Miljoenen kwamen uit waardeloze formulieren Minister Zijlstra: internationale controle faalde Stammenoorlog ontaardt in wrede moordpartijen NAAR HUIS GEBRACHT DOOR DE SULTAN Vermurwde Makarios tekende akkoord De Bilt opklaringen Het nieuws rechtstreeks uit Moskou PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DE K.L.M. GEEFT I CONVERTEERBARE OBLIGATIES UIT 300 arrestaties in Franse Congo Ontsnapte jongens bestalen politie Zie verder pag. 5 Voorzichtig met maatregelen „Presentje" op reis naar Corsica VREDE OP CYPRUS GEPENSIONEERDEN AAN DE SLAG DR. VAN ROIJEN EIST IN DE ZAAK-BAIRD GENOEGDOENING Russisch vrachtschip op rotsen gelopen Zebrapaden krij gen voorrechten der (verdwijnende) knipperbollen Kustvaarder weer vlot Roekeloos Mist gaat optrekken 4 Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-3009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1535 Vrijdag 20 februari 1959 SCHROOTFRAUDE: EUROPESE FOUT Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De miljoenenfraude met de handel in schroot kon al leen daarom zulke enorme afmetingen aannemen, omdat er inter nationaal niet voldoende controle op de naleving van de voorschrif ten van de Kolen- en staalgemeenschap werd geoefend. Minister Zijlstra (naast hem staatssecretaris Veldkamp) bij de beantwoording van de interpellatie over de schroot, affaire: Ik zie niet in hoe ik verantwoordelijk ben te stellen. Eigen nieuwsdienst BRAZZAVILLE. Aan de uitbar sting van geweld als gevolg van een oorlog tussen twee stammen in de Franse Congo is ook donderdag geen einde gekomen. Het dodencijfer is op de vierde dag van de bloedige onlus ten met 22 gestegen tot 76. De gruwelijkste bijzonderheden komen langzamerhand aan het licht. Groepen met messen gewapende stamleden van de Balali's en de Mbotsji's, de stam men die op voet van oorlog zijn. slui pen in het nachtelijk duister van huis tot huis om vijanden te zoeken. Deze tochten ontaarden dikwijls in wrede moordpartijen. HOPELOZE TAAK De politie staat in de nauwe straat jes - van de dichtbevolkte wijken waar de twee stammen wonen voor een ho peloze taak. Onophoudelijk wordt de drukkende stilte ruw verstoord door een rauwe kreet om hulp. Wanneer de po litiepatrouilles arriveren is het kwaad meestal reeds geschied. Er zijn giste ren 300 mensen gearresteerd. Tweehon derd vrouwen en kinderen zijn ter ver pleging in ziekenhuizen opgenomen. Men ^ATERDAG vertrekt Harold Macmillan, Groot-Britannië's eerste minister, naar Moskou. Hij zal proberen, in gesprek ken met leidende Russische po litici, een basis te vinden waar op straks Oost en West overleg zullen kunnen plegen over de vele hangende problemen van wereldpolitiek. Dit wordt meer dan een ge woon bezoek; Macmillan treedt deze keer op als ambassadeur van de hele vrije wereld. Ons blad heeft zijn eigen ver slaggever naar Moskou gezon den. Het is de befaamde journa list RANDOLPH CHURCHILL zoon van sir Winston, vriend van Harold Macmillan, die met de Britse premier meereist. Dagelijks zal hij in ons blad zijn visie op de gang der be sprekingen in Rusland publi ceren. vreest dat in de woongebieden van de oorlogvoerenden nog veel meer slacht offers van de strijd zullen worden aan getroffen. Tientallen vliegtuigen Vol militairen en reservetroepen van de politie kwa men gisteren in groten getale in Braz zaville aan. In de stad is de toestand aan de staat van beleg gelijk. Militai ren hebben overal de macht in handen genomen onder toezicht van de Franse hoge commissaris Guy. VREES VOOR ERGER Het leek er donderdagmorgen aan vankelijk op dat de rust was weerge keerd. Maar dat kwam door een tro pische regenbui. Toen het weer droog was kwamen de strijdenden weer uit hun hutten tevoorschijn en weldra was de oorlog weer in volle gang. De politie heeft al ruim honderd ge weren en 2000 speren, messen en knotsen in beslag genomen in de wijken van de vechtenden. Premier Joeloe en de Franse hoge commissaris hebben via de radio vergeefs opgeroepen om de strijd te staken. Nog steeds is het in de woonwijken van de blanken rustig. Onder de slacht offers zijn alleen negers aangetroffen. Niemand durft echter garanderen dat het zo zal blijven. pen verkenningsvliegtuig van de Fran se luchtmacht vloog gisteren de gehele dag boven de wijken Poto Poto, Moun- gaïi-Ouenze en Bacongo. Vooral in Moun- gali was het donderdag zeer onrustig. Een stroom vluchtelingen verlaat op het ogenblik de gevaarlijke buurt. He le gezinnen tegelijk zoeken elders een rustiger onderkomen. De schamele be zittingen worden op het hoofd meegedra gen. Gisteren trokken honderden negers door de Europese wijk van Brazzavil le. De Mbotsji's zijn vooral geconcen treerd in Bacongo er wonen daar zeker 50.000. De 30.000 Balali's wonen in Poto Poto en Moungali. In het tegenover Brazzaville gelegen Leopolds tad. hoofdstad van de Belgi sche Congo zijn gisteren 54 mensen ge arresteerd in de inboorlingenwijken. Naar schatting tienduizend inboorlingen hebben de afgelopen week de stad ver laten. Dappere daad Eigen njeu-wsdienst BUSSUM Twee jongens van zeven tien en negentien jaar die zondag uit het rijksopvoedingsgesticht te Amers foort waren ontsnapt om een rooftocht met een gestolen auto door ons land te ondernemen, hebben het gewaagd de politie te bestelen. Nadat zij gisteroch tend m Amsterdam weer waren aange houden, kwam uit dat zij op de weg van Drachten naar Leeuwarden de tank van een politiemotor hadden afgetapt toen de benzine van de wagen op was geraakt en zij geen nieuwe konden kopen bij ge brek aan geld. Om bij de motor te kun nen, hadden zij nog in een schuur moeten breken waar hij was gestald. Van oorspronkelijk waardeloze routineformu lieren is in deze schroothandel op frauduleuze manier profijt getrokken, zodat er tenslotte bij de verrekening miljoenen ten onrechte werden uitbetaald. Voor deze gang van zaken, die weliswaar zyn oorsprong vindt op het Neder landse departement van economische zaken, achtte minister prof. dr. J. Zijlstra zich niet verantwoordelijk te stellen. Dit was de kern van de verdediging, die minister Zijlstra gistermiddag in de Tweede Kamer aanvoerde bij de interpellatie van de socialisten drs. G. M. Nederhorst en jhr. mr. M. van der Goes van Naters. Ik kan met de beste wil van de wereld niet inzien, zo zei minister Zijlstra, hoe ik daarvoor verantwoor delijk ben te stellen. Er was door de interpellanten diep gegraven in deze zaak, die aan het licht kwam bij de arrestatie van een ambtenaar van economische zaken in november 1957. De ambtenaar, die inmiddels wegens het aannemen van steekpenningen is veroordeeld, gaf schriftelijke verkla ringen af op grond waarvan grote partijen binnenlands schroot in de handel werden gebracht als zijnde afkom stig van buiten de K.S.G. Die partijen konden daardoor in aanmerking komen voor betaling door de verevenings- kas van het verschil in prijs tussen binnenlands en derde- landenschroot. 1 Deze schriftelijke verklaringen, zo legde minister Zijlstra de Kamer uit, waren geen derde-landenverklaringen maar eenvoudig de toestemming op het verzoek om een partij schroot uit te voeren. Bij deze verklaringen was geen sprake van verevening. Wij hebben geen ogenblik kunnen ver onderstellen dat dit papier door het Duitse regionale bureau van de ver- eveningskas kon worden gebruikt om vast te stellen dat de aangeboden par tijen bestonden uit derde-landenschroot. De fout lag in onvoldoende richtlijnen van de kas aan de regionale bureau's, aldus de minister. Geert ondersoek De ambtenaar maakte de papieren thuis gereed, aldus minister Zijlstra, daar is de fraude ontstaan. Deze papieren bleven te lang bij het Duitse bureau liggen, dat nooit contact heelt opgenomen met het departement of het Nederlandse regionale bureau. Ook het C.C.C.F. (het gemeen schappelijk bureau van de staalverwer- kende industrieën te Brussel, dat de ver- eveningskas beheert) heeft geen onder zoek ingesteld, zelfs nooit steekproeven genomen, naar de authentieke bescheiden. Op het departement kon men volgens de minister de fraude niet ontdekken. Er zijn zekere aanwijzingen geweest om het werk van de frauderende ambtenaar nader te bekijken. De man is gecon troleerd, maar er werd niets gevonden. Toen kon men hem toch nergens ^anders neerzetten! Advertentie neerzetten! Bevredigend De schrootaffaire is een schoolvoorbeeld waarbij het Europese parlement de Hoge Autoriteit van de K.S.G. ter verant woording moet roepen, aldus minister Zijlstra. Die moet op de vingers worden getikt. Wij moeten de zaken niet door el kaar halen want anders krijgen wij on zuivere verhoudingen. De meerderheid van de Tweede Kamer I vond de toelichting van minister Zijlstra bevredigend, in tegenstelling tot de in terpellanten, die zich teleurgesteld toon den. Het water van de zee wast toch niet af dat de verklaringen als waarde papieren werden gebruikt, zo riep drs. Nederhorst uit. Wist men dit dan niet op het departement? Zij zijn jarenlang in circulatie gebracht zonder dat er een haan naar kraaide. Jhr. Van der Goes voegde er nog aan toe, dat uitgeslapen jongens heus geen zestig mille betalen voor niets waardige papieren, maar minister Zijl stra kwam toen persoonlijk naar het spreekgestoelte om hem er van te over tuigen dat het authentieke stuk inderdaad als zodanig niet meer had te betekenen dan dé minister had uitgelegd. Eerst rapport De Kamermeerderheid was het met j minister Zijlstra eens.' dat er eerst dan een definitief oordeel kan worden ge- vormd als het resultaat van het onder- j zoek. dat het Zwitserse accountantsbureau in opdracht van de K.S.G. instelt, be- kend is. De mededeling van minister mr. A. A. i M. Struycken, dat de regering alle maat regelen zal nemen om de profiteurs in ons land te vervolgen, noemde de KVP- er dr. W. J. Schuyt bevredigend. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Minister Struycken, op tredend als minister van justitie ad in terim, heeft gisteren aan het einde van het debat over de schrootaffaire in de Tweede Kamer een voorzichtige toezeg ging gedaan, dat hij wil overwegen om een bepaling voor ambtenaren in het leven te roepen, waarbij de mogelijkheid wordt beperkt, dat zij, die in hun ambte lijke functie rechtstreeks contact hebben met het bedrijfsleven, in dienst treden van een betrokken onderneming. De minister kwam hiertoe na her haald aandringen uit de Kamer, hoewel er ook stemmen waren, die tot voorzich tigheid maanden. Ook minister Struy cken vond, dat voorzichtigheid geboden was al te stringente bepalingen vast te stellen. Die zouden alleen maar een hin derpaal zijn om in rijksdienst te treden. Het is wel te overwegen een enkele bepaling in te voeren, om uitwassen te gen te gaan, waarbij ambtenaren tijdens; het ambtelijk contact al voorbereidingen treffen naar een bedrijf over te gaan, waarmee zij ambtelijk zaken doen, zei hij. Van onze correspondent. PARIJS Twee jaar geleden is Ig- nace Cacciaguerre, adjudant van het Franse leger, destijds in Marokko ge stationeerd, verdwenen. Gistermiddag heeft sultan Mohammed V hem als een soort goodwill presentje per vlieg tuig meegebracht naar zyn woon plaats Corsica en hem daar in de armen van zijn grijze moeder zien vallen. Sedert de dag waarop de adjudant werd gevangen genomen, heeft de Franse regering pogingen aangewend iets over hem te weten te komen. Trouwens niet over hem alleen maar ook over andere Franse militairen, o.a. de kapitein Mor eau, die in Zuid- Marokko krijgsgevangen waren ge maakt en over wier lot men in on zekerheid verkeerde. Men dient daar bij in het oog te houden, dat de huidige Marokkaanse regering nog steeds moeilijkheden heeft met de vrij auto nomistisch gezinde bevolking van deze streken en dat haar gezag daar tot nu toe niet algemeen geldend was. Gissingen Enige tijd geleden gaf Mohammed V de wens te kennen een korte „bede vaart" te maken naar Corsica en naar Madagascar. Dat zijn de plaatsen waar hij als gevangene van de Franse rege ring had verbleven toen hij in 1953 was afgezet en in ballingschap gezonden. Gisteren is de sultan dan op Cor sica aangekomen en zoals hij enige dagen geleden reeds ïn een persoon lijke brief aan de Gaulle had aange kondigd, heeft hij adjudant Caccia- Mohammed V van Marokko werd op het vliegveld van Ajaccio op Corsica hartelijk toegejuicht toen hij in gezelschap van de vrijgelaten Franse adjudant Cacciaguerra uit het vliegtuig stapte. Wat ook des sultans motieven zijn geweest hij heeft zich op Corsica met dit gebaar veel goodwill verschaft. (Telefoto) guerre, die in blakende welstand ver keerde, meegebracht. Natuurlijk ver diept men zich aan Franse zijde in gissingen over dit gebaar van de sul tan. Er zijn verschillende mogelijk heden: 1.) Mohammed V wil bewijzen, dat de autoriteit van zijn regering zich thans ook uitstrekt over de zuidelijke gebieden, dat zijn die welke het dichtst hij de Franse petroleumvelden van de Sahara liggen. 2.) De sultan verwacht, dat de ïs- tiqlal de Marokkaanse nationalistische beweging wel bimienkort de republiek zal uitroepen. Hij wil zich dan op Cor sica vestigen en hij heeft zich thans reeds enige goodwill geschapen door dit gebaar. 3.) De Marokkaanse vorst hoopt de Franse publieke opinie gunstig voor zich te stemmen en vooral voor zijn land, omdat hij wil trachten nieuwe financiële hulp van Frankrijk te ver krijgen. Van onze correspondent LONDEN. Het is vrede op Cyprus. De verzwakte Navoflank staat weer sterk. Na vier en een half jaar bloedvergieten, haat, wraak, weerwraak en diploma tieke blunders hebben de pre miers van Engeland, Grieken land en Turkije gisteren samen met aartsbisschop Makarios en dr. Kutchuk een akkoord ge sloten. Het eiland wordt een onafhankelijke staat op basis van de Grieks-Turkse overeenkomst van Zurich met inbegrip van de vier Britse punten, d.w.z. dat de Britten soeverein blijven over hun bases, dat zij daarvoor voldoende faci liteiten krijgen op de rest van het eiland, en dat de vrijheid van het eiland en de minderheden van de be volking zijn gegarandeerd. OPGELUCHT Macmillan kwam om acht uur gister avond in het Lagerhuis het debat over buitenlandse zaken onderbreken om het verheugende nieuws te geven. Hij werd lang en luid toegejuicht door de opgeluchte parlementsleden. De Turkse premier Menderes. de ge volgen van zijn vliegtuigongeluk nog niet geheel te boven, tekende in zijn kamer in het ziekenhuis, waar hij nog steeds wordt verpleegd. Makarios, die eergisteren plotseling roet in het eten gooide en als enige wilde marchanderen over de over eenkomst van Zurich, werd te elfder ure vermurwd nadat de andere dele gatieleiders hem eerf ,atum fiadrien gesteld. Dit liep gisterochtend af. Maar voordien al haalde hij bakzeil. MENDERES ZELF Menderes, al tekende hij ten slotte zelf, had zijn minister van buitenlandse zaken, Zorlu, volmachten gegeven voor de voltallige middagzitting waaraan ook Macmillan en Karamanlis voor het eerst deelnamen. Vooral aan Griekse zijde werd van het zwaarste diploma tieke geschut gebruik gemaakt om Makarios tot rede te brengen. Deze had zich eerst gekeerd tegen de Britse soevereiniteit over eigen bases, tegen de manier waarop de drie minis ters van de Turkse minderheid zouden worden gekozen, en tegen het veto in zake minderheidskwesties van zijn „Turkse" vice-premier, een punt waar op hij een concessie won. HARDE WOORDEN Nadat woensdagavond de kans op slagen bijna was verdwenen door de tussen Makarios en Karamanlis ont stane kloof, is de snelle ondertekening voor een groot deel aan de Griekse premier te danken. Er vielen zeer harde woorden tussen het tweetal, waarbij Makarios aan het kortste eind trok. Karamanlis zei in ieder geval te zullen tekenen en de aartsbisschop indien nodig in de kou te laten staan. Zeker is dat Markarios nu naar Cyprus terugkeert, dat er amnestie zal worden afgekondigd, dat de noodtoe stand zal worden opgeheven en Cyprus over ongeveer een jaar onafhankelijk zal zijn. DEN HAAG. V - K.L.M. heeft hij de Secuiities and Exchange Commis sion in Washington een verzoek tot uit gifte ingediend van converteerbare ach tergestelde obligaties. De lening zal ongeveer 17 miljoen dol lar groot zijn. Re .tetype en conversie koers zijn nog niet bekend. De obligaties zullen ook in Amsterdam worden aangeboden. M*t de verhande ling in New York en Amsterdam zal worden begonnen zodra de S.E.C. defi nitieve goedkeuring aan de uitgifte heeft gehecht. Dit zal vermoedelijk op 11 maart gebeuren. Uit de voorlopige cijfers over 1958 blijkt, dat de K. M. in 1958 een be drijfsverlies heeft geboekt van ƒ1,1 mil joen tegen e°n bedrijfswinst in 1957 van 21,7 miljoen. Het boekjaar 1958 zal afsluiten met een winst van 13,1 mil joen tegen 22,8 miljoen in 1957. Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN. De ondernemings raad van de N.V. Philips te Eindhoven heeft zijn medewerking toegezegd aan de stichting Sterk door werk, die ten doel heeft gepensioneerden van de fa brieken regelmatig en produktief werk te verschaffen. De stichting zal gebouwen met ma* chines en gereedschappen, koffiekamer en waslokalen ter beschikking krijgen aan de Beemstraat te Eindhoven. Een honderd gepensioneerden hebben al de wens te kennen gegeven in de morgen- of middagploeg le worden op genomen, die per dag drie uur arbeid verricht. Er wordt vijf dagen per week of vijftien uur in totaal gewerkt. De gepensioneerden zullen zich voorname lijk bezig houden met de produktie van elektronisch speelgoed en huishoudelij ke artikelen. KARLSRUHE (Reuter, AP) Carl Helfmann, een Westduitse zakenman, is gisteren wegens spionage voor Oost- Duitsland veroordeeld door een West duitse rechtbank tot vier en een half jaar gevangenisstraf. KWESTIE-v. d. KLAUW Uitspraak gevraagd van regering DEN HAAG. De commissie voor de verzoekschriften uiit de Tweede Kamer heeft voor de tweede maal verslag uit gebracht over het verzoekschrift van de oud K.N.I.L.-militair L. D. van der Klauw waarin deze uitbetaling vraagt van het salaris over de periode doorge bracht in Japanse krijgsgevangenschap. De commissie stelt daarin de vraag of de staat niet gehouden dient te wor den geacht het verzoek geheel of gedeel telijk in té willigen. Verder stelt zij de Tweede Kamer voor aan de regering een uitspraak te vragen over de gegrond heid van deze vordering en van andere soortgelijke vorderingen. Ten aanzien van een verzoekschrift van de federatie van ambtenaren-organi saties uit Indonesië en twee andere or ganisaties. waarin uitbetaling van achter stallige Indische ambtenarensalarissen wordt gevraagd, doet de commissie het zelfde voorstel; een uitspraak van de regering. OSLO (Reuter). Een Sowjetrus- sisch vrachtschip, de Nowaja Sibir, is gisteren ongeveer 60 kilometer ten noor den van Bergen op de rotsen gelopen. Alle 44 leden van de bemanning, onder wie drie vrouwen, en twee Noorse lood sen die ook aan boord waren, werden gered. De Nowaja Sibir is vermoedelijk reddeloos verloren, r Een ander Sowjetrussisch schip, de Sew,ernala Dwin, kwam gisteren bij Brunsbüttel bij de ingang van het Kie- lerkanaal in aanvaring met een Turks schip. Beide schepen kregen lichte ave- rjj en zetten hun rei» voort. WASHINGTON (A.P.) Er is reden i uitermate bezorgd te zijn over de in-j vloed van een verklaring als van de heer Baird gesteld nog steeds dat i hij die inderdaad heeft afgelegd op de betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten. Dat verklaarde de Nederlandse am bassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, gisteren nadat hij een bezoek had gebracht aan het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken. Hij had daar een onderhoud van een half uur met de Amerikaanse onderminister voor Euro pese zaken, Merchant, waarbij hij op heldering heeft gevraagd over de ver klaring, die Baird in een interview met Associated Press in Djakarta zou heb ben afgelegd. Merchant heeft toegezegd de zaak vol BARNEVELD De Commissie veiligheid wegverkeer van het depar tement van verkeer en waterstaat be studeert de wenselijkheid om de oranje knipperbollen bij zebrapaden weer af te schaffen. Voorts overweegt men alle zebrapaden de voorrechten te i geven, die thans de door knipperbollen mciwiaiu iiccxt vv 1 beschermde oversteekplaatsen voor ledig te zullen onderzoeken, Baird heeft, voetgangers hebben- volgens A.P. verklaard dat Nederland inDa* heeft de heer A. G. M. Boost, '.Nederlands Indië een „volkomen ste-directeur van wegen en verkeer van de riel" beleid heeft gevoerd en dat met de A-NW.B gisteravond op de jaarvergade- overneming van de Nederlandse bedrijven, **mg van de afdeling Barneveld van Vei- leen psychologische last van de Indone-]11^ verkeer meegedeeld. Gebleken is. zei siërs is afgevallen. Het State Department hij, dat het niet, doenlijk is overal waar heeft Baird gevraagd .rapport uit te bren-1 dat nodig is knipperbollen te plaatsen. Men wil ze daarom weer allemaal laten verdwijnen, behalve op plaatsen waar men geen oversteekplaatsen voor voet gangers zou verwachten, zoals ver buiten de bebouwde kommen. De minister wil met deze plannen haast matfen, aldus de heer Boost. Hij ver. wachtte dat de nieuwe regeling nog dit jaar tot stand zal komen. gen. In Djakarta heeft Baird intussen tegen over A.P. verklaard dat blijkbaar een misverstand is ontstaan bij de weergave van het interview. Hij zei gisteren: De methode van overnemen om geschillen tussen naties op te lossen is altijd onbe vredigend en te betreuren. Dr. van Roijen heeft, voor het geval Baird de beweerde verklaring niet zou hebben afgelegd, een categorische tegen spraak geëist. IJMUIDEN. De IJmuidense ber gingssleepboot Simson is er gisteravond in geslaagd de Nederlandse kustvaarder Helemar H vlot te brengen van de rot sen bij Dunmore aan de zuidkust van Ierland. De 800 ton metende kustvaar der werd vervolgens aan de grond ge zet op een zandplaat in de Waterford rivier. De kans op behoud van de Hele- mir H ie thans aanmerkelijk vergroot, ken in ten siekenhui» worden verpleegd. HAARLEM. Een maand hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem gisteren tegen de 35-jarige snijder A. J. B. S. Hij zou met zijn motor hoogst roekeloos hebben gereden. In september van het vorig jaar botste S. met zijn motor tegen een da me, die bezig was de beschermde over steekplaats op het Kennemerplein te Haarlem te passeren. Zij liep een sche- delbasisfractuur op en moest negen we- Het K.N.M.I, iu De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Overwegend droog weer met aanvankelijk mist, maar later enkele opklarin gen. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later krachtige, wind tussen zuid en west. Hogere tempe raturen. MIESJE: Laat maar wegwaaien, die mist. 21 FEBRUARI: zon op 7.45, zon onder 18.03; maan op 16.12, maan onder 6.07. Van onze weerkundige medewerker Mist was er gisteren weer volop. Plaatselijk was het zicht bijzonder slecht, zoals gisteravond in Vlis singen en ook plaatselijk in het westen van het land waar men minder dan twintig meter ver kon zien! Op vele plaatsen zal het ver keer dus weer moeilijkheden heb ben ondervonden, In Vlissingen kwam de mist op zetten, nadat het aan het einde van de middag was opgeklaard en de zon nog even aan een onbewolkte hemel zichtbaar was geweest. Ook in België, Noord-Frankrijk, West- Duitsland en in Engeland was het gisteren op vele plaatsen mistig maar daar kwamen plaatselijk tij delijke opklaringen voor. waarbij de temperatuur soms tot dertien graden opliep. Daarentegen waren er in ons land plaatsen waar de hoogste stand van de thermometer een graad onder nul was! Gisteravond om negen uur vroor het in Zuid- Limburg alweer drie graden. Maar de laatste stuiptrekkingen van de mist zijn nu in zicht ge komen. De teruglopende barometer bij ons wees gisteren al op dingen die zullen veranderen. Het gebied van hoge druk, dat de oorzaak is van de mist, wordt van steeds minder betekenis; de depres sies die langs IJsland trekken be ginnen hun invloed naar het zuiden toe uit te breiden, hetgeen meer wind tot gevolg zal hebben. Boven het noorden van de Noordzee was de w ind gisteravond al stormachtig De mist zal daarom vandaag op uja_ minst dunner worden, waar schijnlijk geheel optrekken. Of daarbij ook de bewolking zal ver dwijnen was gisteravond minder zeker; er is wel weer kans op op klaringen. De temperatuur gaat omhoog, regen is vandaag nog niet te verwachten. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Pari,is Bordeaux Grenoble Nice Berlijn in gr. 7-19 onbew. wind WNW C. 4 in mm o zw. bew. WZW 6 o zw. bew. zw 9 0 mist WZW 5 8 0 zw. bew. zw o onbew. stil 13 0 mist zzw 3 Q onbew. Stil 3 0 onbew. stil 11 0 onbew. stil 9 0 onbew. stil 18 0 onbew. NNO 14 0 onbew. stil 16 a geh. bew. w 1

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1