bedrijfsautomobielen Schoondijks burgemeester 40 jaar in gemeentedienst Spoedige bouw van nieuwe h.t.s. in Vlissingen L Veerse reddingboot gaat naar Burgh Kampeerterrein in Domburg wordt uitgebreid HERVORMDE GEMEENTE ZAL JEUGDHUIS BOUWEN W.-DUITSLAND VRAAGT APPELS ABDIJSIROOP Niemand had er aan gedacht Christel. Bevelandse bakkers bijeen „De oprechte amateur" Berging Corale opnieuw mislukt 500 GASTEN MEER IN 1958 Ook derde slachtoffer thans overleden J Prijzen zijn opgelopen Donderdag 12 februari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Advertentie RAI SCHOONDIJKE. Maandagavond, na de raadsvergadering gin gen alle raadsleden met de burgemeester mee naar huis. Met een kop je koffie en wat gezelligheid werd daar in alle stilte gevierd, dat de burgemeester op 1 februari 40 jaar geleden als ambtenaar ter secre tarie in bezoldigde dienst der gemeente werd benoemd. Zo maar ter loops werd dit feit in de raadsvergadering even ver- telda Niemand had er tevoren aan gedacht. Ook zo maar eventjes is het gevierd, in alle stilte. Dit typeert precies het karakter van Schoondijke's burgemeester, de heer F. A. van Rosevelt, die niet van veel ophef en veel woorden houdt. Voordat het zover was, dat Frans van Rosevelt tot ambtenaar van Schoondijke, de plaats waar hij is geboren en van houdt, werd aangesteld, had "hij er al verschillende jaren op de secretarie „ge- volontaird". Als 15-jarige jongen was hij begonnen. De kantooruren waren toen van half negen tot 1 uur, 's middags van 2 tot 6 uur, en 's avonds nog eens van 710 uur. Even trekt hij verbaasd zijn wenkbrau wen op, als we wat ondeugend durven vragen, wat hij toen verdiende. „Ver diende? Niets, en ik mocht blij zijn, dat ik aan de secretaris geen leergeld moest betalen, want dat was vroeger mode". Zo heeft de jonge Van Rosevelt een viertal jaren helemaal voor niet gewerkt. Over het vdfije jaar kreeg hij zomaar onverwachts een gratificatie van f 300, toegewezen, waarmee hij de prins te rijk was. In 1919 werd hij tot ambtenaar be noemd. Zijn eerste salaris bedroeg f 500 per jaar, een heel bedrag voor die jaren. Voor het zover was, had de toen kleine gemeente Schoondijke in 19141918 de krachtproef van een 500-tal Belgische vluchtelingen te herbergen, moeten door staan. Hiervoor was heel wat werk aan de secretarie, vooral omdat de Belgen van de geallieerden voedsel in natura kregen verstrekt. „Wij waren belast met de uitdeling hiervan, evenals trouwens van de distributiebonnen en zo voor de bevolking. Dit liep toen allemaal over de secretarie, 't Gaf allemaal een hele rompslomp voor een secretarie, waarvan het personeel naast de burgemeester slechts bestond uit de secretaris en zijn hulpje!" Niet alleen de administratie van Schoon dijke kende de burgemeester vroeger van haver tot gort. Ook in Waterland kerkje verzorgde hij de administratie, jarenlang was hij plaatsvervangend secre taris en ook ontvanger van deze ge meente. Onder twee burgemeesters heeft de heer Van Rosevelt gewerkt. De eerste was I. Scheltus, die tot 1922 burgemees ter van Schoondijke was, de tweede de heer M. A. Bleiker, de voormalige secre taris, bij wie de heer Van Rosevelt zijn opleiding op de secretarie had gehad en die een all round ambtenaar van hem maakte. Toen de heer Bleiker in 1922 burge meester werd, werd de heer Van Rose velt ontvanger. ijH werd lid van de ver eniging van B.S. en O., en was toen met zijn 22 jaar het jongste lid van dit col lege. Naast het ontvangerschap van Water- landkerkje en ambtenaar ter secretarie van Schoondijke, was hij tevens ontvanr ge—griffier van de generale Prins Wil lem Polder. In deze zeer drukke tijd zag de jonge Van Rosevelt nog kans om te studeren en de akte Gemeenteadministra tie I te halen. 'tWas wel druk, maar er was een hulp op de secretarie gekomen, zodat het wel ging. Na het overlijden van burgemeester Bleiker, in 1936, volgde in februari 1937 de benoeming van de heer Van Rosevelt Van een onzer verslaggevers GOES. De christelijke bakkers van Zuid- en Noordbeveland hebben dinsdag avond in „Opril" te Goes over de toe komst zowel als over het heden van en voor hun beroep iets kunnen vernemen. De heer Romijn, van de Katholieke Middenstandsvereniging deelde iets van de resultaten mee van de besprekingen, die zijn gehouden met de minister van Economische Zaken, over de invloed van het Deltaplan op de middenstand. De heer Romijn sprak over de nadelen die voor de middenstand zijn verbonden aan de verwezenlijking van het Sloeplan en over de moeilijkheden die speciaal in de randgebieden van het Deltapro ject zullen plaats vinden. In het bijzon der de kleine middenstand zal zich moe ten wapenen. De heren Rotte uit Zierikzee, proef- bakkers voor „Zeelandia", bespraken het koekjesbakken en vervaardigen van krentebrood, aan de hand van pro ducten van de proefbakkerij, van de le den en van willekeurige bakkers. ZIERIKZEE Aanbesteding ZIERIKZEE. De Ned. Heide Maat- schappij heeft namens de dienst herver kaveling aanbesteed het graven, verrui men en dempen van sloten, het in cul tuur brengen van toegangswegen, het verlagen, ophogen en draineren van per celen over een oppervlakte van 275 ha in de polder Zonnemaire. De raming van het werk was 369.600. Er waren 12 biljetten ingekomen. De hoogste inschrijver was N.V. Dollart, te Delfzijl, voor 392.250; de laagste Uyl, te Middelburg, voor 325.500. „In oktober 1944 kwam. ik terug in mijn gemeenteom kort daarna naar Groede te vluchten burg in. Zij bevolking bereidde hem als burgemeester een grandiose ontvangst. Burgemeester geworden in een opko mende tijd, was het voor hem een harde pil, dat de Duitse bezetters een einde kwamen maken aan zijn werk. De burge meester werd ontslagen en moest al spoedig onderduiken, om aan de klauw van de bezetter te ontkomen. Het pot loodje, waarmede de burgemeester in zijn hanl zat, wordt haast fijn geknepen, als hij in sobere woorden vertelt, dat zijn vrouw werd opgepakt en als gijzelaar in Vucht gevangen werd gezet, 't Was een moeilijke tijd voor ons hele land. Ieder droeg zijn kruisje. In oktober 1944 kwam ik terug in mijn gemeente, juist toen Breskens werd geborbardeerd. Maar ik n^oest weer weg en was ondergedoken op een boerderij, waar bijna een heel bataljon Duitsers lag. Vandaar vluchtten we naar Groede. Hier werd ik gewond door de oorlogshandelingen." Na de bevrijding op 23 okt. 1944 bracht men de burgemeester naar het zieken huis in Sluiskil, daarna naar het tot noodziekenhuis ingerichte patronaat van Sas van Gent. Vol zorgen over het lot van zijn echtgenote, van wie de burge meester nog niets had vernomen, kwam langzaam het herstel. Intussen had men in Schoondijke de woning weer wat opgeknapt. En toen be gon zijn grootste taak; Schoondijke weer opbouwen. Eerst oodvoorzieningen, nood- scholen, noodbehuizingen en eindelijk kon hij de 10e mei 1945 op zoek gaan naar zijn vrouw, die hij bij familie in Holland terugvond. Het herstel van de gemeente is nu voltooid. In het fraaie gemeentehuis waarin een sober ingerichte kamer voor de burgemeester is gereserveerd, zoekt hij wat aarzelend naar zijn woorden. Wat voorzichtig formuleert de burge meester zijn zinnen, en legt er steeds weer de nadruk op, dat wat hij deed voor Schoondijke en haar inwoners slechts zijn plicht was, als mens of als ambtenaar. Het blijft hem gelijk; plicht is plicht. Een fijn glimlachje trekt over zijn ge zicht als het gesprek komt op de toe komst van Zeeuwsch-Vlaanderen. De gemeenten zullen, willen zij niet de zelfde kant op gaan als Walcheren meer en beter moeten samenwerken. Niet bang zijn om een stukje eigen ik in het be lang voor de gemeenschap van het Wes telijk deel prijs te geven. We zien dit immers overal thans gebeuren, zowel nationaal als internationaal komt men meer onder de bekoring van de samen werking, omdat men als eenling in deze maatschappij zo weinig kan bereiken. Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen biedt grote mogelijkheden. Wij zullen deze mogelijkheden zelf moeten naar voren brengen, niet elke gemeente apart haar eigen boontjes doppen. Op tijd een ge deelte der eigen zelfstandigheid prijs geven, om zelfstandig te kunnen blijven. Het jublieum van 40 jaren bezoldigde dienst in de gemeente Schoondijke is niet met hoogdravende toespraken en erewijn gevierd. Rustig, zoals burgemees ter Van Rosevelts karakter is, zal hij voor de belangen van zijn gemeente ver der werken. Z.L.M.-vergadering AXEL. De heer W. Koster gaf in de dezer dagen onder zijn leiding ge houden vergadering van de afdeling van de ZLM een analyse van het oogstjaar 1958. Daarna memoreerde hij, dat vrijwel alle onrendabele gebieden in dit rayon nu van waterleiding zijn voorzien. Ten opzichte van de elektriciteitsvoorziening moet nog veel gedaan worden. De ge lijkstelling van de lonen in de landbouw kon verder worden afgewerkt. Een der grootste problemen is nu de huisvesting der landarbeiders. De heer G. Pauwe van het boekhoud bureau der ZLM behandelde een aantal problemen uit de belastingwetgeving. De secretaris der ZLM besprak in een uit voerig e rede de landbouwproblemen van onze tijd. De aftredende bestuursleden, de heren A. Schelle en W. L. de Ha mer, werden herkozen. Tot slot werden enkele films vertoond, o.m. van het Krugerpark in Zuid-Amerika. tot burgemeester van Schoondijke. Hij kende Schoondijke van haver tot 2ort Fn ieder kende hem Een prettige Niet alleeï* zijn gemeente eist hem vol- gemèente zo tussen Breskens erf Oost- lediS °P> ^ch ook het verenigingsleven gemeente zo tussen uresKens en uosi Jn Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen doet dikwijls een beroep op de burgemeester van Schoondijke. Talloos zijn de organi saties, waarin hij een bestuursfunctie vervuld. Telkens weer wordt er een beroep op hem gedaan, omdat hij ook Advertentie GOES GOES. -,,De oprechte amateur" hield woensdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes een avond voor leden, waarop de verschillende amateurs hun prestatie leverden. De jury, bestaande uit mej. T. de Groot en de heren H. Ras en H. Mense, maakte op deze avond een selctie voor de provinciale finale. De winnaars van de finale zullen het mogen opnemen tegen de beste ama teurs op „klein- en groot-kunst-gebied" uit andere delen van het land. De heer H. Ras gaf aan het einde van de avond een kritiek. GLADHEID HELPT DOUANIERS BIERVLIET. 't Was de douaniers van de post IJzendijke al opgevallen, dat de zware smokkelauto's een andere route namen, dan ze gewend waren Het spoor werd gauw terug gevonden. Nu leidde de route over Biervliet en door de wijde polders er om heen. Woensdagmorgen circa negen uur zat het de smokkelaars niet mee. Door de gladde weg slipte een zware Chrysler en kwam in de sloot naast de weg terecht. Al spoedig kwam er hulp opdagen, in de vorm van een collega-smokkel auto. In allerijl begon men de lading boter, over te laden. De komst van de inmiddels gewaarschuwde douane maakte echter, dat de smokkelaars overhaast op de vlucht moesten slaan, auto en boter achterlatend. Bij onderzoek bleek de gestrande smokkeiwagen, die zwaar beschadigd was, 800 kg. roomboter te bevatten. Boter en de auto werden in beslag ge nomen. Van de smokkelaars ontbreekt elk spoor. Gevonden voorwerpen TERNEUZEN. Op het politiebureau te Terneuzen zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende voorwerpen: Knipportemonnee met inhoud, portefeuil le, huissleutel no. 38, paar zw. damesglacé's, nikkelen wieldop van auto, dasje (wit-geel- rood en groen), verschillende wanten, en kele glacé's, zondagsschool-jaarboekje, don ker blauwe alpinomuts, bril met licht mon tuur, geblokte grijze herensjaal, sleutel nr. SL 87, hondenriempje, rode gebreide das, ballschoen, linker. Koudekerke Oranjefeest KOUDEKERKE. Het bestuur van de Oranjevereniging heeft besloten om streeks 30 april, de verjaardag van on ze vorstin, een groots volksfeest te orga niseren. Muziek-, gymnastiek-, ringlij ders- en andere verentgingen hebben reeds hun medewerking toegezegd. Om de noodzakelijk te maken onkos ten te kunnen dekken, zal bij de burge rij een gave voor dit doel gevraagd worden, en Westkapelle Granaat in tuin WESTKAPELLE. Geregeld komt men nog onprettige herinneringen aan de oorlog tegen. Zo stuitte de heer J. Lievense bij het spitten in zijn tuin op een hard voorwerp, dat een granaat bleek te zijn van een groot formaat. Gelukkig kwam het onding niet tot ont ploffing en kon het door deskundige hand onschadelijk worden gemaakt. Gemeentewerken BRUINISSE Bij de aanbesteding door de Centrale Dienst Noord-Zee land van de gemeentewerken voor on derhoud en herstel in dit jaar, waren er maar twee inschijvin-gen ingeko men. Terwijl de raming was 6800. had de fa. M. v. d. Velde en Zn. te Bruinisse ingeschreven voor 5878 en de heer D. Rentier, te Noordgouwe voor 5440. Het werk werd aan de laatste als laagste inschrijver gegund. OOSTERLAND. Vrijdagavond, aan vangende half acht, zal in de Herv. kerk alhier een dienst worden gehouden in verband met de Vrouwen Wereldgebeds dag. Dcj leiding berust bij de dames Rijks-Ruys en Laurense-Pluister. Eigen nieuwsdienst Gistermiddag heeft het bergingsbedrijf Van den Akker, uit Rotterdam, opnieuw een poging ondernomen, om de in no vember 1957 voor de Vlissinger boule vard gezonken kustvaarder „Corale" te lichten. Zoals bekend, werd het wrak, na herhaalde mislukte pogingen tot lich ting, in drie stukken gebraad. De bedoeling was nu, het 15 meter lange voorschip op te halen en dan zo dicht -mogelijk naar de boulevard te sle pen, teneinde het daar bij hoog water neer te leggen, opdat het bij laag water in stukken gesneden en afgevoerd zou kunnen worden. Men slaagde inderdaad in het lichten en verslepen, doch toen men het wilde neerzetten, gleed het weer van de betrekkelijk steile oever af naar de diepte. Gelukkig bleef het nog in de trossen hangen, zodat men vandaag weer kan beginnen. Het ligt dan in de bedoeling, het niet weer naar de boulevard te slepen, doch een eind verderop naar het strand, waar dè oe ver minder steil is. Eigen nieuwsdienst BURGH. Het is thans zo goed als zeker dat zowel de grote als de kleine reddingboot van de Kon. Zuidhollandse Reddingmaatschappij, die momenteel in Veere liggen, doch een andere thuishaven moeten hebben, i.v.m. het Drie-eilanden plan t.z.t. naar de haven van Burgh zul len vertrekken. De mogelijkheid is onder ogen gezien de reddingboten in de Colijnsplaatse haven te stationeren, doch de directie van de Kon. Z.H.R.M. geeft de voor keur aan Burgh, omdat de haven van Colijnsplaat na twintig jaar toch weer zou moeten worden verlaten, omdat dan de dam, die Schouwen-Duiveland zal verbinden met Noord-Beveland, is gelegd. De directie van de Kon. Z.H.R.M. acht het minder gewenst eerst een voorlopige en daarna een definitieve haven te kiezen. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. Ofschoon het huis- vestingsvraagstuk van de Hogere Tech nische School te Vlissingen met de uit breiding van een werkplaats voor ma chinale metaalbewerking, een werk plaats voor bankwerken en lassen, een was- en kleedlokaal enigszins is opge lost, zal de school bij een geringe ver meerdering van het leerlingental weer te kampen hebben met ruimtegebrek. Het bestuur heeft dan ook het ministe rie van onderwijs, kunsten en weten schappen verzocht voorbereidingen te mogen treffen om te komen tot de bouw van een definitieve h.t.s. Op 18 december jl. vonden de eerste besprekingen plaats ter vaststelling van het lokalenplan tussen vertegenwoordi gers Van het ministerie en het Advies bureau van de Rijksgebouwendienst, de inspecteur van het middelbaar nijver heidsonderwijs, het dagelijks bestuur en de architect. B. en W. van Vlissingen hebben het benodigde bouwterrein reeds aangeboden. Een verzoek om tot aan koop van dit terrein te mogen overgaan heeft het bestuur reeds aan het minis terie gezonden. Gelet op de prognose van het ETI en de ontwikkeling van de hogere technisch school sedert 1955; verwacht het bestuur voor de komende jaren een sterke toe- neming van het aantal leerlingen. De praktikanten werden zowel in Nederland als in het buitenland te werkgesteld bij diensten en bedrijven. Het totaal aantal leerlingen op 31 december 1958 bedroeg 225. Het aantal leraarlessen aan de ,,De Ruyterschool" te Vlissingen (middelbaar zeevaartkundig onderwijs) nam per week bij de aanvang van de nieuwe cursus toe van 917 tot 941. Het aantal leerling-lestijden per week daalde ech ter van 21406 tot 20584. Dit laatste was het gevolg van een geringere bezetting van de tweejarige cursusklassen. Op zichzelf is deze bezetting nu echter ge zond geworden (gemiddeld ruim 24). Er werden, zo blijkt uit het jaarver slag van de school, weer zeven oefen tochten gemaakt met het opleidings schip „Prinses Juliana". De eerste we ken werd in kleine groepen gevaren, de laatste weken waren de groepen groter, zodat het gehele schip gehuurd werd. De school werd in totaal bezocht door 978 (v.j. 891) leerlingen; in de afdeling seheepswerktuigbouwkundigen 550 (534), stuurlieden 362 288) en radiotelegrafis ten 66 (69). Het toezicht en de financiële regeling voor de huisvesting van de leerlingen van de tweejarige cursussen kwam dit jaar geheel onder „De Stichting Inter naat De Ruyterschool". In het internaat waren zowel op 1 januari als op 31 de cember 92 leerlingen geplaatst en in pen sions ver-bleven op dezq data 280 en 208 leerlingen. Van onze correspondent DOMBURG. Het kampeerterrein van Domburg zal, wanneer een bevre digende huurregeling tot stand zal kun nen komen, uitgebreid worden en wor den aangesloten op de riolering. Men overweegt een gezin aan te trekken, dat op dit terrein werkzaamheden zal ver richten en tevens met de bewaking zal zijn belast. Er zal streng op toe wor den gezien, dat alleen kampeerders wor den toegelaten, die in het bezit zijn van een kampkaart. Dit werd besloten tijdens de in „Tramzicht" te Domburg gehouden ver gadering van de plaatselijke V.V.V., on der voorzitterschap van de heer W. Vermoedelijke winners Hilversum Zondag worden de wekelijkse drave rijen te Hilversum voortgezet. Als ver moedelijke winners geven wij: 1. Jules Massenetprijs, 1960 m: Wan da Axkit Van H. Winni Hollan- dia. 2. Manonprijs, 1960 m: Wodan Upward Hollandia rijder Bloemsaat. 3. Ambroise Thomasprijs, 1960 m. rui- terdraverij: Double Six M Morning- star Norton Williams. 4. Mignon- prijs. 2000 m: Vincent Hollandia rij der Wagenaar Un Gamin. 5. Gilbert- en Sullivanprijs, 2400 m: Unworthy Tourterellen - Ugoldman K. 6. Mikado- prijs, 2380 m: Quite Heny Quick Hollandia G Tarantella. 7. Leonea- valloprijs, 2000 m: Sunny Williams Omar Spencer Trudi Trothan. 8. Paljasprijs, 2360 m: Vrijbuiter Vandu K Vorstin Kitty. Brand, waarbij de directeur van de pro vinciale V.V.V., de heer G. W. Oskamp. Het programma voor het komende seizoen bevat de gebruikelijke evene menten als lampionoptochten en een tennistornooi. Ook overweegt men een bescheiden exploitatie van het recreatie terrein. Het jaar 1958 is voor Domburg goed geweest. Ruim 500 gasten meer dan in 1957 overnachtten in deze badplaats. Het aantal buitenlandse gasten heeft in 1958 dat der binnenlandse overtrof fen; dit was na 1912 niet meer ge beurd. Het aantal Duitse gasten be droeg ruim 30 procent van het to taal. De Duitse gasten kwamen voor vier vijfde deel uit het Roer-gebied; slechts één vijfde deel kwam uit de rest van West-Duitsland. Drie vijfde deel van het aantal Belgen kwam uit Antwer-pen. en omgeving, één vijfde uit Brussel en omstreken. De rest was hoofdzakelijk afkomstig uit het grens gebied rondom Essen. Deze gegevens zijn vermeld in het jaarverslag van secretaris Jhr. Ir. H. L. Boogaert. Tijdens de vergadering werd een commissie gevormd, om te ko men tot technische verbetering van de contributieomslag. In deze commissie werden gekozen de heren A. Komejan, J. P. Rosendaal, R. Fraipont en J. Boogers. De bestuursleden H. L. Boo gaert en J. F. Zeijdel werden herkozen. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren L. Fraiport en M. Maas. Oostburg Schaatswedstrijden OOSTBURG. De ijsclub het Grote Gat heeft gisteren wedstrijden gehouden voor leerlingen van het lager onderwijs. Door de medewerking van de school besturen hadden alle scholen een vrije middag. Er werd een felle strijd gele verd op de diverse nummers. Opmerkelijk was, dat de deelname in de hoogste klassen groter was. De jon geren, die enkele jaren geen ijs hebben gezien, waren niet bij machte op de gladde ijzers te staan. Na vele series kwamen uit de ongeveer 100 deelnemertjes de volgende prijswin naars: Meisjes 8—9 jaar: 1. Marjan de Graaf; 2. Mia Hamelink; 3. Anneke van Gemert. Meisjes 1011 jaar: 1. Jenny Jansen; 2. M. Bogert; 3. J. Hoekzema. Meisjes 12 jaar en ouder: 1. Lucie v. d. Bossche; 2. Greet van Morrelgem; 3. Wies Plasschaert. Jongens 8—9 jaar: 1. Tonnie v. Voren; 2. Peter Rozenkranz; 3. Bennie Everse. Jongens 1011 jaar: 1. Pim Robijn; 2. Haans Maat; 3. Henk Hoolhorst. Jongens 12 jaar en ouder: 1. Hennie Simpelaar; 2. Henk de Jong; 3. Willy de Winter. Gasverstikküng te Ketel GOES Ook het derde slachtoffer van de gasverstikking in een woning te Kats, de heer A. Markusse, is gis teren in de leeftijd van 80 jaar over leden. Hij was vrijdag in zorgwekken de toestand naar het ziekenhuis Oost- wal overgebracht. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn reeds over leden een broer en zuster van de heer Markusse. Beide broers zouden de nacht doorbrengen bij hun zuster, die een hartaanval had gekregen. In het slaap vertrek, waarin geen ventilatie aan wezig was, brandden een oliepitje en een butagasstel. Vermoedelijk door zuurstofgebrek waren de broer en zuster om het leven gekomen en was het huidige slachtoffer het bewustzijn kwijtgeraakt. TERNEUZEN Motor in brand TERNEUZEN. Woensdagavond raakte de motor-met-zijspan van de schipper P. de H. van het motorschip Adri, toen hij' op de Rijksweg 61 reed, nabij de scheepswerf, in brand. Ter- neuzense politie, geassisteerd door de brandweer, heeft het brandje met een minimax geblust. Plannen worden werkelijkheid in 's-Heer Arendskerke Van onze correspondent buiten de eigen gemeente om zijn rustig en bezadigd optreden zeer gezien is. Nog een vijftal jaren resten de burge meester voor hij gepensioneerd zal wor den. We zijn er van overtuigd, dat hij het de laatste jaren niet kalmpjes aan zal doen, doch met de inzet van zijn gehele persoonlijkheid zal werken en dan niet alleen voor Schoondijke, wantdat ziet hij slechte in het groter verband: Zeeuwsch-Vlaanderen, Zeeland, Neder land en nog verder. Mag het burgemeester Van Rosevelt ge geven zijn nog een aantal jaren voor Schoondijke's fraaie raadhuis r weer, hoest in de b\ kantoor. Niets voor mij! "Jij hoest nooit", zegt iedereen. "Hoeft ook niet", zeg ik dan, "ik neem direct Abdij siroop - bij het eerste kuchje! Bij mij krijgen de ziektekiemen geen kans!" De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. GOES. Na de vrij sterke prijsdaling, die vorige week op de Zeeuwse veilingen optrad voor appels van het ras Jonathan, 'was er deze week sprake van een behoorlijk prijsherstel. In Goes was er dinsdag op de veiling een mooi aanbod van dit ras en voor de goede kwaliteiten liep de prijs op tot 30 a 35 cent per kg. Dat is gemiddeld wel ongeveer 5 cent per kg. meer dan een week geleden werd betaald. Reeds herhaaldelijk Is de Nederlandse appelbewaarders op deze ontwikkeling gewezen en het kan niet genoeg geschie den. Aannemende, dat het 15 maart zal worden, voor deze invoer wordt toege staan, dienen de frnitbewaarders goed te bedenken, dat, zoals het zich nu laat aanzien, de afzetkansen voor het Neder landse fruit op de Westduitse markt dan belangrijk geringer zullen worden. Er is dus alles voor te zeggen, om in de komende weken te zorgen voor een zo groot mogelijke aanvoer. Vooral is dat aan te bevelen, omdat de prijzen op het ogenblik beslist gunstig zijn. We noemden reeds de prijsstijging van Jonathan; we kunnen ook wijzen op de hoge prijzen, die voor Golden Delicious worden betaald. Dinsdag in Goes was er een aanbod van 40 ton ex port kwaliteit en voor de goede partijen werd rond 60 cent per kg. betaald met uitschieters tot 69 cent per kg. De afzet van goudreinette blijft nog vrij moeilijk verlopen. Deze goed hand appel, welke ook goed in de keuken ge bruikt kan worden, heeft de kleur tegen. Reeds weken achtereen ligt de prijs van de beste kwaliteit fond 25 cent per kg. By de peren zien we regelmatig een ruim aanbod van stoofperen, voorname lijk St. Remy. Hiervan is nog een grote voorraad, terwijl de vraag betrekkelijk gering is. Het blijkt dat de Nederlandse huisvrouw voo de keuken liever appels en peren koopt di- panklaar zijn, dan stoofperei die -ij zeL nog moet gaan schillen. Overigens ijn 4e prijzen hier van op ie ogenblik zo, dat een grotere vraag toch gerechtvaardigd zou zR.n 1 Vrijdag was er in Kapelle reeds sprake van een prijsherstel voor de Jonathan en deze week heeft zich dat dus ver der voortgezet. Het is West-Duitsland, dat bij de appelafzet de toon aangeeft. De Jonathan wordt bijna allemaal voor dit land gekocht. Duidelijk komt op het ogenblik naar voren, hoe belangrijk het is voor de Nederlandse fruitkwekers, dat, dank zij het veilingsyysteem, een minimum-uit- voerprijs aan West-Duitsland kan wor den gegarandeerd. Hierdoor kan de ex port vri) regelmatig voortgang vinden. Wekelijks wordt een kwantum appels van ongeveer 3 miljoen kg. naar West- Duitsland uitgevoerd. De vraag, wanneer Italië met zijn enorme fruitvoorraad zal worden toe gelaten op de West-Duitse markt, is nog steeds niet beantwoord. Men had in Ita lië hoop, dat het vóór 15 maart zou wor den, maar er zijn thans tekenen, welke er op wijzen, dat dit wel niet het geval zal zijn. Hoe of het echter ook zal gaan, zeker is, dat met ingang van 15 maart de invoer van Italiaans fruit in West- Duitsland niet meer tegengehouden zal kunnen worden. Dan moet worden ge rekend op een vloed van appelen uit dit land. Dat is ook te begrijpen als men be denkt dat de oogst er zeer groot was, dat West-Duitsland altijd de voornaam ste afnemer was en dat reeds van 17 september j.l. af geen export Italië- Duitsland mogelijk was. 's-HEER ARENDSKERKE. Het zal er heus van komen, dat de jeugd van s-Heer Arends kerke binnen korte tijd een eigen onderdak krijgt. Reeds jaren zijn er plannen in de mo len voor de bouw van 'n jeugd huis, op het ogenblik nemen die steeds vaster vorm aan. Wel licht heeft de jeugd volgende winter een eigen „haven". De diaconie en de kerkvoogdij van de Hervormde gemeente heb ben voor dit doel de handen in eengeslagen en particulieren ieder voor de helft in de kosten van de bouw en de exploitatie. De ge- meente zelf heeft door extra we- kelijkse collecten een bouwfonds gevormd, waaraan ook de vereni gingen door middel van enkele acties hebben bijgedragen. De Unie-collecte GOBS. De 20ste en 21ste lijst van de Uniecollecte ten bate van de scholen met de Bijbel vermelden de opbrengsten van de collecten in een aantal Zeeuwse plaatsen. Wij laten de opbrengsten hieronder volgen. Het tussen haakjes geplaatste bedrag is de opbrengst over 1957. /n^x? 582-50 (555,55), Biggekerke 135,— (99,—), Geersdijk 200,— (190,—), Meliskerke 119,50 (113,50), Nieuwdorp 95,38 ho7,lV» Oost burg «a,75, Poortvliet 195,— (209,50), Scha- _,909»(752,05), Serooskerke 488,50 it8-'TV' Spui bij Terneuzen 200,— (198,05), Xmf815'45 (1021,35), Zonnemaire 396,50 (306,75). GOES, 11 febr. 1959. Groenten: per kg. Spruiten AU 56, BII 34—37, alw. 17, Wit lof A I 5960, A II 45—46, B II 42, afw. 35— 10' Prei 3G~3B> Uien 9, Waspeen 7, Witte kool 8J13, Boerenkool 18—20, Gele Sav. kool 13, Groene Sav. kool 24—26, Rode S6-88' Knolselderij 36. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT TERNEUZEN. 11 februari. Aardappelen per 100 kg, bintjes I 16—18,20, II 13.80—14 80 Groenten: per kg: Andijvie 102. kroten 6-A9' f ,k„00L2°-26- sav°ye k°ol 9—37, witte kool 18—20, boerekool 11—26, prei A 2 32— 41, B 15—25, knolselderij 10—38. spruiten 29— 74, uien 6—12. witlof A2 51—61, peen 58— 62, afwijken 1950, veldsla 92, waspeen 10 19, breekpeen 5—10. Fruit: Cox Or. Pippin H 1 75 99, 70 99. 65 85.60, .60 60, 55 40, H 2 8 K 39—40 F 8: Golden Del Hl 80 53—58, 75 56' 65 35—'48' 60 2433, H 2 1413- K 2036. F 1325, Kroet 814; Goud- reinette Hl 85-95 20, 75-85 18, 65—75 10—1,3- U 2 6—13, K 12—:17, F 6—8; Jonathan H I 80 2931, 75 21—32, 70 17—32. 65 16—29, 60 13— «I S, £,12r17, F6—10: Winston HI HI 70 48,65 41,60 32,55 18, K 28—32, F 8; Pe ren st Rémy K 14, F 8—11. ZEEUWS DAGBLAD 6.13 12 FEBR. 732 BERGEN OP ZOOM. Groente en fruit vei ling, 11 febr: Rode kool 15—23; witte kool 9; waspeen 22—30; prei 29—50; spruiten 45— 1.20; witlof 28—70. Goudreinetten 6—23: Jonathan 11—31; Gol den Delicious 6—42. Comtesse de Paris 9— 22: Saint Rémy 15. Eicrnoteringen. B. oplading, 11 lebr. Eier- noteringen van de Cobp. Wouwse Melkinrich ting. Ingaande heden: Prijsklasse 0. 16 cent, prijsklasse I. 15 cent, prijsklasse 11. 14 cent, prijsklasse III. 13 cent, prijsklasse IV. 12 cent, prijsklasse V. 11 cent. VISMIJN VEERE. Export garnalen 412 kg 2,63, schor 252 kg 3244, bot 42 kg 50 54, wijting 37 kg 29—36, sprot 45 kg 37—45. bouwkosten zijn niet gering, maar gezien de belangen die hier in het spel zijn, is men van gedachte dat het gebouw er komen móet. Het jeugdhuis zal verrijzen op de hoek Lange AchterwegDeestraat, juist op de grens van de oude dorpskom en de nieu were woonwijk in het uitbreidingsplan op de Dee. De burgerlijke gemeente heeft dit fraai gelegen perceel dezer dagen aan de Hervormde gemeente voor dit doel verkocht. Het gebouw ontworpen door de ar chitect M. J. Ie Clercq uit Kruiningen zal naast een hall en keuken, twee zalen bevatten, die respectievelijk zes bij zeven meter en zeven bij twaalf meter groot zijn. Een aparte ruimte is gereser veerd voor het onderbrengen van een bibliotheek. De zaal is niet bedoeld als toneelzaal, maar zal ruimte bieden voor het werk van de verschillende jeugdverenigingen, de zondagsschool, de instuif e.d. Ook zal men hier kleinere bijeenkomsten kunnen beleggen. Uiteraard zal veel kerkelijk werk als catechisatie, vergaderingen e.d. in het gebouw plaats kunnen vinden. Wat er met de nog steeds in gebruik zijnde „leerkamer" aan de Dorpsstraat zal gebeuren, ligt op het ogenblik nog in het onzekere. Voor het Hervormde jeugdraad be tekent het nieuwe gebouw een stimulans en een mogelijkheid meer om het plaat selijk jeugdwerk verder uit te bouwen. Als de (nog vage) plannen doorgang vin den, zal het jeugdhuis ook ruimte bieden om een bejaardensocietiet te herbergen. Op deze manier zou letterlijk jong en oud van het ruime gebouw profijt kun nen trekken. De fa C. Beenhakker zal de bouw uitvoeren, terwijl het schilderwerk is op gedragen aan de heer J. J. Carels, bei den te 's-Heer Arendskerke. Domburg „Ome Kees" overleden DOMBURG. In de ouderdom van ruim 82 jaar is gisteren plotseling een alom geacht ingezetene overleden, de heer Cornelis Louwerse, die in onze ge meente zeer belangrijk werk heelt ge daan en die een groot kindervriend was, waardoor hij algemeen bekend was als „Ome Kees". Van de oprichting af in 1918 tot in 1946 was hij kassier van de Boerenleenbank, die onder zijn leiding uitgroeide tot een van de grootste van Walcheren. Maar dat was niet zijn eni ge functie. Van 1918 tot vorig jaar, dus veertig jaar lang, was hij secretaris-penning meester van de afdeling ZLM, dertig jaar lang secretaris van de Coöperatie ve Landbouwvereniging op Walcheren en eveneens tientallen jaren lid van de kerlceraad der Ned. Herv. Gemeente. Van hem mocht gezegd worden, dat hij zich verheugde in het vertrouwen van de gehele bevolking. Zijn heengaan laat een ledige plaats achter. Hij was dra ger van de zilveren eremedalje in de or de van Oranje-Nassau. Hoogwater vrijdag 13 februari 1959 Vlissingen: 5.16 u. 196 m„ 17.40 u 191 nx Terneuzen: 5.48 u. 212 m„ 18.09 u'. 208 Wemeld.: 7.00 u. 154 m., 19.20 u. 166 i» Zierikzee; 6.30 u. 129 m., 18.53 u 143 nv l (AKKER SIROOP) J

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3