„WESTEN MAG GARNIZOENEN WEL HANDHAVEN" Kroesjtsjef brengt nieuw element in kwestie Berlijn Met step NIEUWE MOGELIJKHEDEN VOOR BESPREKINGEN Kwestie-Berlijn regelen in onderling overleg" op stap Belangengemeenschap voor t. v. - reclame „Laat Burgess blijven waar hi] is De Bilt: Zonnig ZEEUWSCH DAGBLAD O VERWARDE BERICHTEN OVER VERWARRING Grijp deze kans NU tot 1 april voor nt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND WERK HERVAT BIJ FORD DAGENHAM MACMILLAN IN PARIJS Critiek Ook hier niet tegen te houden 9 In Irak nog steeds onrust LAATSTE NIEUWS Bekeuringen op straat betalen Koningin kreeg eerste kievitsei nog niet PRINSES LIET HAAN KONING KRAAIEN Eis: acht maanden Vonnis: twee jaar De directeur-generaal werkt thuis Minder landingen van KLM in Irak Dö Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bfj .geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel.* 01180-2009; VUssingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaaig. No. 1549 Dinsdag 10 maart 1959 Eigen nieuwsdienst BERLIJN Premier Kroesjtsjef heeft gisteravond, sprekende voor een gehoor van communistische Oostberlijners, een nieuw element gebracht in de Berlijnse crisis door te zeggen dat hij er geen bezwaar tegen heeft wanneer er na het einde van de bezetting van Berlijn (volgens de Russische plannen op 27 mei) een garni zoen van neutrale troepen in West-Berlijn wordt gelegerd. Ook zou de Sowjetunie er geen bezwaar tegen hebben, kleine garnizoenen van Britse, Amerikaanse, Franse en Russische troepen in Berlijn te handhaven als garantie voor de werkelijke vrijheid van de „vrije stad" West-Berlijn. f Ook heeft de Sowjetunie, volgens Kroesjtsjef, geen bezwaar tegen een toezicht door de Verenigde Naties op de status van West-Berlijn. Hoewel deze verklaring op het eerste gezicht concessie inhoudt aan het standpunt van de Westelijken en op zijn minst nieuwe mogelijkheden schept voor besprekingen die tot een oplossing zouden kunnen leiden, getuigen de reacties in het Westen van de wens om voorlopig af te wachten. Men wees er bijv. op, dat het weer geen officiële mededelingen zijn, maar slechts delen van een rede, uitgesproken voor een publiek van communisten. Willi Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, zei: „Prachtig. Wij schijnen iets dichter bij elkaar te komen." En in Bonn was de eerste reactie: „Als Kroesjtsjef werkelijk meent wat hij zegt, zou dat een concessie van belang zijn". LONDEN (Reuter). Na een sta king die twaalf dagen heeft j geduurd is de produktie van auto's in de En gelse Fordfabrieken te Dagenham gis teren hervat. De stakers hebben het niet gewonnen. Zij eisten dat een niet- georganiseerde employé zou worden ont slagen. Deze man blijft echter in dienst zo heeft de directie beslist. Nu de 253 stakers, de kleine minder heid die de staking uitlokte, de neder laag hebben geleden kunnen de fabrie ken weer gaan draaien. Voor ruim 10.000 van de 27.000 employé's van de fabriek was er gedurende de staking geen werk. Wat betreft het legeren van een strijd macht van neutrale landen of van de Verenigde Naties in West-Berlijn, kan worden opgemerkt, dat Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de volkeren organisatie, binnenkort een bezoek aan Moskou zal brengen. Hij heeft enkele weken geleden doen weten dat hij altijd bereid zal worden gevonden, zijn bemid deling te verlenen. In het Westen gaan ook steeds meer stemmen op om de kwestie-Berlijn nu reeds aan de Verenig de Naties voor te leggen en niet te wach ten tot er een zeer ernstige crisis ont staat. Het onderhoud dat de Westduitse socialist en leider van de oppositie, Ollenhauer, met Kroesjtsjef heeft ge had, is bevredigend verlopen; het was een openhartig gesprek, zei Ollenhauer, waarbij men het natuurlijk niet eens werd. maar dat wel de indruk opleverde, dat ook de Russen streven naar een op lossing zonder gebruik te maken van ge weld. Nauwelijks was Ollenhauer op West duits gebied teruggekeerd, of het bericht kwam dat Kroesjtsjef nu een gesprek met de Westberlijnse burgemeester Brandt wenste. Na langdurgie vergade ringen van het gemeentebestuur en de geallieerde commandanten besloot Brandt, naar he theet tegen zijn zin, om maar niet te gaan. Vooral de Westduitse regering zou zich tegen dit gesprek heb ben verzet. Van onze correspondent PARIJS Macmillari is, vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken, voor twee dagen naar Parijs gekomen. Gisteren heeft hij gecon fereerd met de Franse premier en met minister Couve de Murville. Vandaag zal hij een onderhoud met president de Gaulle hebben. Reeds direct bij aankomst op het vliegveld Le Bourget heeft de Engelse premier een korte verklaring afgelegd: „De Russen accepteren de gedachte dat de directe vraagstukken met be trekking tot Berlijn en Duitsland in gemeenschappelijk overleg wor den geregeld." Hoewel men het uiteraard ook over andere problemen zal hebben, zal toch de Berlijnse kwestie het middelpunt uitmaken van de Parijse besprekin gen. In zekere zin is het karakter van het bezoek van de Engelse staats lieden waarschijnlijk de laatste dagen ietwat veranderd. Eerst zouden zij zijn gekomen om verslag van hun bezoek aan Moskou uit te brengen, en om met de Franse regering van gedach ten te wisselen over de te volgen tactiek; wellicht ook zouden zij hun plannen voor ..disengagement" nader hebben willen toelichten. MISVERSTANDEN OPRUIMEN Men heeft echter de indruk, dat na het onderhoud de Gaulle—Adenauer van vorige week Macmillan en Selwyn Lloyd thans eerder zullen beginnen met een aantal misverstanden uit de weg te ruimen en opheldering te geven. Macmillan is de laatste weken in eigen partij als vredesapostel voor gesteld en hij zal zowel te Parijs als te Bonn, Washington en Ottawa duide lijk moeten laten blijken, dat hij in eerste instantie instemt met een kloeke vastberadenheid van het Westen. Dat is hem trouwens gisteren door de Franse staatslieden al duidelijk ge maakt en de Gaulle zal het heel van daag ongetwijfeld ook vertellen. Er is bovendien de laatste dagen in Duits land zelf weer veel gebeurd (Kroesj- tsjefs redevoeringen, het bezoek van Ollenhauer enz.), dat de situatie van dag tot dag doet veranderen en dus ook de te volgen tactiek. Ook het ant woord op de Russische nota van 2 maart van de Westelijke landen zal daardoor ongetwijfeld worden be ïnvloed. Ollenhauers bezoek aan de Russische premier, op Oostduits grondgebied nog wel, is het onderwerp van veel critiek in de Westduitse pers, ook al weet men, dat Ollenhauer niets heeft gedaan buiten de regering van de Bondsrepubliek om. Verder nieuws over de Berlijnse crisis en het Duitse vraagstuk was gisteravond: 1 De Canadese minister van buiten landse zaken heeft laten weten dat de landen van de Navo een plan be-! studeren voor een bescheiden „neu trale" zone in Midden-Europa; dat Ca-; nada zich zal verzetten tegen het ge bruiken van geweld naaf aanleidmg van de kwestie wie de stempels zal moeten zetten op papieren die toegang geven tot West-Berlijn de Russen of de Oostduitsers; en tenslotte dat Canada van mening is dat het Westen niet altijd met nee moet antwoorden op alles wat de Russen voorstellen. O Eerst nu is bekend geworden dat tijdens het bezoek van Macmillan aan de Sowjetunie ook al is gesproken over het legeren van bepaalde garni zoenen in Berlijn teneinde de „vrij heid" van West-Berlijn te garanderen. D De voorzitter van de afdeling Ber- lijn van het Westduitse vakverbond heeft Kroesjtsjef uitgedaagd een be zoek aan West-Berlijn te komen bren gen om met eigen ogen te zien dat er geen sprake van is dat West-Borlijn de vrede in gevaar brengt. Bovendien zou hij dan kunnen constateren, dat de ar beiders er beter leven dan hun broe ders aan de andere kant van het ijze- j ren gordijn. Eigen nieuwdienst Met een joviaal gebaar ontving premier Kroesjtsjef maandag de lei der van de Westduitse socialisten Ollenhauer, die hem op de Russische ambassade in Oost-Berlijn een be zoek kwam brengen. De fotografen kregen volop gelegenheid de uitge breide handdruk die tussen beide mannen werd gewisseld vast te leg gen. VERENIGDE NATIES (Reuter) Volgens de Iraakse gedelegeerde bij de Verenigde Naties heeft de regering te Bagdad de opstand in het noorden van Bagdad geheel bedwongen. Van onze correspondent LONDEN Kolonel Abdoel "Wahab Sjawwaf is gevangen genomen, ver klaarde Radio Bagdad gisteravond. Enige uren tevoren had hetzelfde ra diostation meegedeeld dat de leider van de militaire opstand in het noor den van Irak was gedood. Door zijn eigen mannen. Later op de avond wist Bagdad te melden dat de kolonel door een me nigte in Mosoel in stukken was ge scheurd. Radio Mosoel. zender van de rebel len, sprak beide berichten maandag j herhalde malen tegen. Sjawwaf is niet dood, hij is ook niet gevangen geno men, hier hoort u zijn stem. Ik leef nog, zei er toen iemand. Deskundigen van de Israëlische radio betwijfelen of er wel een radiozender in Mosoel aan het werk is. Veel eerder geloven zij dat vanuit Syrië uitzendin gen verzorgd worden die zogenaamd uit Mosoel afkomstig zijn. ZWOLLE. Een trotse Asse Nijland (32), kapper in Lutten aan de Dedems- vaart, stepte gistermiddag om half vier op een kinderautoped door het centrum van Zwolle. Voor een café stapte hij van de step en bestelde on bewogen een glas bier. Veertig kilome ter had de kapper gestept. Om kwart over tien was hij in Lutten onder luid gejuich gestart: om half vier was hij in Zwolle aangekomen. „Een gemiddelde van acht kilometer per uur," zei kapper Nijland verge noegd. Zijn prestatie op de autoped was het gevolg van een weddenschap. Na afloop van de jaarvergadering van de middenstandsvereniging Lut ten had rijwielhandelaar J. Jaspers langs zijn neus weg gezegd: „Je kunt een autoped verdienen als je er op naar Zwolle rijdt." „Top," zei Nijland toen. Negen middenstanders volgden gisteren de steppende kapper in een auto. On derweg werd de kapper in alle dorpen door schoolkinderen en volwassenen aangemoedigd. Bij de gemeentegrens van Zwolle kwam er een lauwerkrans uit de volgauto, 's Avonds huldigden de 'Luttense middenstanders hem nog eens rnnetjes over. „Het was de moeite waard," zei de kap per toen, terwijl hij de stramme rug strekte. „Aan premies heb ik onderweg zestig gulden verdiend. De autoped kost dertig gulden. Daar wil ik mijn zaak nóg wel eens een dagje voor sluiten." DEN HAAG. De minister van jus titie heeft de eenheidstarieven vastge steld voor de boeten, die men na 1 mei voorlopig nog maar in enkele delen van ons land voor lichte verkeersover tredingen direct aan de bekeurende agent kan betalen. Het tarief is per overtre ding: voor voetgangers en fietsers 2,50 gul den; voor bromfietsers, scooter- en motor rijders 5 gulden en voor automobilisten 7,50 gulden. De regeling begint 1 mei bij wijze van proef in de arrondissementen Breda, Rot terdam, Zwolle en Leeuwarden. De boe ten mogen daar worden geïncasseerd door de gemeentepolitie, de rijkspolitie en de verkeersgroepen van de rijkspo litie. De algemene maatregel van bestuur, die de nieuwe manier van betalen mo gelijk maakt, zal binnenkort van kracht worden. Daarin zullen ook de overtredin gen worden omschreven, waarvoor het nieuwe systeem zal gelden. Of behalve de betaling van de schik king a contant ook nog de mogelijkheid van betaling per giro blijft bestaan moet worden afgewacht. De beoordeling daar van is aan de betrokken officier van justitie. EDE. Koningin Juliana was gis termorgen niet in de gelegenheid om het kievitsei in ontvangst te nemen, dat de twaalfjarige Wim Wagenveld uit Lun- teren zondag heeft gevonden. Wanneer Wim het (vroege) eerste kievitsei nu op Soestdijk mag brengen, is nog niet mee gedeeld. Dronken achter stuur ASSEN (ANP) De rechtbank te Assen heeft gisteren de stukadoor G. de L uit Emmen tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Tegen hem was acht maanden geëist. In december heeft de man dronken met zijn vrachtwagen in Emmercompas- cuum een motor aangereden. Het echt paar Dokter, dat daarop zat, Is door de aanrijding overleden. UTRECHT In de Irenehal, het middelpunt van de textieljaarbeurs 1959, prijkte gisterochtend een ongeveer twee meter hoge haan, fel gekleurd en met een keurig koord-met-kwast aan zyn snavel. De rond honderd deelnemers aan deze beurs, zo vertelde directeur A. G. Biemond jr. aan prinses Irene, hebben hem gezamenlijk tot stand gebracht, omdat hy door zijn kleuren iets van de verscheidenheid van hun produkten poogt weer te geven. Het is bovendien een vogel, die door de eeuwen heen door het geluid dat hjj voortbrengt - steeds een begin heeft aangekondigd. Zo ook deze haan, die prompt (maar wel wat schuchter) begon te kraaien toen de prinses op ver zoek aan het koord had getrokken. Daarmee was de beurs geopend, maar de prinses begon haar rond wandeling langs alles wat onze tweede tak van nijverheid produceert pas nadat haar een geschenk was aangeboden. Het bestond uit twaalf lakens en honderd servetten van damast tafellinnen en voorzien van het wapen van de Utrechtse vrouwelijke-studentenvereniging waarvan de prinses lid is. Op haar verzoek zal het gehele pakket ter beschikking worden gesteld van de U.S.S.V., die vandaag zestig jaar bestaat. Al deze berichten geven een duidelijk beeld van de verwarring die er op het ogenblik in Irak moet heersen. Bagdad poogt de indruk te wekken dat de op stand in het noorden zo goed als onder drukt is, de rebellen zelf via Radio Mosoel verklaren dat daar geen woord van waar is. De opstand duurt voort, weldra beginnen wij de opmars naar Bagdad, beweren zij. Gisteravond laat was de algemene indruk in de Iraakse hoofdstad dat het met de rebellie vali de 45-jarige kolo nel Sjawwaf wel los zou lopen Een aanduiding daarvoor putte men uit het bericht dat het treinverkeer met Mo soel maandagavond normaal zou'Wor den hervat. Radio Kairo zei laat in de ave**' een bericht uit Mosoel te hebben ontvangen, dat een legercolonne die vanuit Bagdad naar de rebellen was opgerukt, door de troepen van Sjawwaf was verslagen. Eerder op de dag zou Radio Mosoel berichten hebben uitgezonden over een bombardement op het rébelleneentrum. Vooral met de berichten uit Kairo over de opstand' is men uiterst voorzichtig, aangezien er Egypte alles aan gelegen is het nieuws over' de opstand, die ten gunste van Nasser zou verlopen, zoveel mogelijk op te blazen. SCHELDEN De ether was gisteren de gehele dag vervuld van de scheldpartijen over en weer tussen aanhangers van premier Kassem en die van kolonel Sjawwaf. Zij hebben een prijs van tienduizend dinar op eikaars hoofd gezet, dood of levend. Krankzinnige dictator, waan zinnige verrader, deze woorden klon ken onophoudelijk door de radio. Intussen had premier Kassem, die hoe langer hoe meer onder invloed van de communisten komt te staan, maandag een lang gesprek met de Rus sische ambassadeur Zaitsef. De gehele dag werd er in Bagdad druk door militairen gepatrouilleerd. Ook gewa pende leden van de zg. volksverzets groepen verschenen op straat. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Drie reclame bureaus en twee filmproduktie- maatschappijen hebben een be langengemeenschap aangegaan ten behoeve van reclame in de televisie. De deelnemers zijn: de reclamebu reaus Van Maanen te Amsterdam, Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam en H.V.R. in Den Haag, de filmmaat schappijen Maarten Toonder te Am sterdam en Multifilm te Hilversum. Zij zijn de overeenkomst aangegaan i LONDEN (Reuter) De Britse re gering weigert te antwoorden op het wel zeer kinderlijk aandoende ver zoek van Guy Burgess ,,of hij een vrijgeleide kan krijgen om Engeland te bezoeken". In antwoord op vragen in het Lager huis heeft de regering gisteren ver klaard dat Burgess, de diplomaat die in 1951 naar Rusland deserteerde, inder daad tijdens MacmUlans bezoek aan Moskou een dergelijk verzoek aan zijn vroegere collega's deed, doch dat hier op niet geantwoord zal worden. Conservatieve zowel als socialistische Kamerleden gaven de wens te kennen „dat Burgess blijven zal waar hij is." Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De directeur-generaal voor de middenstand, dr. W. L, Groene- veld Meijer, is sinds enige tijd ontheven van de leiding van het directoraat op het ministerie van economische zaken. Hij is belast met werk van adviserende aard op het stuk van internationale middenstandszaken en doet zijn werk thuis. Dat vinden minister Zijlstra en staats secretaris Veldkamp „zakelijk bezien een normale situatie", zo antwoorden zij op vragen van het Tweede-Kamer lid de heer Peschar. De adviserende taak van de directeur-generaal ont trekt zich aan het verband van de departementale arbeid. De leiding van de directoraat-generaal heeft nu de plaatsvervanger van dr. Groeneveld Meijer gekregen, een „situatie die voor onbepaalde tijd is vastgesteld", menen de bewindslieden. Er is een nieuwe, hoofdafdeling in gevoerd, waaronder de middenstands economie, de kredieten en het af- bealingswezen vallen. Het onderdeel toerisme, vroeger onder de leiding van de directeur-generaal ressorterend, is nu aan de hoofdafdeling middenstands- politiek toegevoegd. in verband met het feit dat de Duitse televisie van 1 april af reclame gaat brengen die ook in een groot gedeelte van ons land te zien is en uit de over weging dat het invoeren van reclame televisie in Nederland niet meer valt tegen te houden. De belangengemeenschap tast de zelfstandigheid van de vijf onderne mingen niet aan. Men hoopt met deze losse «samenwerking alle service te verlenen die mogelijk is en tegen een zo laag mogelijke prijs. De beide filmondernemingen hebben reeds enige jaren ervaring met films voor de televisie. Maarten Toonder maakt al jaren lang commerciële filmpjes voor de Britse en Duitse televisie en Multifilm voert al sinds 1951 de technische verzorging van het Nederlandse televisiejournaal uit. Maarten Toonder zal zich in eigen bedrijf speciaal met de televisiepro- duktie bezig houden, bij Multifilm zal de behartiging van deze belangen in handen liggen van de adjunct-direc teur J. Dudok van Heel en van de heren G. F. de Clerk en J. Velleman, die vroeger in dienst van de Neder landse Televisiestichting was. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en over wegend zonnig weer met een matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Onge veer dezelfde mid- dagtemperaturen. MIESJE: Dit de wind is het lekker. 11 februari: zon op 7.06, zon onder 18.36; maan op 7.44, maan onder 21.03. AMSTERDAM De K.L.M. heeft haar dienstregeling voor de vluchten naar en boven Irak iets moeten ver anderen. Haar vliegtuigen mogen in verband met de toestand in dat land tussen drie uur 's middags en twee uur 's nachts niet landen, op stijgen of overvliegen. Overigens heeft de maatschappij geen moeilijk heden van de huidige situatie in Irak ondervonden. Als U het nog niet elke ochtend 's morgens vroeg thuisbezorgd krijgt, abonneert U dan ingaande door middel van onderstaande Bon. Aan de Adm. Zeeuwsch Dagblad Postbus 4, Goes ik ben nog geen abonnee en wens het Zeeuwsch Dagblad A tot 1 april te ontvangen voor 56 cent en verder per week voor 56 ct. per maand voor 2.43 of per kwartaal voor 7.—. (Doorhalen wat niet verlangd wordt)." Naam Straat Plaats

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1