Douwe Egberts tabak Chefarine 4 Vijftig jaar christelijk onderwijs in Wolf aartsdijk Mijn grootste ontdekking als pijproker Teelt van bessen aan draad Hout en bouwte Goes viert 40-jarig jubileum Petsie Pelle Pingo Griep? Chefarine„4" doet wonderen! Mel'kcontrolever. Souburg maakt J. Loorien erelid Waslijst wensen voor de toekomst Textieïfabriekje in Clinge uitgebrand Wethouder reikte schoolmelk uit Nieuwe ktms voor intensieve bedrijfsvoering Prof. Zijlstra komt naar Middelburg Paasveetentoonstelling Der Zerbrochene Krug Haags Piano Trio Raadsvergadering Woensdag 11 februari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Veere wees Middelburg gevoelig terug Van één onzer sportverslaggevers Advertentie OOST EN WEST SOUBURG. De MIDDELBURG. Op een vrijwel on- de heer J. Loorien, uitgeroepen tot ere lid van de vereniging. Dit geschiedde op voorstel van de hoofdcontroleur, de Het moeizame, maar toch ook zegenrijke [heer Stroo. Een applaus was de reac- j tt rur#„T.„ „„„j j i, j tie v®n de vergadering. De heer Loo- •werk van ds. H. Litters, rond de eeuwwisseling gereformeerd rier is vanal de oprichting van de ver. 14 V «tttTT 4 TT14 V, AV, 4r,v Van ©en onzer verslaggevers WOLF AARTSDIJK. !m eikcontrole vereniging ..Vooruitgang zij j bespeelbaar terrein is het Veere gelukt ons streven" heeft tijdens de viering]de zware uitwedstrijd tegen Middelburg' van het 35-jarig bestaan de voorzitter. V in een overwinning om te zetten. 1 T T Direct na de aftrap begon Veere zijn aanvallen over de vleugels te leiden en dat bracht reeds na vijf minuten succes eniging voorzitter geweest. Uit handen van de heer A. Oova ontving de voor zitter een schilderstuk. De heer G. Koo- le werd gekozen als voorzitter, omdat de heer Loorier er na deze 35 jaar het bijltje bij neerlegde. De heer Lorien gaf een overzicht over de 35 jaren van het bestaan van de vereniging. Was het vroeger niet altijd voorspoed geweest op. Middenvoor F. Minnebo pikte een bal van de vleugel op en rende naar het doel van de tegenstander. Hij passeerde een paar spelers en kwam alleen voor de keeper. Met een goed schot gaf hij zijn ploeg een 01 voorsprong. Veere bleef aanvallen en na circa elf minuten gaf de rechtsbuiten een hoge voorzet. Via de rug van P. Touw rolde de bal in het doel. Dank zij het voortreffelijke spel van de beide kanthalfs A. van de Broeke en L. Meier bleef Veere over- predikant te Wolf aartsdijk, wordt op 21 februari a.s. in een groots jubileum herdacht. Hij heeft vijftig jaar geleden de stoot gegeven tot oprichting van een christelijke school. Het bestuur heeft gemeend, aan dit feit niet zonder meer voorbij te gaan en daarom zal over veertien dagen in het fraaie en nieuwe dorpshuis, samen met vele oud-leerlingen, dit heuglijke feit gevierd worden. vroeger uiev aiwju vuuispucu gcwccak Ds. Elffers heeft het altijd als een be- Wisse beheerde de financiën in de be- voor de vereniging, thans kon de schei- wegend sterker. Na 32 minuten was het geerte gevoeld om in Wolfaartsdijk een ginjaren. 1 dende voorzitter gewagen van grote Christelijke school op te richten. Er was bloei. De hoofdcontroleur. de heer Stroo, een bloeiende openbare school en dat In het voorjaar kon een prachtige behandelde het programma van de al- vond ds. Elffers toch niet voldoende. Het nieuwe school in gebruik worden geno- gemene vergadering op 25 februari te ging echter niet zo gemakkelijk rond men' nadat de school aan de Papeweg Goes, waarnaar de heer P. Koole als 1900. Hij is er toch in geslaagd om in niet meer aan de eisen voldeed en werd1 afgevaardigde werd benoemd. Vervol- 1903 een schoolvereniging in het leVen afgekeurd. Een beter jubileumgeschenk gens sprak de hoofdcontroleur over de te roepen, maar het duurde tot 1906 is haast te denken. Maar op de eiwit-controle, die hij sterk aanried, eer de statuten de koninklijke goedkeu- feestavond van 20 februari zullen onge- ring kregen. twijfeld ook geschenken worden aange- De tutnvereniging Spido te oud Vosse- De predikant slaagde er in met enke- boden. De oud-leerlingen, die practisclioogstte veel succes op haar uitvoering in le heren, te weten A Remiinse A Pot. het gehele programma voor hun reke- Hotel Mees. Speciaal een menuet, uitgevoerd J. Smallegange, G. Heynsdijk, W. Wisse nin£ nemen, zijn heel wat van plan. Idoor de dames, ontving bijval. en C. Nagelkerke, een comité te vor-' men, dat zich inzette om te komen tot een christelijke school. De meest urgente vraag in die tijd was: hoe krijgen wij het geld bij el kaar? Rond de eeuwwisseling kon be paald niet gesproken worden van hoog conjunctuur en toen werd ook geen rijks subsidie genoten. Het spaarpotje, waarin mevr. Elifers het eerste tientje stortte, groeide dan ook maar langzaam. Boven dien werd veel tegenkanting ondervon den, zelfs van mensen uit eigen kring. echter weer P. Touw die er met een fraaie kopbal 03 van maakte. Middel burg V bracht het nog tot enkele tegen aanvallen, maar de schoten werden door de keeper gekeerd. Na de rust hetzelfde spelbeeld: een overwegend sterker Veere en een zwak verdedigend Middelburg V. Veere speel- j de in deze periode betrekkelijk goed voetbal. Na zes minuten spelen was het A. Commelin die er met een o.i. houd baar schot 04 van maakte. Daarna pro beerde de thuisclub het ook met enkele aanvallen over de vleugels, die gevaar- lijkr waren dan die van voor de rust. Na veertien minuten bleef de gehele I achterhoede der thuisclub voor vermeend j buitenspel staan. Zodoende kon de rechts- j binnen A. Commelin, na de keeper om- i speeld te hebben, gemakkelijk scoren en r i i. j j j 4 dat betekende 05. In de laatste minuut! SCHOONDIJKE. In de gisteren gehouden raadsvergadering, de eerste verriC}ltte Commelin de hat trick en Vanaf het ogenblik, dat ik begon met een pijp, is het me altijd uitstekend bevallen. Maar... „overtuigdw pijproker werd ik toch pas, toen ik Douwe Egberts BURGEMEESTER SCHOONDIJKE PLEIT VOOR MEER EN BETER SAMENWERKING Van onze correspondent in dit jaar, heeft burgemeester F. A. van Rosevelt in zijn traditionele nieuw jaarsrede met klem uitgesproken, dat thans de tijd is aangebroken, dat West- Zeeuws-Vlaanderen het verderfelijke dorpschauvinisme Iaat varen en dat de bevolking en de gemeenten gezamelijk zoeken naar nieuwe wegen om «r'hnni mr>t aan de schrikbarende werkloosheid paal en perk te stellen. Hij ziet voor deze veel bid°denmenrsmekeii0 tot stand is ge- samenwerking goede kansen, nu de regering van deze streek een probleem- komen. Hef heeft veel offers gekost in gebied vvil maken, het is nu aan de streek zelf, om achter deze plannen te die arme tijd", verklaarde ons de voor-1 staan, ook al schiet de eigen gemeente er ogenschijnlijk niet mee op. Alleen zitter van het schoolbestuur, de heer D. al het feit, dat het vertrekoverschot door het creëren van meer werkgelegen- P. Goetheer, die reeds vanaf 1908 de heid zai kunnen verdwijnen, zou een groot winstpunt zijn. voorzittershamer hanteert en dus ook al 50 jaar meeloopt in het mooie wrerk van West-Zeeuws-Vlaanderen heeft zeer het christelijk onderwijs. Hij viert zo- veel mogelijkheden door zijn ligging aan doende ook een jubileum. j duin en strand en bij het cultuurgebied van België. Men zal echter af moeten Contribuanten werden geworven, leren de burgemeester scheen uit hoofdzakelijk uit de kring der geref. bittere ervaring te spreken - elkaar kerk en men „werkte" ook met rente- vliegen af te vangen en daar, waar loze aandelen. men de mogelijkheid heeft bijvoorbeeld Met bescheiden middelen slaagde f nieuwe scholen moeten stichten, zodat het bestuur er in, een meelfabriek te men niet voor het feit komt te staan, kopen aan de Papeweg. Dit complex] dat er twee bloedarme scholen in een werd omgebouwd tot school en van 18 gewest ontstaan. Geheel West-Zeeuws- augustus 1908 af kon Wolfaartsdijk] Vlaanderen zal op de bres moeten staan bogen op het bezit van een school met voor de mogelijkheid, om in dit gebied de bijbel, op gereformeerde grond- j te blijven wonen en werken, slag. 1100 mannelijke werklozen, of meer Ongeveer tien jaar geleden verander-'dan 13 pet. der bevolking is een cijfer, de men de naam in christelijke natio- dat te groot is, om niet de aandacht van nale school. Enkele leden van de her-alle autoriteiten te moeten hebben, vormde kerk maakten deel uit van het! D flinkp «ftbreidin* van de Riiks- bestuur en men vond het toen maar be- La.Xuws^hóo" waaXr ter, er een christelijke nationale school deze een bedrijfsschool werd, die uniek Je.m:is in Nederland, was een zeer groot Het leerlingenaantal is gestaag naar i wjnstpU11t Begonnen werd met cir- - herbouw-, drie premie- en vier bedrijfs woningen gebouwd. Nodig is, dat de komende jaren tien tallen woningwetwoningen worden ge bouwd, ter vervanging van de nood woningen. Hiertoe za! een extra bouw volume moeten worden verkregen; de tijd van de noodwoningeen is voorbij. Voor de toekomst staan een verbetering van de straatverlichting, verbetering van de Willemsbrug en de Tragel op het pro gramma, terwijl spoedig een aanvang zal worden gemaakt met de bouw van een nieuwe gymnastiekzaal voor scholen. De verdere agenda werd in een vlot tempo afgehandeld. Voor de bouw van een diepvriesinstallatie werd grond ver kocht aan de heer Risseeuw. Een ver zoek van de wed. Herrebout, orn de woningwetwoning', waarin zij woont, te mogen kopen, werd terug verwezen naar B. en W., die het hadden willen afwijzen teneinde na te gaan, of zij deze koop wil doen, niet voor de bouwsom van 8000.-, schoot Veere naar een 06 overwinning. Rest nog te vermelden, dat de leiding in goede handen was. Peren naar België KAPELLE. Sedert eind januari is de export van peren van het ras Confé rence uit ons land naar België weer mo gelijk. Verschillende partijen zijn de laat ste tijd nog naar dit land verladen, on danks het feit, dat er nog slechts weinig peren in ons land voorradig zijn. Thans hebben de Belgische autoriteiten bekend gemaakt, dat de invoer van alle peren rassen uit ons land weer zal mogen Dlaats vinden met ingang van 16 februari. Behalve stoofperen zullen er dan echter niet veel meer voor export beschikbaar zijn. omdat het seizoen praktisch is af- elopen. tabak ontdekte. Wat een verschil in smaak en geur! Wat een heerlijk roken! Ja.... een pijp en D.E. horen bij elkaar! k°V?A S.egaan. uegonnen werp met cir- De "woningbouw was in 1957 niet be- i doch voor de huidige waarde van 13.000. kinderen en thans telt de schoo. yredigend. Er werden slechts tweeDe grond, waarop de Gereformeerde verhoogd tot f 5 per emmer. 90 leerlingen, verdeeld over drie klas sen. Met twee klassen is het onderwijs'i gestart. De school heeft een aderlatingj moeten ondergaan, toen de Calvijn-' school van de gereformeerde gemeente met de lessen begon. Als eerste hoofd van de school fun geerde de heer W. A. van Wijk. Hij is de school trouw gebleven tot aan zijn pensioen en heeft dan ook ongeveer veertig jaar het christelijk onderwijs in Wolfaartsdijk gediend. Hij werd opge volgd door de heer C. de Bruin en thans zwaait de heer M. van der Maas de scepter in de school. Ds. Elffers trad op als eérs.te voor zitter van de vereniging.' gevolgd door de heer J. Kooyrhari en de hfeer D. P. Goetheer. die deze functie nog bekleedt De heer Kooyman was de eerste jaren secretaris der vereniging en de heer W. Burgemeester Kodde van Zoutelande Van onze correspondent ZOUTELANDE. Burgemeester D. Kodde van Zoutelande, die, zoals wij gisteren meldden, in zijn nieuwjaarsrede heeft medegedeeld, ontslag aan te zullen vragen wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, gaf in het ver dere van zijn rede blyk, zijn belangstel ling voor het heil en welzijn van Zou telande in de toekomst nog allerminst verloren te hebben. Hij zette uiteen, dat, hoewel er veel gebouwd wordt, de algemene toestand voor de gemeente nog veel moeilijkheden en zorgen geeft. Het aantal woningen is in 1958 toegenomen met zeven, het aan tal inwoners met één. Als wensen voor de toekomst noemde de burgemeester: een badhuis, een wachthuisje voor de bus, een rioolzuiveringsinstallatie en een volledige vernieuwing van straten en wegen in heel de gemeente. De uitkering per leerling voor de ex ploitatiekosten der scholen werd vast gesteld op f 35,—. Aan het bestuur van de school met de bijbel werd medewer king toegezegd voor de aanschaffing van schoolmeubiiair en leermiddelen tot een bedrag van f 19.460, De raad besloot een bedrag van f7500,- CLINGE. In de nacht van maan dag op dinsdag is in de gemeente Clin ge een breigoederenfabriekje totaal uit gebrand. Het aangebouwde woonhuis kon, weliswaar niet zonder schade, be houden blijven. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. In de fabriek stonden vele machines opgesteld en lagen flinke voorraden op- t*\ geslagen, waarvan niets meer is over- emmers en een gesloten auto. De reini- j gebleven. iingsrechten werden in verband hiermee j Naaf schatting belqppt de schade in de tienduizenden guldens. De brandweer van Clinge was spoedig met de spuit aanwezig, maar kon toch niét verhin deren, dat het gehele fabriekje uit brandde. De officiële brandweerwagen van de gemeente, die in Nieuw-Namen is gestationeerd, behoefde geen dienst meer te doen. noodkerk heeft gestaan, werd van de dames Bortel aangekocht voor de door trekking van de Prins Bernhardstraat. De vijfjaarlijkse afrekening voor het bijzonder onderwijs werd vastgesteld. Aan de Christelijke schoolvereniging Johannes werd 2618 toegestaan voor de aankoop van leermiddelen. De raad ging in principe akkoord met het voorstel van B. en W., om de vuil nisophaaldienst hygiënischer te maken door aanschaffing' van uniforme vuilnis- i BRUINISSE. Wethouder W. v. Gilst te Bruinisse heeft maandagmorgen in de hoogste klas van de lagere school de eerste schoolmelk uitgedeeld. Brui nisse is de tweede gemeente op Schou- wen-Duiveland, waar op de lagere school de melk wordt gedronken. De wethouder sprak tot de jeugd over de waarde van melk als voedingsmid del. Voor men over ging tot de invoering van de schoolmelk, is een enquête gehou den onder de ouders. Hieruit bleek, dait 81 procent van de ouders voor de schoolmelkverstrekking is. In het lokaal zijn rekken geplaatst op de centrale verwarming, zodat de melk op temperatuur kan worden gebracht. In het bijzonder op Zuid-Béveland en dan speciaal in het gebied rond Kapelle-Biezelinge neemt de teelt van kleinfruit (aardbeien, frambozen, bramen en bessen) een zeer grote plaats in. Daarbij gaat het er om op een kleine oppervlakte grond een zo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. Als teeltgebied van aardbeien, frambozen en bramen neemt Zeeland een belangrijke plaats in. Ook bessen groeien hier veel, al is het areaal thans aanzienlijk kleiner dan b.v. 25 jaar geleden. Onder invloed van de gunstige teelt- uitkomsten zijn de laatste jaren echter weer heel wat bessen aangeplant. In de eerste plaats wel zwarte bessen, om dat deze enkele jaren achtereen zo bij zonder duur waren, maar toch ook heel wat rode bessen. Een nieuwe teelt- vorm van rode bessen is die, waarbij de takken der struiken aan draad wor den gebonden. Hiervoor komt steeds meer belangstelling. In verschillende streken van Nederland wordt deze teelt methode op het ogenblik beproefd. Veel ervaring heeft men er nog niet mee opgedaan, maar wat.rnen er tot, óp heden van heeft gezien en ervaren, wijst er toch wel op, dat hierin grote mogelijkheden kunnen schuilen. Daar om hebben de organisatoren van de kleinfruitdag volgende week vrijdag in Kapelle ook besloten, hierover een des kundige het woord te laten voeren en zonder twijfel zal daar met grote be langstelling naar worden geluisterd, want er zijn heel wat Zeeuwse klein- fruitkwekers, die er wel wat in zien en er mee willen beginnen. Op de kleinfruitteeltproeftuin in Ka pelle is mén drie jaar geleden begon nen met de teelt van bessen aan draad. De eerste oogstresultaten hiervan wer den in 1958 verkregen. Als belangrijk voordeel kwam hier Ook gisteren ivas Zeeland weer in een dikke mist gehuld. Vooral de scheepvaart ondervindt hiervan groot ongemak. De veerdiensten konden maar enkele vaarten maken zodat verschillende reizigers en automobilisten uren en uren moesten wachten. liet internationale scheepvaart verkeer op de W ester schelde ligt volko men lam. Verwacht wordt dat er een hon derdtal schepen op de rede van V lissin- gen liggen te wachten op beter weer. Ook buitengaats moeten er tientallen schepen uit te trekken voor de aanschaf van liggen die van wege de grote drukte in de nieuw brandweermateriaal, waarby een Scheldemonding niet verder willen ko- motorspuit. Het principebesluit de oude school te j om straks al deze zeeschepen na het verbouwen, werd ingetrokken. Gebouw1 optrekken van de mist weer te zien ver en grond zullen publiek worden verkocht.! trekken. ffoto Zeeuwsch Dagblad Het verenigingsgebouw zal mét een keu- 1 ken en een leslokaal worden uitgebreid. B. en w. kregen een krediet van f 155.000.voor het aanleggen en verbe teren van straten en riolen in de be-1 bouwde kom. Voor de aansluiting van j vijf percelen op het elektriciteitsnet in het kader der herverkaveling werd f 4860 Uitgetrokken. Voor verbreding van de Z.O.-zijde van het raadhuisplein werd f 1700— gevoteerd. Aan de heer L. Faas- se zal 225 vierkante meter grond worden verkocht tegen de prijs van f 2250,—. a/TTt-,t-m-t ottt^ at Besloten werd door het garanderen van MIDDELBURG. Naar wij vernemen de geldlening mee te werken aan de zal prof. dr. J. Zijlstra, minister van eco- bouw of aankoop van een geschikte wo- nomische zaken en lijststekker van de ning voor de wijkzuster van het Groenei AR-partij bij de komende Tweede Ka- Krlds merverkiezingen op zaterdag 28 fabrua- Nu'door de uitspraak van de Kroon J ri a.s. een verkiezingsrede uitspreken, de gemeente in het gelijk is gesteld De bijeenkomst staat onder auspiciën tegenover G.S. werd f30.000.- uitgetrok- van het Prov Comité van A.R. kiesver- ken voor dé doorbraak Noordstraat- emgingen en wordt gehouden in de gro- Westkapelseweg over het terrein van de te zaal van liet Schuttershof, heer D. Kodde. De raad aanvaardde een verordening, waardoor de bewoners van de Bosweg] verplicht zullen zijn. de dammen voor. hun woningen te bestraten. n. Het moet een fantastisch gezicht zijn Eigen nieuwsdienst. GOES. Op de Beestenmarkt te Goes zal op dinsdag 10 maart een grote paas veetentoonstelling worden gehouden, met daaraan verbonden een keuring. Zo nodig zal de Vlasmarkt ook voor de ten toonstelling, die tevens markt is. worden ingeruimd. s H. Abtskerke Z.L.M. vergaderde 's-HEER ABTSKERKE. De afdeling 's-Heer Abtskerke-Nisse van de Z.L.M. vergaderde in het gebouw „Irene". Als spreker voor deze avond was uit genodigd ir. Jorritzma, verbonden aan het Instituut voor Rationele Suiker1- produktie te Bergen op Zoom. Hij behandelde het onderwerp: „De Suikerbietenteelt". Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan veel gebruik werd gemaakt, zo dat een uitvoerige en leerzame discussie over het behandelde onderwerp kon wor- Israël-avond in Chr. lyceum Eigen nieuwsdienst GOES. In de aula van het christe lijk lyceum voor Zeeland te Goes zal op maandag 23 februari een Israël- avond worden gegeven, die om 8 uur1 den* gevoerd! begint. Op het programma staan een! toespraak van de heer Sijers en de vertoning van een aantal films, die hun Zeeuwse première beleefden op de r/~[ W V VlnanJeiwi door de Commissaris der^ Koningin in AjlJ-LVL ./j." t laallUCICll de Statenzaal te Middelburg gehouden moTDTTDr -j on 'Israël-avond. In de vooravond worden TOSTBURG. Op vrijdag 20 febru- i de films voor de leerlingen van de ari ^\s* ?®iLde rin£. Z. Vlaanderen i school vertoond. Westkapelle Gebrandschilderde ramen De Hervormde Vrouwenvereniging heeft indertijd een fonds gesticht om te komen tot het plaatsen van 2 gebrandschilderde ramen. De twee ramen, voorstellende Christus 'en Abrahams offer zijn nu geplaatst. van de ZLM een algemene voorjaars 1 ledenvergadering houden om 2 uur in hotel Du Commerce te Oostburg. De agenda bevat behalve de gebrui kelijke punten een uiteenzetting door de heer ir. Dikötter, directeur NV Water leidingmij Z. Vlaanderen over het on derwerp: „100 pet. Plan Zeeuws-Vlaan- deren." Na de pauze volgt een lezing door de heer B. Meijers, directeur boekhoudbureau ZLM, over het onder werp: „De betékenis van het landbouw- credïet .voor de financiële positie van de boerenstand." Van een onzer verslaggevers GOES. Toen in 1917 de arbeiders in de hout- en bouwnijverheid te Goes een afdeling van de A.N.T.Bond, thans beter bekend onder de naam A.N.B., hadden opgericht, hadden ook de christelijke vak mensen de hoofden reeds bij elkaar gestoken, om tot een organisatie te komen. In november 1918, toen P J. Troelstra naar de macht greep, kwam in Goes de tegenwoordige afdeling van de Nederlandse Chris telijke Bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid tot stand. Dat is veertig jaar geleden; zaterdagavond zal het jubileum gevierd worden tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Korenbeurs. Bonds voorzitter J. van Eibergen zal het woord voeren. In snel tempo werd een comité van plaatselijke contracten uit de bus. In actie in het leven geroepen, gevormd uit mensen van de werkliedenverenigin gen en vakorganisaties met het doel: bevordering der christelijke vakbewe ging. Op 11 december 1918 werd een grote vergadering uitgeschreven, waarin de toenmalige voorzitter van het CNV, de heer K. Kruithof het woord voerde. Slechts enkele dagen later kon de heer J. S. Rüppert, toen voorzitter van de NCB. een afdeling oprichten met een start- van zeven leden. Het dagelijks bestuur werd gevormd door de heren J. Mulder, voorzitter, A. Reyerse, secretaris en G. Gorsse, pen ningmeester. Een jaar later bedroeg het ledental 15, Tot 1925 schommelde het aantal rond de 25. En vijf jaar la ter stonden er 35 leden genoteerd. In 1930 kwamen er zelfs 14 nieuwe leden bij, in het zelfde jaar werden echter 19 leden „afgesnoept" door drie nieuwe afdelingen: Wolfaartsdijk, 's Heer Arendskerke en 's-Gravenpolder. In dezelfde tijd werd ook een patroons- vereniging opgericht, die de naam droeg Gezamenlijk overleg en Samenwerking (Goes). Toen kwamen ook de eerste naar voren de zeer vroege produktie. Het verschil met de traditionele teelt methode bleek zeer groot te zijn. Deze vroege produktie bracht echter ook aan het licht, dat vooral op min der vlugge grond de scheutgroei der struiken na enige tijd sterk afneemt. Daarom moet de snoei zodanig zijn, dat naast een goede produktie ook een goede groei kan volgen. Op het ogenblik is het nog een ge schikte tijd, uiteraard wanneer de vorst uit de grond is, om bessen te planten. Wanneer men deze teelt aan draden wil beoefenen, zal men de struiken vrij dicht moeten planten bv. 1,50 x 0,75 m. Per struik mogen zo is de deskundi gen van de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst in Goes uit ervaring gebleken, ten hoogste vier takken worden be houden. Wanneer de ontwikkeling ver der gaat op de wijze als het zich op het ogenblik laat aanzien, dan kan de ze nieuwe teeltmethode wel eens zeer grote perspectieven bieden voor het kleine bedrijf. De vrolijke Mosselpercelen Waddenzee vragen uitbreiding Eigen nieuwsdienst BRUINISSE. Als de vorst geen spaak in het wiel steekt, zullen in het seizoen 1953-1959 ruim 100.000 tonnen mosselen meer door de kwekers worden afgeleverd dan in het vorige seizoen. Dit wil echter niet zeggen, dat iedere mos selkweker hiervan profiteert. Een deel der kwekers zal niet meer leveren dan het vorig jaar. Om aan de toenemende vraag naar mosselen te kunnen voldoen, zal per jaar 700.000 ton meer moeten worden p aangevoerd. Het aantal mosselpercelen in de Waddenzee zal daarvoor aanmer kelijk moeten worden uitgebreid. Een rapport hierover is de2er dagen ver schenen. «vonturen van en 30-7) Hm, lekkere pannekoeken i paunekoeken altijd doen. Zo gaat het goed. Zo moet je pan zeg, wil je het recept even voor me op-p Wat eet U leuk! Vlug, Pingo, haal nekceken aanbieden. Vlugger hierheen schrijven, Zeebeer? Die pannekoeken leens een nieuwe voorraad, meneer heeft vallen „boem" in je maag, zoals goede eetlust! met die dingen, ik vang ze wel op. Ah, jullie zijn mijn beste vrienden! 1929 zijn de eerste vakantiebonnen uit gegeven, die een waarde hadden van tachtig cent. Het eerste bestuur was vlug uitge diend. Vier jaar na de oprichting wa ren er andere bestuursleden. De huidi ge secretaris, de heer M. G. Sinke aan vaardde reeds in 1920 deze functie ter wijl de heer T. Geense al in 1924 de taak van penningmeester op zich nam. Het voorzitterschap is lange tijd een probleem geweest. In 1931 heelt de heer J. Blomaard de leiding van de afdeling op zich genomen. Achttien jaar lang j heeft hij de voorzittershamer gehan teerd. Op 12 mei 1950 kwam hij bij een ongeval om het leven. Hij werd opge volgd door de heer A. Hollander, die drie jaar later naar Oosterbeek ver trok. Toen heeft de heer H. Boogaard deze functie aanvaard. Hij zal in deze kwaliteit ook de fieestvergadering leiden. In augustus 1941 moest de christelij ke vakbeweging „onderduiken" doch na de tweede wereldoorlog begon de afde ling met nieuwe moed. Op alle terrei nen is in de na-oorlogse jaren veel tot stand gekomen. Zowel voor als na de oorlog hebben de arbeiders in het bouw- en houtbedrijf veel aan hun or ganisatie te danken. MIDDELBURG. Het Duitse toneel gezelschap van de Rittersaalspiede Sehloss Burg an der Wupper, dat verle den jaar Goethes „Faust" bracht, ver toonde maandagmiddag onder auspiciën van de Z.V.U. in de Schouyburg het be kende stuk van Heinrich von Kleist „Der zerbrochene Krug". Het publiek bestond uit leerlingen van middelbare scholen en heeft zichtbaar p genoten van dit toneel. Het langdurig applaus was daarvan hel bewijs. Het spel behandelde de duistere ge dragingen van de dorpsrechter Adam. op een voortreffelijke wijze gecreëerd door Franzl Patzer. De steeds op de voor grond dringende inbeciele figuur van de griffier Lichl. die zijn naam geen eer aandeed, wekte elk ogenblik op de lach spieren. Wilhelm Michal Mund toonde zich werkelijk, mede door zijn bijzonde re vindingrijkheid en ongelofelijke mi miek. vor. dei', re. „geknipt". Ook de overige spelers lieten over het algemeen redelijk en tar, aardbaar spel zien. GOES. Voor vele mensen is een concert een uitvoering door een orkest; de belangstelling voor kamermuziek is in de regel dan ook niet zo groot. Dit bleek weer op het concert, dat het Haags Piano Trio, bestaande uit John Poth (viool), Victor Bouguenon (cello) en Wil lem Hielkema (piano) in „De Prins van Oranje" gaf. Dit concert was echter juist zeer geschikt om interesse en liefde voor kamermuziek te wekken; niet alleen door de keuze en de uitvoering van de ge speelde werken, maar ook door de leven dige en instructiexe toelichting van Wil lem Hielkema, die van elk werk een typering en 'n „muzikaal geïllustreerde" analyse gaf. Het programma bevatte werken van Haydn, Schubert en Mendelsshon-Bar- tholdy. Zowel het beroemde trio van Schubert met zijn melodieuze gedeelten als het romantische, warmbloedige van Mendelssohn, alsook het wat strakker ge bouwde, maar toch zeer levendige werk van Haydn, werden prachtig gespeeld. De drie musici zijn geheel op elkaar in gesteld en spelen met grote musiceer- vreugde en groot enthousiasme. De aan wezigen betoonden hun dankbaarheid voor het gebodene in een zeer nadruk kelijk applaus. Als toegift werd een werkje van Telemann gespeeld. 's Middags gaf het Haags Piano Trio twee schoolconcerten, waarin het trio van Haydn en enkele delen van het trio van Mendelssohn werden gespeeld, even eens met toelichting van Willem Hielke ma. Ook hier werd met grote aandacht geluisterd. v. d. R. RETRANCHEMENT. De gemeehte- raad van Retranchement zal vrijdag 13 februari vergaderen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: Bespreking in zake het aanstellen van een gemeente werkman in vaste dienst met ingang van 1 juli 1959. Voorstel tot wijziging van de begrotingen over 1958 en 1959. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen Elk iablet Chelarine „4" beval 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baai brachten. De vier middelen lezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET t legtn pijnen en griep. Geschikt voor de 9evoeligsle meag, «rinl die wordt beschermd door het bestanddeel Cbefaroe! Hoogwater donderdag 12 februari 1959 VJissingen: 4.41 u. 205 m„ 17.04 u. 205 sa Terneuzen: 5.13 u. 221 m„ 17.34 u 221 Wemeld.: 6.30 u. 160 m„ 18.47 u173 Zierikzee: 6.01 u. 134 m., 18.34 u 148 m L

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3