GRONDSLAG VOOR VERTROUWEN IS GEWENST Vandaag staakt de gehele Borinage Macmillan in Moskou: Niet bang voor aanval GEMEENTE Zwaar verlies voor BOAC Bomen rooien per auto Imperialisme is dooddoener VERDRIJFT BOER MET DRAGLINES Prinses Irene in Sankt Anton Engelsen zullen geweld met geweld keren PEUKJE IN EEN KOEKJE De Bilt: Zacht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GOEDE LONEN Kabinet Djuanda zal verdwijnen OP DE ACHTERGROND DREIGT MILITAIRE STAATSGREEP Geen inmenging in Arabische zaken VERZET WAARBORGEN Geen opzet bij brand in Engels kamp Tanker Tamara te water gelaten Malinofsky is (Oost-Indisch) doof Dooi in koude oorlog Gevaar bezweren FEEST OP CYPRUS Snelheidsmaniakken op electronische bon Franse Congo: rust; Njassaland: dreiging Blechinberg veroordeeld f/ootlwill aan brede basis -«O sec.. o0iuur. HOuidreaacit'Ui U1100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsen Dagblad ».»..^.v..n,,/. yo i o,oo per week, per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e jaarg. No. 1537 Maandag 23 februari BERGEN De staking duurt jaard, een Pool en een Griek. Alle vier I ol 41 -1 i A A AAA fintipr Prnrui pvc" Hio noon do Dnrin o AA nu al tien dagen en omvat 100.000 man, maar vandaag zal in het gebied van de Borinage alge meen worden gestaakt, in alle ondergronders", die naar de Borinage togen om er fortuin te maken. Evangelos Coucouloukis liet ons zijn propere huis zien. Tijdens het conflict in Korea werd hij naar België gelokt omdat daar, naar Griekse maatstaf ge- fabrieken, alle bedrijven en bij meten, goud te verdienen was. Al na alle overheidsdiensten een ,half jaar kon hij zijn vrouw laten eiusuiensien. overkomen en vorige week nodigde hij u 4 t, 4 zUn schoonmoeder uit een poosie Up die manier hoopt men wat schot ,,LJC te brengen in de onderhandelingen tussen alle betrokkenen die het gehele weekeinde te Brussel zijn gevoerd, maar nog tot niets hebben geleid. Bovendien bijten de mijnwerkers van de Borinage door hun actie het spit af voor een economische hervorming in België, waaraan de politieke leiders te Brussel thans gestalte pogen te geven. Voor vandaag staan er twee massale betogingen op het programma: een te Paturages. in het hart van de Borinage, en de andere te Charleroi. De voor mannen van de zich als een olievlek uitbreidende stakingsbeweging zullen dan de stand van zaken uit de doeken doen. Vooralsnog liggen de bereikte resul taten in het politieke vlak. De bespre kingen te Brussel worden, met de sta king op de achtergrond, in openhartige sfeer gevoerd. Er zijn grondslagen ge legd voor verder praten waarin ook de K.S.G. zal worden betrokken. De leiders van de staking weten wat zij willen en zolang er in de hoofdstad geen spijkers met koppen worden ge slagen wordt het stakingsparool ge handhaafd. Na het wilde begin van de actie en de daarop volgende spontane sympathie stakingen zijn de leiders er snel in ge slaagd de touwtjes weer in handen te krijgen. Voor alle stakers geldt thans het consigne, dat zij botsingen met de politie dienen te vermijden. Iedere morgen om half zes worden de stakers- piketten ingedeeld die tot taak hebben bij de stilgelegde ondernemingen te posten en het verkeer ten behoeve van de levensmiddelenvoorzieningen e.d. te beschermen. In deze piketten worden geen buitenlanders ingedeeld. Zaterdag en zondag was het rustig in de Borinage. Omdat het zo rustig was, hadden wij dc tijd en de gelegenheid om ons te verdiepen in de achtergronden van deze unieke staking. Uniek omdat arbeiders van verschillende politieke overtuiging en zelfs van verschillende nationaliteit als één man achter de leiders van de Belgische arbeidersbeweging slaan. Uniek ook omdat het niet te doen is om meer loon of betere arbeidstoestan den, maar om behoud van werkgelegen heid en structurele hervorming van het Belgische mijnwezen. Dit weekend zij'n wij andermaal die per de Borinage ingetrokken. Maar in de kolonies der buitenlanders werden wij met koffie ontvangen en hoewel de slakingsuitkering zoveel lager is dan het weekloon werd er bij de koffie toch een goed stuk vlaai gepresenteerd Wij spraken er met een Italiaan, een Span- te komen logeren. Vol bewondering keek schoonmama naar de electrische wasmachine en het altaarachtige tele visietoestel maakte haar sprakeloos. Eerlijk gezegd knipperden ook wij even met de ogen toen wij hoorden wat Evangelos als ondergronder aan loon thuisbracht: dat varieerde bij een werk week van vijf dagen van 500 tot 600 frank per week (wat neerkomt op 183.75 tot 220.50 gulden). De huur is heel laag en de kolen die moeder Cou couloukis stookt krijgt zij gratis van de mijn. Evangelos wil in de Borinage blijven beulen tot hij voldoende geld heeft om met zijn vrouw naar Griekenland terug te keren, waar hij dan een eigen zaak hoopt te openen. Daarom koopt hij hier geen auto zoals velen zijner kameraden al deden. En daarom zijn de buitenlandse mijnwerkers, die in de Borinage de meerdei'heid vormen, als één man be reid hun Belgische makkers te steunen in hun strijd voor de werkgelegenheid en voor het behoud van de mijn industrie in de Borinage. Dc witte bontmuts die premier Macmillan zich voor zijn bezoek aan Moskou heeft verschaft bleek al dade lijk na zijn aankomst op het vliegveld van Moskou een groot succes te zijn. Ondanks zijn wijs besluit, zich let terlijk van top tot teen in het bont te steken, liep Macmillan op de eer ste dag van zijn bezoek al een flinke verkoudheid op. Tijdens de aankomst op het vliegveld was daarvan nog niets te merken. Macmillan (links) werd zoals gebruikelijk is zeer har telijk begroet door Kroesjtsjef (rechts). Een tolk (midden) vertaal de de gewisselde vriendelijkheden. DJAKARTA (Reuter-AP) Het kabinet Djuanda zal aftreden, zodra de revolutionaire grondwet van 1945 weer van kracht zal zijn geworden, aldus is zaterdag officieel in Djakar ta bekendgemaakt. Voorts 'werd in een regeringscommu niqué gezegd dat de terugkeer van de „revolutionaire" grondwet zal geschie den langs grondwettelijke weg. De con stituante moet er eerst zijn goedkeuring aan hechten. Nu is echter al vastgesteld dat de nieuwe (oude) grondwet zal wor den vastgelegd in een „Handvest van Bandoeng", dat op 17 augustus (de na tionale dag) van kracht zal worden. Intussen zal bij het parlement een wetsontwerp worden ingediend ter „ver eenvoudiging van de politieke partijen", opdat het aantal politieke partijen wordt verminderd. Verder zal een amendement worden ingediend op de kieswet van 1953. Het huidige parlement zou aanblijven tot de nieuwe verkiezingen in 1960. Na die verkiezingen zouden een nieuwe pre sident en vice-president worden gekozen. BELOFTE VAN KROESJTSJEF KAIRO (AP) Toen Nasser in de cember een reeks maatregelen nam tegen de communisten in de Verenig de Arabische republiek, heeft 'nj> naar hij dit weekeinde heeft meege deeld. onmiddellijk de Russische pre mier Kroesjtsjef daarvan op de hoog te gebracht. In zijn antwoord ver klaarde Kroesjtsjef daarop dat de Sowjetunie zich niet zal mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de Verenigde Arabische republiek. De campagne tegen de communisten in Egypte en Syrië wordt, zo zei Nas ser. in de Sowjetunie opgevat als iets dat alleen de regering van de Verenig de Arabische republiek aangaat. Rus land zal er zich niet mee bemoeien. Nasser sprak in tegenwoordigheid van de Zuidslavische president Tito die de feesten ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de vereniging van Egypte cn Syrië bijsvoont. Over Israël zei Nasser in zijn rede, die twee uur in beslag nam, dat de massale immigratie van Oosteuropese Joden naar Israël een groot gevaar be tekent voor de Arabische landen. FAN een staatsgreep in Indonesië kan men niet spreken. Wel echter van een gebiedende vingerwij zing, met op de achtergrond de drei ging van een militaire staatsgreep. Wat namelijk is het geval. In Bandoeng vergadert nu al drie jaar lang een constituante. Deze wetgeven de vergadering beraadt zich sinds begin 1956 over vragen als: presiden tieel systeem of parlementair systeem, één- of twee-kamerstelsel, nationale staat of Jslam-staat. De constituante wordt nu dreigende te kennen gegeven maar snel een grondwet aan te nemen gebaseerd op het presidentiële systeem en de nationale staat. Dat is de grondwet van 1945. die voor president Soekarno de mogelijk heid opent zijn „conceptie'' voor een geleide democratie door te voeren. Die conceptie omvat een nationale advies raad en de toevoeging van benoemde vertegenwoordigers van maatschappe lijke groeperingen aan het parlement. De drie grote partijen in Indonesië hebben zich alle op de een of andere wijze tegen die „conceptie" verzet: de gematigde mohammedaanse Masjumi wil van de hele geleide democratie niets weten: de nationalistische P.N.I. verzet zich tegen benoeming van volksvertegenwoordigers, evenals de communistische P.K.I., die zich vooral fel verzette tegen de benoeming van militairen. Het ligt voor de hand dat deze drie partijen, die tezamen ongeveer drie kwart van de leden van de constituante uitmaken, zich tegen doorvoering van dat systeem willen verzetten. Het leger heeft echter bij voorbaat gewaar schuwd. bereid te zijn een botsing met de politieke partijen te riskeren. M.a.w. bukt de constituante niet voor de eisen van Soekarno, dan zal het leger ingrijpen. Lang is in het ongewisse gebleven, wie aan het langste einde zou trekken: president Soekarno of de politieke partijen. Het had er de laatste weken veel van dat Soekarno zou moeten in binden. Het leger, tot dan afzijdig maar blijkbaar beducht voor de groeiende invloed van de communis ten en zelf belust op deelneming in 's lands bestuur, heeft dit ogenblik gekozen om zijn gewicht ten gunste van Soekarno in de schaal te werpen. Aan de uitkomst van de strijd kan thans niet meer worden getwijfeld. Overigens zal met een terugkeer naar de grondwet van '45 het laatste greintje van de grondwettelijke waar borgen, waarmee Nederland bij de soevereiniteitsoverdracht de verschil lende bevolkingsgroepen heeft willen omgeven, verdwijnen. Zo behoeft men vooral nu geen enkele illusie meer te koesteren over het zelfbeschikkings recht van de Papoea's, mocht Neder lands Nieuw-Guinea ooit aan Indonesië worden overgedragen. HOEK VAN HOLLAND Het Engels- Nederlandse onderzoek naar de oorzaak van de brand in het Engelse kamp te Hoek van Holland heeft uitgewezen dat er geen opzet in het spel is geweest. Er moet een sigarettenpeukje zijn wegge worpen ö'at in de zeer brandbare binnen- betimmering van de kantine oorzaak van de vuurzee werd. De 25-jarige portier van het kamp p. C. T. uit Poeldijk, die werd gearresteerd op de verdenking van dief stal tijdens d'e brand, zal vandaag waar schijnlijk op vrije voeten worden gesteld. ALBLASSERDAM. De motortanker Tamara, groot 19.500 ton, is zaterdag middag van de scheepswerf van Verol- me te Alblasserdam het water van de rivier de Noord ingegleden. Het schip maakt deel uit van een serie tankers, die bij Verolme in aanbouw is voor dc N.V. Tankerhandelmaatschappij Tahama te Rotterdam. De Tamara die een lengte heeft van ruim 170 meter, werd zoals dat ook het geval was met eerder op de werf te Alblasserdam gebouwde schepen bij de tewaterlating door peuren en j slipankers in haar vaart geremd en in de lengterichting van de betrekkelijk smalle rivier getrokken. het Kremlin gebruikte term „imperia lisme" niet meer van toepassing kan zijn op het Britse gemenebest. De daarin verenigde landen, zei hij fijntjes, geloven in het recht van de individuele mens, in de gerechtigheid, in vrijheid van vereniging en vrijheid van me ningsuiting, alles binnen de perken van de wet. Ook die kenschets was voor de onderdanen van Kroesjtsjef bestemd. Zie voor de kanttekeningen van Randolph Churchill bij Mac- millans bezoek aan Moskou pagina 5. BERGEN OP ZOOM Een 'hals starrige bomenveller de dronken J. W. te Klundert in een auto heeft zaterdagmiddag in Oud-Gastel geopereerd. Even voorbij de spoorwegovergang in de Roqsendaalse weg reed hij de eerste boom uit de grond. De wagen werd zwaar beschadigd. Desondanks wist W. uit het mulle zand los te komen. In volle vaart suisde hij verder, totdat hij een tweede boom ramde. Het voorwiel en de band werden verkreukeld. Op drie wielen zette meneer zijn tocht voort. Een derde boom kreeg er van langs. De voorruit van de auto brak en de glasscherven drongen de automobilist in het hoofd. De wagen kon nog steeds rijden en ook W. versaagde niet. Intussen had de rijkspolitie een achtervolging in gezet. Pas toen de wegpiraat op de Markt zijn vehikel parkeerde, kon hij worden gearresteerd. J Eigen nieuwsdienst MOSKOU. Wat maarschalk Mali nofsky. de minister van defensie van de Sowjetunie, betreft heeft premier Mac millan voor dovemansoren gesproken toen hij duidelijk maakte waarom de term „imperialisme" uit de tijd is. In eeti dagorder tot het Rode Leger deelde de maarschalk gisteren mede dat de strijdkrachten van de Sowjet unie gereed staan om met vernietigen de slagen te reageren op elke aanval van de „imperialistische agressoren". MOSKOU Het verkenningsbezoek van Harold Macmillan, de Britse premier, aan de Sowjetunie, is begonnen met toespraken waarin hij en zijn gastheer, premier Nikita Kroesjtsjef, de nadruk legden op de wenselijkheid van vermindering van de politieke spanningen in de wereld, op verbetering van de betrekkingen tussen de twee landen en op uitschakeling van het gevaar van een grote oorlog. Macmillan verklaarde zater dag echter meteen na zijn aan komst op het vliegveld van Moskou al dat hij niet was gekomen om over welke aange legenheid dan ook te onderhan delen. Hij maakte daarmee duidelijk dat hij zijn bezoek beschouwt als een beantwoor ding van het bezoek dat Kroesjtsjef en de inmiddels in ongenade gevallen maarschalk Nikolai Boelganin enige jaren geleden aan Engeland hebben gebracht. Ook viel uit die woor den op te maken dat men van het bezoek geen tastbare re sultaten mag verwachten. Enige uren later, aan een banket in het Kremlin, verraste Macmillan in een onverwachte toevoeging aan zijn te voren op schrift gestelde toespraak Kroesjtsjef met een pleidooi voor op rechtheid: „Laten wij ten minste de zorgen, die de mensheid terneer druk' ken, niet vergroten door slachtoffer te worden van onze eigen propaganda en door een verkeerd begrip van eikaars doelstellingen en streven. Laat ons trachten ons te concentreren op de voor de hand liggende waarheid dat de vrede ook bewaard kan blijven wanneer onze beide staatssystemen, ieder op de eigen wijze werkend en zonder met de ander in conflict te ko men, bijdragen tot het algemeen wel zijn van de mensheid." Kroesjtsjef liet, zonder de Verenigde Staten te noemen, doorschemeren dat hij graag zou zien dat de banden tus sen Engeland en dat land wat losser werden. Hij deed dat met de volgende woorden; „Na het einde van de tweede wereldoorlog trad er een verslechte ring in de verhouding lussen onze beide landen in. Zou het niet beter zijn dat wij beiden er eens over denken wat er gedaan moet worden om het opgekruide ijs van de koude oorlog te laten ontdooien?" Kroesjtsjef zag in het bezoek van Macmillan aan Moskou het bewijs dat de dooi in de koude oorlog was ingevallen. Ook Macmillan drong aan op een be ëindiging van de koude oorlog waar in, naar hij zei, oost en west met steeds verschrikkelijker vernietigingswapens tegenover elkaar zijn komen te staan. „Van ganser harte hoop ik", zei hij, „dat er een einde aan die wedloop komt. Niet dat wij bang zijn voor een opzettelijk begonnen aanval." Zo'n aanval zou volgens hem een op zelf moord neerkomende dwaasheid be tekenen. Macmillan hield rekening met de mogelijkheid van een oorlog als gevolg van een misrekening of een dwaasheid. Zoiets zou een ramp voor de gehele wereld zijn, zei hij. Daarom moesten de grote staatslieden al het mogelijke doen om een verdrag te sluiten of althans een grondslag van vertrouwen te leggen opdat dat gevaar bezworen kan worden. Zich kennelijk over de hoofden van Kroesjtsjef en de andere kopstukken van het Kremlin heen tot het Russische volk richtend zei Macmillan dat de welvaart geweldig zou stijgen indipn alle energie, die nu aan weerszijden van het IJzeren Gordijn nodig is voor de vervaardiging van oorlogstuig, ge bruikt zou worden voor de produktie van niet-militaire goederen. Veel moeite getroostte Macmillan zich om duidelijk te maken waarom naar zijn mening de veelvuldig door Van onze speciale verslaggever DELFT. Bijna was het de ge meentelijke dienst van volkshuisves ting te Delft gelukt het liedje van de koe op zolder tot werkelijkheid te maken. In alle ernst heeft deze dienst aan boer A. Zonneveld van de Marlotshoeve aan de Buitenwa- tersloot te Delft een bovenhuis in Delft toegewezen in ruil voor de hoe ve en de 11,21 hectare land, onder voorwaarde, dat hij in dat boven huis ook het gezin van zijn zoon zou huisvesten, die met vrouw en kind bij hem inwoont. Boer Zonneveld, die de laatste tijd in de letterlijke betekenis van het woord op een schopstoel zit. heeft het gemeente' -e bureau lakoniek terug geschreven. dat hij dit aanbod niet kon aanvaarden. ..Het is mij niet mo gelijk ook nog mijn veertig koeien in dat bovenhuis te stallen" schreef hij. DRAMA Iedere dag kijken boer Zonne veld en zijn vrouw naar de vorde ringen van de draglines, die hun land onverbiddelijk weggraven. Hoe wel zij tot 31 december 1962 de ruim elf hectare van de Marlotshoeve aan de Buitenwatersloot te Delft In pacht hebben, wordt het land al weg- gegraven en wordt het pachtbezit iedere dag kleiner. De rechter zal binnenkort uitspraak moeten doen over het gekrakeel dat in de Kra- keelpolder te Delft is ontstaan over deze kwestie. Dit alles zou misschien een mis plaatste grap kunnen zijn, ware het niet, dat deze uitschieter van het Delftse bureau van volkshuisvesting een gevolg was van een drama dat zich aan de Buitenwatersloot te Delft aan het voltrekken is.. De gemeente Delft heeft het land en de boerderij nodig voor woning bouw. Land en hoeve zijn eigendom van de gemeente, maar boer Zonne veld heeft een en ander in pacht voor twaalf jaar en de officiële ver valdatum van de pachtovereenkomst ligt nog in het verschiet, namelijk 31 december 1962. De gemeente Delft kan echter zo lang niet wachten en terwijl boer Zon neveld nog in alle gemoedsrust aan het boeren was, verschenen op een kwade dag" vreemde gedrochten op zijn land. Het leken voorwereldlijke dinosaurussen, maar het waren mo derne draglines, die gretig het land van boer Zonneveld begonnen weg te graven. Er werd al een begin ge maakt met de aanleg van een weg door Let land en thans is men ook druk doende met het bouwrijp maken van de grond voor de woningbouw. PROCES Boer Zonneveld ziet in deze bedrij vigheid van de gemeente een onrecht matige daad. Daarom is hij een pro ces begonnen. Intussen,staan de zaken er voor hem niet goed voor. De gemeente Delft heeft namelijk een manier gevonden om haar gang te kunnen gaan. zonder dat zij meent zich iets van boer Zon neveld te moeten aantrekken. Hoe dat alles is gebeurd kan men lezen op pagina 2. RUIM 3.000.000 Van onze correspondent LONDEN. De Britse luchtvaartmaat schappij BOAC heeft in het nu afge- I lopen boekjaar een verlies geleden van jruim drie miljoen pond sterling. Hierbij moeten nog geteld worden de kleine drie miljoen, die de maatschappij het vorig jaar leed. Als de zes redenen voor de zware ver liezen worden opgegeven: 1. Het teruglopen in de eerst snel stij gende aantallen passagiers, behalve op de Atlantische routes. 2. De slechte reputatie, die de maat schappij heeft gekregen voor punctua liteit door de kinderziekten van de nieuwe Britannia. 3. Zware kapitaalinvestering bij vernieu wing van de vloot. 4. Zware verliezen van de zuster- en dochtermaatschappijen. 5. De staking van de monteurs, die een miljoen kostte. De concurrentie van de onafhankelijke Britse luchtvaartmaatschappijen als Airwork en Hunting-Clan op de kolo niale routes met goedkope vluchten. De maatschappij hoopt volgend jaar na het in dienst nemen van meer Comets de verliezen te kunnen inlopen. NICOSIA. Cyprus zingt. Een ge juich, uitroepen van vreugde, gelach, vrijheidsliederen klonken gisteren de he le middag toen alle van terreur ver dachten werden vrijgelaten uit de vier gevangenkampen van hel eiland. Som migen van hen hebben vier jaar achter prikkeldraad gezeten, bewaakt met ma chinegeweren. Gisteravond waren alle 999 vrij. De drie dozijn van de zwaar ste terroristen, die naar Engeland wer den overgebracht, worden een dezer da gen terug verwacht. Alle steden en dorpen vierden einde lijk feest. De Ledrastraat in Nicosia, de beruchte Mijl der Moorden, was propvol E.O.K.A. roepende spreekkoren. Maar ieder was in goed humeur. En voor het eerst in jaren waren er Brit se soldaten op straat met meisjes van Cyprus. Eigen Nieuwsdienst DELFT. De Delftse politie wil een traffipaxap- paratuur aan schaffen ter con trole van de rij- snelheden op de rijksweg 13. De apparatuur, bij de Wassenaarse politie al in ge bruik, bestaat uit een eenvoudig kast je met twee dunne kabels die op een afstand van twee meter over de rijks weg worden gelegd. Rijdt er nu een voertuig over de kabels, dan rekent een elektronische brein direct de snel heid uit. Eigen nieuwsdienst SANKT ANTON. Na een nachte lijke treinreis, die zaterdagavond tegen half acht begon, is prinses Irene zon- d'ag in het Oostenrijkse wintersport centrum Sankt Anton aangekomen. Zij zal er tot maai-t vakantie houden. Prinses Irene heeft haar intrek geno men in hotel Post, waar ook prinses Beatrix en koning Boudewijn hebben ge logeerd. De prinses was enthousiast over de sneeuw, die zaterdagnacht in Sankt Anton was gevallen en maakte na aankomst met haar instructeur, Toni Marth, een korte skitocht. KOPENHAGEN (Reuter) De 63-ja- rige Einar Blechinberg, de Deense di plomaat die ervan werd beschuldigd ge heimen van de Navo te hebben uitge leverd aan een vreemde mogendheid toen hij werkte op de Deense ambas sade te Bonn, is tot acht jaar gevan genisstraf veroordeeld. Hij zal ook de kosten van het proces moeten betalen. Blechinberg had bekend dat hij gehei men had uitgeleverd. Hij werd, zo zei hij, gechanteerd door een Poolse diplo maat die hem eerst een aanzienlijk be drag had geleend. Toen hij dat niet kon terugbetalen dwong de Pool hem tot spionage. Advertentie BIN N ENVERI NGBED BLANTYRE In tegenstelling tot de Franse Kongo, waar het weekeinde rustig was, en waar de onlusten geheel onderdrukt schijnen te zijn, is de toestand in Njassaland dreigend. Reeds twaalf transportvliegtuigen met speciale troepen zijn de afge lopen dagen naar dit gebied gestuurd en de premier, sir gewelTtegen- AR Iliet DM* over geweld zal zetten. hun dorpen, en de mannelijke krijgers vluchtten in tegengestelde richting. Naar officieuze schattingen heeft de oor log, die een week geduurd heeft, ruim 150 doden gekost. De volksvertegen woordiging heeft dit weekeinde een stemmig de nieuwe grondwet aange nomen. Slechts de aanhangers van! premier Joeloe waren aanwezig: de oppositieleider Opangault zit sinds vorige week in de gevangenis en'zijn aanhangers boycotten het parlement. hazet-fabrieken zevenbergen SCHUIMRUBBERBED DEN HAAG. De keuringsdienst voor waren in Den Haag heeft ook vorig jaar weer bewezen dat zij reden van bestaan heeft door een sigarettenpeukje in een koekje en een vogelkopje in tomatenketchup te signaleren. Voorts bleken er nog steeds slagers te bestaan die meer vlceshouder dan vleeshouwer waren. Zo zat in 21 procent van de monsters leverworst te veel water en in veertien procent van de monsters gebraden gehakt te veel zctmeeL 'Sir Welensky heeft verklaard: „Wij zul len het hoogst onplezierig weten te j maken voor hen die van plan zijn de vrede in onze federatie te verstoren". Het Afrikaanse Kongres in Salisbury, hoofdstad van de federatie, wil echter massabetogingen organiseren om vol ledige zelfstandigheid te verkrijgen. 1 Er gaan geruchten dat er reeds ver- I zetsplannen opgesteld zijn die veel doen denken aan die van de Mau-Mau. In de Franse Kongo hebben tamtams het nieuws verspreid dat de stammen- oorlog onderdrukt is: gisteren stroom- 1 den vrouwen en kinderen terug naar HOOGEVEEN. Dr. W. P. Berg huis, voorzitter van de Anti-revolutio naire partij, heeft zaterdag in Hooge- veen verklaard dat zijn partij in de ge geven omstandigheden aa.i een herstel van de brede basis geen medewerking zal verlenen. Hij maakte daarbij het voorbehoud dat de toekomst onzeker is en dat de opdracht van de Koningin in een ande re richting kan wijzen. Even tevoren had dr. Berghuis prof. Oud verweten dat hij zich nu al definitie! en zonder voorbehoud had uitgesproken tegen sa menwerking met de socialisten. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gis teravond te 23.15 uur: Zacht weer met hier en daar enige regen of motregen, maar ook plaatselijke opklaringen. Matige, later vrij krachtige zuid westelijke wind. Net MIESJE: zo zaclit 24 februari: onder 18.09, maan onder 7.50. als mijn bed. zon op 7.39, zon maan op 19.59, a

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1