NEDERLAND IN VERZET TEGEN NAASTING DOOR INDONESIË TONY SAILER IN DE BUURT Twee negerjongetjes in vrijheid gesteld Juridische puzzel Kustvaarder vergaan op maidentrip Conferentie GOEDE HEERTJE MOET NOG 2l/2 JAAR BOETEN Reis een dag onderbroken De Bilt: Somber VUILNISBELTARCHIEF PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tabaksmarkt naar Bremen Cultuurondernemingen genationaliseerd Schade is nog niet geregeld Onaanvaardbaar Rust voor gasten in Sankt Anton Actie Sneeuwbal heeft succes GEEN REACTIE Strijdig met algemeen belang, zegt S.E.R. D.M.L.-rapport nog vóór verkiezingen VERMISTE MAN IN SLOOT GEVONDEN Dulles doorstaat operatie goed Britse ondernemingen overgenomen Zó gaat pellen van garnalen vlugger In cel begonnen aan memoires Prins Bomhard ziek Vandaag Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4. giro 116666, Bijkantoren. Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 1 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, i4e Jaarg. No. 1531 Zaterdag 14 februari 1959 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De actie van de Indonesische regering tegen de Nederlandse belangen is in een nieuw stadium getreden: ®in Djakarta is gisteren een overeenkomst ge tekend waarbij de exclusieve rechten op de afzet van Indonesische tabak in Europa worden toe gediend aan vier tabaksfirma's te Bremen. Zo men weet is reeds eerder een overeenkomst getekend voor de afzet van Indonesische thee in Europa met de handelsonderneming Soconiabel te Antwerpen; Aan te nemen is dat Neder landse juristisehe deskundigen be rig zijn na te gaan, welke wette lijke acties in het buitenland mo gelijk zijn. De acties zelf moeten uitgaan van de ondernemers, wier bedrijven in Indonesië zijn gecon- fiskeerd en wier goederen dus op- rechtmatig door derden worden verhandeld. Zij kunnen zich evenwel verzekerd wcten^ van alle steun die de overheid hierbij kan geven, zowel op juridisch als op diplomatiek terrein. Juridisch wordt het een enorme puzzel, omdat nationaal en internationaal recht door elkaar gaan spelen, zo meent men op het ministerie van buitenlandse zaken. De ondernemers moeten hun eigen produkten onderkennen cn deze in beslag laten nemen zou het zo ver komen, begint daarna het juridische gevecht. Het eerste punt, waarop Nederland zal wijzen, is dat de nationalisatie van de bedrijven in 'Indonesië „volkenrechtelijk j onaanvaardbaar" is. Nationalisatie is een tweezijdige zaak: de nationalisatie van het bedrijf en de schadevergoeding aan de eigenaar. De Indonesische wet laat zulk een vergoeding nog volkomen in het midden. Ten tweede wijst Nederland de natio nalisatie af omdat in de wet alleen ge sproken wordt over Nederlandse be drijven. De ondernemingen van andere buitenlanders in Indonesië worden on gemoeid gelaten. Dit is een discriminatie, die evenmin volgens het internationaal recht aanvaardbaar is. Het standpunt van Nederland zal dan ook zijn: Indonesië heeft zich Neder landse eigendommen wederrechtelijk toe geëigend. Op 3 december 1958 werd in het Indo nesische parlement de wet op de natio nalisatie van Nederlandse bedrijven aangenomen. Zij verkreeg terugwerkende kracht tot 3 december 1957 (de datum waarop het eerste Nederlandse bedrijf het hoofdkantoor van de K.P.M. door Indonesische arbeiders werd „over genomen")-. Het bedrag van de schadevergoeding zou volgens een in een afzonderlijke wet vast te leggen procedure worden vastgesteld door een bijzondere com missie, aan te wijzen door de regering. In diezelfde wet zou worden bepaald hóe de schadevergoeding zou worden uitbe taald. Het ontwerp van die wet is tot dusverre niet bij het Indonesische par lement ingediend. De ondernemersraad voor Indonesië in Den Haag ziet in de nationalisatie een poging van de Indonesische regering om juridisch een sterkere positie te kunnen innemen bij de verkoop van Nederlandse de Indonesische minister van landbouw, Sad- jarwo, heeft gisteren meegedeeld dat alle grote Nederlandse cultuurondernémingen in Indonesië, waaronder de Verenigde Delimaatschappij, bij besluit van de Indonesische regering zijn genationaliseerd. De Indonesische regering zal voor het einde van deze maand bekend maken welke van de 248 „overgeno men" bedrijven zijn genationaliseerd; @over vaststelling en uitbetaling van schadever goeding is nog niets officieel bekend gewor den. President Soekarno en minister Subandrio hebben eind vorig jaar gezegd, dat betaling van scha devergoeding pas zal worden overwogen, nadat Neder land zich bereid heeft verklaard westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië over te dragen; ®De Nederlandse regering zal zich met hand en tand verzetten tegen overplaatsing van de ta baksmarkt naar Bremen en van de theemarkt naar Antwerpen. Zij is dagelijks in informeel diplomatiek contact met de regeringen van België en West-Duits- land, aan wie zij de gegronde bezwaren tegen derge lijke transacties kenbaar maakt. Stapppen bij de In donesische regering zijn in voorbereiding. AANNEMEN ondernemingsprodukten naar het buiten land. Zij is daarom niet los te zien van het streven van Djakarta om de tabaks- markt naar Bremen en de theemarkt naar Antwerpen over te plaatsen. Het is wel opvallend dat de ministeriële bekendmaking over de nationalisatie van de Nederlandse plantages is gekomen precies op de dag dat in Djakarta de overeenkomst met de Bremer tabaks- handel werd getekend. Tegen eind februari zal de eerste lading Indonesische tabak naar West- Duitsland worden verscheept. („Bremen is gekozen", zei minister Sadjarwo gis teren, „omdat het bereid was risico's te nemen".) De eerste Veiling van Indo nesische thee, die ooit in Antwerpen is gehouden, zal eind april of begin mei geschieden. Antwerpen hoopt ook bin nenkort Indonesische rubber, koffie, palmolie én palmpitten op de markt te kunnen brengen. Tot dusverre zijn in Indonesië de vol gende Nederlandse bedrijven over genomen: 77 plantages, 92 mijnbouw- ondernemingen en industrieën, zes scheepvaartondernemingen, zeven ener gie- en nutsbedrijven, 31 bankinstellingen en verzekeringsmaatschappijen, 32 han delsondernemingen, twee farmaceutische ondernemingen en de Indonesische tak van Radio Holland. Voor het eind van deze maan^ zal de lijst verschijnen van bedrijven, die In donesië (van deze 248) zal nationaliseren. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De 792 feit me lende Nederlandse kustvaarder He lemar-H van de rederij A. A. Hoogerwerff nv te Rotterdam is gistermorgen om Iialf vijf in de baai van Dunmore (Zuid-Ierland) op de rotsen gelopen en gezonken. De tien opvarenden zijn door dé red dingboot van Dunmore van liet zin kende schip gebaald en behouden aan land gebracht. Kapiteiu Land straten was de laatste die het wrak geslagen schip verliet. De Helemar-H, die haar eerste reis maakte, was met een lading kunst mest onderweg van Amsterdam naar Waterford. Op haar noodsein werd geantwoord door liet Panamese ss Aguante en het Nederlandse nis Tide, die zich vlak in de buurt bevonden. Ook de Nederlandse zeesleper Noord holland zegde hulp toe, maar reeds een uur na de stranding maakte de macliinekamc^ water en verkeerde de Helemar-H in zinkende toestand. Zeven leden van de bemanning spron gen over op de enige malen langszij komende reddingboot. De kapitein, de eerste stuurman en de marconist bleven tot het laatst toe aan boord van het steeds dieper zinkende schip dat reddeloos verlo ren ging. Het wrak ligt thans goed deels onder water, slechts liet voor schip dat op de rotsen rijdt, was nog zichtbaar toen de laatste drie opvarenden zich in veiligheid stel den. SANKT ANTON. Tegen vier uur gistermiddag, toen de zon al was verdwenen achter de bergen, kwa men twee kleine figuurtjes langs de bergwand omlaag stuiven. Het ble ken prinses Beatrix en haar trainer, Toni Marth te zijn. Van 's morgens half tien af hadden zij geskied en toen zij in Sankt Anton aankwamen, was de Prinses zo moe, dat zij bleef zitten rusten, voor zij haar ski's af bond. Gelukkig herkende niemand haar, zodat zij rustig weer op adem kon komen. In de buurt van het skirestaurant Galzig had de Prinses koning Boude- wijn ontmoet. De Koning, die nieuwe handschoenen had gekocht, kwam van boven, juist op het moment dat de Prinses met de skilift van beneden kwam. Na een kort gesprek ging ieder zijns weegs. Hoe betrekkelijk roem kan zijn is gisteren gebleken. Plotseling hadden alle persfotografen Sankt Anton ver laten: in Leeh, een levendig ski-oord ongeveer honderd meter boven Sankt Anton bevond zich Tony Sailer, drie voudig Olympisch ski-kampioen en nationale held van Oostenrijk. Sailer was daar voor de buiten opnamen van dè film Fünf Madchen und ein Mann. Toen hij in het dorp terug kwam, nog in de uniform van de Bundesgendarmerie, werd hij over vallen door ongeveer veertig foto grafen. Gewillig liet hij zich fotograferen, met ski's en zonder, met zonnebril en zonder. Even gewillig zette hij hand tekeningen. Met al zijn beroemdheid was de filmheld echter slechts een nummer. De produktieleider van de film, die zeer hautain en verveeld aan de open- luehtbar hing, snauwde kortaf „Tony, zet je zonnebril op". Gewillig deed de grote Tony wat hem bevolen werd. Eigen nieuwsdienst RALEIGH. James en David, de Amerikaanse negerjongetjes, zijn vrijgelaten. De raad van het tuchthuis, waarin zij tot hun 21e jaar werden geplaatst, omdat zij een blank meisje hadden gekust, besloot de jongens te ontslaan, „omdat huiselijke omstandighe den vrijlating rechtvaardigden". „Fantastisch" Over de hele wereld heeft de veroor deling van de jongens nog al wat stof doen opwaaien. In Nederland werd voor hun vrijlating de actie Sneeuwbal begonnen, met het doel hand handteke ningen te verzamelen, die aan de Ame rikaanse ambassade zouden worden aangeboden. „Het is fantastisch", was de reactie van de leider van de Sneeuwbal, de heer S. Saris, toen hij vannacht het be richt van de vrijlating te horen kreeg. Tot gisteravond waren er bij het Mar- tinushuis te Rotterdam, waar de actie werd geleid, 32.400 handtekeningen binnengekomen. Volgens een verklaring van de Ame rikaanse ambassade in Den Haag, die enige tijd geleden werd uitgegeven, be rustte de veroordeling van de jongens niet op rassendiscriminatie. Zij zouden afkomstig zijn uit a-sociale gezinnen en hadden een heropvoeding nodig. De jongens zullen nu zo spoedig mogelijk bij hun moeders, die intussen in een ander stadje zijn gaan wonen, worden gebracht. AMSTERDAM. De Amsterdamse ef fectenbeurs heeft de berichten omtrent nationalisatie van Nederlandse maat schappijen in Indonesië naast zich neer eelegd. In de koersen van de cultuur maatschappijen kwam vrijwel geen ver andering. Arbeidstijden landbouw Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met een grote meer derheid van 36 tegen zes stemmen heeft de Sociaal-economische raad in zijn open bare vergadering zich uitgesproken tegen de verordening arbeids- en rusttijden in de landbouw. De raad zal de minister van sociale zaken adviseren deze ver ordening door het landbouwschap uit gevaardigd niet goed te keuren. In het bijzonder heeft de meerderheid van de raad bezwaren tegen de in de verordening vastgelegde strafbepalingen tegenover de werknemer bij overtreding van de bepalingen. Dat maakt de ver ordening strijdig met het algemeen be lang, aldus de raad. Het landbouwschap heeft de verorde ning indertijd vastgesteld na een .heftig debat. De toenmalige staatssecretaris van sociale zaken heeft daarop de SER om advies gevraagd. De Nederlandse kustvaarder Helemar-H van de rederij A. A. Hoogerwerff n.v. te Rotterdam liep gistermorgen op haar eerste reis bij Dunmore in Zuid-Ierland op de rotsen. Van de tien opvarendeh werden er zeven door een redding boot van het wrak gehaald. Kapi tein Landstratende eerste stuur man en de marconist sprongen op de rotsen toen het achterschip geheel dreigde weg te zinken. LONDEN (Reuter) Ne een ver gadering van drie-en-een-half uur heb ben de ministers van buitenlandse zaken van Groot-Britannië, Grieken land en Turkije besloten dinsdag een driemogendhedenconferentie te beleg gen over Cyprus. Aartsbisschop Ma- karios en de leider van de Turkse be weging op Cyprus, Kutch.uk, zijn uitge nodigd en zullen aan de conferentie deelnemen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Daar het de bedoe ling is om het D.M.L.-rapport nog voor de verkiezingen in de Tweede Kamer te behandelen, zodat er met minister Staf over kan worden gedebatteerd, zal het binnen twee weken moeten verschijnen. De commissie-Koersen is nu druk bezig om het zo ver te krijgen. Van een vast stelling van het verslag, dat over tal van zeer ingewikkelde zaken gaat, is voor lopig echter nog geen sprake. De werk zaamheden van de commissie zijn de laat ste tijd ook door het werk in de Kamer opgehouden. Het streven is er echter wel op ge richt om het rapport, dat zeer uitvoerig beloofd te worden, op een zodanig tijd stip aan dé Kamer voor te leggen, dat een openbare behandeling tezamen met minister Staf nog mogelijk is. Een een voudige rekensom leert a'an dat het daartoe binnen twee weken zal moeten uitkomen. De openbare behandeling zal dan kunnen plaats hebben in de eerste week van maart, de laatste gelegenheid die deze Tweect'e Kamer nog heeft. Eigen nieuwsdienst BREDA De rijkspolitie te Rijsber- gen heeft gisteren in een sloot het lijk gevonden van de 72-jarige inwoner van Rijnsbergen P. C. Braspenninckx. De man, die geestelijk was gestoord, werd van zondag af vermist. Met de hulp van militairen had men dagen lang naar hem gezocht. WASHINGTON (Reuter) John Foster Dulles, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft gis teren in het militaire hospitaal Wai ter Reed met goed gevolg een hernia operatie ondergaan. De chirurgen achtten de lichamelijke toestand van Dulles na de operatie, die nagenoeg een uur in beslag nam, be vredigend. Zij spraken de verwachting uit dat Dulles nog tien tot 15 dagen het bed zal moeten houden. Dulles, die op 25 februari 71 jaar wordt, zal in ieder geval zijn verjaar dag in het hospitaal moeten vieren. Immers, hij zal nadat hij de gevolgen van de operatie te boven is gekomen nog enige tijd in het hospitaal rust houden om te herstellen van een darm kwaal waarvan hij sedert december van het vorige jaar hinder heeft. LONDEN (A.P.) De overneming van vier Britse cultuurondernemin gen op Sumatra heeft in Londen verontwaardiging gewekt. Naar het ons voorkomt zei gisteren een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken, is dit Indonesische optreden geheel in strijd met het be leid dat de Indonesische regering zegt ten aanzien van buitenlandse investeringen te volgen. De plantages zijn overgenomen op last van de Indonesische minister van landbouw, Sadjarwo, omdat de con cessies voor de ondernemingen wa ren afgelopen. De ondernemingen moesten als werkend bedrijf wor den overgedragen aan nationale On dernemingen. Er mocht niets wor den weggehaald. Eigen nieuwsdienst MAKKUM De directeur van de Makkumer visafslag. de heer G. Reyns, heeft een machine geconstrueerd, die in zeven uur duizend kilo garnalen kan pellen. Geroutineerde pelsters in Vo- lendam is het pellen een belangrijke vorm van huisarbeid brengen het tot een kilo per uur. De nieuwe machine wordt in een machinefabriek te Henge lo verder ontwikkeld. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft het Goede heertje, de vijftigjarige boekhouder Carnelis Robijn van H., veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek. De rechtbank overwoog dat Van H., die in de loop van tien jaar een bedrag van 2.073.210 gulden heeft verduisterd en een groot aantal vervalsingen heeft gepleegd, schromelijk misbruik heeft ge maakt van het vertrouwen dat zijn su perieuren, de directeuren van de make laardij Berger en Co, in hem hadden gesteld. Bij de bepaling van de straf, di'e een jaar lager ligt dan de straf, die de offi cier van justitie veertien dagen geleden eiste, had de rechtbank de lange duur van het misdrijf en de enorme omvang van het verduisterde bedrag zwaar laten meetellen. Uiterlijk geheel onbewogen hoorde het Goede heertje gisterochtend het vonnis aan. Slechts weinigen waren naar de strafzaal gekomen om de laatste acte van het drama van zijn spilzucht mee te maken. Van de getuigen was alleen aanwezig de Bredase accountant J. Drag't, over wiens gebrekkige controle tijdens de drie procesdagen zoveel te doen is geweest. NIET IN BEROEP Het is niet waarschijnlijk dat het Goe de heertje tegen het vonnis van de recht bank in hoger beroep zal gaan. Het gerechtshof zou, gezien het hoogst ge compliceerde karakter van het dossier, zeker niet voor het najaar aan de appèl behandeling kunnen Beginnen. De wacht tijd voor de zitting van het hof zou wor den opgeteld bij het voorarrest, maar ASUNCIóN (AFP, Reuter) Een flinke griep, gepaard gaande aan een in het warme klimaat vaak voorkomende lichte maagdarminfectie, heeft prins Bernhard genoodzaakt zijn reis door Zuid-Amerika te onderbreken. Gisteren zou hij van Paraguay naar Brazilië ver trekken. Hij heeft het vertrek 24 uur uitgesteld. De ziekte heeft de Prins overvallen na een zeer druk programma, dat hij donderdag heeft uitgevoerd, 's Morgens voerde hij besprekingen met de presi dent van Paraguay, generaal Stroessner. Deze besprekingen hadden o.a. een al ouder plan over de vestiging van Neder landers uit Indonesië in Paraguay tot onderwerp. Radiorede s Middags, na een vliegtocht, over de mooiste delen van het land, heeft prins Bernhard zich over de radio tot het volk van Paraguay gericht. Hij gaf uiting aan zijn vreugde over het feit, dat hij in de gelegenheid was Paraguay te leren ken nen. De ziekte van prins Bernhard betekent een teleurstelling voor vele Nederlandse emigranten. Het bezoek, dat de Prins aa de emigrantencentra zou brengen, is namelijk komen te vervallen. Bij het oversteken van de Kerklaan te Oude Pekela is gisteren het vijfjarige meisje F. Rijnbergen, toen zij uit de kleuterschool kwam. a'oor een auto ge grepen en gedood. GOEDE HEERTJE .onbewogen. worden afgetrokken van de straftermijn, waarop bij goed gedrag de voorwaarde lijke invrijheidstelling een derde van de na het vonnis uit te zitten straf in mindering kan worden gebracht. Als het Goede heertje zich bij het vonnis van de rechtbank neerlegt, zal hij tot zijn in vrijheidstelling nog ruim twee en een half jaar in de gevangenis moeten door brengen. De rechtbank heeft als bijkomende bepaling bevolen dat een in het bezit van mevrouw Van H. aangetroffen be drag van duizend gulden aan de fa. Ber ger zal worden teruggegeven. Mevrouw van H. kreeg zelf een beauty-case met enkele gouden voorwerpen toegewezen. De fa. Berger krijgt verder nog de ver valste koopmansboeken en bescheiden, die na de arrestatie van het Goede heertje op 3 februari 1958 in beslag waren genomen. De naargeestige getallenreeksen heb ben hun dienst gedaan. Het Goede heer tje is teruggekeerd naar zijn cel. Tegen de tijd dat hij die zal kunnen verlaten hoopt hij klaar ie zijn met de memoires, waaraan hij tijdens het voorarrest reeds is begonnen. Op de meeste plaatsen somber, maar droog weer met mist of laag hangende bewol king en voor namelijk in het oosten van het land kans op en kele verspreide opklaringen. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt en zwakke wind. MIESJE: Als ik denk aan toen! 15 FEBRUARI: Zon op 7.57, zon onder 17.52; maan op 11.02, maan onder 1.20. 16 FEBRUARI: Zon op 7.55, zon onder 17.54; maan op 11.37, maan onder 2.19. BUSSUM De donkere wolk, die boven het veertigjarig bestaansfeest van de Bussumse konijnenfokkersvereniging dreigde te gaan hangen, is over gedreven. Het knipselboek van de club, in feite het verenigingsarchief, dat al enige tijd zoek was, is door een lid bij het uitoefenen van zijn fundi» teruggevonden. Het lid was sorteerder van de gemeentelijke vuilnisbelt.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1