m Vanavond kijkt ze VREUGDE OVER UW CADEAU CETAFLEX koudlijm Ceta-Bever voor de Doe-het-Zelver 'TEMANDWÏLi MEEKIJKEN KAPPIE en de zeezeef Massale griep in Engeland P.W. RUSSEL'S Uitbreidingsplannen via Vlaardingen Oude vrouw overleden na val van trap Zelf aan de slag Ebdeur van sluis defect geraakt Zaterdag 21 februari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD - -.„als u er iets voor voelt Zo probeerde Ik dinsdag uw aan dacht te vestigen op iemand, aan wie TV zeer besteed is. Het antwoord laat de foto u zien. V. EMEj£mm 1 Au-,- 'ifj HET is gelukt en vanavond kijkt ze! Voor het eerst in haar leven. Helemaal en al leen door üw meer dan spontane reactie. Ik kan het ook anders zeggen. Zo: mejuffrouw D. F. van Bodegraven heeft haar televisie toestel. Sinds gisterochtend elf uur. Door de hulp van mensen in heel Nederland. Binnen de vijf dagen dus! En dan neem ik u weer even mee naar afgelopen dinsdag in deze krant toen ik u voor het eerst ver telde over mejuffrouw Van Bode graven die, door verlamming getroffen, al twee-en-twintig jaar in bed ligt. Ik had veel kunnen denken, maar dat vóór het einde van de week al wer kelijkheid was, waar ik zacht Eigen nieuwsdienst VLAARDINGEN Als onderdeel van een groot uitbreidingsplan voor geheel Vlaardingen-noord hebben B. en W. de raad een ontwerp voorgelegd voor de bouw van een nieuwe wijk, die dertig duizend woningen zal tellen. Met de uit voering zal in ieder geval in 1962 moe ten worden begonnen. De nieuwe wijk, die de naam Holy krijgt, zal aan de oostzijde worden be grensd door de Zoomseweg. Omdat de ze weg niet precies de grens tussen Schiedam en Vlaardingen volgt, zou een deel van de wijk Holy op Schiedams grondgebied komen te liggen. De noor delijke uitbreiding van Schiedam zal zich voor een deel op Vlaardings grondge bied gaan uitstrekken. Daardoor zal de grens tussen de gemeenten moeten wor den gewijzigd. De gemeentebesturen voeren hierover al besprekingen. Ook is in het plan opgenomen de aan leg van een woonpark langs de Vlaar- dingse vaart. Met een dichtheid van 45 woningen per hectare zal een wijk wor den aangelegd van bungalows, eenge zinshuizen, étage- en hoogbouw, waar voor alle middelen van de moderne ar chitectuur zullen worden gebruikt. -X- Dit was het ogenblik vlak voor het grote moment. Twee mannen van een radio- en televisiehandel dragen de nog ingepakte „kijk kast" de woning van mejuffrouw Van Bodegraven binnen. jes op doelde, dat had ik niet kunnen dromen. DEZELFDE OCHTEND AL DINSDAG drukte ik me zó uit: „Ik ben me er heelwel van bewust dat, wanneer er niets voor voelt, er niets gebeurt: en als u er wèl iets voor voelt, dan krijgt die mejuffrouw D. F. van Bodegraven, a'ie in Rotterdam woont, wèl een TV-toestel in haar kamer". En óf u er iets voor voelde. Dezelfde dinsdag deze week kreeg ik om nauwelijks half hegen 's mor gens de eerste telefoontjes al thuis. „U kunt mij noteren voor tien gulden, voor twee gulden, voor zeven-vijftig". Om elf uur diezelfde ochtend' ging ik zitten acihter mijn bureau op onze re dactie en daar lagen al de eerste brie ven met geld: 10 gulden, 5 gulden, twee kwartjes, 25 gulden. In de loop van de middag was er al meer dan 150 gulden binnen: ge bracht aan mijn huisadres, gestort bij de kasafdeling van de krant, aan gekondigd op de giro, afgegeven bij de portier. OVERWELDIGEND DE volgende dag woensdag ging het al niet anders. Een brief uit Leeuwarden „van drie kabelmon teurs" met 5 gulden; enveloppen uit Noordwijk aan Zee en Enschede, Haar lem en Maasdam, Amsterdam en Zie- rikzee. Het eindbedrag begon zoetjes aan te groeien. Maar juichen deed ik nog niet. Niet voor de beer geschoten was. Wel, dat schot, dat viel dan eigen lijk gisteren. De girostrookjes kwamen binnen. Vijftig gulden uit Wassenaar «g. Beter bewijs voor de besteding van uw giften kan ik u niet geven: gister ochtend om kwart over elf werd deze foto gemaakt en ztf laat u de overgelukkige mejuffrouw D. F. van Bodegraven zienmét haar splinternieuwe TV-toestel. en nog eens hetzelfde bedrag uit Den Haag; een rijksdaalder uit Harderwijk en een gulden uit Nijmegen; een tien tje uit Aerdenhout en zeven tientjes uit Rotterdam. Een meneer uit dezelf de stad met schrik niet 200 gul den en een jongetje met 63 cent „uit mijn spaarpot". En een Rotterdamse mevrouw die iets „wilde doen". Met „Gehoord en Gezien" van afgelopen dinsdag trok ze Rotterdam rond: naar vrienden en niet-vrienden, bekenden en onbeken den, het Groothandelsgebouw en hotels. Resultaat? Ze bracht me een lijst en legde daarnaast tweehonderd een-en-twintig gulden en 45 cent. En mijn enorme hulde aan deze mevrouw, die twee hele Vlagen aan één stuk rondsjouwde om dit bedrag btf elkaar te halen, met tientjes, maar ook met kwartjes. „WAT ENORM" HULDE en dank aan iedereen van Paterswolde tot in Wolphaartsdyk en ook aan die Rotterdamse radio- en televisie-firma, die zonder schromen bereid w-as tot een spontane mede werking. Als u begrijpt wat ik be doel. Namen noemen, van die actieve mevrouw, van die televisie-firma, van al die gevers, onder wie zieken en gepensioneerden? Neen, ik doe het niet en ik geloof ook niet dat u dit wilt. Wat u wel wilt weten, viacht ik, is dit: toen ik gisterochtend om elf uur achter twee mannen die het televisie toestel droegen bij mejuffrouw Van Bodegraven binnenstapte, toen zei ze: „Oooohhh! Hoe is het mogelijk. Kan dat nu wel. Dat gaat toch niet. Wat enorm. Wie heeft dat allemaal be taald? Oh, wat heerlijk. Niet te ge loven". Enfin, u begrijpt het wel: meiuf- frouw Van Bodegraven wist werke lijk niet wat haar gebeurde. En toen ik na een half uur wegging en zij mijn oren volpraatte met lof- en dankbetuigingen aan üw adres, toen stond de T.V.-antenne al op het dak, lag de leiding al in de kamer en stond het toestel op het tafeltje, dat voorzien is van wieltjes en precies op die plek voor het bed gerold kan wor den, waar het bij de uitzendingen staan moet. „En ik geef twee jaar volledige garantie", zei die T.V.-firma. En uzelf heeft ook nog gezorgd,, dat het kijkgeld geen probleem op levert. Mede dankzij al die N.N.-s, die gaven en niet eens willen weten wie ze zijn. „Iemand wil meekyken als u er iets voor voelt", schreef ik dinsdag boven myn verhaaltje. U voelde er élles voor. Enorm bedankt. 110 TOEN ze zo lachte, steeg een wil de, grenzeloze woede tegen de Romein in Jozef op. Hij rukte aan zijn ketenen, kalmeerde, ruk te er weer aan en Kalmeerde weer. Mara ging plotseling staan. Nog steeds glimlachend, liep ze licht als een veer in haar ge vlochten en geparfumeerde sanda len op en neer. „Op sabbat heb ik altijd geparfumeerde sandalen gedragen. Het is een verdienste en wordt iemand door God heel hoog aangerekend, als men zich op sabbat goed kleedt. Was het juist, dat ik van de Romein geparfumeer de sandalen vroeg?" Jozef zei: „Luister nu eens goed, Mara, doch ter van Lakisch. Luister nu eens naar me." Heel voorzichtig pro- beerde hij haar te verklaren, dat zij allebe- zowel hij als zij, voor hetzelfde doel naar deze Romein waren gezonden. Hij sprak met haaf over Esther, die God naar koning Ahasverus had gezonden om haar volk te redden en ovêr een ander meisje Irene en ko ning Ptolomeus. „Het is je taak, M&ra, deze Romein te behagen." Maar Mara was bang. Jozef, die woedend was op zichzelf en de Ro mein, sprak heel voorzichtig en te der met haar. Nog voor de zomer zijn hoogte punt had bereikt, kwamen belang rijke berichten uit Rome binnen. De opstand in het westen was ge lukt, de Senaat had de keizer naar huis gestuurd. Nero, de vijfde in de rij der Augusti had op waardi ge wijze zelfmoord gepleegd en zijn omgeving een indrukwekkend schouwspel bereid. De leiders der legerkorpsen waren nu heren der schepping. Vespasianus glimlachte. Hij was nuchter van natuur maar voelde zich nu trots en sterk. Toch maar goed, dat hij die innerlijke stem gevolgd was en niet zo spoe dig een eind aan de veldtocht had gemaakt. Hij had nu drie sterke legioenen en met die van Mucia- nus meegerekend zeven. Toen Jo zef het bericht van Nero's dood ver nam, stond hij heel langzaam op. Hij was nog jong, pas een en der tig en had meer voorspoed en el lende beleefd dan de meeste men sen op hun een en dertigste. Hij was gaan staan, ademde diep en greep naar zijn borst. Met moeite, daar zijn ketenen hem hinderden zette hij zijn priesterhoed op en sprak het dankgebed: „Geloofd zij Jahve onze God, die ons deze dag heeft laten beleven." Toen hief hij langzaam en met moeite zijn rech tervoet in de hoogte, daarna zijn linker en danste, zoals de grote he ren voor het volk in de tempel dan sen bij het vreugdefeest van het waterscheppen. Hij stampte op de grond, zodat zijn ketenen rinkel den, sprong, hupte en probeerde in zijn handen te klappen en zich op zijn heupen te slaan. Mara kwam zijn tent binnen. Ze was zeer verwonderd en verschrikt. Hij hield niet op, danste maar door,, tierde en schreeuwde: „Lach me maar uit, Mara, dochter van La kisch. Lach maar, zoals de vijan den om David lachten, toen hij danste. Wees maar niet bang. Sa tan danst nu niet, maar koning David danst hier voor de Arke des verbonds." Aldus vierde dr. Jozef Ben Matthias, priester der Eerste Rij het feit, dat God zijn profetie niet beschaamde. Die avond zei Vespasianus tegen Jozef: „U kunt uw ketenen wel af? doen, dr Jozef." Jozef antwoordde: ,.Ik wil mijn keten liever aanhou den, als u het goed vindt, consul Vespasianus. Ik wil ze dragen tot keizer Vespasianus ze in stukken slaat." Vespasianus glimlachte,. „Je bent een J-opere kerel" zei zei hij. Toen Jozef naar huis ging, floot hij zachtjes voor zich uit, tus sen lippen en tanderi. Hij deed dat heel zelden en alleen als hij goed gehumeurd was. Hij floot het cou plet van de lijfeigene Isidor: „Wie is nu meester hier? Wie. betaalt de boter?" Koeriers ijlden van Antiochië naar Caesarea en van Caesarea naar Antiochië. Spoedberichten kwamen uit Italië en Egypte. De Senaat en de garde hadden Galba, een stokoude generaal, tot keizer geproclameerd, een norse humeu rige oude man, die veel last had van reumatiek en w.el niet lang keizer zou zijn. De nieuwé keizer wordt door de legerkorpsen, het Rijnleger, het Donauleger en 'het oostelijk leger korps benoemd. Tiberius'Alexan der, de gouverneur-generaal van Egypte, stelde voor, dat hij met de beide andere heren in Azië,in nau wer contact zou regeren. Zelfs Sa- binuS, de commissaris van politie,, de zure bróer van Vespasianus. kwam in beweging en deed aller lei geheimzinnige voorstellen. Er was handen vol werk en Ves pasianus had dan ook geen tijd om Aramees te leren met het oog op Mara. Wordt vervolgd. entie Eigen nieuwsdienst ALMELO De 76-jarige mevrouw G. Visser-Keizer is gistermorgen vroeg in haar woning te Almelo van de trap ge vallen. Zij moet onmiddellijk zijn over leden. Pas enige uren later werd zij door haar man, die niet goed van gehoor is en niets van het ongeluk had ge merkt, gevonden. x>e vcceobunös- PlAOTS MOET ONGEVfiBl? 7 OUX., ONOSO DC DE NATUUR IN EN OM UW HUIS VOOC U <3«AT VOTBH ve WCQTCLS VAN 06 eecsT VOdHTIG MAKfh/. Struikrozen kunnen nu na de vorst spoedig gepoot worden, doch houdt u er rekening mee: ze moeten bij een solide firma besteld worden. Er zijn ro zen in omloop uit de Aalsmeers' kas sen en die zijn voor uw tuin niet ge- ehikt: ze zien er stevig genoeg uit, doch ze deugen beslist niet. Rozen ^roeien niet op elke willekeurige plaats: ze hebben een hekel aan een ingesloten stadstuintje en zeker als ze er de he le dag in de schaduw staan, doch ze kunnen ook niet tegeri de blakerende zon. Ze hebben een open standplaats no dig en de wind moet er eens lekker doorheen kunnen blazen. Dat wil qog niet zeggen dat struikro zen maar op de felle wind gepoot moe ten worden, doch ze staan graag rutm. Als men op een binnentuintje is aange wezen kan men heus wel succes berei ken met struikrozen, doch dan dient men niet te kijken naar de mooiste, doch naar de sterkste soorten. Zet ro zen vooral niet te diep, doch ook niet te ondiep in de grond; de veredelings- plaats is de zwakke plek en die moet ongeveer zeven centimeter onder de grond zitten. Houdt u daar dus reke ning mee. Rozenwortels zijn veel eerder in zon en wind verdroogd dan u wel denkt; als ze tijdens de grondbewerking in de zon of in de wind liggen houdt de wortels voor het poten dan even in een emmer water; van hergroei bent u dan zeker. Struikrozen hebben veel voedsel nodig; spit maar een flinke laag oude koe- of varkensmest onder; per acht vierkante meter kan men wel één kruiwagen mest gebruiken. Zorg er ook voor- dat de grond na het poten goed wordt vast getrapt; ze moeten stevig in de grond zitten. 58. Omdat de Maat nu deel uitmaak te van het mechanisme dat de Kraak door' het water stuwde, was Okki de aangewezen persoon om te zorgen, dat het schip boven de plek van de ver zonken stad bleef cirkelen. Maar de scheepsjongen bleef veel lie ver in de hut van professor Zifter, om te zien hoe Kappie en de Maat blauw vonkend en ijl zoemend op de tafel ener gie aan te motor lagen te leveren. Daarom bond hij het stuurrad maar met een touwtje vast, zo, dat het schip steeds dezelfde kringen bleef beschrij ven. Teruggekeerd in het laboratorium, be merkte hij, dat Zifter en de Meester de Maat strak in het oog hielden. De •stuurman, die immers altijd iets min der energiek was geweest dan Kappie, kwam het eerst aan het einde van zijn krachten. Zijn blauwe gloed nam zien derogen af, het gezoem rond zijn bewe gingloze persoon stokte en tegelijkertijd voelden alle aanwezigen, dat het schip iets van zijn vaart verloor. „De zeerob schijnt uitgeput te raken, klopt dat?" mompelde de geleerde. „Ja", beaamde de Meester, „als je het mij vraagt, heeft hij geen druk meervoel maar; we lopen nog maar op één cylinder,..eh, ik bedoel, we lo pen alleen nog maar op Kappie!" „Kijk!" riep Okki, „Ome Tjeerd slaat zijn kopkleppen op, eh..ik bedoel h-hij slaat zijn ogen op!" LONDEN (UPI). Ruim tien mil joen Engelsen hebben vólgens het mi nisterie van gezondheid op het ogenblik de griep. De ziekenhuizen zijn overvol. De ver zorging van de patiënten is extra moei lijk geworden door het grote aantal ziektegevallen onder de verpleegsters. Kanaal door Walcheren Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN. Een van de ebdeu- en van de grote sluis aan de-Vlissing- se kant van het Kanaal door Walche ren. is defect. Bij het opendraaien is gistermiddag een bevestigingsbeugel van de ophan ging gebroken. De sluis kan nu alleen bij hoog water worden gebruikt. Het zal ruim een week duren voor de gedeel telijke stremming is opgeheven.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2