HAMMARSKJOELD BEREID BEMIDDELEN TOT Kwestie Berlijn na Macmillans reis weer urgenter Macmillans reis bracht Oost en West niet Initiatief moet uitgaan van één der partijen nader NOODTOESTAND in ZUID-R HODESIE Anti - lawaai - wet voor bromfietsen op komst Huisvrouwen willen op etiket meer zien K.L.M. mag twee maal per week naar Singapore Kind verzweeg brand in bed Burgemeester De Loor let op woorden De BiltZonnig Den Haag: 070 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 27 februari 1959 Geen resultaten Het blijft gisten in Afrika Auto ramde boom, twee doden LAATSTE NIEUWS INBREKERS STALEN HELE BRANDKAST Reeds Communiqué nu V.S. zou troepen willen zenden STAKINGEN BELGISCHE CONGO Winst Unilever ruim half miljard STAAKT HET WILD GERAAS Nieuwe bedreiging voor Formosa Hamburg hoeft niet bang te zijn voor Europoort Minister Zijlstra's auto had aanrijding HET IS NOG OORLOG VOOR TWEE JAPANNERS Joan Haanappel heeft koorts Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havennark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1541 Van onze correspondent NEW YORK De Verenigde Naties bieden verscheidene moge lijkheden. zo heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld gisteren ge zegd, zowel oor een conventionele behandeling van de kwestie- Berlijn als voor onorthodoxe methoden lot bemiddeling. Wanneer hij op 24 maart een bezoek aan Moskou brengt zal hij echter niet zelf de kwestie-Berlijn aansnijden, doch een discussie daarover zal hij niet uit de weg gaan. Zou hem van Russische zijde een verzoek bereiken om zijn invloed aan te wenden, dan zal hij gaarne bemid delen tussen Oost en West. VOLGENS HAMMARSKJOELD is de internationale toestand op het ogenblik zeker niet zonder gevaar. Met name ziet hij het gevaar dat een misrekening van de betrokken mogendheden zou kun nen leiden tot toespitsing van de crisis. De secretaris-generaal van de volkerenorganisatie is zich, zo zei hij, diep bewust van de verplichtin gen die het Handvest hem oplegt om een kritieke ontwikkeling te voor komen. Hij acht echter het ogenblik nog niet gekomen om eigener bewe ging van zijn bevoegdheden gebruik te maken. Berlijn zal laten verjagen omdat het daar een positie bezit op grond van de rechten die een overwinnaar in de oor log toekomen. crisis te forceren. Het is de bedoe ling de kwestie voor de Verenig de Naties te bren gen indien de Hammarskjoeld Oostduitse rege- bereid t« ring zou proberen bemiddelen na 27 mei de Wes telijke mogendhé- den de toegang tot Berlijn te ontzeggen. Over het bezoek van Macmillan meldt onze Londense correspondent nog het volgende. De Britse delegatie naar Moskou heeft niet de minste hoop meer op spectacu laire resultaten. Gisteren, tijdens het laatste officiële onderhoud dat Macmil lan en Kroesjtsjef hadden, kwam de Rus volkomen onverwachts voor de dag met de mededeling dat hij verschrikke- In Washington lijke kiespijn had en naar de tandarts is men op het zou gaan in plaats van, zoals was af- ogenblik druk gesproken, in gezelschap van de Britse doende, stappen delegatie, naar Kief. Een paar uur later te bestuderen, die echter zat hij opgetogen te praten met men zou kunnen de afgevaardigden van Irak die in Mos- doen om verhel- kou zijn om economische hulp te vra- dering in het ge- gen schil over Berlijn De Engelsen hebben het gevoel, dat j te brengen zon- j Kroesjtsjef teleurgesteld is dat hij niet der een ernstige I meer bij hen heeft kunnen bereiken en dat hij .verder geen prijs stelt op serieuze gesprekken met Macmillan en Lloyd. Vandaar dat de Russische premier het zich nu denkt te kunnen veroorloven, openlijk onbeschoft te zijn tegenover zijn gasten. Terwijl verder naar het zuiden, in de Centraal-Afrikaanse fede ratie, het nationalisme onder de negers dreigend de kop opsteekt tegen de Engelse bestuurders, opende de Engelse koningin-moeder in Kampala in Oeganda rustig een nieuwe universiteit. Zij deed dat in het typische ornaat van kanselier van de universiteit van Londen. VERDER UITSTEL APELDOORN Twee mannen de 56-jarige L. N. Halkes uit Delft en de 25-jarige A. C. Smallegange uit Den Haag werden gisteravond gedood, toen hun auto op de Amersfoortseweg te Nieuw Millingen een boom ramde. Twee andere inzittenden werden zwaar gewond. Over de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. Vast staat, dat de auto die uit de richting Apeldoorn kwam plotseling scherp naar links is gezwenkt, over de linker weghelft is geschoten en toen met een klap tegen de boom terecht is gekomen. De slachtoffers moeten op slag ziin gedood MIDDELHARNIS. Voor de tweede keer in veertien dagen hebben inbre kers op Goeree-Overflakkee een brand kast uit een huis gesleept. Beide ke ren waren de bewoners niet thuis. Door een achterraam drongen zij dezer dagen in Nieuwe-Tonge de woning bin nen van de landbouwer J- Tijl, die met zijn vrouw in het dorp op visite was. Waarschijnlijk met een auto hebben de inbrekers de kast, met een inhoud van elfhonderd gulden, ver voerd. Twee weken geleden benutten zij de afwezigheid van een boerenechtpaar toen zij in de polder zich meester maakten van een kluis. Dank zij de dichte mist in de avonduren konden zij de kast ongemerkt wegdragen. WASHINGTON (Reuter). Op last van het Amerikaanse departement van defensie, en na overleg met het depar tement van buitenlansde zaken, heeft De politie van Oude- en Nieuwe Tonge een Amerikaans oorlogsschip in volle i is druk met speurhonden aan het werk zee, op 200 km uit de kust van New geweest, maar heeft tot nu toe nog foundland, een Russische trawler aan- geen spoor van de daders kunnen ont- gehouden. Er is een groep Amerikaan- dekken. maal per week op Singapore j se matrozen op de trawler overgebracht rv->rxrïor» klüxrön „RarfAv, om een onderzoek in te stellen naar de LEEUWARDEN (ANP). Het houten mogen oiijxen liegen, aiaus ib juïstiieid van de verdenking dat het i gereformeerde kerkje te Hoornster- gisteren officieel in Londen be- .vissersschip de transatlantische telefoon zwaag (Fr.), dat plaats bood aan en- De invloedrijke New York Times stelt de vraag of men werkelijk zo lang moet wachten tot er een kritiek incident is geschapen. Volgens deze krant zou men reeds nu de bemiddeling van de Verenigde Naties dienen in te roepen. Uit wat Hammarskjoeld gisteren zei kan men opmaken dat hij in geval van een verzoek van een der betrokken mo gendheden daarop positief zal reageren. Hij blijft echter van mening dat de partijen eerst zelf nog een poging mos ten doen om tot een vergelijk te komen Men is in Washington geschrokken van de wijze waarop Kroesjtsjef zich heeft gedragen tijdens het bezoek van Macmillan aan Moskou. Met voldoening heeft men echter vastgesteld dat Mac millan, alvorens naar de hoofdstad van de Oekraine te vertrekken, Kroesjtsjef nog eens duidelijk voor ogen heeft ge steld dat het Westen zich nooit uit West- BUREN ZAGEN VUUR Eigen nieuwsdienst NIJKERK Op zijn gewone tijd werd het driejarige zoontje van de familie K. in Nijkerk gisteravond naar bed gebracht. Een tijdje later kwam het jongetje weer beneden, zonder iets te zeggen, maar och, dat gebeurt wel vaker. Buren zagen later van onder de dakpannen van het huis van de fa milie K. rook komen. De kap van het huis stond in brand, het ledi- kantje van het jongetje was al hele maal opgebrand. De brandweer blus te het vuur, maar daarbij liep het huis nogal wat waterschade op. Zoonlief was 's avonds met lucifers naar bed gegaan. Toen zijn dekens in brand stonden was hij maar naar beneden gegaan. Nog eenmaal zullen de Britse gasten een officiële ontmoeting met hun Rus sische gastheren hebben. Dat zal zijn als Macmillan in Moskou terugkomt. I Er zal dan een communiqué worden opgesteld dat de samenvatting inhoudt van de resultaten van dit bezoek, dal met zoveel spanning werd verbeid. Op het Foreign office wordt ver wacht dat dit communiqué niet meer zal zijn dan een aaneenschakeling van cliché's. Waarschijnlijk zullen beide partijen nog eens hun eigen standpunt inzake de kwestie-Berlijn en andere internationale problemen uiteenzetten. Als enig resultaat dat mogelijk van belang kan worden, zal dan worden vermeld, dat de twee landen overeen zijn gekomen te zoeken naar wegen tol uitbreiding van hun onderlinge handel en culturele betrekkingen. SALISBURY (Reuter) In geheel Zuid-Rhodesië is de nood toestand afgekondigd in verband met de ongeregeldheden in Njas- saland. Bovendien zijn de leiders van vier nationalistische partijen en tientallen „verdachte perso nen" in hechtenis genomen tij dens grote razzia's. De premier, sir Edgar Whitehead, deelde gisteren in een radiorede mede, dat hij die maatregelen had bevolen, omdat hij het mogelijk acht, dat ook in Zuid-Rhodesië een toestand ontstaat die even ernstig is als die in Njassa- land, tenzij krachtige maatregelen wor den genomen. Van onze correspondent PARIJS Nu men in de drie hoofdsteden van het Westen Londen, Washington en Parijs uit de houding van Kroesjtsjef heeft opgemaakt dat de reis van Macmillan een mislukking is geworden en dat de Russen geen centimeter willen wijken, gaan de pogingen om de politiek te coördineren die na 27 mei inzake Berlijn zal moeten worden gevolgd, onverminderd door. Dit zal het voornaamste onderwerp van bespreking zijn wanneer Adenauer met de Gaulle komt praten. Zowel Amerikaanse als Britse en Fran se kranten schrijven onomwonden dat de Verenigde Staten overwegen, reeds nu versterkingen naar Europa te zen den omdat er wellicht snelle maatregelen nodig zullen zijn wanneer de Oostduitse' regering door de Russen wordt belast met| het toezicht op het. verkeer naar West-j Berlijn. In Njassaland echter zag de overheid geen aanleiding tot afkondiging van de noodtoestand. De regering van Noord- Rhodesië huldigt het zelfde standpunt, maar een van de leiders van de oppo sitie, John Gaunt, zei, dat de intimi daties en dreigementen waarmee de huidige verkiezingscampagne gepaard gaan, wel degelijk een afkondiging van de noodtoestand wettigen. Op 30 maart worden in Noord-Rhodesië verkiezin gen gehouden. De staking bij een stuwdam in aan bouw in Zuid-Rhodesië duurt voort, maar dank zij de aanwezigheid van troepen is de rust er weergekeerd. De premier van Zuid-Rhodesië gelooft, dat de noodtoestand dertig dagen gehand haafd moet blijven. Daarvoor heeft hij de toestemming van het parlement nodig. Zonder die toestemming kan hij de noodtoestand maar een week hand haven. Onder de verdachte personen die in hechtenis werden genomen bevinden zich velen die ijveren voor afscheiding van Njassaland van de Centraal-Afri kaanse federatie, waarvan ook Noord- Rhodesië en Zuid-Rhodesië deel uit maken. In Leopoldstad, de hoofdstad van de Belgische Congo, is een staking uitge broken onder het personeel van de stadsbussen. Ruim duizend chauffeurs en conducteurs hebben het werk neer gelegd om hogere lonen en een betere verhouding tot hun blanke chefs af te dwingen. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. In Brussel deelde Van Hemelrijck, de minister van de Belgische Congo en Ruanda Urundi gisteren in de Senaat mede dat hij algemene instemming met het nieuwe beleid in de Congo had kunnen constateren tijdens zijn verblijf daar. Er zijn echter uitzonderingen. Zo is er een groep blanken, die on voldoende begrip opbrengen. Het zou maar beter zijn, aldus de minister, in dien deze mensen de Congo verlaten. In de Beneden-Congo, waar het ex tremisme het sterkst is, toont men zich ongeduldig. De minister deelde mee, dat hij niet verscheidene zwarte poli tieke leiders uit Leopoldstad had ge sproken, die zich op het ogenblik nog in gevangenschap bevinden. Sommigen kend gemaakt. De beslissing dat de K.L.M. nog maar één keer in de week Singapore als eindstation mag gebruiken is nu al uitgesteld sinds september vo rig jaar. Laatstelijk was de datum van ingang voor die beslissing ge steld op 28 februari. Na het bezoek dat minister Luns vorige maand aan Londen bracht had de Britse regering beloofd de zaak nog eens in overweging te ne men. Sindsdien zijn wel technische besprekingen gehouden, maar de Britse ministers hebben nog geen nieuw besluit kunnen nemen we gens de onverwachte besprekingen over Cyprus en het dadelijk daarop gevolgde vertrek van premier Mac millan en minister Lloyd naar Mos kou. De Britse ministers keren op 3 maart in Londen terug kort daarna zal in een vergadering van de voltal lige ministerraad een definitieve be slissing worden genomen. Er is in tussen nog geen enkele aanwijzing dat de Britse regering van haar be slissing van januari toestemming voor slechts één landing in Singa pore zal terugkomen. ROTTERDAM. Unilever heeft over 1958 een geconsolideerde nettowinst be haald van 503 miljoen. Dit betekent vergeleken met 1957 een stijging van 17% pet. De omzet is slechts een half procent toegenomen. Opmerkelijk is, dat het Nederlandse deel van het concern zijn positie verge leken met 1957 krachtig heeft weten te verbeteren. Het aandeel van Unilever N.V. in de totale resultaten is gestegen van 47 tot 56 procent. Aan de op 24 april te houden verga dering van aandeelhouders zal worden voorgesteld over 1958 een totaal divi dend uit te keren van 18% procent. Hier in zit, zoals bekend, al een deel van het zg. belastingdividend, dat bij de laatste uitkering van de bonus van 25 pet. is bekend gemaakt. kabel zwaar heeft beschadigd. Deze kele honderden mensen, is in de nacht actie in volle zee wordt gerechtvaardigd verwoest. De inventaris, het kerkelijk door een internationaal verdrag inzake archief en de bibliotheek gingen ook de bescherming van onderzeese tele- van woensdag op donderdag door brand graaf- en telefoonkabels. verloren. De oorzaak is niet bekend. NEW YORK (Reuter). Meer dan duizend tweemotorige lichte straalbom- menwerpers van het Sowjetrussische type Iljoesjin-28 zijn volgens een be richt uit Taipeli van de New York Times overgebracht naar vliegvelden op bet Chinese vasteland die minder dan 1350 kilometer van Formosa zijn verwijderd Die concentratie van vliegtuigen heeft in militaire kringen op Formosa be zorgdheid gewekt. De toestellen zou den gereed staan op zeven vliegvelden. Ook zouden zich daar al grote aantal len straaljagers bevinden. De bezorgdheid is vooral groot omdat zelfs in de herfst van het vorige jaar, ten tijde van de toen heersende gespan nen toestand, niet zoveel militaire vlieg tuigen tegen FormÓsa in stelling wa ren gebracht. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De minister van ver keer en waterstaat bereidt een wets ontwerp voor waarin het overmatig geraas en geknal van de bromfiets aan banden zal worden gelegd. Dit vertelde gisterochtend de minister, mr. J. van Aartsen, in Amsterdam bij de opening van de R.A.I.-tentoonstel- ling voor motorrijwielen, rijwielen en kampeeruitrusting. De bewindsman kon er wel in komen dat de R.A.I. nu eindelijk eens ver langde naar rust rondom de brommer. Hij voegde echter aan zijn woord vol begrip een kleine terechtwijzing toe, „ik geloof dat deze wens iets meer kans op vervulling heeft naar mate de bromfiets van haar kant zelf minder overlast teweeg brengt". De bromfiets is de puberteitsmoeilijkhe den nog niet te boven, zo oordeelde minister Van Aartsen. In verschillende verschijningsvormen is zij nog rijkelijk luidruchtig en daarom bij velen weinig geliefd. Bovendien be ijvert een bepaalde categorie brom fietsers zich met onbegrijpelijke hard nekkigheid om zoveel mogelijk lawaai te maken. Fiscale klachten De minister had voor hij aan het woord HAMBURG. ..Niemand van ons hier in Hamburg hoeft het Nederland- zware bromfiets tot lichte motor. De lichte motor zou eigenlijk niet veel duurder behoeven te zijn, maar de omzetbelasting ligt 15 pet. hoger dan die van de zware bromfiets, en daar door stijgt de levei'prijs. Dit alles werkt nadelig op de verkoop. ,,Ik ben geen minister van financiën, gelukkig niet", verzuchtte minister Van Aartsen in antwoord hierop, maar wilde toch wel zeggen dat de terug gang in de verkoop van motoren en scooters zijn inziens niet in de eerste plaats het gevolg is van het fiscale klimaat. Veeleer is het Nederlandse klimaat met al zijn regen, wind en koude debet. De minister zag ten slot te evenals de heer Verheul de aan trekkelijkheid in van een aanhangwa- gent.je achter bromfiets of scooter. Een herziening van het bestaande kampeerverbod is in studie bij de commissie veiligheid wegverkeer. kwam een lange reeks fiscale klach ten van de kant van het bestuur van de R.A.I. aan moeten horen. De heer J. Verheul, die de voorzitter E. F. Erikson verving, vond het maar een jammerlijke zaak dat de omzetbelas ting en invoerrechten in februari van het vorig jaar met 55 pet. waren ver hoogd. De fiscus steekt ook een spaak in het wiel bij de ontwikkeling van de OEGSTGEEST (ANP) De auto van minister Zijlstra heeft gisteravond on der Oegstgeest een aanrijding gehad metl een voetganger, die plotseling de weg, overstak. j De voetganger, de zeventigjarige heer B. uit Oegstgeest, liep bij het on geluk een beenbreuk op. De chauffeur van prof. Zijlstra, die! uuiiiuu sterk afremde toen hij de aanrijding zag hebben volledige medewerking toege-J aankomen, schoot met zijn wagen de, zegd. j heg langs de weg in. De minister en Plannen voor luchtbrug Eigen Nieuwsdienst UTRECHT De klant is nog altijd koning, dat werd gisteren tijdens een forumbijeenkomst voor fabri kanten, ontwerpers, grossiers» win keliers en huisvrouwen in Utrecht weer eens bewezen. Het onderwerp van die bijeenkomst was het pre advies van de subcommissie „Infor matieve Etikettering" van de com missie Huisvrouw en Verpakking, die door het Nederlands Verpak- kings Instituut, onder andere op initiatief van de Nederlandse Huis- houdraad werd ingesteld. De commissie onderzocht de wensen van de huisvrouw met betrekking tot de verpakking van levens-, gent-, was- en reinigingsmiddelen en de mogelijke verwezenlijking daarvan door fabrikanten en ontwerpers. Een forum van deskundigen beant woordde de vragen die naar aanleiding van het advies van de commissie werden gesteld. Uit dat gesprek bleek dat de wensen van de huisvrouw niet altijd strookten met de belangen van de fabrikant, maar dat deze toch waar mogelijk met die wensen reke ning houdt. Dat gebeurt onder andere al ten op zichte van de afbeeldingen van de inhoud op het etiket, de gewichts aanduiding in de Nederlandse taal. ook op import artikelen, het aangeven van het afzonderlijke gewicht wan neer verschillende ingrediënten wor den verwerkt, de duurzaamheid en vooral ook een heel korte, duidelijke gebruiksaanwijzing. Aan de wens van een huisvrouw om op een blik doperwten het juiste aantal erwtjes aan te geven, konden de aan wezige fabrikanten niet tegemoet ko men. Via deze bespreking, waarin zowel de producent als de consument werd be trokken. heeft men echter een beter begrip gekregen van eikaars wensen en problemen, wat uiteindelijk aan een juiste verpakkingswijze ten goede zal komen. T„ „„1,de Chauffeur bleven ongedeerd en kon- IL™ J den kor' na het ongeluk hun weg vervol Uit commentaren in bijv. de doorgaans zeer betrouwbare le Monde blijkt dat de mening overheerst dat de militaire en diplomatieke deskundigen reeds koortsachtig aan het werk zijn. Er zou o.a. worden gewerkt aan plannen om een bescheiden luchtbrug naar het ge- isoleerde West-Bei'lijn te onderhouden, ongeacht de militaire maatregelen die de Oostduitsers daar tegenover zouden kunnen stellen. Men dient o.a. rekening te houden met de mogelijkheid dat de Oostduitsers zullen proberen de radio en- de radar van de geallieerde vliegtui gen te storen. Voordeel I Voorbereidende Amerikaanse maat-1 regelen, zoals het nu reeds zenden vanj meer Amerikaanse troepen naar Europa.; zouden, zo zegt Ie Monde, het voordeel hebben, dat de Russische regering dui delijk wordt gemaakt dat de Westelijke bondgenoten er niet aan denken, zich! uit Berlijn te laten verdrijven. Het is overigens bekend, en het is gis-! teren te Washington nog eens van of-, ficiële zijde meegedeeld, dat orders voor in Leopoldstad deelde de minister mee, tfen dat de plannen voor de handhaving i van de orde niet voldoende zorgvuldig j waren opgesteld. Er bleken bevoegd-1 heidsconflicten en wie tekortschoten zullen door administratieve sancties worden getroffen. Omtrent de toestand van het ogen blik in de hoofdstad zei de minister dat spanning waarneembaar is onder de ontwikkelde zwarten, daar men een toenemende vijandigheid constateert tussen sommige stammen. ..Ik ben optimistisch inzake de Con go", aldus besloot de bewindsman. „Eerst, moeten de betrekkingen wor den verbeterd tussen zwarten en blanken. Alles zal goed gaan als men maar niet op de huidskleur let. Aan mopperaars hebben wij niets. Voor vruchtbaar werk is de activiteit van optimisten nodig". DJAKARTA (UPI). De heer D. de Loor, burgemeester van Delft, heeft gisteren in Djakarta getuigd van zijn rotsvaste overtuiging dat de betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland zullen verbeteren. De heer De Loor was overigens uiterst voorzichtig in zijn uitlatingen. Over de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië had hij verder niets te zeggen. Hij zei daar slechts per soonlijke meningen over te hebben, die tot een aanzienlijke controverse zouden kunnen leiden, die schadelijk zou zijn voor beide landen. Voor de goede betrekkingen tussen beide lan den kunnen vele dingen beter onge zegd blijven, zei hij. Burgemeester De Loor heeft een reis van drie weken door de Verenig de Staten en Japan gemaakt ter voorbereiding van de conferentie van de morele herbewapening, die in mei te Kioto in Japan zal worden gehou- j den. Hij heeft in Indonesië getracht Indonesische afgevaardigden naar de conferentie te krijgen. Men had in Delft overigens ver wacht dat burgemeester Pe Loor woensdagavond de raadsvergadering alweer zou hebben voorgezeten se project Europoort te vrezen", zo heeft oud-senator Ernst Plate, presi dent-directeur van de Hamburger Ha- fen und Lagethaus A.G., de leden van de Hamburgse havenvereniging verze kerd. ,,Aan de periferie van de E.E.G. zijn ook gunstige factoren te onderkennen. De „politiek van de Elbe" is actueler dan ooit tevoren", aldus de heer Pla te. „Zij heeft tot doel het zuidoostelij ke stroomgebied van de Elbe met Ham burg te verbinden en zo, tegenover Europoort, Hamburg de centrale haven van Europa te laten zijn. Met het uitdiepen van de Elbe heeft de Bondsregering de eerste stap al ge zet om Hamburg weer aan het niveau van de grote wereldhavens aan te pas sen. De elektrificatie van de spoorwe gen, het Nord-Süd Kanal en de aanleg van een Autobahn volgen daarop als vanzelfsprekend. De eerste jaren zullen voor Hamburg en Bremen beslissend zijn; de haven, die straks niet voldoen de is geoutilleerd, komt achterop te liggen. Voor veel rederijen is Hamburg in teressant geworden, omdat deze haven, meer dan enige andere, uit haar ge compliceerd achterland zoveel verschei dene goederen als lading heeft te bie den," aldus oud-senator Plate. TOKIO (AP) Met brieven van familieleden en vrienden en met kran tenknipsels hoopt men twee Japanse vechtjassen aan het verstand te bren gen dat de tweede wereldoorlog werke lijk tot het verleden behoort. len overgeven aan de geallieerde strijdkrachten. Op Loeban en in Japan hoopt men nu maar dat de twee mannen de brie ven en krantenknipsels zullen vinden en al lezend eieren voor nun geld zul- v len kiezen. Eigen nieuwsdienst Die twee vechtjassen, luitenant Hi- rodo Onada en sergeant Kinsjitsji Kotsoeka, zetten in de bossen van het Philippijnse eiland Loebang getweeën de oorlog onverdroten voort met de wapens in de vuist. Op verschillende punten op Loebang i zullen op initiatief van de Japanse I regering bussen met brieven en kran- tenknipsels neergelegd worden. Men hoopt dat de twee vechtjassen de in- houd van die bussen zullen lezen en 1 daaruit zullen begrijpen dat zij de wa- pens beter kunnen strekken. In 1950 hadden de twee vechtjassen COLORADO SPRINGS De kans grotere troepenzendingen naar Europa is groot, dat onze landgenote Joan i - slechts in het geheim zullen worden ge- J Haanappel niet zal starten in de kur n0§ een derde wapenbroeder. Deze, geven. Met nadruk is verklaard dat een ai.„~tj1 dergelijke order echter niet is gegeven mo? no orliLl I V0Ü[ d?mev- ?e I,g1 en Kotsoeka er nog steeds op rekenen u i u m bed. Een op zokere dag door het Japanse leger dokter heeft haar twee penicilline- - injecties gegeven, en dat de Amerikaanse troepen in Euro pa sterk genoeg zijn om in de meeste gevallen het hoofd te kunnen bieden aan onverwachte situaties. van Loebang te worden gehaald. Hij weet ook zeker dat zij zich niet wil- Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de periode 18 aprilj 23 mei zal het Haagse netnummer, dat nu nog 01700 is, worden omgeschakeld l in 070. De verandering zal in vier etappes ge schieden, te beginnen met het district Amsterdam. Daarna zullen de abon- nees in het district RotterdamDen j Haag 070 kunnen draaien. Alle andere districten zullen in de twee laatste etappes volgen. Na de om- schakeling zal Den Haag de derde stad zijn met een klein netnummer. De twee andere steden zijn Amsterdam en Utrecht. 1 Droog en vrij zonnig weer, maar in de kust provincies tijde lijk ook enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Aan houdend zacht weer. MIES JE: Desnoods verkouden, in ieder geval bruin. 28 februari: zon op 7.31, zon onder 18.16; maan op 9.53 maan onder ill uur weer wind gr C. in mm Helsinki l. bew. NW 6 1 Stockh. li. hew. wzw 7 0 Oslo h. bew. NO 8 0 Kopen h. geh. bew. ZW 8 0 Aberdeen h bew. wzw 12 0 Londen zw. bew. zzw 13 0 A'dam 1. bew. zzw 12 0 Brussel onbew. z 14 0 Luxemb. onbew. stil 12 0 Parijs onbew. Z 17 0 Bordeaux 1 bew. ozo 18 0 Grenoble onbew. w 17 0 Nice onbew. stil 16 0 Berlijn geh. bew. WZW 11 0 Frankf. mist stil 3 0.2 München onbew. stil 11 0 Garm. P. onbew. Z 11 0 Zürich onbew. stil 13 0 Genève onbew. stil 13 0 Locarno onbew. stil 15 0 Wenen onbew. stil 14 0 Innsbr. onbew. stil 14 0 Rome onbew. stil 18 0 Ajaccio onbew. ONO 18 0 Majorca zw. bew. O 1« 3

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1