EDISONS' WONDERLAMP VOORLOPER VAN Atoombatterij 0E JOOD ««ROME f; KAPPIE en de zeezeef Maandag 9 februari 1959 ZEEUW SOI DAGBLAD Pag. 2 Atoomkanon ramt bus: één dode Handen en Lippen EM^lPUROL Premielening Zuid-Holland aanzienlijk overtekend FOTO BOVEN Van warmie uit electriciteit tot electriciteit uit warmte INZET Geen nut Moeder en kinderen in overvol huis verbrand Twintig jaar Drie onderzoekers JACQUES BLONDEAU Een eeuw DE TINTELS Jack Dunkley Uit de kerken Ravage na rempech STUTTGART (U.P.I.) Een 26 me ter-lang atoomkanon van het Ameri kaanse leger in Duitsland heeft een ware ravage aangericht toen het door een defecte rem een steile heuvel af schoot. Bij de botsing die hiervan het re sultaat was werd een Amerikaanse soldaat gedood; een Duitse burger werd gewond toen het 85 ton we gende gevaarte een Duitse bus ramde. Ook een tweede atoomkanon in de zelfde kolonne en een personenwagen die later op de ruïne inreed werden vernield. De schade die door de losgebroken ..Atom Annie" werd aangericht loopt in de honderdduizenden. Advertentie O ROTTERDAM. Op de 2Va procent 1 premielening 1959 van de provincie Zuid- Holland is voor een zodanig bedrag inge schreven, dat bij de toewijzing een aan zienlijke reductie zal moeten worden toe gepast. Het harmonie-gezelschap „Apollo" te Wissekerke heeft haar uitvoering gege ven. Nadat enkele nummers gespeeld wa ren, werd het blijspel „Onder valse vlag" opgevoerd. De firma Meulmeester uit Vlissingen gaf te Vrouwenpolder in samenwerking DE werking van de kleine atoomgenerator die volgens i S?6? ?*!lliPs eengrote Philips Radio en Te- n i f 1 «r levisietentoonstelling waar zeer grote be- Huis in langstelling voor bestond. Mej. J. Ge- Tv* i I -I i f li «schiere kreeg als 50ste bezoekster een wasllington gebruikt kail worden om de levensduur van elektrische koffiemolen aangeboden. werking van de kleine utoomgenerator die en recente bekendmaking van het Witte voetstuk de atoomgenerator, die een kunstmaanzender van stroom kan voorzien. Om de werking van het apparaat te demonstreren heeft men de opgewekte stroom door een snoer naar een kleine dynamo (midden) geleid die een propellertje in bewe ging brengt. Op de achtergrond het zelfde apparaatje met een doorzichtig omhulsel. Door het deksel heen ziet men de straalsgewijze rangschikking van de kokertjes. Als de spaken In een wiel zijn de electrische stroom vormende kokertjes gerang schikt om de centraal geplaatste hoeveelheid radioactief polonium. Dit kijkje van bovenaf in de Amerikaan se atoomgenerator geeft een duide lijk beeld van de constructie. Amerikaanse kunstmaanzeneiertjes te verlengen berust op een natuurkundig verschijnsel dat al in 1883 werd ontdekt door I hoiuas Alva Edison maar dat die geniale Amerikaan niet wist te verklaren. De ontdekking die Edison toen deed was: een heet geworden gloetdraad in een electrische lamp stoot electronen uit. Alleen wist Edison toen nog niet dat het electronen waren. Het bestaan van die deeltjes werd pas 16 jaar later aangetoond door de Engelsman J. J. EE Thomson. Koortsachtig spande hij zich in Het ging om zijn leven Wat die Mensen vermoed hadden en waarover ze zo zwaar en somber na dachten, zag hij nu plotseling zeld zaam klaar en duidelijk. „Er zijn niet vele profeten in Judea", ant woordde hij, „en hun profetieën zijn vol geheimen. Ze hebben ver kondigd, dat de Messias uit Judea zou komen. We hebben henjfer- k=erd begrepen en zijn de oorlog begonnen. Maar op dit ogenblik, nu ik hier voor u sta, in deze tent. o consul Vespasianus, weet ik, hoe hun woorden moeten worden uitgelegd." Hij boog diep en eer biedig, maar zijn stem bleef schuchter. „De Messias komt uit Judea, maar zal geen Jood zijn. Gij zijt die Messias, consul Ves pasianus." Deze gewaagde, brutaleleugen verblufte allen in de tent. Ze had den van de Messias gehoord. Overal in het oosten sprak men daar over. De Messias was im mers de halfgod, waarvan dit deel der wereld droomde, dat hij zou verschijnen om het onderdrukte oosten -te wreken op Rome, een geheimzinnig donker, bovenaards wezen, waarom men weliswaar nu en dan lachte als om vele ver schijnselen van oostersch bijge loof, maar dat tevens iets drei gends voor hen had, en hen steeds weer aanlokte. Caenis was gaan staan. Haar mond stond wagen wijd open. Haar Vespasianus zou de Messias zijn? Ze dacht aan de geschiedenis met de wortels van de heilige Marseik. Ze staarde Jozef aan. Wantrouwend en toch ook verlegen. Wat hij zei, was be langrijk en verblijdend en juist wat ze verlangde en hoopte, maar deze oosterling bleef haar vreemd. Diep-in huiveide ze. De jonge generaal Titus, die buitengewoon precies van natuur was, had de gewoonte mensen bij hun woord te houden en stenogra feerde bij een onderhoud meestal, wat ze zeiden. Ook dit keer had hij dat gedaan. Hij keek nu ver wonderd. Het zou hem teleurge steld hebben als deze jonge, dappe re soldaat een oplichter was ge- "V- -/"f, bleken. Neen, hij zag er toch wer kelijk niet als een oplichter uit. Misschien was hij ondanks zijn eenvoud en natuurlijk uiterlijk een fanaticus als zovelen hier in het oosten. Misschien hadden honger en dorst hem wel krankzinnig ge maakt. Vespasianus k,eek met zijn hel dere sluwe boerenogen Jozef aan, die eerbiedig naar hem opzag. Hij sloeg zijn ogen niet neer. Hij transpireerde, hoewel het in de tent werkelijk niet zo warm was. Zijn boeien deden hem pijn en zijn kleren veroorzaakten hem jeuk. Maar hij sloeg zijn ogen niet neer. Hij wist, dat dit een beslis send ogenblik was. Misschien zou de Romein zich eenvoudig om draaien, nijdig worden of mis schien van hem walgen of hem naar het kruis laten slepen of op een schip met lijfeigenen voor de mijnen in Egypte. Maar het is natuurlijk ook mogelijk, dat de Romein hem geloof schenkt. Hij moet hem geloven. De Romein zei: „Nou, nou. nou. Niet zo haastig, jonge man." Jozef herademde De Romein had zich niet omgedraaid en hem niet laten wegslepen. Hij had ge wonnen. Vlug, vol zelfvertrouwen en aanhoudend, ging hij verder: „Geloof me toch. Alleen, omdat ik voorbeschikt was u dat te zeg gen, ben ik niet naar Jeruzalem gevlucht, zoals ons plan was. maar tot het laatst in Jotapat ge bleven." „Onzin", bromde Vespasianus .Je had nooit naar Jeruzalem kunnen vluchten." „Ik heb brieven uit Jeruzalem gekregen en er brieven naar toe gestuurd", ant woordde Jozef, „dus had ik zelf toch ook kunnen vluchten." Titus, die bii de tafel zat, zei lachend: „ja, die brieven hebben wij op gevangen. dl' Jozef". Bescheiden meende overste Paulinus te moe ten opmerken: „In een van de brie ven, die we opvingen stond: „Ik zal de vesting Jotapat zeven maal zeven dagen verdedigen". We heb ben daar toer om gelachen, maar je hebt die vesting toch werkelijk zevenmaal zeven dagen verde digd Jozef bloeide op als een verdord veld tijdens de regen. God was hem genadig geweest. De veldheer scheen zijn woorden geloof te schenken. Waarom ook niet? De man, die hier voor hem stond, was werkelijk degeen, van wie men vertelde, dat hij uit Judea zou ko men-en zijn oordeel spreken over deze wereld. Stond niet in de Schrift: „En de Libanon zal in de hand van een machtig man val len?" En betekende het Hebreeuw se woord „Adir" niet precies het zelfde als „Caesar, Imperator". Was er een beter woord denkbaar voor deze sluwe, heldere verschij ning? Hij boog zijn hoofd diep voor de Romein en hield zijn hand aan zijn voorhoofd. Er stond toch ge schreven dat de Messias komen zou en Jahve Israël zou tuchtigen om het van zijn zonden te bevrij den en nu was deze Romein geko men om dat te verwezenlijken. Zo als een olijf alleen olie geeft als men haar uitperst, geeft ook Israël zijn beste krachten als het wordt uitgeperst. En de man, die het uit perst, heet Vespasianus. Ja, Jozef had nu de laatste schakel zijne' argumentatie gevonden. Edison vroeg zich af hoe het toch wel kwam dal de gloeilampen waar mee hij zijn proeven nam na verloop van tijd van binnen zwart werden. Hij veronderstelde dal de zwarte aanslag werd uitgestoten door de gloeidraad. Hij kreeg een ingeving, zoals zo vaak. en hing in een van zijn lampen een plaatje metaal op enige afstand van de gloeidraad op. Dat plaatje verbond hij met een draad die hij door de bodem van de lamp heen weer met de gloeidraad verbond. Buiten de lamp bracht hij in dat, op de ruimte tussen de gloeidraad en het metalen plaatje na-, gesloten circuit een- galvano- metertje aan. DUBBELE D*AAD OiE elect*.sneooM AAM BH'APVO&Z.T Op deze wijze ontdekte Edison dat een verhitte gloeidraad electronen uitstoot. MONTPELLIER (UPI). Een moe- der en drie kinderen zijn gisteren om gekomen bij èen brand in een der ar moedigste huurkazernes van Montpel- lièr in Zuid-Frankrijk. De vader wist met het vierde kind te ontkomen toen brand uitbrak in het overbevolkte ge bouw. dat eigenlijk een verbouwd wa renhuis was. Dr. Volney C. Wilson in zijn laboratorium te midden van enkele van de vele verschillende electriciteit producerende lampen die hij heeft ontworpen. ZODRA de lamp ging brandèn begon de galvanometer uit te slaan. Edison had daarmee bewezen dat de stroom oversprong tussen de gloeidraad en het me talen plaatje. De gloeidraad stiet dus om zo te zeggen zodra deze heet was geworden electrische stroom uit. Edison ging verder experimenteren dat zat hém nu eenmaal in het bloed en ervoer zo dat het over springen van electrische stroom van de gloeidraad naar het metalen plaatje alleen gelukte wanneer de stroom draad met het plaatje en de galvano meter aan dé positieve kant weer con tact met de gloeidraad maakte. Maak te hij het contact met de negatieve kant dan sloeg de naald van dé gal vanometer niet uit en sprong er dus in de lamp geen electrische stroom over. Veèl nut zag Edison in zijn ontdek king niet, maar voor alle zekerheid nam hij er toch maar patent op. De gedachte spéelde hem dóór het hoofd dat het door hem ontdekte verschijnsel wellicht later nog eens zou kunnen worden gebruikt als grondslag voor de construeliè van een möetapparaatjè. P\S een en twintig jaar later, in 1904, zou blijken dat Edison in 1883 de voorloper van de eerste radiolamp had geconstru eerd. Dé Engelsman James Am brose Fleming ontwikkelde name lijk in 1904 uit Edisons vinding de eerste diode. Wie een radiotoestel thuis heeft weet uit ervaring dat, tenzij ér transistoren in plaats van radiobuizen in zitten, het pas begint te spelen wanneer de buizen >,warm,< zijn gelopen. Koude gloei- draaen stoten geen electronen uit. Edisons ontdekking betekent dus dat men niet alleen met electrische stroom warmte kan opwekken (bijvoorbeeld in een gloeilamp of met een straat- kachel of broodrooster) maar dat men omgekeerd ook electrische stroom of liever stroompjes - kan opwekken door verhitting van bepaalde stoffen. Daaraan dachten verscheidene we tenschappelijke onderzoekers toen zij enige jaren geleden begonnen te zoe ken naar de mogelijkheden van op wekking van electriciteit door directe verhitting. Een van die onderzoekers, George Hatsopoulos. dacht voor het eerst aan die mogelijkheden toen hij tijdens de tweede wereldoorlog in Grie kenland als schooljongen in het geheim een radio bouwde. De diodes die hij gebruikte produceerden, dat wist hij, electriciteit uit warmte. DiE gedachte liet Hatsopoulos niet meer los. Na de oorlog toen hij in de Verenigde Staten ging studeren, bleef hij zich met 't probleem „electriciteit direct uit warmte" bezig houden. Hij kreeg de kans zich er geheel aan te wijden toen hij hoogleraar was geworden aan een van de beroemdste Amerikaanse technische hogescholen, die van de staat Massachusets. Hij zétte zijn speurtocht voort. Hij kwam tot de ontdekking dat sommige stoffen wanneer zij worden blootgesteld aan radioactieve stralingen precies het zelfde produceren als de verhitte gloei draad in Edisonè lamp: electrische stroom. Hatsopoulos was niet de enige. In een van de vele laboratoria van General Electric had dr. Volney O Wilsón ook goede resultaten. Het verschil tussen Wilsons electriciteit. opwekkende buis en die van Hatsopoulos is dat de eerste t S niet luchtledig is maar gevuld is met 2 ceriumgas en de tweéde wel luchtledig.sa Een andere voor General Electric j| werkende wetenschappelijke onderzoe- kêr. James E. Beggs, slaagde er ook in direct electriciteit uit warmte té 3 winnen, maar weer op een andere j §jj manier dan Hatsopoulos cn Volney. Beggs' wonderapparaatje gelijkt opj een platte porceleinen knoop. Verhit i men hét op porselein gelijkende gedeel- té van de „knoop" dan kan men aan def| in metaal gevatte achterkant electrici- 2 teit aftappen. Het apparaatje is zo groot als een Amerikaanse kwart-dollar. Hét heeft dus een middellijn van ongeveer 2.5 centimeter. Vrij naar Maurice Leblanc lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll '4IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIII i EN van de electriciteit ople verende stoffen in de nieuwe Amerikaanse atoomgenerator is geen metaal, maar Loodtelluride, een kristallijnen loodverbinding. (Loodtelluride is overigens niet het enige kristal dat die eigenschap heeft.) Die stoffen zijn in de atoomgenerator in staafvorm gerangschikt op de manier van de spaken van een wiel om de cen traal geplaatste radioactieve stof. De electrische stroom die zij vormen geven zij af aan de buitenkant van het „wiel". Die radioactieve stof is isotoop polo- nium-210. Tweederde gram daarvan is voldoende om 140 dagen lang voldoen de stroom te leveren voor een kleine héid^lbm* miljoen dollar <114 miljoen gulden) maar in plaats daarvan kan evengoed cerium worden gebruikt. De kosten daarvan schat men op slechts 6000 dol lar (22.800 gulden). Daarbij komt "dat cerium tweemaal zo lang werkzaam blijft als polonium Er zijn., daarop is in Washington al gewezen, voor hét apparaatje ook isotopen te gebruiken die hun stralingswerking een eeuw of langer behouden. Protest tegen omroepwet: UTRECHT ANPï Het Humanis tisch verbond heeft er in een telegram aan de staatssecretaris van o. k. en w„ mr. R. G. A. Hoppenen, legen gepro testeerd. dat het in de nieuwe ontwerp- omroepwet geen eigen zendtijd heeft toegekend gekregen. Dit is niet gebeurd op grond van het argument dat het verbond geen kerk is. Het verbond had de zendtijd ook niel als kerk aangevraagd, maar als levens beschouwelijk genootschap. NED HERV. KERK. Beroepen te Melissant, A. Muilwijk, kand. te Ameide; te Schelluinen, J Vlijm, te Lunleren; te Zoetermeer (2e pred. pi.)P. de Jong te Kootwijk; door de gen, synode tot pred. voor buitenge- wone werkzaamheden 1koopvaardijpred. te Singapore, M. C. Baart te Rouen; te Nieuw Lekkerland, R. T. Huizinga te Nieuw Beijerland. Aangenomen naar Schoonebcek itoez.' A. Mcijeringh te Woudsend IF.i GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Reitsum (F.i, L. J. Wolt huis. kand .te Groningen. Examens: Aan de V.U. zijn geslaagd voor kand. theologie de heren S. de Jong te Buitenpost. M, J. van Reenen te Wou- brugge en C. A. Verhoog te Voorschoten. 47. De zeezeef was de onderwaterrui- ne dicht genaderd. Scholen vreemde, I leikleurige vissen flitsten langs de be groeide resten, van wat eens een trotse Ds. H. W. van den Brink te Bruinisse „Allé kniezebieters!" zei Kappie. gelijktijdig, maar meteen voelden zij .slaagde voor het doctoraal examen theo- „Wat is er? Iets ongewoons, klopt al, dat de geleerde aan boord van de logie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, dat?" informeerde de geleerde. j Kraak hen in glijvlucht deed dalen, zo- Gedurende de maand januari 1959 wer- ,Dat had ik ja 'dacht meende dat hun snelheid toenam en zij onher- den in het gemeentelijk badhuis te Wol- BORSSELE. De plaatselijke afdeling stad moest zijn geweest. Op de trappen Kappie van de ZLM vergaderde onder leiding van van een groot bouwwerk sluimerde een „Griezelpaleizen!" riep de maat. de heer W. P. Nieuwenhuize. De rekening monsterlijke rog. „Een verzonken stad," lichtte Kappie toonde een goed slot van f80.13, In het Tot dan toe waren Kappie en de maat toe. besfiiui werden gekozen de heren W. N. sprakeloos geweest door wal zij zagen. „Vol ellende en narigheid!" vulde de van Liere en J. Bruinooge. De heer C. P. Maar toen de zeezeef steeds dichterbij maat beverig aan. J. van Iwaarden, adj.-secretaris van de .kwam. begonnen zij verward door el- „Dat is prachtig'" kreet Zifter. „Vol- ZLM, besprak het. onderwerp: Wat doet! kaar in de microfoon te praten. Ie kracht vooruit, zeelieden!" de ZLM. Óók werd nog een film vertoond.„Help!" zei de maat. 1 „NEE!!" riepen Kappie en dc maalinen en je kunt ons wel gedag zeggen! roepelijk in de stad terecht moesten ko- phaartsdqk 747 baden genomen, men. Vermoedelijk juist op de plek. In de maand januari werden in de waar de monsterrog sluimerde. gemeentelijke badinrichting te 7-aamslag 1358 baden genomen. „Hee! Ben je nou helemaal op je ge- Mej. Bea de Waal uit Oosterland, dachtcnkistje gevallen?" riep Kappie m leerlinge aan de Christelijke Kweek- de radio. „Je stuurt ons ja recht dc bek school te Middelburg, slaagde voor het van een rog in! Eén klap van zijn vin-1diploma, dat gevoegdheid geeft verkeers- n« Hfpi cfpHocr 7puoo(ii"lessen tc geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2