GEWELD IN NJASSALAND Kogels en traangas tegen tierende massa IN 1959 TWEEDUIZEND SPIJTOPTANTEN KONINGIN KREEG HET REP A TRIËRINGSB Majoor K. in het geweer tegen D.M.L.-rapport Problemen oplossen zonder geweld Moedig meisje weerstaat winkelrover Arrestaties op ruime schaal De Biltkouder Rode spreeuw nu Blauwvinger AMERIKAANSE PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Toelating nu verdubbeld BARNEVELDSE TIMMERMAN Zie verder pag. 5 Grootheid blijft onder korenmaat Luide protesten Golf van s' takingen Uitwijzingsbevel Teteringen heeft waarnemend burgemeester Ongeluk nog niet te verklaren Macmillaii terug van ontdekkingsreis Nee zei Carla „Open die kassa Een Praatje van LEXI MakariosEoka moet wapens inleveren LAATSTE NIEUWS Bronzen beeldje voor Rotterdam Hoofdkantoor: Goes. L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-200.9; Vlissingen, Rembrandtlaan 24. tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189. Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1545 Woensdag 4 maart 1959 Eigen nieuwsdienst Van onze parlementair redacteur DEN HAAG. Ons land zal dit jaar tweeduizend spijtoptanten uit Indonesië toelaten, het dub bele aantal van 1958. De toelating' zal beperkt blijven tot de nood gevallen en verder komen men sen in aanmerking', die nauwe be trekkingen hebben met degenen, die al eerder hier zijn aangeko men. Ook de naturalisatie van de spijtoptanten zal wat vlotter gaan. In antwoord op een stroom van kritiek heeft minister Struycken gisteravond in de Eerste Kamer deze verruiming van het toelatingsbeleid uiteengezet. Van alle kanten had hij tijdens het debat over de begroting van justitie het verwijt te horen gekregen dat er van een soepeler beleid nog weinig was te merken. De afgevaardigden prof. dr. I. A. Die penhorst (a.r.) en mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk (lib.) legden de minister enkele schrijnende gevallen voor van slachtoffers van een trage be- handeling van de visum-aanvragen. WANHOOP P f" 7 M/fT* FC/A \J T\ F Het scherpste verwijt trof de ambte- IXLJlifl L I naren van de diplomatieke vertegen woordiging te Djakarta. Mevr. J. A. A. /\~MM rg g 7 Luijckx-Sleijfer (lcath.v.) haalde als f f'l f fff Ft f I voorbeeld aan dat er op een in februari "L/. 1957 ingediende aanvrage tot nu toe taal KAAP CAN A VER AT (Renter TTPn noeh teken was ve™ome». De spanning latnavlkal (Keuter, Ur Ibrengt de mensen tot wanhoop, riep zij Na vier mislukte pogingen zijn uit. de Amerikanen er gisteren in ge- De betreffende ambtenaren zijn niet siaagd een Pionier zo ver het heelal bijzonder toeschietelijk, meende prof. in te schieten dat deze in een baan Diepenhorst, die tegenover zeer veel om de zon zal komen. Vanavond zal, menselijke nood onder de aanvragers indien alle bereken in cPn k-lnnnen alleen maaï starheid en terughouding ri» P.Anfj; r-ir kl0PPen>1 constateerde bij de ambtenaren, die vol ei lomer IV, zo heet de kegelvor- gens j,ern ejsen stelden waaraan onmo- mige ruimtesonde vol instrumenten, gelijk kon worden voldaan. Het gaat hier de maan op grote afstand passeren, om het welzijn of het niet zijn van deze op weg naar zijn baan om de zon. mensen, aldus prof. Diepenhorst. Er zullen dan sedert de lancering rwm ongeveer 38 uren zijn verstreken, j Zie VCl'dCr pag. 5 De Pionier IV blijkt enige graden van de berekende baan te zijn afgeweken Tf)(T4 LTTTTS VOOR maar zal, aangezien de bereikte maxi- l lLUlü V v/V-'.l-t- male snelheid ruimschoots groot ge noeg was. de aantrekkingskracht van t de aarde kunnen overwinnen. Jammer genoeg zal men niet precies het ogen-! blik kunnen vaststellen waarop de Pio nier de maan passeert. Dat is het ge-, volg van de afwijking van de bereken-' de baan, waardoor de Pionier de maan BARNEVELD. De timmerman W. zal passeren op veel grotere afstand Brouwer die eergisteren van B. en dan de bedoeling was. W. van Barneveld opdracht kreeg het interieur uit zijn zelfgebouwde huis te Het maanlicht zal nu niet sterk ge- slopen omdat hij zich niet aan de voor- noeg zijn om de ingebouwde foto-elek- schriften had gehouden krijgt in de trische cel in werking te stellen waar- naaste toekomst een nieuwe behuizing, na een radiosignaal naar de aarde zou i Die zal waarschijnlijk ruimer zijn dan zijn gegaan. Een pleister op deze kleine^t woninkje, dat hij nu gedeeltelijk BLANTYRE. Met steeds krachtiger geweld baant de golf van nationalisme zich een weg door Afrika. Bij een plotselinge uitbar sting ervan, verspreid over grote delen van het Britse protectoraat) Njassaland, werden dinsdag 23 inheemsen gedood in hevige gevech ten van de politie met opstandige menigten negers. MEI hel uur stijgt thans de spanning in de Centraalaürikaanse federatie, waar Njassaland een deel van vormt. De nood toestand die vorige week al was afgekondigd in ZiTid- Rhodesië. eveneens een deel van de federatie, is gisteren ook van kracht verklaard in Njassaland. E moeilijkheden begonnen dinsdag na het bekend maken door gouverneur Sir' Robert Armitage in Blantyre, dat het nodig was geworden in Njassaland de noodtoestand af te kondigen. Tegelijkertijd werd de leider van de Afri kaanse Cong'respartij in dat ge bied, de 53-jarige arts Hastings Banda, idool van de inheem sen gearresteerd en naar el ders in de federatie verbannen. Met hem deelt een aantal an dere leiders van de Congres partij hetzelfde lot. Eigen nieuwsdienst wonde is de grote opgetogenheid over de veelheid van gegevens die de andere instrumentjes in de Pionier, twee kleine geigertellers ter grootte van een siga ret. in de eerste uren na de lancering hebben verzameld over de stralings velden die de aarde omringen. De kleine zender in de Pionier, die 90 uur in werking kan blijven, zond die stroom van gegevens naar de aarde uit. Professor A. C. B. Lovell. de directeur van de reusachtige Engelse radioteles coop die de kleine ruimtesonde volgt in zijn baan, verklaarde gisteren opge togen dat de Amerikanen met die stroom van gegevens wat het weten schappelijk onderzoek van de wereld ruimte betreft ten minste op gelijke voet met de Sowjetunie zijn gekome* .,De Amerikanen hebben nu al veel meer wetenschappelijke gegevens ver zameld dan de Russen", zei hij. In dit opzicht steekt de nog geen 6 kilo we gende kleine Amerikaanse ruimtesonde gunstig af tegen zijn ongeveer ander halve ton zware Sowjetrussische voor ganger, die op 2 januari het heelal in werd gejonden. De Pionier IV zal in zijn baan om de zon worden gevolgd door de laatste van de vier trappen van de 53,5 ton zware lanceerraket. De Pionier IV was gisteravond laat al ruim 173.000 kilometer van de aarde verwijderd en bewoog zich toen voort met een snelheid van ruim 8100 kilo meter per uur. moet afbreken. Brouwer heeft zich nu tot de burge meester van Barneveld gewend om te vertellen, dat hij graag de hulp van de gemeentelijke overheid zal aanvaarden om het huis van zijn vader, dat pal naast de noodwoning staat, uit te brei den. Een groot deel van de fundamen ten en van het materiaal dat van de noodwoning vrijkomt, zal de nijvere timmerman kunnen gebruiken bij het uitbreidingsplan, dat de directeur van openbare werken voor hem heeft ont worpen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De leden van de Amsterdamse gemeen teraad zullen zich voorlopig nog niet van de gemene burgerij kunnen onderscheiden. Op ver langende vragen van enkele raadsleden naar het stadium van de plannen voor een eigen insigne, hebben B. en W. giste ren geantwoord dat tot de ver vaardiging van waardige onder scheidingstekenen, gezien de hoge kosten, voorshands niet kan worden overgegaan. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Majoor Koop- mann is heftig en verbeten in het geweer gekomen tegen het rap port van de Commissie onder zoek militair aankoopbeleid. Hij heeft de voorzitter, de heer Th. Koersen, gevraagd hem zo spoedig mogelijk door de commissie te laten horen, om nadere mededelingen te doen over de aankoop van de kook- toestellen en het beruchte Piatcon- tract. Speciaal op deze punten, maar ook in haar conclusies ten aanzien van de aankopen in het buitenland heeft de D.M.L.-commissie gefaald, aldus heeft majoor Koopmann de commissie in een brief medegedeeld. Majoor Koopmann heeft eenzelfde verzoek als aan de heer Koersen ge richt tot de commissie. Er is slechts één alternatief: „Of mijn dood of de dood van dit rapport, dat na het vrijsprekende vonnis van het Hoog Militair Gerechtshof de handelingen van majoor K. veroordeelt", aldus de majoor. Goede naam aangetast In een afzonderlijke brief aan de Tweede Kamer heeft majoor Koopmann meegedeeld, dat zijn eer en goede naam is aangetast door de conclusie van het rapport. Hij vraagt zich af wat de com missie bedoeld kan hebben met de ..blanco inschrijfformulieren", die hij de heer Van Ben them ter hand zou heb ben gesteld. Dergelijke formulieren werden bij het D.M.L. alleen voor bin nenlandse inschrijving gebruikt. In de tijd dat majoor Koopmann waarnemend was belast met de leiding van de afde ling inkopen buitenland, werden derge lijke formulieren niet gebruikt. Zoals j de commissie het nu stelt, wordt de in druk gewekt alsof hij blanco cheques uit handen zou hebben gegeven, j Ook acht hij het de moeite waard, in 1 herinnering te roepen, dat generaal Bos, j zijn hoogste chef bij het D.M.L., voor - het Hoog Militair Gerechtshof onder'ede i heeft verklaard, dat hij (majoor K.) geen invloed kon oefenen op het af sluiten van koopcontracten. Klaarheid gewenst Voorts is het van belang in herinne ring te roepen, dat het majoor Koopmann was die de handelsagent van de kook- toestellen als getuige had laten op roepen voor hei H.M.G. maar deze ge tuige liet verstek gaar. De commissie heeft allerlei personen gehoord, maar niet onder ede. De verklaringen die onder ede voor het H.M.G. werden af gelegd hielden geen stand tegenover de tegen de majoor geuite beschuldigingen. De affaire van de kooktoestellen is niet uit de doeken gedaan door de com missie. Majoor Koopmann wenst niets liever dan dat deze zaak alsnog tot klaarheid wordt gebracht. De wijze van werken van de com missie en haar conclusies over de kook toestellen en de Piatonderdelen. grieft hem te meer, omdat de commissie hem juist over de achtergronden van deze twee zaken niet heeft gehoord. Desondanks heeft de commissie ge meend over deze zaken veel ophef te mogen maken m haar rapport en te mogen concluderen dat de majoor te kort is geschoten in de vervulling van zijn taak bij het D. M. L. Het rapport van de commissie heeft de zaak majoor-K. wederom aan de orde gesteld, met een veroordeling na de vrijspraak van het H.M.G. ..Aan dit rapport moet ik een dolkstoot toebren gen" aldus de majoor. Hij zal de Tweede Kamer en de com missie zo spoedig mogelijk zijn verweer legen dit rapport doen toekomen. De politie verrichtte op hetzelfde ogenblik in verscheidene steden een j 150-tal arrestaties van vooraanstaande politici. Nadat deze maatregelen bekend wa ren geworden onder de bevolking raakten de toch al verhitte gemoederen op het kookpunt. In steden en dorpen stroomden massa's negers samen, luid protesterend tegen de noodmaatregelen j van het Britse gezag. Een regen van. stenen daalde neer op de politie die hen; in toom probeerde te houden. Weldra, kraakten de eerste schoten en vielen de eerste slachtoffers van wat een bloedige dag zou worden. Politie en eenheden van het terri toriale leger wierpen op een groot aantal wegen wegversperringen op. Traangas en brandspuiten werden ge bruikt om de opstandigé negers tot kalmte te dwingen. Verkenningsvlieg tuigen vlogen af en aan. speurend naar, steeds weer nieuwe haarden van onrust. Zeventien inheemsen kwamen om het leven bij een vergeefse poging om gevangenen te bevrijden. Dat gebeurde in Nkata Bay bij het Njassameer. Zeventien negers raakten gewond, ge troffen door op de menigte schietende politietroepen. van Fort Manning werd zwaar gevoch ten. Vrouwen en kinderen werden dooi de tierende massa als schild gebruikt bij de bestorming van gevangenissen. Wat de politie ook probeerde: er op! los ranselen met knuppels, in de lucht schieten en tenslotte op de wild ge- worden menigten vuren, niets kon de negers tot bedaren brengen. Eenheden van de politie uit het aan grenzende Tanganjika die de collega's) van Njassaland te hulp zijn gekomen, kwamen gisteren in actie bij Karonga. Twee negers werden gedood, zeven ge wond bij het verspreiden van 2000 demonstranten. Een golf van stakingen is over ge heel Njassaland losgebroken. De spoor wegen, elektriciteitscentrales en de1 PTT ondervinden daarvan zeer veel I last. Scholen zijn gesloten; de blanken j blijven zoveel mogelijk binnenshuis. Gouverneur Armitage heeft alle acti- j viteit van de verboden Congrespartij illegaal verklaard. Voor alle steden en dorpen is de avondklok afgekondigd.' deelde hij mee. De federale regering heeft gisteren uitvoering gegeven aan het uitwijzings hevel dat was uitgevaardigd tegen John Stonehouse, een socialistisch lid van het Britse Lagerhuis. Gistermorgen in alle vroegte werd hij hevig tegen stribbelend in Lusaka, Noord-Rhodesië. in een vliegtuig gezet dat hem naar Tanganjika bracht. Stonehouse heeft volgens de regering van de Centraalafrikaanse federatie opruiende redevoeringen gehouden voor de nationale Congrespartij. De uitwijzing van Stonehouse heeft geleid tot indiening van een motie van afkeuring door de socialisten in het Britse Lagerhuis. Gisteravond werd over deze kwestie een debat gehouden. De minister van koloniën Lennox- Boyd, verklaarde dat er duidelijke aanwijzingen waren dat de Congres partij in Njassaland van plan was nog meer onrust te stichten dan er al was. Het vermoorden op grote schaal van Europeanen en anderen stond op haat- programma. Daarom was gisteren in Njassaland de noodtoestand afgekon digd, aldus Lennox-Boyd. Eigen nieuwsdienst BREDA. De commissaris der Koningin in Noordbrabant, prof. dl'. J. E. de Quay, heeft de burge meester van Oosterhout, de heer F. A. J. van Oers, benoemd en be ëdigd tot waarnemend burgemees ter van Teteringen. Dit geschiedde ingevolge artikel 84 van de Gemeentewet, waarbij de commissaris der Koningin de bevoegdheid is gegeven om buiten de normale vervanging in tijdelijke vervanging te voorzien van een burgemeester. De petitie van de burgerij van Teteringen, waarin het ongeschokte vertrouwen in burgemeester Van Gils wordt uitgesproken, is nog niet ter provinciale griffie van Brabant ontvangen. Bij informatie bleek, dat nog regelmatig mensen de wens te kennen geven om te tekenen. De petitie zal vandaag echter worden verzonden. AMSTERDAM. Mr. A. S. de Muinek Keizer, procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam, heeft gisteren in hoger beroep vrijspraak geëist tegen de 59-jarige fabrikant W. A. uit Amster dam. Hij was van oordeel dat de fabrikant geen schuld had aan een bedrijfsongeluk op zijn fabriek te Weesperkarspel, waar bij drie arbeiders ernstige brandwonden hadden opgelopen. De rechtbank te Amsterdam had de fabrikant ook vrijgesproken, maar te gen dat vonnis was de officier, die een boete had geëist, in hoger beroep gegaan. De arbeiders waren verwond door op bruisend ketelwaler. waarin voor het verwijderen van ketelsteen zestig liter antikalzil met een zoulzuuroplossing was gegoten. Deskundigen hebben het onge luk nog steeds niet kunnen verklaren. Dagelijks worden er ketels met anükal- zit gereinigd. Eigen nieuwsdienst SOESTDIJK Koningin Juliana heeft een exemplaar ontvangen van het boek Kinde ren van ons eigen volk, de nationale uitgave over de repa triëring. Veertig auteurs, tekenaars en fotografen hebben belangeloos aan het boek meegewerkt. De opbrengst gaat naar het Cen traal comütë van kerkelijk en particulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepa- trieerden Een deputatie, onder andere bestaande uit bestuursleden van het comité, heeft het boek gistermorgen op paleis Soest- dijk aangeboden. Prinses Beatrix heeft het voornemen de openingswedstrijd van het in Amstel veen te houden internatonale dames- hockeytornooi op zateraag 25 april bij te wonen. In Mzimba gelukte het inheemsen om gevangen genomen politieke vrien den te bevrijden. Ook in het gebied J99 De arts Hastings Banda, voorman van de zwarte bevolking van Njassa land in de strijd om meer mede zeggenschap, die gisteren door het Britse gezag is gearresteerd. Advertentie met zijn velt vrienden en vriendinnen. U weet, dat op alle Lexington sigaretten lettertjes staan en duizenden rokers vroegen wat dat toch betekent. LEXI zal morgen het raadsel onthullen in een uitvoerige advertentie, die in zeer veel bladen (ook in dit blad) komt te staan. Het wordt ceo grote verrassing! Kijkt U dus goed uit our de advertentie van LEXI. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De knappe en kor date verkoopster Carla Voorhoeve (18) uit Den Haag heeft gistermiddag een drieste misdadiger uit haar winkel ge jaagd. De man bedreigde haar met een pistool en eiste de inhoud van de winkelkassa op. Maar Carla gaf niet toe en wist zichzelf en de kassa te red den. Omstreeks vier uur kwam de man de winkel binnen. ..Maak de kassa open", snauwde hij. ,,Neen. dat doe ik niet", antwoordde Carla. Zij stond alleen in de winkel. Haar collega was tegen het middaguur weggegaan. Het hele huis was verder leeg en ook voor de etalage stond nie mand. „Maak de kassa open", snauwde de man nog eens. Carla antwoordde hem weer dat zij dat niet zou doen. Zij dacht aan de 250 gulden die in de kassa zaten en waarvoor zij de verantwoordelijkheid had. Toen haalde de man een klein pistool te voorschijn, richtte het op Carla en herhaalde zijn eis. De moed zonk haar in de schoenen maar zij gaf geen krimp. GILLEN „Geen flauwe geintjes alsjeblieft" snauwde de man haar toe. Carla keek hulpeloos om zich heen. Toen zag zij voor de etalage een dame en een jonge- man komen. Ze begon te gillen, luid keels. De man rukte de winkeldeur open, rende weg en sprong op zijn fiets, die hij op de hoek van de straat had laten staan. De jongeman en een bloemenverkoper renden hern nog na. maar konden hem niet meer te pakken krijgen. Carla belde haar chef op en daarna de politie, aan wie zij een be hoorlijk signalement kon verstrekken: ongeveer 35 jaar oud en ongeveer 1.75 meter lang, beige winterjas met een visgraatje, breed gezicht en donker blond golvend haar, handschoenen en een grote zonnebril. Vooral aan die zonnebril heeft de overvaller het te danken dat zijn plan mislukte. Kort te voren namelijk had Carla hem al door de straat, de Breit nerlaan. zien fietsen. Het was opval lend dat hij een zonnebril droeg, want het regende. De verkoopster zag hem een paar keer langs de winkel rijden en daarna liep hij over het trottoir, door de winkelruit naar binnen kij kend. Zijn fiets had hij laten staan op de hoek van de Breitnerlaan en de Van Hoytemastraat. Carla was achter in de winkel bezig met het opruimen van goederen, maar zij had de vreemde man gezien en toen hij binnenkwam was zij eigenlijk op alles voorbereid. Na afloop van het avontuur was zij toch wel geschrok ken. „Het had geen minuut langer moeten duren", vertelde zij later. „Dan was ik wel door de knieën gegaan." Met de politie, die de misdadiger nog niet heeft gevonden, gelooft Carla nu ook wel dat het pistool een ongevaar lijk alarmpistool was. Tijdens de over val had zij aan dat geloof maar weinig. Van onze correspondent LONDEN Premier Harold Macmillan is gisteravond te Lon den teruggekeerd van zijn veel bewogen tiendaags bezoek aan Rusland. Onze besprekingen wa ren vrijmoedig, bijzonder vrij moedig zelfs, zei hij op het Lon- dense vliegveld. „Er waren tal van belangrijke kwesties waarover wij het niet eens ble ken. Maar over wat volgens mij het belangrijkste was, waren wij het wel eens: dat wij de ern stige vraagstukken van Europa moeten oplossen met praten en niet door geweld." Dat hij de acute spanning over Berlijn tenminste gedeeltelijk heeft opgeheven na de klap in het gezicht, die Kroesjtsjefs verkiezingsrede tijdens het bezoek be tekende, is Macmillans grootste, onver wachte verdienste in Moskou geweest. Zijn bezoek bleek meer dan de „ontdek kingsreis" die volgens hem. zoals alle ontdekkingsreizen, ogenblikken van on zekerheid maar ook ogenblikken van hoop en voldoening opleverde". Kroesjtsjef heeft ten slotte toegestemd in de eerst door hem verworpen confe rentie van ministers van buitenlandse zaken, die het Westen noodzakelijk acht als voorbereiding voor een tooconferen- tie. De Russische eis dat een groter aan tal landen daaraan zal deelnemen (name lijk ook Polen en Tsjechoslowakije) ver mindert echter de volgens Macmillan zo nodige informaliteit. Hij hoopt dan ook op een topconferentie, waarbij de kern af en toe alleen zal vergaderen. Intussen wordt opgemerkt, dat tussen de beide conferenties, wat de Verenigde Staten en Rusland betreft weinig ver schil kan bestaan. Op de eerste is Gro- miko de spreektrompet van Kroesjtsjef, op de tweede zal Eisenhower de spreek trompet van Dulles zijn, zo zeggen de diplomatieke grappenmakers. maar dat daarom nog niet kan worden aangenomen, dat de Russische politiek een andere richting is opgegaan, Kroesj tsjef zal waarschijnlijk doorgaan afwisse lend de warme en de koude kraan open te zetten. Hoewel het gemakkelijk is hierover cynisme te betonen, mag bovendien het persoonlijk contact, dat Macmillan ook via de televisie met de Russische leiders en de bevolking had, niet worden onderschat. Het is ontegenzeggelijk waar dat Mac millan uit Moskou is teruggekomen aLs leider van een nieuwe elastischer Wes terse politiek en dat hij ten slotte toch veel prestige heeft gewonnen. Hij is er echter niet de man naar om daarom meteen vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Eerst Genève of Wenen. En dat levert de Londense klerenverhuur- der van deze missie, Moss Bros, een nieuw probleem op na het Russische suc ces van Macs witte berenmuts: Moeten zij alvast een groen Alpenhoedje met een veer klaar leggen? NICOSIA (Reuter, A.P.) Aarts bisschop Makarios zal zich persoonlijk met een oproep tot inlevering van alle wapens richten tot de Eoka en is ervan overtuigd dat de "Eoka aan die oproep gehoor zal geven. „De Eoka", zei hij gisteren, „is geen politiek orgaan en zai zich neerleggen bij de oplossing die door de politieke leiders van Cyprus is aanvaard." De aartsbisschop zei niet met zoveel woorden dat hij zich onder die politieke leiders rekent, maar wel gat hij, in ant woord op de vraag of hij nresident van Cyprus zou willen worden, toe dat hij bereid is zijn volk te dienen. Gezamenlijke verklaring I Bij Gemenebest De achttienjarige Carla Voorhoeve, die zo moedig haar kassa in het con fectiemagazijn aan de Breitnerlaan 8 bij een overval verdedigde. WASHINGTON (AP) President Eisenhower heeft de Britse premier Macmillan uitgenodigd naar Washington te komen voor bespreking van de kwes- tie-Berlijn en Macmillans bezoek aan Moskou. Dit is gisteravond Iaat door het Witte Huis bekendgemaakt. Voorts hoopt Macmillan dat een plech- tige Brits-Russische verklaring van drie punten het slotcommuniqué zal volgen. Hierbij zullen beide landen beloven bij alle onderlinge geschillen te handelen volgens de geest en de letter van het Handvest der Verenigde Naties: eikaars rechten, plichten en vitale belangen te eerbiedigen: alle geschillen door onder handelen, en niet met geweld op te los sen. Over deze gezamenlijke verklaring zullen nog verdere discussies volgen. De Britse overheid zal de inlevering van de wapens van de Eoka volgens de aartsbisschop moeten regelen en de wapens in ontvangst moeten nemen. Be sprekingen daarover zijn nog gaande. Aartsbisschop Makarios houdt reke ning met de mogelijkheid dat de repu bliek Cyprus zich zal aansluiten bij het Britse Gemenebest. De nieuwe grondwet voorziet in het openen van die moge lijkheid. zei hij. Over enkele dagen i zullen drie Eigen nieuwsdienst ZWOLLE Het zai wel niets met het bezoek van Macmillan aan Moskou te maken hebben, noch met de vriendelijke of onvriendelijke woorden van Kroesjtsjef, maar een feit blijft het dat een eenvoudige spreeuw het verblijf in Rusland niet langer beviel. Het dier vluchtte door het IJzeren gordijn en streek ademloos neer in een achtertuin in Zwolle. Daar ontdekte men aan zijn poot. een ring met het nummer 18685 en daarachter het woord MOSKWA. De Russische spreeuw wordt nu weer op de been en de vleugels geholpen. commissies beginnen een Reeds aan boord van zijn Comet en in I ontwerp-grondwet op te stellen, de auto naar Downing Street maakte Macmillan een begin met het opstellen van de Westerse plannen voor de komen-1 de conferentie. Plannen inzake het toe- I zicht op de bewapening in Midden- Europa, het herenigen van Duitsland, de voorwaarden voor vrije verkiezingen enz. Dit alles aangenomen dat Rusland zich inderdaad uiteindelijk inschikkelijk be toont. Minder explosief Macmillan neemt echter aan dat de toe stand nu minder explosief is. Hij smeedt! nu zijn plannen op basis van de driel punten, die hij de avond voor zijn ver trek in een bijzonder geslaagde toe spraak voor de Russische televisie ROTTERDAM De gemeente Rotter dam overweegt het bronzen beeldje] noemde: „Monsieur Jacques" van de beeldhouwer! 1) De vrede kan alleen bewaard blijven! kopen, dat vorig inHÏAn nnrtiiAfi afzien \rnrt Vionrlo-I dat paviljoen op de Wenckebach aan te jaar het Nederlandse Expo heeft gesierd Het is, naar wij vernemen, niet het enige exemplaar dat gegoten is. De gemeenteraad moet vanzelfsprekend een eventuele aankoop goedkeuren. Het ligt in de bedoeling het bronzen heertje in het openbaar te plaatsen. indien beide partijen afzien van hande-j lingen die de huidige positie ontwrich ten; 2) beide zijden dienen garanties te J krijgen; 3) geprobeerd moet worden stapj voor stap tot overeenkomsten te komen.! De Britse missie beseft echter zeer! goed, dat de toon en de manier van op-| treden van Kroesjtsjef ten goede ver-I an der d is door het persoonlek contact. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond te 23.15 uur: Veel bewolking met nog plaatse lijk wat regen. Later opklarin gen. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuid en zuidwest. La gere middagtem- peraturen. MIESJE: „Dat is waar. 't Is nog geen lente!" 5 MAART: zon op 7.20, zon onder 18.25; maan op 4.58, maan onder 14.21. T'

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1