Alleen tegenover Grieken, Turken en Britten DOLLE MAKARIOS WIL MARCHANDEREN ruoer TROK BLOEDIG Nieuw gevaar voor toekomst cyp rus De harteivens SPOOR Jongen van vijftien slaat weduwe neer Bloeiende zwarte handel om Nederlandse bollen WILDE TONELEN TIJDENS BEEGISCH KOLENDEBAT De Bilt: opklaringen Britten worden slapende rijk PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ad Boxem na korte ziekte overleden ONRUST IN ARNHEM STIJGT Tweede overval in één etmaal Drie kinderen door ijs gezakt en verdronken Dankbare miljonair Italiaan protesteert tegen wijnaccijns Kans voor Fokker Afgebeten duim werd aanranders noodlottig Indonesië niet in Nieuw-Guinea! Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1533 Donderdag 19 februari 1959 Van onze correspondent LONDEN Door de onverzettelijke houding van Makarios is bij de Londense besprekingen over Cyprus een zo ernstige crisis ont staan, dat gisteravond alsnog een volledige zitting van de ronde tafelconferentie werd gehouden. Deze was eerst uit piëteit voor de omgekomen Turkse delegatieleden door Macmillan uitgesteld. De drie ministers van buitenlandse zaken hadden in de middag reeds informeel op het Foreign Office vergaderd. Makarios wil marchanderen over de door Engeland reeds vol ledig onderschreven Grieks-Turkse overeenkomst inzake de on afhankelijkheid van het eiland. Hierdoor is. een ernstige kloof ont staan tussen de aartsbisschop en de Griekse premier Karamanlis, die hem gewaarschuwd heeft dat hij de verantwoordelijkheid zal moeten dragen voor het nu mogelijk geworden falen van de con ferentie. De Turkse delegatie heeft zich hierbij aangesloten, en dr. Kutchuk, de leider van de Turkse minderheid op het eiland heeft opnieuw met de aartsbisschop gesproken na hem geschreven te hebben, dat hij het niet eens kan zijn met de bezwaren, die Makarios tegen de Grieks-Turkse over eenkomst van Zürich heeft opgeworpen. Kutchuk is het met de Griekse en Turkse delegatie eens, dat deze over eenkomst reeds een verregaand com promis tussen beide landen betekent en dat hier niet verder over onderhandeld kan worden. Allen oefenen druk uit op Makarios, hem smekend geen roet in het eten te gooien nu vrede voor dit ge pijnigde eiland nabij schijnt. Gouver neur Sir Hugh Foot, heeft in de afge lopen 48 'uur drie lange besprekingen met Makarios gevoerd, die zwaar onder invloed staat van de op zijn verzoek naar Londen gekomen onofficiële linkse en zelfs communistische raadslieden uit Cyprus. GEVAARLIJKE KLOOF In de regeringswijk deden hardnek kige geruchten de ronde over een open lijke breuk tussen Makarios en de Griekse delegatie en over diens dreiging de leiding over de Griekse Cyprioten te zullen opgeven. Het is zelfs zo erg. dat hierover een officieel dementi werd uitgegeven. Er bestaat ongetwijfeld een gevaarlijk gapende kloof waarin ten zij Makarios zich laat vermurwen alle hoop op een overeenkomst kan ver dwijnen. Op de eerste volledige zitting van de conferentie werd nog niet over de Britse bases gesproken. Alleen over de rechten van de drie beschermende landen om ge zamenlijk of alleen op te treden; de ver houding van Griekenland en Turkije in de voorgestelde volksvertegenwoordigin gen; de wijze waarop de drie Turkse mi nisters voor de staatsraad van tien zul len worden benoemd: en vertegenwoor diging van de Armenitische en Maroni tische minderheden binnen de zeventig procent van het Grieks-Cypriotische aan deel in de volksvertegenwoordiging. Ma karios wil nu dat deze minderheden on der het Turkse percentage komen. OOK MENDERES In het Lagerhuis heeft David Ormsby- Gore, onderminister voor buitenlandse zaken, gisteren meegedeeld, dat indien deze week nog geen eindverklaring over de conferentie kan worden afgelegd, een tussentijdse verklaring zal komen over de geboekte voortgang. De eindverkla- ring en ondertekening waren oorspron kelijk vandaag verwacht. Gehoopt wordt dat Menderes zover van de gevolgen van zijn vliegtuigongeluk zal zijn hersteld, dat hij vandaag aan een voltallige zitting van de ronde-tafel conferentie zal kunnen deelnemen in ge zelschap van Karamanlis en Macmillan. Zijn beide in Zwitserland studerende zoons zijn gisteravond via Gatwick in Engeland aangekomen. ALKMAAR. Volkomen onverwacht en na een zeer kortstondige ziekte is gis teren te Alkmaar een van Nederlands beste zwemmers op de vrije slag Ad Boxem lid van de nationale trai ningscommissie overleden. Hij is 31 jaar oud geworden. Eigen nieuwsdienst SOESTDIJK Een dubbeldaks kampeertent met bagageruimte en luifel èn een draagbaar radiotoestel. Daarmee verraste een deputatie van de verbindingsdienst van de Ko ninklijke landmacht gisteren op Soestdijk de jarige prinses Marijke. De prille twaalfjarige prinses was bijzonder in haar schik met het linnen „paleisje". Na de deputatie van de verbin dingsdienst kwam er een van de stichting het Vierde Prinsenkind. Deze deputatie, die het prinsesje drie grammofoonplaten met Franse liedjes aanbood, bestond uit enkele spastische patiëntjes uit Rotterdam en Krimpen aan den IJssel. Ook een van de peetouders van prinses Marijke, mevrouw D. Post- Salomons weduwe van de heer Koningin Juliana lokt de jarige Prinses uit de tent J. Post, die in 1944 als verzetsman werd gefusilleerd kwam de jarige Oranjetelg feliciteren. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Nog' geen 24 uur na de opzienbarende overval door twee jeugdige onverlaten op de eigenares se van een kruidenierswinkeltje in de Kerkstraat te Arnhem werd gister middag omstreeks vier uur een nieu we overval gepleegd, nu op mevrouw Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Nog steeds bestaat voor de uitvoer van bloembollen naar Engeland een vast contingent, dat gebaseerd is op de afname in 1951. In dat jaar kochten Britse impor teurs voor 42 miljoen gulden aan Ne derlandse bollen. De contingentering werd het daarop volgend jaar inge voerd en nu ontvangen de importeurs jaarlijks op basis van hun aankopen in 1951 een invoervergunning. Onder deze groep importeurs waren er, die in dat jaar grote hoeveelheden hadden gekocht en nu elk jaar een evenredig hoog contingent krijgen toe gewezen. Dat heeft tot gevolg gehad dat zich in Londen een zwarte handel in deze invoervergunningen heeft ont wikkeld, die natuurlijk de prijs van de bollen voor de Engelse koper opdrijft. In Nederland spreekt de handel van ..slapende importeurs", die hun contin gent verkopen en daarmee gemakkelijk een inkomen verdienen van soms tien duizenden guldens per jaar. Een andere kant van de zaak is dat met het contingent zo veel mogelijk bol len worden gekocht, dus de goedkoop ste soorten. In Engeland zoekt men dan ook vergeefs naar de fraaiste produk- ten van Nederlandse kwekers, tot groot verdriet van de Britse tuinliefhebbers. Deze hebben dan ook een vereniging opgericht, de Flower Bulb users asso ciation, die een krachtige actie is be gonnen voor de liberalisatie van de bol- lenimport. Deze actie wordt gesteund door jonge Engelse bedrijven, die door het vergunningenstelsel geen voet aan de grond krijgen, anders dan door de zwarte handel. GEDUPEERD Deze beide groepen plus de Neder landse exporteurs voelen zich nu ern stig gedupeerd door het feit dat de han delsbesprekingen tussen Engeland en de Beneluxlanden zijn afgebroken. Het bestaande stelsel is sinds 1 januari weer met drie maanden verlengd, aan gezien Engeland zich eerst wenst te verdiepen in de problemen van de vrij handelszone. Het staat nog niet vast wanneer het overleg opnieuw wordt gevoerd, maar voor de bloembollenhandel is het dit jaar al te laat. De zwarte tulp heeft een hardnekkig leven.... DELFZIJL. De vierjarige André Wedda en de vijfjarige Klaziena Kroes zijn op het afwateringskanaal te Farn- sum door het ijs gezakt en verdronken. Zij waren achter het huis van de fa milie Wedda op het ijs aan het spelen. Het driejarig zoontje Reinier van de familie Van de Velden te Bussum is al spelende door het ijs van een vijver in de buurt van zijn woning gezakt. Toen de politie hem op de kant gebracht had bleek, dat hij al was overleden. Berkhof, eigenaresse van een bode huis aan het Roermondsplein. Ditmaal was de dader nog jonger, namelijk de vijftienjarige H. S. uit Arn hem, die de dag tevoren was ontvlucht uit het opvoedingsgesticht Valkenheide te Maarsbergen. De 56-jarige weduwe, mevrouw Berkhof, werd met een En gelse sleutel neergeslagen en zo ernstig gewond, dat zij ook in het ziekenhuis moest worden opgenomen, evenals een paar uur tevoren de vijftigjarige wedu we Banach, slachtoffer van de overval in de Kerkstraat. GEARRESTEERD De politie heeft intussen zowel de vijf tienjarige S. als de vermoedelijke twee de dader van de eerste overval, een 22- jarige jongeman, gearresteerd. De eer ste dader, een zeventienjarige Arn hemmer, was reeds eerder in verzeker de bewaring gesteld. Mevrouw Berkhof kreeg gistermiddag van S. die zij wel kende, omdat deze haar zoon vaak hielp bij het transport van benzine, het verzoek of hij even mocht telefoneren. GELDKISTJE De vrouw wees de jongen de weg naar het toestel en keerde zich vervol gens om met het doel naar haar ka mer terug te gaan. Op dit moment had de jongen gewacht. Hij greep een En gelse sleutel uit een gereedschapskist, die toevallig in de buurt stond en sloeg de vrouw daarmee met kracht op het achterhoofd. Zij liep ernstig letsel aan haar schedel op en viel bewusteloos in de gang op de grond. De jongen rende na zijn daad de huiskamer binnen, waar hij ook wel bekend was en greep een daar staand geldkistje, waarmee hij zich uit de voeten maakte. Korte tijd later vonden bezoekers van 'het bodehuis mevrouw Berkhof op de grond liggen. Zij waarschuwden de po litie en lieten de vrouw naar het zie kenhuis brengen. Enkele ogenblikken la ter reeds kon de politie de dader in zijn ouderlijk huis arresteren. In het geldkistje lagen slechts enkele gul dens. Een paar uur tevoren had de 'vrouw een bedrag van 1500, dat er ook in had gelegen elders gebracht. NIET TOEREKENINGSVATBAAR De wel zeer jeugdige dader wordt al gemeen als niet geheel toerekenings vatbaar beschouwd. Hij is al eens on der de zorg van een Arnhems opvoe dingsinstituut gesteld geweest, daarna is hij een tijdje in Valkenheide opge borgen. waar hij zich ernstig schijnt te hebben misdragen. Een week geleden was hij wederom daarheen gebracht, doch hij wist na enkele dagen verblijf al te ontvluchten, waarna hij onmiddel lijk naar Arnhem is gegaan en de aan slag heeft gepleegd. Eigen nieuwsdienst BRAZZAVILLE. Grote afdelin gen van het inheemse leger en politie- versterkingen stroomden gisteravond Brazzaville binnen, de hoofdstad van de Franse Congo. Dit geschiedde na een nieuwe dag van ongeregeldheden, waarbij 25 mensen wer den gedood, allen negers. In totaal hebben al 54 mensen het leven verloren in de drie dagen dat de. onlusten in Brazza ville nu al duren. Er zijn honderden gewonden geteld. De toestand wordt met het uur slechter, zei woensdagavond een functionaris van de politie. INTERNE STRIJD Voor alle openbare gebouwen van de stad en op strategische punten staan thans militairen en politiemannen op wacht. Men is op alles voorbereid in deze stad waar het op het ogenblik drukkend heet is. De ongeregeldheden zijn het gevolg van een interne strijd tussen twee politieke partijen, die hun leden gerecruteerd heb ben uit twee, elkaar vijandig gezinde stammmen. Nóg hebben de strijdenden zich niet vergrepen aan levens en eigendommen van de blanken. Maar uit deze onlusten kan van alles voortkomen. In de inheemse wijken van Brazaville zijn op vele plaatsen barricades opgewor pen. Vele hutten gingen in vlammen op. Tientallen mensen zijn gearresteerd, onder wie drie parlementsleden van de oppositiepartij. Deze drie zijn later op de dag weer vrijgelaten. Ondanks het grote gevaar van de toe stand is het een schilderachtig gezicht de rivalen tegenover elkaar te zien: de Bala- li's, aanhangers van „abbé" Fulbert Joeloe, de premier van de Congo, met witte banden om het hoofd en hun vijan den, de Mbotsji's. Deze ladtsten steunen de leider van de oppositie, Jacques Opan- gault. Zijn aanhangers hebben boom bladeren in het haar gevlochten ten teken van de staat van oorlog waarin zij zich hebben verklaard. Premier Joeloe is leider van de Afri kaanse democratische beweging, die thans het parlement van de Franse Congo be heerst. De oppositie wordt gevormd door Opangaults Congolese volkspartij, onder deel vormend van de Afrikaanse-socialis tische beweging. Deze boycot het parle ment en eist het houden van algemene verkiezingen. NEW YORK (UPI) Henry Krumb, een schatrijke directeur van een mijn- bouwmaatschappij, heeft de Columbia- universiteit bijna zes miljoen dollar, ongeveer de helft van zijn vermogen, nagelaten uit dankbaarheid. Zijn wedu we krijgt het vruchtgebruik van de an dere helft. Die valt na haar dood de Co lumbia-universlteit ook toe. DEN HAAG Het Italiaanse lid van het Europese parlement Troisi heeft de raad van ministers van de Euromarkt en de Europese commissie gevraagd om een hernieuwd onderzoek naar de ver hoging door Benelux van het accijns op ingevoerde wijn tot èen zodanig peil, dat de verlaging van de douanerechten per 1 januari er praktisch ongedaan door is gemaakt. De uitvoer van Italiaanse wijn wordt er. ernstig door geschaad, aldus de heer Troisi. REEUWIJK Op de ver keerde helft van de rijksweg UtrechtDen Haag, pal tegen de verkeersstroom in, zich aan niets en niemand storend, reed gisteren een automobilist met grote vaart in de richting Den Haag. De dolle rit heeft hij met de dood bekocht. Vele anderen zijn gewond en het verkeer is geruime tijd ge stagneerd geweest. De man had te veel gedronken. In een dikke mist, het zicht was nau welijks twintig meter, reed de be schonken 45-jarige vertegenwoordiger in lederwaren F. J. K. uit Utrecht van Den Haag naar Utrecht. Een automobi list, die- zijn slingerend rijden had op gemerkt slaagde erin hem onder Woerden tot stoppen te dwingen. Hij nam hem zijn contactsleuteltje af, maar liet zich door de dronkeman om praten en gaf het weer terug. TERUG K. kon zo zijn wagen opnieuw star ten. Hij keerde en reed op de zelfde autobaan, de linker dus, terug in de richting Den Haag. Bij Waarder kwam hij in botsing met een volkswagen. Drie mensen werden hierbij ernstig ge wond. K. suisde na de aanrijding onverstoord door. Tegenliggers konden hem ternau wernood ontwijken door snel in de weg berm te schieten. Vier auto's werden geramd, waarvan er een over de kop sloeg. Niemand liep letsel op. De inmid dels gealarmeerde Wegenwacht en leden van de motorpolitie (samen 25 man) zetten een achtervolging in. Hoe wel zij honderd km per uur in de dikke mist reden, konden zij K. niet inhalen. Over zes kilometer ging die wilde rit. GEDOOD Toen botste de vertegenwoordiger met een doffe klap en veel glasgerinkel tegen een busje met negen schilders di^ uit Voorburg kwamen en op weg waren naar hun huis in De Bilt. K. liet het leven. De bestuurder van het busje, de 25-jarige G. J. van Vulpen, werd levensgevaarlijk gewond. Twee andere inzittenden kregen eveneens ernstig letsel. De overigen werden allen met gebroken benen, snijwonden en kneu zingen naar het ziekenhuis gebracht. Vier ambulancewagens waren daarvoor nodig. RAVAGE Een Borgward reed nog achterop het busje en werd ernstig beschadigd. De chauffeur raakte gewond. Een tweede Borgward botste tegen de eerste. Dwars over de weg lag daar een enorme ravage. De politie stond in de dichte mist voor de vrijwel hopeloze taak het verkeer om te leiden. De stag natie duurde bijna een uur. De Bodegraafse politie meende te weten dat K. wegens dronkenschap reeds meermalen het rijbewijs was ont nomen. Hij was gehuwd en had vijf kinderen. Nieuw Frans marinevliegtuig Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Fokker zal waarschijnlijk worden betrokken bij de bouw van een nieuw Frans marinevliegtuig, dat bedoeld is voor de bestrijding van onderzee boten. De Navo heeft, enige tijd geleden een wedstrijd uitgeschreven onder de Europese vliegtuigbouwers voor het ontwerpen van een dergelijke machine, die de Lockheed Neptune zou moeten vervangen. Zowel Fokker als Aviolan- da zonden ontwerpen in. De keus is echter gevallen op een Frans ontwerp van Bréguet. Dit toestel zou nu in produktie gaan bij vijf Europese vliegtuigfabrieken, waaronder Fokker. Van het nieuwe vliegtuig is alleen bekend, dat het -is uitgerust met twee .turboprops" straalmotoren, die propellers aandrij ven van het type Rolls-Royce Ty- ne. Volgens sommige berichten is het een vliegboot. De kans is groot, dat het toestel ook door Nederland zal worden aange kocht om de Lockheed Neptunes van de marine te vervangen. van handschoen Eigen nieuwsdienst BEILEN. De afgebeten duim van een handschoen en een vaag signalement zijn twee aanranders, die zondagavond in Beilen een vrouw lastig vielen, nood lottig geworden. In hun woonplaats Wes- terbork zijn zij gearresteerd. Het slachtoffer, mejuffrouw C. uit Wijster, was met de trein van half elf 's avonds in Beilen aangekomen. Met de fiets ging zij op weg naar haar wo ning. Ter hoogte van het gehucht Hol- the werd zij door twee onbekende man nen, die met dezelfde trein waren aan gekomen en haar per bromfiets hadden gevolgd, van de fiets getrokken. Het meisje leverde een zwaar gevecht met de aanvallers, van wie er een haar belette te gillen door zijn hand op haar mond te houden. Toen zij meenden dat er hulp voor hun slachtoffer it aantocht was (wat achteraf niet het geval bleek te zijn) sloegen de aanranders op de vlucht. Dank zij de duim van de handschoen van een van de daders, die de politie later op de plek van de worsteling - -nd, en het vage signalement, dat mejuf frouw C. kon geven, konden de mannen worden gepakt. Zij hebben een volle dige bekentenis afgelegd. OPPOSITIELEIDER EVATT: CANBERRA (UPI). Wij aanvaar den het standpunt niet dat, indien Ne derland er zich bij neerlegt Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen, de hele kwestie is opgelost, al dus verklaarde Herbert Evatt, leider van de. (socialistische) oppositie in Australië gisteren op een persconferen tie. Onze partij wil dat, in geval Neder land het bestuur over westelijk Nieuw- Guinea zou opgeven, het bestuur over het gehele eiland aan Australië wordt toevertrouwd in het belang van de zelf beschikking van de inheemse bevolking. Australië moet zich verzetten tegen el ke poging van Indonesië om de Neder landse regering op westelijk Nieuw- Guinea te verdringen, aldus Evatt. Rechts de auto van K., links het busje waarin de schilders zaten. BRUSSEL (U.P.I.) Onder luid gejoel van de socialistische opposi tie is gisteravond in de Belgische kamer van afgevaardigden (Tweede Kamer) het debat over de steen- koolcrisis- geschorst. Het pandemo nium was zó hevig dat kamervoor zitter Kronacker, na veel vruchte loos gehamer en geroep, niet heter wist te doen dan op de ontruimings bei te drukken. Aanleiding tot deze wilde tonelen was de interpellatie van een commu nist, twee socialisten en een lid van de christelijke volkspartij over het re geringsbeleid. Na een stormachtig debat van ruim drie uur verklaarde de liberale minis ter van economische zaken, Jaques van der Schueren, dat de regering „onderzoekt" of het mogelijk is de mijnwerkers die door de sanering werkeloos dreigen te worden, elders te plaatsen. Vooral de socialisten waren hiermee met tevreden en lieten dit op luid ruchtige wijze merken. Noch de minister, noch de voorzitter kon zich verder verstaanbaar maken, beledigingen en scheldwoorden vlogen door de Kamer, en ook de publieke tribune deed luidkeels mee. Een mijn werker schreeuwde de minister toe: „Jij vergiftigt de lucht in de Borinage!" Wit van woede griste deze daarop zijn papieren bijeen en beende weg. Onder stormachtig gejoel werden de tribunes daarop ontruimd. De tienjarige boerenzoon B. L. Gepken uit Bargërcompascuum is gistermiddag door een zware vrachtwagen doodgere den. De jongen was van school op weg naar huis en liep van achter een boeren wagen zond'er uit te kijken de straat op. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur; Zwakke in de noordelijke pro vincies tijdelijk matige, weste lijke wind met veel bewolking, mist en motregen. Elders hier en daar opklaringen. Dezelfde tempe raturen als giste ren of iets hogere. MIESJE: Ik woon gelukkig in „elders". 20 FEBRUARI: zon op 7.47, zon onder 18.02; maan op 15.04, maan onder 5.39.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1