t Zanddorp krijgt verbinding met de Griffioenwijk Jeugd ige musici traden op in Middelburg Ontmoetingen Sun balm m Oosterlands .dorpshuis" nu dichtgespijkerde bouwval Onze muren en het kruis van Christus Petsie Pelle Pingo Aambeien? HEMOTABS RAAD MIDDELBURG WAS WEINIG SPRAAKZAAM Interessante suggestie van de lieer Hoek met betrekking tot gevaarlijk kruispunt Chr. federatiedagen te Wageningen Restaureren of afbreken ZAALHANDBALCOMPETITIE Hellas had weinig moeite met hekkesluiter Walcheren Hans van de Sande won piano-wedstrijd Zendingspreclikant voor Afrika Ylasbedrijf in moeilijkheden Schietconcours Scholierenveldloop AV '56 te Goes in één nacht Uw handen gaaf en zacht Ijs wedstrijden te Sirjansland Dinsdag 17 februari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Advertentie DRAGERS VAN EEN KUNSTGEBIT Wonneer de vorm van het mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient IJ de tandarts te raadplegen. Van onze Middelburgse redacteur MIDDLBURG. De gemeenteraad van Middelburg heeft zich gis termiddag met zevenmijlslaarzen door een overigens niet lijvige agenda begeven. Slechts enkele punten vermochten de tongen van de geacht afgevaardigden los te weken. Daar was allereerst de vaststelling van de kampeerverordening, waarover iedereen het eens was. De heer P. H. Geers Arb.kon zelfs een juichkreet niet ondedrukken. die dan in het bijzonder gold het initiatief van de Middelburgse IJsclub om van het ijsclubterrein des zomers een kampeerterrein te maken. Zijn ode aan het voorstel einigde in een vraag: kan er een behoorlijke weg naar het ter rein worden aangelegd? Wethouder A. J. Kaland antwoordde de in het voorstel geen bevredigende oplos heer Geers, dat er geen weg zal worden aangelegd, maar dat het in de bedoeling ligt een pad te maken dat zal lopen van 't Zand achter 't Zanddorp om naar de Griffioen. Vermoedelijk zal de aanleg in GSW-verband worden uitgevoerd. Wan neer de besprekingen vlot verlopen kan op korte termijn met dit werk een aan vang worden gemaakt. De voorzitter voeg de hieraan nog toe, dat men dit jaar de zaak eens wil aanzien en zo nodig het volgend jaar verbeteringen aanbrengen. Daarna ging de raad met het voorstel ak koord. Iets uitvoeriger gingen de afgevaardig den in op het voorstel tot elektrificatie onrendabele gebieden. Het socialistische raadslid vroeg zich af of de belangheb benden wel prijs zouden stellen op een dergelijke uiting van de beschaving. Hij informeerde verder op hoeveel aanslui tingen de gemeente kan rekenen. De heer M. Wattel (A.R.) wilde weten wanneer b. en w. met de elektrificatie denken te kunen beginnen. En de heer B. A. Hesse- link (VVD) stelde de vraag welke belang hebbenden belangstellenden waren en wie van hen daadwerkelijk aangesloten wil zijn. Wethouder Westerhout merkte naar aanleiding van de vragen op, dat er bij de belanghebbenden veel animo bestaat, niet alleen uit particuliere overwegin gen, maar ook uit overwegingen van bedrijfsvoering. Hij zei nog niet precies een inzicht te hebben van het aantal ingezetenenen, dat werkelijk tot aan sluiting wil overgaan, maar geloofde niet dat er velen zouden achterblijven. De elektrificatie is ook belangrijk met het oog op de toekomstige ontwikkelin gen, aldus de bewindsman. De laatste voorbereidingen worden thans in over leg met de herverkavelingsautoriteiten getroffen. Zodra op alle punten over eenstemming is bereikt zal met de aan leg worden begonnen. De heer Wester hout verwachtte dat dit nog deze zomer zou kunnen gebeuren. De voorzitter wees er nog op, dat het voor de betrokkenen de laatste kans is om op deze voordelige wijze aangesloten te kunen worden, waarna de raad zyn fiat aan het voorstel verleende. Bij de behandeling van het voorstel tot verbetering van het kruispunt Poelendae- lewegNieuweVlissingseweg kwam de heer J. S. Hoek (AR) met een interessante suggestie. Naar zijn mening waren de oorzaken van de gevaarlijke situatie op het kruispunt de verkeerde ligging van de brug (voor wat het autoverkeer betreft) en de ventweg (voor wat het langzame verkeer>aangaatVi'De heer Hoek vond dat Advertentie neem .dit tabletje en U stilt de pijn. sing voor de wielrijders en de voetgan gers was gevonden. Hij was van oordeel, dat het gevaar voor de» honderden fietsers nog was ver groot door het onlangs tot voorrangsweg verklaren van de Nieuwe Vlissingseweg. De destijds genomen maatregel om de fietsers te dwingen vijftig meter voor de overgang af te stappen en ze daarbij de vrijheid te laren vlak voor het kruispunt weer op te stappen, heeft het gevaar praktisch niet verminderd. Wel leverde de maatregel volgens spreker veel bekeu ringen op. De heer Hoek gaf toe dat het moeilijk was een juiste oplossing te vinden. Zijns inziens zou deze alleen verkregen kunnen worden indien de ventweg wordt doorge trokken tot aan de Langevielebuitenbrug, waar de noodzakelijke oversteek veel minder gevaarlijk is. Door het aanbren gen van een damwand in de vest met verbreding van de Vlissingsesingel met enkele meters zal naar spreker meende de doortrekking van de Ventweg een feit kunen worden. De oprit van de Lange- vielebrug zou dan ook evenals bij de Poelendaelebrug afgerond kunnen wor den. Ongetwijfeld een kostbare oplossing, aldus spreker, maar als er toch gekozen moet worden, waarom dan nu niet? Als subsidiaire oplossing stelde het a.r.- raadslid een verplichte oversteekplaats voor wielrijders voor tegenover de Piet- Heinstraat naar een aan te leggen rijwiel pad op de berm langs de watergang. In dit verband zei de heer Hoek dat een klein eindje vóór de oversteekplaats de voorrangsweg zou moeten worden beëin digd en flikkerlichten moeten worden geplaatst. Wethouder Kaland verklaarde dat het grote plan ruimte laat voor allerlei sug gesties, die opbouwend werken. Hij was de heer Hoek dan ook zeer dankbaar. Spreker zei dat met betrekking tot het langzame verkeer inderdaad geen bevre digende oplossing was gevonden. Mis schien ligt een mogelijkheid, aldus spre ker in de beschermende oversteekplaats op de Vlissingsesingel te bestemmen tot verplichte oversteekplaats voor wielrij- j ders, en een verplichte oversteek te ma- i ken vlak voor het kruispunt. De raad verleende zijn goedkeuring aan j het voorstel. TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen var» hef tandvlees Alleen de tandarts Ts ïn staat het gebit weer passend te maken. Tracht dit niet zelf te doen met stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aan tasten. Indien U zich niet onmiddellijk tot de tandarts kunt V/enden, is het raadzaa/ii voorlopig DEN TO FIX te gebruiken, een aangenaam alkalisch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX wordt geheel verwijderd door het schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de plaut. Hef vormt een zacht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en lachen ols met natuurlijke tanden. Dus geen angst meet voor verschuiven» loszitten e. d., doch wel een gevoel van «kerheid dank zij DENTOFIX. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. WAGENINGEN. De Nederlandse Christen Studenten-vereniging en de Vrijzinnig Christelijke Studentenband hebben gedurende het afgelopen week einde de jaarlijkse federatiedagen te Wageningen gehouden. Een driehon derdtal studenten verzamelde zich za terdagmiddag in de aula van de land bouwhogeschool om zich te bezinnen op de plaats van de leek in de kerk, De rector-magnificus van de land bouwhogeschool, professor, ir. W. de Jong, ging in zijn welkomstwoord na der in op de verhouding mens-landbouw en legde er de nadruk op. dat de men selijke kant van de landbouw te Wage ningen allerminst wordt verwaarloosd; in Wageningen is de enige landbouw hogeschool in Europa, die leerstoelen heeft in de sociologie. De Amerikaan Keith R. Bridston, staflid van de Wereldraad van Kerken, sprak vervolgens over „The task of the layman in the church". De heer Bridston hield een pleidooi voor grotere deelneming van de leken aan het kerkelijke en buitenkerkelijke leven. Wij moeten niet alleen naast el kaar zitten op hemelse plaatsen in de kerk, maar vooral ook naast elkaar staan op niet-hemelse plaatsen daarbui ten, aldus de Amerikaanse geestelijke. Zondags sprak dr. J. M. van Veen, directeur van „Kerk en Wereld" te Driebergen, over het onderwerp ,,De academicus in het werk van de kerken in Nederland". Dr. Van Veen oefende kritiek uit op de houding van een groot deel van de protestantse academici, wel ke er mede oorzaak van is, dat de kerk als volkskerk zover is afgebroken en, zoals wel eens wordt gezegd, aan ver deling, vergelding en verveling ten prooi zou zijn. In de schouwburg Junus'hoff voerden christen-studenten onder leiding van T C. de Bordes, die ook de hoofdrol ver tolkte. ,,Genesius" op van Henri Ghéon die dit lekenspel -ontleende aan de le gende van Genesius, de patroon van de toneelspelers. Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotaba is een volkomen nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing: ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrük voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur 1.47. Bij Apothekers en Drogisten. Biezelinge Oranjever. in oprichting BIEZELINGE. Onder voorzitter schap van de heer Johs. van Liere kwam het Oranjecomité met de afge vaardigden van de buurtverenigingen in vergadering bijeen. Op deze vergadering is besloten het be staande comité met de afgevaardigden der buurtverenigingen te ontbinden. Er is nu een comité gevormd dat tot doel heeft te komen tot de oprichting van een Oranjevereniging. De inwoners der gemeente zullen hiertoe op korte termijn worden opgeroepen ter vergadering. Het comité, stelde zich reeds voor ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van de Koningin een feest te organise ren. Van een onzer verslaggevers OOSTERLAND. Als een rotte ap pel in een schaal fris fruit, prijkt het oude zgn. Dorpshuis van Oosterland in het centrum van de gemeente. Een on bewoond, verwaarloosd geval, met scheuren en gaten in de muren. Ooster land wil er graag van verlost worden, maar daarover moet de Ambachtsheer beslissen want hij is de eigenaar. De oude Oosterlanders zijn er zo langzamerhand al mee verzoend, dat er in het hart van het dorp een vervallen gebouw staat, dat steeds meer naar de toestand van krot en bouwval toegaat. Jongere dorpelingen noemen het een schandaal, dat er niets tegen de ver kommering van het oude Dorpshuis i wordt gedaan en om dan maar vast met de afbraak te beginnen heeft de op groeiende jeugd dezer dagen zonder par don de ruiten kapotgesmeten. „Een van tweeën", aldus de belhamels, „restau reren of slopen." Hoewel men uiteraard dit vandalisme I afkeurt vertolken de kwajongens daar- i mee wel de gedachten van de andere Oosterlanders; Restaureren of slopen. planken dicht te spijkeren. Een trieste en troosteloze aanblik; een aanfluiting voor het frisse dorp. Voorlopig en dat zal nog wel ja ren duren zal het Dorpshuis wel in dezelfde desolate toestand blijven be staan. Tenzij er eensklaps goedkope tij den -mochten aanbreken of tenzij de be trokkenen tijdig tot het inzicht komen, dat er heter op deze plaats geen ge bouw kan staan dan een verwaarloosd en weinig fraai geval, dat bovendien historisch van geen betekenis is en ook niet op de lijst van Monumentenzorg is geplaatst. Ballet der Lage Landen naar Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM. Ook in dit sei- zoen zal het Ballet der Lage Landen on der leiding van Mascha ter Weeme en Frits Basart in Bergen op Zoom een openbare voorstelling geven, waarvoor ook deze keer het gemeentebestuur fi nanciële steun zal verlenen. De voorstelling zal plaats vinden op donderdag 19 februari a.s. in het Luxor Theater te Bergen op Zoofn. Van onze zaalhandbalmedewerker MIDDELBURG. - Naarmate de zaal handbalcompetitie naar een einde loopt, neemt ook de spanning af. Nu Walche ren van Hellas heeft verloren staat het nog vaster op de onderste plaats en het is nu wel zeker, dat Walcheren zal de graderen. Hellas had de overwinning voornamelijk te danken aan het hogere Zo°denkt ook de gemeente erover, maartempo en beter samenspel. Beide kee- houdt zich er liever buiten, omdat hetjpers waren in uitstekende vorm. een zaak is van de Ambachtsheer, ba ron Schimmelpenninck van der Oye, een invloedrijk man in deze contreien met vele bezittingen. „Restauratie of verbouwing kost momenteel teveel geld", zei ons desge vraagd jnr. C. J. B. dn Croo te Zierik- zee, die de belangen van de Ambachts heer op bet eiland behartigt, „maar het is ook niet de bedoeling het ge bouw te slopen." Daarom is het Dorpshuis nog wat op gesierd door de ingegooide ramen met Van eén onzer verslaggevers dergelijke wedstrijd in Middelburg werd georganiseerd. Hij was verheugd over het grote aantal deelnemers. Het bleek dat de leeftijden varieerden van tien tot veertien jaar en de lesduur van veer tien maanden tot vijf jaar. De ten gehore gebrachte muziek was zeer verschillend. Men kreeg zowel Dar- tok te horen als Haydn, Tsjaikowsky en Mozart. Met veel overgave kweten de jeugdige musici zich van hun taak. Bij wiize van herinnering aan hun optreden MIDDELBURG. Gelet op de grote animo, die er in de jaren 1953 en 1955 voor de jeugdwedstrijden in pianospel bestond, vatte de Nederlandse Bond van Piano- en Orgclhandelaren en -Fabri kanten het plan op deze wedstrijden dit jn" Middelburg mochten de kinderen een jaar te herhalen. De jeugdige muzikan- kleurenfoto van een componist mee naar ties, die nog geen vijftien jaar mogen jhuis nemen< zijn, moeten ten minste één jaar les heb ben gehad. De deelneming geschiedt gc- De winnaar werd Hans van de Sande heel kosteloos met deze restrictie, dat ujt Middelburg, die nu aan de landelijke tijdens de wedstrijd een collectebusje wedstrijd in Amsterdam zal mogen deel- i wordt neergezet. De hierin gedeponeerde nemen. Hoogstwaarschijnlijk zal deze in gelden gaan naar de tehuizen voor blin-jd,» Paasvakantie worden gehouden, de kinderen: Bartimeüs te Zeist en Sl.- Henricus te Grave. De drie eervolle vermeldingen gingen naar Anna Jacomina Kieviet uit Bors- De beoordeling ligt geheel in handen Lsele, Tineke Labruière uit Middelburgen van deskundigen. Tn Middelburg waren piet Dekker uit Vcere. dit mej. Mantz en de directeur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer H. Stam. - Bij de beoordeling werd gelet op het correct spelen van de noten, de muzikale voordracht, de techniek en de keuze van het muziekstuk, leeftijd en lesduur in aanmerking genomen. KAPELLE. Tijdens een bij een- Voor de eerste ronde toog zaterdag- komst heeft de schulddelgingscommissie j middag een twintigtal muziekantjes, be-van de Ned. Herv. Kbrk haar voorlopige geleid door vader of nioeder, uit gebeelplannen besproken. Tijdens deze bijeen- Zeeland naar restaurant Wöhler te Mid-: komst is ook een dagelijks bestuur ge-' detburg om de prestaties te tonen. kozen. Voorzitter dei commissie is de j De heer J. Quispel, organisator van dei heer C. A. Potter; secretaris de heeT wedstrijd, deelde in zijn openinswoord Joh. Leendertse cn penmngmeesteresse mee. dat het de eerste keer is dat een mevr. F. Leys-Verhaagen. - In de wedstrijd tegen Walcheren nam Hellas direkt het heft in handen. Slechts korte tijd konden de Vlissingers het raf finement en het hoge tempo van de Goe- se jongleurs weerstaan. Enkele minuten ging de strijd gelijk op, maar toen kwam de Hellas-doelpuntenmachine op volle toeren. Steenhart opende de score. Bellegrino scoorde nummer twee en met drie fraaie doelpunten maakte Steenhart er daarna 50 van. Walcheren onder nam verwoede tegenaanvallen, maar po sitief resultaat bleef achterwege. Na de hervatting bleef Hellas in de. meerderheid, maar ging slordiger spe len. waardoor Walcheren door Schouten, Tax en Mijnsbergen de achterstand ver kleinde tot 53. Een benutte zevenme- terworp van Steenhart bracht Hellas op 63. Het zag er naar uit. dat Walche ren nog iets zou kunnen inlopen, maai de Goese doelman verijdelde elke poging in die richting. Wel verkleinde Schouten de achterstand nog tot 6—4. maar daar- I na bouwde Hellas rustig een grote zege 'op. In de laatste minuten bracht De ICock met drie treffers de eindstand op 94, Tonido III speelde iets beter dan For- tuna II. Het won uiteindelijk met 85. Met de rust hadden de Goesenaren al een 52 voorsprong. De Meeuwen speel de een vriendschappelijke wedstrijd te gen ODI. Een 11 gelijkspel was het resultaat. Bij de dames won Fortuna met 2—1 van Olympus II. na met de rust <11) nog gelijk te hebben gestaan. In de dames eerste klas won Mara thon met 32 van EMM. Daar de Mid delburgers blijk gaven niet over schut ters te beschikken konden de Vlissingers uitlopen tot 20 door schoten van E. v. Elven. Uit een goede combinatie scoorde D. Houtepen-De Witte voor EMM. EMM bleef in de meerderheid, maar het be slissende schot bleef uit. De rust ging in met een 21 voorsprong voor Mara thon. In de tweede helft slaagde W. Wis- se-Adriaanse erin gelijk te makerr. Mevr. v. Vessem bracht ten slotte de eind stand op 32. De andere wedstrijd in de dames eer ste klas: Zeeland SportWalcheren ein digde in een 3—1 zege voor Zeeland Sport, dat beter zaalhandbal liet zien. Het kon takt tussen de aanval en de ver dediging was echter niet altijd even goed. Mevr. v. Gemert opende voor Zee land Sport de score, maar mevr. Tax maakte nog voor de rust gelijk. Na de rust was de keepster van Waicheren in uitstekende vorm. Ze stopte enkele ge vaarlijke schoten van S. v. d. Berg op mysterieuze wijze. Ze kon evenwel niet verhinderen, dat N. Zeilstra met een prachtige opspringbal de stand op 2—1 bracht. Walcheren zette daarna alles op alles, maar kwam niet door de potdich te verdediging van Zeeland Sport, waar bij vooral de keepster van Zeeland Sport opviel. Met een fraaie negenmeterworp maakte S. v. d. Berg er ten slotte 31 van. Uitslagen Middelburg: jongens adspi- ranten a: WalcherenEMM 44; meis jes adspiranten a: Walcheren IWalche ren II 143; meisjes adspiranten b: Walcheren IIIWalcheren IV 72; he ren 3e klas: Marathon IIIEMM II 72; heren junioren eerste klas: Olyim- pusEMM 52; dames eerste klas: Ma rathonEMM 32. Zeeland Sport—Wal cheren 31. Uitslagen Goes: jongens pupillen: ODI Tonido 01: meisjes pupillen: Tonido Olympus 60: meisjes adspiranten b: De MeeuwenOlympus II 9—0: heren junioren 2e Masse: OVUOlympus II UR ZIJN niet zo veel mensen die het stukje toneel kennen waarmee Multatuli zijn Max Havelaar begint, maar u hebt wellicht dikwijls door omstan ders de uitdrukking horen gebruiken: „Barbertje moet hangen". Deze uitspraak, hoe kernachtig ook. is fout, want Barbertje moest niet hangen, maai de man van wie werd gezegd dat hij Barbertje had doodgeslagen. Deze man had echter de oude vrouw Barbertje niet aan haar eind gebracht, maar haar integendeel goed gedaan. De rechter had echter in zijn hoofd gezet: de man moet hangen. En als aan het eind van het spel het vrouwtje zelf op het to neel komt en met haar levend lijf bewijst dat zij nog springlevend is, dan nog oordeelt de rechter dat de man moet hangen. Hoor maar: „Lothario (de vermeende misdadiger) gij hoort het rechter: Barbertje zegt dat ik een goed mens ben. Rechter: Hm... gerechtsdienaar voer die man weg. Hij moet hangen. Hij is schuldig aan eigen waan." Ik begin dit stukje met dit sterk gekleurde voor beeld om hiermede te illustreren dat wanneer ie mand zich een bepaalde mening over iets of over iemand heeft gevormd, deze mening zich in veel gevallen zo bij hem heeft vastgezet dat zelfs onom stotelijke tegenbewijzen niet helpen om hem of haar daarvan te genezen. Het vooroordeel is van meer betekenis in ons leven dan wij zelf vaak be seffen. Het komt niet alleen voor in de verhouding van mens tot mens, maar ook in de politiek en in de godsdienst. De Jood is bijv. bij veel mensen nog steeds de man die men in de gaten moet houden. Een opvatting die eens onuitsprekelijk veel ellende over dit volk heeft gebracht. Bij veel Protestanten zijn alle R.katholieken „papen" en veel R.katholie- ken weten voor de Protestanten geen ander woord dan „ketters". Deze begrippen staan voor deze mensen als palen boven water; ze zijn zo met hun leven vergroeid, dat er voor het woord mede-chris ten geen plaats is. In een gedicht van Willem Brandt, een Indische Nederlander, die in veel van zijn verzen de ver schrikkingen van de Japanse concentratiekampen heeft beschreven, komt deze regel voor: „maar wie heeft in Godsnaam die muren overal opgericht". Hier spreekt een benauwdheid uit niet alleen om de muren van zijn gevangenis, maar om al de mu ren, die in de wereld en in het leven der mensen staan opgericht. De muren van rassenhaat en stand verschil; muren in het politieke en in het kerkelij ke leven, overal muren. Er zijn mensen die zich veilig wanen achter deze muren; zij schuwen de ruimte en het licht; zij zoeken de schaduwen van de begrenzing. En als er iemand zou zijn die deze muren voor hen zou slopen dan zoudenze net zo lang zoeken tot ze nieuwe hadden gevonden, waar achter ze zich konden verbergen. Wij kennen deze muren voor hen zou slopen dan zouden ze net zo richt. Ik behoef hierover niet uit te weiden- Wij verketteren elkaar om een dogma en soms om nog minder dan een dogma. Maar weten wij wel zeker dat Christus niet eenzaam buiten onze muren staat buiten ons leven? En wij kennen de muren van het standsverschil dat de schrijver Godfried Bo- mans zo geestig maar tevens schrijnend illustreer de met zijn sprookje over de arme musicus en de rijke rentenier. Beiden bewoonden nl. hetzelfde huis. De musicus woonde onder de pannen, op een zolder kamertje en de rentenier bewoonde zes ruime ka mers. Elke dag kwamen ze elkaar tegen. En de enige conversatie die zij voerden was: „Zo!" van de kant des renteniers en het „goedemorgen, mijn heer!" van de musicus. En toch. innerlijk voelden zij beiden de neiging groeien om eens nader tot elkaar te komen. Maar de musicus durfde niet en de rijke wilde met. Op een avond lag de rentenier naar de zolder te staren. Wat is het toch merk waardig dacht hij. Ik wil de man wezenlijk graag spreken en het gaat maar niet. Wat is het toch? En de musicus stond voor het dakraam van zijn zolder en zuchtte: Mijn God. hier sta ik nu, een zaam. Nu woon ik twee jaar met die mijnheer van beneden die toch mijn broeder is. En het enige dat wij zeggen is: „Zo" en „goede morgen". Geef mij dan o onzichtbare God achter de sterren, morgen op de trap de moed om mijn broeder op aarde een hand te geven en geeft hem de liefde die aan te nemen door de zes kamers heen. Amen. Toen de kennismaking op het punt stond een feit te wor den, heeft Bomans onder dit sprookje gezet:afge broken. Hij durfde blijkbaar niet verder te gaan. De muren waren hem te stevig. Willem Brandt eindigde zijn vers anders: Dan gaan wij met pikhouwelen over heel de wereld heen en slopen wij alle muren Dan staat Christus niet meer zo alleen. Maar voorlopig staat Christus nog alleen en wij laten Hem voorlopig ook nog maar alleen staan, omdat de muren rondom ons meer dierbaar zijn dan Christus, naar wie wij ons durven noemen. Wij leven in de lijdensweken. Dit is ook een kruis dat Christus gedragen heeft en nog dagelijks draagt. 's-GRAVENHAGE. Te Aalten is ds. W. A. Bijlefeld, bevestigd als zen dingspredikant. Hij zal de eerste predi kant zijn, die in Afrika zal werken voor de Hervormde zending. Bevestiger was ds. P. J. Mackaay. In zijn preek zeide ds. Bijlefeld, dat de kruistochten, en de verovering van Afrika en Azië hebben geleid tot heil loze ontmoeting van Christenen en Is lamieten. De koloniale periode bedoel de naar hij zeide, ook een vernedering van de Islamieten te zijn. De praeses van de classisvergadering ds. J. Streefland, wees er op dat de samenkomst een historische gebeurte nis was. „In de geschiedenis van de zending gaan deuren dicht, maar ande re gaan open", zo zei hij. DORDRECHT Aan de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Dordrecht en omgeving een adres gezonden,' waarin ge pleit wordt voor een hogere sub sidiëring van het vlasserijbedrijf, dat tengevolge van de Russische dumpingspolitiek op de Engelse markt in een uiterst moeilijke positie is komen te verkeren. Voor de oogst van 1958 werd een te gemoetkoming verleend in de vorm van verwerkingsbonnen ter waarde van 160 per 'ha. Het Landbouwschap heeft zich uitgesproken voor een subsidie, dat tweemaal zo hoog ligt. Hoewel de Kamer zich niet wal uitspreken over de vraag, of een subsidie als voorge steld is gerechtvaardigd, vraagt zij toch het subsidie zodanig te stellen, dat al thans met België gelijkheid in concur rentievoorwaarden bestaat en ander zijds het verschil tussen kost- en markt prijs voor een redelijk werkend bedrijf wordt gecompenseerd. De Russische dumping verstoort nu eens deze, dan weer gene markt. Het ware, aldus besluit de Kamer haar adres aan de minister, te overwegen tn West Europees verband maatrege len tegen deze praktijken te. beramen, waardoor stelselmatige verstoring voor komen, althans bemoeilijkt zou kunnen worden. Colijnsplaat „Chr. nat. school" COLIJNSPLAAT De algemene leden vergadering der Chr. Nat. Schoolvereni ging stond onder voorzitterschap van de heer J. M. Contant. Het verslag van het hoofd der school getuigde van een goed schooljaar. De aftredende bestuursleden Ds. F. J. Veldman en J. B. van Gilst, wer den herkozen. Het hoofd der school, de heer W. Bulthuis, hield een causerie over: „Rondblik in ons onderwijs." Bij de rond vraag werd naar voren gebracht of het niet wenselijk is over te gaan tot het op richten van een oudercommissie. Deze vraag zal op de te houden ouderavond 26 febr. a.i. worden voorgelegd. Van onze sportredactie GOES. Op zaterdag 21 maart a.s. hoopt de atletiekvereniging AV '56 te Goes een scholierenveldloop te organise ren, voor welk evenement alleen leerlin gen van Goese onderwijsinstellingen een uitnodiging zullen ontvangen. De deelnemers worden ondergebracht in twee categorieën, te weten categorie a (jongens geboren in de periode 1 jan. 1940 tot en met 31 dec. 1943), categorie b (jongens geboren in de periode 1 jan. 1944 tot en met 31 dec. 1946). De gymna stiekleraren Goedee en Hensbergen heb ben hun medewerking toegezegd. De deelnemers zijn geen inschrijfgeld ver schuldigd. Advertentie ROWNTREE N V AMSTERDAM Medicinal, handcr.mt In de kerk van de Geret. Gemeente te Borssele werd een zangavond gehouden, die werd geopend door Ds. Heerschap. Deelgenomen werd door koren uit Bors sele, en Krabbendijke en door het kin derkoor uit Borssele. 321; meisjes adspiranten b: ODIMa rathon 42: heren junioren 2e klasse: VolhardingHellas II 1412; heren 3e klas: Tonido IIIFortuna II 85; da mes 4e klas: Fortuna—Olympus 1121; heren 2e klas: FortunaOlympus 5—2; heren le klas: HellasWalcheren 94. KAFELDE."' De hanclboögsoclëteit „Willem Teil" te Kapelle organiseerde een prijsschieting op de liggende wip. waaraan werd deelgenomen door 34 schutters van twaalf sociëteiten. De uitslagen waren als volgt: Hoofdvogel: A. de Jonge. „Soranus", Heinkenszand; le zijvogel: J. de Jonge, idem; 2e zijvogel: D. Gijs. „A.D.L.M.". Kwadendamme; Hoofdkallen 1: I. van Wingen, „Zorgvlied", Ellewoutsdijk; Mevr. Van Loo, „Doel naar Hoger". Wol- faartsdijk: Onderhallen 1- B. Rijk „Con cordia". 's-Heerenhoek; 2. J. Rijk, „A.D. L.M.", Kwadendamme; Kleppen: 1 A. de Jonge, „Soranus", Heinkenszand; 2 C Raas. „Willem Teil", Ovezande: 3. A de JongeRijk. Ovezande. Kapelle Schulddelgirigscomniissie KAPELLE. In verband met de res tauratieplannen van de Ned. Herv. Kerk en het feit dat er op de kerk nog een oude schuld rust, is een schulddelgings- commissie gevormd, die zal trachten door middel van enkele acties het beno digde geld bij elkaar te brengen. In deze schuldelgingscommissie heb ben zitting de dames mevr. S. C. de Dreu-Vermaire] mevr. F. Leys-Verhaa gen, mevr. A. Sinke-Baas en de heren A. Ganseman Pzn., D. de Jonge, G. D. v. d. Kuyl, Joh. Leendertse, J. A. Min naar en C. A. Potter. Drukke tijd voor mannen koor Zang en Vriendschap KAPELLE. Het mannenkoor Zang en Vriendschap dat onder leiding staat van de heer J. Kousemaker te Goes en een goede naam heeft, staat een druk ke tijd te wachten. Allereerst zal dit koor in samenwerking met de Herv. Kerkkoren van Krabbendijke en Rilland op 14 maart a.s. een concert geven in Antwerpen voor de Protestantse groep aldaar. Verder zal dit koor binnenkort (de juiste datum is nog niet bekend) samen met het plattelandsvrouwenkoor van Goes en van Kapelle in de Ned. Herv Kerk te Goes een zangdienst 's Heer Abtskerke Jaarvergadering „De Poel" 's-HEER ABTSKERKE De korfbal- vereniging „De Poel" kwam in jaarver gadering in het verenigingsgebouw Irene bijeen.. De voorzitter der vereniging, de heer J. J. Braam, sprak een openingswoord, waarna de secretaresse en de penning meester gelegenheid kregen voor het uit brengen van hun jaarverslag. Geconstateerd moest worden dat het aantal leden onder de dames sterk terug loopt. De vereniging had over. 1958 een gering batig saldo in kas. Besproken werden voorts de komende competitiewedstrijden. Besloten werd met twee twaalftallen deel te nemen, n.l. het le twaalftal en de junioren. SIRJANSLAND. De ijsclub „De Wil genpias" organiseerde wedstrijden op de schaats. De prijzen werden als volgt ge wonnen: Schoolkinderen met blokjes rapen: le Ina op 't Hof, 2e Tonny Kraak, 3e Anne van der Graaf. Hardrijden meisjes: le Adrie Kraak, 2e Jannie Struik; 3e Adri de Jonge, 4e Betsy van Felius. Hardrijden jongens: le Jan Heule, 2e Robert Onderdonck, 3e Dirk Flugt, 4e Leen Kraak. Hardrijden heren: le T. J. Tanis, Nieu- werkerk, 2e Tonny Beije, Oosterland; 3e J. Capelle te Bruinisse. Hardrijden heren 1020 jaar: le Jan v. Natte te Dreischor. 2e Chris Klink, Sir jansland, 3e Jan Olvee, Sirjansland. Schoonrijden paren: le v. Zweden- mevr. Beye. Oosterland, 2e Drijgers-mej. H. Hanse. N'kerk-Sirjansland; de heer en mevr. de Korte-Slager, Bruinisse; 4. Tony Beije-mej. Corrie Klink, Sirjansland. Kunstrijden paren: le de heer v. Zwe- den-mevr. Beije, Oosterland, 2e de heer en mevr. de Korte-Slager, Bruinisse; de heer Drijgers-mej. J. Dalebout, Nieuwer- kerk. De jury bestond uit de heren: P. Krepel te Bruinisse, M. Zeyler te Oosterland en :J. v. d. Zande te Nieuwerkerk. verzorgen: welke zal worden uitgezonden door del NCRV. Deze zangdienst zal staan onder. Kerkelijke hulp in Waarde leiding van de zanger Kees Deenik. Tenslotte zal het mannenkoor begin april verschillende nummers zingen wel ke op grammofoonplaten opgenomen zul len worden. Deze platen zijn ten behoe ve van de evangelisatie in Zweden. ZOU.TELANDE. De Voetbalvereni ging „De Meeuwen" te Zoutelande vier de zaterdagavond in „Middendorp" het tienjarig bestaan. Na opening door voor zitter Jde Visser, werd een gevarieerd programma afgewerkt, dat ..Luctor et emergo" uit Zoutelande en ..De Zand korrels" uit Middelburg verzorgden. Jl WAARDE. In verband met restau ratiewerkzaamheden in de Hervormde Kerk te Waarde, waarbij ook de stook - installatie is betrokken, worden de dien sten van de Hervormde gemeente enkele zondagen achtereen gehouden in het kerkgebouw van de Gereformeerde Ge meente om 9 en 2 uur. Scliulddelgingscommissie De vrolijke «vonturen van en THOLEN Diploma Veilig Verkeer THOLEN. Het bestuur van de af deling Tholen van de Vereniging voor Veilig Verkeer heeft een verkeerscursus j georganiseerd voor ouderen, j Vorige week zijn de examens afgeno men. Zeventien personen behaalden hel diploma. De heer P. Roggeband behaalde het maximum aantal punten- 56 32-7) Mag ik u mijn zoons voor stellen? Ze hebben zich verkleed als zeemeermannen, dan kunnen ze jullie beter nat gooien. We moesten eigenlijk een beetje champagne nemen, maar dat hebben we hier niet. Dan zullen we maar zeepsop gebruiken, dat kan ook wel. Nou, zullen we dan maar? Zeg, Petsie, ik zou zo graag iet aardigs zeggen, maar mijn mond zit helemaal vol met zeep, probeer jij het eens. MIDDELBURG BURGERLIJKE STAND Geboren: Sonja, d.v. J. Koppejan en W. Sorul.it. Carovme M. L.. d. v A v d J™. 3 C. Lagenbeek. Nanda L d v. C. Trimp en J Holwerda Paulina J Mahumurij en F Mual. Marga- retha 1. A., d. v. R. c B. Roegiers en M. J, Vroon. Margaretha. d v. J v Bel- zen en N. Quist, Josef F, L. z. v. 3. A J Manusama en s Schililait Alida. d v. j 7 Veldhuijsen en Salijah Ondertrouwd: F v. Oosten. 23 j. en J. J3gt, 20 j. Overleden: L. A wisse. 60 j geh. m. L. Louws. L. Back, 66 geh. in. E. M Eetezoone. L Boone. 59 j. geh m P.Cii- vat. P Beekman. 16 mild. z. v D, Beek man en L. E. Slof. w. E Corné. 86 i wedn. v. p. Maljaars. P, H. le Kolste. <3 j., gen. m. A. S. Bosman. G. v. d. Broe- ke, 74 j„ geh. m. J. Spruijt. J. Wil- lemse. 76 j.. wed. v. J. G M. Bliek, G. •T P. Vermeulen. 82 j„ wed. v. D. L» Br» jeere.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4