NIET ALLEEN HET WESTEN CONCESSIES Minister Dulles maakt de balans van zijn reis Prins naar Verolme in Brazilië Glorie voor Gratiën Gelijkvormige opvattingen tegenover Russische eisen „Flevo" op klip N.T.S. begrijpt niets van plotseling slot STAD BREMEN IS NOG HUIVERIG VOOR TABAK (foof/iv/// 3 De Rilt: Koud Moeder doodt kind (11) keversTn kerk worden chemisch bestreden Werf boot werd veerboot Indonesië zoekt nieuwe markten ZWEMBAD IS GEOPEND, BRRliSSfeHiRïïS iNog geen beslissing Blij Conferenties Meer Amerikaanse wapens naar Indonesië Theemarkt naar Antwerpen jNieuwe commandanten van vliegbases Zw vertier pa» Costa Ricaans vrachtschip middendoor «ebroken Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JAL'Q DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 1 0,56 per week, f 7,—- per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van f 1, He Jaarg. No, 1526 Maandag 9 februari 1959 Var/ onze correspondent BONN ..Het Westen zal inzake de Duitse kwestie geen eon- cessie aan Moskou doen tenzij er Russische concessies van ongeveer gelijke waarde tegenover staan In deze ene zin kan het belang-: rijkste resultaat worden samengevat van de haastige reis die minis ter Dulles naar Londen. Parijs en Bonn heeft gemaakt. De Amerikaanse minister is na Berlijn en het desnoods op een kracht-1 zijn besprekingen met Adenauer metmg moeten laten aankomen: onmiddellijk naar Washington ver- 1 Een prijsgeven van West-Berlijn aan trokken nm nre-jirlent TTisenhrm-er Oost-Duitsland zou rampzalige ge trokken om president Liseniiowei volgen hebben die waarschijAiyic zouden verslag Uit te brengen. Op het uitlopen op het uiteenvallen van de vliegveld legde hij nog een verkla-NaV(2, H" de positie van het vrije westen ui Europa in groot gevaar zouden ring ai waarin hij zei dat de on- brengen. verzettelijkheid van het Westen 0 wat betreft de Russische eis tot Z De Sowjetunie is erop uit de ze nuwenoorlog zonder ophouden te ontruiming van West-Berliin con- j Wtfven voeren om te zien of het westen i i het vol kan houden cessies op andere gebieden niet bepaald behoeft uit te sluiten. Uit alles blijkt dat de Sowjetunie fJ steeds minder inschikkelijk wordt Maar tegenover iedere concessie van I ep naarmate dat land economisch, indu- Westelijke zijde zal er een van de Rus-ts ee* en militair sterker wordt steeds sen moeten staan. Dulles is ervan over- j mmder inplaats van meer soepelheid tuigd dat eenzijdig toegeven in de hoopjzal tonen, dat het Kremlin dan zelf ook wat zal| -mT toegeven, uit den boze is en slechts nieu we Russische eisen in de hand werkt. Over meningsverschillen tussen de be trokken landen (Amerika), Engeland, Frankrijk en West-Duitsland) is niet gesproken, maar Dulles zinspeelde er wel op. Hij zei namelijk dat zijn bezoeken aan Londen. Parijs en Bonn hadden ge leid tot gelijkvormigheid in opvattingen. Het woord eenstemmigheid, dat toch een grotere mate van eenheid suggereert, scheen hij met opzet niet te willen ge bruiken. Rekening houdend met de eventuele mogelijkheid van een uitvoering van de Sowjetrussische dreigementen met iso lering van West-Berlijn neeït het Pen tagon, zo verklaarde Dulles, overwogen wat moet worrden ondernomen indien! de verbindingen te land en door de lucht met West-Berlijn worden verbroken. Hij voegde daaraan echter toe dat de Ame rikaanse regering over die overwogen maatregelen nog niet had beslist en dat de bondgenoten van Amerika zich over! J* ;An eventueel t.e volgen militaire gedrags- JJVCII j lijn ook nog niet hadden uitgesproken. j Dulles is er op zijn reis in geslaagd de bestó?tSt|Ster wcl'angSt Van de Westduitsers, dat hij zal Minister Dulles geen conces sies over het voorne men om in West- Berlijn te blijven, zelfs al zióu daar door een nieuwe ernstige crisis in de wereld ontstaan. Daarover was de Amerikaanse mi nister zeer positief en Adenauer, die glimlachend naast hem stond op het vliegveld, knikte instemmend. Gisteren is over dit onderwerp in Washington een verklaring van Dulles gepubli ceerd die op 28 ja nuari werd afge legd ineen gehei me vergadering van de commissie van buitenlandse proberen over hun hoofd heen tot een vergelijk met Moskou te komen over de Duitse kwestie en Beriijn, geheel weg te nemen. Zijn bezoeken zijn, zo zei hij zelf, een groot succes geweest. /.aken van net Huis van afgevaardigden. Dulles gaf toen de volgende redenen vaarom de westelijke landen pal moeten blijven staan voor het behoud van West- Eigen nieuwsdienst TEGELEN In het schuurtje ach ter haar huis in Tegelen, heeft een 18-jarige vrouw, moeder van zes kin leren, haar jongste zoon (11) gedood. Zij had de jongen zaterdagmorgen, toen hij naar school wilde gaan, in het schuurtje geroepen, en hem daar om het leven gebracht. Het gezin stond in Tegelen uitste- j kend bekend: rustige oppassende men- sen. Men neemt aan dat de vrouw in eeri vlaag van verstandsverbijstering hepft gehandeld. Zij is overgebracht naar het huis van bewaring te Maastricht. Toen haar man op de hoogte werd gebracht kreeg hij een zenuwschok. Hij is in een ziekenhuis in Venlo opgenomen DORDRECHT (ANP). Een Rotter dams impregneerbedrijf is bezig zestien duizend vierkante meter hout van de Grote Kerk te Dordrecht vrij te maken van kevers en houtwormen. Op het ogenblik Wordt de kap bespo ten; daarna zijn de banken aan de beurt Vier mannen zullen drie weken bezig zijn met het karwei. Het hout wordt bespoten met hydra- sil 616. Het resultaat wordt voor tienj jaar gegarandeerd Uitroeiing voor al- tijd schijnt niet mogelijk te zijn. Het gaat er in het bijzonder om de prachtige zestiende eeuwse koorbanken van de beeldhouwc- Jan Terwen Aertz te behouden. In 1925 zijn die al eens met gas behandeld. Ook die methode1 werd voor 'ien jaar gegarandeerd, maari verjoeg de kevers en houtwormen voor een veel langere tijd. ST. IVES. De Nederlandse kust- vaarder Flevo is gisternacht in de buurt j van St. Ives in Cornwall op een klip gestoten Het schip kreeg een lek onder i de waterlijn en maakte zware slagzij. Nog op eigen kracht, begeleid door: een reddingboot, zette de Flevo koers naar St. Ives. In de buitenhaven vanl die stad kwam de kustvaarder, die zeer diep stak. nog even vast te zitten. Meti het dek onder water werd hij tenslotte I langs de kade gemeerd. Het schip had een bemanning van ne gen koppen en een vrouw aan boord.' Onmiddellijk na Dulles' terugkeer te Washington zal daar de laatste hand worden gelegd aan het Westelijke ant woord op de Russischs nota van 10 januari. Tegenvoorstellen houdt dat ant woord waarschijnlijk niet in: wel daaren tegen een uitnodiging aan Moskou voor een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier, te houden in het vroege voorjaar, waar schijnlijk te Genève. Vervolgens zal er, waarschijnlijk om streeks het midden van de volgende maand, te Parijs een conferentie worden gehouden van de ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Britannië, Frankrijk en West- Duitsland ter bepaling van het stand punt dat zal worden ingenomen op de conferentie met de Russen, Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Op 18 februari zullen Prins Bernhard, de president i van Brazilië Kubitschek, d egehele Braziliaanse ministerraad, alle in Bra zilië gevestigde ambassadeurs en de heer C. Verolme per helicopter naar j Jacuacanga vliegen. Daar zal dan de eerste ceremonie worden verricht op de plaats, waar de nieuwe Nederland se werf van Verolme in Brazilië wordt gebouwd. Schepen van de Braziliaanse vloot zullen nog vele andere genodigden bij deze plechtigheid aanvoeren. De werf zal een constructiecapaciteit voor alle typen schepen krijgen. Ver olme zal ongeveer 15 miljoen dollar (dat is 57 miljoen gulden) in deze scheepswerf investeren. Er zal werk zijn voor vier a vijfduizend man per soneel. Ook Nederlanders Ook Nederlanders zullen een kans krijgen op de nieuwe werf te werken. Men denkt hierbij vooral aan de Indi sche Nederlanders, die aan het warme re klimaat gewend zijn. De heer Verolme heeft de order I voor het eerste schip reeds in zijn zak. Het is een vrachtschip van 10.000 ton, dat over twee jaar van de nieuwe werf in Brazilië te water zal worden gela-1 ten. I)jakarta meldt DJAKARTA (AP). Het Indone sische ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren bekend gemaakt dat president Eisenhower de levering van Amerikaanse wapens voor de uit rusting van twintig Indonesische leger- bataljons heeft goedgekeurd. De Ame rikaanse ambassadeur in Djakarta, Howar Jones, zou dat gisteren aan minister Subrandrio hebben meege deeld aan de vooravond vna diens ver trek naar Australië. Vandaag zou Jo nes premier Djuanda op de hoogte stellen. De Amerikaanse ambassade weiger de het bericht te bevestigen, maar gaf wel toe dat ambassadeur Jones gisteren een bezoek heeft gebracht aan Subandrio. Vandaag zal hij inder daad een onderhoud hebben met pro- mier Djuanda. Het zou gaan om de levering van wapenen tot een waarde van tien mil joen dollar; overtollige, gerevideerde machinegeweren, bazoeka's, granaten, voertuigen en enig opleidingsmaterieel voor vloot en luchtmacht. De versche ping van de wapens zou onder bevel komen te staan van admiraal Harry Felt, chef van het Amerikaanse com mando in de Stille Oceaan, die over morgen een bezoek aan Indonesië zal brengen. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heefl vrijdag nog een bezoek gebracht aan de Amerikaanse minister Dillon, die minister Dulles tijdens zijn Europees reis vervangt. Het gesprek is onder meer gegaan over het Indonesische verzoek om Amerikaanse wapens. REPORTAGE UIT DA\ OS Eigen nieuwsdienst MIDDELHARNIS Een veertig be- DE Nederlandse Televisie Stich ting begrijpt niets van het plotselinge afbreken van de Euro- visiereportage van de Europese woners van Goeree-Overflakkee die kampioenschappen kunstrijden te graag nog naar huis wilden, ston- Davos. De uitzending zou tot twee den gisteravond laat in het mistige uur duren, maar zonder opgaaf Hellevoetsluis vergeefs te wachtenvan redenen hebben de Zwitsers op de veerboot. de verbinding om twintig over een Een van hen kwam op het denkbeeld Het enige wat de Zwitsers lieten de voorzitter van de kringraad BB j,oren was een telefonische medede- op Flakkeé, burgemeester van Hof- j Iïng één minuut voordat zij de repor- wegen van Nieuwe Tonge, te bellen i tage beëindigden. en hem te vragen of hij raad kon Ook België kreeg die mededeling en schaffen. Dat kon de burgemeester, mtsehien nog andere landen Gisteren kon de N.T.S. geen contact met de zo bleek. Zwitserse autoriteiten krijgen over de Hij zorgde er voor dat de Dockyard 15 j merkwaardige gang van zaken. an- van de Rotterdamse Droogdokmij, tIail8 zal een diepgaand onderzoek een schip dat iedere ochtend arbei- worden ingesteld, ders van Flakkee haalt, naar Helle- Overigens was de reportage voor voetsluis kwam. Dat was mogelijk ons land toch met zo geslaagd, omdat door gebruik van een mobilofoon de beide Nederlandse deelneemsters, van de BB weermee men voortdu- Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel, rend in verbinding stond met de al aan de beurt waren geweest voor commandopost van de BB te Som- dat de N.T.S. de uitzending overnam, melsdijk. Maar dat komt omdat de omroepver- I enigingen hebben afgesproken 's zon- Het schip nam de wachtenden in Hel- j dags vóór twaalf uur geen sport vla levoetsluis aan boord en voer netjes j de televisie uit te zenden. naar Middelharnis. De ruitentikker, die er de vorige week in Hengelo vandoor is gegaan met voor zes en half mille aan sieraden uit een juweliersetalage, is gisteren in Almelo gearresteerd. Hij reed in een gestolen auto rond en werd daardoor aangehou den. De skileraar Hermann von Almeri bindt hier koningin Juliana de ski's onder. Een vriendin van haar kijkt toe. Straks gaat het in volle vaart de besneeuwde hellingen van de Eggli af. De Koningin treft prachtig weer in het lieftallige dorpje óstaad, dat de bijnaam draagt van Koningin van Berner Oberland. Iedere dag trekt zij er weer op uit, flink ingepakt, want ondanks de zonneschijn kan het zo hoog boven de zeespiegel danig koud zijn. De avonden brengt de vorstin door rond de kachel in de conversatie- zaal van hotel Bellevue, waar zij mét haai gezelschap logeert. Voor het naar bed gaan, maakt zy soms een korte wandeling door het donkere dorp. Iedere dag brengt de post haar stukken die geen uitstel van lezing en onder tekening dulden. Hoewel zij dus niet alle staatszaken van zich af kan schui ven, geniet zij toch zo van het schone landschap, dat zij straks fris en uitge rust haar dagelijkse arbeid weer kan aanvangen. Eigen nieuwsdienst ANTWERPEN Het zou thans vast staan dat de Indonesische theemarkt in Europa naar Antwerpen zal worden overgebracht. Dat is het resultaat van een akkoord, dat bereikt zou zijn lus- sen de Indonesische regering en een groep Belgische vertegenwoordigers. De Belgische vertegenwoordiging stond onder leiding van de heer Vleu gels. assistent van de directeur-gene raal van de Antwerpse haven. Van de groep maakten deel uit vertegenwoor digers van een Antwerpse bankinstel ling. die bereid zou zijn sommige trans acties te financieren, en vertegenwoor digers van belanghebbende Belgische bedrijfstakken. lil de loop van de dag zijn talrijke telefonische protesten van kijkers bij de N.T.S. ontvangen. DEN HAAG Kolonel B. H. Slager van het hoofdkwartier van de lucht machtstaf wordt op 1 maart comman dant van de vliegbasis Ypenburg. Hij volgt kolonel G, van der Wolf op, die op 15 maart het bevel over de vliegbasis Soesterberg zal overnemen. De huidige commandant van deze vliegbasis, kolonel J C. J. Vermeulen krijgt op 1 april de functie van het com mando luchtvaartverdediging, nu ver vuld door kolonel G. W. de Zwaan. De laatste wordt op dezelfde datum com mandant van de vliegbasis Twenthe. De huidige commandant van de basis Twen-* the. kolonel F. E. Broers krijgt een staffunctie. Van onze correspondent HAMBURG De Indonesische tabaksoogst van 1958 komt binnenkort op de markt. Naar normale handelsbegrippen zou dat betekenen dat Amsterdam marktplaats zou zijn. zoals het altijd is geweest, namelijk bet centrum van specialisten en make laars als deskundigen. Maar dat wil PPN Baroe (de Indonesische instelling die de „overgenomen" Nederlandse bedrijven beheert) niet, omdat voor liaar Amsterdam Nederland betekent. - De beer L. A. Kusters uit Venlo Hoewel de Indonesiërs heel goed weten dat er geen betere prijs voorzitter van de Kamer van koophan- voor deze tabak gemaakt zou kunnen worden dan door tussenkomst van de deskundigen in Amsterdam, moet er nu tot elke prijs een marktplaats worden gevonden buiten Nederland. Het is geen ge heim, dat Duitsland sinds enkele maanden deze marktplaats graag op zijn grondgebied zou zien. Zoals de zaken thans staan lijkt het er echter op, dat Indonesië daarop meer gebrand is dan Bremen, welke havenstad ook tabak ontvangt en verhandelt. Het Indonesische persbureau deelde kortgeleden reeds triom fantelijk mede, dat de definitieve keuze op Bremen was gevallen. Echter blijken nog enkele details te moeten worden geregeld met de delegatie van Bremer tabakshandelaren te Djakarta en daardoor staat thans een en ander weer op losse schroeven. del en fabrieken voor Noord-Limburg i? zaterdagmiddag plotseling overleden. Hij zakte in elkaar toen hij in een winkel stond in Viersen (Duitsland). De heer Kusters was 58 jaar. Hij was geruime tijd ziek geweest en juist weer in functie. Advertentie BINNEN VERINGBED Het Belgische persbureau Belga noemt de Antwerpse handelsfirma Socomabel als een van de bedrijven, die bij-het akkoord zijn betrokken. Waarschijnlijk is hei zo dat de finan- ciermgsvoorwaarden welke door de be trokken Bremer financiers in principe op fifty-fifty basis met Indonesië waren gesteld, niet zo maar genade kunnen vinden in de ogen van de betrokken Duitse bankiers. De financiers op de achtergrond (geruchten gaan. dat hier ook anderen dan oankinstellingen bij betrokken zijn) schrikken terug voor hot risico van confiscatie door Neder- lar.dse cultuurmaatschappijen. Deze hebben de laatste maan den door een opvallende adver tentiecampagne potentiële ko pers duidelijk gemaakt, dat zo wel de eventuele koper als ver koper van hun tabak in rechte zullen worden aangesproken en niet als te goeder trouw be schouwd kunnen worden. Dat de Delimaatschappij en de Se- nembah zulks doen, is niet geheel zon der reden. Nog steeds bevinden zich ongeveer 2800 pakken tabak, naar aangenomen wordt te Singapore, in Chinese handen, die tabak wordt nu in Duitsland te koop aangeboden. Chi nese verkopers van 'Delitabak hadden in een ander geval evenmin geluk in Duitsland en de betrokken partij kwam tenslotte in handen van de rechtmatige eigenaar. SCHUIMRUBBERBED Ut' Nederlandse glorie by de Europese kampioenschappen kunstrijden in Davos. De titel ging naar de Oostenrijkse rijdster Hanna Walter (in midden), maar de kampioene werd op het erepodium geflankeerd door de twee overgelukkige Neder- landse meisjes Sjoukje Dijkstra (links) en Joan Haanappel, die respectievelijk in het eindklassement de tweede en derde plaats bezetten. Een ongekende weelde in de geschiedenis van het vaderlandse kunstrijden. Eigen nieuwsdienst GOES. Het vrachtschip Irini is gis teravond ter hoogte van Bath op de Westerschelde gezonken. Het was vrijdagavond op de Ballast- 1 plaat aan de grond gelopen. Zaterdag- teren kwam het schip op de brug na. Fiü-en nieun «rlienvi geheel onder het oppervlak van de Sehel- Ligen nieuwsdienst de Tege? de aVQnd jg ge20nken CULEMBORG. Het nieuwe zwembad voor Culemborg. dat nog niet is J?f.^a?.1leiU'U0.cAl.T,aUzjin redeldLaan' is alvast door de gemeentesecretaris geopend, zij"het dan ook nietjboothulpk Zaterdlg^toen^eTn'iet uft|e'-| A sloten was dat de Irini zou breken, maak- De secretaris ging het werk eens met een roeibootje controleren en raakte te de kapitein wel gebruik van de aan-1 daarbij te water. Mooi zwembad, zei,hij later. jwezige sleepboten. afgebouwd, officieel. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gister avond om 23.15 uur: Weinig wind met mist of laaghangende bewolking. Slechts verspreid voorko mende opklaringen. Lichte tot matige vorst. MIESJE: Ik ga de hele week erwtensoep eten 10 FEBRUARI: zon op 8.07. zon onder 17.34; maan op 8.54, maan onder 21.07. V

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1