tegen Indonesische nationalisaties Rotterdams eerste Boekenfeest ELKE KILOMETER IS MEEGENOMEN Geestdrift gering na reis van Macmillan Lou Costello overleden „Coma": Majoor K. had alle gelegenheid Pionier IV gaat maan voorbij Prof. Hallstein ontkent laster Expeditieleiders vertrokken IN DE BESCHAAFDE WERELD GEEN TWEEDE VOORBEELD VAN ZULKE RECHTELOOSHEID" Rapport D.M.L. na verkiezingen in Tweede Kamer Wilhelm Polak voor Duits gerecht Crisistoestand op kolenmarkt Belg beboet na rijden in auto met scherpe uitsteeksels De Bilt: wind KUNSTKENNER IN ARREST PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GESPREK IN PARIJS kern van de helmen-affaire niet geraakt" - zie pagina 7 DEN HAAG. De Nederlandse regering uit nogmaals een krachtig protest tegen de ongehoorde, massale aantasting van de rechten van Nederlandse onderdanen in Indonesië. Van zulke rechteloos heid, welke zich thans manifesteert in de maatregelen tot in beslag nemen van Nederlandse ondernemingen, is in de beschaafde wereld geen tweede voorbeeld te vinden. Cultureel contact met buitenland in handen vanO.,K. en W. Zie verder pag. 7 Jongetje verdronken Karig vindersloon voor trotse kleine Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, i4e Jaarg. No. 1548 Donderdag 5 maart 1959 SCHERP NEDERLANDS PROTEST Van onze correspondent PARIJS De eenheid van het Westen tegenover de Sowjetunie is het belangrijkste onderwerp geweest van de zeer langdurige en zeer geheime besprekingen die gisteren zijn gevoerd tussen kanselier Adenauer en president de Gaulle. Hoewel een diep stilzwijgen wordt be waard over deze conferentie, die spoedig op Duits gebied zal worden voortgezet door Adenauer en premier Debré, is er toch voldoende van het besprokene naar buiten doorgedrongen om te kunnen zeggen dat de twee staatslieden maar matig ingenomen zijn met de gevolgen van Macmillans reis naar de Sowjetunie. OOK WASHINGTON Dezelfde geringe geestdrift bleek gis teren in Washington te bestaan, toen president Eisenhower na enige aarzeling op een vraag antwoordde, dat de reis ontegenzeggelijk noodzakelijk was ge weest, maar dat hij niet over de resul taten ervan durfde te praten. Ook uit Bonn werd gisteren melding gemaakt van geringe geestdrift. Wat Adenauer, De Gaulle, Eisenhower en ook vooral de militairen op het hoofd kwartier van het Atlantische pact Mac millan enigszins verwijten is dat hij op nieuw de kwestie te berde heeft gebracht van „disengagement", waaronder men dient te verstaan het wederzijds terug trekken van de strijdkrachten in een brede zone in Midden-Europa en even tueel het verbannen van atoomwapens uit diens zone. Uitdrukkelijk is destijds op enige vergaderingen van de Atlan tische Raad vastgesteld, dat men een dergelijke oplossing nooit zou nastreven. KANS OP TWEEDRACHT Er is dus opnieuw de mogelijkheid ont staan van tweedracht of althans van tweeërlei inzicht in het Westerse kamp en. Adenauer en De Gaulle zijn daarom nu op zoek naar middelen om de een dracht te bewaren en op geen enkele wijze tegemoet te komen aan de eisen van het Kremlin. Wat de twee staatslieden, die op de buitenwereld de indruk maken van bezig te zijn aan het smeden van een hechte „as BonnParijs", over de vooruitzichten van een serie conferenties met de Rus sen hebben besproken, is niet bekend ge worden. Daarover heeft Eisenhower echter gisteren in Washington wel een verklaring afgelegd: „de nieuwe Rus sische nota schijnt een vermindering in te houden van de Russische hardnekkig heid. Ik blijf echter van mening, dat top conferenties waarvan het nut en enig resultaat niet van te voren reeds vast staan, niet moeten worden gehouden." „RAMPZALIG" Verder heeft Eisenhower, ongetwijfeld naar aanleiding van de stellige geruchten uit Parijs, dat de Verenigde Staten een mobilisatie van een deel van hun strijd krachten overwegen, verklaard dat het rampzalig zou kunnen zijn wanneer er een mobilisatie zou worden afgekondigd als gevolg van de huidige spanning over Berlijn. JODRELL BANK. De Amerikaanse ruimtesonde is op een afstand van on geveer 60.800 kilometer de maan voor bij gegaan en komt nu geleidelijk in een wijde baan om de zon. De kleine ge streepte kegel vol instrumenten, de Pionier IV. zal vermoedelijk nog tot zaterdagavond blijven zenden. De seinen zullen dan een afstand van meer dan 800.000 kilometer moeten overbruggen. De Pionier IV snelde de wereldruimte aan gene zijde van de maan omstreeks elf uur gisteravond binnen. De ontwer pers van de kleine ruimtesonde hadden gehoopt dat grote ogenblik precies te kunnen vaststellen aan de hand van seinen die de sterkte van het in een foto-elektrische cel vallende maanlicht naar de aarde moesten doorgeven. Die hoop vervloog weinige uren 11a de lancering al Toen stelde men vast dat door een kleine koersafwijking de Pionier IV de maan op grotere afstand dan de te voren berekende zou passeren. Dat betekende dat het in de foto-elek trische cel vallende maanlicht te zwak zou zijn voor vaststelling van bet grote ogenblik. Toen de koersafwijking bekend was sloeg men aan het rekenen. De uitkomst was dat de Pionier [V de maan op on geveer 56.000 kilometer afstand zou pas seren. Gisteren gaven nieuwe berekenin gen een nog iets ongunstiger cijfer, namelijk 60.800 kilometer. De Pionier IV had op het ogenblik waaróp hij de maan passeerde 111 een boog circa 400.000 kilo meter afgelegd sedert het vertrek van de aarde. Henriëtte HoWiausen, de schrijf ster voor culinaire fijnproevers, tijdens het boekenfeest in gesprek met Rotterdams burgemeester, mr. G. E. van Walsum. BONN (Reuter) Professor Hall stein, de voorzitter van de Europese economische commissie, heeft giste ren op de tweede dag van het tegen hem en Herbert Blankenhorn, de Westduitse ambassadeur in Parijs, en baron Vollrath von Matzan, een van diens voorgangers, aanhangig gemaakte smaadproces ontkend dat hij dr. Hans Strack, een hoogge plaatste functionaris van het minis terie van economische zaken, zou hebben belasterd. Ook heeft professor Hallstein ontkend dat hij er op uit zou zijn geweest het ontslag van dr. Strack in de hand te werken. Hij had het tot zijn plicht ge rekend de aandacht van de overheid te vestigen op bezwarende mededelingen die over dr. Strack waren gedaan. Hij was van mening geweest dat het niet zijn taak was na te gaan of die hem ter ore gekomen mededelingen juist waren. MEXICO CITY, (Reuter) Na een bezoek van elf dagen is prins Bernhard gisteren per vliegtuig uit Mexico ver trokken. Hij ging op weg naar Toronto in Canada. "\700R HET EERST in de Rotter damse geschiedenis hebben de boekverkopers, de lezers en de schrijvers een Boekenfeest gehad, waarvan onmiddellijk gezegd kon worden dat het in alle opzichten geslaagd is. Omstreeks zeven uur was de toe- passelijk versierde Rivièrahal van Blijdorp tot de laatste plaats toe „bezet en kon de voorzitter van 'de Rotterdamse boekverkopers de bij na duizend gasten verwelkomen. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, sprak en kele openingswoorden waarin hij en dat waren de gevoelens eigenlijk van alle mensen in de reusachtige hal zei er zeker van te zijn, dat het eerste Rotterdamse boekenfeest, compleet met boeken bal, gezellig en plezierig beloofde te worden. In die verwachtingen zal niemand zich dan ook teleur gesteld hebben gezien, want de gezelligheid en het plezier werden almaar groter en uitbundiger. x In Amsterdam scheen men de Rotterdamse boekenverkopers een imitatie te verwijten van een feest, dat langzamerhand een Amster damse traditie en een monopolie voor de Amsterdammers was ge worden. Noch in de vorm van het luchtig- speelse programma dat stond in teken van het boek, culinaire ge noegens en sprankelende wjjn die causerieën en cabaret besproeiden, noch in de feestvierders zelf kon men enige overeenkomst met het Amsterdamse Boekenfeest vinden. Ook na het gedistingeerd-stijve feest van het boek in Den Haag won Rotterdam het met een avond, waarover u in „Gehoord en Ge zien" op pag. meer kunt lezen. KHARTOEM (Reuter) Alle leden van de raad van stale van de Soedan zijn gisteren afgetreden. Generaal Ibra him Abboed, de president van de Soe dan. heeft de verzoeken om ontslag, die de leden van dat orgaan hebben inge diend. aanvaard. President Abboed gaat de politieke toestand, die naar hij meent niet ver ontrustend is. vandaag met de leiders van de s:rijd: achten bespreken. Hij heeft de bevolking verzocht zich kalm te houden en geen acht te slaan op ver ontrustende geruchten. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. ,,Het mooiste vind ik dat ik vanmiddag mijn eigen instelling ben uitgeschopt met de woorden: nu moet je maar weg gaan", zei gisteravond dr. L. D. Brongersma, terwijl hij een van zijn laatste zware sigaretten op eigen bo dem draaide. Naast de algemeen wetenschappelijk leider van de expe ditie naar Nieuw-Guinea zat overste G. F. Venema, die de technische leiding zal hebben van de expeditie. Een uur later waren beiden in de nachtelijke duisternis verdwenen, twee honderd avontuurlijke, niet ge makkelijke dagen in het woeste Ster rengebergte tegemoet. Op 9 april zullen alle deelnemers aan de expeditie, twintig mariniers, twintig man Papoea-politie, tien tech nici en twintig dienaren der weten schap in het veld aanwezig zijn. EEN OP TWINTIG Van het basiskamp uit zullen pa trouilles de omgeving met een straal van maximaal dertig km verkennen. „Ons doel is in één zin te zeggen", zei dr. Brongersma: „het wetenschappelijk exploreren van een zo groot mogelijk stuk Sterrengebergte. We lopen zeer voordelig, twintig op een". Zich nader verklarend: „Bij de expeditie van 1920 bevonden zich slechts vijf geleerden onder de in totaal 394 deelnemers. Deze keer zijn er twintig op in totaal nog geen honderd man". „Een straal van dertig kilometer is al heel veel voor dat terrein. Het kan zijn dat een hele dag nodig is om acht kilometer te vorderen Enfin, als er iets gebeurt, als we een beetje vorde ren of een topje beklimmen kan men 75 Van onze Haagse redactie Deze scherpe taal staat in de protest-nota, die de Nederlandse regering zaterdag te Djakarta heeft ingediend. In dit stuk kon digt de regering aan dat zij de Indonesische nationalisatiewetten als niet rechtsgeldig beschouwt en zich alle rechten voorbehoudt de bedreigde belangen van Nederlan ders en Nederlandse bedrijven waar nodig te verdedigen en te beschermen. ONAANTASTBAAR Volgens het internationale recht, aldus de nota, kan de aangekondigde nationa lisatie noch het eigendom, noch de rech ten van Nederlanders aantasten. Dit geldt ook voor de prodnkten van deze onder nemingen. De Nederlandse regering staat op het standpunt dat bedrijven en pro- dukten nog steeds onverkort toebehoren aan de rechtmatige eigenaren. In de nota herinnert de regering Indo nesië aan het eerder ingediende protest van 16 september 1958. Hierop heeft de Indonesische regering geantwoord dat zij niet op dat protest kon ingaan en de financiële en economische belangen van Nederland niet kon bespreken, zolang het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea niet was opgelost. DWANGMIDDEL Uit de inleiding tot de nationalisatie- .wet blijkt nu, zo stelt de nota, dat de wet is bedoeld als een middel orn druk te oefenen in het politieke geschil om Nieuw-Guinea. Het gebruiken van zulk een middel is volkenrechtelijk ongeoor loofd. Voorts is in de wet sprake van natio nalisatie vstn Nederlandse bedrijven, het geen al evenzeer in strijd is met de alge meen erkende regels van het volkenrecht. Dit standpunt van Nederland wordt In genomen onafhankelijk van de vraag of Indonesië al dan niet een behoorlijke schadevergoeding zal toekennen. Uit de nationalisatiewet blijkt niets van zulk een voornemen. Integendeel, in een verklaring van de Indonesische minister van buitenlandse zaken is bevestigd dat Indonesië betaling zal opschorten tot het politiek geschil om Nieuw-Guinea voor Indonesië bevredigend zal zijn opgelost. Deze opschorting is een wezenlijke schending van het internationale recht, aldus de Nederlandse regering. in Nederland wel bericht verwachten dat we weer een meter hoger zijn". De expeditie zal zoveel mogelijk exemplaren van het dieren- en planten leven, stenen en gebruiksvoorwerpen van de bevolking verzamelen. Men zal vrijwel geen levende dieren naar ons land sturen, al zijn er aanvragen van o.a. Diergaarde Blijdorp en de Wassenaarse dierentuin. De expeditie zal veel filmopnamen maken en gistermorgen hebben de twee leiders juist een contract gesloten met uitgeverij Scheltens-Giltay voor de uit gave van een niet wetenschappelijk boek over hun wederwaardigheden. De financiering van de expeditie is nog niet geheel voor elkaar. In het ongunstigste geval zal het tekort 1,2 ton bedragen op een totale begroting van een miljoen gulden. Van onze parlementaire redacteur. DEN HAAG De Tweede Kamer zal vóór de verkiezingen het rapport van de commissie Koersen over het beleid van het D.M.L. niet meer in behandeling ne men Wel deed de communist Bakker gistermiddag nog een poging om het op de agenda te plaatsen, maar zijn voor stel werd met 97 tegen 5 stemm-en weg gevaagd. Minister Staf, zo deelde voorzitter dr. Kortenhorst mee, had eerst laten weten, dat hij zich te allen tijde beschikbaar wilde houden, maar dat hij niet aan drong op een debat. Later maakte de minister weer kenbaar, dat hij bepaald prijs stelde op een debat. Deze uiteen- i lopende ministeriële standpunten bleken de Kamer echter niet te interesseren. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Amster damse recherche heeft de schilde rijenkoopman-kunsthistoricus F. H. gearresteerd. H. is ook als auteur en kunstcriticus opgetreden. Hij wordt verdacht van medeplich tigheid aan oplichting en is gisteren voor de officier van justitie, mr. H. G. van Everdingen, te Amsterdam ge leid. F. H. zou opzettelijk certificaten van echtheid hebben afgegeven bij valse of vervalste schilderijen. H. zou daarbij gebruik hebben gemaakt van de verwarring die bleek te bestaan door de gelijkluidendheid van zijn naam met die van dr. H., de vroegere directeur van het Museum Boymans te Rotterdam. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De zorg voor de bui tenlandse culturele betrekkingen zal in de toekomst geheel in handen worden gelegd van het ministerie van O., K. en W. Het deel van de taak, dat het Nederlands instituut voor internationa le culturele betrekkingen tot dusverre verzorgde, zal dus overgaan op het mi nisterie. De regering is tot dit besluit geko men omdat het internationale culturele werk steeds meer een officieel ka rakter is gaan dragen. Steeds meer landen, met wie tot dusver culturele betrekkingen werden onderhouden door middel van het Nederlands instituut, wensen culturele akkoorden te sluiten met Nederland. Het werk van het Nederlands insti, tuut voortzetting van de stichting voor culturele samenwerking is daar mee praktisch tot een eind gekomen. De regering zal nog met het instituut overleggen hoe het zijn werk nog zou kunnen voortzetten. van wereldberoemd duo met Bud Abbot ontsnapte uit Breda) LUNEBURG (AP) De voormalige Nederlandse SS-er Wilhelm Polak, die in 1952 met zes anderen ontsnapte uit de Bredase gevangenis en naar Duits land uitweek, zal zich in Luneburg moeten verantwoorden voor een aan tal moorden, die hij in de tweede we reldoorlog heeft gepleegd. Hij is in staat van beschuldiging ge steld voor het neerschieten van drie Nederlandse verzetsstrijders en deelne ming aan de executie van een vierde B.S -er. Polak werd voor deze misdaden na de oorlog in Nederland ter dood ver oordeeld. De doodstraf werd later ge wijzigd in levenslange gevangenisstraf. Na zijn vlucht naar Duitsland werd hij door een Duitse rechtbank veroordeeld tot enige maanden gevangenisstraf voor het dragen van valse papieren. Een Nederlands verzoek tot uitlevering van Polak werd echter afgewezen omdat het federale hooggerechtshof twijfelde aan zijn nationaliteit. Polak had zich beroe pen op een decreet van Hitier, waarbij buitenlandse leden van de S.S. de Duitse nationaliteit werd toegekend. Polak is 29 januari gearresteerd na een gerechtelijk onderzoek van vijf jaar Twee weken later werd hij weer in vrij heid gesteld, omdat men de mogelijkheid dat hij naar het buitenland zou vluchten uitgesloten achtte Hij woont in Han nover. Voor het proces is nog geen datum vastgesteld. De openbare aanklager heeft op voorhand laten weten dat hij hoger beroep zal aantekenen indien het ge rechtshof Polak zou ontslaan van rechts vervolging. Eigen nieuwsdienst KRIMPEN AAN DE LEK Het bijna vier jaar oude jongetje Freddy van Dam uit de Touwslagersstraat te Krimpen aan de Lek werd gisterochtend om ongeveer half tien vermist. Na lang zoeken is het kind 's avonds omstreeks half acht ge vonden in een sloot aan de overkant van de Touwslagersstraat. Het was ver dronken. Het tweejarige meisje M. E. Ritscma uit Beerta is gistermorgen door een; vrachtwagen doodgereden. Zij was zon der uit te kijken de straat op gelopen. Van onze kunstredactie HOLLYWOOD De filmkomiek Lou Costello, de corpulente partner van But Abbot, is gisteren in een ziekenhuis te Beverly Hills in Cali- fornië aan een hartaanval over leden. Ook vorige week had de acteur een aanval gehad. Costello zou vrijdag 53 jaar zijn geworden. Abbot en Costello hebben vanaf 1930 het beroemde komiekenkoppel ge vormd. Naast Laurel en Hardy waren zij het beroemdste filmduo, dat ooit op het witte doek is verschenen. Sa men hebben zij een zeer groot aantal films gemaakt, d'ie in de hele wereld zijn gedraaid en overal een groot pu bliek hebben getrokken. Verscheidene films staan nog regelmatig op de pro gramma's. Gooi- en smijtwerk Met de dood van Costello is een tijdperk van de filmgeschiedenis afge sloten. Het tijdperk van de komische film met de traditionele gooi- en smijtscènes, die waren afgestemd op een direct lachsucces. Films hebben Abbot en Costello de laatste jaren niet meer gemaakt, maar zij zijn nog wel regelmatig voor de te levisie opgetreden. Laurel en Hardy hadd'en zich reeds geruime tijd voor de dood van Laurel uit de theaterwereld teruggetrokken. Liefdadigheid De laatste tijd voor zijn dood' heeft Costello zich Vrijwel geheel aan de liefdadigheid gewijd. Hij richtte onder andere een stichting voor d'e jeugd op. Bij het vernemen van het overlij densbericht van zijn medewerker, ge raakte Abbot zó overstuur dat hij zich onder behandeling van een arts moest stellen. Costello iaat een vrouw en drie dochters achter. Zijn enige zoon is in 1943, toen hij één jaar was, in het zwembad bij het huis van zijn ouders verdronken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Majoor Koopmann heeft alle gelegenheid gehad zijn zienswijze over de achtergronden van de aankopen in het buitenland te geven, aldus deelt de voorzitter van de Commissie militair aankoopbeleid mee in antwoord op het verzoek van de majoor om een verweerschrift te mogen indienen tegen bepaalde conclusies van het rapport. Op 3 december 1958 werd met majoor-IC een informatieve bespreking gevoerd, aldus deze mededeling. Deze informatieve besprekingen dragen niet het karakter van een verhoor. Zij zijn van vertrouwelijke aard. Aan majoor Koopmann zijn informaties over het beleid van de sectie aankoop buitenland gevraagd. Het stenogram van zijn mededelingen beslaat 38 kwarto pagina's. Het werd majoor Koopmann ter ondertekening toegezonden. Hij zond het stuk retour met enkele wijzigingen. Indien majoor Koopmann had gemeend, dat de achtergronden niet voldoende naar voren waren gekomen, had hij zijn zienswijze nader uiteen kunnen zetten in een aangehechte nota, aldus de voorzitter van de commissie. MAJOOR IC: AANTIJGING LASTERLIJK Majoor Koopmann heeft op deze ver klaring alweer gereageerd. Hjj schrijft: DE commissie heeft mij inzake de aankoop van de kooktoe- stellen en de P.l.A.T.-onder- delen geen enkele vraag gesteld, waaruit ik redelijkerwijze de indruk zou hebben kunnen krijgen dat de commissie mijn beleid als ambtenaar van het D.M.L. aan de hand van deze twee aankopen in het algemeen zou willen gaan beoordelen of liever gezegd, na de vrijspraak door het Hoog Militair Gerechtshof zou willen gaan herbeoordelen. Er was dus voor mij geen enkele aanleiding om het mij toegezon den stenogram van mijn gesprek met de commissie te gaan aanvullen met de achtergronden van de twee vermelde aankopen, ten aanzien waarvan de commissie, gesteld zij waren daartoe bevoegd of zij achtten zich daartoe om de een of andere reden geroepen mij niets te last heeft gelegd, ja zelfs mij niets heeft gevraagd wat op een bedekte telastlegging geleek. De griffier der commissie heeft mij daarenboven gezegd, dat het, door tijdgebrek, niet de bedoeling was het mij gezonden stenogram ingrij pend te wijzigen of aan te vullen. Ik heb, na al het leed, dat ik heb ondervonden van de tegen mij ge richte strafvervolging, geen enkele behoefte om achtergronden van be paalde aankopen van het D.M.L. bekend te gaan maken, maar ik ben wel verplicht mij te verweren tegen lasterlijke aantijgingen van een kamercommissie, die veroordelingen uitspreekt zonder telastleggingen en zonder het, om toelke reden dan ook, gezochte slachtoffer tevoren of de verweten gedragingen te heb ben gehoord of, om in de termen van de Commissie te blijven, die gedragingen met de Commissie te hebben besproken. LUXEMBURG (AFP) De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal heeft be sloten de toestand van duidelijke crisis op de kolenmarkt te laten af kondigen. De door het gezagsorgaan gewenste maatregelen houden in een beperking van de produktie, vermindering van de invoer uit derde landen met inbegrip van de Verenigde Staten en een gemeenschappelijk hulp aan mijnwerkers, die door de produktie- vermindering worden getroffen. Over de toepassing van de maat regelen moet eerst het raadgevend comité van de K.S.G. worden geraad pleegd, dat tegen 17 maart bijeen komt. Verder is goedkeuring nodig door de meerderheid van de raad van ministers. Deze zal zich. op 23 maart uitspreken. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Een flikje was alles wat het kleine Arnhemse meisje als vindersloon kreeg toen zij een door haar gevonden enveloppe met zeshon derd gulden erin bij de eigenaar, een kruidenier, kwam terugbrengen. De enveloppe was door de dochter van de kruidenier verloren. Er zaten een girobiljet in en zes briefjes van honderd die op het postkantoor moesten worden gestort. Het was gezien het adres van de af zender op de girobiljetten voor de jon ge vindster weliswaar een kleinigheid om het geld naar de rechtmatige eige naar terug te brengen, niettemin was het een triomfantelijk gezicht dat net boven de toonbank uitkeek toen de klei ne groezelige handjes de verfomfaaide kostbare enveloppe teruggaven. Met het flikje in haar hand geklemd liep het meisje trots en ondanks alles dankbaar naar huis om moeder haar goede daad te vertellen. ROERMOND (ANP) De kanton rechter te Roermond, mr. A. K. Duyn- itee, heeft de automobilist F. H. uit Brussel gisteren veroordeeld tot een boete van vijf gulden, omdat hij in een auto had gereden met scherpe uitsteeksels. DAAR NIET De Belg was op 14 januari in Swal- men bekeurd. Voor de kantonrechter be riep hij zich erop, dat België geen ver bod van scherpe uitsteeksels aan aulo's kent Uit het vonnis blijkt, dat de kanton rechter van mening is, dat het artikel van het Wegenverkeersreglement dat scherpe uitsteeksels aan motorvoertui gen verbiedt, niet in strijd is met het te Geneve gesloten internationale ver- keersverdrag. De raadsman van de Belgische auto mobilist was het daar niet mee eens. Hij stelde dat de Geneefse conventie voorschriften geeft voor het internatio nale verkeer en dat het overtreden van een artikel van het Nederlandse Wegen verkeersreglement door een buitenlander niet strafbaar is. Van de door de kantonrechter opgele- legde boete kan de automobilist in cas satie gaan. Vermoedelijk zal hij dat doen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: c-r/zf Veranderlijke 2/y bewolking met hier en daar enige regen. Ma tige, af en toe krachtige zuide lijke wind. De zelfde of iets hogere tempera turen. MIESJE; Maart se buien..., 6 MAART: zon op 7.17, zon onder 18.27, maan op 5.33, maan onder 15.29.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1