Proeven uurdienst Kats-Zierikzee Brieven uit Hongarije 33 „Helpt ons toch Ministers in gesprek met Zeeuwse G.S. Butagasflessen-zaak voor Middelburgse rechtbank C. Engelsman verlaat parket Zaterdag 28 februari 1959 Zeeuwsch Dagblad Spaanders ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 VIJF MAANDEN ONVOORWAARDELIJK GEËIST TEGEN CHAUFFEUR door G.S. verdeeld Omstreeks 1963 werkelijkheid Slechthorenden in Middelburg bijeen Ir. Den Hollander industrie-adviseur Brand in leegstaande woning te Middelburg 99 Brief HET, 5,/fe smeek het in de naam van God..." Foto Sneeuwbal Werk Wie helpt Artemis WAT KUNT U DOEN? Protestants-Christelijk VT'AAR GEWERKT WORDT, worden GOES Gisteravond hebben zichtspunt, dat bij de ontwikkeling in fouten gemaakt en waar gehakt prof. dr. J. Ziilstra en mr J van WestjEuropa 8eb'eken ,ls' dat gebieden wordt, vallen spaanders. Dit zijn twee Aartsen, de ministers van econo- g^schik? zijfvoor'vestiging' van mduï- Nederlandse spreekwoorden, die ons mische zaken en financiën a i 'rie' met name de zware metaal- en te binnen vielen, toen wü het eerste „Q„i,Q=„ Een belangrijke mededeling was ook, rapport van de Commissie Onderzoek enJa" Verkeer en waterstaat, een dat Breskens voorlopig is aangewezen Militair AankooDbeleid in de wande centerend gesprek gehad met I als zeehaven. Dit betekent, dat in Bres- MiHtair Aankoopoeieia, in de wande ,1 r; cvar,;ke"s schepen ingeklaard kunnen worden. lmg genoemd de commissie-Koersen j*el college van Crea. Staten van: Minister Van Aartsen deeldemee.dat (ons Zeeuwse C.H. Tweede Kamerlid'Zeeland. 'de voorlopige financiering van de aan- de heer C F van de Peiil maakte er1" deze bespreking werd uitvoerig passingswerken in verband met de Delta- deelvanuit) en de oomerkTneem dl van Bedachten gewisseld over de indus! werken is besproken De medewerking. deel van uit) en de'opmerkingen, die trialisatiekernen. Minister Zijlstra deelde a de minister van defensie, ïr. C. Staf, mee, dat de gedaeïïten, die het prov» be- bij dit rapport heeft gemaakt, aan-stuur van Zeeland heeft t.a.v. deze ma- dachtig doorlazen. Iterie vrijwel parallel bleken te lopen aan de gevoelens, die hij daaromtrent Men kent de geschiedenis. Nadat inkoestert. De minister wilde zich nog de loop van 195*3 verontrustende be-1 niet in concrete zin uitlaten over de aan richten in de pers waren verschenen wijzing van de kernen, waarvan het prov. bestuur er vijf 'heeft voorgesteld. De minister deelde mee, dat gesproken is over het gehele probleem van Zee land, exclusief Zeeuwsch-Vlaanderen, dat echter apart 2eer vruchtbaar is be sproken. Minister Zijlstra deelde voorts mee, dat het in zijn bedoeling ligt een spoedige beslissing over de aanwijzing der kernen te nemen. losi ïnco r„. Voorts is gisteravond gesproken over 19o7 en begin 1958 schriftelijke vragen dg c;;oe_ en Kreekrakplannen en over de in de Kamer gesteld, tenslotte gevolgd Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Daarbij door een interpellatie op 23 april 1958, werd uitgegaan van het algemeen ge- waaruit resulteerde, dat een commis- vie uit de Kamer werd benoemd, die over grote fouten, die gemaakt zouden zijn bij de bestelling van helmen, be richten, die later gevolgd werden door dergelijke over de bestelling van gas maskers, schoenen en de bouw van een trotylfabriek, waarna bovendien de onverkwikkelijke zaak van majoor K. allerlei deed vermoeden, werden eind die de provincie hierbij verleent door de concentratie van de polders is daarbij van grote betekenis. Het hoefijzerverkeer via België in tij den van mist zal na nadere precisering door de provincie in Brussel door de re gering aan de orde worden gesteld. Vandaag brengt minister Zijlstra een bezoek aan Hansweert. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. „Het is een ellendige dag", merkte de officier van justitie bij de Middelburgse rechtbank, mr. G. J. B. v. d. Dus- sen, tijdens de gistermiddag in de vie uit de Kamer werd benoemd, die jgrj TO"> 6™n,iuuu46 m uc tot opdracht kreeg, deze zaken grondig W OIIlïl 2WCl\VOIllI12[Cïl rechtszaal te Middelburg gehouden te onderzoeken. O bijeenkomst op. Hij was zo treurig Stellig mag niet gezegd worden, als men zich enigszins kan voorstellen, wat voor een dergelijk onderzoek no dig is, dat deze commissie traag heeft gewerkt. En evenmin kan worden aangevoerd, dat zij haar taak heeft opgevat als een sinecure. Zij heeft hard gewerkt en daarbij wel heel diep gaand haar onderzoek ingesteld. Zjjover de gemeenten verdeeld: heeft binnen redelijk korte tijd haar W^ïlC?,ERuN n r- J Arnemuiden. 12. Domburg. 9, Grijps- eerste bevindingen geproduceerd en kerke 2, Koudekerke 4. Middelburg 54, zegt toe, dat nog een nader rapport J Oost-' en West Souburg 28. Vlissingen zal verschijnen. Waarvan acte. 96, Westkapelle 4. Daarnaast mag gezegd worden, dal Poortvliet 2 met hetgeen „meneer de off: St. Maartensdijk iu. Poortvliet l. ten laste had geieg(J jjy bood de MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben na advies te hebben ontvangen van de Provinciale Adviesraad voor de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in Zeeland, het con tingent van 650 woningwetwoningen, dat voor het jaar 1959 ter beschikking van deze provincie is gesteld, als volgt gestemd, in verband met het af scheid van de bureelchef van het parket van de arrondissements rechtbank, de heer C. Engelsman, die vanaf 1924 in dienst is geweest van Vrouwe Justitia. de commissie voor haar werk alle Scherpenisse 2^ medewerking: heeft gehad van de mi nister en op zijn gezag van alle moge lijke militaire autoriteiten. QIT ALLES VOOROPGESTELD, moet worden geconstateerd, dat de com missie heeft moeten rapporteren, dat bij het werk dat sinds 1945 is gedaan DE BEVELANDEN Borssele 4, Goes 90, 's-Heer Arends- kerke 8, Heinkenszand 6. Kapelle 10, Krabbendijke 8, Kruiningen 12, Wemel- dinge 4, Yerseke 8. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Axel 18, Clinge 12. Graau/w en Lan- gendam 2, Hoek 8, Hontenisse 12, ..Hulst 14, St. Jansteen 10, Koewacht 4, Ter- Mr. v. d. Dussen wist echter ondanks zijn „pessimistische" stemming, een reeks voortreffelijke eigenschappen van de heer Engelsman op te noemen, zoals be kwaamheid en nauwgezetheid. De president van de Middelburgse rechtbank, mr. P. v. Empel, verklaarde in een geestig betoog, geheel in te stem- off icier" heer een j terugdenken aan de vriendelijkheid en de behulpzaamheid van de heer Engelsman. Namens het personeel van de griffie en het parket sprak de heer H. A. Vei - beek. Hij roemde de gedegen kennis van zaken van de heer Engelsman en bood hem een drietal boeken aan. D heer Engelsman zelf verklaarde ten slotte dat zijn afscheid, hoewel hy hel De heer Engelsmanzijn vrouw, de of ficier en de president bekijken de boe ken, die bij het afsheid werden aangebo den. Vl.n.r. mr. G. J. B. van de Dussen, de heer C. Engelsmanmr. P. V. Empel en mevrouw Engelsman. (Foto Zeeuwsch Dagblad) natuurlijk jaren van tevoren had kun nen zien aankomen, hem rauw op de maag viel. Hy bracht, mede namens zijn vrouw, dank voor woorden en gaven. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Tien maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, met een i proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering eiste de officier van justitie bij de Middelburgse rechtbank, mr. G, B. J. v. d. Dussen, gisteren tegen de 45-jarige Middelburgse chauffeur J. B., die terechtstond wegens het zich wederrechtelijk toeëigenen van butagasflessen en het verval sen van door zijn werkgever, de fa. de J. te Middelburg, uitgegeven bonnen. Tegenover de president, mi-, P. v. Empel, toonde B. zich gisteren zeer berouwvol. En met hem deden dit vier andere verdach ten in deze zaak, die ook van pu blieke zijde de nodige belangstel ling had. MIDDELBURG. Naar wij Engelsman namens de rechtbank SCOokemaimr.aw Adriaanse, secretaris vernemen heeft de veerboot „Ko- -» ningin Juliana" enkele proef- van de orde van advocaten te Middel burg, zeide met veel genoegen te zullen 11 neuzen 76, Sas van Gent 20, Vogelwaar- voor de opbouw van onze defensie de 4. Westdorpe 4. Zaamslag 2, Zuid- jrote fouten zijn gemaakt dorpe 2. ..„„„v.,, WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Men kan deze fouten uiteraard be- Aardenburg 6. Breskens 8. Groede 2. 0 trekkelijk stellen. In zijn aantekenm- Hoofdplaat 2, IJzendijke 2. Oostburg 8. spelavond in januari hield de afd. Mid- Schouwen-Duiveland, gebruikma- gen bij het rapport vestigt de minister Schoondijke 6. Sluis 6. Zuidzande 2. delburg van de Ver. van Slechthorenden j„nn tp i„frcr„„ in £ebrual.j haai. jaarvergadering. Het "u v 1 nieuwe Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Na een gezellige Juliana" enkele vaarten gemaakt in de Ooster- schelde ter hoogte van Zierikzee, teneinde studiemateriaal te ver zamelen voor het overwegen van de mogelijkheid t.z.t. een uur- dienst in te stellen voor de veer dienst tussen Noord-Beveland en SCHOUWEN-DUIVELAND er begriipeliik de aandacht on dat de ovnvui.iaij-wvi.ua-mii/ "m"* ju«'vw.6auv.ni.6. xr j i. aaarom euteie v commissie heef. kunnen vaststellen, 3 "gouwe 4. Z.enk- d^sekretatis ,g« haven fcj Kjfa-d. veerhaven j schelde _gemaakt lat haar is gebleken, dat in het DML Twintig woningwetwoningen werden in leven. Het gemiddeld bezoek van de ;en aantal bekwame officieren en amb- reserve gehouden met het oog op ves-,acht winterbijeenkomsten was 44, het tenaren dienen die hun taak met ernte tiging of uitbreiding van industrieën of'ledental gaal langzaam vooruit. Ook tenaren dienen, die hun taak met grote a^ere onvoorziene omstandigheden m dei zijn er, veel goedhorenden, die met de toewijding en bekwaamheid verrichten ;üop van ne-, jaar .afdeling meeleven en het werk steunen, en die er over het algemeen in ge- met koplading. Zouden deze worden ge bruikt, dan zal dit ook betekenen, dat voor het trachten te verkrijgen van ren dabele uitkomsten uit deze dienst, min stens in de uurdienst moet worden ge varen; wordt voor deze dienst koplading een nieuwe boot aangeschaft, dan zullen ook nieuwe fuiken moeten worden ge bouwd. De exploitatiekosten worden daardoor echter dermate beïnvloed, dat een uur dienst toch mede daarom wel gewenst is. Een tijdstip, waarop deze dienst zou kunnen worden ingevoerd, is uiteraard thans niet te noemen. In krijgen van de provinciale stoombootdiensten denkt men aan het jaar 1963. De thans in gebruik zijnde boten, die de verbinding met Schouwen-Duiveland onderhouden hebben slechts een snel heid van elf mijl. Teneinde studiemate riaal te verzamelen hebben deskundigen daarom elkele vaarten in de Ooster- met de „Koningin Ju liana". Positieve resultaten zijn nog niet bekend. slaagd zijn, het aanschaffingsprogram te realiseren, zoals de leiding zich dat had voorgenomen. Terécht stipuleert de minister ook, dat in de jaren 1951-1 1954 voor aanschaffingen beschikbaar i was een bedrag van 1950 miljoen, !hee{t dr ir F q den Hollander waarvan de besproken transactiesbereid gevonden in de breedste ?e?h* miljoen vroegen, dus een des%,oords als adviseur en GOES Het prov. bestuur j Uit het verslag van de penningmeeste- resse bleek, dat de financiële basis ge- izond is. j De avpnd wegd verdgt: gevuld, met een film van'het „Gouden feest" (het 150- jarig bestaan der vereniging in 19581 en met reisfflms van Oostenrijk., en Zwit serland.- De bijeenkomst was druk be zocht. betrekkelijk klein deel. Deze opmerking heeft waarde, om dat zij de indruk kan wegnemen, dat het „bij het leger" en in het bijzonder bij de aanschaffingen voor ons mili tair apparaat één grote knoeiboel is Die gedachte is onjuist. Gezien het ;rote apparaat, is het aantal grove Fouten betrekkelijk gering en is het lantal mensen, dat fout geweest is. betrekkelijk klein. Maar de fouten waren er. IS NOG EEN OPMERKING te maken. Zoals ook onze industrie de eerste J steun te geven bij de ontwikkeling van de industrie in Zeeland. 0 Onder grote belangstelling hield de Ned. Chr. Landarbeidersbond te WIS- SENKERKE een familieavond. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging thans 84 leden telt. Er werd een toneelstuk opgevoerd in vier bedrij ven door M. Vonkeman, „De Veendokter". ER Na de afsluiting van de Zandkreek zal uiteraard de veerdienst Katseveer de Val moeten vervallen. Hiervoor zal een dienst in de plaats moeten komen. Aanvankelijk zal deze dienst wel wor den uitgevoerd met schepen met zij lading, doch de mogelijkheid is aller minst uitgesloten, ook gelet op de Ver wachte toeneming van het verkeer ha provinciaal bestuur zal moeten beslui ten tot het gebruik maken van schepen SLUIS In hotel „Central" te Sluis vond een propaganda-avond plaats van het Nederlands Zuivelbureau. Deze avond was zeer druk bezocht. De aanwezigen konden hier werkelijk kennis maken met de produkten. van de Nederlandse zuivel. Deze werden keurig geserveerd door leer- lingen van de huishoudschool uit Schoon de afsluiting v,an de Zandkreek, dat het jdijke. Met behulp van .het flanelbord en enkele smalfilms gaf men nog enige aan wijzingen inzake de voeding. kere De B. uit Vrouwenpolder, doch deze was met verschenen. De officier noemde de zaak in zijn re quisitoir een grote knoeiaffaire, waarin B. op geraffineerde wijze te werk was gegaan. Hij noemde deze verdachte de hoofdpersoon in het drama. Hy had de ssytemen bedacht en de facturen vervalst. Mr. v. d. Dussen wilUe er rekening mee houden, dat de controle by de Shell bui tengewoon oppervlakkig was, maar on dertussen was B. er toch maar de oor zaak van geweest, dat twee mensen hun positie verspeelden. De officier kon zich allerminst ver enigen met het advies van de reclasse-< ring om B. een algehele voorwaarde lijke veroordeling op te leggen. "Waar1 blijft men dan met de generaie preven-' tie. merkte hij op. Hij achtte daaren tegen een gecombineerde straf op zyn plaats en eiste tegen B. de reeds hoger- genoemde straf. Wegens heling en schuld- heling vroeg mr. v. d. Dussen tegen De K. een gevangenisstraf van 1 maand voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, alsmede f 100 boete subs. 20 dagen. K. hoorde een straf tegen zich eisen van 1 maand voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. alsmede f 60 boete subs. 12 dagen. De officier kwalificeerde B. begon zijn praktijken vorig jaar, toen hij als bijrijder in dienst was van de fa. De J. Zijn taak was o.m. de ver schillende depots in Zeeland van buta gasflessen te voorzien. Hij betrok deze van de fa. M. uit Pernis, welke firma zorg droeg voor het transport van de flessen van de Shell naar Kruiningen, waar B. de goederen overnam. Buiten medeweten van zijn werkgever verkocht hij aan verschillende mensen op Walche ren en Zuid-Beveland butagasflessen en vervalste daarbij bonnen, waardoor hij aan zijn baas minder verkochte flessen opgaf dan dat hij bij de depothouder in I rekening bracht. Dit alles werd voor B. j een winstgevend zaakje. Naar later bij j interne controle bleek moet dit voor hem een bedrag van een goede drieduizend gulden hebben opgeleverd. Aanvankelijk had de fa. De J. de kwestie buiten de justitie gehouden, maar de sterke arm ingeschakeld toen B. bepaalde brieven naar de mede plichtigen schreef. Terzelfdertijd werd B. ontslagen. De chauffeur De K. uit Bergen op Zoom reed in dienst van de fa. De M. de flessen van Pernis naar Kruiningen. Het gebeurde wel eens, dat er flessen overbleven. De K. wist hiermee geen raad en vroeg naar het oordeel van B., die wel een op lossing wist. Meermalen gebeurde het daarna dat De K. van B. geld kreeg. Geleidelijk aan zag de Bergenaar m, dat er iets scheef moest zitten. Uit de daden van M. als zeer onvoorzichtig en eiste tegen hem f 80 subs. 16 dagen, tegen mevr. F. V. f 100 boete subs. 20 dagen en tegen De B. f 80 subs. 16 dagen. De raadsman van B.. mr. F. K. Adri aanse. vroeg zich af wat B. tot zijn ver duistering heeft bewogen. De beweegre den was voor pleiter nog steeds ondüi-' delijk. Toch is er een verklaring voor te vinden. Als bijrijder voelde B. zich iets achteruitgesteld en dit zette een domper op zijn schouders. Hij oegon er toen een beetje met de pet naar te gooien. De bonnen waren niet genum merd en dit droeg ertoe bij, dat B. op het pad der knoeierijen kwam. Mr. Adriaanse noemde zijn cliënt toch een algemeen gezien figuur, een trouw lid van verscheidene verenigingen, in een waarvan hij zelfs na de ont nog een be stuursfunctie bekleedde. B. toont thans diep berouw, aldus pleiter. Mr. Adriaan se wees nog op het blanco strafregister van de verdachte en vroeg ten slotte van de rechtbank de uiterste clementie. Voor de K. pleitte mr. Raven uit Ber gen op Zoom en voor K. mr. J. J. v d. Weel. Uitspraak over veertien dagen. 7ich7?lf stnnte hii rian nnk mpt (Wp I MIDDELBURG. win nan vijl gis- fllegale handel Toen de knoeierijen aan tei'mor®en ontdekte een surveillerende uiegaie nanaei. loen ae knoeienjen aan agent ln een voorkamer van een leeg- Om half vijf gis- het licht kwamen, verloor hij evenwel zijn baantje en is thans nog werkloos. Een andere Bergense chauffeur K. deed precies hetzelfde en ook hij werd ontsla gen. Voor het hekje verschenen verder nog de smidsknecht J. M. uit Meliskerke, die zei niets vermoed te hebben en pas heel laat er achter kwam, dat er aan de nering een steekje los zat. Toen had hij echter al negen flessen van B. be trokken. Mevr P. F.-V. uit Lewedorp wilde aanvankelijk niets van de aanbie dingen van B. weten. Zij hield voor haai man een .depot in haar dorp. Later ging zij over tot aankoop van enkele flessen. staand perceel in de Sehuitvlotstraat brand. Onmiddellijk bracht hij de brand weer hiervan in kennis, die het vuur spoedig meester was, zodat de schade beperkt bleef tot een gat in de vloei en de lambrizering. De politie stelt naar de oorzaak thans een uitgebreid onderzoek in. Er was nog iemand gedagvaard, een ze-1 geringsbeleid". In BIGGEKERKE hield de A.R. kies vereniging een vergadering onder voor zitterschap van de heer Joh. Kodde. Als spreker trad op de heer L. A. van Splun- der met het onderwerji „Na ooriogs 're- TIET LIGT VOOR DE HAND, dat uit het optreden van deze bezwa ren voortvloeit, dat bepaalde figuren van de omstandigheden gebruik ma ken, om zich op ongeoorloofde paden te begeven en zich, bij de grote stroom f' jaren na de oorlog heeft geleden on- Ivan geld, die er vloeit, te verrijken. Ier het feit, dat in de jaren van de Gelukkig is uit het rapport te lezen jorlog de deskundigheid was achteruit- dat het aantal figuren, dat dit heeft gegaan en dat onze technici niet bij wa- gedaan, niet groot was. Maar die figu ren, zo heeft ook ons leger in zijn be- ren zijn er geweest, werktuiging daaronder moeten lijden. Zoals er ook figuren zijn, die voor Zelfs in zeer sterke mate doordat de oor-1 de gemaakte grote fouten verantwoor- log een totaal ander accent had gebracht delijk zijn. in de technische verzorging van leger Uiteraard is de regering en zijn m en vloot en luchtmacht. Men stond voor het bijzonder de minister van defensic geheel nieuwe eisen. Bovendien had het militair apparaat een achterstand bij het particulier bedrijf, omdat het met zijn salariëring bepaald niet op het peil van het particulier bedrijf gevallen Maar het ligt voor de hand stond zodat bekwame krachten zich dat de eigenlijke verantwoordelijkheid niet zo gemakkelijk beschikbaar stel- meer ligt hij hen, die de minister en de den en zii daarentegen wel gemakke- staatssecretarissen adviseerden en die lijk afvloeiden, zodra de kans daar-tenslotte hun handtekening op de over voer gegeven werd. eenkomst verwierven. Het zou niet de eerste keer in de geschiedenis zijn, en de staatssecretarissen verantwoor delijk. Dat is een uitvloeisel van onze j constitutie. Eén dezer staatssecretaris sen is dan ook al over deze zaken Ik b en 47 jaar en moeder van tien kinderen, waarvan er nog vier naar school gaan. Wij leven in twee kamers; de ene is gevuld met stroozakken. Daar slapen we onder een oude deken. De kleinsten liggen onder oude, versleten jasjes. Stoken kan ik niet, want dat is te duur. Wij hebben veel sterfgevallen in de familie. Pas mijn zuster, mijn moeder, een zoon en een zwager. Mijn zenuwen zijn stuk. De enigen die hier nog vol doende verdienen om geen honger en kou te hebben, zijn de soldaten. Lieve waarde goede vrienden in Zeeland, ik smeek u, help ons toch, help ons toch! Ik smeek het u in naam van God, met twee saamgevouwen handen. Help mijn kinderen, luister naar een huilend moederhart. In naam van God. pest hoorde van de Watersnood die Zeeland had geteisterd, meende zij dat Margit ook was omgekomen. In heel het rapport leest men dan ook telkens weer de klacht, dat men onbekend was met dit of met dat, of dat er geen of te weinig deskundig personeel beschikbaar was. als bleek, dat een minister verantwoor delijk is voor een heel grote uitgave, waarvan hij persoonlijk helemaal niets of heel weinig wist, omdat hij de hem door zijn adviseurs voorgelegde docu menten na een summiere toelichting tekende. EERSTE GROTE BEZWAAR, dat wij uit het rapport aflezen is dan ook, dat de leiding van het DML J^E OMVANG VAN HET WERK en zichzelf en haar personeel desondanks de druk, waaronder gewerkt moest in staat achtte, om voor miljoenen worden, omdat de opbouw en voorzie- bestellingen te doen in artikelen, waar- ning van leger en vloot haast hadden, van men geen voldoende kennis had. nogen hier veel vergoelijken, een totale Het tweede grote bezwaar, dat voor genoegdoening geeft dit niet. een deel hieruit voortvloeide, is, dat Wel wordt hierdoor de nadruk ge- men zich bij het doen van de grote legd op het feit, dat de overheid bij de bestelling te gemakkelijk liet lei- selectie van haar personeel op een zeer den door de aanwezigheid van bevrien-grote mate van onkreukbaarheid de de relaties en dat men weer als nadruk moet leggen. En voorts, dat de gevolg daarvan lang niet altijd onder- ambtenaar en wij zijn wel eens scheidde, waar het DML alleen be- geneigd op hem te schimpen in steller en de fabrikant leverancier was. zodat de verantwoordelijkheid voor gemaakte fouten bij het uitvoeren van de bestellingen, bij de laatste berustte. Die verantwoordelijkheid omvat niet alleen het leveren van artikelen, maar ook de research, het onderzoek, dat vooraf moet gaan aan het leveren van zijn onkreukbaarheid gesterkt moei worden door een hoge morele stan daard, maar ook door het vertrouweD in die onkreukbaarheid. En hier komen we voor vandaag tot een laatste punt, namelijk, dat uit enkele zinnen in het rapport is te le zen, dat door aanbiedingen van parti- een goed product. Die verantwoorde-1 culieren die onkreukbaarheid in gevaar lijkheid houdt ook in, dat de aflevering van een verkeerd product, het herstel van de daardoor ontstane schade en werd gebracht en ook, dat particuliere bedrijven dit geldt met name van de helmenaffaire en van de inkopen de boete voor te late aflevering rusten maar al te gemakkelijk grote be- op de rekening van de leverancier en dragen van het overheidsgeld naar niet van de besteller, ook al put die zich toerekenden, uit de beurs van de belastingbetaler Dit laatste is een smet, die stellig Dit sluit niet uit, dat met bijzonderp niet terugvalt op de hoge bewindslie- tegenslagen rekening gehouden kan den, maar die degenen onder ons volk worden. Maar de mate, waarin dat door het DML is geschied, is naar wij menen een veel te ruime maat ge weest. die met overheidsleveranties te maken hebben, zich wel steeds voor ogen hebben te houden. Opdat ze er zich voor vrijwaren. Dit is een passage uit een van de (vertaalde) brieven, geschreven door in nood verkerende Hongaren. Ge richt aan ,,de bevolking van Zeeland". Nog steeds komen zulke noodkreten binnen. Twee jaar geleden schreeuwden de dappere Hongaren het uit over de ra dio: „Help ons, vrije wereld! Help ons toch!" Maar de Russische tanks smoorden de noodkreten en verplet terden het verzet. En het vrije Wes ten zag lijdelijk toe.. Ze hebben het niet kunnen begrij pen. onze Hongaarse vrienden, waar om wij niet te hulp kwamen. Zij voel den zich verlaten en verraden. Maar zij hebben het ons vergeven, dat wij alleen aan onszelf dachten en een oor log niet durfden riskeren. Nog steeds zijn de Hongaren in nood. „Help ons!" roepen zij. O nee, men vraagt ons niet meer om een be vrijding. Alleen maar een paar krui meltjes van onze rijkvoorziene tafel. Wat gedragen kleren, schoenen die wij zelf niet meer mooi vinden en medicijnen die geen gat in onze por temonnee slaan. Laat ik u eerst het verhaal vertel len van een vrouw uit Boedapest, uit wier brief ik zojuist enkele regels ci teerde. De kruitdamp rond de Hongaarse opstand was weer opgetrokken en de ellende werd met de a'ag groter. Moe der met tien kinderen woont in twee kamertjes. Geen eten. geen "brandstof, geen kleding. Een radeloze vrouw. Ze wil de ellende vergeten en duikt in het verleden. Ze bekijkt oude foto's en vindt een vergeeld, 35 jaar oud por tret van haar zuster Margit. Van Mar git uit Holland, samen met een pleeg zus in Waarde. Margit was een van die Hongaarse kinderen, die naar Hol land waren gekomen. Zij was er ge bleven en getrouwd. Maar sinds de oorlog hadden zij niets meer van el- kaar gehoord.. Het adres was verloren geraakt en toen de vrouw in Boeda- Tweemaal per week komen de dames bijeenwaarvan men er hier enkele bezig ziet met het uitzoeken van de kleding. V.l.n.r. mevr. Steen- poorte, mevr. Van der Werff en mej. Bookelaar. Geheel links enkele pak ketten zoals ze naar Hongarije wor den verzonden. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Ze bleef noar de foto staren, zag het stempel van de fotograaf op de achterkant en toen wist ze het in eens. „De bevolking van Zeeland, die vroeger de Hongaarse kinderen zo liefderijk opnamen, zou ook nu zeker weer willen helpen." Een week later kwam er een brief in Zeeland. Met het volgende (van het stempel klakkeloos overgeschre ven) adres: ..Voor nabestelling foto's Fotograaf Verschoore, Grote Markt, Goes. Holland". Mevrouw Steenpoorte Hongaarse van geboorte uit Goes vertaalde de brief en niet lang daarna werd een groot pakket met kleren en levensmid delen naar Boedapest gezonden. Ook de beide zusters werden weer met el kaar in contact gebracht. De Hongaar se Margit bleek nog in Waarde te wo nen, nu als mevrouw Wisse. Zo begon de sneeuwbal te rollen. Twee jaar geleden. Enkele dames uit Goes en omgeving, o.w. mevr. Steen poorte, mevr. Van der Werff, Van den Berg en mej. Bookelaar. vrouwen van zeer verschillende le vensovertuiging, sloegen de handen in-1 een en stuurden steeds weer pakket ten met levensmiddelen, kleding en i medicijnen naar Hongarije, zodra er nieuwe adressen binnenkwamen. „Het wonderlijke is, dat er steeds als vanzelf kleding en geld kwam, als we weer smeekbrieven binnenkregen. In de afgelopen twee jaar hebben we nu een kleine driehonderd grote pak ketten van gemiddeld 15 a 20 kilo ver zonden. Er wordt nooit aan hetzelfde gezin een tweede pakket gestuurd. Bij na elke Hongaar verkeert in nood," aldus mevrouw Steenpoorte, „en daar om willen we "zoveel mogelijk mensen helpen. Adoptatie van bepaalde ge zinnen heeft volgens ons het nadeel, dat sommige families voortdurend pak jes krijgen. Dat moet voor hen die niets krijgen, nog ellendiger zijn. Bij ons kan elk Hongaars gezin, dat in nood verkeert en ons schrijft, gehol pen worden. Bovendien is het risico, dat de zending in verkeerde handen zou komen, nu steeds beperkt tot één pakket." Twee jaar is die stille, naamloze actie nu al aan de gangi. Plotseling kwam er dezer dagen een opleving, j toen de leerlingen van de Chr. Huis houdschool te 's Heer Arendskerkc besloten een inzameling van warme j kledingstukken te houden. Ruim 750 kilo werd met handkarren en fietsen 1 bijeengebracht en nu is de zolder van mevr. Steenpoorte dan ook weer tot de nok gevuld. Maar elk pakket van 20 kg kost aan vracht reeds 14.25. Ook daar wis- ten de meisjes een oplossing voor. Op de familiedag van de^ CBTB te Goes collecteerden ze 145 en daarnaast werd nog ruim 500 bijeengebracht. Op een middag van de Goese Mid- 1 denstandsvrouwen werden deze week j luiers en stoffen beschikbaar gesteld. Twee middagen per week komt een j aantal dames samen in de woning van mevr. Steenpoorte om te sorteren, te j wegen, in te pakken en de lijvige ad- i ministratie te regelen. Er is weer vol-1 op werk aan de winkel. Maar ook die voorraad betekent nog maar zo weinig ter leniging van de grote nood in Hongarije. Daarom zouden genoemde dames erg blij zijn, als onze lezeressen nu de schoon maak nadert hun kleerkasten eens wilden nazien. Kunnen wij iets mis sen? Iets van onze overvloed en weel de, vergeleken bij de noodlijdende Hongaren? Wilt u eens even kijken? En als u een paar kwartjes kuntl Een van de vele smeekbrieven aan „de bevolking van Zeeland." missen om de dure verzending moge lijk te maken, dan zal men daar ook erg blij mee zijn. Jute en touw voor de verpakking worden reeds gratis door zakenmensen geleverd. Wat de dames nog wel zoeken, is een ruimte waar zij de kleren mogen sorteren en inpakken. Want de zolder is veel te klein geworden. Wie helpt? Ieder die iets wil bijdragen en ac tief wil meewerken kan zich het best even in verbinding stellen met mevr. Steenpoorte, Westwal 15 te Goes. Te lefoon 3593. Leest u, voor u de krant weer dicht vouwt, eerst nog even het begin van dit verhaal. De brief. „Help ons toch, bevolking van Zeeland. Ik smeek het u in naam van Gotf." Van de zijde van de dames, die verzending van de pakketten naar Hongarije verzorgen, vernemen wij later nog, dat bereidwillige le zers op verschillende manieren kunnen meehelpen. Dit kan door (in volgorde van urgentie) be schikbaar te stellen: 1. een pakhuis, zaal of andere ruimte, waar de kleding opgesla gen, ingepakt en verzonden kan worden. 2. sorteerders en inpakkers (sters), die bij de verzending wil len helpen. 3. kleding, schoeisel of een fi nanciële bijdrage. Om opeenhoping te voorkomen en de Hongaarse vrienden zo snel mogelijk te kunnen helpen, vesti gen genoemde dames er de aan dacht op, dat het zeer op prijs wordt gesteld, wanneer meeleven de lezers zelf een pakket voor hun rekening willen nemen. Men kan dan een adres van een Hongaars gezin krijgen met de gewenste ma ten voor bepaalde kledingstukken. Wil men toch de kleding via ge noemde dames laten lopen, dan gelieve men eerst contact op te nemen met het onderstaand adres, omdat men nog zoekt naar opslag» ruimte. Ook voor het verkrijgen van adressen en inlichtingen wen de men zich tot: mevrouw Stee» poorte, Westwal 15 te Goes, telet 3593 (K 1100).

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3