Anderhalve eenw landbouw in de Wil hel mi na|'older Aspirin Tempo! nog sneller! Kerngezond bedrijf met vaste hand opgebouwd Nieuwe c.a.o. voor Tachtig procent van de Zeeuwse Zeeuwse tuinbouw jeug(| krjjgt antj.p0lj0 prikjes Zeeuwsch Dagblad Goes moest een kanaal hebben Gods Leiding Vlotte medewerking Jaarlijkse spuitdag te Goes SNELST GROEIENDE DAGBLAD OOK HET EERST BEZORGD Grootse viering van jubileum Eigen nieuws In de snelkeuken van Uw dagblad Tem po Voorspel Altijd laai Altijd eerst Ziezo Zaterdag 14 februari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk f EZtR, WAT HIER VOORAFGING, komt op ieder persoonlijk af en plaatst ons allen voor de vraag of wij: bereid zijn, het heil, dat Christus ons biedt, te aanvaarden en of wij ons willen voegen naar Gods Vaderlijke ordening. Thans beschouw ik mijn1 opdracht vervuld, namelijk u een beeld te geven, hoe alles in mijn le ven is geleid en betekenis heeft ge had in Christus' hoge plan. Niet, dat daarmede het eindpunt bereikt zoude zijn van de Leiding die mijn leven bestiert; die ken voort, evenals mijn taak. Deze Gaat maandag reeds in laatste gaat, als Christus mij tot Zich roept, mee in het nieuwe leven, dat mij wacht." Wij namen hier twee alinea's over, één van de voorlaatste en één van de laatste bladzijde van het boek „Een zaam maar niet alleen", dat in de af gelopen week verscheen van de hand van prinses Wilhelmina, onze vroege re Koningin. Wij doen dat, omdat we nog eens de aandacht willen vestigen WILHELMINAPOLDER. Rond 1800 nam de verzanding van de haven van Goes ernstige vormen aan. Een kanaal zou de enige uit komst betekenen, maar dat kon alleen gebeuren als de schcrren gaat ononderbro- ingedijkt werden. Zo werd ook gehandeld. In 1809 werd de eerste mim taak n*™ spade [n jg grond gestoken voor het graven van het kanaal. Vanaf de Goese haven. Een kanaal kan nu eenmaal niet buitengaats gegraven wor den. Indijking was zodoende noodzake lijk. waardoor vruchtbare grond ter be schikking kwam. Over deze grond is op de gouden hoofdlijn, die door het lang en breed gepraat. Uiteindelijk boek loopt, de aanwijzing, dat God hel leven van de hoge schrijfster heeft ge leid in al die jaren, dat zij bekwaam werd gemaakt voor haar taak, dat zij regeerde en ook in de jaren daar na. Zij laat haar lezers In dit boek een blik slaan in de diepste roerse len van haar leven. Zij doet dit, om dat zij, zoals ze in de aanhef van het laatste hoofdstuk zegt, alle mensen wil brengen tot Christus. /li HEEFT STRIJD MOETEN VOE REN, om dat geloof in die Leiding te veroveren. Door haar moeder, Ko ningin Emma, opgevoed in het een voudig bijbels geloof, kreeg zij op 13- jarige leeftijd een aanval van ernsti ge twijfel te doorstaan, toen door een wetenschappelijke proefneming voor haar besef het scheppingsverhaal werd omver geworpen, wat nog er ger werd, toen niemand we leefden toen midden in een rationalistische tijd haar toevoegde; je hebt toch niet werkelijk geloofd, dat de wereld in één week geschapen werd? Het werd een donkere tijd in haar leven, waarin niemand haar kon helpen, tot dat ze zich weer van Gods nabijheid bewust werd en zag, hoe onvrucht baar twijfel en aarzeling zijn. Ze nam zich voor, het gezag over haar leven toe te vertrouwen aan haar heiligst geloof, voorrang te geven aan ziel en hart en pas de tweede plaats toe te kennen aan haar verstand. De Grote Onbekende was sindsdien de Bekende voor haar. De Godverla tenheid, zo ervoer zij ook later, is slechts schijn, want God verlaat ons nooit. Ze leefde sinds die tijd in het besef van de aiomheerschappij van God. De verbondenheid met Hem was de kracht, die haar staande hield, ook in de zo moeilijke oorlogstijd. dit jaar begint ook de geschiedenis van Wilhelminadorp. Een reken sommetje leert ons dus, dat deze polder met zijn rijke akkers en goede opbrengsten, dit jaar 150 jaar bestaat. En met de polder tevens Wilhelminadorp. Op 10 en 11 juni zal dit feit feestelijk gevierd worden. In feite dankt de Wilhelminapolder i laris en sociale lasten. Voor de oorlog het bestaan dus aan de verzanding van'lag dit cijfer op 260.000, maar dan voor 300 man. De polder heeft ook se dert 1913 een eigen pensioenfonds", In 1934 werd de eerste tractor aan geschaft. later aangevuld met enkele rupstrekkers. In de dertiger jaren had de polder verder de beschikking over 180 werkpaarden. Thans telt de polder dertig trekkers met 62 werkpaarden. In middels werden ook een aardappelsor- teergebouw. een tractorenwerkplaats en enkele graansilo's gebouwd. Ook op dit terrein ging de polder dus met de tijd mee. LODEWIJKSPOLDER. Het zal velen onbekend zijn, maar de polder heeft eerst een andere naam gekad. De Lodevvijkspolder was de eer ste benaming, genoemd naar een broer van Napoleon. Maar toen de Fransen ons land inlijfden was men deze naam beu. Enige tijd later werd een brief naar Koning Willem I geschreven met het verzoek om een andere naam. Wil helminapolder kwam uit de bus, naar de naam van zijn gemalin, Frederika. Louisa Wilhelmina. Deze vorstelijke naam is nog steeds de trots van de polder, evenals het wapen met een groen, goud en zwart blok. Voorstellende het zwarte schor met het goud groen (bouwrijp) ge maakt. Door de blokken loopt een zil veren balk, (het kanaal van Goes). Tenslotte: in 1836 werd de eerste di- werd een oplossing in die zin gevonden, dat de exploitatie in handen kwam van 24 personen, grondeigenaren. Een van deze mensen. Gueltherus Jacob van den Bosch, koopman, werd de eerste direc teur. die deze functie heeft bekleed van 18131836. Hij trok een boer uit de reeds bestaande oost-Bevelandpolder aan. de heer J .van Leerdam, die aan gesteld werd als overopziener. zoals dat in die tijd werd genoemd (later opge volgd door de heer J. Koert). Deze figuren zijn feitelijk de gang makers geweest bij het in cultuur bren gen van de polder. Op 17 april 1809 werd de eerste vergadering gehouden van de geïn teresseerden, zoals in de officiële no tulenboeken vermeld staat. Deze da tum wordt dan ook beschouwd als het begin van de historie der polder. In dat jaar werd ook een begin gemaakt met de aanleg van het kanaal naar Goes, hetgeen tien jaar in beslag nam. ALLEEM MAAR GELD. In de jaren rond 1830 heeft de ex ploitatie van de polder alleen maar geld gekost. Vele bedragen, die niet voorzien waren, moesten geïnvesteerd worden. De sluis vooral kostte enorm veel geld. In de loop der jaren ging het echter steeds beter. recteur opgevolgd door zijn zoon Iman, die in 1364 zijn taak overdroeg weer aan een Van den Bosch. In 1894 diende Henry Adriaan Hanken de polder tot 1936. Toen kwam de heer A. Minder houd, die de leiding in 1957 overdroeg aan zijn zoon, ir. J. Minderhoud. Deze jonge directeur weet zich de leider van een kerngezond landbouwbedrijf, dat 150 jaar geleden met vaste hand werd op gebouwd. In de sociale commissie van de ge westelijke raad Zeeland van het Land bouwschap is gisteren overeenstemming bereikt over de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst voor de tuinbouw, De „Commissie voor de Hygiëne van !het Kind" in ons gewest heeft in de af- I gelopen jaren enorm veel werk verzet om |de inenting vlot te doen verlopen. Toen Van een onzer verslaggevers GOES. - Eind volgend jaar zullen ah gehad voor inenting tegen kinder- ^eI^ feIll vool. ine„ting. Zo spoedig verlamming. Ongeveer 64.500 Zeemde k «j daarom tart met een kinderen zullen dan de prikjes, die h„t oerst weerstand bieden tegen de polio, hebben ontvangen. V ro uwengebedsdag GOES. In de meeste plaatsen van Zeeland zijn gisteren de vrouwen bijeen geweest, om met elkaar en de andere vrouwen over heel de wereld te bidden voor de vrede. Hoe afwisselend de be- langstellng daarbij was, kan wel blijken uit het feit, dal ons berricht werd, dat in de Herv. Kerk te Serooskerke (W.) meer dan 250 vrouwen bijeen waren, terwijl dit aantal in Zoutelande om streeks 40 bedroeg, zodat men daar in de consistorie bijeen kon zijn. De liturgie, die over heel de wereld voor dit doel verrspreid is, werd in al deze samenkomsten gevolgd. Kapelle Noocjasyl voor dieren KAPELLE. Zeeland Noord van de Vereniging voor Dierenbescherming hoopt on korte termijn te komen tot het stichten van een noodasyl voor dieren in onze gemeente. De bedoeling is, dit asyl te laten fungeren als doorgangs- asyl voor Middelburg. Dit deelde de heer E. J. Glerum, uit Middelburg, mede op de vrijdagavond in Kapelle gehouden propaganda-film- avond van de Vereniging voor Dieren bescherming. Glerum zei, er dankbaar voor te zijn dat de dierenbeschermingsaetie in Ka pelle sterk toeneemt; vooral de jeugd leeft actief mee. Hulde bracht hij de familie's Van den Berge en Welleman, die zoveel doen voor dit werk. 's Middags hebben honderden school kinderen de dierenbescherming-films gezien, 's Avonds, toen er een voor stelling voor ouderen was, had de be langstelling groter kunnen zijn. Zeer aardig was de vertoning van een korte kleurenfilm over het dierenbescher- mingswerk in Kapelle. campagne, die zich uiteraard het eerst gevrecsue op het ..inhalen" van de diverse jaarklassen van jeugdigen. Grote medewerking werd hierbij ont vangen van het personeel van de ge- I meentesecretarieën, dat enorm veel ad ministratief werk extra verzette, van de vier districtsverpleegsters, die het vac cin, dat steeds op een bepaalde tempe ratuur moet blijven, vervoerden en zorg droegen voor de organisatie in de diver se rayons, van de artsen, de wijkver pleegsters en de kruisverenigingen. waarin de drie werkgevers en de drie le kinderen beneden de leeftijd van vijf-I^ee^vacctn1 weS"mtge^vonden ter tie" die'^fficYeeT'op "de 'ïofdelerIt in ben «trijding van deze ziekte, bestond grote werkelijkheid op maandag a.s. ingaat. Deze c.a.o. past uiteraard in het lan delijke mantelcontract, doch voor Zee land moesten in verband met de invoe ring van de werkclassificatie enige bij zondere regelingen getroffen worden. Voor de toepassing der c.a.o. geldt dezelfde indeling naar de functieklasse, die voorheen t.a.v. de vakbekwaamheid gold, nl. de indeling in vakarbeiders, geoefende arbeiders en ongeschoolden. Als vakarbeiders worden beschouwd: de fruitteeltarbeider A, de voorman sor- j teerinrichting en voor de groenteteelt! de bekende vakarbeiders. De geoefenden zijn de fruitteeltarbeider B en C en de seizoenarbeider. Voor Zeeland bleek het nodig, een na dere verduidelijking te geven van de fruitteeltarbeider A. In de werkomschrij- ving staat, dat deze belast is o.m. met snoeien en veredelen. Dit laatste vindt op de fruitteelbedrijven in Zeeland nage noeg niet plaats. Indien er moet worden geënt, geschiedt dit meestal door vak arbeiders met boomkwekerijervaring. Maar het komt zo weinig voor, dat ui terst bekwame fruitteeltarbeiders niet in de gelegenheid zijn, dit werk te leren. De organisaties van werkgevers en werknemers die de C.A.O. 19591960 voor de Tuinbouw in Zeeland hebben afgesloten zijn daarom overeengekomen, dat een arbeider die het veredelen niet verstaat, doch overigens geheel voldoet aan eerder genoemde werkomschrij- ving, als fruitteeltarbeider A dient te worden aangemerkt en dus het loon van de vakarbeider moet ontvangen. De invoering van deze c.a.o. betekent voor verscheidene groepen arbeiders een verhoging. Zo is het loon van een vaste vakarbeider van 15 februari 15 no vember thans 69.62 (zonder compensa tie huurtoeslag) en wordt dit 74.25. De c.a.o. moet uiteraard nog de goed keuring van Rijksbemiddelaars hebben, doch wij vermoeden dat dit niet meer is dan een formaliteit. Vliegtuig of landmachine Van een onzer verslaggevers G?ES~ In_ "De V-r-j"S van Oranje" J In oktobe, 1957 werd een begin ge werd vrijdag de jaarlijkse spuitdag ge- maakl met het vaccineren tegen kindir- houden, waarvoor spuiters e" andere be- j verlamming, Eerst kwamen de in 1955 ianghebbenden uit heel Zeeland naar j geboren kil?dei.en in aanmerking .Het re- Goes waren gekomen. Ir. H. J. <3e suita.a.t hiervan is geweest dat van de Bruin, rijkslandbouwconsiilent te Wage- 5.257 aa,1wezige kinderen van deze groep ningen, sprak over de mogelijkheden in Zeeland er 4 263 nu drie injecties van bespuitmg met behulp van eenihebben gehad, dat wil zeggen dat ruim vliegtuig; de heer K. Schipstra, zijn as-131 procent aan de vrijwillige oproep tot sistent, voerde het woord over verschil-1 vaccineren gevolg heeft gegeven. Daar- lende bestrijdingsmiddelen. !na kwamen de jaarklassen 1952 tot en Ir. De Bruin beschreef in het begin van! met 1957 aan de beurt. Het opkomst zijn causerie de opkomst van het be- percentage was hier ruim 79 procent, spuitenvanuit de lucht. Begon deze i In de tweede helft van 1958 werden methode in Nederland tien jaar geleden nog de eerste twee prikken gegeven aan met behulp van een vliegtuigje vanide jaarklassen 1951 en 1950. Hier was Prins Bernhard, thans zijn er zes be drijven, die zich met het vliegend-spui ten bezig hopden. Nog steeds echter heerst bij velen een gevoel van onze kerheid tegenover het spuiten per vlieg tuig. Ir. De Bruin woog het voor en tegen van een vliegtuig tegenover een landmachine af en kwam tot de conclu sie, dat het nadeel van per vliegtuig spuiten is, dat men minder zeker kan zijn van de tijd, omdat de weersom standigheden voor het vliegtuig meer van invloed zijn. De landmachine heeft echter als nadeel, dat aan het gewas rijsehade kan ontstaan, die soms drie a vier procent kan bedragen. Voor de YERSEKE. Door de vorst stag neert de mosselaanvoer. Dinsdag kwa men slechts twee kleine vrachtjes, sa men 200 ton binnen. Van de Waddenzee is er in het geheel geen aanvoer. In Duitsland schijnt het beter te gaan, want vandaar komen nog steeds mosselen op de markt. Advertentie JTR WAS VEEL GEBED NODIG in haar leven en daar leefde ze bij. „Voor alles gaat mij de verborgen omgang met Christu". Ze troostte zich aan het voorbeeld van Job, die ook door de beproeving heen moest gaan, om de ware instel ling ten opzichte van God te vinden. Inmiddels was men ook overgegaan tot het neerzetten van bedrijfsgebouwen. In 1820 werd de eerste meestoof ge- j kocht en overgebracht naar de polder. I De meekrapcultuur was in de beginja ren een der belangrijkste gewassen. Ook 1 koolzaad en vlas werd veel geteeld. De- i ze produkten zijn minder zoutgevoelig en konden bovendien zo van het land j verkocht worden, zodat geen bedfijfs- gebouwen nodig waren. Jarenlang is ook met los personeel 1 gewerkt, met name uit Zeeuwsch-Vlaan- deren en uit België. Aan de dijk, die I zich uitstrekte over 7 a 8 kilometer, werkten niet minder dan 1600 arbeiders. I Na de dichting van de dijk is on middellijk begonnen met het verkave len en begreppelen. Dat dit werk op' moderne wijze werd uitgevoerd moge blijken uit het feit, dat in deze 150 jaar practisch geen wijzigingen zijn aangebracht in deze methode. Directeur Van den Bosch was in die tijd de mening toegedaan dat er een woonkern moest komen midde» in de polder. Hij pakte deze zaak energiek aan. Reeds in 1830 woonden 350 mensen in Wilhelminadorp. De eerste woningen verrezen echter bij de kostbare sluis. verkoudheid? ER IS GEEN ASPIRIN ZONDJER - BAYERKRUIS V ff J het opkomstpercentage ruim 80 procent. Voor wegblijvers om godsdienstige re denen kan men in ons gewest ongeveer tien procent rekenen, terwijl de reste rende tien procent niet opgekomen is te wijten aan ziekte en andere redenen. In andere provincies was het aantal weg- blijvers in de regel minder dan in Zee land. In Limburg en in Drenthe werden vrijwel alle opgeroepen kinderen ingeënt. In de loop van de maand- januari is begonnen met aan de kinderen, die in de eerste helft van 1958 twee injecties ontvingen, de derde prik te geven, ter wijl eind februari en volgende maanden de kinderen, geboren in de jaren 1945 tot en met 1949 en 1958 de eerste twee volksgezondheid levert het spuiten per j injecties zullen ontvangen, vliegtuig geen noemenswaardig gevaar op, mits men niet spuit op een land. Tenslotte zullen dan in de periode mei- juli 1959 de jaarklassen 1951 en 1950 nog dat grenst aan tuintjes of aan een wei-|de derde prik ontvangen de dé. Een ideale pombinatie noemde heer De Bruin die van vliegtuig landmachine in het bezit van een maat-1 £fassen 1945 schappij. Ook de heer K. Schipstra, die in de( In de loop van 1960 zal dan nog als sluitstuk van de „inhaalcampagne" de derde prik worden gegeven aan de jaar tot en met 1949 en 1958. Daarna zal de inenting tegen polio op middagvergadering sprak, wees op het ;(?ee consultatiebu- grote belang van op tijd spuiten. Eenjreaus Plaats vinden. regematige herhaling van het versprei-! den van het vergift achtte hij ook nood zakelijk voor een goed resultaat. Hij be-; D 1 1 sprak voorts de hoedanigheden van een ISl OlïlllCtS 162011 llClïtllï«lSt groot aantal bestrijdingsmiddelen. Voor een te Stavenisse door de Bond van Plattelandsvrouwen gehouden vis- demonstratie bestond weinig belang stelling. De heer C. Verwijs te St.-Philips- land slaagde te Rotterdam voor schipper op rivieren, kanalen en ruimere vaar waters en voor het Rijnpatent. MIDDELBURG. De heer B., urt 's Heerenhoek, reeds gistermorgen met zijn bromfiets tegen een lichtmast op de Blauwe Dijk. Hij werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij naar het zie kenhuis vervoerd moest worden, waar hij nog' nie tverhoord kon worden over de oorzaak van he ongeval. De vorm van exploitatie, die in de eerste jaren werd gekozen, wordt heden ten dage nog nageleefd. De grondeige- De grote eenzaamheid, schrijft zij naren benoemen een directeur, die de op een bepaald moment, was mijn kans met God. Daarom was zij, kun nen we hieruit lezen, in haar een zaamheid nooit alleen. Over Gods leiding en wijsheid om mij te bekwamen voor mijn taak word ik stil van eerbied en bewonde ring, schrijft ze. Uiteraard ging dit alles niet buiten mensen om, die invloed hadden op haar levensontwikkeling. Zij bestu deerde het Réveil, ze ondervond de invloed van de Geneefse predikant! Frank Thomas, van de Waldenzenpre- diker Balmas, van de baptist Saillens en andere Franse predikanten. Ze kwam in aanraking met de zendings mensen baron Van Boetzelaer van Dubbeldam, John Mott, Nathan Södcr-' blom. Daardoor kreeg ze een grote liefde voor de zendingsarbeid en een grote sympathie voor de beweging, waaruit later de Wereldraad van ker ken zou ontstaan. Ze was zeer onder de indruk van het optreden van de Sadhu Soendar Singh, wiens bezoek GOES. In de „Prins van Oranje" aan ons land in 1927 ouderen zich nog verd de personeelsavond gehouden, wel- polder exploiteert. In de polder wordt 1427 ha geëxploi teerd, waarvan 1206 ha voor akkerbouw. 100 ha weiland en 30 ha boomgaard. Momenteel zijn er zes akkerbouw- en een veeteeltbedrijf met in totaal 183 man personeel, onder wie 172 arbeiders. MECHANISATIE ..Voor de oorlog hadden wij 300 ar beiders in dienst, maar na de oorlog kwamen honderd man niet terug. Wij moesten toen wel gaan me chaniseren, omdat wij geen mensen hadden. Wij passen ons in dezen aan. Niemand wordt bij de polder ontsla gen, omdat er machines aangeschaft worden. Ook hebben wij alleen vaste arbeiders in dienst" verklaarde ons ir. J. Minderhoud. de huidige directeur van de polder. ,.Op het ogenblik keren wij gemiddeld per jaar één miljoen gulden uit aan sa- zullen herinneren en in wiens arbeid de zij zag de levende verhouding, die c1 een mens met Christus kan hebben. In diezelfde tijd maakte de beke-Urad het gezelschap „Klaveren Vijf ring van Prins Hendrik, die voordien !Roosendaal met veel succes op. maatschappij „De Wilhelmina- jaarlijks haar personeelsleden I aanbiedt. Voor de derde achtereenvolgende maal uit al een mensenvriend De avond werd bijgewoond door het ai een mensenvriend was. maar voorhoofdbesfuur van de maatschappij. De wie toen het helpen van anderen een directeur de heer J. Minderhoud be- levensdoel werd, diepe indruk op sprak jn grote trekken het programma haar. -van de feestelijkheden van het 150-ja- jrig bestaan van de Wilhelminapolder, '/E ZAG HET CHRISTELIJK LEVEN welke op 10 en 11 juni a.s. gehouden Zj l txaa -w zullen worden. De eerste dag zal een met beperkt tot een richting, zoals officieel karakter dragen, 's Morgens hieruit wel blijkt, maar voelde zich! zal door de vennoten een rondrit door zelfs wereldburgeres. De eenheid en de polders worden gemaakt. Om drie uur zal het nieuwe dorpshuis officieel verbroedering in Christus voor ieder één en hetzelfde avondmaal ELKE NACHT tussen twee en drie is het zover. Het geboorte-uur van de jongste Zeeuwsch Dagblad-telg. Met het nieuwste nieuws, vers van de pers. Een merkwaardige geboorte. Geen stille kraamkamer met witte la kens, maar een bijenkorf vol bedrijvige mensen: typografen en journalisten, met op de achtergrond het oorverdovend gedender van de machtige rotatie persen. Het zijn mannen, die de baby ter wereld helpen. Maar met even veel vreugde wordt hij steeds weer begroet en er gaat een zucht van ver lichting op, als het een welgeschapen spruit is gebleken. Het publiek stelt hoge eisen aan het moderne dagblad. Terecht. De tijd is voorbij, dat men genoegen moest ne men met het krantje waarin alleen de nieuwtjes uit de directe omgeving in extenso werden uitgesponnen. De we reld is kleiner geworden. De lezer wil het nieuws uit heel Nederland, uit heel de wereld. Niet zo'n beetje bij elkaar geharkt van persbureaus en uit bui tenlandse bladen. Neen, men wil een eigen up to date berichtgeving. Kort om: men wenst een provinciale krant met het allure van een groot, lande lijk dagblad. Met actuele foto's en een levendige opmaak. Terwijl andere Zeeuwse kranten nog zwoegen om een oplossing te vinden, is het Zeeuwsch Dagblad reeds enkele maanden bezig aan de wensen van de moderne dag bladlezer te voldoen. Dank zij de enor me technische apparatuur van het grootste dagbladconcern in Rotterdam, waarvan reeds talrijke vooraanstaan de dagbladen profiteren, zoals Trouw, De Rotterdammer en het Algemeen Dagblad. Daar. in het hartje van Rotterdam, zetelt de nachtredactie van onze krant. Als een vooruitgeschoven Zeeuwse post, om het oor te luister te leggen hij de harteklop van liet we reldnieuws. Daar ratelen tien telexap paraten en melden zij het nieuws van de eigen correspondenten uit heel de wereld. Daar wordt ook het Zeeuwse nieuws van de centrale redactie te Goes per trein, auto, telefoon en telex binnengebracht. Het laatste nieuws van de afgelopen dag en nacht. De Zeeuwse eindredacteur staat voor hete vuren. Aan hem de beslissing wat er op de valreep wfel of niet in de krant komt die nacht. Lttr-l/" worden geopend en overgedragen aan een nog tevormen stichting. De elfde (le wil om Christus te dienen vormen ibni is een feestdag voor het personeel de inhoud van mijn getuigenis, schrijft ze dan. Andere godsdiensten streven een leer na, zegt ze, alleen Christus is de Weg, de Waarheid, het Leven, het hoogste antwoord op de diepste vra- gen. Dat uit te dragen is (1e diepste jhet verleden en heden bedoeling van haar bock. Middags worden volksspelen gehou den en daarna, om vijf uur, zullen alle werktuigen, wagens enz. van de Wil helminapolder in een défilé voorbij de genodigden trekken. 's Avonds zal een revue worden op gevoerd. geschreven door mevr. Huijs- man-Griep uit Rilland. Deze revue zal tonen van de Wilhelminapolder. De revue zal worden Zelfs haar ontspanning haar schil- gespeeld door eigen personeel, s Avonds v zullen er vele soorten van amusement i zijn. De jubileumcommissie is als volgt sa mengesteld; voorzitter C. Burger, secre taris J. Mazure. penningmeester J. Noo- teboom en voorts de leden B. J. van i Oost, M. van Nieuwenhuyzen. P. La- beur, S. de Groene, J. P. van Waarde; 1 en G. van Loo. De straten in Wilhel minadorp worden versierd. derkunst, ziet ze in dit licht. „De kunst is voor mii een stuk religie." Maar ze bedoelt dat in deze zin, dat ze daardoor poogt weer te geven, wat de Schepper in de natuur heeft gelegd; de hoofdzaal' daarin is de verbondenheid met Hem. In dat licht ziet ze ook de dood. En als ze dat met haar man in een heid van geloof kan bespreken, zien ze beiden, dat de dood geen ver- Hoogwater zondag 15 februari 1959 Vlissingen: 6.34 u. 168 m., 19.09 u. 151 m. i Terneuzen: 7.00 u. 186 m„ 19.32 u, 169 m. I schrikking is, maar een ingang in het i Wenreld.: 8.07 u. 139 m., 20.38 u. 144 m. Leven. Daarom menen zij dat - Zierikzee: 736 U' 118 m" 20 09 U' 124 m' een begrafenis in het wit de mooiste be grafenis is. Er zou op dit gebied nog veel meer, uit dit boek zijn samen te lezen. We, eindigen hier echter. Met de verkla-i ring, dat prinses Wilhelmina ons in dit boek veel nader is gekomen. En dat we ons verheugen over de predi king, die zij erdoor wilde geven. Maar dan begint een nieuwe fase. De operatie-Tempo. Het gevecht met de secondenwijzer, waaraan snelle au to's en honderden rappe handen te pas komen. De jacht om het nieuwste nieuws nu ook op tijd bij treinen, postauto's, bussen en boten te bren gen. Want de Zeeuwsch Dagblad-le zers moeten bij het ontbijt huai krant je thuis hebben. Het snelstgroeiende, maar ook het snelst bezorgde dagblad van Zeeland. Er stort 's nachts om één uur een vliegtuig neer in Italië. U kunt het le zen in het Zeeuwsch Dagblad van de volgende ochtend. Naast het verslag van de Kamervergadering, die pas na middernacht eindigde. En om dichter bij huis te blijven: wie heeft zich nooit verwonderd over het feit dat het verslag van de belangrijke bijeen komst gisteravond laat in Zeeland reeds vanmorgen om vijf uur bij de eerste lezers in de bus plofte? Hoe dat kan? Omdat het Zeeuwsch Dagblad een nieuwsvoorziening heeft, zo wijdvertakt en met zulke goede verbindingen, dat geen enkele Zeeuw se krant daaraan kan tippen. Dat is dan ook het geheim, dat het Z.D. in de afgelopen maanden niet honderd of tweehonderd, maar met vele, véle honderden nieuwe abonnees is ge groeid. U bent het niet gewend, in deze rubriek een lofzang op de eigen krant te horen. Dat is ook nu, niet de bedoeling. Ik wil u alleen even een blik gunnen in de keuken, de snelkeuken van ons Zeeuwsch Dagbladwaar journalisten, foto grafenmachinezetters, opmakers drukkers en expediteurs de koks muts dra.gen en met pollepel zwaaien. Overdag hebben redacteuren op 01 ze bureaus het recept van de volger de dag reeds bekeken, verschillend ingrediënten afgewogen en klaarg< maakt, maar 's avonds laat komt e pas werkelijk leven in de brouwerij Reporters komen binnen met versla gen, interviews en nieuws dat ze zwei vend door Zeeland hebben opgepikt redacteuren en correspondenten uit al le delen van onze provincie bellen zó veel nieuws door dat de telefoons ee: overspanning nabij geraken. Trein brieven komen binnen, de po^tbu. spuit een grote stapel post en di avondredacteuren moeten maar zien dat ze dat allemaal kwijtraken in die ene krant, die toch heus niet van elas tiek ii. 55 De zetmachines ontfermen zich over al die getypte vellen papier. Het nieuws stolt in loodgroeit aan tot kolommen en dan is daar de opmaakredacteur van het Zeeuwsch Dagblad om aan te geven, hoe de typografen de verschillende pagina's moeten samenstellen. Opmaken heet dat in krantenjargon. Uur-U" is aangebroken. Elke «ach* tussen twee en drie uur. Haastige mensen rennen door elkaar, wagen tjes met in lood gegoten berichten en artikelen zetsel") komen aanrijden, rappe handen stellen samen, verand-'c- ren, grijpen hier en daar. Tempo", roept een chef. ,,nog drie minuten, dan moet-ie zakken!" ,,Ik wacht nog op de moord in Ven- lo!" antwoordt de opmaker, „en waar blijft de kop van Drees?" ,,Gooi maar weer open! Hier komt nog een laatste nieuws!" De seccmdenwijzers draaien onver biddelijk. ,,Tijd!" klinkt het. Bellen rinkelen en daar rijdt de loden pagina al, op weg naar heneden, waar de enorme rotatiepersen op de laatste cy linders wachten. Dan draait de krant. Zodra de eerste kranten van de trans portbanden komen, komt de expeditie in actie: banderolleermachines, inpak kers, hup! Gapende muilen. In Roosendaal slaan de PTT-ers al klaar. Rappe handen grij pen de pakken en zakken met kranten om ze over te laden in de postauto's. Tempo! Foto Zeeuwsch Dagblad) De chauffeurs kijken bedenkelijk. We zijn laat vannacht. We zijn altijd laat. Zoals elke krant, die het laatste nieuws wil brengen. Maar als de per sen eenmaal draaien is het zaak tijd terug te winnen en als eerste met dat laatste nieuws onder de lezers te ko men. Als het erg laat is, moeten er meer krantenauto's rijden, om de vracht te verdelen over de verschil lende centraalposten. ,,De laatste!" Nog een plof in de laadruimte, deuren klappen dicht en daar gaat-ie. Op weg- naar Zeeland! Tempo-tempo! We jagen door de uit gestorven Maasstad. Gelukkig knijpt de politie begrijpend een oogje toe Naar Roosendaal! Op het NS-station staan de postauto's al met gapende muilen te wachten. Terwijl de kran tenauto nog rijdt, worden de eerste pakken er al uitgesmeten. Voor West- Brabant en voor de postabonnees, wier kranten per nachttrein de plaats van bestemming zullen bereiken. We zijn anderhalve minuut achter op het schema. De postauto voor Tho- lerv is al weg. ..Misschien pikken we 'm nog net vóór Bergen op Zoom", zegt chauffeur Jan van Sabben en trapt het gaspedaal nog wat dieper in. Honderdtien, honderdtwintig;.. Het lukt. In Bergen staat-ie nog. Weer het zelfde smijtwerk. Alle agentschappen op Tholen, St. Philipsland en Schou- wen-Duiveland krijgen hun pakken. Ook de bezorgers in Bergen op Zoom zelf. Rijden maarweer. Snel, sneller. Een jachtig, zenuwslopend nachtwerk. Een gevecht met seconden. Maar meestal wint de chauffeur. En dan ploffen in de eerste plaatsen van Zee land reeds om vijf uur in de ochtend de kranten bij de lezers op de deur mat. Zeelands snelst groeiend dag blad ook het snelst en het eerst be zorgd. Lossen in Rilland, in Krabbendijke. in Kruiningen. Via de veerhaven, waar de boot de pakken voor oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen meeneemt. Bij mistig weer gaat de verzending per speciale auto's over Antwerpen. Veel extra kosten en inspanning, maar de krant móét op tijd zijn. Een gesloten spooroverweg brengt ons drie minuten achterop. In Goes staan de bezorgers in het nachtelijk duister al te wachten. Maar de post auto's voor de dorpen op de Bevelan- den zijn weg. Drie taxi's onderweg reeds gewaarschuwd staan klaar om de Bevelandse lading over te ne men. Alles mee? En wég stuiven ze al. Dan naar de verdeelpost voor Wal cheren: Middelburg. Tempo! De ach terstand is teruggebracht tot een hal- De laatste pakken voor vannacht, naar ZeelandTempo'. (Foto Zeeuwsch Dagblad ve minuut. ,.'t Zit er nog in", zegt Van Sabben. Gewillig trekken de ster ke motprpaarden hun last steeds snel ler voort. In Souburg' langs de hoofd weg staat een bezorger in kou en mist. We racen voorbij. Geen tijd te verliezen. Op de terugweg maar. Eerst naar de boot. Daar is de veerhaven. De slag boom is al dicht. Gierend stopt de krantenauto. Geren en geroep Bereidwillige honden grijpen de pakken voor westelijk Zeeuwsch Vlaanderen. De laatste wordt aan boord gegooidals de boot reeds wegvaartMaar 't is gelukt. ..Ziezo,' zegt Van Sabben laconiek als had hij de hond' even uitgelaten, „dat was dat." Het is weer gelukt. Mocht u eens uw krantje wat later krijgen, nu onze expeditie 's nachts keer op keer kampt met gladde wegen of dikke mist, dan weet u er tenminste iets van. Ook dan zijn honderden mensen die nacht voor u in actie geweest. Al leen is het die keer nu eens niét ge lukt. Dan heeft de klok het een keer tje g-ewonnen. Als u danmoppert en dat hoop ik, want daaruit blijkt dat het Z.D. iets voor u betekent weet dan, dat er in de afgelopen nacht al heel wat meer is gemopperd. Maar als het alleen van de koks en kelners van de nachtelijke snelkeuken afhangt, dan ligt uw krant ook vandaag weer keurig op tijd op de deurmat. De Zeeuwse krant, bereid in de eigen Zeeuwse keuken, gebakken in een Rot terdamse oven en tóch toch als eer ste Zeeuwse krant in uw brievenbus.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3