze correspondent ASHINGTON - Men moet niet verwachten dat ik van plan hen om elke keer onmiddellijk te reageren op elke opmerking die het Russische premiers behaagt te uiten, zei president Eisenhower gisteren toen zijn reactie werd ge vraagd op de voorstellen die Kroesjtsjef de laatste dagen over het Westen heeft uitgegoten. Van de waarde van Kroesjtsjefs laatste voorstel om symbolische garnizoenen van de Sowjetunie, de Ver enigde Staten, Frankrijk en Groot-Britannië te legeren in de „vrije stad West-Berlijn" had de Amerikaanse president in elk geval geen hoge dunk. Eisenhower weigert pertinent om naar aanleiding van de door de Russen in het leven geroepen crisis om Berlijn op grote schaal militaire maatregelen te nemen. Men vroeg hem bijvoorbeeld of hij een verhoging van de militaire uitgaven zou aanbevelen om aan de crisis het hoofd te bieden. Hij antwoordde: ,,Wat zou het voor zin hebben, een paar duizend man meer naar Europa te sturen?" Eisenhower wenst in geen geval een oorlog op Europese bodem uit te vechten, waar de verbonden strijdkrachten zo zeer in dè minderheid zouden zijn tegenover de 175 divisies die de Russen paraat hebben Duidelijk liet de president doorschemeren dat in geval van een Russisch gewapend initiatief het woord zal zijn aan de Amerikaanse strategische luchtmacht: De Verenigde Staten en 1 hun bondgenoten hebben blijk gegeven van hun vastbeslotenheid om hun rechten en plichten in Berlijn niet prijs te geven. Wanneet het komt tot werkelijke vijandelijkheden komen die dus van de zijde van de Sowjetunie. Mocht iemand zo onverstandig zijn om het zo ver te laten komen, dan zou dat het ogenblik zijn om te beslissen wat de bondgenoten precies zullen doen. Algemeen werd deze opmerking zo uitgelegd: als de nood aan de man komt, staan wij klaar om een aanval te beantwoorden: het is niet nodig eerst langdurige voorbereidselen te treffen. Ook heeft Eisenhower de vraag beantwoord, of hij dacht dat het Amerikaanse volk wel voldoende begreep dat het mogelijk is dat er een oorlog over Berlij* uitbreekt. De president zei. dat de Amerikanen in het algemeen 'heel wat beter van de juiste stand van zaken op de hoogte zijn dan vele politici in Washington. .Maar laat niemand hysterisch worden, onverschillig of het nu gaat over Quemoy, Berlijn of wat dan ook". Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De directies van de N.V. De Maasbode en de N.V. Drukkerij De Tijd delen mede: „De N.V. Drukkerij De Tijd te Amsterdam en de N.V. De Maasbode te Rotterdam hebben besloten tot nauwe samenwerking. Als gevolg hiervan zullen de beide landelijke dagbladen De Tijd én De Maasbode met ingang van 1 april worden samengevoegd tot één enkel lande lijk dagblad, dat onder de naam De Tijd—De Maasbode zal verschijnen. De redactie zal worden samen gesteld uit de staven van beide samen gevoegde bladen. De hoofdredactie zal berusten bij de heren «nr. W. A. M. van der Kallen en H. baron Van Lams- weerde, terwijl de heer mr. L. B. M. Wüst hen als politiek redacteur ter zijde zal staan. De landelijke en de Amsterdamse editie zullen te Amsterdam en de Rotterdamse editie zal te Rotterdam worden gedrukt. Daarnaast zal het bedrijf te Rotterdam, evenals thans het geval is, het plaatselijk blad Het Nieuwe Dagblad en een vijftal ge westelijke bladen verzorgen en druk ken". Het overleg over de conferenties met de Russen (eerst van de ministers van buitenlandse zaken en daarna van de regeringsleiders) gaat gestaag door. In beginsel is m het Wésten overeen gekomen, de ministers van buitenlandse zaken bijeen te laten komen in Genève op 10 mei. Over de deelneming van Polen en Tsjechoslowakije, zoals door de Sowjetunie is voorgesteld, is men het nog niet eens. Frankrijk en Groot- Britannië zouden eventueel bereid zijn, deze twee landen toe te laten. De Ver enigde Staten zijn daar tegen en ook Bonn gevoelt er niets voor. Antwoord aan Russen In het antwoord aan de Russen zal worden gezegd, dat het Westen een conferentie die, zoals het Kremlin heeft voorgesteld, aleen gewijd zal zijn aan een Duits vredesverdrag en aan de kwestie-Berlijn, van te beperkte opzet acht. Het gehele Duitse vraagstuk en de veiligheid van Europa dienen volgens het Westen te worden behan deld. Over de door de ministers van bui tenlandse zaken voor te bereiden con ferentie van regeringsleiders (Kroesj tsjef, Eisenhower, Macmillan en De Gaulle) zijn de meningen van de bond genoten nog verdeeld. Met name in Washington wil men eerst eens af wachten wat de ministersconferentie oplevert alvorens zich te binden aan de gedachte van een bijeenkomst op het hoogste niveau. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Twee etages van een hoekhuis aan de Dapperstraat en de Pieter Vlamingstraat te Amsterdam zijn gisteravond door een korte maai bij zonder felle brand in de as gelegd. De bewoners van de derde verdieping, moeder, dochter en een zeventigjarige man, zagen hun vlucht door het on middellijk naar het trapportaal over geslagen vuur versperd. Zij konden op het nippertje worden gered door uit het raam van hun woon kamer in het vangzeil van de brandweer te springen. De moeder en de dochter moesten met niet al te ernstige wonden in het ziekenhuis worden opgenomen. Voor een buurman die zich juist op het portaal van de tweede etage bevond, de dertigjarige J. H. B., kwam de red ding te laat. De brandweer trof de man levenloos aan. Hij was bij zijn poging om langs de trap omlaag te vluchten in de dichte rook gestikt. De brand is vermoedelijk ontstaan door het omver lopen van een oliekachel in de voorkamer van de derde verdieping. In een decortje, dat een Neder landse sfeer moest scheppen, zong Teddy Scholten, ambassadrice van het vaderlandse lied, ,zich naar de Eurovisie-trofee 1959. Van onze Haagse redactie DEN HAAG t>e meeloorlog tussen de grote meelfabrikanten is plotseling afge-1 lopen. De bloemprijzen, die in de concur rentiestrijd flink waren gedaald, zullen nu weer worden verhoogd en wel met anderhalve gulden per honderd kilo. Als de prijzen nog verder zuilen stijgen, wat ook afhangt van de wereldmarktprij zen voor graan, is het mogelijk dat ook de broodprijs weer wordt verhoogd. Het brood daalde indertijd een cent in prijs, toen de bloemprijzen in de meeloorlog daalden. De verhoging met 1,50 is vrijwel alge meen. Zij is het gevolg van het beraad dat tot doel heeft de meelprijzen weer boven het kostprijsniveau te trekken. DEN HAAG. In de wateren om Nederlands Nieuw-Guinea is een zone van negen mijl breed ingesteld in aansluiting op de traditionele ter ritoriale zone van drie mijl breed. Die maatregel, aldus verklaarde gis teren een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag, is genomen in navolging van tal rijke andere landen, zoals de Verenigde Staten, Engeland en Canada. Zij is ge troffen binnen het kader van het gel dende volkenrecht en in overeenstem ming met de verdragen, die tot stand zijn gekomen op de conferentie voor het zeerecht, die onlangs in Genève is gehouden. Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken had al gesproken van een uitbreiding van de Nederlandse territoriale wateren om Nieuw-Guinea tot een zone van twaalf mijl breed. Het ministerie noemde dat een ..pro vocerende daad" De woordvoerder in Den Haag deed uitkomen dat de breedte van de terri toriale zone drie mijl is gebleven. In de aansluitende zone van negen mijl breed mag de oeverstaat controle uit oefenen op de douane, fiscale en sani taire wetgeving en op de wetgeving inzake toelating van vreemdelingen. ESSEN (AFP) Professor Piccard laat bij Krupp een door hem ontwor pen nieuwe bathyscaaf bouwen. Hij is nu 75 jaar maar is toch van plan in dat toestel in mei tot een diepte van 10.000 tot 11.000 meter af te dalen in de Stille Oceaan. Als het even kan wil hij zelfs een nieuw diepterecord vesti- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Uit de Delfshavense Schie is gisteravond het stoffelijk over schot opgehaald van de tachtigjarige heer J. Hoogerbrugge die op 3 februari tijdens de dikke mist ongeveer te zelfder plaatse te water zou zijn geraakt. De heer H. woonde in het verzorgings huis van het Leger des Heils in de SAhoonderlnostraat. PRINSES MARGARET Op liet liefdadig heidsbal voor het Royal Ballet droeg prinses Margaret een wijd uitstaande rose avondjurk, bedrukt met rozen. ROBIN DOUGLAS- HOME „Spring is in the air". LONDEN (Reu ter) 'Robin Dou- glas-Home, de En gelse pianist die vorig jaar vergeefs naar de hand van prinses Margaretha van Zweden dong, heeft dinsdagavond een half uur zonder onderbreking ge danst met haar naamgenote, de En gelse prinses Mar garet. Douglas-Home, die 26 jaar oud is, was nog nooit eer der met prinses Margaret uit ge weest, doch wel had hij haar 22-jarige nicht prinses Alexandra al eens naar een bal bege leid. Hij behoorde dins dagavond tot het gezelschap van prin ses Margaret dat een galavoorstel ling van de Royal Ballet Company bij woonde: na deze voorstelling werd een bal gegeven waarbij Douglas- Home en prinses Margaret als eer sten de dansvloer betraden. Het orkest van Tommy Kinsman, waarin Douglas- Home vroeger pianist is geweest, open de het programma met een van Robins eigen composities: „Spring is in the air." Het tweetal bleef samen dansen tot de band na een half uur pauze hield. UTRECHT. Twintig Groningse modinettes hebben haar waarde ring voor de directeur van de Tex- tieljaarbeurs, de heer A. G. Bie mond, niet onder stoelen of banken gestoken. Namens haar bood me juffrouw Roelie Huizing uit Roden hem gisteren op de tentoonstelling te Utrecht een Groninger koek aan van bijna vijf meter. De heer Biemond, die had gehoord, dat de koek geen vijfhonderd maar slechts 498 centimeter lang zou zijn, mat de versnapering, samen met de goede geefsters, na. Er ontbraken precies twee centimeters. De modinettes werken bij de tien Gro ningse confectiebedrijven, die op de beurs zijn vertegenwoordigd. Zij brachten een bezoek aan de tentoon stelling op uitnodiging van de organi satoren. Haar cadeau was te Gronin gen in drie stukken van ongeveer 1.70 meter gebakken en later in een spe ciale handoven aan elkaar gelast. De heer Biemond op zijn beurt heeft de koek aangeboden aan het militair hospitaal Oog in al te Utrecht. Ge ëscorteerd door zes militairen op zware motoren werd de lekkernij in een- grote truck daarheen gebracht. DELFT. De Taptoe Delft zal dit jaar van 21 tot en met 29 augustus worden gehouden, met uitzondern, van de zondag. PEKING (AFP). De opvolger van Mao Tse-toeng als staatshoofd van com munistisch China zal waarschijnlijk op 17 april worden aangewezen. Op die d'ag komt de nieuwe nationa le vergadering van het land bijeen. De volksvertegenwoordiging van Rood Chi na zal zich verder o.a. bezig houden met het bespreken van een regerings rapport over de algemene politiek en het economische plan. De nationale ver gadering bestaat uit 1220 leden onder wie 150 vrouwen. "Van onze speciale verslaggever CANNES Heeft u onze eigen Teddy Scholten gisteravond het Europese Songfestival zien win nen? U had haar moeten zien tril len in het onooglijke artiestenhok je onder het podium. Daar zaten alle artiesten die opge treden waren naar het televisietoestel te kijken waarop de uitslag werd be kend gemaakt. Boven hun hoofden juichte het publiek voor zijn favorie ten. „Jö, ik win het nooit, ik hen al blij met een vijfde plaats", had Teddy Scholten van te voren gezegd. Maar dat hadden de tien andere deelnemers bescheiden óók al gezegd. Het eerste nummer dat op het uit slagenbord versprong was Pays Bas, Nederland. Stilte in het artiesten hokje. Met wisselende opinies kwamen de stemmen uit Europa de uitslag op bouwen. Teddy: „Wat zal Reneetje in spanning zitten." Reneetje, de achtjarige dochter van Teddy en Henk Scholten, zou deze avond in Rijswijk naar de televisie zitten kijken. „Misschien kijkt Henk ook wel, er is geloof ik een televisietoestel in de schouwburg van Utrecht, waar hij in de Snip en Snap-revue staat." De cijfertjes op het scorebord verspriir gen nu naar hun definitieve doel. Teddy Scholten wil het niet zeggen, maar ze heeft op dat ogenblik beslist een schone zakdoek nodig. „Ik geef de beste kans aan de EngeL sen", zegt ze maar haar gedachten zijn bij de verspringende cijfertjes. Over vierentwintig uur zal zij weer in de revue staan, maar nu heeft zij een Euro pees publiekr zestig miljoen kijkers/ Dan komt het moment dat Nederland de zege niet meer ontgaan kan. Jean Philippe zegt het: „Jij hebt gewonnen, Teddy." „Nee", zegt Teddy nog, „nee, nee." Maar de officiële uitslag bevestigt haar zege. „Wat zal Henk zeggen?" is het eerste wat zij weet uit te brengen. Omhelzingen volgen door vriendelijke en sportieve collega's. Een brandweerman komt naar beneden rennen. „U moet nog opkomen!" hijgt hij. En weer klinkt in de grote zaal van Cannes het bekende liedje: Een beetje. Dolf van der Linden dirigeert. De paar Nederlanders in de zaal worden geluk gewenst en moeten in alle talen van Europa vertellen wat „Een beetje" be tekent. Piet te Nuijl jr. brult om Teddy. Ze moet nog voor de Nederlandse televisie! Enfin, u hebt het gezien. Tot diep in de nacht was het daarna feest in Cannes. Alle artiesten en diri genten waren voor een souper bijeen in Les Ambassadeurs. Een stralende Teddy Scholten stond in het middelpunt. „Als Henk en Reneetje het nu maar gezien hebben", zei ze alsmaar. BONN De Westduitse regering heeft de Hoge autoriteit van de Europese ge meenschap voor kolen en staal verzocht jeen klacht te onderzoeken die de Akense kolenverkoopmaatscharppij heeft inge diend tegen een Belgisch besluit van eni ge dagen geleden. Dat wordt in Bonn als een soort embargo op de invoer van steenkool uit de andere landen van de K.S.G. beschouwd. Krachtens het Belgische besluit zijn alle invoervergunningen voor steenkool die na 19 januari zijn uitgegeven, niet zonder meer geldig. Daarvan hebben vooral de mijnen in het gebied van Aken te lijden, die dagelijks circa 1500 ton kolen naar België uitvoeren. De regering van de bondsrepubliek meent dat de Belgische maatregel een schending van het K.S.G.-verdrag bete kent. Voor het geval de Hoge autoriteit het daarmee eens is, wordt zij verzocht de kwestie op 23 maart aan de bijzondere raad van ministers voor te leggen. ZALTBOMMEL. Een felle, uit slaande brand heeft gisternacht het Woonhuis, een uit drie panden bestaan de meubel- en textielwinkel te Zaltbom- mel, verwoest. De zaak was pas kort geleden, n-a een grondige modernisering, weer in gebruik genomen. Het echtpaar Verhoek, eigenaar van het Woonhuis, kon zijn woning boven de zaak, niet via ó'e trap verlaten. Daar woedde, toen het wakker werd, het vuur al. Man en vrouw waren bezig lakens aan elkaar te knopen om uit het raam de straat te bereiken, toen de brand weer arriveerde en de Verhoeks met een 'brandladd'er redde. De brandweer kon overigens niet veel meer doen, dan de huizen naast de meubelhandel beschermen. Deze hui zen, waartoe ook het belastingkantoor van Zaltbommel behoort, liepen water schade op. Hett K.N.M.I. in :De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur. Enkele opkla ringen maar ook plaatselijk enke le buien. Over wegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere middag- temperaturen dan gisteren. Miesje: Ik kan ook een beetje zingen. VAN ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER Gistermiddag werd in Noordbra bant en Limburg plaatselijk weer 16 graden gemeten, op Terschelling was 9 graden de hoogste tempera tuur. Gisteravond ging het evenwel een beetje mis met het weer, het front van een depressie by Groen land is daarvan de oorzaak. Tegen het einde van de middag begon het in Zeeland te regenen, later in de avond gevolgd door Zuid-Holland en Noordbrabant. Het front was om 9 uur gisteravond al tot over Zuid-Holland doorgedron gen. Vandaag zal dat front ons hele land dan ook zijn gepasseerd, zodat dan een zuidwestelijke stroming zich zal doen gelden. Ook die is niet kwaad; weliswaar is de vochtigheid daarin iets gro ter dan in de lucht die tot en met gisteren naar West-Europa is ge stroomd, zodat er meer bewolking is te wachten, maar desondanks komen er ook gaten in het wolken dek voor, zodat de zon af en toe haar licht over de stembussen zal kunnen laten schijnen. De kans op een bui is er nog wel, maar ze is niet groot meer. -J IJMUIDEN De Nederlandse scheeps- bouwindustrie heeft opdracht voor de bouw van 32 casco's voor stalen motor- kotters uit Denemarken ontvangen. De order is een gevolg van de omstan digheid dat het Deense visserijbedrijf j overschakelt van houten op stalen sche pen en dat de Deense werven zelf nog niet in staat aijn de stalen casoo's te con strueren. Als U het nog niet elke ochtend 's morgens vroeg thuisbezorgd krijgt, abonneert U dan ingaande door middel van onderstaande Bon. Aan de Adm. Zeeuwsch Dagblad Postbus 4Goes Ik ben nog geen abonnee en wens het Zeeuwsch Dagblad tot 1 april te ontvangen voor 56 cent en verder per week voor 56 ct. per maand voor 2.43 of per kwartaal voor 7.—. (Doorhalen wat niet verlangd wordt). 4

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1