Majoor Koopmann zoekt zijn recht bij Tweede Kamer Strijd in „Het Uiltje" voor de rechtbank voortgezet fransen gaan zondag opnieuw ter stembus maïzena du ryea Raadszetel van V.V.D. in Utingeradeel nog vakant Zeldzaam ziek zeehondje Zaterdag 7 maart 1959 d> M JQt CAMP6 1959 DEN HAAG- - Majoor Koopmann lieefl van de parlementaire commissie-Koersen de vol gende brief ontvangen: Poolse spionnen in België ontdekt EIS: ZES MAANDEN EN TERBESCHIKKINGSTELLING Dolle capriolen van getuigen: meineed, zegt verdediger Parachutist zette val te lang door In gebreke MOCHT NIET - KON NIET - DURFDE NIET i)r. ir. i. q. den Hollander Gemeenteraadsverkiezingen Ongeluk met Turkse parachutisten Nederlandse voorschriften met voeten getreden Genegenheden Te vroeg (76) overleden 1 1 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Advertentie MOTORRIJWIELEN - SCOOTERS - BROMFIETSEN - RIJWIELEN - KAMPEERWAGENS EN -BENODIGDHEDEN - tENTIN - 7 flB .89 E i B H AMSTERDAM - 26 FEBRUARI t/m 8 MAART - GEOPEND VAN 10-17 UUR EN 19.30-22.30 UUR - ZONDAGEN VAN 10-18 UUR - ENTREE f2.00 Mr. Huigens 's-Gravenhage, 4 maart 1959. I)e Heer H. E. I. H. Koopmann Majoor der Intendance, Prinses Juliana kazerne 's-Gravenhage TN antwoord op Uw schrijven van 3 maart 1959 en naar aanleiding van Uw telefoongesprek met de Voorzitter van de Commissie Onderzoek Militair Aan koopbeleid moge ik U namens haar het volgende me dedelen. Zoals U met de Voorzitter hebt afgesproken, ver: wacht de commissie, dat U haar een nota zendt, waarin concreet is aangegeven, op welke punten het verslag van de commissie naar Uw mening onjuist is en waarin U de gronden aanvoert waarop Uw mening berust, dan wel op welke punten U nog aanvullende mededelingen wenst te doen. Aan de hand daarvan zou de commissie een tweede informatieve bespreking met U kunnen voeren. Met betrekking tot het telefoongesprek tussen Me vrouw Koopmann en mij betreffende het stenografisch verslag van de eerste informatieve bespreking moge ik U mededelen, dat de commissie er geen bezwaar tegen heeft, wanneer U in het gebouw van de Tweede Kamer dit verslag nadei wilt inzien. Gezien het vertrouwelijke karakter van de bespreking, welke uiteraard tweezijdig is, zou de commissie het op prijs stellen, indien U tevoren schriftelijk de vertrouwelijkheid ten opzichte van de commissie wilt garanderen. De griffier van de commissie vnd. w.g. Mr. G. M. A. M. Huigens De majoor heeft tegen deze brief enige ernstige bezwaren. Hij is: a. het er niet mee eens dat de brief naar de kazerne werd gezonden waar hij dient; de brief had naar zijn huis behoren te worden gestuurd. b. erover ontstemd dat hij zou worden gedwongen een verklaring te tekenen, behelzende dat al zijn mededelingen als vertrouwelijk^ zouden worden beschouwd, terwijl de commissie zelf bij eerdere gelegenheid naar de mening van de majoor het vertrouwelijke karakter van de vorige besprekingen eenzijdig heeft geschonden. Majoor Koopmann heeft op grond vein deze overwegingen de commissie- Koersen het volgende antwoord gezonden: 's-Gravenhage, 4 maart 1959 Den Weledelgestrenge» Heer Mr. G. M. A. M. Huigens Griffier van de Commissie Onderzoek Militair Aankoopbeleid Gebouw Tweede Kamer 's-Gravenhage UETGEEN U MIJ mededeelt in Uw schrijven van heden over het vertrouwelijk karakter van het stenografisch verslag van de door de commissie met mij gehouden „eerste informatieve bespreking", maakt de door de commissie tegen mij uitgesproken veroordeling zonder- telastelegging-en-zonder-verhoor nog meer laakbaar en de houding van de verantwoordelijke Kamerleden als hoeders van de rechtsstaat nog bedroe vender dan tot dus verre reeds was gebleken. De Kamerleden, die deel hebben uitgemaakt van de commissie, hebben het met hun geweten overeen kunnen brengen om, onder dekking van de hun door de grond wet gewaarborgde gerechtelijke niet-vervolgbaarheid mij bepaalde gedragingen te verwijten, ja zelfs een oordeel uit te spreken over de wijze waarop ik mijn taak in het algemeen als ondergeschikt beambte bij het D.M.L., heb uitgeoefend. Uit Uw schrijven blijkt mij nu, dat de „bespreking", die ik met Uw commissie heb gehad, een vertrouwelijk karakter had. Aangenomen moet dus worden, dat ook de „besprekingen", die de andere, in het rapport der commissie met of zonder naam vermelde, personen met de commissie hadden, eveneens een ver trouwelijk karakter hebben gehad. Dit maakt de door de commissie in haar rapport tegen mij uitgesproken veroordeling zonder-telastelegging-en- zonder-verhoor moreel nog afkeurenswaardiger tegenover mij als hun naaste en medemens. Het zal U, doch vooral het Nederlandse volk, duidelijk zijn, dat ik redelijkerwijze geen enkel vertrouwen kan stellen in de onbevangenheid, de onafhankelijkheid en de bekwaamheid van Kamerleden, die het bestaan om vanuit de burcht van hun parlementaire onschendbaarheid, zonder daartoe van de Kamer opdracht gekregen te hebben nieuwe ongegronde aanvallen te doen op een reeds eerder ten onrechte getergd man als ondergetekende. Aan het tegen mij persoonlijk gerichte onderdeel van het rapport der commissie, die tot taak heeft het Nederlandse volk in te lichten over het militair aankoopbeleid, ontbreekt iedere zakelijke grondslag. Ik stel nü mijn vertrouwen in de Kamer als geheel en zal mijn ver- aediging tegen de laster van de commissie, zeer tegen mijn zin, in het open baar moeten voeren. De nota als door U bedoeld zal ik dus niet aan de commissie doch aan de Kamer doen toekomen, zodat deze nota even publiek wordt als het rapport van de commissie. Ter voorbereiding van de nota zal hel nodig zijn om konnis te kunnen nemen van het stenografisch verslag van de „eerste informatieve bespre king". Ik kan U alleen toezeggen, dat ik het door U bedoelde vertrouwelijke karakter van de bespreking, welk vertrouwen eenzijdig reeds door de commissie is geschonden niet kan handhaven voorzover zulks te mijner verdediging tegen de, niet door mij uitgelokte, onrechtvaardige aanval van de commissie, redelijkerwijze nodig is. De Majoor der Intendance w.g. H. E. I. H. Koopmann De conclusie is dus dat majoor Koopmann weigert zich nog verder met de commissie-Koersen te verstaan. Hij zal zich straks tot de Tweede Kamer in haar geheel wenden. BRUSSEL (Reuter, U.P.I.) Belgische veiligheidspolitie heeft lucht gekregen van een in België werkende Poolse groep spionnen en heeft dl twee arrestaties ver richt. Eén van de geariesteerden, vermoede lijk één van de leiders van het spionage- complot, moest al spoedig weer in vrij heid worden gesteld. Deze man, Eugenus Matusiak. toonde de politie papieren waaruit bleek dat hij in dienst was van de Poolse ambassade. Het ministerie van justitie maakte later bekend dat Matusiak in werkelijkheid een agent van de Poolse inlichtingen- Van onze Amsterdamse redactie dienst is en dat hij op het ogenblik van AMRTTTRTIAM zijn arrestatie op. heterdaad was betrapt AMbiirtUiAM beiden bij het verbergen van een som geld en heeft de Amsterdamse recht- een briefje voor een handlanger. bank zoveel tegenstrijdige ver- IN ARREST De handlanger werd ook gearresteerd. Zijn naam is niet bekend gemaakt. Hij zou een ai jaren in België wonende Pool zijn. Matusiak zal niet worden berecht. H;j moet België verlaten. De veiligheidspolitie is op het spoor van de spionnen gekomen door het ver dachte gedrag van sommige leden van het personeel van de Poolse ambassade. Raad voor de luchtvaart Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Bij de voorshow van het Ilsy-vliegfeest kwam twee jaar geleden de 37-jarige parachu tist Henk de Rooy om het leven. Vol gens de Raad voor de luchtvaart, die gisteren uitspraak deed is het onge luk veroorzaakt doordat de parachu tist de vrije val te lang heeft door gezet. Het valscherm opende zich op een te geringe hoogte om nog vol ledig tot ontplooiing te kunnen ko men. Reeds het plan van de springer om na 35 seconden zijn parachute te ope nen, moet onjuist worden geacht, om dat zelfs dan het nylon zich niet had kunnen ontplooien boven de minimum hoogte. die ten tijde van het ongeluk was vereist. klaringen moeten aanhoren als gisteren, toen de beruchte 36- jarige straatvechter Teun van der V. zich moest verantwoor den voor zijn aandeel in de ge ruchtmakende gebeurtenissen rond Kees Manders' cabaret Het Uiltje in juli van het vorig jaar. Van der V. had op 29 juli, kort voor middernacht, een ge vecht op vuist, drankfles en meubilair ontketend, toen hij half beschonken het toneel van het Uiltje had beklommen om daar het zijne bij te dragen aan de artistieke prestaties van de Jordaanzangeres Zwarte Riek. In de dagvaarding, die de officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker luid uitgebracht, prijkten twee beschuldi- majoor Koopmann Dg Raad meent, dat de Eerste Ne-j derlandse parachutisten club, onder wel ker. auspiciën de sprong werd gemaakt zo er controle mocht zijn geweest, deze j onvoldoende heeft geoefend. De leiding j van de club is in gebreke gebleven ten aanzien van de organisatie, de techni-; sche leiding en het toezicht. Inmiddels is hierin verbetering geko-i men. Een nieuwe regeling valscherm-1 springen is van kracht geworden en een reglement voor het beoefenen van de vrije val is in voorbereiding. De intrinsieke waarde van Interunie bedroeg op 4 maart 347 pet. Tot commis- i saris van Interunie zijn benoemd de heer C. A. Klaasse en de heer C. J. En- dert. De jaarstukken zijn goedgekeurd. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER Wandelaars ontdekten gisteren op de zeedijk bij Dén Helder een allerliefst grijs zeehondje, dat hen met bedroefde ogen aankeek. Hun vermoeden dat het diertje ziek zou zijn werd door de inspec teur van de dierenbescherming bevestigd. Het mankeerde iets aan de longen. In een jeep van de politie werd het zeehondje naar het zoölogisch station in Den Helder overgebracht, waar het in slaap viel. Een student heeft het daarna met de boot naar Texel ge bracht en het afgeleverd bij de heer G. de Haan, directeur van het Texels museum. Deze heeft beloofd zijn beste zorgen aan de patiënt te zullen wijden. Het betreft hier een op onze kusten zeldzaam soort zeehond. gingen: lokaalvredebreuk en mishun deling. De zangeres had na afloop van de rel namelijk verklaard dat Teun van der V. haar een zogenaamd knietje had toegediend. Gisteren vertelde zij de rechtbank dat zij daar nog weken lang last van had gehad. De officier moest die mishan deling echter aan het eind van de urenlange, traag vorderende getui genverhoren laten vallen. Hij eiste alleen wegens lokaalvredebreuk zes maanden gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering. DOOR EEN KIER De enige getuige, die nog bij de poli tie Zwarte Rieks verklaring had onder steund het was de portier die de mis handeling door een kier van de deur zou hebben gezien trok zijn verkla ring gisteren voor de rechtbank in. Hij voegde er de sensationele mededeling aan toe dat Kees Manders hem tot een valse getuigenis had aangezet. De officier van justitie voelde de portier, Blonde Pete, stevig aan de tand: Bent u soms door deze of gene benaderd om uw verklaring in te trek ken, zo vroeg hij achterdochtig, u be seft toch wel dat u onder ede staat? Ja, knikte de portier, hij besefte het. De verdediger van Teun van der V., de Haagse strafpleiter mr. M. H. Huy gens, spon onmiddellijk zijn zijde: Mijn heer de president, ik vraag akte van deze nieuwe verklaring, en nauwgezet noteerde de griffier de woorden van Blonde Pete. Mr. Huygens had nog meer pijlen op zijn boog. Hij had vijf getuigen a de charge laten dagvaarden, van wie er twee verklaarden dat Kees Manders in december van het vorige jaar, dus ruim vier maanden na de vechtpartij, een collega van Zwarte Riek, de zange res Corrie Bouwmeester, had willen bewegen tot het plegen van een mein eed. Zij zou voor de rechtbank moeten verklaren dat zij had gezien dat Teun van der V. Zwarte Riek had geschopt. Op het ogenblik dat de straatvechter zijn rumoerige entree maakte, was zij echter boven. Toen zij Manders had gezegd aat zij niet voor een mein- AKKRUM De twee man tellende fractie van de V.V.D. in de gemeente raad van Utingeradeel kan maar geen belangstellende vinden voor een va kante raadszetel. De vakature is ont staan doordat de lijstaanvoerder, de Akkrumer dierenarts E. W. de Jong, zijn zetel beschikbaar stelde. Hij was het niet eens met de wijze waarop de twee wethouders waren gekozen. Eerst was de directeur van de zuivel fabriek aangezocht de leeggekomen plaats in te nemen. Hij bedankte omdat het bestuur van de fabriek beter vond van niet. De volgende op de lijst, een winkelier uit Terhorne, meende bij nader inzien dat het voor zijn winkel wel eens nadelig zou kunnen zijn als hij zo openlijk in de politieke arena trad. Daarna volgde een aannemer die niets meer aan de gemeente zou mogen leveren als hij raadslid werd. Vervolgens was de dochter van de dierenarts aan de beurt, maar zij vond dat zij uit solidariteit met haar vader wel moest bedanken. Daarna volgde een kandidaat wiens zwager al in de raad zit (voor een andere partij) en die daarom niet zou mogen worden toegelaten. Nu is dan de heer H. Veemans, brand- stoffenhandelaar te Akkrum, aan de beurt. Hij kon ons nog niet meedelen of hij de benoeming zal aannemen. Na hem komen nog twee kandidaten en dan is de lijst uitgeput. Als er niemand voor de raadszetel wordt gevonden, gaat deze naar de partij die de grootste rest bij de zetelverdeling overhield. Dat is de P.v.d.A., die nu all zes van de elf zetels heeft. De enige VVD-er die thans in de gemeenteraad van Utingeradeel zit, is een bakker uit Oldéboorn, de heer W. Piersma. Kees Manders en zijn echtgenote Zwarte Riek betreden het Amster damse gerechtsgebouw om de rechter liun lezing te geven van de ge beurtenissen op de wilde avond in het Uiltje. eed voelde, had liij zijn schouders op gehaald: wat geeft dat nou. MEINEED Deze verklaring bracht mr. Huygens er toe om later in zijn pleidooi de recht bank te verzoeken om een nieuw on derzoek van de rechter-commissaris naar de aard van de verschillende getuigenissen te gelasten. DEN HAAG Een vergadering van prioriteitsaandeelhouders van de KLM heeft de benoeming goedgekeurd van dr. ir. F. Q. den Hollander tot voorzit ter van de raad van commissarissen en van het college van gedelegeerden als opvolger van dr. A. A. L. Rutgers, die wegens het bereiken van de statutaire DEN HAAG De Raad voor de luchtvaart heeft gisteren nagegaan hoe het kon gebeuren dat op 26 mei tijdens een vliegfeest te Eelde de jon ge Turkse valmschermspringster A Yasar Aksu (slechts 45 kg wegend) tegen een geparkeerd vliegtuig te rechtkwam en een andere "springster in het publiek belandde. De meisjes maakten deel uit van een groep van twaalf Turkse springsters. De raad stelde vast dat het onge-1 rI UT l luk te wijten moet zijn aan het niet H. Ui. U. J. Vail (ld' Maildere opvolgen van vele voorschriften. De dienst, de heer C. A. F. Falkenhagen, achtte de gezagvoerder schuldig aan het te vroeg afspringen. Hij meende voorts dat de organisatoren niet hebben gepro beerd de voorwaarden bij de vergun ning tijdig te nemen. De heer Falken hagen vond het noodzakelijk in de toe komst minder tegemoetkomend op te treden ten aanzien van het op tijd in zenden van de gegevens. PARIJS - Zondag zullen wederomhebben verloren als gevolg kiesstelsel, hebben zier emeente- ken, want de animo zal zeker niet al ei?i i waarden, waaronder de vergunning werd j Chrysler heeft in februari in de Ver- te §root z«n' Het «aat °,m verkiezing van nu vrijwel zulleA kunnen handhateLrl verlee,nd' in het ,bezlt van de' - eu ln 'eDluaI' uc. ,i„ L n iqipll verantwoordelijke organisatoren waren wegens net bereiken van ae s.aiuwue pAKlJb -- Aonüag zullen wederom hebben verloren als gevolg van het véreunnine tot liet houden van rle de leeftijdsgrens :n de op 6 mei te houden 27 miljoen Fransen ter stembus trek- nieuwe kiesstelsel, hebben zich met al monstratiesprongen was te laat aarse- i V" aandeelhou- ken_ of> ]ieyer gezegd, kunnen trek- hun wTagd Hrt gevofg was dat algemene vergadering van aandeelhou ders als zodanig zal aftreden, aangfi de voor- enigde Staten .3.354 Simca's verkocht|^aP nieuwe gemeenteraden, de oude Ook de kansen van de socialisten zijn tegen 2.700 m januari en 907 in febru- dateren van 1953. Voor Parijs en tien niet zo slecht: zij gevoelen zich, zoals gekomen, an 1958. Verwacht wordt dit jaar in de grote steden geldt evenredige verte- le Monde dezer dagen schreef, best thuis De volgens die vei gunning toelaatba- j 1 'ienwoordiging, voor de andere ge- in de oppositie, waar ztf in vele gevallen ife wmdsnelheM bedroeg acht meter meenteraden kunnen alleen kandida- samenSaan met de radicalen. In sommige pei seconde- Die ^a» ^?el het echter I tp» die de ^ÏGolute meerderheid beha Parijs/ v°°"teden Seari ^lfs samen harder; naar schatting 9,3 meter per ten die de absolute meerderheid beha- met de Gaullisten wanneer dat hun een) seconde. len, direct worden gekozen. Voor de kans schijnt te geven, de communisten te Verenigde Staten 60.000 Simca's te kun- genwoordiging, non afzetten tegen 17.249 in 1958. Advertentie 10 tegen 1 dat 9 van da 10 Huisvrouwen Maiaena Duryea gebruiken voor 't binden van groenten, soepen en sausen Een keukengeheim, dat overgaat van moeder op dochter maakt Uw groanten zb lekker. anderen is er volgende week zonda een nieuwe verkiezing waarbij de rela tieve meerderheid zal gelden. De ge- meenteraadsverkiezingen in Algerije zullen pas over een maand worden ge houden. De verkiezingsstrijd is niet fel geweest. verslaan. Er was vergunning verleend voor acht n0 i„ a i a -i Turkse dames. Er sprongen er evenwel ?PVK,£ril^,,mL°t:Ld,lLede,?„!alUC!? twaalf, in twee groepen van zes. Do beide springsters die zo ongelukkig te- vroeg afge- Assemblée zien de resultaten van deze verkiezingen voor de gemeenteraden -■ „l,* t« met veel belangstelling tegemoet. Voor waren te In Parijs b.v. zijn de meeste verkiezings-1 ei.nd 1961, wanneer de helft van de pro- vv?£J?e";„ ,.<p»-rto,-winfvon crphniirton in sohnollolcfllen. vinciale staten wordt hernieuwd en voor XL,r "e vergaderingen gehouden in schoollokalen, vinciale staten wordt hernieuwd, en voor r w'as bovendien geen proefsprin- waar 's avonds een groepje buurtbewo- 1963, wanneer de nieuwe verkiezingen§er aangewezen en de dames droegen ners samenkwam om naar een bepaalde voor de volksvertegenwoordiging zullen geen valhelmen. Door bepaalde manoeu- kandidaat te luisteren en zich, zoals gc- zij", zal er waarschijnlijk niet meer wor-| vres van de gezagvoerder van de Da- woonliik. koeien met gouden horens te den gestemd. Het is dus eigenlijk voor kota. werd ook recht op de wind ge laten beloven. enige jaren de laatste keer dat men een sprongen, hetgeen ongebruikelijk is. De communisten, die bij de jongste duidelijk beeld zal hebben van de poli- De vertegenwoordiger van de direc- verkiezingen zoveel parlementszetels tieke genegenheden van het Franse volk. teur-generaal van de Rijksluchtvaart- TN EEN ziekenhuis in Wassenaar is J- overleden de heer H. Ch. C. J. van der Mandere, vooral bekend als radiospreker over internationale poli tiek. Hij was bijna 76 jaar. De heer Van der Mandere. die o.a. werkzaam is geweest als journalist en bij de Volkenbond, verzorgde van 1938 tot midden '56 het buitenlands week overzicht van de Avro, een rubriek die grote belangstelling had van de luisteraars. Daarna leidde hij, eveneens voor de Avro-microfoon, ronde-tafelgesprekken over internationale politiek. Voorts schreef hij een groot aantal boeken op politiek en juridisch gebied. Prof. J. B. Kors O.P., voorzitter van de KRO, zal op 2 april officieel af scheid nemen van de KRO. Hoe men het wendt of keert, er is hier meineed gepleegd. Door wie staat niet geheel vast, maar de rechtbank noch de officier van justitie kan een dergelijke massale inbreuk op de rechts zekerheid over zijn kant laten gaan, zo riep hij uit. Haast nog verwarrender dan de ver klaringen over de mishandeling van Zwarte Riek waren de getuigenissen over de toedracht van het gevecht. Kees Manders hield staande dat hij het was geweest, die met één klap de reusach tige straatvechter had geveld. NOG GEEN UUR Ik lach om die klap, smaalde Teun van der V. echter, en hij gaf met verve zijn lezing: Toen ik op het podium wat met Zwarte Riek aan haar microfoon had staan sjorren, moest ik ineens de zaak uit. Iwan, de kelner, kwam op me af en op een gegeven ogenblik stonden we ieder met een stoel tegenover el kaar, maar Ik nam geen vechthouding aan. Ik zei nog tegen Manders; kun nen we er nou niet even over praten. Ik had toch een paar dagen eerder zeventig gulden verteerd, maar Man ders wou niet praten. Het is nou te laat zei-die, en hij gooide zijn kelners een paar volle drankflessen toe. Toen ineens kreeg ik een klap met zo'n ding op mijn achterhoofd. De hele fles spatte uit elkaar, ik draaide me om, en toen kreeg ik weer zo'n klap mid den in m'n gezicht. Mijnheer de pre sident, dat zou een os hebben geveld en ik ging tegen de grond. Ze hebben me nog getrapt en geschopt en het laatste wat ik hoorde was: slacht 'm maar, je krijgt nog geen uur voor 'm. De president, mr. H. Winkel, achtte het nodig deze laatste woorden voor zijn mederechters te verduidelijken. Hij bedoelt, zei hij glimlachend, dat ze voor die aframmeling blijkbaar geen gevangenisstraf behoefden te vrezen. De rechters knikten. Teun van der V. mocht weer gaan zitten. Hij stak zijn keurige brilfoudraal, waarmee hij waar dig had staan gesticuleren, in zijn bin nenzak. De officier van justitie ging in zijn requisitoir uitvoerig in op het ver leden van de geweldenaar: dertien vonnissen, waarvan vier wegens weer spannigheid, vier wegens vernieling, vier wegens mishandeling en een wegens opruiing. Verder verbleef Van del- V. viermaal in een gesticht om een kuur tegen zijn verregaand alcoholisme te ondergaan. Niets mocht baten. Voor waardelijke straffen moesten steeds wegens recidive in onvoorwaardelijke worden omgezet. Op het ogenblik ver blijft Van der V. in de Hoornse ge vangenis, omdat het gerechtshof te Amsterdam in verband met de rel in het "Uiltje de tenuitvoerlegging van dne maanden voorwaardelijke gevangenis straf had gelast. De officier motiveerde zijn op zich zelf voor lokaalvredebreuk zware eis van zes maanden en terbeschikkingstel ling met een dringend beroep op de generale preventie. Het is de afgelopen weken ge bleken dal lieden uit zijn omgeving zich achter Van der V. hebben ge schaard, en Manders met bedreigingen en intimidaties hebben achtervolgd om hem af te brengen van belastende ver klaringen. Zo is hij vandaag nog opge beld door een onbekende, die hem toe voegde dat hij maar beter niet naar deze terechtzitting moest gaan. Aan deze lieden moet worden ingescherpt dat verstoring van de openbare orde iels is dat wij hier zeer hoog opnemen. Rond Van der V. is een soort maat schappelijke minimum-toestand ont staan. Zo'n situatie kan epidemisch werken. Deze woorden van de officier veroor zaakten een lichte deining op de pu blieke tribune, waar een groot aantal trawanten van de straatvechter zat samengehokt. BOTSING Mr. Huygens, die gedurende de zit ting enkele keren in botsing was ge komen met het beleid van de president, deze had hem enkele malen onder- broken, en mr. Huygens had zich toen beklaagd over een „hondse behande ling" schilderde met gevederde taal zijn portret van de omgeving van Man ders' Uiltje, het Thorbeckeplein. „Een centrum, van prostitutie, zwijnerij en ontucht. Stel u voor. heren rechters, dat men een zaak wil openen waarin men ook de leden van bijvoorbeeld uw rechtbank zou willen ontvangen Dan zoekt men toch niet bij voorkeur deze mestvaalt uit? Als men daar dan toch zijn negotie heeft gevestigd, moet men dan zo vreemd opkijken als deze goeiige gorilla mr. Huygens wees naar zijn geweldige cliënt in de ver dachten bank op een gegeven dag zijn zware bas wil paren aan het zoet gevooisde geluid van Zwarte Riek? Neen immers, mijnheer de president. U en de andere rechters, als mannen van de wereld, u begrijpt toch ook wel dat dit soort voorvallen in dit milieu aan de orde van de dag is.En het wordt daar ook nog opgevat als een soort amusement". Mr. Huygens haakte hier in bij de verklaringen van Corrie Bouwmeester, die giechelend van de pret als getuige de rechtbank had verteld hoe eens on der grote hilaritteit een man zich mid den in het Uiltje had ontkleed. Hij moest zich wel weer aankleden, maar hij werd er niet uitgesmeten, vertelde zij. Een andere gast had zich zelf eens met vier flesjes bier uitvoerig besproeid. Ook dat had niet tot een gewelddadige uitzetting geleid. Om de sfeer in het Uiltje en de daar boven gelegen privéclub van Manders nader te schetsen had mr. Huygens Wimpie W. laten dagvaarden, die enige tijd geleden tegen Manders een klacht wegens bedreiging tegen het leven had ingediend. Mr. Huygens uitte nog scherpe kritiek op het rapport van de gerechtelijke psychiaters, die geen con tact hadden gezocht met de genees heren die Van der V. eind vorig jaar in de Ursulakliniek te "Wassenaar tegen zijn alcoholisme hadden behandeld. De psychiaters hadden zich naar zijn smaak schuldig gemaakt aan een ver onachtzaming van de meest elemen taire beginselen van hun beroep. De raadsman vond tenslotte dat Teun van der V. genoeg heeft geboet voor- zijn optreden in het Uiltje: met een slachtpartij en een omzetting van drie maanden voorwaardelijk. Hij vond dat de rechtbank nu 'niet nog eens de straffende hand over zijn cliënt moest uitstrekken. Bied hem de helpende hand, en stel hem voorwaardelijk ter beschikking van de regering. Ik heb hem gezegd: „het is je laatste kaps", zo zei hij. De rechtbank zal op 20 maart uit spraak doen. radio vandaag ZATERDAG De Groningers zijn vanmiddag aan de beurt in de streek- uitzendingen. 't Ken vraizen, 't ken deuen heet het programma dal om 2.55 uur begint. Om vijf uur bespreekt Theo Uden Masman de nieuwste plaatjes (Hilv. D.' Hilversum 2 heeft een overwegend ernstig programma. Op de andere zen der het gebruikelijke Plein 8 uur 13, gevolgd door het aloude, maar nog steeds aardige spel Het hangt aan de muur en hel tikt. Liefhebbers van Engels amusement kunnen vrijwel de hele avond op het lichte programma van de BBC terecht. Een makkelijk aansprekend werkje is de Simple Symphony van Ben jamin Britten. Dit vierdelige werk je, gevolgd door het pianoconcert in Bes, op. 29 van de eveneens En gelse componist Berkeley, wordt in het middagprogramma om 3.35 (Hilv. 1) uitgevoerd door het Radio Kamerorkest o.l.v. Frits Knol. De piano-solist is Colin Horsley. De Rotterdamse pianist Bram Boelee is de solist in Griegs piano concert, dat vanavond om 7.40 (Hilv. 2) wordt uitgevoerd door het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Bernard Haitink. Het programma wordt geopend met de Ouverture Das Marchen von der schonen Me- lusine van Mendelssohn. De Schotse symfonie, eveneens van Mendelssohn, besluit het avond programma over Hilversum 2 om 11.22. programma's ln het kort ZONDAG 8 MAART RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend VARA: 8.00 Nws; 8.18 V h platteland; 8.30 Gev progr; 9.45 Geestelijk leven, caus; 10.00 Gram; 10.35 Boekbespr; 10.45 Cabaret; 11.15 Omr ork. middag AVRO; 12.00 Lichte muz: 12.30 Sport- spiegel; 12.35 Orgelspel; 13.00 Nws en SOS-ber; 13.07 De toestand in de wereld, caus; 13.17 Meded of gram: 13.20 Gevar progr v d strijdkrachten; 14.00 Boekbespr; 14.20 Kamerork en solist; 15.10 Middel eeuwse levensvreugde, caus; 15.30 Gram; 15.50 Dansmuz; 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Lichte muz; 17.30 V d jeugd; 17.50 Nws, sportuitsl en sportjourn. avond VPRO: 18.30 Korte Ned Herv kerkd IKOR: 19.00 V d jeugd; 19.30 De open deur, causerie AVRO: 20.00 Nws; 20.05 Operettemuz; 20.50 Mag ik mij even voor stellen? Mijn naam is Cox!, hoorsp; 21.25 Gram; 21,45 Vakantie in Spanje; 22.00 Koorzang: 22.15 Act; 22.30 Gram; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitsl; 23.20—24.00 Met de Franse slag. HILVERSUM II 298 m. ochtend KRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.25 Plech tige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws en wa- terst; 9.45 Geestelijke liederen. IKOR 10.00 Muz v d zondag; 10.15 Oud-Kath Hoogmis. 11.30 Vragenbeantw; 11.45 De Kerk in de spiegel v d pers. middag NCRV: 12.00 Gram; KRO: 12.15 Apolo gie; 12.35 Instr octet; 12.55 Gram; 13.00 Nws; 13.05 De hand aan de ploeg caus; 13.10 De Wadders, hoorsp m muz; 13.30 Lichte muz; 13.45 Boekbespr; 14.00 V rl jeugd; 14.30 Violen en clavecimbel; 15.00 De vliegende Hollander; 15.10 Gram; 15.30 Muz caus; 16.00 Sport: 16.30 Vespers Convent van Kerken; 17.00 Geref kerk- dienst. avond NCRV: 18.30 Gram; 18.35 Koorconc; 19.00 Nws uit de Kerken. 19.05 Koorconc; 19.30 Het Evangelie van Johannes, lezing KRO: 19.45 Nws; 20.00 Het naadje van de kous: ,20.15 Cabaret; 20.45 Gram; 21.20 Caus; 21.30 Het leven van de Heilige He lena. hoorsp; 22.20 Lichte muz; 22.40 Gram: 22.45 Avondgebed en lit. kal; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Utrechts Sted ork. MAANDAG 9 MAART RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. 8.00 Nws; 8.18 De matrijspoort. VPRO: 10.00 Voor de oude dag, caus; 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gram; 11.10 Z> geunerork; 11.40 Bas en piano. middag 12.00 Dansmuz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Ham mondorgel en zang; 13.00 Nws; 13.15 Voor de Middenstand; 13.20 Instr octet; 13.45 De weg naar volwassenheid, caus; 14.00 Viool en piano; 14.30 Het leven, hoorsp; 15.40 Gram; 15.50 Zestig minuten voor bo ven de zestig: 16.45 Volksmuz; 17.05 Pia noduo; 17.20 Lichte muz; 17.50 De socia le kant van het militaire leven, caus. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 18.25 PvdA: pol caus; 18,40 Virginaalspel; 19.00 Parlementair overz; 19.15 Muzikale caus; 19.45 Regeringsuitz: De Zilvervloot. Een spaarpotpourri, met authentieke Surinaam se en Antilliaanse muziek door het Ork Guyana en het Duo Julien Coco en Ot- mar Fraai; 20.00 Nws; 20.05 Lichte muz; 20.30 Cabaret: 21.00 Etherforum; 21.40 Maandagavondkron; 22.10 Dansmuz; 22.30 Strijkork: 23.00 Nws; 23.15 Gram; 23.35— 24.0" Lichte muz. HILVERSUM II 298 m. ochtend NCRV; 7.00 Nws en SOS-ber: 7.10 Ge wijde muz; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Sportuitsl; 8.25 Gram: 9.00 V d zieken; 9.30 V d vrouw; 10.15 Theologische etherleergang; 11.00 Gram; 11.30 Quizprogr. middag 12.00 Lichte muz; 12.25 V boer en tuin der; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 13.53 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Marinierskapel; 14.05 Schoolradio; 14.30 Gevar progr; 15.30 Vocaal conc 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gitaar en piano: 17.00 V d kleuters; 17.15 V d jeugd-' 17.30 Gram; 17.40 Beuvsber; 17.45 Rege ringsuitz: Rijksdelen Overzee. Surinaamse impressies, door Carla Schultz. avond 18.00 Orgelspel; 18.30 Fries progr; 18.45 Gram; 18.50 Openbaar kunstbezit: 19.00 Nws; 19.10 Nederl volksliederen; 19.30 Ra diokrant; 19.55 Op de man af; 20.00 Zendtijd politieke partijen; 20.15 Gram- 20.15 Gram; 20.2j David Copperfield, hoor sp; 21.40 Lichte muz; 22.00 Volk en Staat, caus; 22.15 Muz caus; 22.40 Gram 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws- 27 15 Kon Mil Kapel; 23,45—24.00 Gram.' TELEVISIE avond NTS: 20.00 Journ en weeroverz; '0 POiitj^e partijen; 20.27 Pauze: Zendtijd politieke partijen. KRO 20.37 Sportprogr: 20.57 Voetlicht en came ra; 21.27 Herdenking v d tenor Loui* Mornson; 21.42 Interpol, documentaire; «2.12 Epiloog.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7