SMAKELIJK VOEDZAAM VERWARMEND MAGGI Breskens wil nu badplaats zijn Fransen dringen nog deze maand de berg binnen DIKKE, ITALIAANSE GROENTESOEP OP 1200 METER HOOGTE LICT TUNNEL ONDER MONT BLANC ITALIANEN BOORDEN AL 400 METER DAM VAN GOEREE VALT DIT WEEKEINDE DROOG Franse partij leefde kort maar hevig Binnen enkele dagen antwoord aan Moskou MILJOENEN TEGEN NOODLOT Dure speurtocht naar gaslek Zaterdag 14 februari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Expositie in Den Bosch Voorbereiding Met hairpins omhoog In vier jaar ger ecfl Beter dan wie ook CHAMONIX HEEFT Rederij wil kortere veerdienst maken Daar een kotter? Dat kan niet Brand in Engelse kamp te Hoek van Holland en het was de 13de reis om de wereld met de keukenpan GROTE TOEKOMST KOUD? Advertentie MINESTRONE Mont Blanc Dóme du Gouter Aig de Bionassay Van een onzer verslaggevers RESKENS De middenstand van Breskens is niet hij de pakken blijven neerzitten na de teleurstelling dat de nieuwe veerhaven buiten de kom van het stadje is gegraven. Onder aanvoering van de zestigjarige volumineuze heer Tom H. van Laarhoven, drukker in het dagelijkse leven, is de n.v. Exploitatiemaatschappij Zeebad opgericht met als doel van Breskens een badplaats te maken. De mogelijkheid daartoe is geopend door oud-minister Algera. Bij de ingebruikstelling van de nieuwe veerhaven in de zomer van het vorig jaar deed hij de toezegging dat de uersterfcing van de waterkering tussen de oude en de nieuwe veerhaven breder dan nodig zal worden gemaakt zodat er een boulevard op kan \vorden aangelegd. Hij beloofde daarvoor een extra krediet van 380.000 grilden. LUTTELE KILOMETERS buiten Les Pélerins, het kleine dorp van de harde bergbewoners bij Chamonix, sloegen de ket tingen van onze jeep gierend door de vers gevallen sneeuw, vruchteloos zoekend naar enig houvast. De wagen hikte en weigerde ons nog verder omhoog te hijsen. De tere, donzige, glinsterende poedersneeuw, die weggeblazen werd onder de puf fende uitlaat, had de moderne techniek overwonnen. Rondom ons de majesteit van het hooggebergte en de grootheid van de stilte. Deze foto van het Mont Blanc- massief werd midden-zomer geno men. Nu is alles uiteraard dik be sneeuwd. Links op de foto geeft het kringetje de plaats aan waar de ingang van de tunnel ongeveer komt te liggen. Op de foto hieron der een vergroting van deze plek, die nu nog moeilijk bereikbaar, op 1200 meter hoogte ligt. parus geneve 640 Ka 79Km La Palud 'ENTREVES COURMArEURD turun VH.Km stvincentA D'AOSTE tSbhml PARIJS De permanente raad van de Navo heeft de ontwerpen j voor de antwoorden van de Westelij ke mogendheden aan de Sowjetunie gisteren goedgekeurd. In het begin van de volgende week, of misschien i zelfs in het komende weekeinde, zul len de antwoorden op het Russische voorstel om een vredesconferentie te beleggen over Duitsland, te Mos-1 kou worden overhandigd. Zoals gebruikelijk in dit soort ge vallen zullen de antwoorden wel ge lijk van strekking maar niet van I vorm zijn. Zij zullen een tegenvoor stel inhouden om zo spoedig moge lijk, maar in elk geval niet later dan midden-mei, een conferentie bijeen te roepen van de ministers van bui tenlandse zaken van de Grote Vier ter bespreking van het gehele Duit se vraagstuk. Vertegenwoordigers van West en Oost- Duitsland zullen de conferentie kun nen bijwonen als raadgevers van de delegaties van de Grote Vier. Er kenning van het regiem van Oost- Duitsland kan daaruit echter in geen geval voortspruiten. Het bepalen van tijd en plaats kan later worden geregeld, jwanneer de Sowjetunie zich eenmaal bereid heeft verklaard tot het deelnemen aan de voorgestel de conferentie. DEN BOSCH. Van 21 februari tot 31 maart wordt in het Centraal Noord Brabants museum in Den Bosch een tentoonstelling gehouden onder de titel ..Vier Nederlandse Expressionisten". De expositie omvat ongeveer vijftig schilderijen van Kruyder. Chabot. Wie- gers en Benner. Na honderd meter sneeuw-waden stond onze gids, de heer Saint-Jean stil: Menselijkerwijze gesproken kunnen we niet verder. De télefé- rique werkt op het ogenblik niet. Maar daar hebt gij, zoals ik u be loofde, de Mont Blanc aan uw voe ten". De gemeente-secretaris van Cha monix legde zijn wijsvinger aan en mikte op een punt: ,,Volg de kabel van de téleférique iets naar rechts. Ziet gij daar een soort witte muts? Daar precies zal de tunnel onder de Mont Blanc aan de Franse zij de beginnen. Deze maand februari nog." ,,Op zo'n grote hoogte?" ,,Ja. op precies 1200 meter, ge heel volgens de bestaande plannen en het werk, dat reeds aan de Ita liaanse zijde begonnen is." Op een afstand van 12kilometer hemelsbreedte, te Entèves. vlak bij de wintersportplaats Courmayeur aan de andere kant van de Mont Blanc heb ben de Italiaanse ingenieurs en werk lieden weer het karwei opgenomen, dat zij elf jaar geleden hebben neer gelegd. Honderd vijftig man drie ploegen van vijftig man. die elkaar el ke acht uur aflossen werken daar dag en nacht en vorderen tien tot twaalf meter per dag. Natuurlijk zal deze groep pionniers versterkt worden naarmate men dieper in de berg door dringt. Men schat, dat zij tot nu toe ongeveer 400 meter tunnel gereed heb ben. IN Frankrijk is men nog altijd in het stadium van voorbereiding. Niet minder dan 29 ondernemingen hadden op dit werk ingeschreven en na een nauwkeurige selectie bleven er slechts negen kandidaten over: 6 Franse on dernemingen. een Frans-Italiaanse, een Duitse en een Zweedse. Want la ten we niet vergeten het gaat hier om een karwei van 10 miljard francs of honderd miljoen gulden. Op 8 januari kreeg de Parijse fir ma André Borie de voorlopige op dracht. Voorlopig, want men weet maar al te goed. dat geen enkele on derneming zich aan dit avontuur kan wagen zonder dat zij in staat is ge steld ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de aard van het inwen dige gesteente, de mogelijkheden van transport, het gebruik van springstof fen en alle andere aspecten, die zo'n avontuurlijk karwei met zich brengt. Wel werd bepaald, dat de uitvoer der voor deze studie vijf weken zou krijgen en dal hij. indien hij de op dracht aanvaardt. 17 maanden later 2.5 kilometer tunnel gereed moet heb ben. even plotseling, als onaangenaam on derbroken door een verblindende, ij zige sneeuwstorm, die ons terugjoeg naar Chamonix, naar het eerbiedwaar dige raadhuis, waar burgemeester Paul Payot zijn hart zou gaan luch ten over het vele wel en wee, dat er nu reeds aan de toekomstige tunnel verbonden is. Maar voorlopig moest vader nog even wachten.. VuukdAT we de eerste 'huizen van Chamonix bereikten, vroeg de heer Saint-Jean, zijn ambtelijke colle ga. de heer Bernel, technisch advi seur van de gemeente Chamonix, even te stoppen. Niet om het wilde hart, dat in snelheid en kracht in de ris kante afdaling de toelaatbare maxima dreigde te overschrijden, tot rust te brengen, maar om ons duidelijk te maken, dat ,,de toegangsweg tot de tunnel zich met hairpins omhoog slin gert en dan het bos bereikt, dat gij daarboven ongetwijfeld gezien hebt. Tegenover dat bos worden de vijftig permanente blokhutten gebouwd, waar aanvankelijk de werklui voor de tun nelbouw in zullen wonen en later de genen, die met het onderhoud en de controle van de tunnel worden be last." In het Wilhelminakanaal is gisteren; bij Tilburg het lijk gevonden van de 52-jarige gemeente-ambtenaar F A. Coolen. Hij is donderdagavond in de mist met zijn bromfiets in het kanaal, gereden. IN vier jaar hopen de PTansen de 5.4 km. die zij van deze bijna 12 km lange tunnel op zich genomen heb ben. te kunnen opleveren. Daar de Ita lianen, 6.5 km moeten construeren, zou de tunnel in zijn geheel dus ook in vier jaar gereed kunnen zijn, voor al omdat deze Italianen reeds een voorsprong hebbeji. Een deel van het Italiaanse parcours wordt door de Zwitsers gefinancierd. Deze kleine studie ter plaatse weid nu, voordat' Lk u naar de 'burge- J meester breng, wil ik u eerst laten kennis maken met de heer De- sailloud, een man. die geboren en groot geworden is in de schaduw van de Mont Blanc. Hij is het geweest, die zich met de tunnelplannen door alle plaatselijke, provinciale en natio nale autoriteiten heeft heen gewerkt, en die ér zelfs in slaagde de meer derheid van het parlement op zijn hand te krijgen. Hij kent de Mont Blanc beter dan wie ook." Philippe Desailloud. een forse, don kere man met het onbeweeglijke ge zicht van een Aziaat, woont in een grote villa aan de ingang van Chamo nix. Hij is adviseur in algemene dienst van het departement Haute Savoie, oud-leraar in de geschiedenis en de eerste directeur van de téleférique naar de Aiguille du Midi (3842 me ter). de hoogste ter wereld. Het is de verbindingsbaan tussen de noord-wes telijke helling van de Mont Blanc en de zuid-oostelijke. De tot nu toe enige bestaande verbindingsweg tussen Frankrijk en Italië over de Mont Blanc. Volgende keer: Eigen nieuwsdienst WILLEMSTAD Het laatste gedeelte van de dam het Hol- landsch Diep in, komt dit week einde ook bij hoog water droog te liggen. Weer is een stap gezet in de richting van de verlossing van Goecee-Overflakkee uit het isole ment. Straks wordt de dam doorgetrokken naar het Brabantse land. en. in noorde lijke richting voortgezet in een brug naar de Hoeksche Waard. OVERSTAPPLAATS Hoewel het nog wel even zal duren eer de dam zover is afgemaakt dat hij begaanbaar wordt, bereidt de rederij Van der Schuyt-van den Boom-Stanfries zich erop voor de mogelijkheden van de dam uit te buiten. Zij wil het kunstmatige eiland aan het uiteinde gebruiken als overstapplaats voor een veerdienst tus sen Hoeksche Waard, Goeree-Overflakkee en Noordbrabant. De huidige diensten NumansdorpDen Bommel en Ooltgens- plaatDintelsas zouden er met de helft van de tijd door kunnen worden bekort. HAAST Het zou nodig zijn op het eilandje in het Hollandsch Diep een. aanleghaven met ponton in te richten. De rederij heeft daarvoor al de medewerking in geroepen van Rijkswaterstaat. Zij wacht) al te lang naar haar zin op antwoord, want zij staat te popelen om met de nieuwe diensten te beginnen. De rederij verwacht er een groter vervoersaanbod en dientengevolge meer inkomsten van. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER Bij het optrekken van de mist, ontdekte de kustwachter van Eierland (het noordelijk deel van Texel) gistermiddag een kottertje op een plaats, waar hij nog nimmer te voren een kotter had gezien. Die zit aan de grond, dacht hij en hij waar schuwde de loodscommissaris van Den' Helder. Een onderzoek gaf de wach ter gelijk. De Helderse garnalenkotter HD 95 van A. Todt was als gevolg van een defecte motor op de Eeierlandse gronden ge dreven. Todt was dinsdag uitgevaren naar zijn plekje tussen Texel en Vlie land, waar hij grote garnalen pleegt te vangen. Zijn lange uitblijven had nog geen ongerustheid gewekt, omdat hij wel meer een paar dagen niet kwam opdagen. De reddingboot Prins Hendrik voer gis teravond uit niet de motorreddingvlet Christiaan Huygens op sleeptouw^ om te kijken of het noodzakelijk was de schipper met zijn knecht van boord te halen. I\u nóg - U nog doet de oude veerhaven ook dienst. Maar lang zal dat( I H niet meer duren. Naast de fuik I van de grote Prinses Beatrix in de nieuwe haven slaan zwaar wal mende heimachines de fundering waarop de landingsbrug voor de klei nere veerboten zal worden overge plaatst. Dan heeft de oude veerhaven afgedaan en dan gaan voor de win keliers in de buurt de wachtende klantjes hun neus voorbij. Boulevard hoop ALLE hoop is daarom gevestigd op de boulevard. De zanddijk is er echter nog niet. De heer J. A. Kant van Rijkswaterstaat kan zelfs nog niet beginnen te tekenen. Onderhandelingen over de aankoop van grond werken vertragend. Als al les tot wederzijds genoegen kan wor den geregeld zodat men niet tot tijd rovende onteigening behoeft over te gaan, dan zou de waterkering er nog voor de zomer van het volgende jaar kunnen liggen, denkt de heer Kant. De kosten schat hij op twee miljoen gulden. Nóg niet ZOLANG de plannen voor het kunstmatige duinenrijtje er nog niet zijn, kan ook het tracee van de boulevard niet worden vastgesteld. Aangenomen wordt dat hij aan de oostelijke oever van de nieuwe veerhaven zijn begin zal krij gen en dan tussen de huizen aan de; huidige Boulevard en de Westerschei- de gaat lopen om bij de Westhaven- dam aan te sluiten op de Scheldeka- de. Huid verkopen DE exploitatiemaatschappij Zeebad is intussen al druk bezig de huid te verkopen voor de beer is ge schoten. Zij wist al 35.000 gul den van de winkeliers en nog eens 15.000 gulden van de gemeente los te krijgen. Om te beginnen, want in to taal zullen er wel tonnen nodig zijn. Met al dat geld wil de maatschap pij een strandleven aan de Wester- schelde bevorderen. Zo zullen er I strand- en ligstoelen moeten komen, i Men denkt ook aan de bouw van een reeks winkeltjes langs de boulevard ter verhuur aan middenstanders die niet rijk genoeg zijn om een eigen pandje te bouwen. HOEK VAN HOLLAND. In het En gelse kamp te Hoek van Holland is gis termorgen brand uitgebroken. Vier ba rakken van de medische afdeling zijn uitgebrand. Het blussen was nogal moei lijk doordat bevriezend bluswater de grond om de brandende barakken spie gelglad maakte. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting in een elektrische ka chel van een operatiekamer. Even later stonden een paar barakken in brand, waarin onderkomens waren van patiën ten en verplegend personeel. Zes man nen werden door de brand wakker. Doordat ook zij op tijd uit de barakken konden komen hebben er zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. FRANKFURT (AP). Dertien man schappen van het 13de Amerikaanse ca valerieregiment dat in West-Duitsland is gelegerd, zijn gisteren bevorderd tot soldaat eerste klas. Gisteren was het vrijdag de 13de. AMSTERDAM Het zoeken naar een gaslek met een brandende lucifer is de 34-jarige ijzerwerker J. F. uit Lands meer duur te staan gekomen. Niet alleen ging bij de explosie, die het gevolg was, op 15 november bijna zijn gehele huis de lucht in, ook werd hij door de Am sterdamse politierechter gisteren nog veroordeeld tot een boete van vijftig gulden plus veertien dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De man vertelde, dat hij op aanra den van zijn buurman met de brandende lucifer naar het lek was gaan zoeken. Het gasluchtmengsel. dat zich onder de vloer van het huis had opgehoopt, was ontploft. Bijna alle binnenmuren waren weggeslagen, de voorgevel was ontzet en het dak was de lucht in gevlogen. De buurman loopt nu nog op krukken: de vrouw van de ijzerwerker zit nog met een verbrijzelde hiel in het gips. De officier van justitie, die vond. dat de man bijzonder roekeloos had gehan deld, had honderd gulden boete plus een maand voorwaardelijk geëist. Twee Franse militairen zijn- om het leven gekomen bij Meironnes. Zij zaten in een vrachtwagen die' verpletterd werd door een lawine van sneeuw en rotsen. Twee soldaten zijn gewond ge-1 raakt. ^/ANDAAG had ik kinderen aan tafel, en het is wonderlijk hoe anders men dan kookt. Vooral, als we afgaan op de smaak van de jeug dige disgenotenhetgeen vandaag gebeurd is! Ons menu was in ons gevoel wat koolhydraatachtigde jeugd heeft ervan gesmuld. En daar u toch zeker ook dikwijls jeugd" trakteert, mag ik u misschien wel mijn kindermenu beschrijven. Het waren vier van die roodgloeien de, van het ijs gekomen kinderge zichtjes, die met bar veel honger op de schotels aanvlogen en ziehier wat de kinderen in grote hoeveelheden hebben verorberd. GROENE SOEP (dit voor de voor- jaarskleur, die ik zo graag op mijn ta fel breng): iy2 ons veldsla, 1 ons gesneden soep groente, 3 eetlepels rijst, twee liter wa ter en 1 kalfsknok. In het water wordt de kalfsknok plm. 1% uur getrokken en intussen snijden we de schoongemaakte veldsla in grove stukken, die we ver volgens met een kop bouillon door de liquidizer fijn laten malen. Zij die dit instrument niet bezitten, moeten dom weg met een hakmes de véldsla aan vallen. De bouillon is intussen gezeefd en in 20 gr hete boter worden de gewassen soepgroente, de veldsla en drie eetle pels rijst, lichtgeel gefruit. Giet dan de bouillon op deze massa en laat ze nog plm. 30 minuten trekken. Ge hebt toch niet vergeten er peper en zout bij te doen? En wilt ge uw jeugdige! eters bar verwennen, doe er'dan lekke-; re soepballetjes in. SPAGHETTI MET FANTASIE-SUGO (SAUS): voor vier van zulke hongerige snuiters kunt ge gerust 1 Vz pond spaghet-i tl indien u ermee toekomt! I rekenen en verder 3 eetlepels olie met 75 gr margarine, 1 pond gehakt, half kalfs-, half varkensgehakt, 1 blik toma- tenpurée, 1 grote ui. 1 eetlepel 'bloem en plm. Vz liter bouillon of het spaghet- tikookvocht met een bo 'lonblokje. Laat de heel, heel fijr. gesnipperde ui in de olie goudgeel fruit n en doe daar dan de margarine met 'iet gehakt bij. Laat onder ijverig roe en met een vork het gehakt fruiten, dan komen de tomatenpurée met peper en zout en een mespuntje paprikapoeder erbij. Nu wordt de bloem door dez- massa ge roerd en vervolgens giet j er de bouil lon op. Laat dit aan de k c komen en plm. 10 minuten doorkokei Ge hebt nu een smeuïge roodbruine* welriekende su- go. die bij de gekookte spaghetti bijzon der lekker smaakt. En als toetje voor dit nog steeds ni«t-i verzadigde volkje stel ik u voor een appeltaart te maken en wel: APPELTAART YVONNE: benodigdhe den: 300 g zelfrijzend bakmeel, 100 g bo ter 250 g. suiker, 4 eieren, plm. 4 eetlepels melk, een tikkeltje zout, 1 pond handap pelen, 1 ons rozijnen, die ge een half uur in het sap van 1 citroen inweekt, een ronde springvorm, een oven!!! en dan kunnen we beginnen. Maak van de suiker met de eieren een schuimig beslag, doe dit zelf met een garde of laat de mixer het voor u doen. Dan komt er langzaam de bloem bij en als ook deze massa tot een homogeen geheel is verwerkt roert ge er zoveel melk bij als nodig is om een smeuïge, doch stevige deeg massa te krijgen. Dan komen er de geschilde, uitgestoken en in ronde dun ne schijfjes gesneden appels bij mef het tikkeltje zout en de ingeweekte rozijnen. Even met twee vorken voor zichtig door elkaar mengen en dan in de met boter ingesmeerde en dun met bloem bestoven springvorm de poneren. Laat dit in het begin plm. 15 minuten in de hete oven „zetten", en vervolgens in een minder warme oven gaarbak- ken. Controleer, door met een brei pen in het deeg te prikken. Die pen moet er volkomen droog en zeer heet uitkomen. Tot slot de bovenkant met een eigeel insmeren en hoog in de hete over staande even laten „kleu ren". Serveer deze taart koud en als extra verwennerij gegarneerd met; slagroom. En weet u wat deze kindertroep vroeg vóór het naar bedgaan? Een kop hete chocolademelk. Ge-; lukkige jeugd, die zich geen zorgen j maakt over maag, lever, bloedvaten... Hotel, zomerhuisjes DE heer De Milliano die nu in een groen geverfde houten ba rak aan de Scheldekade sappi ge mosselen verkoopt. heeft nog een herbouwplicht en die denkt hij te gebruiken voor de bouw van een hotel van twee of drie verdiepin gen aan het begin van de boulevard. Langs de weg van Breskens naar de nieuwe veerhaven is een dorpje van zomerhuisjes geprojecteerd. Voorbij die haven wil men een camping in richten. Wat daar allemaal van te recht komt? Veel emplooi E heer Van Laarhoven ziet voor D Breskens als badplaats veel em plooi. De vraag naar recreatie gebied wordt steeds groter naar mate de steden zich uitbreiden en meer mensen er in hun vakantie op uit gaan. Van Duitsers uit het Ruhr gebied die door België en Noord brabant reizen op zoek naar de zee. zal men het voornamelijk moeten hebben. Maar ook Belgen hoopt men binnen niet al te lange tijd te be groeten. Hun badplaats Knocke heeft namelijk te kampen met een voortdu rende afslag van strand. Veel moeite om naar Breskens te komen zullen zij niet hebben, want van Sluis en Oost- burg gaan brede wegen zelfs met viaducten als enige in Zeeuwsch- Vlaanderen line arecta naar de nieuwe veerhaven. Nederlanders ten noorden van de Westerschelde zullen vermoedelijk wel genoeg zee en zand kunnen vinden aan de stranden van Walcheren, Schouwen, Zuid-Holland, Noordholland en de Waddeneilanden. Keerzijde der radijsjes EEN brandende vraag is of de Sreskense oever geschikt zal zijn voor een strand. Deskundi gen zijn op het ogenblik in de weer dat te onderzoeken. Men kan wel veel kosten maken, maar als de sterke dwarsstromen het zand onder mijnen of olie aanspoelen, dan kan een exploitatiemaatschappij met mil joenen guldens daar nog niet tegen op. De heer Van Laarhoven gelooft dal het wel goed zal blijken te zijn. ..Die v Zeebad-geschiedenis is een hobby van me. Persoonlijk zal ik er niet veel aan hebben, want eer Breskens werkelijk badplaats is, zie ik de ra dijsjes wel van de onderkant." Leider van bed gelicht PARIJS (Reuter.) Een week nadat zij werd opgericht, is de uiterst rechtse Franse „Nationalistische Par tij" verboden. Dit verbod is gisteren genomen tijdens een zitting van de ministerraad onder voorzitterschap van president De Gaulle. Fascisme De beweging werd vorige week opgericht met veel vertoon van fascistisch aandoende zwarte vesten en Keltische kruisen (kruisen in een cirkel). De partij deed al direct van zich spreken door felle aanvallen op de vijfde republiek; de Algerijnse tak was betrokken bij de betogingen tegen president De Gaulle en premier Debré. De leider van de partij, Pierre Sidos, en zes andere leden van het bestuur werden door de politie van hun bed gelicht, nog vóór het besluit van de ministerraad bekend werd gemaakt. of wat nog zaliger is... de slanke lijn! Ons reisje was een excursie naar het paradijs der kinderen; gelooft u mij maar. het was een heerlijk ui'- stapje, voor ons allemaal! Micky tVoodhonse

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6