STIJLVOL INTERIEUR MET MILANESE MEUBELEN jUit de schoonheid van het verleden en de originaliteit van het heden zonder kringen vlekkenpasta VOOR ZOMERSE STOFFEN CHARLESTON DESSINS OP TOURNEE VOOR DE BEJAARDEN ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 -i Tien ontwerpers Kustvaarder Manta kampte met storm Internationaal concours Ook Nederland Imitatie groot gevaar Kleurechtheid met etiket geivaarbord Holland-Festival toneel naar Parijs Tuschinski herleeft in de mode Het is niet gemakkelijk om iemand, die tussen old-finish oud werd, voor een moderne vormgeving te winnen Delfts koor naar Spanje Haeerste tomaatjes Een sprong maken Meer levensvreugde Experimenten MA I.ZEN.A DURYEA inwrijven laten drogen afborstelen door Rita Beukman R IS GEEN stad in Italië die niet haar eigen bekoorlijkheid heeft, maar het rijkst aan kontrasten tussen wat uit het verleden aan schoonheid bewaard is gebleven en wat verrast door het originele van het heel eigentijdse is Milaan. Meer dan welke andere stad ook ter wereld heeft Milaan, de modernste stad van Europa, de traditie weten hoog te houden, zegt een bekende Engelse ar- chitekt. Wat eigentijds is in Milaan, is namelijk gebaseerd op dezelfde hoedanigheden, krachten en in zichten, waardoor vroegere ge neraties hun grote prestaties tot stand konden brengen. Dat geldt niet alleen voor de archi tectuur maar ook voor wat er in Milaan aan meubelen van klasse voor het moderne inte rieur wordt gemaakt. In de grote, overzichtelijke, door architect Rosselli inge richte showrooms van Arflex aan de via Borgogna, troffen wij daarvan vele voorbeelden aan. Meubelen met uitbuiting van de hedendaagse technische mogelijkhe den en de voordelen die de toe passing van nieuwe materialen kan bieden, op de traditie van eeu wenoud vakmanschap gebaseerd, werden ons daar getoond in een grote afwisseling van vorm en kleur. Uit metaal en schuimrubber zijn die Arflex meubelen overwe gend vervaardigd. Met deze grond stoffen als uitgangspunt werd in 1951 in nauwe samenwerking met de architect Marco Zanusso, de eerste Arflex collectie samenge steld. Op een speciaal constructiesysteem werden die ontwerpen afgestemd en dat systeem is door de jaren heen ver der ontwikkeld. Op de negende Triën nale in Milaan oogstten de eerste Za nusso meubelen zo'n succes, dat men dadelijk een internationaal versprei dingssysteem kon gaan opbouwen. Tien bekende Italiaanse architecten vormen nu het ontwerpteam^ dat ach ter dé steeds groèfende verscheiden heid van deze meubelen staat. Daar toe behoren onder andere Gi&ncarlo De Carlo. Gustavo Pulitzer en Alber to Rosselli. de schoonzoon van de gro te bouwmeestér Gio Ponti. Sinds kort is men ter afwisseling ook hout en leder als materiaal gaan toepassen. Een juweel van een bankje is bijvoorbeeld de ..divano Albenga", naar een nieuw ontwerp van Pulitzer. Dat bankje heeft een constructie van metaal en fraai gevormde zijkanten met omgebogen armleggers van dik. karakteristiek leder, met de zadelma- kerssteek bewerkt en gemarkeerd door metalen doppen ter accentuering van de bevestigingen. OSLO (AP) Tijdens een zware storm in moeilijkheden geraakt, heeft de Groningse kustvaarder Manta (370 ton) gisternacht toch nog op eigen kracht de Noorse haven Sarps-' borg kunnen bereiken. Om twee uur in de nacht zond het schip, varende in de Oslofjord, een s.o.s. uit. omdat de deklading hout was gaan schuiven en het daardoor zware slagzij was gaan maken.. Een loodsboot die ter assistentie was uitgevaren, hoefde geen hulp te verlenen. De deklast van de Manta was inmiddels over boord ge slagen en de bemanning had, door eni ge ballasttanks vol te pompen, het schip weer recht gekregen. LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Plaeentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax Uit hout. schuimrubber en metaal vervaardigd is de fauteuil van Marco Zanusso, die de nieuwe toepassing van hout demonstreert. Men streeft er naar, gestimuleerd door hel internatio nale succes met deze meubelen, de collectie die nu door een nationaal team van tien architecten wordt sa mengesteld, aan te vullen met model len van niet-Italiaanse ontwerpers. IN maart aanstaande wordt in ver- l band daarmede door Arflex een internationale ontwerp-wedstrijd uit geschreven, met een jury, die onder leiding van Gio Ponti staat. Het maartnummer van Domus", dat spoe dig uitkomt, zal geheel aan dit inter nationale ontwerp-concours worden ge wijd. Drie prijzen zullen er worden toegekend, waarvoor een bedrag van twee ton is uitgetrokken. De bekroon de ontwerpen worden opgenomen in de collectie van Arflex, waarvan ook reeds vestigingen in Frankrijk, Span je en Engeland zijn. En in Nederland, want de Benelux- afdeling van deze Italiaanse meubel industrie met internationale reputatie zetelt in Amsterdam. Een jaar geleden is men daar ge start met het vervaardigen van stoe len, banken en fauteuils naar die Ita liaanse ontwerpen. Op de Amsterdam se ateliers, waar men ook voor de export naar België, Luxemburg, de Congo en West-Indii werkt, worden deze meubelen gemonteerd en gestof feerd, geheel naar de Italiaanse methode. J-JET is te hopen dat ook belang rijke Nederlandse ontwerpers van meubelen aan dit internationale concours mee doen. zegt de binnen - huisarchitekt E. W. van der Horst, die aan het hoofd staat van de Benelux-sector. Wij zouden het zo prettig vinden, als ook een model van Nederlandse origine in die in ternationale collectie kon worden opgenomen. Die wens is ook onze wens. want het wordt hoog tijd dat de werke- Op een vloer van marmer staan in dit Milanese interieur Elettrastoelen, door een team van drie Italiaanse architecten ontworpen. Die stoelen kunnen ook op velerlei manieren tot een bank worden, gecombi neerd. Deze Italiaanse Arflex fau teuils troffen wij aan in het huis van architect Martineghi, die woont in een der nieuwe flatgebouwen in het moderne Milaan. lijk creatieve krachten op dit gebied in ons land, vooral ook in verband met de Euromarkt, meer kans krij gen hun ontwerpen uitgevoerd ie De belangstelling voor eigentijdse meubelen is hier de laatste tijd op merkelijk toegenomen. Het publiek is er nu rijp voor met goede moder ne meubelen op ruime schaal gecon fronteerd te worden,, er is aandacht voor, de vraag neemt dagelijks toe. WAT echter daardoor dok is toege nomen, is het epigonisme! Nu de> produktie wel op een ander genre moet worden overgeschakeld door de gewijzigde vraag, gaat men in ons land veel buitenlandse ontwer pen die reeds succes oogstten zo maar namaken, met kleine wijzigingen bij voorbeeld om niet in moeilijkheden te komen. De constructieve eerlijkheid, de spanning en de expressie van het goede oorspronkelijke model, kan bij die imitaties echter nooit worden be reikt. Langs die weg ontstaat dan voor al veel moderne kitsch, voor de wooncultuur even funest als con servatieve passiviteit. Gelukkig zijn er goede uitzonderingen onder de Nederlandse producenten van meu belen, maar die zouden er beslist veel meer kunnen zijn! Er zijn immers absoluut ook in ons land creatieve krachten te vin den. die voor wel oorspronkelijke, goed uitgebalanceerde eigentijdse meubelen de ontwerpen kunnen le veren. Met die krachten als uitgangs punt zou men hier in Nederland eveneens collecties kunnen opbou wen op internationaal niveau. Dan werd de gefundeerde waardering voor wat aan verantwoorde meube len uit het buitenland komt ook niet zo ondermijnd, door de verwar rende invloed die al die slechte na maak op het publiek heeft. Dan werd de atmosfeer rond het eigentijdse meubel, het moderne meubel zo u wilt, zowel voor de ontwerpers als voor de fabrikanten en de kopers gezonder en inspira tiever. Dan zou er in ons land op het gebied van de meubelkunst veel meer van betekenis, kunnen gaan gebeuren. Dan zouden we ook ze ker' internationaal meer gaan mee tellen op dit gebied! QINNENKORT kan men in ver- schillende textielsoorten die veel aan zonlicht en weersinvloeden bloot staan of regelmatig worden gewassen, bijvoorbeeld woningtextiel, tentdoek, weefsels voor regen- en strandkleding schortebont enzovoort, een nieuw efc- ket of label met de naam Felisol aan treffen. Op het beeldmerk schijnt de zon in het water. Onder de naam Felisol wordt dooi de in Zürieh zetelende Association In ternationale pour la Marqué de Soli- dité de kleurechtheid van bepaalde tex- tielvezels gegarandeerd. Voorlopig zijn de textielproducten waaraan deze instelling het Felisolwaarmerk durft hechten: katoen, celluloserayon, lin nen, hennep en ramie. Felisol is dus geen nieuw procédé of een nieuwe kleurstof, maar de naam voor de door deze internationale ver eniging streng geselecteerde groep kleurechte verfstoffen. Het gebruik van het kenteken is on derworpen aan strenge bepalingen. Het vezelinstituut T.N.O. te Delft zal op de naleving daarvan in Nederland con trole uitoefenen. De huisvrouw krijgt hierdoor meer zekerheid omtrent de wasbaarheid en lichtbestendigheid van de textielpro ducten die zij koopt. Het betekent ech ter niet. dat zij de wasregels voor het bontegoed nu wel overboord kan gooi en. Door een behandeling met chloor of andere blekende middelen, zouden ook de met het Felisol-merk gegaran deerde kleurechte verfstoffen wel eens kunnen worden aangetast. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het toneelgezelschap dar in het kader van het Holland Festival Shakespeares Troilus en Cressida zal brengen onder regie van Johnn de Meester, is uitgenodigd een aantal voor stellingen te geven in het beroemde Parijse Théatre Sara Bernhardt op 10, 11 12 en 13 juli. In de door het Théatre des Nations ge organiseerde reeks internationale voor stellingen van Shakespeare Othello, Julius Cesar en de Vrolijke weeuwtjes van Windsor is Troilus en Cressida vrijwel onbekend in Frankrijk. Het zal voor de schouwburgbezoekers boeiend zijn een vergelijking te maken tussen Giraudoux' zeer bekende La guerre de Troie n'aura pas lieu en Shakespeares parodie op oorlog en hel dendom. Met dit stuk gaf hij een tegenhanger op zijn Romeo en Julia: Cressida is niet meer dan een lichtzinnige vrouw die haar minnaar Troilus bedriegt en hem ten slotte in een uitzichtloze oorlog om Trojé drijft. In het kader van de festiviteiten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Amersfoort zal o.m. op „10 en 11 juli een schaakwedstrijd worden gespeeld tussen Nederland en West-Duitsland. IN alle Parijse modehuizen trok ken ditmaal tijdens het tonen uan de nieuwe lentecollecties des sins de aandacht, die de tijd van de Gay Twenties doen hertepen. Charleston-imprimés worden de stoffen, met die nieuwe motiepen bedrukt, in Frankrijk genoemd maar voor ons tand is de naam Tuschinski-dessins veel suggestie ver. De gestyleerde bloempatronen, LJET HUIS ijs klein, maar de rust 1 is groot la casa piccola, ma la quiete grande zingen de vo geltjes van Italiaans aardewerk, die werden ingemetseld naast een Van de deuren op de vijfde etage van flat Nieuwland in Schiedam. Dat wil echter niet zeggen dat er achter die deur in de gezellige flat, speciaal ontworpen voor oudere echtparen en werkende vrouwen, niet gewerkt wordt. Integendeel, sinds de bewoonster van het zonnige flatje met de zingen de vogeltjes, mejuffrouw A. Gerrit sen, er mede is opgehouden leerlin gen van middelbare meisjes- en indus triescholen de beginselen yan de kunstgeschiedenis bij te brengen en vrije tekenlessen te geven, heeft deze lerares M.O. het drukker dan ooit te voren. Behalve de verschillende kunstzin- zwart omlijnd in delen als glas in lood', die bij die nieuwe stofjes ver uit elkaar op een- effen, donker fond worden aangebracht, herin neren ons namelijk dadelijk aan de typische decoraties in de oude Tusc bins lei- b toscopen De bekende Parijse mannequin Jacky toont u op deze foto een nieuwe Parijse lentecreglie. waar-, voor taf met" dat dessin als ma teriaal is gekozen, Pierre Billet verwerkte deze imprimê tot een jurk met wijde rok en brede ceintuur in de smal le taille, het silhouet dat ook de couturiers ditmaal weer herhaal delijk als uitgangspunt gebrui ken. Fleurig en weer eens iets heel anders zijn deze Tuschinski-des sins, die door de donkere achter grond, ook al blijft er veel fond vrij, een heel kleurige indruk ■maken. Wij hopen deze nieuwe imprimés ook in ons land spoe dig tegen te komen. DELFT. Het Delfts madrigaalkoor gaat omstreeks Pasen een concertreis door Spanje maken. De meisjes ver- j trekken op 29 maart en zijn 13 april weer in Delft terug. Zij geven concerten in Valencia, Alicante. Murcia. Granada, Cordoba. Sevilla. Malaga en. Gibraltar. Het koor staat onder leiding van Bij de veiling Naaldwijk werden de eerste tomaten aangevoerd door een proefstation onder glas te Naaldwijk. Zij brachten ƒ5.40 per kilo op. Pierre van Hauwe. Het heeft'vorig jaar ook een toernee door Spanje gemaakt. nige ambachten, die deze gepensio neerde lerares in haar flat vol bloe men en planten uitoefent, wordt haar tijd vooral in beslag genomen door culturele lezingen en cursussen, waar mede zij de ouderen in de bejaarden huizen ontwikkeling en ontspanning brengt. Via lezingen over moderne kunst in \yAT op het gebied van handige snufjes voor de huishouding in ons land wordt geïmporteerd, was lot nu toe meestal uit Amerika. Zweden of Duitsland afkomstig. Een groot Nederlands warenhuis gaat nu echter op ruime schaal Britse artikelen in dit genre voor de Nederlandse huisvrouw bren gen. Met enkele aanwinsten uit die eerste serie Britse noviteiten laten wij u hier kennis maken. Heel handig ir bijvoorbeeld een kleine aluminium bakplaat, die zo wel op een elektrische- als op een gasvlam kan worden geplaatst. De plaat heeft een geribde en een vlakke zijde, die beide voor het bakken worden gebruikt. Steeds moet na het bakken het vet ech ter van de plaat worden verwij derd, omdat men misschien de vol gende maal de andere zijde wil ge bruiken. Advertentie Oriane de B: kousen die l-a-n-g-e-r leven: alléén in de Bijenkorf Een braadpan die \vy ontdekten, is eveneens vierkant, de bodem hiervan is echter veel dieper en heeft afgeronde hoeken om het schoonmaken te vergemakkelijken. Deze vrij kostbare pan, die met een deksel wordt gesloten, wordt elek trisch verwarmd. De stekker be vindt zich in het koelstof handvat, ook de schakelaar om de warmte te regelen, werd daarop gemon teerd. De tijd en de hoeveelheid warmte, nodig voor het braden van de verschillende vleessoorten staan er overzichtelijk bijgeschre ven, terwijl voor minder vaak voor komende vleessoorten, bijvoorbeeld wild en gevogelte, een lijstje met de braadtüden en temperaturen in een speciaal receptenboek is bijge voegd. Ter vervanging van de vleesvork werd door een Engelse industriële vormgever een soort prikker ontwor pen. Vlees dat erg gaar is en soms met een vork wordt stuk gestoken, wordt door dit nieuwe apparaatje niet beschadigd. Ir. een benen heft werd een metalen staaf gemon teerd met een ovaal plaatje aan het uiteinde. Op dat plaatje zijn kleine metalen puntjes aangebracht om het vlees bij het snijden tegen te houden. Heel handig is ook een gebogen mesje om de schil van een grape fruit los te maken. Dit aan beide zijden gekartelde, stalen mesje, dat in een houten heft werd aangebracht, steekt men tussen de schil en het vruchtvlees van een gehalveerde grapefruit. Met een enkele beweging kan deze dan worden losgemaakt, Bijzonder van vorm en materiaal is een metalen peper- en zoutstel- letje, eveneens uit Engeland ge ïmporteerd. Het stelletje werd uit blank metaal vervaardigd en uitge voerd in de vorm van kegels met een afgeronde top. De strooigaatjes bevinden zich in die top. Als ge schenk zal zo'n set in die nieuwe vorm zeker in de smaak vallen. Tenslotte nog een handig Neder lands nieuwtje. In de vorm van een lippenstift werd een nylonladder- stop in de handel gebracht, om klei ne ongelukjes met uw kousen snel te kunnen verhelpen. Met de was achtige, kleur- en reukloze stift, die in een toiletzakje kan worden mee genomen, zet men even voor en ach ter het einde van de ladder een streep. Dit moet vooral stevig ge beuren, om de chemische reactie te veroorzaken, die de ladder ver hindert verder te lopen. Handbedrukte wandkleedjes naar eigen ontwerp maakt juf frouw A. Gerritsen en die prijken ook over de grenzen reeds in me nig huis. Dat handdrukken is haar hobby, maar het werk dat zij in de Nederlandse tehuizen voor be jaarden doet, is heel belangrijk om zijn sociale betekenis. Daar maakt zij de ouderen, die daar anders nauwelijks mee in contact komen, namelijk vertrouwd met moderne woninginrichting en vormgeving. het algemeen en architectuur en binnenhuiskunst in het bijzonder, tracht deze lerares na jarenlang de jeugd met de verschillende kunst uitingen vertrouwd te hebben gemaakt, nu bij de bejaarden meer begrip voor een eigentijdse vormgeving te wekken. Het is niet makkelyk iemand die tussen old-finisli en schilderyen in zwaar vergulde lijsten is oud ge worden, voor een moderner interieur te winnen. Toch gebeurt het dikwijls dat ouderen, naar aanleiding van een lezing van mejuffrouw Gerritsen, plotseling genoeg krygen van hun bruine meubelen en terra gordijnen, alles verkopen en een smaakvol mo dern interieur kiezen. Vooral veel korte cursussen worden er in de verschillende bejaardenso ciëteiten gegeven, bijvoorbeeld drie lezingen over het leven en werken van Rembrandt of Vincent van Gogh. Met veel plaatjes en kleurendia's wor den die lezingen bovendien extra aantrekkelijk en begrijpelijk gemaakt. 1 VET is ongelooflijk hoe weinig de -IA bejaarden in de tehuizen over het algemeen weten over hun land in deze tijd, vertelt de lerares. Met plaat jes over de Deltawerken en Zuider zeepolders of over de belangrijkste moderne gebouwen, laat zij de bejaar den tijdense haar cursus in dikwijls een sprong maken, van de tijd waarin de meesten van hen hun jeugd doorbrach ten, naar het Nederland van nu. Zo reizen die oudjes, zonder vermoeienis en met de enthousiaste toelichting van mejuffrouw Gerritsen ais gids. ALS afwisseling op al deze sociaal zo belangrijke activiteiten, die dé ouderen in de tehui2en meer levens vreugde geven en meer contact ook met de buitenwereld, maakt juffrouw Gerritsen ook zelf heel mooie dingen op het gebied van de kunstnijverheid. De handdrukken die zij maakt, trok ken bijvoorbeeld reeds in wijde kring de aandacht. Als groet van thuis, zijn verschillende van die kunstzinnig be drukte wandlappen, meegereisd naar het nieuwe vaderland van Nederland se emigranten. De onderwerpen, die op Itet linnen met behulp van een in linoleum gesneden tekening «orden aangebracht, werden dikwijls speciaal op dat vloei afgestemd. IV/rOZAïEK is de nieuwste vorm van Gd kunstnijverheid, waarvoor juf frouw Gerritsen plotseling belang stelling heeft gekregen. Het tafeltje met een blad van ingelegde, vier kante steentjes, is het eerste resul taat van het experimenteren met die nieuwe techniek. Zodra de gruistang, om de steentjes in de gewenste vorm te knijpen, is aangekomen, ga ik be ginnen met een fantasie in groen en blauw voor het balkon, vertelt de lerares. Wat deze ondernemende Schiedamse naast al die reizen voor het land om de bejaarden ontu'ikkeling en ver strooiing te brengen, allemaal onder neemt op kunstnüverheidsgebied. kan veie ouderen bewijzen dat het leven na zestig nog zo heel veel kan bitden, voor wie actief bezig blijven. Advertentie 10 tegen 1 dat 9 van de 10 Huisvrouwen Maizena Duryea gebruiken Een keukengeheim,dat overgaat van moeder op dochtervoor het binden van groenten, soepen en sausen. maakt Uw groenten zo lekke H 5 Advertentie V A m helpt direct tegen etensvlekken, vet, I teer, smeer, olie, vruchten, wij'n, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 verwijdert vlekken - zónder kringen iji

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9