Knotsen contra politie: 5 doden Dr. Van der Wal: ruim oud zeer nu op! HUREN MOETEN FLINK OMHOOG r> Sportfederatie wil sporttoto beheren NAVO-KAPEL UIT VEERTIEN LANDEN Ontnuchtering bij de industrie na „Europees" begin Jachtopziener vrijgesproken Prins Bernhard: prinses Beatrix kan trouwen met wie ze wil Binnenlandse helikopterlijn 17 negerjongens verbrand bij Little Rock De Bilt: buien Vier doden bij hotelbrand GM 7 ANTWOORDDE NIET PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND In Njassaland Zes Russische partij-groten naar Londen Fiscaal beleid Nederland koopt géén tabak Ontnuchterd Ondernemingsraden groeien langzaam Algerijnen doodden buitenlanders „VAN KEUZE WEET IK NIETS FANTASTISCHE REIS Een speciale bijlage over bet moderne interieur pag. 9 en 11 BUURMANS HOEDER Pleidooi KAREL LOTSY VOOR TELEVISIE: Gunstig advies voor: PRISMA Minder zacht Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009: Vlissingen. Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1547 Vrijdag 6 maart 1959 BLANTYRE (Reuter, A.P.) Gillende groepen inheemsen heb ben donderdag met speren, bij len en knotsen gewapend, op vele plaatsen eenheden van de politie en het leger van Njassaland aan gevallen. Vijf negers werden ge dood bij het beteugelen van deze nieuwe golf van oproer in dit Britse protectoraat. Daarmee is het aantal doden als gevolg van de ongeregeldheden sinds het af kondigen van de noodtoestand in het begin van de week gestegen tot 35. Behalve van hun traditionele wa pens maakten de inboorlingen giste ren voor het eerst ook van vuurwapens gebruik. Dat geschiedde bij een ver bitterd gevecht met de politie op de weg van Zomba naar Namweras. De negers vielen daar een door de politie bemande wegversperring aan. NIEUWE SPANNING Door het herleven van de onrust I is de spanning die enigszins was afge nomen na het krachtige ingrijpen vanj het Britse gezag weer tot grote hoog te gestegen. In de buurt van Chasepo en bij Zomba zijn op vele plaatsen wegen opgebroken I en versperringen geplaatst door groe pen negers. Een groot aantal bruggen is j vernield of zwaar beschadigd door aan- hangers van de verboden Afrikaanse DB. VAN DER WAL Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Aan de vooravond van de komende voorjaarsbeurs heeft dr. G. van der Wal als voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandse Jaar beurs een pleidooi gehouden tot het opruimen van wat hij noemde een voorraad oud zeer. Hij brak een lans voor het invoeren van' een flinke huur-1 verhoging met looncompensatie; voor het unificeren van allerlei voorschrif ten die een werkelijke marktverbreding binnen de Euromarkt nog in de weg staan, en voor het opvoeren van de arbeidsproducti viteit per bedrijfstak. Voor de voorjaarsbeurs maandag begint die voor gebruiksgoederen, 15 april die voor de technische goederen valt overal een ondertoon van gezond optimisme waar te nemen, constateerde dr. Van der Wal. Men heeft het gevoel de recessie te boven te komen en ziet met gespannen verwachtingen de zaken op de voorjaarsbeurs tegemoet. De indus triële produktie komt op een bestendig stijgend niveau, de werkloosheid heeft enkele gebieden in het 'noorden uitgezonderd voor het winterseizoen geen uitzonderlijke omvang aangenomen. Wel is de markt veel prijsgevoeliger geworden. Zodoende krijgt goed koopmanschap nu weer de kans zijn concurrentievermogen en zijn deugdelijkheid te bewijzen. Van onze correspondent 1 LONDEN. -Op uitnodiging van enige links-socialistische Britse par- lementsleden, aan wier hoofd Aneu- rin Bevan zich zou hebben gesteld, zullen zes aanzienlijke Russische poli tici nog deze maand een bezoek aan Groot-Britannië brengen. Onder de gasten zal zich ook de hoofd redacteur bevinden van de Prawda. Bij na alle leden van de groep bekleden aanzienlijke functies in de partij. Het Is de bedoeling van de Britse socialis ten om met hun gasten de grote vraag stukken van de internationale politiek te bespreken. De belangrijkste gast zal Soeslof zijn. de secretaris van het centrale comité van de Russische communistische par tij. Hij is een van de voornaamste the oretici van het Russische communisme en een van de naaste medewerkers van Kroesjtsjef. Prins Bernhard bruingebrand tijdens zijn Zuidamerikaanse reis omhelst prinses Irene, die hot bruin is van haar slii-vakantie. Dat ge beurde gistermiddag op Schiphol, om vjjf minuten over drie. Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix, Irene en Marijke verwelkomden de Prins, die er volgens de Koningin „uitstekend" uitzag. Congrespartij die meer medezeggen schap voor de negerbevolking eist. Is dit dan niet het moment, vroeg dr. Van der Wal zich af, een voorraad oud zeer op te ruimen? Reeds jaren slepen we een huurbeleid tegen afbraak- prijzen mee. Onze ruilvoet geeft aanleiding tot het overwegen van een flinke OVERVALLEN huurverhoging met looncompensatie. Zulke kostprijsverhogende maatregelen In het noorden van het protectoraat zouden nu echter hoogst onwelkom zijn, willen we ons uitvoerpeil hand bij Mjambi is een gerechtsgebouw in haven. Het is nu eenmaal onvermijdelijk, dat dergelijke globale maatregelen brand gestoken en geheel in as gelegd effecten hebben die zeer ongelijk zijn. Uit verscheidene delen van het land worden overvallen gemeld van inboor lingen op Europese jachtopzieners -en boswachters. Ondanks de onlusten vindt j het zendingswerk van de Nederlandse Hervormde Kerk in het centrale deel van Njassaland normaal voortgang, j Geen der medewerkers daarvan heeft bij de ongeregeldheden enig letsel op gelopen. In geheel Zuid Afrika zijn donderdag huiszoekingen verricht in kantoren van de plaatselijke afdelingen in dat land van de Afrikaanse Congrespartij van de Centraalafrikaanse Federatie. Er werd psen groot aantal documenten in beslag genomen. VRIJHE1DSVLAG In elk deel van Afrika zijn de Afrika nen op mars. zei dr. Nkrumah, premier van de republiek Ghana, gisteren voor de radio van zijn land. In de Belgische Congo, in Rhodesië en Njassaland. in Noord-, Zuid-, Oost- en Midden Afrika, wordt de vlag van de Afrikaanse vrij heid gehesen. Deze vlag zal volgens Nkrumah niet worden gestreken voordat geheel Afrika vrij is. Nkrumah sprak ter gelegenheid van de tweede verjaardag van het af kondigen van de onafhankelijkheid in zijn land. Dr. Van der Wal heeft uitvoerig stilgestaan bij het fiscale beleid van de regering. Een veelheid van cumu latieve aanslagen dreigt de familie vennootschap. de ruggegraat van het Nederlandse bedrijfsleven, te breken, zei hij. Wensen tot verlaging van be lasting schijnen, slechts in vervulling te kunnen gaan als men ook tot ver laging van overheidslasten weet te komen. Alleen een drastische verlaging van subsidies schijnt de daartoe nodige budgetaire ruimte te kunnen scheppen, maar dat zal wel weer tot loonsverho ging moéten leiden. Wil de S.E.R. hier doorheen laveren, zo meent de voorzitter van de Jaar beurs. en niet ons schip van staat op de klippen adviseren, dan zal hij pp klassieke wijze de oren moeten sluiten voor alle politieke sirenen. Nederland zal zich pas Weer in ruimer economisch vaarwater bevinden als wij onze ar- beidsproduktiviteit weten op te voeren. Voor het komende halfjaar vertonen de consumptieve bestedingen een iets stijgend peil en begint de investerings activiteit te herleven. Dr. Van der Wal constateerde dit echter met een zekere nuchterheid, omdat kolencrisis en scheepvaartvrachten voldoende tekenen aan de wand zijn om te weten, dat de bomen niet direct tot in de hemel groeien zoals men enige jaren geleden wel eens geneigd was te geloven. ARNHEM Het gerechtshof te Arn hem heeft gisteren de 59-jarige jacht opziener G. J. S. uit Westendorp in ho ger beroep vrijgesproken van de te last gelegde door schuld. VOORLOPIG Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het Bureau voor de Nederlandse sigarenindustrie heeft meegedeeld dat de Nederlandse si garenfabrikanten voorlopig geen In donesische tabak zullen kopen. Zij willen eerst afwachten tot de ver wikkelingen rondom de eigendom van de tabak op bevredigende wijze zijn opgelost. Thans Indonesische tabak te kopen zou risico's met zich brengen. doodslag, subsidiair dood Het bureau deelt een en ander mee in verband met d'e overbrenging van de markt voor Indonesische tabak van Am- De jachtopziener had op 1- februari sterdam naar Bremen. De eerste zen- vorig jaar 's nachts in de SlangenDurgse 3ingen tabak worden binnenkort in Bre- bossen bij Doetinchem de 26-jarige land-men verwacht, bouwerszoon op vermoeden van stroperij aangehouden én hem, toen hij vluchtte. een waarschuwingsschot achterna gezon den. Dat schot had de jongeman in de hals geraakt en vrijwel op slag gedood. De rechtbank had de jachtopziener vrijgesproken omdat zij had aangenomen dat hier sprake was geweest van een ongeluk en van noodweer. De jachtop ziener zou namelijk een klap van H. hebben gekregen. De officier had dood door schuld be wezen geacht en daarom tien maanden gevangenisstraf geëist. De procureur-generaal had veertien da-1 gen geleden wegens doodslag een jaar en zes maanden gevangenisstraf en vijf Ontnuchterd is men thans ook van het heil dat ons bij het „kersen eten" met grote heren in K.S.G. en E.E.G. staat te wachten. Menige koopman, is daarom, in het besef dat men- geen oude schoenen moet weggooien voor men nieuwe heeft, bezig zijn belangen en vestigingen, buiten de „Europese zes" te verstevigen. Men kan niet zeg gen, dat sinds 1 januari de E.E.G. erg overtuigend is begonnen. Economische integratie betekent meer dan verlaging van invoerrechten en verruiming van contigenteringen al leen. De Jaarbeurs heeft eens nage gaan, welk een verscheidenheid aan willekeurige eisen een werkelijke marktverbreding nog in de weg staat. Het resultaat was verbijsterend, want een boekdeel vol voorbeelden kon wor den samengesteld. Een zeer vruchtbaar terrein ligt er nu open, indien de E.E.G. er zich toe zet! al die voorschriften te unificeren. Maar ook het bedrijfsleven zelf kan er veel aan doen. Zo is er bijvoorbeeld al overleg gaande tussen organisaties van fabrikanten in de voedingsmiddelen industrie uit verschillende landen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De commissie onder nemingsraden van de Sociaal-economi sche Raad- stelt de raad voor een so ciaal-wetenschappelijk onderzoek te la ten instellen naar de bezwaren tegen de ondernemingsraden. De comrriissie constateert in sommige bedrijfstakken een ernstige achterstand in de uitvoering van de wet op de on dernemingsraden. In totaal is in' onge veer dertig; procent van de in aanmer king komende bedrijven een dergelijke raad ingesteld. De SER zal in zijn vergadering van 13 maart over het voorstel van de com missie beslissen. ALGIERS (Reuter) Algerijnse op standelingen hebben gisteren in een van hun vele hinderlagen een auto overval len waarin twee Amerikaanse fotogra fen en een Duitse tolk reisden. De Duit ser en een Amerikaan werden gedood, de andere Amerikaan werd gewond. Het drietal kwam uit Marokko en werd overvallen in de omgeving van Tlemcen, nabij de Marokkaanse grens. HOUSTON, TEXAS (A.P.). Prins Bernhard heeft woensdag in Houston, Texas, verklaard, dat prinses Beatrix helemaal vrij is in de keuze van haar levenspartner, mits de regering met haar keuze akkoord gaat. Er bestaat voor de Prinses geen enkele noodzaak iemand van koninklijken bloede te trouwen, zei prins Bernhard tijdens een kort oponthoud op het vliegveld van Houston tegen verslaggevers. Op de vraag of prinses Beatrix misschien haar keuze al had bepaald, zei de Prins: Neen, dat wil zeggen, niet dat ik weet. Met het vliegtuig Zwarte Zee van de K.L.M. is prins Bernhard gister middag op Schiphol aangekomen. Hij werd afgehaald door koningin Juliana en de prinsessen Beatrix, Irene en Marijke. Op het vliegveld waren ook de ambassadeurs van Chili, Brazilië, Argen tinië en Venezuela en de zaakgelastigden van Ecuador en Peru aanwezig. Meteen nadat de Prins zijn gezin had begroet gaf hij hun de hand. Het was fantastisch, zei hij tegen de diplomatieke vertegenwoordigers van Chili en Brazilië. DEN HAAG (A.N.P.) De landelijke i raad van Australische (bij de Wereld- raad van kerken aangesloten) kerken heeft het nodig geoordeeld aan te drin gen op een beheerschapsregeling voor geheel Nieuw-Guinea. De zekerste manier, aldus de raad, om „ongeregeldheden in het onder Nederlands gezag staande deel van Nieuw-Guinea te vermijden", is het instellen van een be- heerschap van de Verenigde Naties of van een andere wijze van internationaal toezicht. Van onze Haagse redactie x... DEN HAAG. De kansen voor ver-l jaar ontzetting uit het recht om dij cte(enging van concessies aan Aero-contrac- politie te dienen geëist. tors voor de exploitatie van binnenland- TTT^T tn !se helikopterdiensten zijn goed. De mi-I GRONINGEN (ANP). De recht- njSter van verkeer en waterstaat heeft! bank te Groningen heeit de oo-jarige on]angS een gunstig advies over deze oud-brugwachter P. S. uit Groningen aanvraag bi.i de Kroon uitgebracht. Hel| gisteren veroordeeld tot een maand ge-wacht,en js nu Up de beslissing van de i vangenisstraf. Kroon. In oktober had de man een afsluit- boom omhoog gehaald, waar een twaali-De plannen van Aero-contractors om- jarige jongen op zat. Hij had ook nog vatten verscheidene binnenlandse heli- geprobeerd de jongen te laten vallen kopterlijnen. o.a. een dienst Luchthaven door de boom op en neer te' zwiepen. Rotterdam—Schiphol, vice versa Dr. Van der Wal heeft tenslotte een pleidooi gehouden voor opvoering van de arbeidsproduktiviteit. Binnen het bedrijf heeft zij echter haar grenzen en gaat zij vaak met onevenredige in vestering van kapitaal gepaard. Daar om hebben wij allen volgens hem het grootste belang bij een opvoering van de produktiviteit die voor gehele be drijfstakken effect sorteert, zonder dat daar grote investeringen mee gepaard gaan. zoals opruiming van belemme rende voorschriften en unificatie als- j mede normalisatie. Dit is in Europa een nog vrijwel j (maagdelijk terrein, maar de Ne-| j derlandse damesconfectie-industrie heeft er al een markant voorbeeld van gegeven. Door invoering van „De juiste maat" heeft zij een marktverbreding van vijftig procent en een besparing op vermaakkosten van negentig procent bereikt. Een typisch voorbeeld van massa-produktie in nieuwe stijl! Ook de herenconfectie gaat nu op dit gebied belangrijke verbeteringen in praktijk brengen. In de unificatie der voorschriften ligt eën taak die dezelfde voordelen kan brengen als de uitbanning van de Rijn landse roe en de Sallandse morgen door he£ metrieke stelsel. Een Napo leontische taak! Van onze Haagse redactie Eigen nieuwsdienst ARNHEM Militaire musici uit veertien landen die bij de NAVO zijn aangesloten, zullen een NAVO-kapel vormen die voor het eerst zal op- treden tijdens de NAVO-taptoe van 25 juni tot en met 1 juli te Arnhem. Alleen IJsland doet niet mee. De landen zullen ieder vier of vijf j een NAVO-kapel bij de stichting NAVO- leden uit hun militaire orkesten aan- taptoe bijna klaar was bleek men op wijzen die op 11 mei in Arnhem zuilen het hoofdkwartier van de Shape te Pa- aankomen om er onder leiding van ka- rjjs eenzelfde denkbeeld te hebben ge- pitein H- F. M. van Diepenbeek, direc- had Aan,gezien men in Arnhem met de Sel.VaruimdezesKw^ktCe o^nST^ voorbereidden al zover was gevorderd. Toen het plan voor de oprichting van j heeft men deze stad de eer gelaten. Advertentie HM (met het rode4^dnehoek|e) In een interview voor de televisie heeft de voorzitter van de N.S.F., de heer Karei Lotsy, gisteravond deze vraag bevestigend beantwoord. Wij Karei Lotsy wachten af wat er na de aanstaande kabinetsformatie uit de bus zal komen, aldus de heer Lotsy, maar in onze voorbereidingen hebben wij niet stilgezeten. Hij zei verder, dat ook andere organi saties op de sporttoto loeren, maar voor de N.S.F. staat als een paal boven water vast, dat de gelden van een nationale sportpool alleen en uitsluitend ten goede behoren te kamen aan de sportbeoefe ning in ons land. BEVOORRECHT De K.N.V.B zo zei de heer Lotsy, ver keert als tegenwoordige organisator van de voetbalpool in een bevoorrechte po sitie. Ik ben er echter van overtuigd, dat geen rechtgeaard K.N.V.B.-er bezwaren zal hebben tegen een verdeling van gelden uit een nationale pool over het gehele terrein van de sport. Ook al zal het voetbal dan slechts een deel krijgen van hetgeen, het thans uit de K.N.V.B.- pool toevloeit, Afgezien van de opbrengsten van de sporttoto zei de heer Lotsy er tevens vast van overtuigd te zijn, dat de sport 1 steeds bereid zal zijn liefdadige doelen 1 te steunen, zoals de sport in ons land i dit altijd heeft gedaan. den haag. -i Langer ziekteverlof Zal de Nederland-j OOSTERLAND. Het ziektever se Sportfederatie lof van burgemeester S. W. A. Lau- in de toekomst dejrense van Oosterland, dat een maand organisatie van dezou duren en 1 maart zou aflopen, nationale sporttoto is met een maand verlengd, in handen krijgen? Het justitiële onderzoek naar verdui steringen op de gemeentesecretarie van Oosterland is namelijk nog" niet gé-I eindigd. De verduisteringen werden ge-! pleegd door een ambtenaar van de se- cretarie. Er bleek een tekort te zijn j ontstaan van vierduizend gulden, dat inmiddels is aangezuiverd. LITTLE ROCK (Reuter) In één uur tijd is gisteren een opvoe dingsgesticht voor negerjongens na bij Little Rock afgebrand, waarbij 17 jongens verbrandden. Er waren 68 jongens in het gebouw; twee worden nog vermist. De vermoedelijke oorzaak is kort sluiting. Gouverneur Faubus, die naam heeft gemaakt ais fervent voorstander van de rassenscheiding, was kort na de ramp ter plaatse. Hij verklaarde di rect dat het onverantwoordelijk was geweest het gebouw zonder toezicht van volwassenen te laten, met de deuren op slot. Hij geloofde dat zon der die gesloten deuren de kinderen gemakkelijk hadden kunnen ontsnap pen. Ook door de ramen konden zij moeilijk het brandende gebouw verla ten, aangezien hier zwaar ijzergaas voor was gespannen om ontsnappin gen te verhinderen. Na de brand wer den voor één der ramen de verkool de lijken van twaalf jongens gevon den, die geprobeerd hadden door dit venster hun leven te rédden. Toen de brandweer ter plaatse arri veerde was het gebouw reeds totaal afgebrand. Advertentie het goede anker-horloge L'-fey, Een autobus heeft woensdag in En schede de tweejarige Gerrit Versteeg doodgereden. De chauffeur had het op de voorbumper geklommen jongetje niet gezien en was weggereden, waardoor Gerrit onder de wielen van de bus te recht kwam. Fataal vuur in Neu> York NEW YORK (AP) Vier doden, twee zwaar gewonden en 24 licht ge wonden. Dat is de droeve verlieslijst die gisteren in de Amerikaanse stad Hazleton is opgemaakt na een uitslaan de brand in een hotel. lil paniek sprongen gasten uit de ra men van hun kamers, anderen klommen langs kabels en brandladders naar be neden. Van velen had het nachtgewaad vlam gevat. Het heeft de brandweer ruim twee uur geduurd om de vuurzee in het vijf verdiepingen tellende gebouw onder con trole te krijgen. Ijsafzetting op de brand slangen bemoeilijkte het blussingswerk zeer. Toen de brandweer bij het hotel arri veerde lekten de vlammen al tot bo ven de rand van het dak. Het K.N.M.1. iii De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Wisselend be wolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuide lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. MIES JE: Plaatselijk slipgevaar, met die buien. 7 MAART: zon op 7.15, son onder 18.29; maan op 6.05, maan onder 16.38, Van onze weerkundige medewerker Maart is tot nu toe wel een suc ces wat de temperatuur betreft. Iedere dag is zij flink boven nor maal geweest; soms zaten we dicht bij de hoogste temperaturen, die in deze tijd van het jaar ooit zijn ge meten. Niet alleen daardoor begon bet echt voorjaarsachtig te worden buiten, ook het uiterlijk van de hemel deed aan het voorjaar den ken. Grote stapelwolken ontstonden af en toe en gistermiddag tegen vijf uur kwamen uit Zeeland de eerste berichten over onweer. Later in de middag en 's avonds breid den de onweders zich verder naar het oosten en naar het noorden uit. Plaatselijk is daarbij ook van hagel melding gemaakt, maar tot zeven uur gisteravond waren nog geen grote hoeveelheden neerslag ge meld. De weerkaart begint er eveneens al voorjaarsachtig uit te zien. Een diepe depressie ten westen van Ierland beheerst het weer van de Oceaan tot diep in Europa en van IJsland tot bü de Azoren. Om deze depressie heen stroomt lucht, die boven IJsland nog bijzonder koud is (daar vroor het in het noorden plaatselijk acht graden), maar die boven de Oceaan, waar het de laat ste dagen stormachtig is toegegaan, steeds warmer wordt. Als zij over de Golf van Biscaje weer terug gaat stromen naar het noorden en daarbij ons land passeert, is haar temperatuur tot tien a vijftien gra den opgelopen, zoals gistermiddag is gebeurd. De onweders wezen er op, dat dit toch teveel was van het goede. Een nieuwe kleine depressie, die over Frankrijk in noordoostelijke richting beweegt, zal vandaag ook bij ons opnieuw voor een bui zor gen. De depressie ten westen van Ierland vult zich langzaam op, zo dat de wind neiging vertoont te verminderen en meer westelijk te worden, waardoor de lucht er niet warmer op zal worden. Advertentie Eigen nieuwsdienst GRONINGEN De Groningse politie-auto GM 7 gisternacht dringend nodig omdat, volgens een telefonische tip, bij de H. L. Wicherstraat een auto in het water was gereden gaf geen antwoord op de herhaalde oproepen van de alarmcentrale. Dat kon ook moeilijk. Een klapband had de wagen onbestuurbaar gemaakt, waardoor hij bij de II. L. Wicherstraat in het water was gereden. De twee inzittende politiemannen hadden zichzelf kunnen redden.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1