Sinister komplot in Njassaland ontdekt DE DERDE FASEboterprijsi WAS: DODEN! gedaald Britse gouverneur stond boven aan de zwarte lijst KRIJGSRAAD OP WITTE HUIS VISSERS VAN VEERE NAAR COLIJNSPLAAT INDUSTRIE DINGT NAAR ITALIAANSE KOMPELS Werkloosheid blijft dalen De honden lusten er brood van PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Sevenum schaft middeleeuwse belasting af Rode lap Over Berlijnse crisis SNELLE GROEI VAN NIEUWE VLAGGESCHIP Bejaard slachtoffer van kolendamp Naschade watersnood wordt nu geregeld Boekhouder uit Borger gearresteerd Liberalisme is de wet van de Euromarkt Oud-gezagvoerder verkeerd beland Einde conflict bij S.A.S in zicht Motorrijder gedood Soldaat schoot meisje dood ONGELUK TIJDENS MILITAIRE OEFENING BERECHT „Boze Beer eist zelfstandigheid voor Indianen Nieuwe hoop voor ontslagenen Lindbergh nagevolgd Amerikaanse straal vliegtuigen mogen bij Djakarta landen De Bilt: minder wind Wisselvallig Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503;- Chefrdü. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee. Havenpark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1548 Zaterdag 7 maart 1959 BLOEDBAD NET VERIJDELD Van onze correspondent LONDEN. Even voor de tamtams met hun doordringend ge dreun deze week in Njassaland. het Britse protectoraat in Oost- Afrika. het sein zouden geven voor het begin van een vreselijk bloed bad, heeft het Britse gezag krachtig ingegrepen. Sir Robert Armitage, de Britse gouverneur, bevestigde vrijdag in Blantyre, de hoofdstad van Njassaland. dat een 'massale moordpartij op de blanke bevol king van het protectoraat op het punt heeft gestaan te beginnen. Sir Robert weigerde verdere bijzonderheden te geven. Hij her innerde slechts aan het verbie den van de Afrikaanse Congres partij, de arrestatie van een groot aantal inheemse politici en de krachtige acties van het leger en de politie tegen de opstandige inheemse bevolking, die 35 negers het leven heeft gekost. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. Op de Leeuwarder zuivelbeurs onderging de prijs van room boter gisteren een scherpe daling, name lijk van 3,57 tot 3,19 gulden per kilo, dus 38 cent. Dat zal over enige dagen als de botervoorraden in de winkels zijn ver kocht ook van invloed zijn op de winkel prijs van verpakte roomboter. Deze prijs zal naar verwacht wordt ook een flinke daling te zien geven. Sir Robert Armitage, de Britse gouver neur van Njassaland. Hij kondigde in het protectoraat de noodtoestand af om een bloedbad te voorkomen. Ondanks het feit dat er in Njassaland een strenge censuur wordt uitgeoefend op de uitgaande perstelegrammen zijn er intussen toch voldoende bijzonderheden bekend 'geworden over het sinistere Over de hand- en spandiensten is de laatste jaren veel te doen geweest. In de dorpen waar ze gehandhaafd blij ven in het Noordlimburgse thans nog in Venray en Maasbree krijgen de inwoners elk jaar een belastingaan slag in de vorm van een oproep om een tot drie dagen te komen werken in dienst van gemeentewerken. Men kan deze vorm van belastinghef fing af kopen". Velen maken daarvan gebruik en er zou geen woord over wor den gerept als het geld werd geïnd via een verhoging van- bijvoorbeeld de straatbelasting. De naam hand- en spandiensten werkt op een aantal recal- citranten echter ieder jaar weer als een rode lap op een stier. Zij komen er tegen in het geweer of melden zich demonstratief met een schop over de schouders. Ook zijn er, die een dagje buiten werken wel pret tig vinden. De opzichter van gemeen tewerken vangt deze mensen op en zet hen bijvoorbeeld bij een fietspad aan i li.* at - i - [bet werk. Daarbij wordt altijd geducht komplot dat m Njassaland in elk geval voor het ogenblik is|de lijn getrokken, verijdeld. Een terreurorganisatie van inheemsen, basis van waaruit de terreurorganisatie genaamd Kwatsja (Dageraad) had in i haar werk zou doen. Eigen nieuwsdienst VENLO De raad van de gemeente Sevenum in Noord-Limburg heeft de knoop doorgehakt en de gemeentelijke hand-, span- en trekdiensten afge schaft. Zij zijn vervangen door een minder anachronistische wijze van be lastingheffing. Sevenum was tot dus ver één van de drie dorpen in Noord- Limburg, waar deze middeleeuwse vorm van belastingheffing geschiedde. WASHINGTON (Reuter) Op het Witte Huis is gisteren een be langrijke vergadering gehouden over de crisis om Berlijn. Met de president waren de kopstukken van het departement van buiten landse zaken, van defensie en van de inlichtingendienst bijeengekomen. Ook vice-president Nixon was aan wezig. Om de nadruk te leggen op de eensgezindheid van de Ameri kaanse natie waren ook de leiders van de beide grote partijen uitge nodigd. Over genomen besluiten werden geen mededelingen gedaan, afgezien van de bekende formule dat het Westen Ber lijn niet zal prijsgeven, doch bereid blijft tot onderhandelingen. Verder nieuws over de Berlijnse crisis was gisteren: i Te Parijs heeft generaal de Gaulle 1 een langdurig onderhoud gehad met de Russische ambassadeur Vino gradov Het initiatief was uitgegaan van de Russische diplomaat. De kwestie-Berlijn en andere inter nationale vraagstukken zijn be- sproken. Er is geen sprake van een uitnodiging aan de Gaulle voor een bezoek aan Moskou. o Macmillan zal op 19 maart naar Washington gaan en vervolgens naar Ottawa om de resultaten van zijn bezoek aan de Sowjetunie te be spreken. o Volgens onbevestigde berichten uit Washington wordt er achter de schermen onderhandeld tussen Oost en West-Duitsland over mogelijk heden om tot een hereniging van de heide delen van Duitsland te komen. In Bonn is bekend gemaakt dat de Westduitse regering nog altijd niets gevoelt voor het scheppen van een gedemilitariseerde zone in Midden- Europa. Hierover heeft Macmillan vorige week met Kroesjtsjcf ge sproken. IJMUIDEN (ANP) De 82-jarige mevr-ouw M. de R.-V. uit Velsen is gis teren in het Rode-kruisziekenhuis te Beverwijk overleden, nadat zij met haar man in bewusteloze toestand naar dat ziekenhuis was overgebracht. Beiden hadden tijdens de slaap kolendamp in geademd. De heer De R. is spoedig bij kennis gebracht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Deze of volgende maand zal worden begonnen met het regelen van de naschade die door in werking van zout water is veroorzaakt aan circa 26.000 woningen in Zeeland en andere provincies. Dat hebben de ministers Zijlstra en Witte geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van der Peijl. Als gevolg van inundaties in de jong ste wereldoorlog zijn ongeveer zesdui zend woningen in Zeeland en andere pro vincies door zout water aangetast en twintigduizend woningen als gevolg van de watersnood in februari 1953. NIET GROTER Hoewel de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid reeds bij de be handeling van de begrotingen '58 en '59 had medegedeeld dat de regeling voor de naschade technisch klaar was, bleek er tot dusver geen uitvoering aan te zijn gegeven. Ook vroeg de heer Van der Peijl of het juist was dat de schade steeds grotere vormen ging aannemen. Daarop hebben de ministers geant woord dat daarvan niets is gebleken. Eigen nieuwsdienst ASSEN. De boekhouder van het Onderlinge Veefonds in Borger, F. S. is gearresteerd, verdacht van verduis tering van ettelijke duizenden guldens ten nadele van deze vereniging. S. zou geld dat hij voor het afgekeurde vee ontving in eigen zak hebben ge stoken. Er rustte al geruime tijd verdenking op hem, vooral nadat hij in januari van dit jaar wegliep van een vergadering van het Veefonds toen hem werd ge vraagd een toelichting te geven op de financiële toestand van de vereniging. De politie is druk bezig met het nazoe ken van de boeken. Gebleken is intussen dat de malversaties zich uitstrekken over enkele jaren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In februari heeft de werkloosheid een daling ondergaan van 127.844 op 120.595. Het mooie weer aan het eind van de maand is daar zeker van invloed op geweest, want de activiteit in de bouwwereld leefde sterk op, terwijl in de land bouw ook al een begin met het voor- jaarswerk is gemaakt. Een verbetering van de werkgelegen heid is te zien in de wolindustrie, me taalnijverheid, rijwielfabrieken, de blik- emballagebedrijven en verscheidene kleine constructiebedrijven. In de scheepsbouw nam de bedrijvigheid hier en daar eveneens toe. De twee provincies, waar het met de werkgelegenheid nog niet goed gaat, zijn Groningen en Zeeland. In Gronin gen nam de werkloosheid iets toe en in Zeeland bleef zij ongeveer op gelijk peil. Hier is de situatie van de werkge legenheid ongunstig, al is dit lange tijd verborgen gebleven door de uitvoering van enige grote werken. Voor het eerst sinds begin 1957 is, voor het hele land genomen, het werkloos heidscijfer lager dan in de zelfde Socialistische dr. Mansholt: TORONTO (Reuter). De socialis tische oud-minister dr. S. L. Mansholt heeft als vice-voorzitter van de Euro pese commissie in Toronto verklaard dat van het Euromarktverdrag In feite kan worden gezegd dat het het libera lisme tot wet heeft verheven. De Euro- markt is geen bekrompen of exclusieve club; zij is zich diep bewust van haar grote verantwoordelijkheden in een veranderende wereld, zei hij. LONDEN (A.P.) Onder toezicht van een ceremoniemeester, en bediend door kelners in jacquet, hebben 25 goed opgevoede honden in Londen plechtig gedineerd. Verschillende vleessoorten werden op zilveren schalen opgediend; in de met kaarsen verlichte zaal waren ten gerieve van de gasten vier lantaren palen aangebracht. Trouwens, een lantarenpaal is ook het symbool van de maatschappij voor hondenverzekering die op déze wijze haar zilveren jubileum vierde. juni van het vorig jaar een plan op gesteld dat drie stadia omvatte: Burgerlijke ongehoorzaamheid op grote schaal zonder gebruik van ge weld, o.a. stakingen. <ry Uitbarstingen van geweld, te begin- nen in het noorden, uitwaaierend naar het zuiden van het land. o Het grote bloedbad: massamoord op *-* alle Europeanen, Indiërs en inheem sen die trouw hebben betuigd aan het Britse gezag. Toen de noodtoestand deze week werd afgekondigd en de politie woensdag hard, begon terug te slaan stond het derde stadium op het punt te beginnen! TROUW AAN BANDA Nog altijd komen er berichten binnen uit Njassaland die brandstichtingen en overvallen melden. Op een groot aantal plaatsen worden nog steeds inheemsen gearresteerd in het bezit van wapens. Groepen jongeren hebben gebouwen van de zending in het district Mzima in het noorden van Njassaland geplunderd. Een Indisch pakhuis in de buurt is in brand gestoken door de negerbevolking. Ook in Kenia tekent zich inmiddels een voor de blanken ongunstige ontwik keling in nationalistische zin af. Vrijdag werden daar 34 Afrikanen, voor het groot ste deel bestuurders van de volkspartij gearresteerd. Aan twee nationalistische weekbladen, is een verschijningsverbod opgelegd. Zij zouden tot rassenhaat heb ben aangezet en de bioetüge daden van de Mau Mau-organisatie hebben verheer lijkt. VREES IN KENIA Op de berg Mlanje kwamen de leiders r» van de terreurorganisatie vorig jaar blanken in Kenia vrezen dat deze zomer bijeen om de laatste hand aan het zo??®r' in mogelijk al eerder, soort plan voor de massale opstand te leggen. Kort voor de terugkeer naar Njassaland van de deze week gearresteerde nationa listische leider dokter Hastings Banda In deze samenkomst zwoeren de inheem se voormannen trouw aan Banda en zijn devies: Elke Europeaan is de vijand van de neger. Doden! luidde het simpele bevel dat aan de aanhangers van de Kwatsja werd gegeven. Bovenaan de JLijst van hun „kan didaten" stond de gelijke onlusten als in Njassaland zullen uitbreken. Ook in de Belgische Congo is de rust die er thans heerst uiterst bedriegelijk. Uit steeds meer gebieden van deze kolonie komen berichten van nationalistische samenzweringen en over het oprichten van terreurorganisaties. De regering van Zuid-Afrika gaat voort met doorvoering van haar Apartheids politiek. Dat bleek gisteren nog eens uit de indiening van een wetsontwerp bij het Britse gouverneur, payment dat dit beoogt, evenals een Voorts waren het op eenzame plaatsen j ^eFiere beperking van de vrijheid der werkende en wonende Britse planters en v we ging. hun gezinnen, Indische winkeliers en Inhf®nrsen mogen op grond van het vele, vele anderen Kinderen van blan- v00rs,tel niet ™®er behoeve van ras ken moesten worden ontvoerd, spoor-®™oten ™or industriële raden en bemid- wegen onklaar gemaakt, barricades op- dehngscommissies verschijnen. Weik- geworpen Verraders werden bedreigd fver® ,m°8®" de premies voor vakbon- met het drinken van een zwaar vergif-'?.®" met meer van het loon van kleur- tiede drank lmgen aftrekken. Er mogen geen ge- B mengde afdelingen van vakorganisaties TERREURWERK meer worden opgericht' Een hechte organisatie van cellen, ver spreid over geheel Njassaland. vormde de NAAR LINKS GESLIPT Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De oud-gezagvoerder van de K.L.M., Willem van Veenendaal, moet heb ben gekeken alsof hij ze zag vliegen. Hij was nog geen tien minuten bezig met zijn lezing over de luchtvaart die hij in een zaal van een hotel zou houden voor ambtenaren van het departement van verkeer en waterstaat toen het publiek wat onrustig werd. Enige onvriendelijke opmerkingen aan het TT. V. veenendaal adres van de Sovjet-1 unie deden het rumoer stijgen. Zelfs sprong van de eerste rij een heer op, die vroeg of meneer wel de heer Berendsen was. De heer Van Veenendaal moest het ontkennen. Vijf minuten later begon hij in een andere zaal, voor de werkelijke ambte naren, zijn lezing opnieuw. De vorige toehoorders waren leden geweest van een nogal links georiënteerde politieke partij. Onder de wisselende lentelucht groeit het vlaggeschip van de Hol- land-Amerikalijn, de „Rotterdam". Op 3 september moet het schip op zijn eerste reis naar de nieuwe wereld vertrekken, om de elfde in de haven van New York met het gebruikelijke feestgedruis dat een nieuw schip te beurt valt, te worden ontvangen. Zoals de zaken er nu voorstaan, komt de afbouw op tijd klaar: men ligt een maand voor op het schema. De grootste werkdrift heerst benedendeks, waar de eerste kias eetzaal haar voltooiing nadert en het zwembad bijna gereed is. Ook de hutten komen al aardig uit de verf en aan één zijde hangen de red dingboten al'in de davits. KOPENHAGEN. Het einde van het conflict in de Scandinavische luchtvaart maatschappij, SAS, schijnt, na een week te hebben geduurd, in zicht te zijn. De sympathiebetuiging van de K.L.M.- vliegers zal dus nauwelijks praktische uitwerking hebben. In de komende week houdt de inter nationale pilotenorganisatie in Helsinki haar jaarlijkse vergadering. Zij heeft tegen de dag vóór de opening van deze conferentie de vertegenwoordigers van de Scandinavische vliegers bijeengeroe pen om een bemiddelingsactie te onder nemen. De positie van de bij het conflict be trokken Zweedse piloten is in de laatste dagen dermate zerzwakt. dat er voor e' slechts de mogelijkheid bestaat om Eigen nieuwsdienst VENLO. Met zijn motor is de 25- jarige Th. Pennings uit Volkel gister middag te Panningen tegen een autobus; gereden. Hij werd tientallen meters mee- gesleurd en was op slag dood. zch nog enigszns eervol uit de verloren (luchtfoto Aero Camera N.V.) strijd terug te trekken. Strijdbijl of I .IV.: BRANTFORD (Reuter). De strijdbijl is nog niet opgegra ven, maar het is een aantal In dianenstammen in Canada ernst met hun eis: afscheiding van Canada. De opperhoofden van zes stammen in een reservaat van de provincie Ontario hebben zich dezer dagen uitgeroepen tot onafhankelijke bestuur- ders". Zij hebben koningin Elisabeth, premier Diefenbaker en presi dent Eisenhower reeds telegra fisch meegedeeld dat zij een „echte Indiaanse regering van de zes volken omvattende Iro- kese confederatie van Noord- Amerika" hebben gevormd. Opperhoofd „Boze Beer" heeft verklaard dat zijn rege ring een beroep op de Verenig de Naties zal doen als Canada de Indianen zelfstandigheid wei gert. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. Er gloort weer hoop voor de Italiaanse mijnwerkers, van wie het arbeidscontract met de Staatsmijnen niet wordt verlengd. Verscheidene industrieën en onder- nemingen in Nederland schijnen er voor te voelen hen in dienst te ne men. Woensdag worden in Maas tricht besprekingen gehouden tussen j de directies van de Staatsmijnen en j enkele instanties, die bij de tewerk stelling betrokken zullen zijn. droeg de maandelijkse vraag eind fe bruari vorig jaar nog 2500 man, aan het eind van de vorige maand was de vraag tot 750 teruggevallen. Dat is de gebruikelijke aanvulling. TERUG UIT BELGIË De nationale en internationale kolen- situatie hebben deze daling veroor zaakt. Uit de Belgische mijncentra Oost heeft gistermiddag de 21-jarige dienstplichtig soldaat L. C. V. van het j 43ste bataljon infanterie te Assen we gens dood door schuld veroordeeld tot zes weken hechtenis. Hij had op 18 november tijdens de oefening Carillon met zijn pistool de negenjarige Ida H. uit Emmen doodgeschoten en zijn col lega, wachtsoldaat Van V. ernstig ge wond. Een keten van fouten, misverstanden en dramatische omstandigheden was de oorzaak van het tragische voorval. De beklaagde had op de bewuste dag samen met Van V. wachtdienst op een bospad, grenzend aan de Sparrenlaan te Emmen. Na ongeveer anderhalf uur kwam de verveling over V. Hij nam zijn pistool uit de houder, trok de slede achteruit Eigen nieuwsdienst I en haaló'e de trekker over, niet besef- ARNHEM - De Krijgsraad te velde fend dat het wapen was geladen. -I De gevolgen van deze onachtzaamheid waren verschrikkelijk. Doordat hij het pistool op borsthoogte hield, met de loop onwillekeurig gericht op Van V. en het meisje, die op ongeveer twee meter afstand stonden, raakte de kogel eerst Van V. in de borst en daarna het meis je op dezelfde plaats. Het kind liep nog enige meters door, maar viel daarna dood neer. Toen pas begreep V. d'at het wapen geladen moest zijn door een sergeant die de dag tevoren wachtcommandant was geweest en die bij gebrek aan een eigen wapen het pistool van beklaagde had geleend. Na d'e wacht had de sergeant het wa pen aan V. teruggegeven en deze had het in zijn pistooltas gedaan zonder te con troleren of de kogels eruit waren ver wijderd. MIDDELBURG Een commissie, ingesteld door het provinciale be stuur van Zeeland, heeft bekeken hoe nieuw emplooi kan worden ge vonden voor de vissersvloot te Veere, die als gevolg van het Drie-eilanden plan zal moeten verdwijnen. Zij is van oordeel, dat Colijnsplaat het meest in aanmerking komt om tot afsluiting van de Oosterschelde als thuishaven van de vissersvloot te dienen. De meeste vissers delen die mening. KREDIET Overschakeling op de kleine zeevis serij dient daarbij te worden bevor derd. Daartoe zullen onder meer kre dietfaciliteiten voor de aanschaf van grotere schepen en een tegemoetko ming in de aanloopkosten nodig zijn. Ook voor de verbetering van de sche pen voor de garnalenvisserij moeten er zulke faciliteiten worden geschapen. In of bij Colijnsplaat zal nu een haven met een capaciteit van dertig visserschepen gereed moeten worden gemaakt. Voorts moet er een vismijn worden gevestigd. VERGOEDINGEN Om de vissers een compensatie te verschaffen voor het verlies, dat zij zullen lijden door de vergroting van de afstand tussen de visgronden en de aanvoerhavens, dienen zij te worden vrijgesteld van de betaling van mijn recht, aldus de commissie. De vissers en de overige leden der bemanning zullen verder een vergoeding van ver huiskosten of tijdelijk voor extra ver voerskosten van de woonplaats (Veere of Arnemuiden) naar Colijnsplaat moe ten ontvangen. Teneinde de te treffen maatregelen zo effectief mogelijk te doen zijn, be veelt de commissie scholing en her scholing van de vissers aan. Gedeputeerde Staten hebben zich met liet advies van de commissie ver enigd en het ter kermis gebracht van de schadevergoedingscommissie. keerden bovendien grote groepen Lim- Motorrijder Onder autobus burgse mijnwerkers naar het vader- land terug, wegens de stakingen en de aangekondigde sluiting van de mijnen De tweede fout maakte V. de vol gende a'ag toen hij in strijd met de voorschriften het wapen voor de dag haalde om er een beetje mee te spelen. Verdachte had volgens de auditeur-mi litair onmiddellijk moeten begrijpen d'at het wapen was geladen, toen hij de slede helemaal naar voren zag schie ten; dat gebeurt namelijk niet bij een ongeladen pistool. In zijn voordeel stond het feit dat hij slechts tweemaal met het pistool had geoefend. De ouders van het meisje hadden aan de krijgsraad een sympa thieke brief geschreven, waarin zij lof hadden voor de houding van V. na het Stichting ongeluk en om vrijspraak vroegen voor DEN HAAG Minister Luns. heefti?c man die h"n dochtertje door een be- namens de regering zijn erkentelijkheid i trourenswaardige samenloop van om- snel terug en wachten nu in de Zuid- L TlJdens zijn vlucht leefde hij van kof-betuigd aan de stichting Hulp aan land-i stanaigheden had gedood. Ook dat sprak limburgse gezellenhuizen af. en "onmg; hij kortte de tijd door op genoten in Indonesië voor haar activi- in V. s voordeel. De vraag naar arbeiders in de Lim-1 "lr> mondharmonika te spelen en con)-[teilen tijdens de massale evacuatie van; He auditeur-militair had twee maan- burgse mijnen is sterk gedaald» Be-1 Poneerde onderweg zelf» -twee liedje». Nederlanders uit Indonesië in 1958. den. hechtenis geëist. Van de ruim 2400 Italianen, die vroe ger in de Limburgse mijnen hebben gewerkt, staan er nu nog maar rond twaalfhonderd aan het kolenfronl. Zo dra hun contracten zijn afgelopen moe ten zij elders werk zoeken. Voor de gehuwden wordt echter een uitzonde ring gemaakt. TERUG UIT FRANKRIJK ROME (Reuter, U.P.I.). Max Con rad, d'e 56-jarige Amerikaanse „vliegen de grootvader", is gisterochtend in Rome geland na een nonstop-vlucht over de Atlantische Oceaan in een eenmotorig Piper Comanche vliegtuigje. 1 Enkele groepen probeerden in de I C°n,rad, woensdagavond uit Chi- Noordfranse mijnen te werken. Het ca»° veitiokken. Hij legde oe 83d2 kilo- beviel hun daar slecht. Zij keerden m® NIJMEGEN (ANP). Op de weg NijmegenGroesbeek is gisteren de 44- jarige motorrijder J. J- Peters uit Groesbeek, vader van drie kinderen, bij een botsing met een autobus om het le ven gekomen. Motorrijder en autobus reden op de zelfde weg en wilden beide linksaf slaan. Juist op de hoek ontstond' de botsing. Minister Luns «lankl SPELEN DJAKARTA (AFP) De Indonesia sche regering heeft vergunning gegeven voor het gebruik van het vliegveld van Kemajoran bij Djakarta door Ameri kaanse straalverkeersvliegtuigen. Een door de Amerikaanse regering aan te wijzen maatschappij zal één keer per week met een straalvliegtuig de luchthaven mogen aandoen. Advertentie etirs 'de lexiilè MODESTOFFEN^U2E^° Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Wisselend be wolkt, met op de meeste plaatsen enkele buien. Overwegend ma tige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde of iets lagere tempera turen. MIESJE: Het is te pro beren, maar 8 MAART: zon op 7.13, zon onder 18.30; maan op 6.32. maan onder 17.46. 9 MAART: zon op 7.10, zon onder 18.32; maan op 6.57< maan onder 18.52. Onze weerkundige medewerker» Met temperaturen dia in Den Helder tot negen en in het zuid oosten van het land tot dertien graden opliepen, was het gisteren iets minder zacht dan de vorige dagen, maar desondanks was het heerlijk buiten, waartoe ook de zon het hare heeft bijgedragen. Een kleine depressie die gisterochtend over Duitsland dicht langs ons land naar het noorden trok, heeft aan weerskanten van onze oostgrens nogal wat regen laten vallen. In Twente was dgt twaalf mm. Alles wat er dit weekeinde zal gebeuren hangt nu af van de de pressie waarvan het centrum gis teravond boven Ierland lag. Deze wordt weliswaar minder diep, maar het centrum ervan komt dichter bij ons land zodat haar in vloed op het weer ook vandaag nog geen einde zal nemen. In de buurt van Spanje zijn bo vendien enkele kleinere depressies in aantocht, die zich om dit cen trum heen naar het noorden ver plaatsen en daarbij ons land op korte afstand zullen naderen. Dit zal weer enkele buien tot gevolg hebben, waardoor het weer zijn wisselvallige karakter houdt. Gelukkig maar dat na de regen er zonneschijn pleegt te komen, deze zal tijdens het weekeinde dan ook niet ontbreken.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1