GROOTSE AANPAK BIJ „GEVECHT OM NIEUW-GUINEA'S ERTSEN TABAKSPRIJS ZAL DALEN DOOR VERPLAATSING ""ROME BAAYENS Bremen voorspelt: Putten wil zijn geld terug pannes Ook Armstrong naar Blokker Zaterdag 14 februari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Door drie Nederlandse en één Amerikaanse firma B etsontiverp Eerst groot onderzoek Krachtbronnen nodig Nevenactiviteiten Pasternak is boos over publikatie De speciaalzaak voor uw Bril Maandelijkse dienst Rotterdam-Montreal handen Dr. W. P. Berghuis in de Eerste Kamer Honden verdronken langzaam in doos Zelf aan de slag yZwvwX,'. I, Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het onderzoen naar en mogelijke ontginning van de ijzer-, nikkel- en kobaltertsen op Nederlands Nieuw-Guinea zullen gioots worden aangepakt. Tussen drie Nederlandse bedrijven en een Amerikaans concern is overeenstemming bereikt over een vorm van samenwerking in dit gebied. De namen van de vier bedrijven kunnen op hun eigen verzoek nog niet bekend worden gemaakt aldus zei men van de kant van het ministerie van zaken overzee. Het contract is nog niet geheel in kannen en kruiken, al zijn de vier het in beginsel eens. Wel gaf men te verstaan, dat het Amerikaanse concern een van de grootste op het gebied van de verwerking van ertsen is in de wereld. kan de gewonnen olie of een te bouwen waterkrachtstation ook de nodige ener gie leveren. Volgens de Indische mijnwet moet de te verlenen concessie worden goedge keurd door de Staten-Generaal. Een wetsontwerp daartoe kan dan ook wor den tegemoet gezien. De gevraagde concessie omvat het eiland Waigeo met omliggende eilanden en het gebied van het Cycloopgebergte. Bij het onderzoek in deze gebieden zijn aanzienlijke hoeveelheden ertsen aan getroffen met relatief een hoog gehalte aan nikkel en kobalt. Wanneer de ontginning gaat beginnen, betekent dit een grote stap in de ont wikkeling van het land. Het zal echter nog even duren voor het zover is, om dat de ondernemingen eerst een meer uitvoerig heronderzoek willen uitvoeren. Het gaat hun namelijk niet alleen om de ontginning van de ertslagen, maar ook om de verwerking van het gewon nen erts. Met de bouw van een ver werkingsinstallatie alleen is een kapitaal gemoeid in de orde van grootte van honderd miljoen dollar. Er zijn verschillende procédés voor de verwerking van de ertsen en de scheiding van de delfstoffen. Het meest praktische systeem is de vervaardiging van een nikkel-ijzer verbinding. Voor een dergelijke installatie is de aanwezigheid van krachtbronnen nood zakelijk. Steenkool in de vorm van bruinkool en glanskool is op Nieuw- Guinea aangetroffen, maar nog niet in voldoende mate geëxploreerd. Wellicht Naast deze werken verwacht men tal van nevenactiviteiten, zoals de bouw van huizen, aanleg van wegen, kleine industrie en winkelbedrijven, etc. Per soneel voor de ertsontginning zal zeker ook onder de plaatselijke bevolking worden gezocht. Nieuw-Guinea staat voor een nieuw tijdperk. MOSKOU (U.P.I.) Boris Paster nak is zeer teleurgesteld over de pu blikatie van zijn gedicht Nobelprijs in de Londense Daily Mail. Het gedicht gaat over zijn weige ring van de Nobelprijs en Pasternak zegt het gedicht in een bui van neer slachtigheid te hebben geschreven. De schrijver beweert het gedicht in goed vertrouwen aan de Engelse journalist te hebben meegegeven om het te overhandigen aan een vriendin in Parijs. Hij wist niet dat het gedicht gepubliceerd zou worden. Hij zei ver der geen journalisten meer te willen ontvangen. De Dailly Mail heeft gisteren in een hoofdartikel geschreven dat Paster nak openlijk met de correspondent had gesproken, wetende dat zijn woorden en ook het gedicht gepubliceerd zou den worden. frappeerde mij een tragisch be richt op de voorpagina van ons aller Zeeuwsch Dagblad: de me dedeling, dat Vincent Auriol, de vroegere president van de Fran se republiek, na 50 jaren lidmaat schap bedankte als lid van de so cialistische partij. Er was één punt, dat me verwonderde. Het was nooit tot me doorgedrongen (hoewel ik het wist, maar je krijgt pas goede aandacht voor zoiets, als je met de neus erop wordt gedrukt) dat de president van de Franse repu bliek lid was van een partij, althans lid kan zijn. Dat is nu iets, waarin een republiek ver schilt van een koninkrijk. De vorst staat boven de partijen, is de goede regel. Maar in een repu bliek behoeft dat niet zo te zijn. Daar wordt een partijman tot staatshoofd gekozen en blijft partijman, hoewel hij als staats hoofd toch boven de partijen moet staan. Een dubbelzinnige positie, die ik niet kan bewonderen. Mis schien zegt men: een zakelijke kwestie. Maar er schuilt een diep principe achter. Het verval van de positie van het staatshoofd. Tragisch is het, dacht ik verder, dat een man. die 50 jaar lid was van een partij, die daarin en daar door in het staatkundig leven groot werd, op zijn 75e jaar te gen die partij moet zeggen: ik kan niet hier langer ademhalen, jullie vormt een ineenstortende groep, die met-socialistisch is. Ondanks zijn geslaagde leven, dank zij zijn lidmaatschap van de socia listische partij hij heeft toch de allerhoogste sport in zijn land bereikt moet de heer Auriol nu zeggen: het was een vergis sing. Dat is de grote tragiek. En voor het socialisme èn voor de heer Auriol. Ik moest hier denken aan de socialistische partij te on zent. Uit allerlei onbekookte com munistische en anarchistische strevingen kwam tenslotte een 60 jaar geleden de SDAP voort, die velen begeesterde en die groot werd. De communisten gingen daaruit, maar dat zou men als een zuivering kunnen zien. Na de oorlog zou men het nog beter doen en de partij voor heel het volk vormen, de partij van de arbeid, die op zijn minst de meer derheid zou halen. En in deze tijd is het almaar afbraak. Neen, oud minister-president Drees bedankt niet voor de PvdA. Maar het moet hem toch wel hard vallen, nu. als hij op het verkiezingspad gaat, een aantal dingen anders te moeten zeggen, dan hij tot voor kort als minister-president deed. Als hij het zelf nog niet doet, wordt het toch door zijn parij, dus mee namens hem, gedaan. Advertentie Eigen nieuwsdienst PUTTEN Om de gevolgen van de radio-actieve besmetting van het huis van de familie Haanschoten ongedaan te maken heeft de gemeente Put ten elfduizend gulden uitgegeven. Po gingen om dal bedrag terug te krijgen van het stads- en akademisch zieken huis te Utrecht en zijn assuradeuren zijn op niets nitgelopen. De gemeente zal nu om de elfduizend gulden een pro ces beginnen. De gemeenteraad heeft B. en W. machtiging verleend om zich tot een advocaat te wenden. BREMEN De eerste reactie in handelskringen te Bremen en Hamburg op de toewijzing van de In donesische tabaksmarkt aan Breinen is er een van gereserveerdheid. Men beseft dat men de verdere gang van zaken, althans op dit moment, nog niet geheel kan overzien. Het zou niet juist zijn te denken dat de betrokken kringen de nog te overwinnen moeilijkheden onderschat ten. Men beseft hier zeer wel dat men in de eerste jaren niet die faciliteiten en dat deskundig advies zal kunnen bieden als Amsterdam dat door de jaren heen heeft ROTTERDAM De Saguenay shipping limited te Montreal, in Nederland ver tegenwoordigd door Meyer en Co's scheepvaartmaatschappij n.v. zal van midden april af een maandelijkse dienst van Rotterdam naar Montreal openen. De schepen in deze dienst zullen even eens te Antwerpen en Hamburg laden, maar gedurende dit jaar zullen zij de havens aan de Grote Meren nog niet rechtstreeks bedienen. Advertentie PSL-sa HAMFA-f ruw of schraal HAMEA-GELElUüm 104 LAAT u maar niet verontrusten", zei hij tegen Jozef en grinnikte zo vriendelijk, dat» zijn ge zonde witte tanden in zijn vierkan te baard te zien kwamen. „Ieder een, die verstandig zijn wil, moet daar voor boeten." Hij ging zijns weegs. Statig en welgedaan, met een zorgelijke trek om zijn fris gezicht, liep hij tussen de kramen door. Een poos je later zag Jozef hoe hij bij een handelaar kwarts kocht en met zijn hand heel voorzichtig en teer over het fijne stof streek. Hij had dat kostbare materiaal voor zijn geliefde kunst wel heel lang moe ten ontberen. Jozef moest vaak met gemeng de gevoelens aan dit onderhoud te rugdenken. Al in Jeruzalem, was hij v?n mening gewe'est, dat Alex- as een helderder kijk op de din gen had dan zijn vader Nachum, maar Jozefs hart was toen bij de dwaze Nachum geweest en niet bij de helder denkende Alexas. Nu ware® allen tegen hem en was al leen de helder-denkende Alexas met hem. Zijn ketenen drukten en schuur den hem, hoewel hij gedacht had, dat hij er nu wel aan gewend was. Zeker had de Prediker gelijk, die zeide, dat een levende hond beter was dan een dode leeuw. Maar vaak wenste hij, dat hij in Jota pat samen met de anderen ge sneuveld was. Marcus Licinius Cr.assus Mucia- nus, de generaal-gouverneur van Syrië, liep zenuwachtig door de witte vertrekken van zijn paleis in Antiochië. Hij was ervan over tuigd geweest, dat Vespasianus ditmaal geen voorwendsel meer kon vinden om de veldtocht nog langer op te schorten. Toen de terreur van de „wrekers van Is raël" de ge-matigde elementen in Jeruzalem had uitgemoord, waren de muiters het onder elkaaj: on eens geworden. Er heerste nu een burgeroorlog in Jeruzalem, dat viel klaar en duidelijk uit de be richten te lezen. Het zou absoluut zinloos zijn een dergelijke kans ongebruikt te la ten voorbijgaan. Vespasianus moest nu eindelijk op deze stad aanrukken, haar innemen en een einde maken aan deze oorlog. Vol spanning had Mucianus het be richt van de krijgsraad afgewacht, waarin nu aan het einde van de winter de maatregelen voor de voorjaarscampagne zouden wor den bepaald. Dit bericht lag nu voor hem. Verreweg' de meeste heren van de krijgsraad, zelfs de zoon van Vespasianus, de jonge generaal Titus, waren van mening geweest, dat men dadelijk naar Jeruzalem moest oprukken. Maar de leider van het zaakje, die on beschofte boer, had er een ande re draai aan weten te geven. Hij had beweerd, dat door de onder linge twisten van de Joden de stad met veel minder offers kon worden veroverd. Nu naar Jeru zalem oprukken betekende bloed van dappere Romeinse legioensol daten vergieten, dat men had kun nen sparen. Hij stelde dus voor nog te wachten en intussen de ge bieden in het zuiden, die nog niet in hun macht waren, te bezetten. Die Vespasianus was toch een sluw heer. Hij was gierig, maar nooit als het op uitvluchten aan kwam. En spoedig het commando aan iemand anders overdragen zou hij zeer zeker ook niet. Mucianus, die nogal mager was, liep met zijn stok achter zijn rug en zijn smal, lang hoofd voorover gebogen woedend heen en weer. Hij was niet jong meer, had de vijftig al achter de rug en een le ven vol ondeugden, waarover hij nog nimmer berouw had gevoeld, vol studies over het nooit eindigen de aantal merkwaardige weder waardigheden der natuur, een le ven vol splendeur en van rijkdom en ondergang. Hij was nu, nog juist in het be zit van zijn volle kracht, gebieder over dit oeroude Azië geworden, dat hem in zijn ban had en kook te van woede, dat de jonge keizer hem die vette hap met die walge lijke boerenpummel liet delen. Bij na een heel jaar had hij die vrachtrijder nu al als gelijke naast zich moeten dulden. Ni was het genoeg. Hij doorzag de bedoelin gen van de maarschalk natuurlijk even goed als die van de keizer. Die kerel mocht hem niet langer in de weg staan. Hij moest uit zijn Azië verdwijnen. Dat moest en zou. Eindelijk moest er nu maar eens een eind komen aan die oor log. Haastig en vol woede dicteerde Mucianus een hele stapel brieven: aan de keizer, aan de ministers, aan bevriende senatoren. Het was .onbegrijpelijk, dat de veldheer, na 'zovele voorbereidingen en nu de tegenstanders door onderlinge on enigheden zo zwak waren gewor den, de stad Jeruzalem, ook in het begin van deze zomer nog altijd niet rijp achtte voor een bestor ming. Hij wilde liever niet op een verbitterde toon mediteren over al deze kwesties, maar moest toch op merken, dat deze zo weinig krach tige -manier van oorlogvoeren de plannen voor de Alexander-zege- tocht geen goed deed. In ieder ge val was het zeker, dat het prestige van de keizer, van de senaat en het leger in het hele oosten op het spel stond, als men hij deze me thode van telkens weer aarzelen bleef. Wordt vervolgd. rJIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIII oxr />W3Z6,Sa*a.. DIT IS ONZE LAATSTE CIIMTe. WIJ KUNNEN kunnen doen. Men zegt het te betreuren dat Indo nesië op grond van politieke over wegingen zich genoodzaakt heeft, ge zien economische sancties te treffen tegen Nederland, waarbij Djakarta blijkbaar het offer wil brengen niet de hoogst mogelijke prijzen te maken. De geforceerde verplaatsing zal naar op goede gronden wordt aangenomen, zeer prijsdrukkend werken. Oog op Antwerpen Voor de eventuele moeilijkheden bij de verhandeling van tabak, afkomstig van „voormalige" Nederandse onder nemingen, volgt men met grote belang stelling wat er in Antwerpen, als toe komstige markt voor Indonesische thee, gaat gebeuren. De voorzichtige reactie van de Amsterdamse theehan delaren, zover deze althans in Bremen bekend worden, heeft de indruk geves tigd dat na de eerste boze reacties tegenover Antwerpen, de normale han del wel zijn loop zal vinden. Wel heeft speciaal de aandacht ge trokken de uitspraak dat in bijzondere gevallen zal worden overwogen be slag te doen leggen op de te Antwer pen te verhandelen thee. Westduitse tabaksfabi'ikanten, gewaarschuwd door duidelijke advertentiecampagnes van Nederlandse tabaksfirma's, verkeerden tot nu toe in de veronderstelling, dat DEN HAAG. De voorzitter van het Centraal stembureau heeft in de vacatu re van wijlen prof. dr. W. Rip benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer dr. W. P. Berghuis, voorzitter van het Centraal comité der A.R. partij en bur gemeester van Kampen. Het ligt in de bedoeling van dr. Berghuis zijn be noeming aan te nemen. Boete voor de dader AMSTERDAM, De politierechter te Amsterdam heeft de 61-jarige fabrieks arbeider J. V. uit Broek in Waterland gisteren veroordeeld tot een boete van 25 gulden. De man had eind vorig jaar acht jonge hondjes in een kartonnen doos gestopt en die in een vaart gegooid, zodat de diertjes heel langzaam waren verdronken. De man had geen geld om de diertjes door een veearts te laten afmaken en voor het verdrinken had hij geen zak kunnen vinden. Op het aanbod van een schilderes in Broek in Waterland, die het afmaken van de hondjes had willen betalen, had hij niet willen in gaan. zonder meer bij iedere aanbieding van tabak beslag zou worden gevorderd om de eigendom vast te doen stellen, waar-door normale handel volkomen zou worden gestagneerd. Oog op Nederland Door de laatste reacties rondom -Antwerpen houdt men thans wel reke ning met eventuele acties van Neder landse zij-de in bepaalde incidentele gevallen, wanneer er sprake kan zijn van een aanwijsbaar eigendom, doch voor het overige meent men dat de handel daarvan weinig last zal onder vinden. Niettemin acht men een ge rechtelijke uitspraak inzake een proef proces als precedent uiteraard van belang. Intussen hebben verschillende Ne derlandse tabaksmaatschappijen om ten deze geen misverstand te laten ont staan, ook aan hun Duitse contacten laten weten dat de „nationalisatie" van hun bedrijven in Indonesië niets wijzigt aan de juridische aanspraken van deze maatschappijen op hun pro- dukten. Geen eigendommen Uit Djakarta meldt het Franse pers bureau A.F.P., dat de leider van de Westduitse handelsdelegatie in Djakar ta heeft verklaard dat de Westduitse firma's alleen tabak willen ontvangen van genationaliseerde Nederlandse on dernemingen. Tabak van „overgeno men" Nederlandse ondernemingen zul len zij weigeren. Het is nooit de bedoeling van de Westduitse tabakshandelaren, zei hij, om aan Nederlandse eigendommen te komen. West-Duitslan-d, zette hij uiteen, dingt alleen mee naar een belangrijke rol op de Europese tabaksmarkt. AMSTERDAM De grootmeester van de klassieke jazz, Louis Armstrong, zal op zondag 10 mei zijn tourfiee door Italië onderbreken voor een exclusief concert in het Noord-Hollandse dorp Blokker. Armstrong zal er in de be kende veilinghal met zijn „all stars" een concert geven, dat volgens bereke ning van de burgemeesterszoon van Blokker, Ben Essing, door minstens achtduizend mensen zal worden bij-ge woond. Het optreden van Armstrong wordt het hoogtepunt van een vierdaags mu ziekfestival, dat op 7 mei wordt ge opend door het ballroomorkest van Victor Silvester. De volgende dag treden Mieke Tel- kamp, Frans Popty en het trio van Pim Jacobs met vocale medewerking van Rita Reys op en weer een dag later wordt het, uit fruitkisten opge bouwde podium bezet door de Ober- landler Kapelle „Maier Hias". DE NATUUR IN EN OM UW HUIS 0UPe,-PROG6 6-RONO I Tussen t>e WOOTÊLS, UlTSCWuODEH Fuchsia's die men over gehouden heeft staan nu kaal en bladerloos; ze zullen nu spoedig opnieuw aan de groei gebracht moeten worden en men dient hen ook te verpotten. Haal zo n plant uit de pot en alle oude en droge grond dient men tussen de wortels uit te schudden. Daarna opnieuw oppotten in voedzame bloemistengrond. Fuchsia's kunnen nogal wat voedsel hebben en het is daarom wel nuttig nog een beetje oude koemest door de potgrond heen te roeren: verse mest mag men er in geen geval voor gebruiken. Fuchsia's die men verpot heeft dient men ook kort terug te snoeien- de jon ge, licht bruine bladerloze scheuten dient men tot op enkele centimeters bo ven het oude hout terug te snoeien. Het verschil tussen oud en jong hout is gemakkelijk genoeg te zien. Als fuch sia's niet terug gesnoeid worden zullen ze op de duur veel te hoog opgroeien en weet men er straks geen raad meer mee en zullen ze ook onvoldoende bloei- en. Fuchsia's kan men ook heel goed voortkweken door middel van stekken; als de planten straks jonge scheutjes vormen kan men wel enkele wegnemen. Jonge scheutjes ter lengte van onge veer zeven centimeter kunnen uitste kend als stekjes gebruikt worden. Die stekjes zet men in een potje met zan derige grond, doch ze kunnen ook aan de wortel gebracht worden door ze in een flesje water te zetten. Ze zullen na dat ze wortels gevormd hebben spoedig opgepot moeten worden. «Illiiijli; 52. De meester vond het bij nader in zien maar beter, om de professor niet meer aan de schakels te laten komen, waarmee de zeezeef werd bestuurd. ,,U mag dan als uitvinder erg knap zijn," sprak hij. „Maar van sturen hebt u net zoveel verstand als een droog staand smeerpotje. Wie weet wat die arme Kappie en Tjeerd daar beneden allemaal moeten meemaken." Pruttelend boog hij zich over het in strumentenbord en probeerde voorzich tig een aantal knoppen, waarvan hem de bedoeling niet geheel duidelijk was. „Splijtmodulator" las hij moeilijk. „Frequentie contra-reactor"Ik ben een poetsdot als ik daar iets van snap." De professor liet een laatdunkend ge snuif horen, maar daar trok de meester zich niets van aan. „Ahavervolgde hij. „Dit hier geeft meer houvast.Stijgen-dalen. Dat is tenminste duidelijk!" En zonder aarzelen draaide hij de be wuste knop op „Stijgen". Op hetzelfde moment maakte de zee- zeef, tientallen meters onder de Kraak, een scherpe bocht omhoog en schraap- 1 daarbij knerpend langs de verweer de koepel van een der runes.... NED. HERV. KERK Te Willige Langerak, J. H. Vlijm, vi caris te Lunteren. GEREF. KERKEN Examens: de classis Zaandam heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ge steld de heer A. HeUzeveldt te Amster dam-Noord, die terstond beroepbaar is. Aan de V.U. is geslaagd voor het kan didaatsexamen theologie A. G. Ver beek. 's-Gravenhage. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal: wegens bijzondere omstan digheden heeft Ouderkerk a.d. Amstel het gestelde tweetal terug-genomen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen C. Molenaar te Leiden. Te Kapelle aan de IJssel J. A. Zijderveld te Paterson (U.S.A.). VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Groningen P. J. Mietes te Amsterdam. DOOPGEZ. BROEDERSCHAP Aan de Doopsgez. Kweekschool te Am sterdam slaagde voor het prop. ex. eer ste gedeelte de heer E. Borren te Am sterdam. NED. PROT. BOND Benoemd tot voorganger van de aid. Huizen (Nh D. A. Werner te Zwom loo, die de benoeming accepteerde.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2