SNELFIX snel lijm Ceta-Bever voor de Doe-het-Zelver KAPPIE en de zeezeef Zaterdag 28 februari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 sm I WS5W- K.L.M. gaat op Saigon vliegen F abrikantje (19) van namaak- munten Spit, Spierpijn 1-7:1 a 1 =A-J Zelf aan die slag 'J Weldra begin bouw Euromast Schietstoel werkte bij landing; piloot gedood DOOR DE ZON GEKUST gehoord li HET was alles opluchting, wat men gisteren aan andere mensen zag, opluchting, die schoenen op de trappen van de Rotterdamse Beurs deed bengelen aan tenen. De winter vindt de jonge Nederlandse vrouw gewapend met lange broe ken en wollen sjaals. Dat begint in november en dat eindigt, nu ja, het eindigt wel eens heel laat in het najaar. Daarom was die februaridag van gisteren als een kostelijk cadeau, waarop we niet hadden gerekend en, naar de kalender bekeken, ook niet mochten rekenen. door P. W. Russel 2U heeft me gisteren ge boeid, méér dan wat ook. Ik heb naar haar verlangd en miljoenen deden net zo. Van de ochtend af, toen zij een derdejaars crocusje in mijn voortuintje deed open gaan, tot aan het einde van de middag heb ik haar gepre zen. Zon is haar naam. En iedereen had het gisteren over haar. In reeds eeuwen ge bruikte uitdrukkingen, die varieerden van „Heerlijk" tot „Eindelijk" en alles dat daar tussen ligt. Maar zeg eens iets origineels over de zon. Elk voorjaar komt ze weer terug, maar telkens, is zij even nieuw. En daarom heb ik gisteren gekeken hoe op die zon reageerde. 116 ACHTER mij staat geen enkele macht. Ik geef u op paier met zegel, dat de Grote Raad en de doctoren van Jeruzalem zich aan volk en Senaat van Rome zullen onderwerpen. De wrekers van Israël hebben nu in Jeruzalem de macht in handen, maar de wet is niet gestorven en ik breng u het zegel van de hoogste rechter. Dat is niet veel, maar niemand weet beter dan Rome, dat een groot rijk op den duur alleen saamhorig blijven kan door het recht, de wet en het zegel en mis schien is het daarom toch niet zo weinig." Vespasianus antwoordde: ,,Het verheugt mij de man te spreken, die in heel Judea zo hoog in aan zien staat, doch mijn opdracht be paalt zich uitsluitend tot oorlog voeren. Alleen de keizer en de Se naat van Rome kunnen over vre de onderhandelen." Jochanan Ben Sakkai schudde zijn klein, oud hoofd. Listig en langzaam en met verheffing van stem, zoals ouder wetse docenten dat gewoon zijn, begon hij uit te weiden. „Velen noemen zich keizer, doch er is slechts één, die ik zegel en papieren zou willen overhandigen. Heeft Galba de Libanon doen val len? Alleen degeen, door wiens handen de Libanon valt, kan de Adir zijn. De Libanon is niet ge vallen door Galba's hand." Vespasianus blikte de oude man wantrouwend aan en vroeg: „Heeft u met Jozef Ben Matthias, mijn gevangene, gesproken?" Jochanan Ben Sakkai ontkende lichtelijk verwonderd. Vespasianus voelde dadelijk berouw en zei onhandig: „Excuseert u me maar, natuurlijk heeft u niet met hem gesproken". Hij ging zitten en maakte zich wat kleiner, zodat hij niet op de oude man hoefde neer te zien: „Vertelt u me dan maar eens, wat u me denkt te ge ven en wat u van me gedaan denkt te krijgen!" Jochanan strek te zijn verschrompelde handen voor zich uit en somde op: „Ik geef u op papier met zegel, dat de Grote Raad en de doctoren van Jeruzalem zich aan volk en Senaat van Rome zullen onder werpen, en verzoek u maar één ding: mij een kleine stad te la ten waar ik doceren mag." „Zeker om opnieuw zulke duis tere plannen tegen Rome te sme den", gromde Vespasianus. Jo chanan Ben Sakkai probeerde zich nog nederiger voor te doen: „Daar kan toch geen sprake van zijn. Ik wil alleen maar een klein zaadje van de machtige boom Jeruzalem laten ontkiemen. Geef mij, laten we zeggen, het stadje Jaime. Jabne zal dan zó'n kleine universiteit zijn." Geduldig praat te hij met de Romein, toonde met gebaren de onbelangrijkheid van zijn universiteit: „Zó klein, zó heel klein zou ze maar zijn." En hij opende en sloot zijn ma gere kleine hand. Vespasianus antwoordde: „Goed, ik zal uw voorstel naar Rome doorgeven." „Geeft u het maar niet door", verzocht Jochanan. „Eigenlijk wilde ik alleen maar met u onderhandelen, consul Ves pasianus". Hardnekkig herhaal de hij: „U bent de Adir." Vespasianus ging staan. Breed uit en met al de kracht van een potige boer, stond hij voor de zit tende eredoctor. „Eerlijk gezegd" zei hij, „begrijp ik helemaal niet, waarom jullie het juist op mij voorzien hebben. U bent een oud en wijs en naar het mij lijkt, ook een betrekkelijk eerlijk man. Advertentie Kunt u mij dat niet verklaren? Het is voor mij wel een beetje moeilijk te geloven, dat in dit land, dat jullie God Jahve voor jullie bestemd heeft, ik nu juist de adir moet zijn. Ik hoor, dat van alle volkeren jullie het meest tegen een samengaan met ande re volken gekant zijn". Jochanan sloot zijn ogen. „Toen de Engelen Gods", doceerde hij, „na de onderwerping der Egyp- tenaren in de Rode zee een jubel lied wilden aanheffen, sprak Jah ve: „Jullie wilt een jubellied zin gen, terwijl mijn kinderen verdrin ken"? De grote maarschalk ging vlak voor den kleine schriftgeleer de staan. „Maar voor helemaal vol zien jullie ons Romeinen niet aan, dat klopt toch?" Jochanan, die zijn ogen nog steeds gesloten hield, antwoordde zachtjes, als van ver re: „Met Loofhuttenfeest offeren wij zeventigstieren en doen zo voor de niet-Joden boete voor God." Buitengewoon beleefd sprak Ves pasianus nu: „Als u niet al te moe bent, dr. Jochanan, zou ik graag willen, dat u me nog één ding ver klaarde." „Ik ben graag bereid uw vraag te beantwoorden consul Vespasianus", zei de eredoctor. Vespasianus leunde met zijn han den op tafel. Hij boog zich nu voor over en vroeg gretig: „Kan de ziel van iemand, die geen Jood is, ook onsterfelijk zijn?" HET beeld van schepen en haven boeit in alle jaargetijden, maar in de winter lopen we meestal met de kraag op erlangs. En in de weken mist hebben we alleen de sirene stoten gehoord en af en toe vaag een licht gezien. Gisteren was dat anders. Gisteren bleven honderdduizenden jassen aan de kapstok en vonden fragiele naaldhakjes en gestreep te mannensokken elkaar ónder de houten zitting van een bank. Aan de rand van de haven, met een spelend en vér- warmend licht over de schepen. Omdat zon verwarmt als liefde. WACHTEN voor een station deden we een paar dagen ge leden nog in de hall, dicht bjj de verwarming. Maar nu kon het buiten en er was weer een hand voor de ogen nodig om in de verte te kunnen kijken. Parijs had gisteren bjj meer dan 17 graden Celsius weer volle terrasjes en bü de Pyreneeën plukte men de eerste aardbeien. Daar kunnen wü wei niet tegenop, maar bij ons bleven de lange dames- bréeken toch maar thuis. Vrouwelijk Nederland liet het been weer zien en de mannen toonden hun boorden. ilillllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllini u§gp "#r j; 3 vertelde de krant me, dat er een anti-lawaai-wet op komst is. Er stond bij: voor bromfietsen. Ik dacht, dat die actie breder moest zijn en ook is. Dezer dagen las 3 ik, dat er een film is gemaakt, 3 die laat zien. hoeveel onnodig la- 3 waai er in onze samenleving is 1 en hoe dat een ongunstige uitwer- king heeft op veler zenuwgestel. 3 Nu kan ik me er van harte 3 mee verenigen, dat aan al het 3 overtollige lawaai wat gedaan Wordt. Mits men hierbij maar niet overdrijve en de mening gaat verkondigen, dat we het in de S stilte en de eenzaamheid moeten zoeken. Hebt u wel eens ervaren wat stilte is? Men heeft mij eens 3 gebracht in een absoluut geluidloos vertrek. Dat had men nodig voor allerlei gehoorproeven en men had het dus diep onder de grond ge- maakt. In dat vertrek absorbeer- 3 "den de wanden nog het geluid van 3 een stem, die sprak. Daar hoorde men alleen de stilte. Ja, want ook die kan men horen, hoe raar dat klinkt. Het gaf je een gevoel, of er iets op je oren drukte en 5 alsof je in de leegte stond. Het was een angstig gevoel. U kunt het ook .anders ervaren. Als u op een mooie zomerdag op een bospad wandelt, kunt u soms denken: S hoe heerlijk stil is het hier. Maar 3 het is niet stil. U hoort het kwin- keieren van de vogels en allerlei 5 andere geluiden van het bos. U weet: rondom mij is leven. Maar 5 ga nu eens datzelfde bospad op een donkere avond, terwijl het windstil is. U hoort niets, dan misschien het kraken van een tak, waarop uw voet trapt. Het is een angstige 3 stilte, die onrustig maakt. Er is verschil tussen stilte en rust. Stil- te maakt niet altijd rustig. En rust kan men hebben temidden van de grootste drukte, als men 3 zijn plaats daarin kent, als men de drukte en het doel ervan be- grijpt. Ik heb een oude dame ge- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De K.L.M. zal deze zomer een maal per week een vlucht Amsterdam—Saigon v.v. uitvoeren. Daarmee verwezenlijkt de maatschappij een plan, dat al ruim een jaar bestond. Saigon, de' hoofdstad van Zuid-Viet- nam, is, met Tunis, een van de steden waarvoor de K.L.M. voriê jaar al grote belangstelling toonde. UTRECHT (ANP) De Centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen zal meewerken aan het stichten van een fonds voor langdurige verpleging. De buitengewone algemene vergadering van de bond heeft dat besloten. Bij het voorbereiden van de stichting heeft de bond samengewerkt met ande re organisaties. kend, die aan de buitenkant van een grote stad woonde. Af en toe ging ze naar het hart van die stad, om daar op een druk plein =j te genieten van de drukte, die 5 aan haar voorbij stroomde. Ze s kende het doel van die drukte: het bouwen van de welvaart van het leven der stad. Ze had daar vroeger middenin gestaan. En ze voelde zich in haar eenzaam le- S ven weer een deel daarvan, als ze al dat verkeer, dat gejaag en 2 gejakker zag. Kijk ik blijf erbij: onnodig lawaai moet worden ge- 2 Weerd. Maar is het niet zo, dat wij onze rust vinden, als wij de zin van het leven, onze plaats in dat leven kennen? Dat we dan ook het lawaai, dat het leven nu eenmaal meebrengt denk maar aan een kamer vol pratende men- 2 sen beter leren aanvaarden? 2 TK heb er misschien wat uitvoerig bij stilgestaan bij dat extra licht. Maar denkt u eens na hoeveel keer u gisteren dat woord van drie letters om u heen hoorde zeggen. Omdat wij gewone mensen zijn en die zon van gisteren dichter bij ons bed lag dan de onrusten in Afrika. Hetgeen niemand ons hoeft kwa lijk te ïiemen. HENGELO De Hengelose politie heeft een bende jeugdige diefjes opge rold, waarvan één lid, de negentienjarige N., zich had gespecialiseerd in het ma ken van metalen plaatjes met de groot te en het gewicht van een gulden of een kwartje. Verscheidene sigaretten- en versnaperingsautomaten in Hengelo en Enschede werden met de namaakmun- ten gelicht. N. maakte de muntjes in de metaal- fabriek, waar hij werkte. De bendeleden zes jongens van zestien tot en met 22 jaar deelden de buit. Dat gebeurde ook met de opbrengst van een serie diefstallen in de wintermaanden. Nadat de zeventienjarige M. geld uit een toonbanklade had gestolen en werd gearresteerd, kwam de zaak aan het rollen. De jongens hadden zich boven dien meermalen schuldig gemaakt aan joy-riding. Het dertienjarige dochtertje Betsy van de familie Heymans uit Drumpt is gis termorgen op weg naar school door een auto aangereden en gedood. Advertentie en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met DE NATUUR IN EN OM UW HUIS Rozen en speciaal struikrozen kunnen nu gesnoeid worden, doch dan moet men het weer wel een beetje mee heb ben; de ergste vorst moet dan voorbij zijn. Rozen snoeien is niet zo moei lijk; alle dode stompjes en dode dunne takjes dient men eerst weg te nemen; de dunne groene takjes worden ook weggesnoeid. Blijven over per struik ongeveer van vier tot zes dikke takken, doch die moeten ook gesnoeid worden; ze worden ongeveer tot op enkele cen timeters boven het oude hout terugge snoeid. De gouden regen is een mooie sier- struik, doch kan ook met succes als kleine boom in de kleine tuin aange plant worden, Laburnum vossii moet u dan bestellen, die bloeit met grotere bloemtrossen dan de gewone gouden re gen. De gouden regen moet wel een voedzame grondsoort hebben en zorg er voor dat het stammetje later van een stevige stok wordt voorzien; de eerste jaren zal men die stok wel moe ten laten staan; daarna kan hij wegge nomen worden. Die stok mag er echter niet direct na het poten bij gezet wor den; de grond zakt nog te veel en dus maar zes weken wachten. Rhododendrons of alpenrozen zijn bijzonder mooi voor tuinbeplanting en in bepaalde streken groeien ze uitste kend. Dat komt: ze houden van een humusrijke, doch kalkarme grondsoort en rhodo's die veel geel blad vormen en het laten vallen en waarvan het blad in de zomer hangt staan in een te kalkrijke grondsoort en dan komt er niet veel van terecht. De plantgaten dient men in zulke grondsoorten te vullen met gelijke delen oude koemest en turf molm; dan gaat het uitstekend. 64. Ofschoon er tussen Kappie en pro fessor Zifter dus nogal wat harde woor den waren gevallen, vonden beiden het in hun hart toch wel erg vervelend om boos uit elkaar te gaan. De geleerde bleef wat besluiteloos in zijn zeef rond de Kraak varen, alsof hij eigenlijk ver wachtte, dat men hem zou terugroepen. En Kappie speelde verlegen met het builtje goudschraapsel, dat Okki hem in handen had gedrukt „Dat is nou ja spijtig.piekerde hij, „dat dit allemaal nou zo moet stranden. Die Zifter is wel een deksels dwarse ke rel en hij heeft mij en m'ti schip een bult moeilijkheden bezorgd... maar ik heb nou eenmaal een hekel aan ruzie! Tja., dat is me ja wat! En dan dit goud, dat die groene haring me heeft gegeven., dat komt mij eigenlijk niet helemaal toe., nee. we hebben het op gevist met zijn zeef eerlijk is eerlijk en zo is het maar net!" En toen Zifter even later zijn koepel openschoof om Kappie toch maar te be danken voor alle moeite, die hij voor hem had gedaan, gooide Kappie de bui del met een keurige boog in de schoot van de geleerde. Ahoy, Zifter!", schreeuwde hij, „dat is voor jou! Daar kan je een deksels grote zeef voor bouwen man!" Toen lachten zij allebei opgelucht en even later verdween de zeefcylinder van professor Zifter met snelle vaart in de richting van Lutjewier, terwijl de Kraak koers zette naar een havenstad, die een winstgevend vrachtje of een rustige sleep zou opleveren. Dat konden Kappie en zijn mannen na het avontuur met de zeezeef bést gebruiken. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Men is zo goed als gereed met de fundamenten waarop de Euromast, de toren bij de Internationa le tuinbouwtentoonstelling in 1960, wordt gebouwd. Wij vernemen, dat een liefdadige in stelling een „loterij" overweegt, waar bij deelnemers moeten raden hoe snel de bouw van de toren zal vorderen. LUIK (Reuter) Een Belgische straaljagerpiloot heeft gisteren de dood gevonden nadat hij tijdens de landing per ongeluk zijn schietstoel in werking stelde. Het stuurloze vliegtuig landde zonder de piloot en werd slechts licht bescha digd. GENNEP De 35-jarige papiermaker T. Dinisse uit Gennep is gistermiddag in de papierfabriek Gennep tussen walse» geraakt en doodgedrukt.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2