NEDERLAND LAAT ZICH NIET D UPEREN Door de invoer van goedkope kolen Minister Zijlstradesnoods verscherping invoerregiem Opheldering gevraagd over uitlating van ambassadeur van Weeroog rond de aarde Premier Menderes na ongeluk nog in leven Baird weet van niets Onlusten in Franse Congo SLECHTS RODE STEUN VOOR DE SOCIALISTISCHE OPPOSITIE Malta terug onder voogdij Bontjas voor Macmillan VLIEGTUIG VERONGELUKTE Conferentie uitgesteld De Bilt: rustig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND TEDDY SCHOLTEN met „Een beetje-; NAAR CANNES BELGIË ZAL INVOER NIET EENZIJDIG BEPERKEN Zie verder pag. 5 NEDERLAND IS BOOS Defensiebeleid goedgekeurd Stemmenwinst voor deV.V.D.enK.V.P. Regering ongerust over zuivelexport van de V.S. Werner (katholiek) formateur Dulles mag zolang hij kan minister LAATSTE NIEUWS ven Politieke partijen genummerd Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24' tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, i4e jaarg. No. 1533 Woensdag 18 februari 1959 an onze Haagse redactie DEN HAAG. De Nederlandse regering zal niet aarzelen de dreigende stroom van goedkope Amerikaanse kolen te keren. Dit zou moeten gebeuren door een verscherping van bet invoerregiem, die eventueel onmiddellijk kan ingaan. Het ziet er echter naar uit dat deze maatregel niet lang meer op zich zal laten wachten. Uit de verklaring die de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, gistermiddag in de Eerste Kamer over het kolen- probleem heeft afgelegd, blijkt duidelijk dat Nederland niet de dupe wil worden van maatregelen die onze buren, België en Duits land, nemen om hun kolencrisis te verlichten. Deze maatregelen mogen onze situatie niet verscherpen, aldus de minister. De door Duitsland afgeleide kolenstroom houden wij scherp onder controle. Wij zullen dan wel moeilijkheden krijgen met de Amerikaanse importeurs, maar in dat geval treft ons geen blaam. J_JET NEDERLANDSE beleid in hel Eigen nieuwsdienst BRUSSEL Terwijl in Den Haag minister Zijlstra met de Eerste Kamer over de kolenerisfs debatteerde, kwamen in Brussel de Belgische regering en de Hoge autoriteit van de Europese gemeen schap voor kolen en staal o.m. het volgende overeen: 1de Belgische regering zal niet eenzijdig de invoer van steen kool uit Nederland en Duits land beperken; 2 de Hoge autoriteit behoudt zich haar standpunt nog voor wat betreft het nogmaals met klem door de Belgische regering gedane verzoek tot afkondiging van de toestand van „duidelijke crisis", op grond waarvan voor de gehele K.S.G. invoer- en produktiequota zouden moeten worden vastgesteld; 3 een sanering van verschillen de Belgische kolenbekkens, voornamelijk die in de Bori- nage, is noodzakelijk. De Hoge autoriteit kan de raad van ministers van de gemeenschap onmogelijk voorstellen wat de Borinage aan gaat subsidies te geven voor een grotere hoeveelheid dan 2,1 mil joen ton kolen; 4 in voortdurend gemeenschap pelijk overleg zullen de Bel gische regering en de Hoge autoriteit het tempo van de slui ting van de mijnen, de betaling van de wachtgelden en de maat regelen voor tewerkstelling in andere bedrijven bepalen. Na voorlezing van een des betreffend communiqué heeft de Belgische minister van economi sche zaken, Van der Schueren, gistermiddag nog verklaard dat hij tevreden was over het resultaat van de met de Hoge autoriteit ge houden conferentie. Het antwoord op het dringende verzoek om af kondiging van de toestand van „duidelijke crisis" verwachtte hij „op korte termijn" van de Hoge autoriteit te zullen ontvangen, naar hij hoopte nog vóór 2 maart als de raad van ministers weer in Lu xemburg vergadert. Te oordelen naar uitlatingen die gisterochtend de heer D. P. Spie renburg, vice-voorzitter van de Hoge autoriteit, in Den Haag deed, lijken de kansen dat de wens van België alsnog in vervulling zal gaan. niet denkbeeldig. Daar zei de heer Spierenburg nl. dat de situa tie dat men blijft trachten de problemen uitsluitend door maat regelen op het gebied van de in voer meester te worden en tege lijkertijd de produktie op het zelf de peil handhaaft, niet wel houd baar is Hij wees er daarbij nog op dat de Hoge autoriteit dan ook steeds de mogelijkheid tot af kondiging van de crisistoestand heeft open gehouden. Zou de Hoge autoriteit inderdaad tot deze afkondiging overgaan, dan heeft de raad van ministers de maatregel niet bij eenstemmigheid, maar slechts bij gekwalificeerde meerderheid goed te keuren. Het is bekend dat Nederland tegen is. Minister Zijlstra zei gis teren nog in de Eerste Kamer dat hij bezorgd tegen een opgelegde produktiebeperking zou aankijken. kolenprobieem is gebaseerd op het aanvaarden van een bepaalde verhouding Amerikaanse kolenK.S.G.-kolen. In dien deze verhouding dreigt te worden verstoord zal ons land het aantal import- vergunningen voor Amerikaanse kolen verminderen. Dit is een eenvoudige manipulatie, waardoor een ontoelaatbare bedreiging van onze kolenmarkt wordt voorkomen. De Nederlandse markt wordt, aldus minister Zijlstra, op het ogenblik be dreigd door drie soorten kolen: 1 de goedkope Amerikaanse kolen, die door het Duitse invoerrecht van 20 DM per ton niet meer door de Bondsrepubliek zullen kunnen worden afgenomen; 2 de Amerikaanse kolen, die door afkoop van de zgn. lange termijn contracten tussen Duitse en Ame rikaanse handelaars met gebruik van de afkoopsom in prijs ver laagd worden; tj de Westduitse industriekolen, die op_ grond van het K.S.G.-vërdrag in prijs gekoppeld worden (alig- nering) aan de lage Amerikaanse kolenprijs. GEEN BEWIJZEN Een Nederlandse maatregel zóu zich richten tegen de eerste twee groepen. Dat de derde groep in dit drama ook een rol meespeelt, is nog niet bewezen. Mi nister Zijlstra deelde mee dat een voor lopig onderzoek van de Hoge Autoriteit van de K.S.G. geen bewijzen van een Westduitse aligneringspolitiek aan het licht heeft gebracht. Mocht het voortgezette onderzoek deze Bolitiek bewijzen, dan kan ons land uitsland slechts verzoeken deze over matige uitvoer te verminderen. Alle directe maatregelen zouden een flagrante verdragssehending betekenen, want zij zouden neerkomen op een sluiting van de zgn. intra-grenzen. Alleen de Hoge autoriteit kan in een dergelijk geval maatregelen nemen en dan nog slechts als zij heeft vastgesteld dat alignering op dumpingprijzen in strijd met het verdrag is geschied. Een maat regel tegen deze Duitse praktijken is op het ogenblik wel in overweging. Enthousiast wordt Teddy Scholten gelukgewenst met bloemen en omhel zingen door Dlck Schallies, de com ponist van Een beetje, en Willy van Hemert, de tekstschrijver (r). BRAZZAVILLE (U.P.I.) Zeven inheemsen zijn gedood bij opstootjes in de omgeving van Brazzaville, de hoofdstad van de Franse Congo. Er vie len 35 gewonden. Hoewel Brazzaville aan de oever van de Kongorivier, vlak tegenover Leo- poldstad. ligt, blijkt uit de eerste be richten niet dat deze onlusten een na tionalistische achtergrond hebben. In de Belgische Congo was dat bij de ern stige ongeregeldheden van vorige maand wèl het geval. De gebeurtenissen van gisteren wor den beschouwd als een resultaat van de tegenstellingen tussen de Uddia, de partij van premier Joeloe, en de Congo lese Volkspartij, een afdeling van de Afrikaanse Socialistische Beweging. Frans Equatoriaal Afrika heeft de laatste jaren grote stappen gedaan op de weg naar zelfstandigheid; sinds kort is de Franse Congo een onafhankelijke republiek in de Franse gemeenschap. De ongeregeldheden zouden vooral ge zien moeten worden als 'n demonstratie tegen premier Joeloe zelf. Hij is een ge wezen geestelijke die uit de kerk moest treden nadat hij zijn Franse secretares se gehuwd had. Hij is een van de lei dende figuren van Frans Afrika, maar zijn tegenstanders verwijten hem te grote zelfstandigheid. Eigen nieuwsdienst Teddy Scholten gaat naar Cannes om Nederland op het Eurovisie Songfestival te ver tegenwoordigen. Zij veroverde de begeerde reis met het liedje Een beetje, waarvan Dick Schallies de muziek compo neerde en Willy van Hemert de tekst schreef. Ook John de Mol had Een beetje gezongen, maar de vo calistenjury oordeelde, dat de voordracht van Teddy Scholten beter was geweest. Vreugde was er in de studio naöa. de uitslag bekend was gemaakt. Dick Schallies en Willy van Hemert schonken de verrukte Teddy Scholten bloe men en omhelsden haar, het or kest speelde, toen bekend werd gemaakt dat Dick Schallies de componist van het winnende liedje was, enthousiast Lang zal hij leven en Schallies zelf speelde half staande, half zit tende de hulde mee. Het was de ontspanning na een benauwend enerverende avond, die voor de zangeressen en zangers een hoogtepunt be reikte, toen Greetje Kauffeld om tien voor half tien het laat ste liedje Op het plein had ge zongen. Twee maal acht lied jes hadden toen vierhonderd duizend Nederlandse huiska mers bereikt in een uur tijds. Een uur dat voor de vocalisten was omgevlogen. Direct na afloop kwamen de eerste telefoontjes uit aile de len van ons land binnen met het totaal aantal punten, dat iedere jury aan de liedjes had toege kend. De vocalisten die met siga retten, een drankje, gelach, of volledig stilzwijgen in de kleed kamers de zenuwen de baas trachtten te blijven, voelden de seconden kruipen. Seconden die tergend langzaam tot minuten werden. Vorige jaren, toen de kijkers per briefkaart het lied van him keuze hadden bekend gemaakt, waren de zangers en zangeres sen voor deze kwelling gespaard gebleven. Maar dit jaar had het festival trouwens al van meet af aan ïnhet teken van de spanning gestaan. Het begon met de inzending van liefst 125 liedjes, die Dolf van der Linden en zijn advi seurs de nodige hoofdbrekens bezorgden, want het peii was hoger dan vorige jaren. Daarna de keuze van de vocalisten, die ook niet van een leien dakje ging, het tweemaal uitbrengen van de liedjes met verschillende begeleiding en de nieuwe wijze van jurering, waarbij dertien jury's werden ingeschakeld: twaalf om het liedje aan te wijzen, dat bekroond werd, een jury om te oordelen welke zangeres het liedje in Cannes zou brengen. Het waren allemaal' experi menten, die meer van de zenu wen vergden dan vele mensen zouden kunnen verdragen, maar zenuwen en televisie behoren bij elkaar, zeker op een avond als deze. AMSTERDAM. Meer dan een der de deel van het Ned'erlandse publiek verwacht stemmenwinst voor de V.V.D. bij de komende algemene verkiezingen van 12 maart, athans voor zover dat blijkt uit een onderzoek van het Neder lands instituut voor de publieke opinie. Van de mannen verwachtte 41 pet. van <fe ondervraagden stemmenwinst voor de V V D van de vrouwen 31 pet. totaal 36 pet Voorts verwachtte 29 procent van de ondervraagden (mannen 32 pet., vrouwen 26 pct.i stemmenwinst voor de K.V P.: 15 pet (15 pet en 14 pet.) voorzag winst voor de P v.d A. Slechts tien procent van de ondervraag den d'acht dat andere partijen stemmen winst zullen halen: voor de C.H.U vier procent, voor de Pacifistisch Socialisti sche partij drie procent, voor de A.R.P. twee procent en voor de communisten één procent. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Nederlandse am bassadeur te Washington, dr. Van Roijen, heeft opdracht gejeregen onver wijld opheldering aan de Amerikaanse regering te vragen over de uitlatingen van James C. Baird. De heer Baird is directeur van de Amerikaanse internationale hulpver lening in Djakarta en woont daar al drie jaar. Hij heeft zich tegenover het Amerikaanse persbureau Associated Press bijzonder laatdunkend uitgelaten over het vroegere Nederlandse bewind in Indonesië, dat hij „volkomen steriel" noemde. Door het in bezit nemen van de Ne derlandse ondernemingen is Indonesië van een grote psychologische last bevrijd, zo meende de heer Baird, die tevens aankondigde dat het land zou kunnen rekenen op steun en vertrouwen van de zijde van Amerika. Dr. Van Roijen heeft in de eerste plaats de opdracht om uit te vinden wat de heer Baird precies heeft gezegd en ten tweede of hij die gewraakte 'uitlatingen ais officieel zegsman van de Amerikaanse missie in Indonesië heeft gedaan. Tot deze gegevens bekend zijn, onthoudt het ministerie van bui tenlandse zaken zich van verder com mentaar. In regeringskringen heerst echter grote verontwaardiging over hetgeen de Amerikaan zou hebben gezegd. Nog nooit is door een officiële zegsman het vroegere Nederlandse beleid in Indonesië dermate door de modder ge sleurd zo zegt men. Nederland voelt dergelijke aantijgingen, juist °P dit ogenblik, als een steek in de rug. De regering bereidt zich voor op een harde strijd tegen de nationalisatie van Nederlandse bedrijven door Indonesië en de verkoop van produkten van die ondernemingen op buitenlandse mark ten. Nu komt de heer Baird vertellen dat deze nationalisaties voor Indonesië „onvermijdelijk waren om het land zijn volledige onafhankelijkheid en vrij heid te geven". De heer Baird praat echter niet over vergoeding aan de wettige eigenaars. Schaart Amerika zich soms achter de Indonesische wandaden, die door Nederland „volkenrechtelijk onaan vaardbaar" zijn verklaard, zo vraagt men zich in Den Haag bezorgd af. DEN HAAG. De Nederlandse re gering zal voortgaan de Amerikaanse j regering van haar ongerustheid te doen blijken over de exportprijzen voor de Amerikaanse zuiveloverschotten. Minister Staf zegt dat ais minister van landbouw a.i. in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Egas of die prijzen de Nederlandse zuivelexport zouden kunnen schaden, Amerika heeft onlangs tegen bezwaren van o.a. Ne derland in de exportprijs van boter en magere-melkpoeder verlaagd en die van kaas verhoogd. Die maatregel, aldus minister Staf, wekt bij de Nederlandse regering ern stige bezorgdheid, temeer omdat het re cente herstel van de zuivelmarkt dreigt te worden doorkruist. Bovendien ver groot de verhoging van de exportprijs van Amerikaanse kaas de twijfel over de noodzaak tot handhaving van de be staande en ondanks herhaalde pro testen gehandhaafde contingentering van kaasinvoer in de Verenigde Staten. De regering, aldus minister Staf, zai alles in het werk stellen om de belan gen van Nederland als traditionele ex porteur van zuivelprodukten veilig te stellen. Van onze parlementaire redacteur. DEN HAAG Het defensiebeleid van minister ir. C. Staf heeft giste ren de goedkeuring van de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer verworven. Alleen de communisten lieten aantekenen dat zij tegen wa ren. De socialisten onthielden hun steun niet aan de begrotingen van oorlog en marine, hoewel zij een fikse nederlaag leden bij hun stre ven om de modernisering van de beide kruisers tegen te houden. MARINE Op de begroting' van marine was een post van anderhalf miljoen uit getrokken voor de eerste voorberei dingen om de kruisers te voorzien van geleide projectielen ter vervanging van een deel van het zware geschut. Daarmee zal in totaal veertig miljoen gulden zijn gemoeid, te spreiden over de komende vier jaar. Tegen deze post ging het socialis tische bezwaar, neergelegd in een amendement van mr. J. Schouwenaar, de maritieme specialist van- de frac tie van de Partij van de Arbeid. De fractieleider van de K.V.P., prof, mr. C. P. M. Romme, vroeg nadrukkelijk LONDEN (Reuter) Het Lager huis heeft zijn goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel van de regering, de grondwet van Malta in te trek ken en het eiland onder bestuur van de goeverneur te plaatsen. Het wetsvoorstel voorziet ook in een door de Britse regering te benoemen be stuursraad die de goeverneur moet bij staan. Het voornemen van de regering, het bestuur over Malta zelf weer in han den te nemen is het gevolg van het mislukken van onderhandelingen tussen Maltese politici en de minister van ko loniën, Alan Lennox-Boyd, over politie ke moeilijkheden die in april rezen na het aftreden van de socialistische premier van Malta, Dom Mintoff. hoofdelijke stemming, hoewel de so cialisten blijkbaar wel genoegen had den willen nemen met een stemming bij zitten en opstaan. Het bleek dat alleen de communisten steun verleen de aan het amendement, dat werd verworpen met 73 tegen 52 stemmen. OORLOG De socialisten Schurer, Franssen en Koopman spraken zich ook weer met de steun van communisten uit tegen een begrotingspost van oorlog, waarbij geld wordt uitgetrokken voor de oefening van vliegers in'het afwerpen van atoombommen. Zo had de afgevaardigde Schurer het althans voorgesteld, hoewel minister Staf hem erop had gewezen dat allerlei andere posten ook betrekking hebben op voorbereiding tot de nucleaire oorlog voering. Het ging hier dus om een principiële uitspraak. Het desbetreffende artikel, werd met 117 tegen 8 stemmen aangenomen. Eigen nieuwsdienst CAPE CANAVERAL Sinds gisteravond draait de eerste Ame rikaanse meteorologische kunst maan in een baan rond de aarde: een bolvormige satelliet van bijna tien kilo met een doorsnee van 54 centimeter. De waarnemingen die de uiterst gevoelige instrumenten van de kunstmaan verrichten op een hoogte die varieert van 320 tot 2500 kilometer van het aardopper vlak, zijn van hei grootste belang voor het beter Ieren begrijpen van het weer over de gehele wereld. Hierdoor hoopt men heter toe gerust te worden voor het opstellen van weersverwachtingen. Er waren tot nu toe, vooral boven ver af gelegen delen van de grote oceanen nog te veel gebieden die men niet kon bestrijken bij het verrichten van meteorologische waarnemin gen. In Amerika noemt men de nieu- de satelliet dan ook al Weer-oog; officieel heet de kunstmaan Van guard n. Zie verder pagina 3. Regeringscrisis in Luxemburg LUXEMBURG (Reuter) Groother togin Charlotte heeft de vroegere minis ter van defensie, Pierre Werner, opge dragen een nieuwe regering te vormen. Werner is lid van de katholieke partij die bij de onlangs gehouden algemene verkiezingen vijf zetels verloor aan de liberalen. In het afgetreden kabinet werkten de katholieken samen met de socialisten. BELFAST (AP) De premier van Noord-Ierland, lord Brooke Borough, heeft zijn Britse ambtgenoot, Harold Macmillan, een bontjas aangeboden voor diens reis naar Moskou. Macmillan heef het aanbod aange nomen. Lord Brooke heeft de bontjas al per vliegtuig verstuurd. Bij het uitstappen uit een auto is gisteren in Jutphaas een driejarig meis je onder één der achterwielen geraakt. Het meisje W. Harder was op slag dood. Van onze correspondent LONDEN De conferentie over Cyprus is voor onbepaal de tijd onderbroken: bij de' lan ding op Gatwick is het vlieg tuig van de Turkse premier Menderes gisteren verongelukt. Er waren twaalf doden en acht gewonden; Menderes- is er be trekkelijk heelhuids afgeko men, maar heeft shock en wordt in een ziekenhuis ver pleegd, waar zijn collega Mac millan en Karamanlis hem gis teravond hebben opgezocht. Ook moet de Turkse premier een paar gekneusde ribben hebben. Als oorzaak voor het ongeluk wordt voorlopig' gedacht aan een defecte hoogtemeter. Daardoor zijn al meer vliegtuigen van het type Viscount ver ongelukt. Een feit is in elk geval dat het toestel veel te laag binnenkwam, door enige boomkruinen vloog, vleu gels en staart verloor en even later met een totaal ingedrukte neus tot stilstand kwam in een bosje. Er deed zich een explosie voor maar tot een brand kwam het niet. De Turkse ambassadeur Birgi ging onmiddellijk de ziekenhuizen langs, waar de gewonden waren opgenomen. Snel begaf hij zich naar het zieken huis van East Grinstead, waar de ste wardess, mej. Yelkovan zwaargewond was binnengebracht. Men vreesde voor haar leven. Ook de heer Turkmen, een adviseur, bevond zieh daar. Men acht het een mirakel dat Men deres en vier anderen uit het wrak te voorschijn konden komen. Zij waren degenen, die geheel achteraan zaten. Margareth Bailey, een voormali-g ver pleegster vertelde: „Ik zag drie mannen uit het kreupelhout tevoorschijn komen. Zij zaten onder de olie. De eerste bleek de premier te zijn. Onmiddellijk ging mijn man met een bijl op weg om de beknelden te helpen. Ik gaf de premier eerste hulp. Hij was erg ontdaan. Ik legde hem op mijn divan, gaf hem dekens en kruiken, thee en cognac. Zijn secretaris was er beter aan toe. Hij belde meteen de ambassade en de Britse regering op. De derde man bad lelijke snijwonden aan zijn rechter Na afloop van de eerste zitting toonde Seltvyn Lloyd zich optimistisch, maar er kwamen ernstige punten van wrij ving aan het licht tussen de Britse delegatie en Makarios, op wiens uit nodiging een groep communistische Cyprioten als waarnemend adviseurs naar Lónden zijn gekomen. Onder druk Het is duidelijk dat Makarios, die zich eerst geheel voor de overeenkomst van Zürich toonde, zwaar onder druk is komen te staan van zijn raadslieden uit Cyprus. Hoewei de meningsverschillen over de details niet mogen worden onder schat, zijn de drie ministeriële dele gaties hoopvol en men verwacht dat de aanwezigheid van Menderes en Ka ramanlis Makarios ertoe zal brengen toegevelijker te zijn. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Centraal stembureau heeft gisteren de kandidatenlijsten voor de verkiezingen van de Tweede Kamer als volgt génummerd 1. Partij van de arbeid (P.v.d.A,); 2. Ka tholieke volkspartij (K.V.P.); 3. Anti-revolu tionaire partij (A.R.); 4. Partij voor vrijheid en democratie (V.V.D.5. Christelijk-Histo- rische unie C.H.U.6. Lijst Wagenaar (Brug-groep); 7. Staatkundig gereformeerde partij (S.G.P.); 8. Communistische partij Ne derland (C.P.N.); 9. Boerenpartij en partij voor landbouw en middenstand (Boeren en P.L.M.); 10. Gereformeerd politiek verbond! (G.P.V.); 11, Pacifistisch socialistische par tij (P.S.P.); 12. Positief christelijk nationale unie (P.C.N.U.). De partijen 1, 2, 3. 4, 5. 7. 8. 10 en 11 hebben in alle kieskringen lijsten ingediend. Lijst 6 is niet ingediend in de kieskringen Tilburg, 's-Hertogenbosch en Middelburg. Lijst 9 is een. verbonden lijst van de Boe renpartij met de Partij voor landbouw en middenstand. De Boerenpartij komt niet uit in de kieskringen 's-Hertogenbosch, Tilburg, Den Helder, Leeuwarden en Maastricht. De Partij voor iandbouw en middenstand heeft alleen in de kieskring 's-Hertogenbosch een lijst ingediend. Lijst 12, de Positief christelijk nationale unie (naam is niet geregistreerd) heeft in de kieskringen Amsterdam en Utrecht een lijst Ingediend. Deze lijsten zijn niet verbonden. WASHINGTON (A.P., Reuter) Jöhn Foster Dulles kan minister van buitenlandse zaken blijven zolang hij zich daartoe in staat acht. Dit heeft president Eisenhower gis teren laten weten. Hij voegde hier aan toe dat als Dulles zich niet sterk ge noeg voelt, hij dit de president zal ver tellen. Dulles mag dan zelf een op volger voorstellen. Intussen hebben zowel de republi keinse als de democratische partij ver klaard dat zij ermee akkoord gaan dat Dulles aanblijft zolang hij zélf denkt dit te kunnen. Ingewijden zijn van mening dat de ziekte van Dulles weliswaar geen ver andering in de Amerikaanse buiten landse politiek zal brengen, maar dat de uitvoering van die politiek wel degelijk veranderen zal. Team Ten eerste beschouwt men het „team" van het ministerie als het sterkste sinds Eisenhower president werd. Behalve Dulles' plaatsvervanger, Christian Herter, spelen nu een grote rol: 1 Douglas Dillon, die de economische leiding heeft, doch een steeds groter rol in de politiek speelt, Loy Henderson, een diplomaat met ernte ervarine en DJAKARTA (Ü.P.I-) James Baird, de directeur van de I.C.A. voor Indo nesië, van wie gemeld is dat hij de overneming van Nederlandse onder nemingen in Indonesië een volkomen j rechtvaardige zaak achtte, heeft giste ren ontkend deze verklaring te hebben afgelegd. „Ik weet van niets. Ik begrijp er niets van. Ik ontken categorisch een dergelijke verklaring te hebben af gelegd," zei Baird. Livingsion Merchant, deskundige op het gebied van Europese zaken (hij vergezelde Dulles op diens recente reis naar Londen, Parijs en Bonn). BONN (Reuter) Het vroegere En gelse fregat Flamingo krijgt zaterdag toch de naam Graf Spee. Westduitsland kocht de Flamingo het vorige jaar van Engeland. De bondsregering heeft naar aanlei ding van Engelse reacties laten weten dat de naam Graf Spee niet in ver band behoeft te worden gebracht met het keizerrijk van voor de eerste we reldoorlog of met de nazitijd. Het schip is alleen maar genoemd naar een bekwame marineofficier, aldus de officiële motivering, niet naar het vestzakslagschip dat in 1939 in de Rio Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Op vele plaatsen mist of laag hangende bewol king met tempe ratuur om het vriespunt. Midden op de dag echter ook opklarings- gebieden met ma ximumtemperatu ren van 5 tot 10 graden. Weinig wind. MIES JE: „Een beetje" was beter. io FEBRUARIzon op 7.50, zon onder ïo.oo, maan op 14.01, maan onder 4.56. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind C. in mm Helsinki zw. bew. WNW 4 o Stockh. geh. bew. ZW 6 o Oslo zw. bew. O 8 0 o Kopenh. mist w 4 Aberdeen half bew. wzw 4 9 Londen mist stil 3 o A'dam geh. bew. W 4 0 Brussel mist O 0 o Luxemb. onbew. NO 9 o Parijs onbew. NNO 12 1) Bordeaux onbew. O 15 o Nice onbew. stil 15 0 Berlijn regen WNW 3 0.1 Frankf. zw. bew. NO 7 o München zw. bew. ZO 5 o Garm. P. geh. bew. stil 6 o Zürich half bew. NO 8 o Genève onbew. NNO 8 o Locarno half bew. WNW 12 3 o Wenen half bew. NW n Innsbr. geh. bew. ZO 8 o Rome onbew. NNO 15 o Ajaccio onbew. NO 14 o Madrid onbew. stil 14 0 0 Mallorca onbew. O 16 Algiers onbew. NO 16

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1