WAROME m KAPPIE en de Kletzkische vlam Zaterdag 7 maart 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 „Verkiezingen Interesseren me helemaal niet" Maan D' GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Gemengd HOGE RAAD HERZAG EIGEN 1 ARREST NIET Jazz Afgewezen Belangrijk Vijftien doden bij J vliegramp in Nicaragua Jack Dunkley Zeil aau de slag Uit de kerken fli fl'ÏÏW- Ciska Vandersluys ai sdt* *T" Harry Pulleman Piet v. d. Velden 4^ Rob Oord WÊÊk. j Frans Noltee Wat ZIJ willen horen en zien „Nauwe pijpjes, zwarte kousen? Het zijn kinderen die geen hobbies hebben en die willen opvallen." Dat is kort en duidelijk de mening van Corrie Visser uit Dordt. CORRIE is zeventien en leer linge van het Gemeentelijk Lyceum in Dordrecht (klas 4 b). Ze heeft snel haar me ning klaar en formuleert die duide lijk. „Oh, dat is geen probleem, wat ik zou doen ais ik honderd gulden ineens cadeau kreeg. Ik zou er boe ken voor kopen. Vooral romans; maar in elk geval boeken, waar ik later ook nog iets aan heb." Corrie is lid van een amateurtoneelclub, doet af en toe iets voor de jeugd- omroep Minjon en is bestuurslid van de schoolvereniging. DAT LAATSTE is Fran-s Noltee (171 ook. Hij is leerling van hetzelfde Lyceum, eeu klas hoger dan Corrie. Hij heeft een hobby die weinig jongens mè' hem zullen hebben. „Ik kweek vetplanten", vertelde Frans Noltee me. Thuis of ergens an ders?, vroeg ik. „In een kas, bij een ander. Een eigen kas heb ik niet en dat is duur. Hoeveel planten? Vijfhon derd, o'enk ik. Er zitten vijftig ver- jtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiiiji. ."ÉT* Ww toen de krant ons zoveel vertel de over wonen en over goed en modern wonen, ben ik daar uiter aard ook over gaan denken. En ik constateerde, dat het vraagstuk heel veel kanten heeft. Allereerst al; hoeveel mensen zijn er, die wel ergens huizen, maar die fei telijk toch niet wonen. Want dat veronderstelt toch. dat je een huis hebt, waar je in gezinsverband met elkaar leeft en je in de be slotenheid. de eigen sfeer daarvan kunt terugtrekken. Duizenden zijn er in onze tijd, die deze gele genheid tot wonen niet hebben, die inwonen, die verspreid wonen, die te klein wonen en noem maar op, wat er meer voor woning nood is in deze tijd. Ik hoop maar. dat ook na de verkiezin gen dat vraagstuk alle aandacht houdt. Want opheffing van de woningnood is één van de eerste voorwaarden voor goed wonen. In de tweede plaats is goed wonen een kwestie van welvaart. Oude ren zullen zich nog weten te her inneren. dat zo'n vijftig jaar ge leden voor heel velen goed wonen al bereikt was, als een jong echt paar beschikte over een bed, een paar biezen-gematte stoelen es. een tafel, (waarover dan een ta felzeiltje kwam te liggen;, plus wat kook- en etensgerei. In de loop der tijden is dat wel veran derd. Toen er meer welvaart kwam, ook bij de gewone man, werd ook de woninginrichting verbeterd. Maar men kon moeilijk anders, dan in die wo ninginrichting nadoen, wat men bij de vroeger reeds welvarender mensen in huis had gezien. Deze meer-welvarenden waren in de loop van de eeuwen met hun wo ninginrichting al aan de mode on derhevig geweest. Was het niet begrijpelijk, dat de nieuwe wonin geninrichters één of meer modes achter waren? Gelukkig, de wel vaart duurde en groeide en de achterstand liep in. Daarbij kwam dat de nieuwe woningen een an dere inrichting vroegen, neen. er om schreeuwden, terwijl de mo derne ontspanningsmiddelen meer en meer meewerkten, om moeder de vrouw zo in haar spulletjes te zetten, dat ze het wat gemakke lijker kreeg en niet de ganse lie ve dag achter haar huishouden behoefde aan te sloven. Dan dacht ik ook nog aan iets anders, We moeten ons huis zó inrichten, dat het prettig is. maar toch ook zo, dat we geen slaaf van onze meu belen worden, We moeten er als het ware los van staan. Zoals het met ons wonen hier op aarde toch feitelijk helemaal is; we moe ten ook ons meubilair bezitten als niet-bezittenden. En we moeten wonen, zo. dat we weten: we heb ben hier geen blijvende, maar een tijdelijke woning schillende soorten onder en ik doe het nu drie jaar. Honderd gulden beste ik zou er een fototoestel voor kopen om mijn planten te fotogra feren". DE VERKIEZINGEN van deze maand boeien Frans Noltee geenszins. ..Neen, het kan me eigenlijk niks sche len op welke partij mijn ouders stem men", zei hij. ,,Op school? Neen, we praten er nooit over". „Wij wel. viel Cor rie Visser in de rede. „De gang van zaken bij de verkiezingen is ons uitgelegd bij het vak staatsinrichting. Ik weet op welke lijst mijn ouders hun stem uit brengen. De verhalen over de verkie zingen links en rechts lees ik niet; wel straks de uitslagen. En alle pamfletten over de verschillende politieke partijen die ik in handen krijg lees ik ook: mag ik zeggen, dat ik om sommige pamflet ten soms wel moet lachen?" 122 AGRIPPA begroette hem schijn baar verheugd en liet hem het paleis zien. Openhartig bewon derde Titus de bezielde schoonheid van het huis en met enige naijver de natuurlijkheid en zekerheid, waarmee Agrippa als gastheer op trad. Hoezeer Agrippa en het huis ook in zijn smaak vielen, de prinses stelde hem teleur. Kort voor men aan tafel ging, was hij aan haar voorgesteld- Hij was eraan gewend spoedig met vrouwen te kunnen opschieten, maar deze vrouw luis terde beleefd en beheerst naar zijn eerste zinnen en reageerde verder niet. Hij vond haar koel en hoog moedig. Haar donkere, enigszins hese stem bevreemdde hem. Hij besteede onder het eten weinig aan dacht aan Berenice, doch des te meer aan het overige geselschap. Hij was vrolijk, een prettig vertel ler en men luisterde graag en op merkzaam naar zijn woorden. Vooral met overste Jachim kon hij het heel goed vinden. Hij vergat de prinses en wisselde gedurende de maaltijd ten hoogste enige be leefdheden met haar. De maaltijd was afgelopen. Berenice stond op. Ze was extravagant gekleed. Haar gewaad bestond uit één stuk, zoais men hier meestal droeg, en was van kostbaar brokaat met zware plooien. Ze knikte Titus noncha- lant-vriendelijk toe en klom de trappen op. waarbij ze haar hand luchtig op de schouder van haar broer steunde. Werktuiglijk keek Titus haar na. Hij was met overste Jachim in een schijnbaar heftig debat geraakt over technische mi litaire problemen. Plotseling mid den in een zin, hield hij op, kregen zijn onrustige ogen een scherpere uitdrukking en keek hij de prinses na, die langs hem liep. Enigszins dwaas bleef zijn mond met de kleine tanden half open staan. Zijn knieën beefden. Onbeleefd liet hij de overste staan en liep broer en zuster na. Wat een gang had deze vrouw. Deze vrouw liep niet, daar was maar één woord voor, dat Homerus ook steeds gebruikte, ze zweefde voorbij. Het was natuurlijk bela chelijk dit dichterlijke woord van Homerus zo alledaags te gebrui ken maar voor de gang van deze vrouw bestond geen ander woord. Deze vrouw zweefde voorbij. ,,U schijnt erge haast te hebben", zei ze met haar diepe stem. Tot dus verre deed deze enigszins schor re stem hem niets en had hij haar zelfs afstotelijk gevonden, maar nu wond ze hem plotseling op en vond hij haar vol vreemde ver leidingen. Hij mompelde, dat mi litairen altijd haast hadden. Het klonk niet bijster overtuigend en meestal had hij we] een beter ant woord bij de hand. Hij deed erg jongensachtig en onbeholpen ijve rig. Berenice merkte wel wat voor indruk ze op hem maakte. Ze vond hem sympathiek en van een bijna vierhoekige bekoring. Ze hadden het over fysiognomie en grafolo gie. Dat hoort er in het oosten nu eenmaal evengoed bij als in het westen. Berenice wou Titus' schrift graag zien. Titus haalde dus zijn wassen tablet met gouden randen te voorschijn, lachte kwa jongensachtig en begon te schrij ven. Berenice was verwonderd. Dat was toch in iedere haal het schrift van zijn vader. Titus gaf toe, dat hij een grap had uitgehaald. Eigen lijk vertelde hij had hij geen eigen handschrift meer, zó vaak had hij het handschrift van ande ren al nagebootst. Berenice las, wat hij geschreven had. Een versregel uit een «modern epos. ,,De adelaars der legioenen en hunne harten slaan de vleugels uit voor een vlucht". Ze werd ern stig, aarzelde een ogenblik, wies toen zijn letters uit en schreef: ,,De vlucht der adelaars kan de Onzicht bare in het Allerheiligste niet ver duisteren." De jonge generaal be keek haar handschrift. Het was schools-correct, maar nogal kinder achtig. Hij overlegde, wies haar woorden niet weg, maar schreef eronder: „Titus zou de Onzichtbare in het Allerheiligste willen zien". (Wordt vervolgd) Advertentie Voor hellere Baby-huidje BABYDERM-POEDER ^AN VALT het woord: maan. En onmiddellijk volgen twee menin gen. die lijnrecht tegenover elkaar staan. ,,Ik ben er vast van overtuigd dat we, zeg over 25 jaar, op de maan kunnen komen", zegt Frans Noltee. „De hele ruimtevaart kan me ge stolen worden en ik geloof er niks van d'at er iemand over 25 jaar op de maan kan landen", vindt Corrie Visser. <En daarmee is het maan-probleem dus opgelost? We weten wel beter, maar het is interessant te vernemen dacht ik dat ook jongeren in Nederland een uitgesproken mening over die ruimtereizen hebben en niet alleen Wernher von Braun. En het is aan die jongeren gegeven om mee te maken of d'e voorspellingen van de Amerikaan geworden Duitser kloppen. sche scholen. Meningen, die in de loop van de komende jaren wellicht nog grondig worden herzien; misschien ook niet. Maar meningen van een groep jon geren, die een behoorlijk deel van de Nederlandse bevolking uitmaakt. En daarom de moeite waard. Corrie Visser en Frans Nolteebei den uit Dordrecht en leerlingen van het Gemeentelijk Lyceum daar. Om voor Gehoord en Gezien" hun mening te zeggen, kwamen zij naar Rotterdam ivaar deze foto werd gemaakt. Advertentie DEN HAAG Hoewel de procu reur-generaal enige weken geleden geheel was teruggekomen op zijn enkele jaren geleden ingenomen standpunt, heeft de Hoge Raad zijn j eigen arrest in de zaak betreffende de prijsmaking van het schip Nyugat niet herzien. pl&KA VANDERSLUYS en Harry G* Pulleman van het Libanon-Ly- ceum te Rotterdam heb ik gisteren al aan u voorgesteld, gevraagd of ze het vinden alleen met jongens of alleen met meisjes in de klas te zitten. Neen, zeiden ze zeer heslist, „Door dat je „gemengd-" in de klassen zit leer je elkaar beter kennen en wordt de verhouding jongen-meisje veel eer lijker en niet achterbaks". „Maar als het er op aan komt zijn de meisjes wel dictatoren en meestal zijn ze meer mans dan de jongens", vond Harry Pulleman. „Jongens en meisjes in de klas is gewoon; en goed'. Ik zou het niet an ders willen", zei Corrie Visser. Ik heb de discussiegenoten gevraagd of ze wel eens aan een radioknop draaiden en dat deden ze natuurlijk allemaal, „Waar stop je o'an?", vroeg ik. „Zo gauw ik inheemse muziek hoor. bijvoorbeeld Arabische", zei Cor rie Visser (Dordrecht). „En ook bij jazz. Maar niet bij Beethoven". Dit schip, varende onder Hongaarse vlag, maar eigendom van een Zwitserse maatschappij, werd in april 1941 door de Koninklijke Marine in de Indische wate ik heb alletwee ren prijsgemaakt toen de diplomatieke prettiger zouden betrekkingen tussen Hongarije en Neder- - - lartd waren verbroken en onder Hon gaarse vlag varende schepen als vijande lijke werden beschouwd. „Ik weet tevoren al of er jazzmuziek is of niet", vertelde Ciska Vandersluys (Rotterdam). ,,Is die jazz er niet dan zet ik de bandrecorder aan; c'ie zit helemaal vol met jazz". ,,Ik stop met draaien aan de knop als ik een goed hoorspel ontdek of een concert", is de mening van Rob Oord (Delft). „Het ligt aan de tijd' van de dag", zei Frans Noltee (Dordrecht).'s Avonds zal ik bijvoorbeeld wel naar Beetho ven luisteren, en overdag naar Zuid- amerikaanse of zigeunermuziek". De Nyugat werd naar Soerabaja ge bracht en daar enige maanden later bij de inval van de Japanners tegelijk met een aantal andere schepen tot zinken ge bracht. Na de oorlog wenste de Zwitserse maatschappij van de Nederlandse staat een schadevergoeding van 9.5 miljoen gulden te ontvangen, omdat men stelde, dat de prijsmaking onrechtmatig zou zijn geweest. In eerste aanleg diende deze zaak voor de Hoge Raad, want volgens de wet komen zaken aangaande prijs en buit niet voor lagere rechters. De Hoge Raad wees de vordering af, waarop de maat schappij revisie aantekende, te vergelij ken met hoger beroep. De Hoge Raad dient dan met zeven in plaats van vijf leden nogmaals over de zaak te oordelen. Ook ditmaal overwoog de Hoge Raad. dat de prijsmaking volgens de Londense besluiten rechtmatig is geweest. Of zij wellicht strijdig was met het volken recht werd niet in beschouwing geno men. daar een recente wetswijziging de Nederlandse rechter, behoudens in be paalde gevallen, verbiedt de nationale wet te toetsen aan internationale rechts regelen. llllllllllllllllllllllllillllllllllllilllllltllilllllllllllllllllllllllllfllilllllll Nog één vraag stelde ik: Wat vind je nü belangrijk? Frans Noltee antwoordde op die vraag eerlijk en als een zeventienja rige: „Belangrijk vind ik het of ik een zes voor mijn wiskunde heb. want ik wil naar Wageningen. landbouw ingenieur worden. En verder: wat er in Afrika en speciaal in de Kongo gebeurt". En Corre Visser? Niet minder spon taan was haar antwoord: „Belangrijk nü? Of ik over ga. En: hoe er gerea- Het toestel, een Vickers Viscount van geerd wordt op a'e enquête die wij i Taca Airlines, was juist opgestegen toen als bestuur van de Schoolvereniging i twee motoren uitvielen. Het vliegtuig hebben rondgestuurd over het betalen zwenkte scherp naar links en vloog te- van schoolgeld. Ik zeg: Ja. Maar watgen een boom aan het einde van de de anderen zeggen vind ik reuze be-startbaan. Omstanders zagen de vier langrijk." overlevenden uit het brandende wrak «r»,. komen en hoorden anderen daarbinnen ^FOMAAR LOSSE vragen en antwoor- om hulp roepen, doch uit angst voor den, gesteld aan en gegeven door ontploffingen durfden zij geen reddings leerlingen van middelbare en techni- pogingen te ondernemen. MANAGUA (Reuter, U.P.I.) - g Een vtóegramp nabij het vliegveld van Las Mercedes in Nicaragua heeft gisteren aan vijftien personen het le- g ven gekost. Er waren vier overleven- den: twee stewardessen en twee pas- sagiers. miniminiummilium DE NATUUR IN EN OM UW HUIS Vele overblijvende vaste tuinplanten. Als de planten dus allemaal ontdekt die in de herfst vlak boven de grond zijn krijgt men weer overzicht in de zijn afgesneden en met groene sparre-j border en zal men de 'grond ook eens takken of met turfmolm zijn bedekt zul- los moeten maken. Het is nuttig in- len als het nu niet hard meer vriest!dien de bovengrond tussen de planten van dat dek verlost moeten worden. De wordt los gespit; lucht en zonnewarmte turfmolm dient men in ieder geval te'zullen dan ook verwijderen, doch die kan als grond verbetering dienst doen en die spit men De amateur-tuinier dient steeds enke le seizoenen vooruit te denken en aanstaande herfst profiteren wil wie van dus maar onder. Soorten die wat beter tegen de koude konden die dus rnet sparregroen zijn afgedekt kunnen het nu geheel zonder bedekking stellen. Het groen wat dus nu vrij komt wordt nog enkele weken over de planten ge legd die men van de turfmolm ontdaan heeft. Toen Kappie vernam, dat hij zo- juist een revolutie in Ruwania had we- die piachtige lilakleurige heilstasters zalten te voorkomen, was hij erg benieuwd ze nu zo spoedig mogelijk moeten be-om te horen, hoe hij dat precies had beter inde grond kun-stellenze kunnen dan direct na ont- klaargespeeld. 1 0J- vangst gepoot worden en omdat de men meeste soorten wel ongeveer een hoog- rotte koemest kan bemachtigen is (e van één meter bereiken is het nut. het nuttig die ondiep onder te spitten. Ug jndien zg op de achtergrond in de doch men kan het ook heel goed red- border gepoot worden Er zijn den met de bekende tuin- en gazonkor- WOQrdig 0()k roze en rüde k]em.en ep relmest. Per vierkante meter hebt u er dle zjjn ook bijzonder fraai dertig gram van nodig. NED. HERV. KERK Beroepen te Hollandia, Ned. Nieuw- Guinea, voor de Nederlands sprekende gemeente der Evang. Chr. Kerk, W. Si- rag te Vlaardingen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bennekom (vac. P. Rje- l mersma), S. de Vries te Buitenpost: te Midsland op Terschelling, \V. A. Jel- sma te Woudsen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Maassluis. M. S. Roos te Alphen aan de Rijn en C. v. d. Weelde te Leiden. Beroepen te Tholen, Ohr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Middel- harnis, H. Rijksen te Vlaardingen. nen doordringen. Tegelijkertijd zal ook bemest moeten worden: als oude, die op een zuiltje, midden in het ver trek stond. „Hier heb je de brand, waar we naar hebben gezocht, jong," fluisterde Kap pie. „Wat zei die kerel daarnet ook al weerDooft de vlam... dan staat het land in brand. Deksels! Ik geloof dat ik begin te begrijpen, wat die zoge naamde brandweer van plan was!" Doch de Majordomus zei alleen maar: „Dat zal vorst Kletzky zelf wel uitleg- gen." I Daarop klopte hij beleefd aan een deur en liet Kappie en de maat buigend 1 Intussen bemerkten zij niet, dat aan YÏen' 'iet e'"de van de zaal een waardige ge- Nieuwsgieng betraden de beide zeelie- stalte uit zijn zetel was opgestaan en den een staatsiezaal. waarin hen het op hen toekwam. I eerst een lustig brandende vlam opviel, „Brave borsten, laat mij u bedanken voor hetgeen gij voor het Huis Kletzky hebt gedaan!" sprak de vreemdeling, toen hij naast hen stond. „Deksels., is me dat schrikken!" riep Kappie B-bent u d-de pr-prins?" stotterde de maal op eerbiedige toon. „Inderdaad, vrind," antwoordde de vorst. „Zolang deze vlam hier brandt, tenminste. En dank zij uw kapitein doet hij dat nog. Maar kom, laat ik wat meer vertellen over de toestanden in mijn rijk. Dappere, pientere lieden als u, kunnen mij wellicht raad verschaf fen, want de tijden zijn zwaar...." GEREF. GEMEENTE NEDERLAND Bedankt voor Rijssen: Chr. Woestijne te Barneveld. d. EMISSIE VOLKSWAGEN WOLFSBURG De Volkswagenfa- briek zal overgaan tot uitgifte van een obligatielening van DM 150 miljoen. De helft van deze lening wordt via een banksyndicaat geëmitteerd. De op brengst dient voor investeringen en vergroting van de produktie.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2