Halfjaarlijkse „opruiming" werd een paskwil O Vüikcde TSato heeft met dertig moderne divisies een schild D en parate Grondslagen leggen beter begrip voor SLAGZINNEN ONTDOKEN AFSPRAAK D WESTELIJKEN BEPAALD IN DE MINDERHEID, MAAR... Vrije contingent kolen wordt spoedig over havens verdeeld Socialisten komen toch met - kansloze - motie GELUIDSBAND ONTHULDE GESPREK VAN VLIEGERS „IK ZOU CONTROLEURS ALS SPIONNEN ZIEN" Russen doodden Hongaren Minister Beel en wat hij niét doet FANFANI KOMT NIET TERUG MACMILLAN NAAR MOSKOU Dalles in Parijs W' 4 Vrijdag 6 februari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Geen sfeer Niet meer dan eenmaal RUYTERKOEK MINISTER ZIJLSTRA: GEEN DISCRIMINATIE Door de knieën KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP NIET ONDERHANDELEN OVEREENSTEMMING door Generaal rar. H. J. Kruis Morele kracht Te kort geschoten In de minderheid Wel veiligheid Kroesjtsjef geeft weinig hoop Misleidend 2 'ASPRO's fet/ Franse maatregel tegen Nederlands vervoer Tanker aan de grond kregen de kopers al te horen: Het Is (een opruiming meer! Van een onzer redacteuren FFICIEEL is het halfjaar lijkse feest van de op ruiming donderdag 15 januari begonnen en negentien werkdagen later, dus gisteren, geëindigd. Maar op 2 januari was het hek al vrijwel hele maal van de dam. De eerste opruiming van het jaar is deze keer niet ve<|l anders dan een paskwil, een verwaterde aan gelegenheid geworden, waarbij het vertrouwen van het publiek voor een groot deel is ver speeld. In kringen van de win keliers en hun organisaties heerst er dan ook heel wat onrust over. Ziehier de feiten. In de winter van 1955 op '56 heeft de federatie van middenstandsorganisaties in de tex- tiel-detailhandel de derde zaterdag van januari en de vierde zaterdag van juli voorgesteld als begindata voor de opruimingen. De grootwin kelbedrijven, speciaal in de confec tie, wilden liever de gebruikelijke tweede januari handhaven. Er werd een compromis gevonden: 15 janu ari en 15 juli. E NU afgelopen maand is deze afspraak echter op allerlei ma nieren ontdoken. De eerste werkdag van het nieuwe jaar werd tevens het begin van spec taculaire acties door enkele grootwin kelbedrijven, die in feite niets anders waren dan opruiming. Het ging echt niet om de slagzinnen die daarbij wer den gebruikt, maar om de suggestie dat de opruiming ai was begonnen in een tijd die anders voorafgaat aan die neriod'e. Een gevel met een groot plak kaat: „Piet is jarig" doet het publiek koopjes veronderstellen. den Het geloofde niet voetstoots meer in a'e afgeprijsde prijzen, noch in de speciale aanbiedingen voor de „kring van vaste klanten" in de voorverkoop (waarvan iedereen gebruik kan ma ken) noch in de „uitverkoop" zelf. De bedoeling van grote zaken is vaak geen andere dan gebruik maken van de „opruimingssfeer" om hun ver koop een extra injectie te geven. Zes tig tot 70 pet. van hun omzetten val len buiten de opruiming. Vandaar ook het verschil van mening over de data van de opruiming tussen de grootwin kelbedrijven en de middenstand. INMIDDELS is sinds anderhalve week een enquête gehouden onder <Je 2300 leden van de Nederlandse katholieke vakbond voor de tex- tieldetailhandel St. Willibrordus. Uit hetgeen tot nu toe bekend is geworden, blijkt dat zij de datum van 15 januari prefereren. De kleinere schoenwinkeliers willen precies het zelfde. Wat men nu heeft gedaan wreekt zichzelf, vrezen zij; het pu bliek laat zich nu eenmaal niet meer dan éénmaal voor de gek houden. De „opruiming" is dus uitgesmeerd over een hele maand, met het bege leidende vreemde verschijnsel, dat heel wat winkels rustig zijn gestopt voordat de negentien officiële dagen voorbij waren. Een paar dagen geleden De echte sfeer was er niet, deze keer, net zo goed als de grote menig ten ontbraken die anders de eerste dagen de stad in trekken. Toch zijn de winkeliers over het algemeen wel tevreden over hun omzetten in de maand januari. Zij zien er een afspie geling in van het herstelde vertrouwen in onze economie. -AARSCHIJNLIJK krijgt de op ruimingsmuis wel een staartje. Want zodra het voor ieder zin nig mens duidelijk was dat de „opruiming" te vroeg was be gonnen, heeft de Economische con troledienst links en rechts proces sen-verbaal opgemaakt; over het hele land gerekend tussen de vijf- en zes honderd. Dat is nog niet veel in ver houding tot de tienduizenden die in strijd met de geest van de wet han delden. De bedoeling was echter al leen uitgemaakt te krijgen, of de „Wet betreffende de uitverkopen en oprui mingen" in deze vorm wel hanteer baar is. In Duitsland is het veel eenvoudi ger. Een wet met niet meer dan vijf paragrafen wij zijn 22 artikelen rijk sluit gedurende vier weken vóór de opruiming iedere- actie uit. Organisaties van Nederlandse schoen winkeliers zijn er nu ook op uit. dat vóór de opruiming een soort speVtijd wordt ingevoerd, als mogelijkheid tot het paai en perk stellen aan ontdui kende acties. In textielkringen is men het roerend eens met deze gedachte. WENEN (Reuter). Volgen» het Hongaarse vluchtelingenblad Magyar Hirado zijn twee Hongaarse boeren ge dood en werden er vijftien ernstig ge wand in gevechten met Russische sol daten. Het gevecht, dat enkele uren duurde, begon toen de Russen door een lange rij mannen en vrouwen drongen, die voor een winkel op hun beurt stonden te wachten. De soldaten wilden het eerst geholpen worden, wat de woede van de Hongaren opwekte. Advertentie De bekende Verkade Ruyterkoek nu in een moderne, fleurige verpakking. Prijs 29 cent. Gebruikers van Verkade Beschuit ontvan gen deze koek voor slechts 10 ct. bij inleve ring van 5 koek-spaarbonnen van de be- schuitrol. Zie de bijzonderheden op de rol. Verkade is royaal met honing Toen was het meteen gebeurd, want honderden kleinere winkeliers die zich oorspronkelijk aan de datum hadden willen houden, zagen hun markt afge roomd' en gingen prompt door de knieën. De schoenenbranche, bijna onverbrekelijk gekoppeld aan de con fectie. en de tweede in de opruimings- omzetten, kon niet achterblijven. Aldus is het publiek dit jaar in de war geraakt en wantrouwend gewor- LUXEMBURC (A.N.P.) De West- duitse regering en de Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal plegen thans overleg over de verdeling van het contingent kolen van vijf miljoen ton, dat in West- Duitsland vrij mag worden ingevoerd, en over de toevoerwegen ervoor. Men verwacht dat hier spoedig mededeiin- gen over zullen worden gedaan. WALTHAM (Reuter) Raytheon Manufacturing Company heeft een order gekregen van 50.7 miljoen voor de produktie van Hawk-raketten. Van dit bedrag zal Raytheon 27,5 miljoen of ongeveer 55 procent uitbesteden bij onderleveranciers. Deze raketten zullen t.z.t. ook door de Europese industrie in de Navo-landen worden cemaakt.Hiervoor zal, zoals be kend o.m. Philips worden ingeschakeld DEN HAAG. Prof. dr. L. J. M. Beel heeft ook als minister van socia le zaken ad interim nauwgezet de koers aangehouden, waarop hij met zijn kabinet in zee is gegaan. Gister middag heeft hij de Tweede Kamer eigenlijk alleen maar laten weten wat hij niet zal doen. Dat was alles bij el kaar nog een lange lijst, want de Ka- merleden die af en toe toch nog praten alsof zij een „echt" kabinet te genover zich hebben hadden hem met heel wat vragen bestookt. Minister Beel hield zijn antwoord nogal kort. Een beslissing inzake het stakings recht? Niet van dit kabinet te verwach ten, maar het volgende zal gebruik kun nen maken van de adviezen die nu wor den ingewonnen. Algemene invaliditeitsverzekering? Wachten op het advies van de S.E R. Memorie van antwoord op de kinder bijslagwei? Blijft liggen omdat er veel te veel „controversiële punten" in het voorlopig verslag voorkomen, waarmee minister Beel wilde zeggen dat hij zich buiten een felle principiële ruzie wil houden. Advertentie Radio- in elke prijs 'n klasse beter! ZATERDAG 7 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m ochtend VARA: 7.00 Nws: 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8,00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram. (9.35 9.40 Waterst). VPRO 10.00 Tljdeliik uitge schakeld. caus: 10.05 Morgenwijding. VARA10.20 V d vrouw; 10 50 Annema- rieke. hoorsp: 11.20 Buitenl weekoverz; 11.35 Viool en cello. middag 12.00 Lichte muz: 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Instr kwint; 13.40 Sportnws; 14.05 V d jeugd; 14.40 Dilettantenkoor; 14.55 Streek- uitz. 15.20 Is de maat vol?, caus; 15.35 Gram; 15.45 Omr orlt en solist; 16.20 Boekenwijsheid:' 16.40 Amateursprogr; 17.00 Vers van de pers; 17.30 Journ. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram: 19.00 Artistieke Staalkaart VPRO: 19.30 Passe partout, caus; 19.40 De liberale Joden, caus; 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Thuis best?, schels; 20.13 Ge/ar progr; 21.30 Soc comm; 21 45 Het hangt aan de muur en het tikt; 22.10 Instr sextet: 23.40 Licht progr; 23.05 Gram; 23.15 Nws; 23.30 Gram; 24.00— 0.45 Jazzconc. HILVERSUM II 298 m ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewtjde muz; 7.30 De Douche; 7.40 Gram; 7.45 Morgenge bed en liturg kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw: lo.oo V d kleuters: 10.15 Gram; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram. middag 12.00 Middagklok-noodklok; 12.03 Dans- muz- 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act: 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Amus muz; 13.45 V d jeugd; 14.10 Harmonieork: 14.30 Kron v letteren en kunsten: 14.55 Lichte muz; 15.15 Metropole ork en soliste: 15.40 Boek- bespr; 15.50 De schoonheid v b Gregori aans: 16.20 V d jeugd; 16.50 Gram. 17.00 Engelse les; 17.20 Lichte muz; 17.40 Idem; Lonen, gemeenteclassificatie, gelijke beloning van mannen en vrouwen, ver korting werktijd? Allemaal geen kost voor deze interimregering. De door de socialist Baart aangekon digde motie kwam ci'us te voorschijn, na een nogal ingewikkelde toelichting die er in het kort op neer kwam dat de socia listen van een kortere werktijd gebruik gemaakt zouden willen zien om de op voering van de produktiviteit te bevor deren. Deze zienswijze kwam echter niet tot uiting in de motie. Die dringt slechts aan op een begin van een beleid inzake werktijdverkorting en wel op grond van het advies van de S.E.R. van vorig jaar juli. Minister Beel wees er op dat hij geen nieuw advies aan de S.E.R. had ge vraagd. maar dat het nu alleen ging om het tijdstip waarop een begin met de zaak diende te worden gemaakt. Dat moest bekeken worden in het geheel van net „ruimte-advies" van de S.E.R. Hij wist best dat oud-minister Suur- hoff de Kamer haó' willen inlichten om trent .eventuele plannen". Als praktisch punt voegde hij er nog aan toe dat col lectieve arbeidsovereenkomsten, die nog geruime tijd van kracht zijn, aangepast zullen kunnen worden indien er straks een regeling komt voor de kortere werktijd. De fracties van de V.V.D., A.R C.H. en K.V.P. haó'den zich al bij voorbaat bij het regeringsstandpunt aangesloten, zodat volgende week dinsdag, als de mo tie in stemming zal komen, de socialis ten slechts de steun van de communisten zullen genieten. Dan komt ook de volks gezondheid nog in behandeling. Op voorstel van de Hoge Autoriteit heeft men als verdeelsleutel voor de aanvoer via de diverse havens de jaren 1956, 1957 en 1958 genomen in pla-ts van de aanvoer in de laatste tien jaar, zoals Duitsland had geopperd. In de gisteren gehouden vergadering van de raad van ministers van de K.S.G. heeft minister Zijlstra .namens Neder land verklaard dat het weliswaar bereid is mee te werken aan de uitvoering van de voor Duitsland getroffen maatregelen, maar dat het weigert te erkennen daar toe op grond van het K.S.G.-verdag ver plicht te zijn. Bij deze bereidheid stelt Nederland bovendien als voorwaarde dat de maat regelen niet discriminerend tegenover Nederland mogen werken, zodat uit de invoerbeperking dus geen extra na delige gevolgen voor onze havens en ons transportapparaat mogen voortvloeien. Du sland zal dus met een redelijke rege ling voor het vervoer van de Amerikaan se steenkool moeten komen. De minister heeft er voorts op gewezen dat door het uitgeven van certificaten van oorsprong door de vijf partners van Duitsland in de K.S.G. bij uitvoer van steenkool naar dat land, in handelspoli tiek opzicht stringente bepalingen nood zakelijk worden. Daarom had Nederland graag over de kwestie van te voren meer overleg met de regeringen van de part ners gezien, aldus minister Zijlstra. Hij vond dat het handelspolitieke beeld van de K.S.G. tamelijk chaotisch zou worden als Duitsland een invoerrecht gaat heffen en België eventueel een hoeveelheids- beperking zou toepassen. Op deze mogelijkheid heeft de Bel gische ambtgenoot van minister Zijlstra, Van der Sehueren, gezinspeeld. Hij her haalde het Belgische standpunt dat er sprake is van een „duidelijke crisis" maar tot het afkondigen van die toestand wen sen de andere minister en de Hoge Auto riteit niet over te gaan. België zal dus zelf een andere oplossing moeten vinden; dat zou isolering van de Belgische markt kunnen zijn, aldus minister Van der Sehueren. E gewoonte van de Noord- atlantische Raad om elk jaar omstreeks december een ministersvergadering te houden en daarbij de situatie te overzien, is ook in 1958 weer gevolgd. Zoals die december- vergadering in 1957 in het te ken van de Sputnik stond, zo was het nu de crisis om Berlijn, welke zijn stempel op de bij eenkomst heeft gedrukt. Een omstandigheid, welke overigens niet behoeft te verhinderen, dat wel degelijk een algemeen beeld van de defensie van het Westen verkregen kon worden. De besprekingen over het hoofdthema. Berlijn, en de daar over genomen besluiten hebben bijzonder duidelijk aangetoond, dat er een zo grote politieke eenheid van opvatting in de N.A.T.O -kring heerste, als men ROME (Reuter) De Italiaanse premier Amintore Fanfani heeft don derdag aan president Gronchi mede gedeeld, dat hij de ontslagaanvrage van zijn kabinet niet intrekt. Fanfani is zeven maanden premier geweest van een coalitieregering van de christen-democraten en gematigde socia- listen. Tien dagen geleden bood hij na het uiteenvallen van die coalitie het ontslag van zijn kabinet aan. De Itali aanse president vroeg hem dinsdag te willen aanblijven. Fanfani heeft dat verzoek ernstig overwogen, maar na besprekingen met de leiders der voor naamste politieke partijen, is hij gister morgen naar het paleis van de presi dent gegaan om het ontslag van het kabinet nu definitief aan te bieden. De ex-premier, die vandaag 51 jaar wordt, nam enkele dagen geleden ook reeds ontslag als partijsecretaris van de partij der christen-democraten. De die pe kloof in die partij tussen een linkse en een rechtse groep maakt volgens hem een positief politiek beleid onmo gelijk. Zelf was Fanfani de leider van de links gerichte partijleden, die in re gering en parlement met de socialisten van Nenni wilden samenwerken. Van onze correspondent LONDEN. Premier Macmillan heeft donderdag in het Lagerhuis een einde gemaakt aan alle nog be staande onzekerheid: hij gaat op 21 februari naar de Sowjetunie voor een bezoek van een week tot tien dagen. Een verrassing was de mededeling van de premier dat hij zelf de Russen had meegedeeld dat de tijd voor een bezoek rijp is. Er was namelijk nog Advertentie WASHINGTON (Reuter, AP) Met dat het grote Amerikaanse transport een geluidsweergave van gesprekken tussen jachtvliegers van de luchtmacht van de Sowjetunie hoopt het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken het bewijs te hebben geleverd van de onjuistheid van de bewering van de regering van de Sowjetunie avond 18.00 Journalistiek weekoverz; 18.10 De Springplank; 18.30 V d jeugd; 18.45 Vra- genbeantw; 19 00 Nws: 19.10 SUS-actie: 20.10 Ja. mot mij, sketch; 20.35 Gevar progr; 21.55 De knipperbol, calls; 22,05 Amus muz; '22.35 Wij luiden de Zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg kal; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto: 23.22 —24.00 Gram. 1 TELEVISIE middag VPRO: 17.00 V d kind. avond NTS: 20.00 Journ en weerber; NCRV: 20.20 Plus of min; 20.55 Hobby-kron; 21 10 Van grote na ar kleine K: 21.25 Ad La- din en de wonderlamp; 22.05 Dagsluiting. vliegtuig dat in september van het vorige jaar verdween op een vlucht naar Perzië niet was neergeschoten. Ook vice-premier Mikojan verzekerde tijdens zijn recente bezoek aan Washing ton zowel vice-president Nixon als ministei Dulles dat het vliegtuig niet was neergeschoten- In de gisteren gepubliceerde tekst van de opgevangen gesprekken tussen de Sowjetrussische jachtvliegers komen de volgende kenmerkende zinnen voor: „Val aan. val aan, 218, val aan „Het doel is een transporttoestel, vier motorig." „1-Iet doel brandt." „De staart valt van het doel af." „Ja, hij valt. Ik zal er een eind aan maken, jongens, ik zal er een eind aan maken." Drie weken na het verdwijnen van het vliegtuig droeg de Sowjetunie de lijken van zes van de 17 inzittenden aan de altijd een uitnodiging aan Macmillan om naar Moskou te komen van kracht. Die uitnodiging hadden Boelganin en Kroesjtsjef in 1956 tot hem gericht toen zij in Engeland waren. De minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd zal met Macmillan mee gaan. Ze zijn van harte welkom, heeft het Kremlin ge zegd. We gaan niet naar Moskou om na mens het Westen te onderhandelen, zei Macmillan. Maar we hopen dat door onze gesprekken daar de Russische lei ders ons standpunt beter zuilen leren begrijpen en het voor ons gemakke lijker zal worden er achter te komen wat zij van plan zijn Ons voornaamste doel is, vervolgde de premier, misvat tingen wegnemen en proberen de grondslag te leggen voor beter begrip, Macmjllan maakte er geen geheim van dat hij in Moskou ook over handels kwesties en de culturele betrekkingen tussen de twee landen hoopt te spre ken. Hij maakte voorts duidelijk dat zijn besprekingen met de Russische leiders gezien moet worden als een inleiding om te komen tot de uiteinde lijke formulering van het westelijke standpunt ipzake de voornaamste knel punten in de betrekkingen met de Sow jetunie. Di( standpunt kan dan op een officiële conferentie tussen Oost en West naar voren worden gebracht. Minister Dulles heeft het eerste deel van zijn tournee langs enkele Euro pese hoofdsteden donderdag afgeslo ten. Hij reisde door naar Parijs na een slotbespreking met zijn Britse ambt genoot Selwyn Lloyd én later mei pre mier Macmillan. Een onverhoopt grote mate van over eenstemming over de toekomstige wes terse politiek ten opzichte van de kwes- tie-Bcrlijn en de hereniging van Duits land bleek bereikt toen Dulles naar Parijs vertrok. Een Amerikaanse woordvoerder in Londen zei gisteravond dat Britse en Amerikaanse ministers '.het o.a. eens zijn geworden over de wijze waarop de verbindingen met West-Berlijn gehand haafd moeten worden. Een auto van het Britse leger is in het zuidwesten van Engeland' op een gladde weg geslipt en in een diepe grep-1 zich nauwelijks beter zou kun nen wensen. De leiders in het Kremlin hebben deze eenheid sterk bevorderd en in dat op zicht zou men hun dankbaar moe ten zijn voor de doelmatige stap pen, welke zij telkens weer we ten te zetten ter versteviging van de N.A.T.O. Toch is het goed te bedenken, dat deze sterke en eensgezinde politieke houding door de gezamenlijke N.A.T.O.-landen alleen maar kon worden aangenomen, omdat een zeker vertrouwen in eigen kracht daaraan ten grondslag ligt. Hoe vele lacunes er in de krachtvorming van de N.A.T Oop militair en ander gebied ook nog mogen zijn. toch zijn de bereikte resultaten van dien aard, dat zij in eigen kring vertrou wen wekken en aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn tot mati ging aansporen. Een deel van dat vergrote vertrou wen op eigen kracht kan men zien als een rechtstreeks gevolg van de topcon ferentie. welke een jaar tevoren, in december 1957, in Parijs werd gehou den. Toen was bet de geslaagde lan cering van de eerste Sovjet Russische Sputnik, welke grote onrust in de NATO gelederen had gezaaid en een conferentie op bet hoogste niveau wen selijk deed zijn. Pe maatregelen, welke toen werden beraamd, zijn misschien niet allemaal volledig uitgevoerd, maar hebben niet temin zodanige resultaten opgeleverd, dat de NATO-landen zich over een gro te achterstand op wetenschappelijk en technisch gebied in de produktie van de modernste wapens niet meer ongerust maken. Bewijzen daarvoor zijn niet alleen de gemakkelijke wijze, waarop de eens gezindheid over Berlijn werd bereikt, maar ook de rustige reaetie op de nieu we Russische maanraket. Dat dit in derdaad bijzonder gewichtige resultaat van Russisch wetenschappelijk en technisch vermogen geen nieuwe grote onrust heeft te weeg gebracht is voor de morele kracht van het Westen een werkelijk treffend bewijs. Tijdens de jongste Parijse Raadsver gadering heeft men ongetwijfeld gecon stateerd. dat de voorgenomen minimum sterkte der Europese sehildstrijdkrach- ten nog lang niet was bereikt, en dat dit te wijten is aan het te kort schieten van verschillende landen. De Raad heeft geen bepaalde voorbeelden genoemd eri had daarvoor zijn duidelijke redenen Het verschil met de voor de Centrale Europese sector minimum noodzakelijk geachte sterkte van 30 divisies is be trekkelijk groot, namelijk 9, terwijl de 21 aanwezige divisies niet alle een even grote graad van paraatheid en ge oefendheid bezitten. Om een indruk te krijgen van de be tekenis van deze achtergrond, dient men de sterkte van hei westelijk schild te vergelijken met de ste kte der Sovjet Russische en satellietdivisies, die te genover de West-Europese middensec tor zijn samengetrokken. De gewoonlijk goed gedocumenteerde militaire medewerker van de Londense „Times" geeft daarvan een schatting, welke neerkomt op het volgende; In Oost-Duitsland, Polen, Hongarije, Tsjeehoslowakije. en West-Rusland be vinden zich 41 Russische divisies, waar onder 3 luchtlandingsdivisies en waar bij 7600 tanks Bovendien 7 Oostduitse, 8 Poolse en 6 Tsjechoslowaakse, dus to taal 21 satellietdivisies en een Hongaar se militie van 100.000 man. Voorts 2 Russische tactische lucht machten. een Tsjechoslowaakse en een zwakke Poolse luchtmacht, tegenover 2 NATO tactische luchtmachten. De vergelijking leert ons, dat de wes telijke schiidslrijdkrachten bepaald sterk in de minderheid zijn tegenover de in de genoemde gebieden gecon centreerde Sovjet Russische en satel liet-troepen. Kijkt men aiieen naar de Russische, dan is er sprake van een verhouding 1 2. rekent met de satel liettroepen mee dan wordt het tenmin ste 13. ligheid. Het een is al even verkeerd als het andere. Bij een vergelijking der hiervoor ge- gegeven sterkten dient men het vol gende in acht te nemen: IOm het NATO-schild efficiënt te doen werken is het bepaald niet nodig, dat er een sterktegelijk heid is. 2 De satellietdivisies hebben niet de zelfde gevechtskracht als die der Sovjet Unie. Hun betrouwbaarheid staat niet vast, althans niet van alle. Misschien zal daarin in de loop der jaren verandering komen. Voorlo pig zal de Russische leiding de meeste satelliettroepen echter niet ten volle meetellen en een grote voorzichtigheid in acht nemen. 3 De Sovjet Russische divisies zijn in de laatste jaren zeer gemoder niseerd. Zij zijn mobieler gewor den en hebben een grotere ge vechtskracht verkregen. Hun perso neelssterkte ligt ver ondèr "die van de westelijke divisies doch dat verhoogt slechts hun kracht daar de verhouding strijdersniel-strijders veel gr '-tiger is en de gehardheid bijzonder hoog is. Anderzijds beïnvloedt de geringere ont wikkeling van een deel van het perso neel de geveehtswaarde voorlopig nog in ongunstige zin. Verder in de Sovjet Unie bevin den zich grote sterkten aan parate troepen. Zjj kunnen worden aan getrokken, maar een dergelijke operatie zal niet ongemerkt verlopen. Hoewel de hier genoemde overwe gingen in verschillende richtingen werkzaam zijn en niet tot concrete conclusies kunnen leiden, kan men m.i. toch wel tot de gevolgtrekking komen, dat de NATO met 30 moderne en oaiate divisies een schild zou bezitten, dat een behoorlijke mate van veiligheid zou geven, zeker indien daarbij tactische atoomwapens zijn ingedeeld en een vastberaden houding wordt aangenomen ten aanzien van het zo nodig gebruik van de strategische kernwapenmacht. Zelfs zou men bij de genoemde sterk te van 30 divisies de mogelijkheid heb ben een eerste stoot op te vangen zon der aanstonds de tactische atoomwapens te gebruiken. De belangrijke achterstand ten aan zien van dit gestelde doel dient zeker te worden ingelopen, omdat men an ders gedwongen zou worden te vroeg en daardoor misschien onnodig van tac tische atoomwapens en van de strate gische kernwapenmacht gebruik te ma ken. Het is daarom zo begrijpelijk, dat de Europese opperbevelhebber telkens weer aandringt op versterking van het schild. De gewenste graad van veilig heid ligt immers enerzijds binnen het bereik van onze mogelijkheden en an derzijds kunnen wij door het opvoeren der troepensterkte het moment van inzetten der kernwapens verschuiven, misschien zelfs dat inzetten geheel voor komen. (wordt vervolgd) Eigen nieuwsdienst LONDEN Premier Kroesjtsjef van de Sowjetunie heeft weinig hoop geboden op spoedig welsla gen van de conferentie in Genève over een staking van proeven met kernwapens. Hij liet gisteren in het Moskouse partijcongres in een rede uitkomen dat, tenzij in de groepen controleurs die in zijn land toezicht zouden moeten uitoefenen op naleving van een verbod van kernwapenproeven Russen de overhand hadden, de Sowjetunie die groepen slechts zou kunnen zien als onderdelen van een spionageorganisatie van de westelijke mogendheden. Nu is er niets misleidender dan het domweg vergelijken van getallen. Doet men dat zondér andere factoren in acht te nemen, dan zaait men óf onno dige ongerustheid, óf men brengt zich zelf ten onrechte in een droom van vei- Te Westers Kroesjtsjef deed het voorkomen alsof de westelijke delegaties die in Genève onderhandelen alleen westelijke waar nemers wensen te zien opgenomen in de groepen controleurs die in de Sowjetunie zouden moeten gaan werken. Hij meende dat daaruit bleek dat de westelijke mogendheden niet ernstig zouden stre ven naar een overeenkomst. Die conclu sie zou volgens hem ook getrokken kun nen worden uit de westelijke eis dat in het voorgestelde internationale controle orgaan het recht van veto niet zou mogen gelden Het ontbreken van dat recht komt volgens hem automatisch neer op een meerderheidspositie voor de weste lijke mogendheden. I'óór controle De Sowjetunie. zo zei hij, is wel voor uitoefening van algehele controle op sta ring van kernwapenproeven, maar zal niet dulden dat de westelijke mogendheden onder het mom van uitoefening van toe zicht inbreuk maken op de soevereini teit van de Sowjetunie. Die mogend heden moesten volgens hem maar ge noegen nemen met de toezegging dat de Sowjetunie bereid is het doeltreffend Advertentie functioneren van de groepen controleurs te waarborgen. Tot die groepen zouden gerust een paar buitenlanders mogen behoren. Dulles ook Aan het vraagstuk van doeltreffende controle schonken de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, John Foster DulJes, en premier Harold Macmillan van Engeland, gisteren ook aandacht. Zij handhaafden het steeds door het westen in Genève ingenomen standpunt dat er geen overeenkomst kan worden gesloten indien deze geen doeltreffend controle systeem inhoudt. Amerikaanse autoriteiten over met de pel terechtgekomen. Zestien man wei den mededeling dat de overige elf onvind-1 zwaar gewond; negentien liepen lichte baar waren. I verwondingen op. ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn Mr. Lichtenauer vraagt intrekking ROTTERDAM. - Hel Nederlandse lid van het Europese parlement, mr. W. F. Lichtenauer. heeft de raad van ministe; s van de Euromarkt gevraagd of de be palingen voor het vervoe- met Neder landse vrachtwagens in Frankrijk per 1 februari ongunstiger zijn geworden vergeleken met die voor de Franse ver- voerondernemers. Mr. Lichtenauer heeft nl. vernomen dat het Fram ministerie van verkeer de aan Nederlandse vervoerondernemm- geu af te geven autc naties zo drastisch heeft beperkt, dat voor februari ten hoogste twee-derde van het aantal dat m januari is verstrekt, zal worden af gegeven. Het Nederlandse parlementslid vraagt de raad van ministers voorts of hij niet van oordeel is dat deze beperking in sti'ud is met het Euromarkt-verdrag en of de maatregel derhalve niet ongedaan moet worden gemaakt. Hij dringt er ten slotte bij de raad van ministers op aan er met de grootst mogelij'.v spoed aan te werken dat in overeenstemming met het verdrag de voorwaarden worden vastgesteld, waar onder vervoerondernemers worden toe gelaten tot het nationaal vervoer van een lid-staat, waarin zü niet woonach tig zijn. HELDER, Het 499 ton me- tende motortankschip John M. van de firma MuUer en Reitsma te Rotterdam is gisteravond by de Tyne aan de En gelse kust in de dichte mist aan de grond gelopen. De kapitein heeft radio grafisch assistentie Scvraagd. Het schip was op weg van Middles- borough naar New York.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5