Buiten Engeland om akkoord getekend op neutrale grond Britse bases worden nu onderdeel van Navo Amsterdam verontwaardigd over Belgische theehandel MACMILLAN: HOOP OP PACT MET RUSLAND Prinses Beatrix skiet zeer intensief De Bilt: Kans op zon B.B. hoort niet onder oorlog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontbinding Eoka Hoeksteen Ir. Staf wil best minister blijven Klemperers komst nog niet zeker t ÈL„ Daad van slecht nabuurschap" Tabaksakkoord met Bremen Verlamde meisjes krijgen hun zonnehuis je Britse ondernemingen onder beheer gesteld Experimentele muziek PERNIS BIJNA ZONDER OLIE Westduitse „Graf Spee" wekt woede van Engelsen op HUIS VOOR TWEE KAARTEN Paraguay ontving prins Bernhard geestdriftig Du Pont sticht fabriek in Dordt Moeder (6 kinderen) bij ongeluk gedood Vorstelijke gasten in Sankt Anton „Amerika verdedigt vrijheid van Berlijn" HERVORMDE SYNODE: TOTO BEDREIGT SAMENLEVING Bijdrage voor de ruilverkaveling weggegooid geld? Interpellatie een week uitgesteld IJzel helpt douane Jongen gewond bij explosie Vaiiflaag -J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor; Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; V'lissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kifeiïta$Ify Losse nummers 13 cent. t -■'^r ,v Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1529 Donderdag 12 februari 1959 VREDE OP CYPRUS BEKLONKEN Van onze correspondent LONDEN Eindelijk, na vier jaar bloedvergieten, zal vrede op Cyprus kunnen weerkeren. De pre miers van Griekenland en Turkije hebben een overeenkomst gepara feerd, die voorziet in een onafhan kelijke republiek Cyprus, waarbij de belangen van de Turkse min derheid en de Navo worden gega randeerd. Hiermee wordt meteen een ernstig gezwel uit de flank van de Navo gesneden. Beide premiers zijn gisteren als goede vrienden uit Ziiricli naar hun hoofdsteden teruggekeerd om de over eenkomst aan hun regeringen voor te leggen. De twee ministers van buiten landse zaken. Averoff en Zorlu, vlogen onmiddellijk naar Londen om het vre desplan te bespreken met minister Selwyn Lloyd, die hen van het vlieg veld afhaalde voor het drietal aan een „werkdiner" begon. Waarschijn- 1 731 ook Macmillan aan c|e ge_ daehtenwisselingen deelnemen. Len- nox-Boyd, de minister van koloniën, onder wie Cyprus eigenlijk ressor teert, treedt slechts als adviseur op. Op Cyprus zelf klonken gisteravond nog geen vreugdekreten op, maar wan- neer de overeenkomst door Engeland .wordt onderschreven zal de Eoka vol gens Averoff snel worden ontbonden. De oiiekse minister voegde hieraan toe, dat dan het overgrote deel van de Britse troepen die daar nu ordedienst verrichten (30.000) spoedig zouden kun nen worden teruggetrokken. Dit is echter een zeer harde noot die Grieken en Turken bij Selwyn Lloyd te kraken krijgen. Want hoewel het Foreign Office verklaarde ,,de Grieks-Turkse discussies altijd succes gewenst te heb ben voelt men zich in Londen nog een beetje buiten de besprekingen ge- Terwijl het tot voor kort de officiële Britse rol was de vechtende Turken en Grieken te scheiden en te verzoenen en Engeland beide landen vorig jaar nog zijn goede diensten aan bood, hebben de stamvaders van beide bevolkingsgroepen nu buiten Albion om op neutrale bodem elkaar de hand toe gestoken en (letterlijk) de vrede be klonken. Het zou daarom over-optimistisch zijn. onmiddellijk een algehele overeen komst tussen de drie landen en de lei ders van beide bevolkingsgroenen te verwachten. Bovendien staat Engeland erop dat deze hoeksteen van de Navo niet zal worden verzwakt, hoezeer het strategisch belang e£van verminderd mag zijn. De Grieks-Turkse overeen komst (nog steeds geheim) heet te voorzien in een Grieks-Turks garnizoen. Er zullen Britse bases blijven, maar als onderdeel van de Navo en niet langer op grond van Britse soevereine rechten. De president van de nieuwe repdbliek zal een Griek zijn (sommigen spreken zelfs al van Makarios!), de vice-presi-, dent een Turk. Bepaalde beslissingen' van de Wetgevende Vergadering (die uit zeventig Grieken en dertig Turken zou bestaan) zullen door president als vice-president moeten worden bekrach tigd. Enosis (aansluiting bij Griekenland), verdeding en het partnerschapplan", de drie eisen waaraan resp. Grieken land, Turkije en Engeland tot nu toe onwrikbaar vast hielden, zijn dus voor goed van de baan. Indien nu in Londen on het'Foreign Office geen onoverkome lijke moeilijkheden worden gevonden kan kort na Macmillans bezoek aan Moskou een ronde-tafelconferentie van de drie premiers worden verwacht. „Proost, op het heil van. Cyprus en alle Cyprioten!" De Griekse premier Karamanlis drinkt zijn Turkse ambtgenoot toe aan het diner te Zürich waarmee de goede afloop werd gevierd van de Grieks-Turkse besprekingen, ftelefoto) Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Ik voel me nog een levende minister, zo riep ir, C. Staf gistermiddag in de Tweede Kamer uit, en van de heer Beernink mag ik heus nog wel weer minister worden. _De bewindsman voor defensie gaf hiermee antwoord op de opmerking uit de Tweede Kamer, naar aanleiding van de berichten als zou de christelijk-histo- rische fractie geen prijs meer stellen op de portefeuille van defensie en als zou minister Staf na de verkiezingen niet meer terugkomen. Ik vind dit een persoonlijke beslissing, zo voegde de minister er nog aan toe. Hiermee is dus komen vast te staan, dat er omtrent een al of niet aanblijven of terugkomen in een andere ministers functie van ir. Staf niets vast staat. (voor de Beethovencyclus 1960) Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het staat nog lang niet vast of de dirigent Otto Klemperer de Beethovencyclus in 1960 van het Concertgebouworkest zal leiden.'De on derhandelingen over de uitnodiging lopen nog. Wel zal Otto Klemperer, zoals bekend is, tijdens het Holland Festival Tristan en Isolde van Wagner dirigeren. Het bestuur van de Nederlandse Orkest stichting heeft gisteren in een brief, waarin onder andere bovenstaande was vervat, geantwoord op het schrijven van het Comité Actie Klemperer van 17 oktober 1958. Het bestuur schrijft daarin dat het „ook met groot verlangen Klemperers weder- optreden in het aanstaande Holland Festival tegemoet ziet". De Orkeststich ting hoopt dat de uitnodiging voor de Beethovencyclus in 1960 zal worden aan vaard. De Orkeststichting gaat dus niet in op de klacht van fyrt comité dat Klemperer te laat zou zijn uitgenodigd voor de Beethovencyclus van dit jaar. Minister Staf Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Minister Staf acht zich niet meer verantwoordelijk voor het beschikbaar stellen van dienst plichtigen voor de noodwacht van de B.B. Het is geen kwestie van afschuiven, zei hij gistermiddag in de Tweede Kamer. Deze beslissing is nu eenmaal genomen. De noodwachtplicht rust op alle in woners van ons land van achttien tot 65 jaar en daar deze plicht in het bij zonder in tijd van oorlog dient te worden vervuld, gaat het er volgens hem om het militaire apparaat niet te verzv.akken. Op de burgerlijke verdediging is de afgelopen jaren weliswaar besnoeid, maaj toch is er bij de B.B. heel wat gebeurd. Zo~is volgens minister Staf medische verzorging, de uitrusting van ziekenhuizen en de opslag van voor raden geneesmiddelen tot stand ge komen, wat zowel voor de burgers als voor de militairen van belang is, daar beide groepen gelijkelijk dienen te worden verzorgd. Advertentie Het februarinummer van het maandblad DOE HET ZELF staat vol interessante en leerzame artike len, waarvan U profijt kunt trekken. pjS Besteed Uw vrije tijd nuttig en aangenaam DÓE HET ZELF Het geeft U voldoening en spaart U geld Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het voornemen van de Antwerpse handelmaat schappij Socomabel om de verkoop van de helft van de jaarlijkse thee- oogst uit Indonesië ter hand te nemen, heeft in Amsterdam felle verontwaardiging gewekt. Het op treden van de Belgische firma wordt in de hoofdstad, waar de theehandel tot een van de oudste tradities behoort, algemeen geken schetst als volledig in strijd met de internationaal geldende maat staven van fatsoenlijk koopman schap. Men wijst er op dat de Belgische maatschappij er terdege van op de hoogte moet zijn geweest dat de Ne derlandse thee-importeurs na de onder- beheerstelling van hun ondernemingen zich tegenover de Indonesische rege ring altijd op het standpunt hebben gesteld, dat de produkten, die van die ondernemingen afkomstig waren, Ne derlands bezit waren. Vandaar dat ver koop van deze „gestolen'; thee door. een Belgisch handelshuis als een daad van slecht nabuurschap wordt gezien. Het door België aangevoerde argu ment dat het slechts in het belang van. Nederland is, indien van Nederlandse bedrijven afkomstige thee binnen in plaats van buiten Benelux aan de man wordt gebracht, wordt in Amsterdamse handelskringen gekenschetst als een re denering, die op niets berust. Voor de handelaren doet het er namelijk niets toe langs welke wegen de thee de con sument bereikt, zolang de eigendoms rechten van de Nederlandse importeurs op deze thee maar worden gehonoreerd. DJAKARTA (Reuter) Vriidag zal tussen Indonesische en Westduitse ver tegenwoordigers een overeenkomst worden ondertekend voor verplaatsing van de veilingen der Indonesische ta bak van Amsterdam en Rotterdam naar Bremen, aldus heeft Reuter in rege ringskringen te Djakarta vernomen. Aan de Westduitse handel zou in de overeenkomst de garantie worden ge geven dat de helft van de Indonesische tabak op de veiling te Bremen zal wor den gebracht voor de verkoop, (In Noordduitse handelskringen ver wacht men dat Indonesië indien het inderdaad tot een overeenkomst komt uitsluitend hoogwaardige kwalitei ten tabak zal zenden. Het is uiteraard mogelijk dat dat zou neerkomen op de helft van de Indonesische jaarproduk- tie van tabak. Overigens is het duide lijk dat in verband met de beslag leggingen waar de Nederlandse tabaks ondernemingen mee dreigen de moeilijkheden pas zullen beginnen, na dat een aanvang zou worden gemaakt met de uitvoering van een eventuele overeenkomst Red.) Het maandblad DOE HET ZELF wijst U de weg, hoe U de beste resultaten kunt bereiken. KOOP HET NU bij kiosken, boek- of tijdschriftenhandelaren. Eigen Nieuwsdienst NIJMEGEN. De twee gedeeltelijk verlamde meisjes Rothuis te Opheus- den aan de spoorlijn Nijmegen-Gel- dermalsen krijgen hun zonnehuisje. Volgende maand begint waarschijnlijk de bouw. De actie Het witte huuske heeft tot nu toe al tienduizend gulden opge bracht. Morgen wordt weer een geld inzameling gehouden onder NS-ers van 150 stations. Ook vele anderen dan spoorweg mensen stuurden geld of giften in natura als bloembollen en huishoude lijke voorwerpen. Een architect uit Vlaardingen zegde toe kosteloos de tekeningen voor het huisje te ver vaardigen. o DJAKARTA (Reuter). De Britse ambassade in Djakarta heeft bij het Indonesische ministerie van buiten landse zaken geprotesteerd tegen het onder beheer stellen van drie Britse rubberondernemingen in Noord-Su- matra. Dat is het-afgelopen weekeinde ge beurd. Het is de eerste maal dat niet- Nederlandse ondernemingen onder Indonesisch beheer zijn geplaatst. Van communistische zijde is daar "al dikwijls op aangedrongen. AMSTERDAM. De Nederlandse ver eniging voor hedendaagse muziek houdt op vrijdag 20 maart haar derde con cert van experimentele muziek. Het programma vermeldt Le marteau sans maïtre van Pierre Boulez, de Fünf Satze van Anton Webern, dit werk wordt zowel in de oorspronkelijke zet ting voor strijkkwartet als in de bewer king van Webern voor strijkorkest ge speeld, Frekvensen van Bo Nilsson, de zes liederen opus 14 van dezelfde com ponist en Pierrot Lunaire van Schön- berg. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het heeft weinig gescheeld of er was in Pernis geen olie meer geweest. Buiten Hoek van Holland hebben dagen lang grote tankers liggen wachten, in de kleve rige greep van de mist. Een voorschrift is namelijk, dat tankers met licht ont vlambare vloeistoffen de Waterweg niet mogen bevaren wanneer het zicht minder dan vijfhonderd meter is, ra dar of geen radar. Gisteravond, toen men in Pernds al bijna de bodems van de olietanks kon zien. kwamen de tankers. De tankschepen hadden voorrang gekregen. Het uitgaande verkeer in de Nieuwe Waterweg was enige tijd stil gelegd en één voor één kwamen de tankers binnen geen dag te vroeg. Van onze correspondent LONDEN. De Westduitse ma rine heeft weer een Graf Spee en dat heeft in Engeland zoveel ver ontwaardiging gewekt dat er een vraag over zal worden gesteld in het Lagerhuis. Men is verontwaardigd omdat de nieuwe Graf Spee een fregat is dat deel heeft uitgemaakt van de Britse vloot. Het fregat, dat vroeger Fla mingo heette, werd het vorige jaar aan West-Duitsland verkocht. De socialist Arthur Lewis wil in het Lagerhuis de regering vragen of zij de Westduitse regering wil verzoeken het fregat een andere naam te geven. Admiraal sir Charles Woodhouse, die in het gevecht dat in december 1939 tot de ondergang van het Duitse vestzakslagschip Graf Spee in de monding van de Rio de la Plata leidde, het bevel voerde over de Britse kruiser Ajax, denkt er an ders over. Hem laat het koud of de Duitsers weer een Graf Spee hebben. Hij denkt ook het zijne van de vraag die Lewis wil stellen. Hij zei daar over: „Als het ene of andere land ons zou vragen een bepaalde naam niet te gebruiken zouden wij zo'n verzoek naast ons neer leggen." OSLO Een Noor wil zo graag twee toegangskaarten voor het wereld kampioenschap schaatsen in Oslo hebben dat hij er een huis voor over heeft. In een advertentie in een grote Noorse krant roept hij gegadigden voor deze ruil op. Van onze correspondent LONDEN Macmillan en minister Lloyd zullen op hun Russische reis vergezeld worden door meer dan twintig advi seurs en deskundigen. De ba gage zal ook zeer groot zijn: tal van lijvige dossiers moeten mee en voor het begeleidende ge zelschap en de bagage heeft men een tweede vliegtuig moeten charteren. De verwachtingen over de resul taten die de Britse delegatie in Moskou zal kunnen bereiken zijn tamelijk hoog gespannen, al be grijpen de Britse diplomaten heel goed, dat dergelijke besprekingen aan de vooravond van de verwachte conferentie met de Russen over Ber lijn nu eenmaal beperkt moeten zijn. In Whitehall heeft men goede hoop, dat er althans gesproken zal kun nen worden over een onderwerp dat indertijd zowel door de Britse regering als door de Russische naar voren is gebracht; een niet-aanvals- verdrag tussen het Noordatlantische pact en het pact van Warschau. Zouden de andere geallieerden be zwaar hebben tegen besprekingen daarover dan zou Macmillan bereid zijn met het Kremlin te spreken over een niet-aanvalsverdrag tussen Groot-Britarmië en de Sovjetunie onder het motto baat het niet, het schaadt ook niet. Een uitlating van deze strekking heeft premier Mac millan een jaar geleden al eens ge daan. Kort geleden heeft Mikojan, na zijn terugkeer uit Amerika, even eens het voorstel voor een non- agresslspaet gedaan. ASUNCIóN, Paraguay (Reuter) Met Latijnse geestdrift is prins Bern hard dinsdagmiddag in Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, ontvan gen. Toen het vliegtuig, dat hem uit Buenos Aires bracht, op het vliegveld van Asuncion landde, klonken 21 saluut schoten. Een juichende menigte wacht te de vorstelijke gast uit Nederland op en een detachement mariniers bracht de eerbewijzen. In de loop van de eer ste dag in Paraguay werd prins Bern hard ereburger van de Paraguaanse hoofdstad. Het was de minister van buitenlandse zaken, de heer Raul Sapena Pastor, die de Prins op het vliegveld wetkom heet te en tal van hoogwaardigheidsbekle ders aan hem voorstelde. De burge meester van Asuncion overhandigde de Prins de gouden sleutel van de stad. (Advertentie) ikwl Bolletje/* DEN HAAG. Amerika heeft snel gereageerd op de ontwikkeling van de Europese economische ge meenschap. Du Pont Company, de wereldberoemde chemische indus trie nylon sticht in Dordrecht haar eerste fabriek in het gebied van de Euromarkt. Na intense on derzoekingen, waarbij het ging tus sen België, Luxemburg en Neder land, werd tenslotte de keus bepaald op Dordrecht. Aanleiding hiertoe was voornamelijk de goede water verbinding met het achterland. In de loop van het jaar wordt met de bouw van het fabriekscomplex be gonnen. Het zal aan vierhonderd mensen werk bieden. Du Pont zal zo veel mogelijk plaatselijke krachten aanwerven. Het produkt dat in 1961 de fabrieken verlaat is „orlon", een acrylvezel die warm, droog en weelderig aanvoelt en vooral in Noord- en Zuid-Nederland het recht van bestaan in dames-, heren en kinderkleding heeft bewezen. MAASNIEL. Op de rijksweg van Venlo naar Roermond is gisternacht de 39-jarige mevrouw A. A. H.D., moe der van zes kinderen, aangereden en dodelijk gewond. De vrouw stapte van haar fiets en stak de weg over. Een auto met Engelse militairen uit Duits land, kon haar niet meer ontwijken. De vrouw overleed vrijwel onmiddellijk. Eigen nieuwsdienst SANKT ANTON. De ernst, waarmee koning Boudewijn der Belgen en prinses Beatrix de skisport beoefenen, heeft in Sankt Anton veel ontzag verwekt. Koning Boudewijn had het laat gemaakt, dins dagavond in hotel Post, waar met een vrolijke dansavond het carnaval werd uitgeluid, maar gisterochtend had hij alweer vroeg de smalle latten onder. Prinses Beatrix traint intensief. Van 's morgens vroeg tot zo laat mogelijk omstreeks vier uur in de middag ver dwijnt de zon achter de bergen bevindt de Prinses zich op de skies. De onder breking voor de lunch wordt slechts node aanvaard. Gisteren hebben koning Boudewijn en prinses Beatrix skitochten gemaakt m de buurt van het bekende wintersport- centrum Zuers. Zij hebben elkaar daarbij niet ontmoet. In de namiddag kwamen zij terug in Sankt Anton. De bevolking van Sankt Anton is in genomen met het talrijke koninklijke bezoek en is vooral trots op het feit, dat zowel koning Boudewijn als de Neder landse prinses een skileraar uit Sankt Anton hebben. De koning wordt getraind door de skileraar Funder, prinses Beatrix door Tony Marth. De vorstelijke personen worden in alle opzichten met rust gelaten en hebben geen last van opdringerige belangstelling. Wanneer prinses Beatrix en haar gezel schap een studievriendin uit Leiden, mejuffrouw Hassely Kircher en mevrouw Seesink, echtgenote van een hofdignitaris de maaltijd gebruiken, is het meestal stil in de eetzaal. In het hotel wordt nog een koninklijke gast verwacht: prinses Marie Therese de Bourbon-Parma. Zij was reeds eerder in dit seizoen in Sankt Anton. Eisenhower tot Brandt 1 WASHINGTON (U.P.I.) De bur gemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft van president Eisen hower de verzekering gekregen dat de Verenigde Staten de bevolking van zijn stad zullen beschermen tegen alle pogingen tot vernietiging van de vrij heid van die stad. In de loop van het onderhoud van een half uur dat Brandt gisteren met Eisenhower had in het Witte Huis kreeg hij ook de stellige verzekering dat geen enkele communistische be dreiging de Verenigde Staten zal kun nen bewegen zich te onttrekken aan de verplichting jegens West-Berlijn, DEN HAAG Het lid van de Tweede Kamer, de heer Engelbertink (k.v.p.), heeft de minister van landbouw a.ï., ir. Staf, gevraagd of hij kennis heeft genomen van de vele recente uitlatin gen over verknoeien van een belang rijk aeel van de rijksbijdragen voor ruilverkavelingen als gevolg van splitsing en versnippering van per celen door verkoop na totstandkoming van de ruilverkaveling. Hij wil van de minister gespecificeerd weten hoeveel in de periode 1946 1956 gemiddeld per jaar uit 's Rijks kas aan ruilverkavelingen is besteed. Als er na de oorlog vanwege het depar tement van landbouw nauwgezet is onderzocht in hoeverre de gebruiks- en eigendomsverhoudingen in een aan tal afgesloten ruilverkavelingen zijn verslechterd of verbeterd, dan zou de heer Engelbertink het resultaat daar van graag aan de Kamer voorgelegd zien. Zo niet. waarom is zo'n onderzoek dan niet gehouden en kan het dan alsnog ten spoedigste worden gehouden in een voldoend aantal vóór 1956 afgesloten ruilverkavelingen, aldus de heer Engelbertink. SCHROOTFRAUDE Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het Tweede-Kamer debat over de schrootfraude gaat van middag niet door, daar de defensie debatten nogal wat tijd zullen vergen Volgende week dinsdag moet minister prof. dr. J. Zijlstra zijn begroting van economische zaken in de Eerste Kamer verdedigen. Daarom is maar meteen besloten om het schrootdebat volgen de week donderdag aan de orde te stellen. Eigen nieuwsdienst ZEIST. „De kerk moet tegen de gevaren van liet gokken ernstig waar schuwen. Gokken is schadelijk voor de geestelijke volksgezondheid, brengt schade aan het sociale leven en de formeert het sportleven, dat „vercotn- mercialiseerd" wordt." Zo luidt één van de conclusies uit een onówerp- rapport over het gokspel, dat de gene rale synode van de Nederlandse her vormde kerk heeft doen samenstellen. Gisteren, op de tweede zittingsdag van de synode, heeft de voorzitter van de raad van kerken en samen leving, dr. A. A. van Rhijn, het ont- werp-rapport behandeld. Hij wees op de „verlegenheid in de kerken", die op dit punt zowel in binnen- als in buitenland bestaat. Het rapport sluit zich aan bij de situatie in Nederland. Er is een ster ke drang naar kansspelen; verbod brengt ongecontroleerde activiteiten. Over het ontwerp-rapport bestond in 'de synode geen eensgezindheid. Degenen, die een toto afwijzen ston den tegenover anderen, die ter ver mijding van groter kwaad zeer gema tigde toelating van de toto aanvaard baar achtten. Wel was de synode ensgezind in het onderkennen van het gevaar van de toto. Sportprijsvragen acht zij een bedreiging voor de samen leving. BIERVLIET. De douane in West- Zeeuws-VIaanderen heeft er een bond genoot bijgekregen, namelijk de ijzel. Een personenauto met een Belgisch nummerbord gleed gisterochtend te Driewegen onder de gemeente Bier vliet van de weg en een sloot in. Een andere personenauto verscheen even later ter assistentie en de inzittenden begonnen boter uit de verongelukte wagen in de andere over te laden. Omwonenden waarschuwden de douaniers. Toen zij verschenen, kozen de smokkelaars het hazenpad. Alleen de in de sloot gereden auto en acht honderd kilo boter konden in beslag worden genomen. UTRECHT (A.N.P.). De zeven tienjarige Eduard van der Vlist uit de Robert Schumann-straat 18 in Utrecht is gisteravond ernstig aan hoofd en handen gewond, toen zich tijdens een door hem verrichte scheikundige proef een ontploffing voordeed. De jongeman was in de woonkamer enkele chemische stoffen, aan het mengen. Zijn vader en zuster keken toe. Plotseling ontplofte het mengsel. Verscheidene ruiten sprongen en de knaap viel bloedend op de grond. Be halve een diepe wond boven het lin keroog, liep hij in zijn mond grote verwondingen op, alsmede dubbele fracturen aan zijn rechterhand. Zijn vader en zuster werden niet gewond. BOVENKARSPEL. De Westfriese Flora wordt dit jaar in de veilinghal van Bovenkarspel gehouden. Dinsdag zal de Zweedse ambassadeur, de heer Sven Dahlman, de tentoonstelling openen Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te ons gisteravond om 23.15 uuri Overwegend droog weer met mist of laaghan gende bewolking, maar in de ooste lijke helft van het land ook opkla ringen. Meest zwakke wind. In de middag lichte vorst met in het oosten tem peraturen enkele graden boven nul. MIESJE: Eindelijk, de zón! 13 FEBRUARI: zon op 8.01, zon onder 17.48; maan op 10.05, maan onder 00.00 uur. in uur Helsinki weer wind gr C. in mm geh. bew. wzw -3 0.4 Stockh. geh. bew. wzw -6 0,2 Oslo geh. bew. N -6 0 Kopenh. geh. bew. ZO 0 0 Aberdeen 1. bew. zzo 6 0 Londen geh. bew. O 4 0 A'dam geh. bew. NO -1 0 Brussel mist NO -1 0 Luxemb. onbew. NO 7 0 Parijs mist ONO 5 0 Bordeaux onbew. OZO 10 0 Grenoble 1. oew. NNO 11 0 Nice onbew. N 13 0 Berlijn onbew. ONO 2 0 Frankf. onbew. OZO 7 0 München geh. bew. O -5 0 Garm. P. mist NNO -2 0 Zürich geh. bew. N Genève h. bew. stil 6 0 Locarno onbew. stil 7 0 Wenen onbew. NW -0 0 Innsbr. onbew. O .9 0 Rome onbew. stil 14

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1