Veerbootkapitein blijft doorvaren KMS 3 Synode Ned. Herv. Kerk behandelde doop-rapport zeeuwsei^MïjT door Zeeland Concoursen te AxelN-Goutve en Vrouwenpolder Elektrische show in Terneuzen Openbare kleuter school in Souburg Uit de kerken Nieuwvliet heeft moeilijkheden Onderscheiding voor 12 Goese Rode Kruisleden Als een grote familie HET VEER MOET VERDWIJNEN, MAAR. IJsclub De Halve Maan hield vergadering Deze zomer Lolly's Kupitein Tcgenhouder is gewoon..tegenhouder In de tuin I r ternis Donderdag 12 februari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 ZEIST Nadat de Generale Synode van de Nederlands Her vormde Kerk, die maandagmor gen haar vergadering in Zeist be gonnen is, een nieuw presidium had gekozen, heeft zij in de mid dag een dooprapport behandeld dat door de commissie voor de dooppraktijk is samengesteld. Dr. H. van der Loos, voorzitter van de commissie, zei dat de doopcommissie zich alleen met de dooppraktijk heeft bezig gehouden en niet met de theologie van de doop. Het rapport, zo zei hij, wil richtlijnen geven voor het pasto raal beleid. Verschil van modaliteit mag op zichzelf geen grond voor weigering van de doop zijn, aldus he>t rapport. Er moeten vormen gevonden worden waar door deze moeilijkheden kunnen worden overwonnen. Het rapport wijst op de mogelijkheid van uitstel van de doop. Bij de discussies, waaraan vele leden van de synode deelnamen, toonde prof. G. C. van Niftrik zich teleurgesteld over het rapport. Hij zei te begrijpen dat de commissie in de „verwarde praktijk van de Hervormde Kerk" orde wil scheppen, maar als men de doop heilig wil houden kan men zich volgens hem niet onthouden van de theologische as pecten. Het rapport heeft naar zijn me ning te weinig aandacht voor de liefde rijke God die kinderen als Zijn kinderen aanneemt. Daarom moeten de ouders niet aan een test onderworpen worden. Bovendien zal men het oecumenische ge zichtspunt weer in het oog moeten hou den, aldus prof. Van Niftrik. Ds. M. Groenenberg uit Amsterdam achtte de onklaarheid over de doop het gevolg van het feit „dat wij over de volkskerk geen voldoende klaarheid heb ben". Hij vond uitstel van de doop op pastorale gronden onjuist. Na het toe dienen van de doop is pas de mogelijk heid het gesprek te beginnen, zo zei hij. De praeses van de Synode stelde voor het rapport aan een nieuwe commissie ter hand te stellen die het in een theo logisch kader zal plaatsen.' De Synode zei dit voorstel te willen aanvaarden, mits het nieuw opgezette rapport op korte termijn klaar kan zijn. De Synode hoopt dat het nieuwe rapport in de juni- vergadering behandeld kan worden. Benoemingen Tijdens de vergadering zijn een aan tal benoemingen gedaan. Tot lid van de commissie beroepenwerk is benoemd ds. C. M. Luteijn te Groningen. Tot le den van de Commissie voor het verband met andere kerken ds. J. A. Hebly te Schiedam en ds. D. A. Jorjssen te Ouds- hoorn. Tot lid van de Raad voor pre- dikanttraktementen ds. H. H. Wemmers te Oirsbeek. Tot lid van de raad voor zaken van kerk en overheid prof. mr. H. W. Nagel te Leiden. De avondzitting was gewijd aan de bespreking van het rapport „vragen om de gebedsgenezing", dat is samenge steld door de Raad voor kerk- en zie kenzorg. Ds. A. Heijmans zei, dat het rapport niet geschreven is met het oog op het optreden van de Amerikaanse predikant Osborn, al is aan deze wel aandacht gegeven. Het rapport behandelt verscheidene vraagstukken^ Wat is de verhouding tussen ziek zijn en gezond zijn? Wat tussen ziekte en zonde? Ziekte en zonde zijn niet te identificeren, aldus het rapport; „Toch is er een geheimzinnig verband: ziekte is een teken van los geslagen zijn van God, maar men mag nooit persoonlijke ziekte als persoonlij ke schuld zien". Massa-genezingsdiensten worden in dit rapport afgewezen. Na verwerking van de opmerkingen, tijdens de discussies gemaakt, zal het rapport worden geredigeerd en uitgege ven. UITVOERING KERKKOOR DREISCHOR. Het Hervormd kerk koor heeft vrijdag in het Dorpshuis een uitvoering gehouden. Voor de talrijke aanwezigen, waaronder B. en W., bracht het koor onder leiding van de dirigent de heer Everwijn te Zonnemaire, een zevental liederen ten gehore. Na de pauze bracht een uit het koor gefor meerde toneelgroep „Stenen voor brood" van J. F. Rostink over het voetlicht. Het stuk laat de moeilijkhe den zien, die ontstaan als een kweker in hart en nieren zijn tuin zal moeten prijsgeven, omdat op zijn stuk grond een weg zal worden geprojecteerd. De liefde, maar ook de humor ontbrak in dit stuk niet. Sluis Spoedeisende raadszitting SLUIS. De gemeenteraad is in spoedeisende zitting bijeengeroepen te gen donderdagavond a.s. Het enige punt der agenda is: beschikking op het ont- werp-advies inzake de onteigeningsver goedingen voor percelen grond, gelegen in het wederopbouwplan, uitgebracht door de commissie van deskundigen, benoemd door de arrondissementsrecht bank te Middelburg. Van onze correspondent TERNEUZEN Grote belangstelling was er voor de opening van de show op electriciteitsgebied, die dinsdagavond in het Hervormd Verenigingsgebouw onder het motto „25 jaar De Buck" plaats vond*. De nieuwste snufjes op het gebied van de gramofoon, radio en t.v. zijn er te bewonderen. Men krijgt in de zaal. die versierd is met vele bloemstukken, een prettige indruk van het geheel en een duidelijk overzicht. Kort nadat d'e zaal was geopend, kon worden bekend gemaakt dat de heer P. Moes uit de Klaassenstraat en J. Land stra uit de IJsbaanstraat respectieve lijk als 50ste en als 100ste bezoeker wa ren binnengekomen. De gelukkigen kon den een electrisohe koffiemolen of een infraphüe-lamp mee naar huis nemen. Zeeuwsche Landelijke Rijverenigingen besluiten: Van een onzer verslaggevers GOES. Op de dinsdag te Goes ge houden vergadering van de gewestelijke bond voor Zeeland van Landelijke Rij verenigingen is besloten, dat uit alle delen van de provincie medewerking zal worden verleend aan het concours dat de Juliana Ruiters uit Zaamslag en de Oranjeruiters uit Axel op de Tweede Pinksterdag in Axel zullen houden. Dit concours wordt georganiseerd, om de belangstelling voor de ruitersport, die in Axel tanende is, weer te wekken. Ook in Noord Gouwe zal dit jaar een concours worden gehouden. Op 4 juli zul len de Schouwse Ruiters het twintig ja rig bestaan van hun vereniging vieren met een concours hippique. De jaarlijkse kampioenschappen zullen op zaterdag 25 juli in Vrouwenpolder worden gehouden. De voorzitter, de heer ir. J. D. Dorst, herinnerde in zijn jaaroverzicht aan de twee concoursen, waaraan werd deelge nomen. Het financieel verslag maakte melding van een klein batig saldo. Tijdens de middagvergadering hield de heer P. A. Voorsluijs een voordracht over verschillende paardenrassen. Er werd een filmpje van het concours te Heinkenszand vertoond. Mevrouw M. v. d. Bosch werd met al gemene stemmen herkozen als verte genwoordigster voor Zeeland in het hoofdbestuur van de Koninklijke Neder landse Federatie van Landelijke Rijver enigingen. Aan het begin van de bijeen komst was, met enige minuten stilte, het overlijden van een jeugdlid van de Veersche Dijkruiters herdacht. Van één onzer verslaggevers SOUBURG. Maandagmorgen heeft in Souburg een gebeurtenis plaats gehad, waarnaar een aantal ingezetenen lang hebben uitgezien: de opening van een openbare kleuterschool door burgemees ter A. H. S. Stemerding. Vroeger had Souburg een openbare kleuterschool, doch gezien de zeer slech te financiële toestand moest deze inder tijd worden opgeheven. Thans heeft de gemeente twee lokalen van de Pieter-Louwerse-school aan het Oranjeplein vrijgemaakt en doen inrich ten tot kleuterschool. Er is voor een prettige aankleding gezorgd. In het ene lokaal is een kleine volière aangebracht en in. het andere een prach tig aquarium met veelkleurige vissen. De burgemeester stipte in zijn ope ningsrede aan, zeer verheugd te zijn, dat nu eindelijk in dit tekort kon worden voorzien. Na de officiële opening werden de 80 leerlingen verrast met een alleraardigste poppenkastvoorstelling door de kleuter leidsters C. W. Liebers en S. Wensfoort. Dit jaar zal een aanvang gemaakt wor den met de bouw van een nieuwe school, waarvoor reeds kinderen op de wacht lijst staan. AANBESTEDING 17 woningen in Terneuzen TERNEUZEN Het architectenbureau J. Fraanje heeft dinsdag voor <?e N.V. Handelmaatschappij Terneuzen de bouw van zeventien woningen aanbesteed. De huizen zullen worden gebouwd in de Van Cantfortstraat en de Van der Peystraat. De hoogste inschrijver was de firma Verburg en Zn. te Wolphaarts- d'ijk, 278.080. Op een na laagste gebr. Poel, Terneu zen voor 184.600. Laagste was firma Gebr. Simons in Terneuzen voor 192.600. De gunning is aangehouden. Baden In het plaatselijk badhuis van de ver eniging wijkverpleging was het in de maand januari niet bijzonder druk. Blijk baar was het te koud, om veel baden te nemen. Het totaal aantal over die maand bedroeg 1188. Groede Groene Kruis GROEDE. De afd. Groede van het Groene Kruis hield haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering in „Pas Binnen" te Groede. Uit het jaarverslag 1958 van P. v. d. Hooft, bleek dat de afdeling Groede 425 leden telt en dat, hoewel W.Z.-Vlaanderen nog steeds een tekort aan kraamverzorgsters heeft, 1958 voor Groede een gunstig jaar is geweest. Uit het financieel verslag van penningmees ter P. Bouwens bleek dat de exploitatie van het Wijkgebouw van het Groene Kruis over 1958 een batig saldo had van f372,01. Het batig saldo van de Vereni ging het Groene Kruis bedroeg f915,56, terwijl de Wijk Nieuwvliet van het Groe ne Kruis een batig saldo heeft van f 777,58. De aftredende bestuursleden, de heren J. Vermeulen, J. Casteleijn en G. Boerdam, werden allen herkozen. In de kascontrolecommissie werd de heer W. v. d. Broeke herkozen. Beslo ten werd om contact op te nemen met de zusterverenigingen en met het Wit- Gele Kruis voor de aanschaf van vac cinatiespuiten, aangezien de kosten van de benodigde spuiten voor een afdeling vrij hoog zijn. Nieuwvliet Drievoudig jaarfeest NIEUWVLIET. De Christelijke meisjesvereniging „Weest vreedzaam onder elkander", de Christelijke zang vereniging „Looft den Heer" en de Christelijke jongensvereniging „Eben Haëzer" hielden hun gezamenlijke jaar vergadering in de kerk der Vrij-Evan- gelische Gemeente. Voor deze avond, met zijn uitgebreid programma, bestond een zeer grote belangstelling. De lei ding berustte bij de heer J. de Bliek, die na de opening een uiteenzetting gaf van het werk der drie verenigingen voor de oudere jeugd. Dit kwam ook naar voren in het verslag, dat de secre taresse mej. I. de Cap, uitbracht. Ds. Van der Molen (Cadzand) hield een toe spraak, waarin hij wees op het deel van de ware vreugde, dat de Ohristenjeugd kan hebben. Verder was er een zeer ge varieerd en aantrekkelijk programma van inleidingen, koor- en duetzang. or gelspel, samenspraken in ernst en luim declamatie enz. Ds. Praas (Breskens) verzorgde de dagsluiting. Sluis Jaarverg. „Autoclub" SLUIS. In hotel „Centraal" te Sluis vond de jaarvergadering plaats van de Sluisse Auto- en Motorclub. Uit het jaar verslag van de heer A. de Bruijn bleek, dat de organisatie in het Sluisse vereni gingsleven nog steeds een belangrijke plaats inneemt. Het programma voor 1959 werd vastgesteld. Er komen weer twee kampioenritten, waarvan de twee de samenvalt met be bevrijdingsralley van mei.. Deze wordt dit jaar wat later verreden in verband met andere ritten rond 10 mei en vindt nu 30 mei plaats. De grote Belfort-ralley zal voor de vier de keer verreden worden op 20 septem ber. In maart komt er nog een filmavond over autosport en -fabricage. Na afloop van het huishoudelijk ge deelte volgde een zaalrit, die was uitge zet door de heren J. Harriot uit Oost burg en W. A. de Kramer uit Zuidzande. De rit werd verreden op ANWB-kaart van Zeeland en bestond uit het bereke nen van afstanden en tijdcontroles en het lezen van kaartoriëntatie. De uitslag luidt; 1. T. Bos, 0 strafpun- ten; 2. Echtpaar Risseeuw-Rozendaal, Zuidzande, 20 str.; 3. G. de. Buijn, Sluis; 4. J. Smoorenburg-mevr. Grahame; 5. G. J, van Oorschot; 6. A. van Beijsterveldt; 7. W. A. Casteleijn, Zuidzande; 8. A. Bui- ze, Zuidzande; 9. H. F. Boogaart, Sluis. Oranjevereniging •s-HEER ABTSKERKE. De Oranje- vereniging kwam in jaarvergadering bij een onder voorzitterschap van Q. A. de Vrie. Bij de bestuursverkiezingen werden bij acclamatie herkozen de heren A. Blok, M. Remijnse en A. Proos. Er was een batig slot over 1958 van f 270,—. Besloten werd voorts bij de 50e ver jaardag van H. M. de Koningin een dorpsfeest te organiseren. Na de pauze werden door de heer P. van 't Westeinde enkele kleurenfilms vertoont welke door hemzelff waren op genomen tijdens zijn reis naar Zuid- Afrika en van het fruit- en bloemencorso alsmede een film van lichter genre. Oranjefeest Nieuwvliet Vergadering V.V.V. NIEUWVLIET. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Nieuwvliet hield onder voorzitterschap van de heer A. Brakman haar ledenvergadering in de Stadsherberg. Blijkens het verslag van de secretaresse-penningm.esse, mevr. M, Tieenstra-Van der Peijl, is de financiële positie over 1958 goed te noemen. Het kassaldo bedroeg f 368,83. Het afgelopen seizoen is in alle opzichten gunstig ge weest. De inrichting van een aan de eisen des tijds voldoend kampeerterrein aan de kust, is een belangrijke aanwinst. De aftredende bestuursleden, de heren J. Dubois en J. Quaars, werden herkozen. Besloten werd een strandfeest te organi seren. Tevens wordt het plaatsen van enkele banken op de duinen overwogen. KAPELLE. Wanneer de plannen van de Oranjevereniging in Kapelle verwe zenlijkt kunnen worden dan zal er op 30 april a.s., ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van H. M. Koningin Juliana in deze gemeente, samen met Biezelinge, een groots opgezet feest wor den gehouden. Hiertoe is maandagavond besloten op de in hotel „De Zwaan" ge houden algemene ledenvergadering van deze vereniging. Het komende feest hoopt men te or ganiseren in samenwerking met alle ver enigingen welke er in Kapelle zijn. Ver tegenwoordigers hiervan zullen ter ver dere bespreking op 25 februari bij elkaar komen. De leiding op deze vergadering berust te bij de heer H. J. Blok. De opkomst was slecht. In zijn jaarverslag kon secre taris H. J. Burger melding maken van een geslaagd kinderfeest en van een evenzeer geslaagde ledenwerfactie. Het ledental steeg namelijk met niet minder dan 100, van 385 tot 485. De heer C. v. Liere werd benoemd tof lid van de kas- commissie. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden H. J. Burger en A. J. van Stel met algemene stem men herkozen. Lamlbouwvereniging KAPELLE. Onder voorzitterschap van de heer A. de Schipper werd in hotel „De Zwaan" een algemene leden vergadering gehouden van de landbouw- vereniging VIOS. In deze vergadering heeft secretaris-penningmeester G. Le- poeter Gzn een uitvoerig overzicht ge geven van de aankopen ten behoeve van de leden in het afgelopen jaar. De totale omzet aan meststoffen, compost en schuimaarde beliep een totaal bedrag van f84.415,70. Dat was minder dan in het voorgaande jaar, wat vooral komt door het sterk toegenomen gebruik van ge- tabelen gekozen de heer C. A. Potter mengde meststoffen. Idie voordien notabel was. Het Roode Kruis heeft in Kloetinge zaterdagavond een propaganda-avond ge houden. Als hoofdschotel werd de film Paula" gedraaid, 's Middags was er een voorstelling voor de kinderen. Westkapelle Koninginnedag WESTKAPELLE. Tijdens de laatst gehouden vergadering van de Oranje vereniging is de heer W. K. J. Diele- man als voorzitter gekozen. In grote trekken is het programma voor de vie ring van de koninginnedag vastgesteld. Er zal een aubade worden gebracht, een optocht worden gehouden en een wisselprogramma worden opgevoerd in de twee jeugdgebouwen. Voorts zal men trachten een volksdansgroep te enga geren. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwvliet J. Brezet, vi caris te Terneuzen, te Hedel en te Poortvliet A. Muilwijk, kand. te Amei- de, te Daarle A. Noordergraaf. kand. te Noorden, te Hengelo dr. B. Klein Was- sink te Gorcum. Benoemd tot bijstand in het pastoraat TE Lettelbert en Enumatil dr. J. H. Frie- link, wetenschappelijk ambtenaar aan de universiteit te Groningen. Ds. W. H. Kelder te Utrecht is losge maakt van zijn gemeente en van zijn ambtsbediening. GEREF. KERKEN Beroepen te Bergum (2e pred.pl.) H. R. Zijlstra te Koudekerk aan de Rijn, te Balk H. Gilhuis, kand. te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veen Chr. van Dam te Rotterdam, Onder leiding van ds. E. P. J. Jeb- bink hield de „Jonge Kerk" te Kapelle vrijdagavond haar maandelijkse bijeen komst. De heer M. Allewijn uit Goes besprak het boek „Christus wordt weer gekruisigd", van N. Kazantzakis. Velen hadden door middel van de televisie reeds met dit boek kennis gemaakt, zo dat een goede bespreking kon volgen. Van onze correspondent NIEUWVLIET. Burgemeester J. C. Everaars moest zijn nieuwjaarsrede in mineurtoon zetten, toen hij er aan her innerde, dat de gemeente in inwoner- atl met vier zielen is teruggelopen. Er zijn woningen genoeg, maar de oorzaak is voornamelijk het gebrek aan werk gelegenheid. Het is te betreuren, dat het plan om de oude openbare school te verbouwen tot gymnastiekzaal niet kon worden uitgevoerd. Een andere wens is een verbeterde ophaaldienst voor het huisvuil. Helaas bleven de po gingen, om hiervoor met andere ge meenten tot samenwerking te komen, tot nog toe zonder resultaat. De ge meente moet meer comfort aan zijn in gezetenen zien te brengen, maar ze is gehandicapt door financiële verhoudin gen tussen rijk en gemeenten. Met vreugde sprak de burgemeester over plannen, om in Breskens industrie te verwerven. Als het daar regent, drupt het hier, zei hij. Voor alles moei getracht worden, in het kustgebied in dustrie aan te trekken. Deze heeft dan ook weer recreatiegebied nodig. Aan de interkerkelijke commissie voor maatschappelijk werk in West-Zeeuws- Vlaanderen werd boven het reeds eer der toegekende subsidie voor 1957 een bedrag van ƒ20,15 toegewezen; voor 1959 zal 183 nodig zijn. De raad ging ook hiermee accoord. Van de CJMV was een dankbetuiging ingekomen voor de verhoging van de subsidie voor de bibliotheek van 20 tot ƒ30. Was er een achterstand in de afwik keling van de rekeningen over de na oorlogse jaren, thans konden die over de jaren 1954—1957 worden aanvaard. Vastgesteld werd een herziening van het uitbreidingsplan, het betrof slechts een punt, dat indertijd over het hoofd werd gezien, maar daarvoor moet thans de gehele procedure herhaald worden. Bij de rondvraag vroeg de heer Quaars, of er voorzieningen zijn getroffen, voor het geval de vuilnisbelt vol mocht ra ken. Dat kan niet langer dan zes maan den duren. De burgemeester zette uit een, dat hij juist daarom streeft naar een gemeenschappelijke dienst. In de ge meente zelf is geen stortingsplaats te vinden. De heer Roosendaal herinnerde er aan, dat voor velen het tarief op de waterleiding belangrijk is verhoogd. Dit is nu al de derde verhoging. Hij moet nu 62 per jaar betalen. Besloten werd, dat de gemeente zich in verbinding zal stellen met de waterleidingmaatschap pij en deze zal verzoeken, een water meter te plaatsen bij die gebruikers die dat wensen. Van een onzer verslaggevers GOES. Een regen van onder scheidingen werd gisteravond uit gestort over de enthousiaste leden van de Rode Kruiskolonne Goes. Twaalf R.K.K.-steunpilaren kon voorzitter A. J, van Heel in het Medisch Centrum te Goes het ere metaal op de borst spelden voor tien- resp. twintigjarige trouwe dienst. Mevr. Van Heel-van Dissel, mevr Joosse-Steutel, mej. Dröogers, mej. C. Trimpe en de heren F. J. Frenks, L. Luteijn en J. Torbijn ontvingen de gesp met het cijfer 20 op hun vroegere o-n derscheiding, terwijl voor 10 jaar trou we dienst de dames J. Meïieste, A, Vingerling, en de heren L. J. C. Beir- naert, J. den Boer, en J. Lockefeir de Ge hebt natuurlijk al in ons Zeeuwsch Dagblad gelezen, dat al wat op de Bevelanden Christelijk-plattelands georganiseerd is, dus jong en oud, man en vrouw, tezamen een gezellige familiedag hadden. Ik heb u toch al eens verteld, dat ik daar ook bij hoor. Als aange trouwd dan, want met de beste wil van de wereld kan ik onze tuin niet als een agrarisch bedrijf te boek gesteld zien. Maar dat aange trouwd maakt geen verschil. Alles even hartelijk. Het was dus een fijn familiefeest, dat een kostelijk program had. Tegenwoordig gebruikt men vaak grote woorden als „cultuurvoor allerlei soorten vermaak en ontspanning, waarbij zelfs met een loupe geen aasje „cultuur" te zien is. Gelukkig dat onze plattelanders in hun eigen stijl op hun familiedag inderdaad aan cultuur doen. Nu wezenlijk zonder aanhalingstekens. En vanzelf doet het je vrouwenhart da- nig deugd, op te merken, dat onze vrou wen en meisjes dan „hun mannetje staan", om het zo eens te zeggen. We hebben op de familiedag geleerd e» gelachen. Dat is een gezonde com binatie. De heer Bos, secretaris van de Plattelandsjongeren, wist goed de richt lijnen aan te geven voor de juiste le venshouding voor het gezin en de indi vidu. Het is waard, zijn woorden nog eens te overdenken en in praktijk te brengen. Vaste koers in de branding, weten wat men wil en mag en in alles zich gebonden weten aan Gods ordina- tiën op alle terrein van het leven. Dat na het leren het lachen kwam, is dank zij de leerlingen van de Christe lijke Landbouwhuishoudschool te 's Heer Arendskerke. Wat hebben die meisjes zich geweerd en daarmee een pracht reclame voor hun school gemaakt. Ze brachten een ..directrice", die zo over tuigend het pleit voor het landbouwhuis- houdonderwijs wist te voeren, dat een pa pa, die met alle geweld zijn dochter naar een ander soort school wenst te sturen, radicaal van die gedachte terug komt. De tengere „papa" met de ijle meisjesstem gaf zich toch weer niet da delijk gewonnen aan de „directrice", al gaf ik de man niet veel kans om tegen over het vlotte „directricetje" stand te houden. Als men echter vast overtuigd is, dat de zaak, waarvoor men staat, het pleidooi waard is, staat men al heel sterk. Dus geen wonder dat de „direc trice" het wint. De „lessen", die we bij woonden, waren ook wel heel leerzaam. Als ik nog in de jaren was, dat ik naar een huishoudschool kon gaan, deed ik dat onmiddellijk, al was het alleen maar om op zulk een unieke manier Kapelle N.C.V.B. bijeen KAPELLE. Onder leiding van mevr. Sandee-Staal hield de afdeling van de N.C.V.B. haar vergadering in de consis torie van de Geref. Kerk. In deze ver gadering werden de bestuursverkiezingen gehouden. Aftredend en niet herkiesbaar waren de dames mevr. Op 'tHof-Frede- rikse en mevr. Van Dijke-Rottier. In hun plaats werden gekozen de dames mevr. v. d. Guchte-Nijsse en mevr. Bal- kenende-Sandee. Spreekster was deze avond mevr. Homburg, uit Vlissingen, over het onderwerp „De macht van de vrouw". Rode Kruismedaille ontvingen. Voorzitter Van Heel feliciteerde de onderscheiden kolonneleden en over handigde hen tevens het brevet van het hoofdbestuur. Hij herinnerde eraan dat de oudste onderscheidenen zowel de oor log als de ramp in dienst van het Rode Kruis hebben doorgebracht, terwijl de mensen van tien jaar trouwe dienst veel nuttig werk hebben geleverd voor hun medemens tijdens de benarde Rampda gen. De heer Van Heel kon tot zijn vreugde mededelen, dat de kolonne Goes verrijkt zal worden met een nieuwe ambulance. De verdere avond werd gevuld met de vertoning van een tweetal films, die in een groot aantal Zeeuwsche dor pen reeds werden gedraaid op Rode Kruisfilmavonden. ,J)ese zomer begin ik ermee", zegt kapitein Schtppers tegen zn dochter, ,,maar dan natuurlijk een echte, van acht meter lengte (Foto Zeeüwsch Dagblad) Nisse „Ons genoegen" NISSE. In de zaal Jeronimus gaf de muziekvereniging onder grote be langstelling een uitvoering. Onder lei ding van de heer M. Steketee werden de muzieknummers op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Daarna werd het to neelstuk „Een schip vaart uit" van Chris van den Heuvel opgevoerd. Een flink applaus bewees de waardering van het publiek. OOSTKAPELLE. In de algemene vergadering van de ijsclub „De halve maan", die onder grote belangstelling werd gehouden, deelde de voorzitter, de heer A. J. de Broekert, mee, dat de ge meente rondom het sportveld een be planting zal doen aanleggen, die tevens een prima beschutting zal bieden voor de ijsbaan. Het bestuur overweegt de aanschaf van een vaarbak, om de Halve Maan tijdig schoon te maken. In verband hiermee werd het ernstig betreurd, dat de schooljeugd met stenen en kluiten het Ijs ernstig verontreinigd, waardoor open stelling van de baan wordt bemoeilijkt. Er worden maatregelen overwogen, om dit te voorkomen. De voorzitter werd herkozen. Als be stuursleden traden af en waren niet her kiesbaar mej. L. P. van Liere en de heer J. Wattel. In hun plaatsen werden gekozen de dames Toos Francke en Sis Lampers. De voorzitter bracht met name de heer Wattel, die veel voor de ver eniging heeft gedaan, hartelijk dank voor zijn arbeid. Tot slot werd de boeiende film „De graaf van Monte Christo" vertoond. De heer J. Bakker heeft bedankt als kerkvoogd van de Hervormde kerk te Kapelle. In zijn plaats is door de no- KORTGENE. Nog een jaar of twee, dan zullen de dammen bij Kats en Veere het eiland Noord-Beveland uit zijn isole ment verlost hebben. Dat bete kent dan (gelukkig!) het einde van de veerdiensten op Kortgene en Kamperland. Voor kapitein P. C. Schippers betekent dat het einde van zijn carrière als „veerman". Maar hij blijft varen. Op hetzelfde water, dat dan niet meer zout zal zijn en Drie-Eilan- denmeer zal heten. Kapitein Schippers weet van aan pakken. Maar ook van aanpassen. „Als de boot straks niet meer vaart, ben ik net aan mijn pensioen toe", vertelde de verstokte varensman mij, „maar ik blijf varen. Ja, hier." Hij blijft de Zandkreek trouw. Niet meer op de veerboot, maar wel op zijn eigen motorjacht. Die gaat hij straks zelf bouwen. Maar eerst zal er een zeiljacht in zijn tuin worden ge bouwd, bestemd voor zijn zoon in Vrouwenpolder. „Daar begin ik hopen- lijk deze zomer aan", aldus de kapi tein, „kijk zo wordt-ie. Dit model heb ik alvast geblaakt. Precies op schaal, één op tien." Als knaap van twaalf begon Piet Schippers al aan 't veer te werken. Zijn vader die de veerbaas was, bezat voor de dienst een hoogaars, een zeil boot en twee roeiboten, 't Was hard werken geblazen. Altijd' maar varen, zeilen, roeien, sjouwen en laden. Nooit vrij. Ook 's zondags niet. De jonge Schippers geloofde het in die dagen wel en ging werken op een machine fabriek. Maar het water en de boten bleven trekken, zodat hij weldra weer op het veer zat. Het veer is een stuk van zijn leven geworden. „Ik hoor bij de inventaris", zegt de kapitein zelf, en zo is het. Hij kan er dan ook urenlang van vertel len. Van die jaren, toen er nog met roeiboten en hoogaarzen werd geva ren, bij storm en duisternis. kreeg en in 1943 ging ook Wolphaarts- dijk-Kortgene over aan de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland. In 1946 kwam de heer Schippers er in vaste dienst en werd kapitein van de boot, evenals de zoon van firmant Van der Voorde, die thans ook nog kapitein is en in Wolphaartsdijk woont. Voor de veerboot luidt nu al de doods klok. Maar niemand zal erom rouwen, want hoe goed er ook gevaren is over Zandkreek en Veerse Gat, het bleef een nood-oplossing. Met vreugde wor den de dammen begroet. Kapitein Schippers is 63. Als de dijk klaar is, kan hij met pensioen. Juist op tijd. En. dan? Wat dacht u na tuurlijk, varen en knutselen. Hij is een echte „prutser", zoals men de onverstoorbare knutselaars pleegt te noemen. Hij houdt van bou wen, timmeren, verven. In het klein, maar bij voorkeur op grote schaal. Jaren geleden, in '34, bouwde hij al eens een grote jol, die hij „Mien" doopte. En als u de foto bekijkt, ziet u vader en dochter Schippers bij het zojuist gereedgekomen model van een Grundeljacht. „Dit is het model van het jacht dat ik straks ga bouwen. Voor mijn zoon. Ik noem 'em naar zijn drie dochtertjes Marjolijn, Cathe- lijn en Rozemarijn. Dat wordt dan „Macaro". Acht meter lang maak ik 'em en 2.75 m. breed." Het is het model van een Aalsmeer der punter, een kruising tussen een hengst en een hoogaars. Een schuit dus. die op Zeeuwse wateren geen vreemde aanblik zal geven. Tweehonderd werkuren zitten erin en alles is gemaakt met zijn oude knip mes. Van allerlei overschotjes. Toen zijn kleindochters op zekere dag met een lolly thuiskwamen, pakte opa hun de stokjes af, vóór al het lekkers er al af was. „Die stokjes kan ik prachtig voor mijn boot gebruiken," zei hij, en gaf het dartele trio elk weer een dubbel tje om nieuwe te halen. De mast draai- In 1914 kwam de eerste kleine mo torboot op Kamperland. Weldra ook op Kortgene. Schippers, jr. werd machi nist. Het veer was van zij-n vader en aan de overkant zat diens collega Van der Voorde. Steeds langer werd de vinger die de provincie in de veer-pap VLISSINGEN. „Dat-te dat nou niet weet", zeiden de Vits- singers, die de Babbelaar van gisteren hadden gelezen, gisteren tegen elkaar, „tegenhouder is toch een heel gewoon beroep. Gewoon: tegenhouder." Van vier zijden rond Vlissingen werd het mij verteld: „Een tegenhouder is in het metaalbouwbedrijf de maat van de „klinker". Bij het klinken van metaalplaten zit er aan de andere kant iemand die de klink moet tegenhouden. Dat is niet maar een toevallig kar weitje, maar een geschoold vak. Het gaat er de laatste jaren wel wat uit, nu steeds meer het lasapparaat de klinkhamers verdringt." Dat is dus een tegenhouder. de de kapitein zelf op z'n bank. De takeiblokjes maakte hij in de vrije ogenblikken in het stuurhuis van de veerboot. En nu is het model dan kant en klaar. Compleet met inrich ting en stoffering van de kajuit. Deze zomer begint de bouw van de échte Grundel. Achter in de tuin „Als-ie te groot wordt, dan breek ik een stuk van mijn oude schuur even af," aldus de kapitein die niet voor één gat te vangen is. Om de bouwkunst intussen toch maar vooral niet te verleren, is ka pitein Schippers (die op 1 juni a.s. 45 jaar in dienst zal zijn bij de Prov. Stoombootdiensten) alvast begonnen met het bouwen van een ander model- jacht. Een Simplexus, lang zes en een halve meter. Maar dat is zomaar een aardigheidje. zangles te krijgen en onderricht te ge nieten in plantkunde. Intussen weten de moeders nu goed, waarheen ze hun dochter kunnen sturen, die lust hebben in studie, die gepaard gaat met veel lessen in de praktijk. Me nig meisje zou veel meer levensvreug de hebben in haar jonge leventje, als ze deze richting mocht gaan, dan nu ze gedwongen is een stijdie te volgen, die haar niet ligt en ook niet interesseert. Met elkaar hebben we gauw ook nog een buitenlands reisje gemaakt per kleu rendia's. Wie er niet bij was, zal mis schien zeggen, nu ja, dat is altijd een gemakkelijke en wellicht goedkope pro grammavulling. Maar zo spreekt men niet, als men net als een deel van de aanwezigen, de reis naar Het Zwarte Woud vorig jaar, als C.B.T.B.- en C.B. P.B.-mensen, heeft meegemaakt. Bij elke dia komt dan vanzelf een brok herinnering boven aan de mooie dagen, doorgebracht in de liefelijke natuur van het zwarte Woud. Op de hellingen van het Zwarte Woud bedrijft men landbouw en veeteelt, dus zijn er boerderijen. Als je zelf met hart en ziel een Zeeuws agrariër bent, dan moet je rondom en ten slotte in zo'n boerderij, want daar kwam het toe, dank zij de gemoe delijke bewoners daar eens rondneu zen. Van kijken komt vergelijken, dat spreekt. De Zwarte-Woud-mensen doen het niet slecht, is de lof, die we te ho ren kregen van de speaker bij de dia's, maar daarna volgt toch ook een woord van lof voor onze eigen mensen, want het is daar ginds binnen in de huizen maar sobertjes ingericht, niet door ge brek aan geld, want het bedrijf is lonend, maar men schijnt het zo wel best te vinden. En rondom de boerderij! slordig." Ja, zo gaat het als men de neus eens buitengaats steekt. Dan leert men waar deren zowei het goede van de „huren" ais ook het mooie, dat men thuis heeft. Daar zie je soms niets van, totdat men door eens elders rond te neuzen gaat merken, dat er wel plaatsen zijn, waar het wel heel wat minder is dan „bij ons". Maar die natuur in het Zwarte Woud. Om heimwee naar te krijgen, als men die eenmaal genoten heeft. Het zou me niets verwonderen, als er na deze familiedag weer gauw plannen in de maak komen voor nieuwe reizen. Dat is een voordeel, want het doet goed er eens uit te zijn en als de por- temonnaie het met dit voordeel niet eens is, dan, ja dan moet ieder naar eigen inzicht handelen, om dat ding eens voor een kort poosje de mond te snoeren. Ik geef alvast een gratis advies. Ga ook eens in Zwitserland naar landbouw en veeteelt kijken, want dan komt, na ontzaglijk genoten te hebben, iedere boer en zijn vrouw en zoon en dochter toch terug met een immense dankbaar heid, dat het werkterrein hier wat vlak ker ligt. Zo combineert men twee nut tige zaken. Uitgaan en heel dankbaar te rugkomen. Dat doet heus niet iedereen. Die prachtige kleurendia's met de voortreffelijke gesproken verklaring er bij werken opvoedend. Dat hoort ook zo op een echte familiedag. Tussen alle be drijven door hebben we heel stil geno ten van goede declamatie en zuivere zang, cultuurgenot, die het hart ver heugt. En dat alles in een genoeglijke familiesfeer werd gevierd, deed de pau ze zien en horen, want het is immers mooi, de familie van heinde en ver eens te spreken. En het kabbelend geluid van al die gesprekken kwam niet alleen van de vrouwen, hoewel wij daar anders al leen voor te boek staan, niet waar! Het is wel lang vooruit, mahr als die grote aangetrouwde agrarische familie weer een „dagje" geeft, dan hoop ik weer van de partij te zijn. Maja. De Personeelsvereniging van De Hoop „Excelsior" te Terneuzen hield haar feestavond, die door de heer J. G. van der Peyl, directeur van het bedrijf, werd geopend. Hij sprak de hoop uit, dat het personeel enkele ogenblikken de zorgen van alle dag zou vergeten op deze avond. De „Bonte-Avond-Club" uit Sluiskil zorg de voor een afwisselend programma. Terwijl een vijftal dames de gehele dag oliebollen bakte en deze huis aan huis door de padvinders van Groede verkocht werden ten bate van het uni formenfonds der padvinderij, zwierden velen op de schaatsen rond op de ijs baan van het sportveld. De heerlijk knappende met suiker bestrooide olie bollen werden vooral hier met gulle hand gekocht. Voor de bewoners van de wijk Zee dijk te Retranchement is het jaar goed begonnen. Nadat zij in januari behulp zaam waren bij het aanleggen van een kabel, heeft de PZEM hun woningen de zer dagen van elektriciteit voorzien Op enkele woningen in de polders na, is thans de gehele gemeente op het stroom net aangesloten. De Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaan deren W.D. heeft zich tot alle bejaarden- sociëteiten in het gewest gewend met het aanbod plantjes te verstrekken voor het organiseren van een plaatselijke ten toonstelling. De Chr. Gem. Zangvereniging „Looft den Heere" te Westkapelle gaf in het be jaardencentrum „Ter Mantelinge" een zangavond. Dit werd door de oudjes erg op prijs gesteld. Onder orgelbegeleiding van de heer J. Hekhuis zongen de be jaarden ook nog enkele nummers. Met een gezamenlijk danklied werd deze avond besloten. De wachtmeester der rijkspolitie N. J. Schults van de groep Zierikzee is met mgang van 16 februari overgeplaatst naar de groep Brouwershaven, met als standplaats Duivendijke. Aan mevrouw M. Moerland-Burgers te St.-Annaland werd de Rode Kruis- medailje uitgereikt wegens tienjarige dienst bij het Rode Kruis, .vaar zij zich verdienstelijk heeft gemaakt van het Welf are-werk. Ook de heer J. M. Vroeg- op. die zich eveneens tal van jaren ver dienstelijk heeft gemaakt voor dit werk, verkreeg de medailje. De fanfarevereniging „Juliana" te Ovezande gaf de jaarlijkse uitvoering voor de donateurs. Het blijspel in drie be drijven „Het spook in de Vrijburcht", alsmede de klucht „Janus weet 't wel" werden op de planken gebracht. De Christelijke Filmactie vertoont op zaterdag 14 februari in Coltlnsplaat een ge varieerd kinderprogramma. Aan de Hervormde school te Terneu zen is als onderwijzeres benoemd mevr M. Verstraten-Bakker te Terneuzen en als onderwijzer de heer J. Neele te 's-Gravenhage. In Sint Annaland is gisteren de ijs baan opengesteld. Ter gelegenheid van dit feit had de schooljeugd vrijaf gekre- gen. De brandweer van Oud Vossemeer had het vuur snel onder de knie, dat oplaaid» achter het huis van de heer Plompe in m Coentjesweg. Pakken stro waren in braflM geraakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5