1AUREIVS NolO Aagtekerke: vierkant tegen Biervliet gaat grote plannen uitvoeren 's Heer Arendskerke vindt grenswijziging voorbarig Rook lekker Rook voordelig Landbouwschuur uitgebrand Westkapelle juicht plannen G.S. toe Geref. jeugd naar Middelburg Medioburguin maakt werkprogram bekend Agrarisch Libelle mode-show te Middelburg en Goes Miljoenen meer omzet Boerenleenbank Domburg Driewegen vraagt om uitkering Z.L.M. Veere 50 jaar CBTB, Noord-Beveland bijeen te Kamperland Nieuwe industriehal in St. Maartensdijk Mr. A. B. Roosjen sprak te Zierikzee Restauratie Herv. kerk Dreischor begonnen Ledental van N.C.R.V. in Zeeland stijgt Apollo" in liet nieuw ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 T) EHALVE de Walcherse gemeenten zijn ook 's Heer Arendskerke en Borssele op Zuid-Beveland bij de gemeentelijke herinde ling van Walcheren betrokken. Volgens het „voorontwerp van wet tot herindeling van het gemeentelijk gebied op het eiland Walche ren" zal het gehele, nog niet ingepolderde gedeelte van het Zuid- Sloe bij de gemeente Vlissingen worden gevoegd. Vanzelfsprekend houdt deze grenswijziging nauw verband met de plannen in het Zuid-Sloe zware industrie te vestigen. Ruim drievierde gedeelte van dit gebied valt thans onder de gemeente 's Heer Arendskerke. Kort en bondig hebben burgemeester en wethouders van deze ge meente hun opvatting over de plannen samengevat in een ontwerp brief. In een a.s. vrijdag te houden gemeenteraadsvergadering zullen burgemeester en wethouders voorstellen de brief aan Gede puteerde Staten te zenden. Advertentie Alleszins voorbarig wordt de voorge stelde grenswijziging in deze brief ge noemd. Niemand weet, hoe het Sloeplan zich zal ontwikkelen. Het Sloeplan moet worden gezien als een geheel op zich zelf staand plan en niet als een Vlis- singse aangelegenheid. De gemeente Vlissingen staat in feite naast deze ont wikkeling. Buiten de plannen van de Mij. de Schelde is er van enige expan sie vanuit Vlissingen geen sprake. Burgemeester en wethouders spreken de verwachting uit, dat bij uitvoering van het plan dat de rijkswaterstaat voor het Zuid-Sloe ontwierp, het oostelijk deel van het haven- en industriegebied zich op Zuid-Beveland zal gaan oriënteren. Het Zuid-Sloe zal immers door een lang- gereikte diepzeehaven in twee gedeelten worden gesplitst. De gemeentelijke ta ken met betrekking tot de ontwikkeling van het industriegebied zelf, zullen naai de mening van de gemeente 's Heer Arendskerke, het beste behartigd kun nen worden door een bovengemeentelijk orgaan. Drieërlei aard Het ls goed de dool: burgemeester en wetihouders van 's Heer Arendskerke naar voren gebrachte motivering tegen de voorgenomen grenswijziging, te be zien in het licht van de thans over het Sloeplan bekende gegevens. Aan de zuidkant van de Sloedam is in 1949 de 481 ha. grote Quarlespolder tot stand gekomen. Vooral op grond van planologische motieven, werd deze nieu we polder bij het grondgebied van 's Heer Arendskerke gevoegd. Men was destijds van mening, dzt de bewoners van de nieuwe polder zich, mede als ge volg van het wegennet op de dorpen Lewedorp en Nieuwdorp behorende tot de gemeente 's Heer Arendsker ke zouden oriënteren. Met de Quarlespolder is het Zuid-Sloe nog maar ten dele ingedijkt. Ten zui den van de afsluitdam strekt zich nog een aanzienlijk gebied van schorren, slikken en kreken uit. Het Technisch Bureau van de Do meinen heeft hier de zgn. opslibbing ter hand genomen, met het reslutaat, dat dit gebied vermoedelijk omstreeks 1962 bedijkingsgeschikt zal zijn. Het in te polderen gebied heeft een groot te van 720 ha. waarvan ca. 80 ha. blijvend water Verreweg het grootste deel van de toekomstige polder (plm. 80 pet.) behoort thans tot het grond gebied van de gemeente 's Heer Arendskerke. Het doel, dat bij de inpoldering voor zat, was oorspronkelijk van drieërlei aard: kustverkorting, landaanwinning en het tegengaan van de verzilting van de aan het Zuid-Sloe grenzende polders. Het bedijkingsplan kreeg echter bij zonder relief, nu de laatste jaren voor al door de Rijksdienst voor het Nationa le Plan de noodzaak van industriesprei- din gnaar voren is gebracht. Duidelijk werd aangetoond, hoe ongelijkmatig de bevolking over ons land is verspreid: in het Westen een sterke opeenhoping; in de drie noordelijke provincies eh in Zeeland een duidelijk vertrekoverschot. Vooral ter wille van een blijvende be woonbaarheid van het Westen met de randstad Holland, is een decentralisatie van industrie naar .overig Nederland" bepleit. De industrialisatie in het Wes ten voltrok zich echter voornamelijk rondom de havengebieden van IJmond en Rijnmond en voor dergelijke indus trieën is er buiten de Randstad slechts een beperkte vestigingsmogelijkheid: Delfzijl, het Belgzand bij den Helder en het Wesiterscheldebekken. De gedachte langs de Wester schelde diepzeehavens en industriegebieden aan te leggen spreekt vooral ook aan, door dat hier in feite een verbreding van het Rotterdamse havengebied wordt ver kregen. Via de afgesloten delta zal im mers een direkte scheepvaartverbinding met de Rijn tot stand kunnen worden gebracht. Zo gezien kan dus de Wes- terschelde als „Nieuwste Waterweg" een tweede Europoort worden. Langs de Westerschelde zijn thans drie aanzetpunten voor industrievesti ging gepland: de Kanaalzone in Zeeuwsch Vlaanderen, ten zuiden van de Kreekrakdam en in het Zuid-Sloe. Daarbij vervullen het Sloeplan en het Kreekrakplan een functie als „tweede poort van Europa". „Nieuwe stijl" Deze ontwikkeling deed het „Sloeplan nieuwe stijl" ontstaan. Naasrt het land bouwbelang, dat oorspronkelijk bij de bedijkingsplannen voorzat, kwamen de industrialisatieplannen. Het in te polde ren gebied grenst onmiddellijk aan diep opên vaarwater van de Honte zo dat het zelfs door zeer grote zeeschepen bereikbaar zal zijn. Aan de zeezijde van de afsluitdam kunnen met betrek kelijk eenvoudige middelen voorzienin gen worden getroffen, zodat de zeesche pen hier kunnen meren. In zekere zin is hier sprake van een natuurlijke zee haven, uniek voor geheel West-Europa. De Mij. de Schelde was de eerste geïnteresseerde voor het nieuwe indus triegebied. Deze Vlissingse maatschap pij vroeg 200 ha., voor het aanleggen van een reparatiewerkplaats. Een verde re expansie vanuit Vlissingen is echter niet te verwachten. Enigszins mislei dend was het dan ook. toen de gemeen te Vlissingen begin 1958 het Sloeplan tot onderdeel van zijn structuurplan maak te. Hierdoor werd min of meer gesugge reerd, dat het Sloeplan een zaak van de gemeente Vlissingen zou zijn. Terecht rebben burgemeester en wethouders van 's Heer Arendskerke op de onjuist heid van deze bewering gewezen. Vier fasen kent het Sloeplan: 1. Het vastleggen van de onderzeese oever en de aanleg van de weg Vlissingen Zuid-Sloe; 2. Bouw van de afsluitdam, voorlopig alleen met een uitwaterings sluis (in 1962); 3. Wanneer industrieën bereid zijn zich in het Zuid-Sloe te vestigen, zullen buitendijks aanleg plaatsen aan diep open. vaarwater moe ten worden gemaakt. Binnendijks zal er een kanaal verbinding ter groot te van het Amsterdam-Rijnkanaal naar de Zandkreek tot stand moeten komen. Het net van wegen en spoor wegen zal worden uitgebreid; 4. De bouw van een schutsluis voor zeesche pen in de afsluitdam komt aan de orde, wanneer de industrie in het Zuid-Sloe zich voldoende heeft ontwikkeld. Naar platteland Het aan te leggen kanaal is van groot belang voor de indeling van het toekom stige industriegebied. Bij het graven van dit kanaal zal nu gebruik worden gemaakt van de vroegere stroombedding van het Sloe, die zowel buitendijks als in de Quarlespolder een kreek vormt. Grondverplaatsing zal hierdoor aanmer kelijk minder behoeven plaats te vin den. In het buitendijkse gebied vormt deze kreek thans nog de grens tussen de Walcherse en Zuid-Bevelandse ge meenten. Het merkwaardige is voorts, dat dit kanaal de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland weer scheidt. Wal cheren wordt in de toekomst dus weer een eiland met een brugverbinding in de Sloedam en eveneens een brugver binding bij de toekomstgie schutsluis in de nieuwe afsluitdijk van het Zuid- Sloe. Nu komt een belangrijk deel van het toekomstige industrieterrein op de Zuid- Bevelandse oever van dit kanaal te liggen. Dit deel van het Zuid-Sloe zal zich voornamelijk op Zuid-Beveland oriënteren. Walcheren is immers voor dit deel van het industriegebied veel moeilijker bereikbaar. Te verwachten is dan ook, dat een belangrijk deel van hen die in het Sloegebied in de toekomst werkgelegenheid zullen vinden, in de na bijgelegen Zuid-Bevelandse dorpen woon plaats zullen kiezen. Daar komt bij, dat vele van deze in dustriearbeiders uit de landbouwsector zullen worden aangetrokken en dus aan het wonen op het platteland gewend zijn. Ook omdat de gewijzigde werkkring maatschappelijk gezien, toch reeds een Van onze correspondent Westkapelle De gemeenteraad van Westkapelle, die gisteren in vergadering bijeenkwam, juicht de plannen van Ged. Staten m.b.t. de herindeling der Walcher se gemeenten toe. Loco-burgemeester W'. Gabrielse verklaarde, dankbaar gestemd te zijn dat het geprojecteerde recreatie- plan tussen de Joosjesweg en Zoutelande onder Westkapelle blijft. Ook juichte hij het toe, dat de twintig gezinnen van Bou dewijnskerke die in godsdienstig op zicht volkomen passen in de Westka. pelise gemeenschap hij Westkapelle komen. De heer P. K. van Rooyen (CH) had graag gezien, dat Snabbeldoep ook bij Westkapelle was gevoegd en dat de grens door de Melseweg zou lopen. Als nieuwe straatnamen werden vast gesteld in het uitbreidingsplan-Noord: Willebrordusstraat, Torenstraat en Euro- paplein. De voorzitter deelde mede, dat zeer binnenkort zal worden overgegaan tot aanbesteding van de vuilnisophaaldienst. De kosten voor de Westkapellenaars zul len 10 per emmer bedragen, hetgeen lager is dan wanneer men bij Vlissingen zou hebben aangeesloten. Aan de heer A. Louwere werd met ingang van 1 mei a.s. eervol ontslag verleend als gemeentewerkman wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Bsloten werd voor zes percelen buiten wijken 20 pet. van de gemiddelde aan- sluitingskosten op het elektriciteitsnet te fourneren. WANNEER ZAL WALCHEREN RUST KRIJGEN? AAGTEKERKE. De gemeen teraad van Aagtekerke is zo fel gekant tegen het voorontwerp van jvet, dat G.S. hebben opgesteld in zake de Walcherese herindeling, dat een suggestie van de heer De Visser G.zn. (S.G.P.) te bewerk stelligen, dat de grens van de nieuw te vormen gemeenten op een bepaalde plaats, onder de hui- grote iverandering voor hen zal meebren gen zullen zij iin. de regel aan een een- gezinshuis met tuin in een landelijke omgeving de voorkeur geven, boven het wonen in een etagewoning in de „dub belstad" Middelburg-Vlissingen. Het ini tiatief tot het Sloeplan is genomen door de Rijkswaterstaat. De provincie Zee land en de aangrenzende gemeenten zijn wel de lachende derden genoemd, die zo maar het Sloeplan cadeau kregen. De gronden in het Zuid-Sloe zijn staatsdo meinen. Het is dan ook niet te ver wachten, dat de provincie en de ge meenten bij de ontsluiting van het ha ven- en industriegebied een grote taak krijgen. Hun taak zal zich voorname lijk bepalen, tot het scheppen van woon gelegenheid, en het treffen van publiek rechtelijke maatregelen. De eerste taak zal door verschillende gemeenten wor den behartigd. De voorgestelde wijziging van de gemeentegrenzen heeft hier geen invloed op. Voor de door gemeentebe sturen te treffen publiekrechtelijke maatregelen, stellen burgemeester en wethouders nu voor een speciaal boven gemeentelijk lichaam in het leven te roe pen. Een dergelijk lichaam is immers ook reeds door de provincies Noord-Bra bant .en Zeeland voor het Kreekrakplan voorgesteld. Als voornaamste bezwaar tegen de plannen om het Zuid-Sloe bij Vlissin gen te voegen, heeft 's Heer Arends- kerlfe echter de voorbarigheid waar mee alles is aangepakt. Dit onder deel van de grenswijzigingen op Wal cheren is nauwelijks gemotiveerd. Een ruimtelijke studie in de vorm van een Streekplan ontbreekt nog. Het moet toch beslist niet gewenst worden geacht een bestuurlijke herindeling aan een streek plan vooraf te laten gaan. Het Streek plan Walcheren heeft immers ook de basis gevormd voor de gemeentelijke herindeling op dit eiland. En burgemees ter en wethouders van 's Heer Arends kerke hebben thans motieven aange voerd, waaruit blijkt, dat een uitslui tend Vlissings beheer van het Zuid-Sloe wellicht nog niet eens de meest gewens te oplossing biedt. Van onze correspondent BIERVLIET. De punten van geschil omtrent het ter beschik king krijgen van de gronden en wateren in het recreatiegebied, welke bestonden tussen het be- heerschap en dienst der domeinen, zijn thans zij het niet voor de volle 100 pet. opgelost. Dit heeft burgemeester A. P. Kostense gis teravond in de gemeenteraad van Biervliet meegedeeld n.a.v. de maandag gehouden vergadering van het beheerschap. Het beheer- schap krijgt de beschikking over de gronden en wateren als erf pachter en dus niet als eigenaar, zoals aanvankelijk en bij herhaling was bepleit. Dat het beheerschap uiteindelijk toch genoegen heeft genomen met de erfpacht, vindt zijn oorzaak in de waarborg dat, indien na het verstrijken van de erf- pachtsduur (60 jaar) het rijk op grond van het algemeen belang weer de be schikking over de gronden c.q. water zou willen hebben, de waarde der geplaatste opstallen zullen worden vergoed. Omdat het beheerschap al enige jaren bestaat en nog weinig heeft kunnen doen wegens het gemis van beschikkingsrecht, wil men de zaak thans met voortvarend heid aanpakken, zodat men de recreatie- zoekende vakantiegangers nog dit zomer seizoen iets kan bieden. De tijd dringt en daarom zullen met spoed een aantal werken in uitvoering komen. Allereerst is er een plan tot bebossing van een gebied gelegen ten noorden van de Middenweg (groot 9 ha), hetwelk door de Ned. Heidemjj. zal worden uit gevoerd. De kosten zullen door het beheerschap worden gedragen, omdat de tijd te kort is om eventuele subsidies, die men in het werkloon zou kunnen krijgen, aan te vragen. Verder is er een plan in voorbereiding voor de aanleg en inrichting van een kampeerterrein, parkeerterrein en een caravanterrein, waarvoor bij de uitvoe ring van het bebossingsplan de benodigde ruimten zullen worden gespaard. Ook hiermede zal alle spoed worden betracht. Voorts zal van de Noordweg af een weg worden aangelegd naar de noord punt van het schiereiland, waar accom modatie komt voor watersportbeoefenaars, die later de beschikking zullen krijgen over een nog aan te leggen binnen- ha vent je. Ook voorziet het plan in het aanbren gen van een oeververdediging rond het schiereiland, en in het maken van een begin van het zwembad. Het is de be doeling deze werken uit te voeren in D.A.C.W.-verband. Het beheerschap heeft reeds opdracht gegev ennaast het bebossingsplan en het plan voor meest urgente werken ook nog het volledige plan voor het recreatie gebied te laten uitwerken. Het plan voor urgente werken treedt in de plaats van het vroegere plan dat rond 150.000 had moeten kosten. Ver moedelijk zal het nieuwe plan daar niet ver vandaan liggen. „De Arend"-junioren 's-HEER ARENDSKERKE Onder grote belangstelling hebben de jongere afdelingen van de gymnastiekvereniging „De Arend" hun jaarlijkse uitvoering ge geven. De voorzitter van de vereniging, de heer G. M. de Schipper, sprak in zijn openingswoord van goede belangstelling, die er bij de jeugd voor de gymnastiek bestaat. Onder leiding van de dames D. A. van Strien en J. Poelman en de heren J. Belzer en T. van de Kreeke gaven de adspiranten op een voortreffelijke wijze van hun gymnastische vaardigheid blijk. „Sabbath of zondag" 's-HEER ARENDSKERKE Op een bijeenkomst van de plaatselijke afdeling van de „Jonge Kerk" sprak de voorgan ger van de Zevendedags-adventisten uit Goes, Ds. Smit over het onderwerp, „Sab bath op Zondag". Spreker ging in zijn betoog de bijbelse gronden na, die er aan te voeren zijn voor de sabbathviering en vergeleek deze met de motieven, die er zijn om de Dag des Heren op zondag te vieren. De belangwekkende inleiding le verde bij de bespreking verschillende vragen op, die door de beantwoording van de spreker het inzicht in deze pro blemen verhelderden. De vergadering stond onder leiding van de heer G. Steenaard. Op tweede Paasdag MIDELBURG. e besturen van de af deling Middelburg van de Geref. Meis jes- en de Geref. Jongelingsbond zijn weer praktisch gereed met het program ma voor de jaarlijkse toogdag te houden op Paasmaandag. Ditmaal hopen ze bij een te komen in de grote Noorderkerk te Middelburg. In de middagbijeenkomst, die onder leiding zal staan van mej. F. A. Groot Nibbelink, de presidente van de M.V.-af- deling, hoopt ds. G. R. Visser van Am sterdam te spreken over: „Verwachten en dienen"; voorts is er een liturgische ope ning, terwijl het Middelburgs Kamerkoor o.l.v. de heer B. Leijnse, medewerking zal verlenen. Tenslotte zal declamatie en samenzang zorgen voor de nodige afwis seling. De voorzitter van de J.V.-afde ling, de heer J. P. Balkenende, zal de sluiting verzorgen. Zoals elk jaar de gewonte is, zal er 's avonds een ontspanningsprogramma worden aangeboden, eveneens in de Noorderkerk. De bekende reporter, de heer Wïm Dussel, verklaarde zich bereid om te vertellen over een reis naar Per- zië, toegelicht met een serie kleurendia's. In tegenstelling met vorige jaren, zul len de huishoudelijke zaken niet aan de orde komen op de morgen van Paas maandag. Beide afdelingen hopen deze te behandelen in een op 25 april te Goes te houden bijeenkomst. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. De gymnastiek- en scherm vereniging „Medionurgum" heeft haar werkprogramma voor 1959 gereed. Op 10 april zal de jaarlijkse uitvoering worden gehouden. De Walcherentochten over 25, 15 en 10 kilometer, worden op 9 mei georganiseerd, waarna in juni de avondvierdaagse zal plaats vinden. Op 10 juli worden de Jegro- en op 30 no vember de vaardigheidsproeven afge legd. De data voor de nachtmars en de prestatiewandeltocht werden nog niet vastgesteld. Het bestuur heeft overwogen in mei een contactavond voor de leden te hou den, ter gelegenheid van het 50-jai*ig be staan der da mes afdeling. Ook zal „Me- d'ioburgum" zoveel mogelijk medewer king verlenen aan het door de gymnas tiekvereniging „Zebra" georganiseerde kringgebeuren De samenstelling van het ledenaantal van „Medioburgum" was per 1 januari 1959: dames-senioren: 14; dames: 32, heren: 17, meisjes: 78, jongens: 32 en schermleden: 12 een totaal dus van 185 leden. Dit betekent ten opzichte van 1957 een teruggang van 43 leden, het geen geheel toegeschreven wordt aan de afneming van het aantal meisjesle den. Het bestuur ziet er als volgt uit: W. P. Joziasse, voorzitter; P. Capoon, vi- ce-voorzitter en commissaris W. v. d. Hoek, secretaris, mej. J. W. Zijlstra, tweede secretaresse, mej. P. Meeuwse, penningmeesteresse, de dames M. van Hese, L. Simonse en J. Q. Vermeulen en de heer P. A. de Leeuw, commissares- sen en commissaris. De wandelcommis sie bestaat uit mej. W. Dingemanse en de heren Budde en J. Dingemanse. De raadsvergadering van Aag tekerke, die gisteravond werd gehouden, was nog maar net bezig, toen op de secretarie de telefoon ging: of Maljers direct naar huis wilde komen Een van zijn koeien moest kalven. „Ik dacht het al", zei het raadslid. Maar na enig over en weer gepraat, besloot de heer Maljers toch, dat hij niet kon komen. Het kalf moest wijken voor de bespreking van de herindeling. Het is goed gegaan. Ook zon der Maljers. Er is een beste kalf ter wereld gekomen. „Echt agrarisch merkte de burge meester peinzend op V Van een onzer verslaggevers. Van onze correspondent DOMBURG. De omzet van de Coöp. Boerenleenbank te Domburg is in 1958 gestegen met twee miljoen gul den, waardoor een totaal van 20 mil joen aan omzet werd bereikt. Het aan tal spaarders steeg met 250 tot 3500. Er werd een half miljoen gulden aan vreemde valuta verhandeld. Ruim een miljoen gulden werd aan spaargeld meer ontvangen dan uitge geven. Het totaal bedrag aan spaargeld bij de bank was op 31 december 1958 ƒ6.123.603,25. Het aantal school- en jeugdspaarders is gestegen tot 3435. Als lid van de raad van toezicht werd benoemd de heer J. de Visser. De heer L. K. Minderhoud werd als be stuurslid herkozen. De voorzitter, de heer W. Brand, deel de aan het slot van de vergadering mee, dat binnenkort het bijkantoor te West kapelle in een meer aan de eisen des tijds voldoend bankgebouw zal worden gevestigd. Boerenleenbank YERSEKE. In zaal Nolet werd de algemene vergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank. Uit de verslagen bleek, dat de Bank in 1958 een sterke en gezonde groei heeft gehad. Zo stegen o.a. de spaargelden met circa f526.000.terwijl de overige pos ten alsmede de omzet der Bank eveneens een flinke vooruitgang te zien gaven. DRIEWEGEN. De gemeenteraad van Driewegen heeft besloten bij Gede puteerde Staten een verzoek in te die nen, om in verband met het begrotings tekort de algemene uitkering uit het ge meentefonds te herzien. De gemeente werkman zal met ingang van 1 april een volledige dagtaak krijgen en zal derhal ve een volledig salaris krijgen. De vuilnisophaaldienst zal worden uit gebreid tot het perceel Schoolstraat 3 en de Schoondijksedij'k vanaf C. Karman tot en met N. de Witte. VEERE. De Z.L.M. heeft tijdens de vijftig jaar van haar bestaan in Vee- re veel werk gedaan. Dit bleek uit het historisch overzicht, dat de secretaris gaf tijdens de feestelijke bijeenkomst, die ter gelegenheid van het jubileum werd gehouden. Zo stichtte de maat schappij de boerenleenbank, werd op haar initiatief een weegbrug gebouwd en werd bereikt dat de haven in de afgelopen jaren werd uitgebreid. De al gemeen secretaris van de Z.L.M.mr. F. Schlingemann, Jhr. I. F. de Beer Poortugaal, burgemeester van Veere, de heer A. W. Cevaal, voorzitter van de kring Walcheren van de Z.L.M. en de heer F. J. Castel, oud voorzitter van de afdeling, voerden tijdens deze bijeen komst het woord. MIDDELBURG. „Libelle" bewijst de lezeressen deze dienst, dat door de dames tegen luttele prijzen knippatro nen kunnen worden besteld. Nu is het doel van de Libelleshow te laten zien, wat met deze patronen valt te bereiken. Dat deze service op prijs werd gesteld, bewees de stampvolle zaal van Middel burgs „Schuttershof". Het blad geeft deze shows in samenwerking met de Kon. Textielfabrieken Nijverijpl Ten Ca- te te Almelo, welke de super-roneva stoffen vervaardigt. Uit al wat getoond werd, bleek dat getracht was op elk vak van het vrouwelijk levensterrein te hel pen met de juiste patronen, ook voor de dames van oudere leeftijd. Er wa ren fleurige zonnepakjes van verschil lende makelij. Een zonnejurkje met bijpassend jas je is ook als deux piece goed te dra gen. Te waarderen viel in deze kledij, dat men er in kon zonnen en toch er nog behoorlijk bijloopt. Dit jaar zijn de jasjes, ook bij de zonnepakjes, bij japonnen, geklede zowel als wat eenvoudiger modellen, de grote mode, wat in ons klimaat van pas komt. De japonnen zijn dan ook meestal mouwloos; het jasje geeft aan het geheel een meer gedistingeerd aanzien. Sommige pakjes kregen een bijzonder cachet, doordat de voering van het jasje van dezelfde stof en dessin was als de garnering van rok of japon. Voor werkelijk zomerse dagen waren er vlotte en ook geklede japonnen zon der mouwen, maar er was ook ruime keus in zomerse jurkjes met halve of driekwart mouw. De dessins zijn levendig van toon, en geven vaak een bloemmotief te zien. Een bruin-beige jacquard japon met bo lero en de beige jacquard japon met bij passende driekwart mantel, deden voor naam aan, dankzij de kostbare stof. In zulk een gewaad kan men overal ver schijnen. Naast de vele jasjes, al of niet bij een japon behorend, werden ook lange mantels getoond. De lange Shetland mantel met ruime rug, waarbij gedra gen werd een rok, eveneens van dezelf de mooie warm gekleurde stof, en een bijpassende blouse, vormden te zamen een prachtig geheel. De olijfgroene lan ge jas, hoewel sober van lijn, was bij zonder mooi. Het sluitstuk van de show, met een bruid in een lange bruidsjapon, gevolgd door andere mannequins in prachtige avondjurken, was inderdaad een hoogte punt, wat door de aanwezigen zeer werd gewaardeerd. Deze show is donderdagmiddag en avond ook in Goes, hier in samenwer king met de firma uit het „Stoffenpa- leis". dige gemeente Aagtekerke, anders zal komen te liggen, werd verwor pen. Wij kunnen beter „onaan vaardbaar" zeggen, zonder tegen voorstellen, die het vermoeden zouden kunnen wekken, dat wij niet zo fel zijn gekant tegen het plan van de Gedeputeerde Staten, aldus de heer P. de Visser G.zn. (Partijloos). Hetzelfde raadslid toonde zich een fel tegenstander van de lijdzame houding, die hij bij sommige andere gemeenten had aangetroffen. Men meent zeker, dat protesteren geen zin heeft, omdat de zaak in feite toch al in kannen en krui ken is. Zelfs het varken, zo zelde de heer De Visser, dat op het punt staat om hals te worden gebracht, blijft nog schreeuwen. Maar ik ben bang, dat het varken elders niet schreeuwt, omdat het in de diepvries zit. Geen prettige tem peratuur, voegde hij er nog aan toe. Aansluitend bij hetgeen B. en W. in het ontwerpschrijven reeds hadden opgemerkt, vroeg de heer De Visser of Walcheren dan nooit met rust kan worden gelaten. Het eiland heeft in korte tijd reeds oorlog, evacuatie en herverkaveling moeten doorstaan. De heer De Visser veronderstelde dat bij Gedeputeerde Staten het idee „verdeel en heers" naar voren is geko men. Het plan is nu zo opgesteld, dat een aantal gemeenten akkoord gaat, zo dat van een Walcheren, dat een lijn trekt, geen sprake meer kan zijn. De heer S. Verhage was van mening, dat als dé gemeenten in bestuurskracht tekort waren gescheten, zoals G.S. sug gereren, het de taak van dit college was geweest, hen daarop te wijzen. Ook in het argument van de besparing zag hij niet veel. Als dit ernst zou zijn, zou men in hogere regionen ook wel wat zui niger kunnen zijn. De burgemeester, de heer J. Geuze, stelde, dat ook in het geval Aagtekerke centrumgemeente zou worden, de raa-d toch afwijzend moet staan tegenover het plan tot herindeling. Wij moeten niet schromen, radio, televisie en nationale pers in te schakelen om onze zaak in het gehele land kenbaar te maken, be toogde de heer S. de Visser Pzn., die er voorts zijn ontevredenheid over uit sprak, dat G.S. geen overleg hebben ge pleegd met de gemeenteraden. Met kostbare machinerie OUD VOSSEMEER. Een land- bouwschuur, eigendom van de lieer J. L. Rijstebil aan de Veer straat te Oud Vossemeer, is gistermiddag in de vlammen opgegaan. In de schuur be vonden zich een tweetal landbouwtrac- toren, eigendom van de heer P. J. Steijns en een dorsmachine, van de heer A. Klippel. pe brandweer was spoedig na het uit breken van de brand, om omstreeks kwart voor twee. aanwezig, maar kon de schuur niet redden. Men vermoedt dat de benzine van de tractoren is ont ploft, waardoor het vuur snel om zich heen kon grijpen. De brandweer heeft wel kunnen verhinderen dat het vuur oversloeg naar woonhuizen, die in de onmiddellijke nabijheid staan. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Omstreeks vijf dhr was het vuur geblust. KAMPERLAND. Onder leiding van de heer M. van der Maas hield de af deling Noord-Beveland van de C.B.T.B haar jaarvergadering in „Renata". De resultaten van het afgelopen oogst jaar besprekende concludeerde de heer Van der Maas, dat het voor de landbouw een goed jaar is geweest en de fruitteelt ook een overvloedige oogst gaf, maar dat de prijzen aan de lage kant waren. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het ledental nog steeds groeit. De penningmeester kon de boeken slui ten met een voordelig saldo van 1135.87. De voorzitter sprak waarderende woor den tot de secretaris-penningmeester, de heer Joh. Eckhardt, die zich genoodzaakt zag om als bestuurslid te bedanken; 22 jaar heeft hij dit werk met liefde ge daan. De aftredende bestuursleden J. de Looff en J. G. Marcusse werden herko zen. In de plaats van de heer Joh. Eck hardt werd tot nieuw bestuurslid geko zen de heer A. Sandee, die voorlopig het secretariaat zal waarnemen en de heer A. de Nooijer Mz. .werd benoemd tot pen ningmeester. De heer O. Hoekstra hield daarna een causerie over actuele land bouwproblemen. Daarna behandelde hij aan de hand van fraaie kleurendia's enkele technische zaken. Van onze correspondent ST. MAARTENSDIJK. In een spoed- eisende vergadering heeft de gemeente raad van Sint Maartensdijk gisteren be sloten zich garant te stellen voor de bouw van een industriehal op het industrie terrein door het confectiebedrijf Preim ter plaatse. De gemeente zal zich garant stellen voor 80 pet. van de netto bouwkosten, voor rente en aflossing en voor de ver koop van de daarvoor benodigde grond. Besloten werd het voorste lokaal van de kleuterschool in gebruik te geven aan het waterschap Tholen. Advies van de opzichter zal gevraagd worden om met de Heidemij. te komen tot een oplossing inzake de onhygiënische toestand bij de watergang. Besloten werd voorts een kasgeldiening groot 900.000,met de bank van Ned. gemeenten, aan té gaan voor drie maanden a 2 pet. ZIERIKZEE. In een openbare ver gadering #an de A.R. kiesvereniging heeft mr. A. B. Roosjen, lid van de Tweede Kamer een gloedvol betoog ge houden over de betekenis van een christelijke politiek. Hij memoreerde de achtergrond van de kabinetscrisis en ging het streven van verscheidene politieke partijen na. De rechtse partijen menen dat Gods gebod het richtsnoer moet zijn voor het regeringsbeleid en de linkse partijen zien de wens als middelpunt. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter der kiesvereniging, de heer A. I. Fluyt. VEILIG VERKEER ST.-ANN ALAND ST. ANNALAND. n de zaal van Rijnberg hield de afd. Sint Annaland van „Veilig Verkeer" haar jaarvergadering onder leiding van de heer P. Moerland Kz. Uit het jaarverslag bleek de grote acti viteit der afdeling, die afgelopen jaar aan de dag was getreden door het organiseren van een oriëntatierit, verkeerscursussen, dimtest, enz. De ontvangsten en uitgaven ontliepen De ontvangsten en uitgaven ontliepen elkaar hioegenaamd niet, al was er dan nog een klein batig saldo. Als bestuursle den werden herbenoemd de heren P. Moerland Kz. en C. J. van Oost. Het ligt in ^de bedoeling opnieuw een streek-oriëntatierit te organiseren, ditmaal onder leiding van de afdeling Poortvliet. Ook werd gedacht aan een jeugverkeers- test per rijwiel. Van onze correspondent DREISCHOR. Met de restauratie van de Hervormde kerk in Dreischor is thans een begin gemaakt. De firma Woudenberg uit Middelburg heeft de sa cristie in de steigers gezet. Na de res tauratie zal dit deel van 'het gebouw worden bestemd voor consistoriekamer, Advertentie Van een onzer verslaggevers GOES. Een Duits predikant schreef onlangs: de massamedia radio en televisie hebben zulk een grote invloed gekregen, dat individuele beïnvloeding niet meer mogelijk is. Bij onze bezinning op ons ethisch optreden zullen we daarom naar het middel van de organisatie moeten grijpen, om onze naaste te bereiken. Wat een voorrecht, dat onze pioniers dit al 35 jaar geleden zagen en de N.C.R.V. heb ben gesticht. Nu hebben we hier niet, als in Duitsland, een staatsomroep, waarin met de invloed van het Christendom vrij wel niet gerekend wordt. Dit zei de heer G. H. Hoek. program maleider van de N.C.R.V., toen hij giste ren te Goes in een vergadering van de provinciale organisatie voor Zeeland vragen van leden beantwoordde. Hij ontveinsde de moeilijkheden niet, die er bij het werk van de N.C.R.V. zijn. Bij de radio is het toepassen van de Christelijke ethiek moeilijk, bij de tele visie nog moeilijker. De televisie is een duur medium. Lr zijn heel wat mensen, die denken: de N.C.R.V. is rijk genoeg. Maar het zou toch wel eens kunnen zijn, dat de N.C.R.V. weer een offer van haar leden moet vragen. Bij het zien van de televisie moet men bedenken, dat Nederland als klein cul tuurgebied op de duur met zijn toneel stukken gaat vastlopen, als er 50 per jaar gevraagd worden. De Nederlandse Bioscoopbond staat alleen toe, dat heel oude films voor de televisie gedraaid worden; dat loopt dus op de (korte) duur ook spaak. De factor humor is in Neder land heel schaars en bovendien levert de Christelijke kring maar weinig kunste naars, wat voor de N.C.R.V. een bijzon dere moeilijkheid oproept. Als de clausule in het ontwerp-omroep- wet, dat de kerk 5 procent van de zend tijd krijgt, werkelijkheid wordt, zou dat voor de verzorging ook zwaar zijn. Dat betekent immers, dat van 9—12 en 25 op zondag kerkdiensten zouden moeten worden gehouden. Maar dan dreigt het gevaar voor overdosering. Momenteel is de zendtijd van de NCRV op zondag zeer beperkt en heeft zü de zaterdag in het geheel niet. Het ideaal van de voorzitter der N.C.R.V. is, dat de zaterdag wisseldag wordt inplaats van de vrijdag. Ook meent spr., dat de N.C.R.V. moet pogen, op zaterdag en op zondag zendtijd te krijgen, opdat dan voor die dagen een harmonieus programma kan worden geboden, met zinvolle afwisse ling. Dat het werk van de N.C.R.V. gewaar deerd wordt, kon de provinciale voor zitter, ds. Durkstra in zijn openingswoord bewijzen, door het verslag te citeren, dat mr. A. B. Roosjen had uitgebracht van een internationale conferentie ovfer Christelijke radio-arbeid in Kopenhagen, waarin een der Duitse vertegenwoordi gers, na kennis genomen te hebben van het werk der NCRV, uitsprak: dit is zon der concurrentie. Ds. Durkstra sprak voorts zijn blijdschap uit over het feit dat de nieuwe ontwerp-omroepwet het beginsel van de vrije omroeporganisaties erkent. De secretaris, de heer J. Allewijn (Mid. delburg) kon meedelen, dat het ledental der N.C.R.V. in Zeeland in 1958 met 371 steeg tot 18276, De heren P. J. Goosen (Oostburg) en W. G. Potappel (Zierikzee) werden her kozen als leden van de provinciale com missie. De heren Chr. J. Fey (Vlissingen) J. jonker (Zoutelande) en A. H. Mol (Waarde) als leden van de verenigings raad. In de plaats van de heer Verhage werd, daar de heer H. J. Freië (Goes) zijn benoeming niet had aanvaard, geko zen de heer J. J, Duvekot (Goes). Het werd verblijdend genoemd, dat met Ds. Ten Rouweiaar, de nieuwe Lutherse predikant van Middelburg-Vlissingen, weer een bestuurslid van de N.C.R.V. in de provincie is gekomen, waardoor Zee land er thans drie heeft. Meegedeeld werd nog, dat het in de bedoeling ligt, in de komende seizoen in de verschillende delen van Zeeland streekvergaderingen te beleggen. BROUWERSHAVEN. „Apollo", het muziekgezelschap van Brouwershaven, heeft, gestoken in de spik-splinter nieu we uniformen, een rondgang door de gemeente gemaakt. De inwoners van Brouwershaven hebben kunnen zien. wat er is gedaan met het oud-papier dat zij welwillend afstonden. Apollo ziet er nu uit, dm door een ringetje te ha len. Tijdens de jaarvergadering in „Het Centrum" werd besloten deel te nemen aan het concours te Bruinisse, dat op Tweede Pinksterdag zal worden gehou den. Apollo zal daar een taptoe blazen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4