Vier Westelijke nota's: geen KRACHTIGE TAAL ZON NODIG TEGEN PLAAG Conferentie van over de Duitsers vlucht uit West-Berlijn NAAR MOSKOU ministers met Duitsers Mijnwerkers rukten op naar gevangenis M' Prinses lioudt van tapijten, niet van Sjah FATALE VAL NA ZEGE OP BERGTOP RECLAME-TV VOOR ALLE FRANSEN Arnhem wil uitbreiden Nieuw type raket LIMBURGSE M LUIDEN DE NOODKLOK „Overneming" wordt onderzocht INDONESIË WIL HONDERD he Bilt: mist VLIEGTUIGEN VAN AMERIKA PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND D" W" STAKING IN BORINAGE DREIGT OVER TE SLAAN NAAR REST VAN BELGIË MACHT IN EIGEN HANDEN DULLES WAS HALF UURTJE OP Zie verder pag'. 5 Autobus in Noorwegen stort in afgrond G.S.regering moet ingrijpen Tweehonderdvijftigste BRITSE PLANTAGES PRINS BËRNHARD GENEZEN Kwestie Nw.-Guinea in Australisch parlement Binnenkort verschijnt Biesbosehrapport Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefrèd. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel._ 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 1 0,56 per week, 11,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1 1, 14e Jaarg. No. 1532 Dinsdag 17 februari 1959 Van onze weerkundige medewerker 1ST behoort in Neder land niet tot de zeld zame en evenmin tot de prettige verschijn selen. De mist die eind januari en nu de laatste dagen opnieuw over ons land is gekomen, is zeer zeldzaam en bijzonder onaange naam bovendien. De zeldzaamheid zit zowel in de dichtheid als in de hardnekkig heid waarmede de mist zich weet te handhaven. Bijna is het dezelf de manier waarop zo'n hardnek kige mist ontstaat: een gebied van hogedruk komt in onze buurt, de hemel klaart op en de wind gaat liggen, twee voorwaarden die gunstig zijn voor een snelle afkoeling van de onderste laag van de atmosfeer. Als dan ook de lucht nog vol doende waterdamp bevat zodat deze damp bij afkoeling gedeel telijk in druppeltjes waaruit de mist bestaat kan overgaan, dan zijn wij gekomen waar wij op het ogenblik zijn: in de mist. De afkoeling komt alleen 's avonds en 's nachts: deze is het gevolg van het kouder worden van het aardoppervlak dat dan door uitstraling veel van zijn warmte verliest en dat er vervol gens voor zorgt dat ook de onder ste daaraan grenzende laag van de atmosfeer kouder wordt. In de hoge niveaus is het dan vaak warmer dan aan de grond. Twee middelen |AT IS nu het nare van het geval: koude lucht is soortelijk zwaarder dan warme, zodat de koude laag er niet over denkt zich te laten verdrijven door de warme lucht van de hoge niveaus. Betekent dit nu dat wij ten eeuwigen dage zullen moeten wachten eer wy de mist zien ver trekken? Gelukkig moet het antwoord ontkennend luiden, de natuur heeft twee middeltjes om ons van de mist te verlossen. Als de zon nestralen krachtiger worden kan de koude onderste laag, die vaak niet dikker is dan enkele honder den meters (gistermiddag was boven De Bilt de temperatuur op 700 meter hoogte 8 graden tegen slechts -f 1 graad aan de grond) goed worden verwarmd waarmede de mist verdwijnt. Dit middel werkt zomers vTijwel altijd, vandaar dat wij dan niet zulke mistige dagen kennen als wjj nu hebben. Én ander middel is: de wind flink laten toenemen, door een de pressie op ons af te sturen, die dan eens als weldoenster moet fungeren. Dan worden de verschil lende lagen van de atmosfeer flink door elkaar geroerd, het geen tot gevolg heeft dat de mist- druppeltjes zich over een dikkere laag verspreiden waardoor hun aantal per eenheid van volume lucht kleiner wordt, met andere woorden de mist trekt op. Afkoeling Hc OE IS DE situatie op het ogenblik? De laag koude lucht is soms maar heel dun, soms zelfs zo dun dat de heuvels van Zuid-Limburg en van de Ardennen er bijna doorheenste- ken. De zon wordt krachtiger en maakt op zulke plaatsen de mees te kans door deze wolken en mist- velden heen te komen; zondag scheen op het hoog gelegen vlieg veld van Zuid-Limburg dan ook enige tijd de zon en werd het 9 graden, maandag is er bij zonne schijn zelfs 11 graden gemeten en in Eindhoven 10 graden. In De Bilt, waar men nu al elf dagen lang niets van de zon heeft gezien, was echter slechts 1 graad de hoogste temperatuur. By de afkoeling van 's avonds en 's nachts slaat de hemel echter weer dicht en dus moet de vol gende dag het spelletje opnieuw beginnenals het begint. De koude lucht behoeft immers maar iets dikker te worden of er be hoeven in de hogere niveaus maar wat wolken te passeren, waardoor de zon minder krachtig kan schij nen. waardoor er niets gebeurt en de mist blijft waar hij was. T roost BEHOEVEN maar op de barometer te kijken om te constateren dat het weer zich onder de hoede van een gebied van hogedruk bevindt. Gis teren wees de barometer in De Bilt zelfs een zo hoge stand aan als in tenminste 110 jaren nog niet eerder in februari was voor gekomen. De depressies kunnen dus nauwelijks iets doen, wij moe ten het nu echt van de zon heb ben die in deze maand nog niet tot veel in staat is en alleen maar voor plaatseüike opklaringen kan zorgen die nooit zijn te voorspel len. Al kost het dan wel eens moeite elkaar te zien bij dit mis tige weer. IVTiosje is altijd zicht baar (een blik in de krant is vol doende) en met deze grote troost willen wij ons relaas over een somber onderwerp besluiten. Van onze correspondent I LONDEN In krachtige taal, 'vervat in vier nota's van gelijke strekking, heeft het Westen maandag de Sowjetunie gezegd jwaar het op staat: Het wil een vier mogend- hedenconferentie van ministers van buitenlandse zaken over Duitsland, waar voor het eerst ook Duitsers aan moeten deel nemen, zij het ais adviseurs. Er zal over het gehele Duitse vraagstuk gesproken moeten wor den en niet over Berlijn alleen. De nota's waar dit in staat, af komstig van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duits- land, werden gisteren in Moskou aan geboden door de ambassadeurs van de vier landen. Zij vormden het ant woord op het Russische voorstel om een conferentie van 28 landen bijeen te roepen voor het opstellen van een vredesverdrag met Duitsland. Gevaar Zoals reeds gedaan was na het bekend worden van de Russische plannen met Berlijn, wordt in de vier nota's opnieuw met veel nadruk gezegd, dat de weste lijke mogendheden zich niet uit West- Berlijn zullen laten verdrijven, als ge volg van het Russische voornemen om Oost-Berlijn over te dragen aan Oost- Duitsland. Het gevaar voor de wereldvrede, aldus de Amerikaanse nota, dat het Russische plan met zich meebrengt, is duidelijk. De westelijke mogendheden hebben geen andere keus dan opnieuw te verklaren, dat zij zich het recht voorbehouden met alle geëigende middelen hun verbindin gen met hun sectoren van Berlijn in stand te houden. Het Westen heeft nu gesproken. In bondige, vooral duidelijke taal. Nu komt het er in de eerste plaats op aan er door middel van de politieke kanalen achtèr te komen of de Russen bereid zijn om te onderhandelen. In Londen en Washington beschouwt men eind april of begin mei als het beste tijdstip om met de Russen te gaan praten. Als meest ge schikte plaatsen worden Wenen en Ge- nève genoemd. Warschau of Praag, zoals de Russen hebben voorgesteld worden onaanvaardbaar genoemd. Wanneer een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken succes op levert zou daar later dit jaar een top conferentie uit kunnen voortkomen, hoopt men in de westelijke hoofdsteden voor zichtig. Voorwaarde daartoe is dat de vier ministers de kloof tussen de opvattingen van Oost en West over Duitsland in be langrijke mate kunnen overbruggen. Tot dusver heeft niets er op gewezen dat Russen bereid zijn op een westelijk tegen voorstel in te gaan. De Russen schijnei er met name op uit om de verdeling var Duitsland zoveel mogelijk te bestendigen. De westelijke landen eisen wezenlijke vorderingen in de richting van her eniging. T egemoetkoming Nimmer tevoren hebben de westelijke Grote Drie voorgesteld vertegenwoordi gers van beide delen van Duitsland aan een conferentie met de Russen te laten deelnemen. Dat zij thans bereid zijn te luisteren, ook naar vertegenwoordigers van het Oostduitse regiem, betekent een niet onbelangrijke tegemoetkoming aan het Russische standpunt. De aanwezigheid van de twee soorten Duitsers zou wel eens kunnen leiden tot rechtstreeks politiek contact tussen hen. Iets wat de Russen altijd hebben gepro pageerd als de beste oplossing voor het Duitse vraagstuk. Van onze speciale verslaggever BERGEN Wanneer er voor het einde van deze week geen bevredigende oplossing wordt gevonden voor de moeilijkheden bij de mijnen in de Borinage dreigt e-j in alle Belgische mijnge- bieden ook in de Kempen een algemene staking. De stakers uit de Borinage zullen dan een „mars naar Brussel" houden om de regering, zoals zij zeggen, te dwingen aan hun eisen tegemoet te komen. Gistermiddag heeft zich een vrij ernstig incident voorgedaan toen een grote groep stakers ongeveer vijfhonderd man naar de gevangenis te Bergen oprukte om te proheren zeventien gearresteerde heethoofden te be vrijden. Met traangas en waterstralen werden zij uiteengejaagd en boven dien ^draaiden tien van hen zelf de gevangenis in. Woedend over de mis lukking van hun toeleg wierpen tientallen stakers zich daarop op een auto van de Rijkswacht. Hoewel er een gendarm inzat, keerden zij de wagen op de kop. De man kon opgedeerd ontkomen. In de Borinage hebben de stakers gisteren geheel de macht in handen ge nomen. Het stakingsparool is overal prompt opgevolgd en het werk lag overal geheel stil. Administratief en technisch personeel verklaarde zich solidair en in alle mijnbedrijven, ook in die welke niet op de „dodenlijst" voorkomen, rustte het werk. Duizenden hebben er, soms vrijwillig, soms gedwongen, een vrije dag aan te danken gehad. In de gehele mijnstreek waren alle kantoren, winkels en cafés gesloten en in Bergen, waar de oproep tot sluiting niet erg grif werd uitgevoerd, trokken drommen stakers door de straten om op forse wijze tot sluiting te manen. POLITIE KWAM NIET WASHINGTON (Reuter) John Foster Dulles zal enige tijd nodig hebben om na zijn operatie van vorige vrijdag op krachten te komen. Pas daarna, vermoedelijk tegen het einde van deze week, zal een begin met de bestraling worden gemaakt. Gisteravond werd als enige nieuws over zijn toestand bekend gemaakt dat hij een half uurtje op was geweest. Er is geen reden tot bezorgdheid, hartslag, temperatuur en bloeddruk zijn normaal en de zieke toont zich opgewekt. Dulles heeft in het ziekenhuis reeds een bespreking gehad met zijn plaats vervanger. Christian Herter. doch be halve enkele familieleden ontving hij verder geen bezoek. Het Witte Huis heeft ontkend dat er reeds nu sprake van is de conferentie der westelijke ministers van buitenlandse zaken, die half maart in Parijs gehou den zou worden, naar Washington te verplaatsen. ROME (UPI). „Ik trouw alleen met de man van wie ik houd, en omdat ik niet van de Sj'ah van Perzië houd trouw ik niet met hem, ook niet als hij dat zou willen." Dit heeft prinses Maria Gabriella, de 19-jarige dochter van ex-koning Umber- to van Italië, in een vraaggesprek me degedeeld. Het in Rome verschijnende dagblad II Messagero heeft deze open hartige uitlating van haar gepubli ceerd. Prinses Maria Gabriella wond er geen doekjes om: ..Het enige dat mij van Perzië bevalt zijn de tapijten. Die vind ik mooi." Prinses Maria Gabriella zou haar ge loof zij is katholiek hebben moe ten opgeven zo zij wel met de Sjah had willen trouwen. Zij had dan moeten overgaan tot het mohammedaanse ge loof. De Sjah heeft er naar in Perzische hofkringen verluidt van afgezien naar haar hand te dingen en zal nu in Per zië of een van de andere mohamme daanse landen uitzien naar een geloofs- genote als gade. Zo drongen zij ook de banken binnen. De beheerder van het plaatselijke kantoor van de Brusselse bank riep eerst de hulp in van de politie en later, toen bleek dat de politie verstek liet gaan, van de gendarmerie. Deze ont ruimde het kantoor en arresteerde zes raddraaiers. Als gevolg van de actie van de sta kers lag het verkeer in de hele Borinage stil Alleen ziekenauto's, dokters en kraamverpleegsters kregen kans hun bestemming te bereiken. Wie ook ge nade vond was de vrachtauto van een mosselenhandelaar uit Ierseke, die van Parijs komende op weg naar huis was. Ongehinderd kon hij op het kruispunt bij Quaregnon de kluwen van stakers, die de hoofdweg versperden, passeren. Ook het tram- en busverkeer in en naar de Borinage was gestaakt .Voor zover er nog iets uitreed, zorgden de stakers voor een escorte naar remise of depot. RAILS NIET VERSPERD Pogingen om de spoorlijn Brussel— Pariis te versperren werden door de gendarmerie verijdeld, wat heel wat waakzaamheid vergde. Het hoogtepunt van <je actie was gisteren de massale betoging op de grote markt te Quaregnon. De zon scheen, maar gistermiddag omstreeks twee uur bood het plein met zijn oude, tot oorlogsmonument verheven klokke- toren niettemin een trieste aanblik. Er was niemand op straat en alle winkels waren geblindeerd, al was het maar met een groot vel pakpapier waarop in het Frans. Spaans of Italiaans de mede deling „gesloten" stond. MUZIKALE LOKROEP Kort na twee uur echter begonnen de luidsprekers populaire wijsjes te schallen en. als aangelokt door de mu ziek. kwamen van alle kanten de sta kers opdagen. Uit alle dorpen in de Borinage waren zij naar Quaregnon gekomen, de meesten te voet, anderen met gerequireerde vrachtauto's, waar van de chauffeurs vrije doorgang langs de overal opgeworpen barricades was toegezegd. Met waterstralen en traangas heeft tie Rijkswacht gisteren te Bergen een groep van vijfhonderd stakende mijn werkers uiteengejaagd. De demon stranten hadden een aanval op de gevangenis in de zin, waar zij zeven tien man wilden bevrijden die wegens gewelddadigheden waren gearresteerd. (Teiefoto) BUENOS AIRES. Een schaduw ligt over de prachtige overwinning van een Italiaans-Oostenrijkse berg- expeditie, die in de afgelopen weken de top bereikte van de 3128 meter hoge Cerro Torre, de onoverwinne lijk geachte bergtop in de Argen tijnse provincie Santa Cruz: de 30- jarige Oostenrijkse gids, Tonni Egger, kwam bij de afdaling om het leven. Hij en de 29-jarige Italiaanse leider van de expeditie, Cesare Maestri, had den samen de spitse top van de berg bereikt, na een verticale muur van 1100 meter, bestaande uit ijs en gladde rots, te hebben overwonnen. ROTSBLOK Anderhalf uur bleven zij er en be groeven er een blik, waarin men een document met de namen van de leden van de expeditie had opgeborgen. Daarna begon de afdaling. „Deze afdaling was veel moeilijker dan de beklimming", vertelde Maestri. „Er stond een vrij warme föhn, die het ijs vrij snel deed smelten, terwijl links en rechts van ons kleine sneeuwlawi- nes omlaag kwamen. Op de avond van 2 februari schenen we uit de lawine-zone te zijn en we besloten op een rotsrand van 40 cm. ongeveer 400 m. onder de top de nacht door te brengen. Maar Toni Egger wilde kijken of er in de buurt soms een betere plaats was. Slechts enkele meters was hij van me vandaan, toen ik boven ons zich een rotsblok zag losmaken en recht op hem afrollen. Plotseling kreeg ik een geweldige ruk aan het touw en daarna ontspande het zich weer. Ik hield een afgebroken stuk in mijn handen". Alleen bracht Maestri de nacht op de rotsrand door en strompelde de vol gende dag verder. Op de zachte sneeuw van een plateau begaven zijn krachten het en hij viel bewusteloos. Door een van de leden van zijn expeditie, die voortdurend op de uitkijk hadden ge staan werd hij daar gevonden. Het lijk van Egger heeft men niet kunnen bergen. Toni Egger was een van de beste gidsen en alpinisten van Europa. Reeds op 25-jarige leeftijd werd hij benoemd tot directeur van de Oosten rijkse Alpinisten-school in zijn geboor teplaats Innsbruck, welke functie hij tot 1957 bekleedde. Van onze correspondent PARIJS Het ziet er naar uit dat binnenkort heel Frankrijk door recla metelevisie bestreken zal worden. De tegenstand van de regering tegen draadloze reclame zal dan feitelijk zinledig zijn geworden. De reclame komt van twee zenders: de zender Europa 1 in het Saargebied en van radio Monte Carlo. De reclame zal worden geleid door de firma Publicis, de grootste Franse publiciteitsonderneming (zij heeft on der andere het advertentiemonopolie van 45 grote Franse dagbladen). Zij zal een nieuwe maatschappij oprichten voor deze speciale reclame, waarin naar verluidt ook verscheidene grote kranten, waaronder France Soir en Le Monde, zullen deelnemen. Ook Saarland Het ligt in dè bedoeling dat de televisie zender van Monte Carlo binnen afzien bare tijd dusdanig zal worden ver sterkt dat hij een groot deel van Frankrijk, mogelijk zelfs het hele land zal kunnen bestrijken. Binnen zeer korte tijd zal men hoogst waarschijnlijk de beelden uit het klei ne vorstendom op de 40.000 schermen van zuidoost Frankrijk kunnen ont vangen. In het Saargebied heeft men niet zulke grote plannen, maar ook daar zal de commerciële televisie niet door de landsgrenzen worden tegengehouden. OSLO (UPI) Een autobus, die 42 Noorse militairen vervoerde is in de nacht van zondag op maandag bij Bre- vik door gladheid van de weg in een twaalf meter diepe afgrond gestort. Drie militairen kwamen om het leven, 33 liepen kwetsuren op. Eigen nieuwsdienst ARNHEM Arnhem heeft nieuwe annexatieplannen, die als zij door de Kroon worden goedgekeurd Huissen en Eist in totaal ongeveer 450 hectaren grond zullen gaan kosten. De Gelderse hoofdstad wil de grond hebben om straks haar bevolking, die naar schat ting in 1980 ongeveer 180.000 zielen zal tellen, te kunnen bergen. Het gaat Arnhem om de polder Mal- burgeh en de buurtschap De Praets, die liggen aan de zuidelijke oever van de Rijn. Het is de bedoeling, als dit ge bied eenmaal is volgebouwd, een twee de vaste brug over de Rijn te bou wen. De plannen hiervoor zijn al in studie. Ook het noordelijk stadsdeel zal, naar de mening van B. en W., na verloop van tijd moeten worden vergroot. Een definitief standpunt daarover heeft het college nog niet ingenomen. Het heeft de raad alleen nog maar voorgesteld, de Koningin te verzoeken de grenswijziging ten koste van Huissen en Eist goed te keuren. Al in -1953 heeft Arnhem daarom ge vraagd. Zowel "Huissen als Eist protes teerden toen heftig en lieten rapporten opstellen, waarin het belang van de pol der Malburgen als land- en tuinbouwge bied werd aangetoond. Arnhem kreeg toen slechts een smalle rand buiten de outte grenzen toegewezen. Intussen i« echter gebleken, dat men de poldergron- den niet) voor tuinbouw kan gebruiken. CAPE CANAVERAL (Reuter) Een Amerikaanse raket van een ge heel nieuw type is gisteravond laat vanaf Cape Canaveral gelanceerd. Volgens niet bevestigde inlichtingen betreft het een tweetrapsraket, die wordt voortgedreven door vaste brandstof. De lancering geschiedde onder ver antwoordelijkheid van de Amerikaan se luchtmacht. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT Gedeputeerde staten van Limburg hebben in een telegram aan de regering dringend aandacht gevraagd voor de moeilijke situatie in het Limburgse mijngebied. Haar is gevraagd op korte termijn in het belang van de mijnwerkersbevol king maatregelen te treffen om de groeiende moeilijkheden het hoofd te bieden." Ook de Limburgse mijnwerkersbonden hebben de precaire situatie besproken. .,Nog voor de verkiezingen en voor het afsluiten van de nieuwe kolencontracten verwachten wij beschermende maatrege len van de regering om de werkgelegen heid en de menselijke waardigheid In het mijnbedrijf veilig te stellen. Men zal sen open oog moeten hebben voor onze moeilijkheden", aldus de heer Hans Palmen, bondssecretaris van de Katho lieke federatie van mijnwerkers en mijn- beambten in Limburg, naar aanleiding van het verzonden telegram. V oorraadvorming De moeilijkheden concentreren zich vooral om de voorraadvorming van kolen bij de Limburgse mijnen en de daaruit voortvloeiende consequenties. Gisteren was het bestuur van genoemde federatie in Den Haag om op het ministerie bij verschillende instanties begrip te winnen voor de situatie. Als Duitsland en België zichzelf beschermen eisen ook wij maat regelen, zeggen de mijnwerkersbonden. In Limburg wordt de noodklok geluid omdat volgens de leiders van de bond de regering nog altijd te weinig interesse toont voor het mijnbedrijf. De mijnbouw heeft nooit de gelegenheid gekregen om zelfs maar in redelijke mate de voordelen van de hoogconjunctuur te genieten. Melkkoetje' In tijden van laagconjunctuur wordt het mijngebied als een wingewest be- Eigen nieuwsdienst MAASSLUIS. Het ging gisteren enigszins feestelijk toe in de Koningin Wilhelminaschool te Maassluis. Daar reikte burgemeester Van Dijck de eer ste flesjes schoolmelk uit. Vertegenwoor digers van B. en W., de gemeenteraad, het centraal schoolmelkcomrté en vele anderen waren daarbij aanwezig. Maas sluis was namelijk de tweehonderdvijf tigste schoolmelkgebruikende gemeente van Nederland geworden. NEW YORK. Voor de derde maal in drie weken is de 17-jarige John Tho mas, student aan de universiteit van Boston, er in geslaagd bij het hoog springen 2.13 meter te springen. Hij be reikte dit resultaat met zijn tweede sprong, maar met de lat op 2.16 meter faalde hij driemaal. John Thomas be reikte dit indoorseizoen achtereenvol gens: 2.11, 2.13, 2.13, 2.08 en 2.13 meter. In Lawrence egaliseerde de Ameri kaanse sprinter Charles Tidwell het of ficieuze indoorrecord over 60 yards in 6 sec. schouwd en in tijden van hoogconjunc tuur als een melkkoetje, aldus de federatie. Insiders uit het mijnwerkersorganisa- tieleven verwachten nog groter moeilijk heden als de Belgische regering onver hoopt de kolenimport zou gaan beiperken of verbieden. Ook wordt gevTeesd dat Duitsland een moordende concurrentie op de Nederlandse kolenmarkt zal gaan beginnen. Daarom stellen de mijnwerkers de eis dat de regering niet langer lijdelijk blijft toezien, terwijl andere K.S.G.-landen voor hun mijnindustrieën beschermende maatregelen treffen. Zo brengt het aanbod van goedkope Duitse kolen op de Nederlandse markt en het Belgische plan de koleninvoer uit derde landen te beperken onrust in het Limburgse mijnwerkersland. Men vreest dat de Limburgse mijnen, die aan het einde van dit kolenseizoen al anderhalf miljoen ton kolen in reserve hebben moeten opslaan, de dupe gaan worden. Dan zou aan verzuimdiensten met be houd van loon niet zijn te ontkomen. DJAKARTA (Reuter) De Indone sische premier, Djuanda, heeft de Britse zaakgelastigde te Djakarta be loofd dat hij de „overneming" van vijf Britse plantages in Noord-Sumatra zorgvuldig zal onderzoeken. De minister van landbouw, Sadjarwo, had eerder verklaard dat deze plan tages waren overgenomen, omdat de concessies waren verlopen. Gisteren zei hij dat niet alle buitenlandse plantages, wier concessies zijn verlopen, zullen worden overgenomen. Elk geval zal afzonderlijk in overweging worden ge nomen, zei hij. Beslissingen hieromtrent zullen wor den genomen op basis van de nieuwe wet op de buitenlandse investeringen, waarin de duur van concessies wordt beperkt tot dertig jaar. Sadjarwo zei dat de directies van de overgenomen Britse plantages hadden verzuimd tij dig verlenging van de concessies aan te vragen. De vertegenwoordigers van de plantages ontkennen dat. SAO PAOLO (UPI, AP). Prins Bernhard, die op het ogenblik een reis door enkele Zuidamerikaanse landen maakt, is genezen van de griepaanval, die hem vorige week tot een dag rust noopte. De Prins heeft zondag na een kort verblijf in een Nederlandse club bij Sao Paolo per auto een bezoek gebracht aan de agrarische nederzetting Sao Quirino. De rest van de zondag bracht hij door met wandelen. Hij was in een prima stemming en maakte foto's met een ste reocamera. Gisteren heeft de Prins een grote landbouwnederzetting van NedeiTanders bij Holambra bezocht. De Nederlanders hebben daar verscheidene vernieuwin gen ingevoerd. WAT ZEI U DAT U ZOCHT? ZON? SPELLEN KUNT U HET EVEN CANBERRA (AP) De Australische l houding ten opzichte van Nederlands Nieuw-Guinea gaat vandaag een uitge breide bespreking in het Australische parlement tegemoet. Vandaag wordt de nieuwe zitting van het nieuwe parlement geopend. DJAKARTA (UPI) De stafchef van de Indonesische luchtmacht, Su- riadarma, heeft de Amerikaanse ad miraal Feit er op gewezen dat de In donesische luchtmacht moet worden versterkt met vijf squadrons (honderd vliegtuigen). Hij zei te hopen dat de Verenigde Staten spoedig zuilen beslissen dit ma teriaal te leveren, maar hij deed geen formeel verzoek om levering. Hij „her innerde" Feit slechts aan een reeds twee jaar geleden ingediend verzoek van de Indonesische regering om vliegtuigen te leveren. Dat verzoek is nog steeds in behandeling. Admiraal Feit is de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, die een be zoek van vijf dagen aan Indonesië heeft gebracht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het zogenaamde Bies bosehrapport zal spoedig verschijnen en i aan het parlement worden voorgelegd, zo belooft staatssecretaris Höppener op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Meel. Dat het rijk in de Brabantse Biesbosch toch al is overgegaan tot de aankoop van enige complexen, heeft tot doel deze blijvend te bewaren als natuur reservaten. Wachten had mogelijk tot aantasting van de complexen kunnen leiden, meent de staatssecretaris. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Overwegend droog weer met nog steeds op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, maar in het zuidoosten hier en daar opklaringen. Weinig wind. In het zuidoosten in het algemeen lagere elders ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. MIESJE: Hondje maar aan de lyn houden. 18 FEBRUARI: zon op 7.52, zon onder 17.58; maan op 13.06, maan onder 4.08.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1