WIJKGEB OUW-BADHUIS VAN VEERE OFFICIEEL GEOPEND Tnfraphil? Geen koninkrijk, maar f 1.- voor een heel huis KRIS 36™ Jonge smid maar"15 diploma s bezat Scherpe kritiek van burg. Hoekzema op buurgemeente Afgunst en wantrouwen Trein greep personenauto door Zeeland 39.75 ZEEUWSCH DAGBLAD Verzendkosten van melkmonsters te duur Inbraak in Goese industriehal Willem Enzinck sprak over Griekenland PHILIPS Verzending zeepost Herv orMite Kerk -ga^il ernst maken met de tucht Contactavond van de Jeugdkerk Goes Gezochte insluiper werd te Bergen op Zoom gearresteerd KERK EN KOSTER JUBILEERDEN IN 's-GRAVENPOLDER Raad Serooskerke (W) bespreekt herindeling Auto's botsten in Middelburg Brandiveer helpt kerkgenootschap „uit de brand En werd daarom prompt afgewezen Te weinig Diploma's Student 17niehe sociale voorzieningen EEN PFAFF KOPEN OP AFBETALING ZONDER RISIKO Donderdag 26 februari 1959 Pag- Van onze correspondent VEERE. In het heerlijke fe bruarizonnetje, dat de historische gevels van Veere in een gulden gloed zette, wapperden gistermid dag twee vlaggen: onze nationale driekleur en het dundoek van het Groene Kruis, ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe wijkgebouw van het Groene Kruis, annex badhuis, van de afdeling Veere en Gapinge, welke feeste lijke plechtigheid door burgemees ter jhr. I. F. den Beer Poortegaal werd verricht. In de raadzaal van het stadhuis te eere had de voorzitter van de Groene Kruisafdeling, de heer S. Kodde tevoren vele genodigden welkom geheten, o.a. hel voltallig college van B en W. De voorzitter memoreerde, dat reeds in 1950 een begin werd gemarakt met de plannen voor een eigen wijkgebouw Twee jaar later kwam er enige acco- modatie, maar dat gebouw bleek niet in alle opzichten waterdicht". Er werd hard aan verbeteringsplannen gewerkt, gestimuleerd door de burge- j meester, die het Groene Kruis altijd j een warm hart heeft toegedragen. Dank zij zijn stuwende kracht kwam de eerste bouwpan en kon als opbrengst van een ontspanningsavond een bedrag van 650 gulden worden aangeboden. De plannen moesten echter v 'don opgeschort door de ramp van februari 1953. Enkele maanden later kwam de ver blijdende tijding, dat er van de ramp- gelden ook een bedrag ten.goede kon komen aan het Groene Kruis te Veere Z.-Vlaanderen en Schouwen Van een onzer verslaggevers GOES De verschillende plaatselijke melkcontrolevereni- j gingen in Zeeland hebben zich, op een gistermiddag in ,,De Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van de Provinciale Vereniging voor melkcontrole, uitgesproken tegen een voorstel, de verzendkosten voor het hou den van een drieweekse monster controle van de melk, voor alle deelnemers in de provincie ge lijk te schakelen. De tegenstem mers kwamen uit Walcheren en Zuid-Beveland, de voorstanders voornamelijk uit Schouwen en Zeeuwsch Vlaanderen. en dat De Bilt als adoptiegemeente voor een zeer goed weerbericht zorgde: een flinke som voor de herbouw van historische schoon van Veere. Wij kunnen daarvoor nooit dankbaar genoeg zijn, aldus de voorzitter. Toen er nog een bedrag overbleef, mocht dat worden bestemd voor ade bouw van het 7.0 nodige Groene Kruisgebouw. In december 1956 werd via de Stichting Herstel Zuidwest Nederland uit het rampenfonds een bedrag van 10.000 gul den geschonken, welke som door ge noemde stichting later nog werd ver dubbeld. Op verzoek van de gemeente werd het te bouwen wijkcentrum gecombi neerd met een badhuis, zodat Veere ook in dat opzicht kon worden voorzien. De heer Kodde noemde het nieuwe gebouw een ^eraad voor de markt. Vour de ingang van het wijkgebouw bood een leerlinge van de Chr. school, Ineke van der Hiele,. dochtertje van de gemeentesecretaris, de burgemeester de sleutel op een fluwelen kussen aan, waarna jhr. Den Beer Poortegaal tot de officiële opening overging. Nadat de genodigden het zeer smaak vol en doeltreffend "erichte interieur had bezichtigd, vo 1 nog verschei dene sprekers het rd. Burgemeeter Den Beer Poortegaal uitte zijn grote dankbaarheid voor de verrijking van zijn gemeente. Mevrouw Van der Hiele, die als secretaresse ber gen werk heeft verzet, bood hij een passend geschenk aan als blijk van waardering. De burgemeester ontving van het bestuur de eerste abonnements kaart voor het badhuis. Burgemeester A. de Kam van Vrou wenpolder sprak er zijn vreugde over uit, dat zijn gemeente en Veere op zo prettige wijze kunnen samenwerken. De heer Abrahamse, lid van het dagelijks bestuur van het Prov. Groene Kruis bood de vereniging een klok aan; archi tect L. Beije offereerde een deurklopper, zuster Heemskerk overhandigde namens de Friese vlag een weegschaal, waar na Ineke v. d. Hiele er nog een foto van de eerste steenlegging bij deed. Zij ontving op haar beurt een boekenbon. Voorts werd nog het woord gevoerd door dokter Damstee, de oud-genees heer Van der Sluis, aannemer Geschier en dokter Oosterhof. Eigen nieuwsdienst GOES. Naar wij vernemen hebbeni zich in de nacht van dinsdag op woens- dag onbevoegden toegang verschaft tot de industriehal van de firma Wijckhuij- se-Merison aan de spoorlijn. Men heeft daarvoor eerst een ruit moeten inslaan om in het gebouw te komen. Over de! vermissing van goederen kan nog wei-, «ig gezegd worden, omdat de politie, j die tevens naarstig speurt naar de da-i der(s), deze zaak in onderzoek heeft, i Advertentie GOES. De schrijver Willem En-j zinck heeft gisteravond voor de Z.V.U. in ..De Prins van Oranje" een causerie gehouden over Griekenland. Uitvoerig vertelde hij over zijn ervaringen in dit: land met zijn rijke historie, waarbij hij vooral aandacht besteedde aan de bouw-« kunst uit de oudheid, aan het leven der mensen (met hun souvereiniteit over de tijd) en aan de prachtige natuur. De heer Enzinck hield zich verre van een oppervlakkige reisbeschrijving, doch: trachtte met zijn gehoor na te gaan, welke diepe innerlijke waarden er ver borgen liggen in het wezen van land en volk. Met grote aandacht werd deze cause-1 rie, die vanwege de vele aspecten vrij veel tijd vroeg, gevolgd. Prachtige kleurendia's verduidelijkten! het gesprokene op voortreffelijke wijze. Bij spierpijnen, reumatiek, neusverkoudheid Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphil" beter Type 7529 f 37.50 Van onze correspondent OOSTBURG. In zijn gister avond in de gemeenteraad uitge sproken nieuwjaarsrede heeft bur- gemeester mr. K. Hoekzema het ernstig betreurd, dat het in Wes- Van Zseuws-Vlaamse en Schouwse zij de werd hiertegen^geprolesteerd, omdat de verzendkosten door deboeren uit deze gebieden onevenredig hoog zouden worden. Er werd daarom voorgesteld een vierweekse-controle toe te passen. Anderen merkten echter op, dat er een voor Zeeuwsch Vlaanderen niet gunstige toestand zou ontstaan, als de melk van alle dieren uit Nederland driewekelijks zou worden gecontroleerd, doch de melk uit Zeeuwsch-Vlaanderen slechts vier maal per week. Op de begroting voor het jaar 1959 zal geen post meer voorkomen voor omzet belasting, het vorig jaar ongeveer 600 groot. Dit is bereikt door een nieuwe rege ling aan te gaan, die inhoudt, dat de subsidie die de Provinciale dienst voor «melkcontrole geeft ongeveer 19000 niet meer als voorheen aan de plaat selijke melkcontroleverenigingen zal worden verstrekt, maar regelrecht aan de provinciale vereniging zal worden aangeboden. Als gevolg van de standaardisatie, zo vermeldde de secretaris, de heer C. den Engelsen, in zijn jaarverslag, liep het aantal leden iets terug. Het aantal le den op Schouwen Duiveland nam echter toe. Het totaal aantal leden van de Pro vinciale Melkcontrolevereniging is thans 1188, het aantal koeien dat door deze leden wordt beheerd is 5989. Ir. W. L. Harmsen sprak -tijdens deze bijeenkomst over de eiwitcontrole. Hij noemde hierbij de tweeledige functie van het onderzoek, dat zowel van belang is voor de veeteelt als voor de zuivel. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data. waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms Montferland (26-2): Aus tralië: ss Qempang (24-2), ss Orontes (26-2); Brazilië: ss Alioth (24-2), ss Andes (28-2); Canada: ss Averdyk (25-2), ss American Fo rester (28-2); Chili: via New York. (25-2); In donesië: ss Atreus (24-2). ms Talisse (26-2); Ned. Antillen: ms Daphnis (24-2); Nieuw-Zee- land: ms Southern Cross (25-2); Suriname: ms Oranjestad (25-2); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ss Limburg (25-2); Brits Oost Afrika: ss Africa (26-2). Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. - Het wordt tijd, dat de Hervormde Kerk ernst gaat maken met de tucht. In de tucht ligt de enige mogelijkheid om aan de richtingsstrïjd een einde te maken. De tucht is een der drie zuilen waarop de kerk rust. Aldus ds. M. Juekema uit Nijverdal, in zijn causerie over ,,De Nederlands Her vormde Kerk en dè tucht", die hij woensdagavond hield in de Bogardzaal te Middelburg voor de kring Walcheren van de vereniging ,,In dienst der kerk". Ds. Juekema waarschuwde echter, dat men wel voorzichtig moet zijn met de. tucht, omdat de Hervormde Kerk heeft, te maken met verschillende modalitei-j ten. Er jDestaat anderszins neiging de( tucht zolang mogelijk uit te stellen of wel geheel in het vergeetboék te doen raken. De problemen die aan de tucht ver bonden zijn de hervormden zijn de tucht ontwend zijn niet gering, maar vergeleken met de moeilijkheden in de hervormingstijd, zijn de onze gering. De Hervorming durfde de tucht aan, aldus ds. Juekema; zouden wij ze 'dan nu niet' kunnen overwinnen? Er is, zo concludeerde de predikant, voor de Hervormde Kerk geen voor beeld, inzake de kerkelijke tucht. In de I Katholieke Kerk grondt zich de tucht opi de autoriteit zelf, in de Gereformeerde' Kerk is de toestand soortgelijk. Karl Barth met zijn stelling, dat wanneer de Kerk het Evangelie predikt, zij daar door automatisch tucht oefent, acht ds. Juekema eveneens onjuist. Tucht is roe ping. zij mag slechts worden uitgeoefend op grond van Gods woord. Met gebed en met de Heilige Geest, verklaarde ds". t Juekema, zie ik de ordening van onze kerk een feit worden. GOES Dinsdagavond werd in de „Prins van Oranje" een gezellige contact avond gehouden voor de leden van de Jeugdkerk van de Ned. Hervormde Ge meente. Wika D. E. Hiensch opende de avond, waarna hij het woord gaf aan Ds. H. M. Strating, die als directeur voor het Maatschappelijk Werk van de Pro vinciale Kerkvergadering in Zeeland tot de jongeren sprak over zijn werk in onze provincie. Hij stond daarbij stil bij wat maatschappelijk werk eigenlijk inhield. Het programma werd verder verzorgd door leden van de Jeugdkerk. Zo werden op het toneel enk'ele pantomimes ge bracht en werd een uitbeeldingsestafette gehouden. Aan het slot van de avond werd door een aantal jongeren „filmac teurs" gespeeld. Het geheel werd afgewisseld door mu ziek en zang van een viertal guitaristen. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Toen in de nacht van zaterdag op zondag een in woonster van Bergen op Zoom, die enï- ge tijd in een café had vertoefd, zich huiswaarts wilde begeven, kwam zij tot de ontdekking dat iemand kans had ge zien om uit haar handtas haar porte monnee met 40 te ontvreemden. De politie werd ingeschakeld en dit leidde tot aanhouding van een zekere P. v. G. uit Bergen op Zoom. Hij had de gestolen portemonnee in hetzelfde café in het toilet geworpen, doch het geld kon op enkele guldens na nog in beslag genomen worden. Bij nader onderzoek door de politie ingesteld, bleek dat men een goede vangst had gedaan, want de aangehou dene bleek zich in de afgelopen winter maanden te Bergen op Zoom achtmaal aan diefstal door middel van insluiping te hebben schuldig gemaakt. Hij ont vreemdde dan portemonnees en porte feuilles en enkele waarde-artikelen. Bovendien konden met deze aanhou ding twee kippediefstallen, diet e Ber gen op Zoom waren gepleegd worden opgehelderd. Bij een van deze diefstal len was de aangehoudene ook betrokken geweest. Tot slot bleek Van G. zich nog te heb ben schuldig gemaakt aan diefstal van een coat, die hij in de avond van 2e Kerstdag had weggenomen in „De Hol landse Tuin" te Bergen op Zoom van een tot nu toe onbekend gebleven per soon. De aangehoudene zal aan de justitie worden voorgeleid. telijk Z.-Vlaanderen niet mogelijk is gebleken, dat elke gemeente zijn eigen taak ziet. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de na buurgemeente Schoondijke de groei van Oostburg, die een natuurlijke ontwikkeling van een centrumstad is, met lede ogen gadeslaat. „Het heeft geen nut onszelf zegevie rend op de borst te slaan, nu Oostburg een vooruitgang heeft geboekt van 180 inwoners", aldus mr. Hoekzema, „want de streek rond onze stad, geheel west Z.-Vlaanderen, bleef in zijn totaliteit in zielental gelijk. Er is een tekort aan werkgelegenheid van 13 pet. Sinds 1940 is Oostburg van een stadje van 2700 zieen uitgegroeid tot een met ruim 4000 inwoners. Het heeft echter allemaal zó weinig betekenis, als de omgeving niet meegroeit." De burgemeester zei, de houding van buurgemeente Schoondijke zeer te be treuren. Men ziet de groei van Oostburg met jaloerse blikken. Pas als het inzicht doorbreekt, dat ook Schoondijke een eigen taak heeft en daar iets aan doet, zal aldus mr. Hoekzema het mogelijk zijn van west Z.-Vlaanderen iets te maken. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Dins dagmiddag begonnen drie losge broken koeien van de landbouwer G. de Krom te Halsteren met el kander te vechten. Een der koeien rende door het vernielde hek de grote verkeersweg van Halsteren naar Tholen op. Juist kwam over de weg de heer G. P. uit Krab- bendijke aangereden. De koe sprong vlak voor de auto. De automobilist kon een aanrijding niet meer voorkomen. De koe werd tegen de weg geworpen, doch ren de ondanks dat ze flinke verwon dingen kreeg, het erf weer op. Het dier bleek echter zo erg ge wond te zijn dat het naar het slachthuis moest worden overge bracht waar het werd afgemaakt. De auto liep flinke schade op, doch boer en bestuurder waren verzekerd. LONDEN (A.P.) In Londen is men van plan gedurende de zomer in de stadsparken televisietoestellen te plaat sen, opdat de Londenaars zich op hun parkbankjes niet behoeven te vervelen. Op het ogenblik is men al met de speciaal daarvoor gebouwde toestellen aan het experimenteren. 5 ft 3- 3- 3- si- is- Van onze correspondent ZOUTELANDE. Zoutelande houdt van opruimen. Moes- ten er eerst talrijke woningen het veld ruimen voor de niets ontziende nieuwe dijk, thans moet een huis uit veiligheids- J overwegingen verdwijnen. Het pand dat staat aan de gevaar- g lijke hoek Kerkplein-Westkapelleseweg, betekende een sta-in- s- de-weg voor het verkeer en daarom besloot het gemeente- ij- bestuur dit obstakel te laten verdwijnen. Zoiets gebeurt meer. Minder gewoon is echter het feit, dat dit pand nog een heel goede woning voor zegge en schrijve een gulden van de hand is gedaan. De arbeidslonen zijn momenteel zo hoog. dat de firma Sturm te Oostkapelie het werk slechts wilde aannemen voor de sloopprijs van ƒ1.... De nieuwe hervormde pastorie wordt nu hoekhuis. Voor de bewoners van het te slopen pand is een andere woning beschikbaar. x- S- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De bijzonder hache lijke positie, waarin hij zich op de avond van de 9e oktober bevond, zal de direc teur van de N.V. Tamse, de heer K. M. C. uit Goes, niet licht vergeten. Hü na derde op deze avond een onbewaakte overweg in de buurt van 's-Heer Arends- kerke. Een plotseling afremmen werd hem noodlottig gemaakt en wel om twee rede nen: De weg was namelijk glibberig en C. had juist die morgen zjjn remmen la ten bijstellen, zodat deze sneller werkten dan gewoonlijk. Het gevolg was, dat de wagen slipte en met de voorwielen tussen het railstelsel vastgeklemd raakten. Hij trachtte de wagen weer op het weg dek te krijgen, maar zijn pogingen waren tevergeefs. Op dit hachelijke moment gebeurde er twee dingen: uit het wachthuisje kwam een spoorwegwachter gesneld en op het zelfde moment kondigde een schel aan, dat een trein in aantocht was. Radeloos rende C. de naderende trein tegemoet om de bestuurder te waarschu wen. Stoppen bleek op zo'n korte afstand onmogelijk, zodat enkele seconden later de neus van de trein de personenauto „schepte" en hem dusdanig toetakelde, dat de eigenaar er later nog f 25,voor aangeboden kreeg Voor de kantonrechter mr. Moolen- burgh, gaf verdachte onmiddellijk zijn fout toe. Hij had wel geweten, dat hij voor de overweg zijn vaart had moeten terugbrengen tot 20 km en had dit dan ook op het laatste moment willen doen, doch er geen rekening mee gehouden, dat zijn remmen die morgen nagezien waren. Daarin lag volgens hem de oorzaak van alles. De oficier van justitie mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop meende drie geld boetes te moeten eisen en wel een van f 10,—, een van f 75>subs, vijftien da gen en een van f 15,— subs, drie dagen. De kantonrechter vonniste twee geld boetes. Een van f 10,subs, twee dagen en een van f 75,subs, tien dagen. Op 17 oktober zag de wachtmeester bootsman te water C. G. uit Hansweert, hoe het bergingsvaartuig „Snip" bestuurd door de schipper "W. van V. uit Maassluis in de buitenhaven van 'Hansweert een bocht naar rechts maakte, zonder daarbij echte^yoldoende bakboordzijde te hou den.' De „Snip" was overgestoken en zodoen de -in aanvaring gekomen met het juist aankomende schip de „Variatie". Terug slaan en andere manoeuvres hadden niet meer mogen baten. De officier van justitie achtte het niet voldoende bewezen dat verdachte de bocht werkelijk korter had kunnen nemen en vroeg hiervoor dan ook vrijspraak, voor het tweede feit vroeg hij een geldboete van f 50,subs, tien dagen. De kantonrechter, die het gemakzucht van verdachte noemde veroordeelde de schipper tot f 50,subs, zes dagen. Toen de Terneuzenaar P, T. O. onlangs in kennelijke staat van dronkenschap te Vlissingen door een agent van politie naar het bureau werd gevoerd, gaf hij al daar een andere naam op, die achteraf de naam van zijn broer bleek te zijn. Voor de kantonrechter hield verdachte zich echter zeer van de domme en scheen ales niet goed te begrijpen, of willen be grijpen. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van 30 gulden subs, voor het verkeren in kennelijke staat en een geldboete van 15 gulden subs, drie dagen voor het op geven van een valse naam. 's-GRA VENPOLDER. In de Geref. Kerk te 's-Gravenpolder werd de jaar lijkse eontactavond gehouden, die dit maal een bijzonder karakter had in verband met de viering van het zes tigjarig bestaan. Ds. J. Koolstra van Kruiningen hield een korte toespraak, waarna er pauze was. In de pauze was er te genieten van koffie met gebak, de „jubileum- tractatie". Na de pauze werden de kerkelijke ver slagen over 1953 uitgebracht, afgewis seld door samenzang. Ook door het koor van de kerk werden enkele lie deren gezongen. Er was deze avond nog een jubileum te vieren. De heer M. van Oosten, die kortgeleden zijn functie als koster heeft neergelegd, had een diensttijd van 30 jaar. De praeses sprak namens de kerkeraad woorden van dank aan het adres van de jubilaris voor de lange staat van trouwe dienst. Als stoffelijk blijk van waardering werd hem een polshorloge aangeboden, terwijl zijn echtgenote bloemen in ontvangst mocht nemen. SEROOSKERKE De gemeenteraad van Serooskerke (W.) zal maandag 2 maart a.s. vergaderen. In deze vergadering zal o.a. worden gesproken over het plan tot herindeling van de gemeenten op Wal cheren. Voorts zijn er voorstellen van b. en w. betreffende het verlenen van bijdragen voor de elektrificatie van onrendabele gebieden, tot het slopen van het pand Smidswegje 16 en tot vaststelling van de uitgifteprijs van gronden in het uitbrei dingsplan. MIDDELBURG. Bij het linksaf- slaan op de Nieuwlandseweg, lette de bestuurder van een vrachtauto L.B. uit Middelburg, niet op het verkeer achter hem, met het gevolg, dat een bestel auto 'bestuurd door de heer C.A. van B. uit -, Culemborg, die juist bezig was met inhalen, tegen de vrachtauto vloog. Beide wagens liepen schade op, doch persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Tegen B. werd procesverbaal op gemaakt. „De Goede Hoop", de geitenfokvereni- ging van NIEUWDORP heeft besloten ook nu deel te nemen aan een kringkeu- ring. De boeken van de vereniging slui ten met een nadelig saldo. De afgetreden bestuursleden werden herkozen. Advertentie TERNEUZEN. De brand weerlieden van Terneuzen zien hun taak wel zeer bfèed. Het blijkt, dat zij niet alleèn buitengewoon snel en goed hun vuurbestrijding uitoefe nen, maar daarna ook nog slachtoffers van de brand aan een nieuw gebouw helpen. Men zal zich de rampzalige brand in het café te Terneuzen van enkele weken geleden her inneren. Bij die brand werd ook het zaaitje aan de Noordstraat, waarin de Ned. Protestantenbond haar kerkdiensten placht te houden, in de as gelegd. De brandweer van Terneuzen heeft dit kerkgenootschap thans figuurlijk uit de brand geholpen door het lokaal van de brand weerkazerne aan de Schoolweg ter beschikking te stellen voor het houden van kerkdiensten door de Ned. Protestantenbond. Een prachtig gebaar. V- Uitgaande van de Protestantse Ge-1 zondheidszorg zal in OOSTKAPELLE op dinsdag 3 maart in het verenigingsgebouw worden vertoond de film „Vechten en die- nen". In de jaarvergadering van de varkens- vereniging „Helpt Elkander" te THOLEN •heeft de voorzitter M. van Oeffelen een terugblik geworpen op het afgelopen ver- j jenigingsjaar, dat zeer gunstig genoemd mag worden. Slechts één big is gestorven en in kas is een saldo van f2.468,69. In de vacature C. Geuze (die dertien jaar penningmeester was) werd gekozen de heer J. Pollie. De Zwarte Dame te KRUININGEN vervolgde haar clubcompetitie met de vol gende partijen: J. van Oosten—Me j. B. v. Nieuwenhuijzen 01, W. A. VerbeekB. Cok 01, J. A. J. v. NieuwenhuijzenM. Schrijver VzVz, A. J. Dek—J. A. J. van Nieuwenhuijzen 1—0, M. SchrijverP. Valk 01, J. A. J. van Nieuwenhuijzen J. van Oosten 01, W. A. VerbeekH. v. d. Berg 10, A. J. DekJ. W. Hasman VzVzC. M. GoedegebuureMej. B. van Nieuwenhuijzen 0—1, B. CokP. A. Huis- son Vz—Vz, M. J. KoleJ. Vogel Vz Vz, W. A. VerbeekJ. A. Gommers 01, W. A. VerbeekMej. B. van Nieuwen- j huijzen 10. Vrijdagavond 27 februari a.s. om half acht komt de gemeenteraad van WATER- i LANDKERKJE in openbare vergadering (bijeen ten raadhuize. i SEROOSKERKE. Twee banken vóór me in de klas, op het lyceum, zat Jo. Een gewiek ste knaap, daar niet van. Maar met de studie was het wat suk kelen. Wijselijk verliet hij tijdig de school en probeerde elders zijn geluk. In de praktijk ging het goed. Bij mijn weten heeft hij vier diploma's gehaald: twee met zwemmen, een bij de pad vinderij en zijn rijbewijs. Toch prijkt er op de voorgevel van zijn riante woning nu een enorm wit bord met de zestig punts kapitale letters: accountant. Hij heeft het versierd". Geen d ploma's, maar in de praktijk hee wat beter dan menig gediplomeerde met-lof. Die vrijheid hebben we ii ons land nog. Hebt u aanleg voor ontwerpen, tekenen, schrijven of zo iets, niemand die u belet visitekaart jes te laten drukken met de vermel ding: architect, mode-ontwerper, boekhouder, etaleur, journalist, au teur, belastingconsulent, etc- Mis schien zullen de betreffende vakorga nisaties u niet erkennen. Mogelijk maar niemand kan u tegenhouden. Deze beroepen zijn namelijk niet „be schermd" zoals dat heet. Maar wee, als u een technische A. J. de Ligny Jr. kan zijn kamers wel behangen met al die dure papieren. Maar voor behanger heb je ook weer diploma's nodig (Foto Zeeuwsch Dagblad) knobbel hebt en rijwielhersteller wilt worden. Of melkboer. Of broodverko per. Begin er niet aan, want eer u alle benodigde diploma's hebt verwor den, is er al een half Deltaplan vol tooid. Daar kan die smidszoon uit Se- ooskerke <W.) van meepraten. Jacob Arie de Ligny is zijn naam, irecies zoals zijn vader heet. Negen entwintig jaar oud, gehuwd en bij zijn vader in de smederij, annex taxi-be- ilrijf. Vader (68) had slechts één vak- diploma, voor hoefbeslag. Maar hij verstond zijn vak als geen ander en werkte tientallen jaren tot ieders vol le t' dredenheid. Zoonlief ging bij vader in de zaak, toen hij de ambachtsschool had afge lopen. In 1946. Naarmate junior de kneepjes van het vak onder de knie kreeg en senior ouder werd, kreeg de zoon steeds vaster de teugels van het bedrijf in handen. De tijd was gekomen, dat de jongt generatie de leiding zou overnemen. Junior was er klaar voor. Dertien jaar ervaring en een stapel diploma's Ver gunning voor vestiging aangevraagd Afgewezen Weet u hoeveel vakdiploma's De Ligny jr. bezit? Schrik niet vijf tien! En als u de vijf rijvaardigheids- diploma's voor zijn taxibedrijf erbij telt, komt hij tot twintig! TocJ nog te weinig- Ik heb al die kunstig gecaligrafeer de papieren gistermiddag gezien. Dc jonge smid kan er een kamer mee be hangen (maar daar is natuurlijk weer een diploma behanger voor nodig...). Mag ik even? Daar komen ze: diploma ambachtsschool (2 j. cur sus smeden). dipl. werktuigkundig tekenen «n theorie. dipl. electrisch vlambooglassen, dipl. landbouwwerktuigenkennis, dipl. tractoren (Wageningen), dipl. tractorwerktuigen (Wïeringer- meer), dipl. vakbekwaamheid smidsbedrijf en constructiebouw (A'dam), dipl. hoefsmid, middenstandsdiploma, dipl. autogeen lassen. Dat alles om een goed smid te wor den. Maar de dorpssmederij is ook een taxi rijk, er worden kachels, stof zuigers en andere electrische artikelen verkocht en geplaatst. Daarom pikte de jonge smid er en passant nog een paar dure briefjes bij: dipl. vakbekwaamheid voor gemo toriseerd rijwielbedrijf, dipl. vakbekwaamheid kachelsmid, dipl. vakbekwaamheid kachel detaillist, dipl. waterfitter, dipl. hulpmonteur BOVAC. Dat zijn er welgeteld vijftien. En dan nog de vijf rijbewijzen die hij op zijn naam vergaarde. „Als u voor uw zaak helemaal volledig wilt zijn ge dekt, dan moet u 24 diploma's hebben", wist een insider hem te vertellen. Eerste vereiste is nu het diploma voor installateur. Gelukkig is er bij de Zeeuwse Ka mer van Koophandel begrip voor de situatie. Er wordt hard aan een op lossing gewerkt en De Ligny jr. zal ongetwijfeld spoedig de zaak van zijn vader kunnen overnemen. Eén ding is echter wat vreemd. Zo als gezegd, de vader had geen diplo ma's. Toch bestaat de zaak alleen nog omdat hij er (in naam) in zit. De zoon drijft de zaak al jaren. Maar zodra pa (zonder diploma's) officieel uit het bedrijf 'fapt, gaa' dit dicht, omdat de zoon (met 15 diploma's) niet voldoende papieren in zijn bezit heeft. Natuurlijk, het bedrijfsleven is veel gecompliceerder geworden in de laat ste jaren. Er is studie nodig om elk vak te doorgronden. Toch is het be angstigend, als een dorpssmid nu reeds 24 diploma's nodig heeft. Dat is een kwestie van jaren studie. Student-smid. En die studie moet betaald worden. Nog even en hc. is heel gewoon om een nota van de smid: „Consuit ver stopte kachelpijp f 15.—" te ontvan gen. Nee, op zulke bollebozen van smeden heb ik het toch niet. Geef mij maar de ervaren vakman, die mij de volgende nota zond: „Kachel gereepareet nier survus 3.50". Nog steeds staan er veel mensen wat huiverig tegenover „kopen op afbetaling". Men kan niet in de toekomst zien zo redeneert men. Bij tegenspoed kan een maandelijkse betaling al vlug een (te) zware last worden. Door een prachtig initiatief heeft Pfaff thans ook de laatste beden kingen tegen „kopen op afbe taling" volledig uit de weg ge ruimd. Pfaff maakte de volgende vérstrekkende sociale voorzienin gen bekend: Algehele kwijtschelding van de restantschuld in geval van over lijden Algehele kwijtschelding van de restantschul-d in geval van blij vende invaliditeit Opschorting van driekwart ge deelte van elke betalingstermijn in geval van tijdelijke invalidi teit (langer dan 4 weken Opschorting van driekwart ge deelte van elke betalingstermijn in geval van ziekte (langer dan 4 weken) Opschorting van driekwart ge deelte van elke betalingstermijn in geval van werkloosheid (lan ger dan 8 weken) Het is niet voor de eerste keer, dat Pfaff zulk pionierswerk ver richt. Reeds in 1954 kwam Pfaff met een geheel nieuw betalings systeem: het Pfaff Rentestop- Systeem (wettig gedeponeerd). Pfaff bracht hierdoor de aftoe- talingskosten met één slag terug tot minder dan de helft van het wettelijk toegestane tarief. Een besparing van tientallen guldens! De vooruitstrevende geest, die uit deze beslissingen spreekt, moet wel vertrouwen geven in de kwa liteit der naaimachines, die Pfaff fabriceert en die bekend staan al» de beste ter wereld.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3