aantal inwoners Bakker van koekjes ideeën en van Koreaan raakte horloge kwijt in Terneuzens café Versluierde motieven zijn nu openbaar geworden Kamerlid Ruppert hekelt rode propaganda *335 SG Vrijdag 6 februari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad BURGEMEESTER VAN KLOETINGE CONCLUDEERT: Lange adem LOCS Wil YCrgrOtlIlg Vail Inwonertal Star Doe het zelf person eelsver enigingen ORATORIUMVERENIGING DOET DRINGEND APPÈL OP ZANGERS Stoffelij k overschot A. J. Carpentier ten grave gedragen ALLIANCE FRAN^AISE VIJF JAAR POLITIERECHTER MIDDELBURG Stro Drank Caltex-station De Baar feestelijk geopend „Werkende Jeugd te Goes'" Chr. wijkverpleging Smijtegelbruggetje Protestants otestants-Christelijk i *1 A/flNISTER Van Aartsen heeft in de: Tweede Kamer erop gewezen, dat j de kwestie van de vaste oeververbin- j ding tussen Zeeuws-Vlaanderen en overig Zeeland (Nederland) een zaak van verschrikkelijk lange termijn is. De uitvoering zal honderden miljoe nen kosten en vraagt internationaal overleg. Wij zijn ftet daarmee geheel eens. En niemand in Zeeland zal verwach ten, dat, nu we er in deze tijd over praten, over een paar jaar die verbin- W ClCirOTtl SGeTV OVGtIcQ? biedsafstand was niet beperkt tot enkele ding ef zal zijn. Maar dat wii niet zeggen, dat we er nu maar over moeten zwijgen. Inte gendeel, juist omdat het een zaak van lange adem is, moeten we er voor zor gen, de adem erin te houden. We moe ten die zaak heel grondig voorberei den en erop letten, dat er geen kans verloren gaat. J)IT GELDT TEMEER, omdat de ont wikkeling in onze tijd meermalen In versneld tempo gaat. Op dit ogen blik we mogen ons dat niet ont veinzen staat de zaak van een ge- integreerd Europa er slechter voor dan we enkele jaren geleden ver wachtten. De ontwikkeling in Frank- van de eigen financiële positie en rijk vervult ons met grote zorg. De j het verleden deze motieven Plattelandsgemeente uitzonderlijk hoog «L S,™ Duitsland, y versluierd onder het mom van (lat met zijn kolenpolitiek is teruesre-I keerd tot protectionistische maatregc-Sebrek aan bouwgrond. Jen, waarbij geen rekening is gehou- j j)e burgemeester van Kloetinge zei het te waarderen dat zijn collega te Goes duidelijke taal heeft gesproken. Onomwonden is medegedeeld, dat men Kloetinge wil annexeren en men zich niet tevreden stelt met een grenswijzi ging- Van een onzer verslaggevers KLOETINGE De burgemees ter van Kloetinge, mr. H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, heeft in de donderdagavond ge houden raadsvergadering gerea geerd op de nieuwjaarsrede van zijn collega te Goes, de heer H. K. Michaëlis, dat het Goes primair te doen is om vergroting van het aan tal inwoners om spoedig de 18.000 te kunnen bereiken, dat Goes in annexatie een verbetering ziet hectaren grond. In tegendeel, honderd hectare grond, geschikt voor bebouwing, en voor Goes gunstig gelegen, werd aan geboden, een offer van 6,3 procent van de totale oppervlakte van de gemeente. Van deze bereidheid heeft de raad doen blijken op 14 mei 1954. Op 25 oktober 1957 werd voorgesteld om in overleg te treden met Goes om naar een oplossing te zoeken. Op dit aanbod volgde geen reactie. Op 18' december werd opnieuw om een onderhoud gevraagd doch weer bleef antwoord uit. Daarom zijn de wer kelijke feiten volkomen in strijd met de door burgemeester Michaëlis gedane toe zegging dat aan Kloetinge zoveel moge lijk recht moet worden gedaan. De tot heden gevolgde gedragslijn doet in dit opzicht het ergste vrezen voor de toe komst en wekt het vermoeden dat in de Goese raad slechts holle frasen zijn geuit. Met lede ogen ziet Goes aan dat Kloe tinge groeit met een voor een Zeeuwse percentage en daarom ziet men met ver langen uit naar een nabuurgemeente die een gezonde natuurlijke groei vertoont. Niet een grenswijziging doet het inwo nertal van Goes met een sprong omhoog gaan, doch alleen annexatie kan deze gemeente een belangrijke stap nader brengen tot bet begeerlijke grensgetal van 18000 inwoners. Gerekend op basis van vermeerdering van het zielental over 1958 zou zonder annexatie de 18000 pas over zeventien jaar zijn bereikt. Bij an nexatie van Kloetinge kan dit streefge tal zijn bereikt over ongeveer vier a vijf jaar. Als het inwonertal vergroot kan Goes het voorzieningspeil 'handhaven, meent de burgemeester van Goes. Met andere woorden, men heeft de gemeentekas van Kloetinge nodig om de gaten in het eigen budget te stoppen. Uit het feit dat Goes niet in staat is het huidige voorzieningspeil te handha ven en Kloetinge wel, zij het met moeite, kan de conclusie worden getrokken, dat wellicht de efficiency te wensen over laat. Indien dit de oorzaak mocht zijn, dan steke men in Goes de hand in eigen boezem en trachte men een interne re organisatie tot stand te brengen. Wij geloven niet dat annexatie voor dit euvel een oplossing kan bieden, in tegendeel, de moeilijkheden worden slechts vergroot, doordat men er een woonkern ter verzorging bij krijgt, merk te de voorzitter van de Kloetingse ge meenteraad op. den met de schade, die men bevriende landen doet, de starre houding, die in Engeland wordt geconstateerd, t.a.v. de vrijhandelszone, ruimer armslag voor de K.L.M. en ten slotte, de span ning, die op dit ogenblik heerst rond om het vraagstuk van de verhouding tot Rusland zijn evenveel factoren, die twijfel wekken aan de spoedige doorwerking van de Europese inte gratie. En ook ten aanzien van de Be nelux kunnen we helemaal niet en thousiast zijn. j^AAR AL HEBBEN we volkomen oog voor deze moeilijkheden en al zijn we dan voor dit ogenblik niet optimistisch en zijn wij bereid, om de regering te ondersteunen, als zij in het internationaal overleg wil doen blij ken, dat Nederland maar niet met zich laat sollen en dat het ook zijn natio- i Kloetinge recht doet Kloetinges burgemeester zei het te waarderen dat thans open kaart wordt gespeeld. Alleen de gebruikte troeven, vindt men in Kloetinge niet sterk. In Goes heerst de gedachte, dat de stij ging van het inwonertal van Kloetinge Goes toekomt en dat Goes het verzor- gingspeil niet kan handhaven zonder Kloetinge. Bovendien meent men in Goes dat overdracht van enkele hec taren grond geen verlichting kan bren- gen. op grond van deze motieven wordt annexatie niet alleen noodzakelijk maar ook gerechtvaardigd geacht, en wel oo korte termijn. Als pleister on de wonde geldt de mededeling dat de inlijving moet plaats hebben op een wijze, die aan de inwoners en bestuurders van nale reserves heeft toch hebben we de overtuiging, dat aan de integratie op de duur niet te ontkomen is. En die Integratie zal meebrengen, dat Ne derland een groter rol zal gaan spelen in het Europese spel en dat het daar toe open wegen zal moeten hebben langs de kortste route naar het hart van Europa en van de Benelux. Daarbij komt dan, dat het ook uit na tionaal oogpunt noodzakelijk is, dat alle mogelijkheden van ons land ont plooid kunnen worden. gij DIE ONTWIKKELING moet het als absolute noodzaak gezien wor den, dat Zeeland als geheel betrok ken wordt in het geheel van Neder land en dat over Zeeuws gebied de weg naar het centrale deel van Euro pa komt. En dan is een vaste oever verbinding, een over- of onderkluizing van de Westerschelde onontkoombaar. Voor het totstandkomen daarvan Het beleid van het Goese gemeente bestuur is dus in korte tijd geheel om- gezwaaid. In oktober van het vorige jaar deelde de voorzitter van de raad nog mededat het alleen, ging om ge biedsuitbreiding. Nu vindt men annexa tie verantwoord. Een compromis is dus. met meer mogelijk. Een bespreking kan evenmin nieuwe perspectieven openen Goes stelt haar eisen en Kloetinge moet opgeofferd worden, aldus de burge meester. Van waar dit starre standpunt? Acht Goes haar positie sterk? Omdat zij ver onderstelt dat Gedeputeerde Staten haar standpunt steunen? Is men van oordeel, dat het spel gewonnen is als men er in slaagt G.S. te' overtuigen van de ver meende noodzaak van annexatie? Ver wacht men dat een wetsontwerp tot annexatie van Kloetinge maar een hamerstuk zal zijn en beschouwt men de eindbeslissing van de volksvertegenwoor diging slechts als een formaliteit? Men zou geneigd zijn uit de houding van het Goese gemeentebestuur te concluderen dat zij al deze vragen voor zich zelf be vestigend beantwoordt. En wanneer deze opvatting juist mocht zijn, dan kunnen moeten de stekken reeds nu uitgezet wij de door Goes gevolgde gedragslij'n worden. De verdere afwerking van begrijpen, doch niet appreteren, merkte het Deltaplan, de ontsluiting van het Westerscheldegebied, de aansluiting van de wegen op dit geheel en nog wel wat punten meer zijn onderwerpen, die langdurige voorbereiding vragen. Met die voorbereiding moet niet ge wacht worden tot de eindoplossing op korte termijn in het gezicht is. Dan zou men te laat zijn en tot spoedbeslis- singen moeten komen, die in een zaak als deze wel zeer ongewenst zijn. TJAAROM WAS HET GOED, dat de heer De Ruiter het onderwerp 111 de Kamer ter sprake bracht en dat de minister bewees, dat hij er belangstel ling voor heeft Daarom zullen wij de vinger bij dit onderwerp houden. De wetenschap, dat deze minister, evenals zijn voorganger de Zeeuwse pers met aandacht volgt, zal ons te meer prikkelen, bij elke gelegenheid er aan mee te werken, dat bij de lange duur de adem er niet uitgaat, doch dat juist de ademhaling versterkt wordt, opdat we de kracht verkrijgen, te zijner tijd tot de naar ons oordeel onafwijsbare beslissing te komen. IT GEVAAR, waarop de Christe- de burgemeester van Kloetinge op. Uit den treure is in het verleden mede gedeeld, dat Kloetinge bereid is. tot samenwerking, zo, zelfs dat zij genegen is offers te brengen. Het aanbod tot ,ge- GOES Toneel voor Federatie GOES. Een talrijk publiek in ..De Prins van Oranje" heeft donderdagavond met volle teugen genoten v.an het toneel spel in ö'rie bedrijven: „De ooievaar vergist zich", door het toneelgezelschap PZ.E.M." te Middelburg voor het voet licht gebracht. Het gezelschap was hier toe uitgenodigd door de Federatie van personeelsverenigingen te Goes. Een spontaan applaus aan het slot van de uitvoering bewees, è'at_ de aanwezigen het gebodene zeer op prijs stelden. Aan het begin van de avond had de voorzitter, de heer J. Bruggeman, een openingswoord gesproken, waarin hij meedeelde, d'at er plannen bestaan om in juni van dit jaar een sportdag voor de bij de Federatie aangesloten vereni gingen te organiseren. Op 14 april a.s. zal een avond worden gegeven door beroepsartisten. Het is goed' mogelijk, dat het aantal bij de Federatie aangeslo ten personeelsverenigingen in de toe komst op twaalf wordt gebracht, zo ver- klaarde de voorzitter. LIET GEVAAR, waarop de Christe- In de pauze was er nog een geani- lüke Oratoriumvereniging in Goes meerde ve-loting, die verschillende be de aandacht vestigde men zie elders en de Federatle ge GOES Sinds de oorlog zijn er in Goes al drie organen, die Zang met een grote hoofdletter 'brachten, verdwenen. Het zijn: de vereniging Toonkunst (die vroeger een bloeiend bestaan leidde en groot werk deed), het befaamde dubbeimannenkwartet en de Goese oratorium- vereniging. De laatste bestaat weliswaar nog officieel, doch is sinds enkele jaren in ruste, waardoor gevreesd moet worden, dat een nieuw begin heel moeilijk zal zijn. Thans bestaat nog de Christelijke Orato riumvereniging „Willem 't Hooft", die vorig jaar haar veertigjarig bestaan luisterrijk herdacht. Wij hoorden echter in een bespreking met de dirigent, de heer Adr. Kousemaker, de penningmeester, de heer J. T. Laport en het bestuurslid mevrouw G. de Jonge-Steutel, dat er in de kring van het bestuur der C.O.V. bezorgdheid heerst over het voortbestaan. Namens het bestuur deden zij ons het verzoek, een appèl op de zangers te doen, om de C.O.V. te komen versterken. U denkt misschien, dat die vereniging er slecht voorstaat? Dat is mis. Ze is in bepaald opzicht gezond. Er zijn meer dan 50 meewerkende leden, de finan ciën zijn in orde, want de leden betalen een behoorlijke contributie en boven dien zijn er kunstlievende leden en donateurs. Voor uitvoeringen wordt ook nog subsidie gegeven door het Rijk, de provincie en de gemeente, zodat de grote kosten, die deze meebrengen door dat men te^ - woordig de grote stukken met niet minder dan beroepssolisten en sen beroepsorkest kan brengen, gedekt zijn. Over bezoek aan de uitvoeringen heeft men ook niet te klagen; integendeel, tel kens weer kan men een groeiende belang stelling' constateren. Zelfs over de jeugd klaagt het bestuur niet. Dank* zij het j muziekonderwijs op de middelbare scholen,-dank- zij de-beoefening van de muziek op de muziekschool is er zelfs een verheugende belangstelling. Een jeugdeoncert werd een groot succes. Geen klachten over deze punten dus, maar blijdschap. En toch het bestuur is verontrust over het voortbestaan van de vereniging. Niet wegens gebrek aan belangstelling dus, maarwegens het ontbreken vato zangers, van leden, die de wekelijkse repetities bijwonen, die de moeilijke stukken instuderen, die hun stem willen scholen in koorzang, die anderen willen doen genieten van de vreugde va® de uitvoering van een zangstuk met orkest begeleiding en solisten door geoefende stemmen. Om het precies te vertellen: de C.O.V. wil op dringend verzoek een uitvoering voorbereiden van het oratorium „Elias", van Mendèlssohn, een stuk van knappe compositie en grote expressie, bekend om zijn aangrijpende Baaikoren. De orkestbezetting van dit machtige klas sieke werk is berekend op een 40 man. waarbij veel koper en slagwerk. Men streeft naar een zeer verzorgde uit voering. Het koor heeft het stuk al in gestudeerd. Maar het begint opnieuw want, het moet en perfecte pitvoering worden. Een bezwaar ris evenwel: feitelijk i? de bezetting te zwak en is de ver houding van het stemmenmateriaal niet de Juiste. Er zijn op dit ogenblik 17 sopranen, 20 alten, 9 tenoren en 5 bassen. Dat is een merkwaardige verhoudinig, want de meeste koren hebben juist een klei ner aantal alten dan sopranen en een groter aantal bassen dan tenoren. Maar deze verhoudinig is toch niet goed. Zou het voor de uitvoerinig van de Elias ideaal zijn, dan zouden er 40 sopranen, 30 alten, 10 tenoren en 18 bassen moeten zijn. Men zou graag jonge stemmen hebben (oudere zijn toch ook welkom) omdat dat een frisse toon meebrengt en bovendien de toekomst van de C.O.V. veiliger zou stellen. De C.O.V. heeft immers trouwe leden. Maar ja, die worden op de duur ouder. En er moet stuwing komen van onderop. Daarom verzocht de C.O.V. ons, mee te werken aan het appèl op de zangers. Wij doen dat graag. Want het verlies van de C.O.V. zou Goes beroven van een belangrijk cultureel centrum. En een te zwakke bezetting berooft het Goese kunstleven van de regelmatige uit voering van grote koorwerken. Reeds heeft men eens de uitvoering van „Ein deutsches Requiem" (Brahms) moeten afgelasten, omdat net als nu de orkest bezetting, die dat stuk vroeg, het te zwakke koor zou overspelen. Daar komt nog iets bij. Het passief luisteren naar de radio, het kijken en luisteren naar de televisie brengt de kunst dichterbij. Maar het zelf-beoefenen is een belangrijke bedrage tot groter genot. En het brengt, ook bij mensen met een drukke werkkring, een gezonde ontspanning, die het leven verrijkt, om dat men deel krijgt aan de kunst zelf. Er moeten in een gemeenschap als Goes-Kloetinge en de omgeving daar- vato zangers en zangeressen genoeg zijn, om dit cultureel instituut in het leven e houden en tot groter onplooiing te mengen. De toekomst van onze gehele >rovincie vraagt dat. Voor wie het weten wil: elke maan dagavond repeteert de C.O.V. in het okaal van „De Landbouw", achteringang n de Korte Vorststraat. GOES Gistermiddag vond onder zeer grote belangstelling op de Alge mene Begraafplaats te Goes de begra fenis plaats van het stoffelijk overschot van de heer A. J. Carpentier, in leven directeur van het kantoor Goes van de Ned. Middenstandsbank N.V. Aan de geopende groeve hebben di verse sprekers getuigd van de waarde ring, die in brede kring bestond voor het werk van de overledene en voor de sympathieke wijze waarop hij met ande ren wist om te gaan. De heer G. J. Schars, directeur van het hoofdkantoor van de Nederlandse Middenstandsbank N.V. schetste de heer Carpentier als een man, die steeds met inzet van al zijn krachten werkte. Zelfvoldaanheid was hem daarbij vreemd. Namens de directeuren van in Goes gevestigde banken sprak de heer B. v. d. Berg, directeur van de Rotterdamse Bank N.V., die de overledene een pret tig collega noemde, die anderen steeds met raad en daad terzijde stond. De heer ir. J. P. Berdenis van Ber- lekom schetste in het kort de grote verdiensten van de overledene als be stuurslid van het departement Zeeland van de Mij. voor Handel en Nijverheid, de Commissie opvoering productiviteit en het E.T.I. „Hij had een juiste kijk op de economische mogelijkheden, maar dacht daarbij ook sterk aan de sociale behoeften", aldus spreker. Namens het personeel van het kantoor Goes van de Middenstandsbank sprak de heer E. Wentzel, waarna ds. W. .J Coenraad, Ned. Herv. predikant A'» Goes, psalm 31 las. De heer A. C. Burger, oud-directeur van de Middenstandsbank dankte na mens de familie voor de belangstelling en het medeleven. Vele kransen dekten de baar. De intercontinentale sleep die op weg van Antwerpen naar Nigeria de Binnenhaven van Vlissingen bin nenliep, trok gisteren veel belang stelling. De sleep, geen alledaagse verschijning in Zeeland, bestaat uit twee duwbakken en de duwboot Annie (120 ton), welke op een van de bakken is geplaatst Links van de boot ziet men nog juist de sleepboot Noordzee, die de sleep naar Afrika zal trekken. GOES Dinsdag heeft de afdeling Goes van de Alliance Frangaise met enige feestelijkheid het feit herdacht van haar vijfjarig bestaan. In deze jaren heeft de Alliance ongetwijfeld veel bijgedragen tot het culturele leven van Goes en omge ving door de lezingen die zij haar leden heeft geboden. Op de lustrumavond hebben de talrijke leden kunnen genieten van een causerie van Georges Delamare, die geestig vertel de over: „de Fransen gezien door de bui tenlanders". De causerie omvatte veel meer dan de titel deed vermoeden, want de spreker benadrukte niet alleen de indruk, die de Fransen maken op de bewoners van Euro pese en Amerikaanse landen, maar ook heel speciaal bracht hij naar voren de fla ters, die de Fransen slaan, als ze op reis zijn, omdat ze een totaal verkeerde voor stelling hebben van het land, waarheen ze gaan. Ze zien dat land met vooropge zette meningen, die niet met de werke lijkheid overeenkomen. Wat spreker zei, was niet alleen van toepassing op de Fransen, maar evenzeer op allen, die op reis gaan naar het buitenland. Na dit of ficieel gedeelte werd het lustrum op ge zellige wijze en onder het genot van een goed glas Franse wijn verder gevierd. Van onze rechtbankverslaggever MIDD9LBURG Toen enige tyd gele den de woonwagenbewoner M. H. in een café in Terneuzen kennis maakte met een paar Koreanen, lieten deze mannen hem een horloge zien. Het was een bijzonder mooi klokje en was bjjna van eigenaar verwisseld. De woonwagenbewoner reken de nameljjk, dat hij het horloge in zijn hand had, af met de caféhouder en ver trok ijlings, de beide Koreanen verbaasd achterlatend. Toen de vreemdelingen ont dekten, dat een dief hun pad kon hebben gekruist, waarschuwden zij de politie, die het horloge bij H. thuis aantrof. De politierechter te Middelburg laakte gisteren het optreden van de woonwagen bewoner zeer en veroordeelde hem tot het betalen van een boete van veertig gulden subs, acht dagen hechtenis. De avond van de 16e december zal de steenzetter A. B. de S. uit Hoofdplaat nooit vergeten. Op deze avond namelijk sloop hij naar het bedrijf van zijn werkgever en stal er een pak stro. De buit bleef echter niet zo bijster lang in zijn bezit, want de po litie die een beetje toezicht hield op het bedrijf, daar er vaker diefstallen werden gepleegd, greep De S. op zijn terugtocht in de kraag en voerde hem naar het po litiebureau, De volgende dag meldde ver dachte zich snel bij zijn baas en zei dat hij de vorige avond een baaltje stro had weggehaald en wat het kosten moest. Voor de politierechter verklaarde De S. dat hij dit vaker deed en altijd de andere dag ging vragen naar de prijs. Gebleken was echter, dat de werkgever van verdachte nooit toestemming had ge geven stro weg te halen. De S. werd veroordeeld tot f 15,subs. 4 dagen. De veehandelaar H. J. C. uit IJzendijke verliet op 4 december een café en stapte in zijn auto, startte, ramde een fietsenhek en reed al slingerend over de weg. De officier van justitie vroeg een geld boete van honderd gulden subs, twintig dagen en ontzegging voor het besturen van een motorrijtuig voor de tijd van drie maanden. C.'s raadsman, mr. M. A. Adriaanse, geloofde dat verdachte toch niet zo dron ken was geweest als werd beweerd. In verband met het werk van C. vroeg hij een voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs. De politierechter veroordeelde verdach te tot honder gulden subs, twintig dagen, een week voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van een jaar en e'en voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden. VLISSINGEN In een vergadering van de A.R. Kiesvereniging sprak gister avond de heer M. Ruppert, lid van de Eerste Kamer ovér de politieke situatie van dit ogenblik. Na geschetst te hebben, hoe de poli tieke crisis resultaat was van het onbe hagen in de socialistische kring, omdat hij zijn resultaat te gering achtte en er in zijn kring verschil was over principiële en practische punten (Nieuw-Guinea en het gebruik van kernwapens bijv.), stond gpr. stil bij de propaganda, die de P.v.d.A. thans voert. Als voorbeeld noemde spr. de uiting, dat de andere partijen de rijken willen bevoordelen en de armen schaden. Hij stelde daar tegenover dat we, dank zij het beleid van min. Suurhoff nog zuchten onder de centralistische wan-politiek en de loonstop, terwijl ten aanzien van de verkorting van arbeidsduur de minister van Sociale Zaken een half jaar wachtte met zijn nota en nu de indruk wekt, dat de socialisten voorstanders zijn en ande ren het tegenhouden. De gemeenteclassificatie is in de periode van minister Suurhoff zelfs ver zwaard. De protestantse groepen wensen niet alleen afschaffing van de vijfde ge meenteklasse, zoals de P.v.d.A. vraagt, maar ook, dat er iets gedaan wordt voor de vierde., derde en tweede klasse. Spr. keerde zich ook krachtig tegen het liberalisme, die cameleonistisch op treedt en geen -sociaal-economisch pro gram heeft, om daarna uiteen te zetten dat in ons lanM politieke samenwerking onontkoombaar is. Het is de vraag, of de socialisten willen meewerken aan een program, dat de christelijke grondslagen van ons volk versterkt, sociale gerechtig heid betracht en maatschappelijke ont wikkeling in christelijke zin bevordert. Wensen zij dit niet, dan drijven zij zich zelf in de oppositie. In een krachtig slotwoord tekende spr. dat het socialisme op menig punt (klas senstrijd-overleg, defensie, Koningshuis, kinderbijslag), achteraan kwam en met de liberalen niet progressief, doch con servatief optrad. Alleen in de weg van het houden van Gods gebod ligt de op lossing. Daarom wekte de spr. op, rechts te stemmen. De afdeling HEINKENSZAND van de N.C.V.B. hield dinsdagavond haar maan delijkse vergadering onder leiding van mevrouw Nieuwenhuyzen. Na de huis houdelijke zaken, sprak de heer M. Geu ze van 's-Heer Arendskerke over de nieu we psalmberijming. Van een onzer verslaggevers GOES Zwaaiend met ballonnetjes en rammelend met busjes waarin de grond slag was gelegd voor een klein kapitaal gaven de kleuters van diverse scholen in Goes woensdagmorgen uiting aan hun vreugde, toen burgemeester H. K. Michaë lis met zpn „lelijke eendje" het oranjelint doorreed dat de toegang versperde tot het vernieuwde Caltex-service-station van de heer J. de Baar, aan de Patjjnweg, De burgemeester reed, met de wethou der van financiën naast zich, tot bij de benzinepomp en liet zijn citroën als eer ste vol tanken. Met het doorrijden van hét lint verrichte de heer Michaëlis sym bolisch de opening omdat, naar men later verklaarde tijdens de receptie in hotel „Ockenburg", dit de minst kou de manier van openen is. Aangekomen in hotel „Ockenburg" sprak de burgemeester er zijn vreugde over uit, dat nu niemand meer ook het gemeen tebestuur, dat zich wel eens minder prij zend over het station had uitgelaten, niet meer aanmerkingen kon maken op dit prachtige service-station. Hij zei dat dit station met recht onder de grootste van Zeeland kan worden gerekend. Namens de directie van de Caltex bood de heer J. Waisvisz de heer De Baar zijn gelukwensen en een klok aan. Ook de heren Schuilenberg en Van Vliet de laatste namens de Bovag gaven blijk van hun vreugde. Namens de directeur van de Provinciale V.V.V. liet de heer J. de Regt uitkomen, van welk een groot belang een deugdelijke tank- en verzor gingsinstallatie is, voor de toekomst van het vreemdelingenverkeer. De heer De Koning, de ceremonie-mees- ter, eindigde met een overzicht te geven van de vele moeilijwkheden die de heer De Baar heeft moeten overwinnen. in dit nummer dat het belangrijke werk van deze vereniging, al is dat niet direct, op den duur niet op het huidige peil zal kunnen blijven door gebrek aan medewerking van zangers en zangeressen, is geen verschijnse', dat tot deze vereniging en tot de stad Goes beperkt blijft. Op tal van plaat sen speelt dit. En het geldt niet alleen de zang-, maar ook de muziekbeoefe ning. Hier ligt een gevaar voor culturele verarming. Radio, televisie, (kijk)- snort e rl trekken de aandacht van het ften van ..Werkende Jeugd'' wordt voor sport e treKKen ne aai.ua i een sociaaI of maatschanpelijk zelfdeelnemen in cultureel werk weg. ()ndenverp en na de pauze wordt aan- Men spreekt van cultuurspreiding dacht besteed aan sport en snel. Gis- al heeft men ook daarmee grote moei- teravond verzorgde de heer J. Gordeau. GOES. In een gisteravond in ..Slot Ostende" gehouden vergadering is be sloten tot oprichting van een groep van ..Werkende jeugd", de jongerenafde ling van het C.N.V. Het initiatief tot het oprichten van de afdeling ging uit van de heren P. v. d. Knaap en A. Moelker. De oprichtingsvergadering werd geleid door de heer H. de Vries te Goes. Tien leden gaven zich op. In de bijeenkom- POORTVLIET We weten het nu: het zit niet goed met de werkgelegenheid op het eiland Tholen. Gemiddeld is voor meer dan tien procent van de manne lijke arbeidskrachten geen werk; momenteel in de ongunstige ja nuarimaand is dat cijfer zelfs opgelopen tot 20 pet. Het is een probleem dat in luttele jaren tot een bedreiging is uitgegroeid. „Er moet iets gebeuren", klinkt hét op het eiland. Inderdaad. Maar wat willen de Tholenaars nu- eigenlijk? „Tholen wil de eigen industrie sti muleren en de eigen mogelijkheden be nutten", hebt u in onze krant van gis teren kunnen lezen. Hoe stelt u zich dat voor? heb ik gevraagd aan de heren van de werkcommissie tot .be vordering van de werkgelegenheid op Tholen. Kunt u een bepaald bedrijf noemen, dat reeds die weg is ingesla gen? Burgemeester W. F. van Doorn uit Poortvliet, die voorzitter van de com missie is. en de heer A. Korstanje. rijksmiddenstandsconsulent voor Zee land, keken elkaar even aan. Tegelijk wezen beiden naar het andere eind van de tafel: ..Praat eens met de heer E. Ph. Nieuwerkerk, die jonge, donkere man daar. Die kan daar uit eigen er varing van vertellen." Nu had ik die morgen deze jonge lijkheden maar echte cultuur kan alleen bloeien, als men die niet alleen ondergaat, tot zich laat brengen, maar als men meewerkt aan culturele pres taties. Op dit terrein is het „doe-he<- zelf" ook van grote waarde. Wie zelf zingt, zelf muziek maakt, zal van het werk van de groten in deze kunsten te meer kunen genieten. Daarom is het appèl, dat de C.O.V. in Goes deed uitgaan: Zangers komt en zingt mee, vooirons aanleiding, om deze oproer) voor heel Zeeland door te geven en die ook uit te breiden tot de muziekbeoefenaars. Hoogwater Zatprdag 7 februari 1959 Vlissingen: 1.33 u. 196 m„ 14.01 u. 224 m. Terneuzen 2.02 u. 211 m., 14.28 u. 238 m. Wemeld.: 3.21 u. 160 m., 15.44 u. 174 m. Zierikzee: 2.56 u. 134 m., 15.24 u. 147 m. hoofdbestuuwslid van „Werkende Jeugd" de avondsluiting. WESTKAPELLE Onder voorzitter schap van ds. Dondorp vergaderde het be stuur der Chr. wijkverpleging. Een rooster van aftreden werd vastge steld Gepoogd zal worden voor de eerst volgende gecombineerde ledenvergadering van het Groene Kruis en de Chr. Wijk verpleging. die dit iaar door de Chr. Wijk verpleging zal worden verzorgd, een spre ker te krijgen, die een medisch onderwerp zal behandelen. In het raads«verslag van Middelburg over het Smijtegeltbruggetje is helaas een regel weggevallen, waardoor het zou lijken alsof de heer Wattel (AR) ver klaard' had de volledige werken van SmijtegeR te hebben gelezen. Het was echter niet de heer Wattel die dit deed, maar jhr. Schorer (PvdA). zakenman van rond de dert'ig, die in de commissie zitting heeft als repre sentant van het Thoolse bedrijfsleven, al eerder een lans horen breken voor het intensiveren en uitbreiden van de reeds bestaande produktie-bedrijven otp Tholen. Ja, Tholen mag dan een uitgespro ken agrarisch gebied zijn, de kiem voor industrialisatie is reeds lang ge legd. Niet minder dan dertig bedrijven en bedrijfjes zijn er te vinden, die alle produceren en gerust een wat gro ter afzetgebied konden hebben. Wat Tholen produceert? Een greep: beton- artikelen, automaten, jachten, plastics, carroserieën, damesconfectie, beschuit en gebak, parfumerieën, landbouw- en hydraulische werktuigen, scheepsarti kelen. En daarbij kunnen ook gerekend worden de oesters, mosselen en bloem bollen (gladiolen). Keuze genoeg. Ik heb kennis gemaakt met de heer E. Ph. Nieuwerkerk, een jonge, Thool se zakenman, die zich zodra hij zijn mond opendoet ontpopt als een en thousiaste, dynamische figuur, vol ideeën en direct gereed om de hand aan de ploeg te slaan. Wat de tentoon stelling „Dit maakt Tholen" (overigens ook een een idee van hem, al wuift hij die eer direct van zich af) beoogt, heeft de heer Nieuwerkerk reeds voor gedaan. 't Is een verhaal, dat doet denken aan vroeger tijden, toen het mogelijk was dat één generatie erin kon slagen van marskramer groot industrieel te worden. Het verhaal van de Nieoiwkerks is amper acht jaar ge leden begonnén. De jonge Nieuwkerk had het vak van zijn vader gekozen: bakker. Samen werkten ze in de bakkerij aan de Lan- gesfart in Poortvliet. „De spoeling wordt wel wat dun," vonden ze, toen junior trouwplannen smeedde en het zich liet aanzien, dat spoedig twee ge zinnen uit dezelfde bakkerij die weinig expansiemogelijkheden bood in dit dorp moesten eten. „Als we het' eens wat meer op het banket gooiden," opperde de zoon, „en dan wat groter afzetgebied zochten..." Niet lang daarna trok de jonge Nieuwkerk, toen 22 jaar oud, er met zijn fiets op uit. Achter op zijn bagage drager trommels met monsters van kleine koekjes en ander banket. Drie dagen achtereen peddelde hij door Zeeuwsch-Vlaanderen, een streek waar hij nog nooit geweest was. Die eerste reis leverde meer verlies dan winst op. Maar hij had verkocht en in zyn notitieboekje stonden adressen van zaken, waar hij terug kon komen. Zo begon het. Eerst met man en macht bakken en dan met de fiets er opuit om te verkopen. Maar er zat muziek in. De fiets werd een brommer en toen er een autootje kwam, ging de aflevering al heel wat vlotter. De jeugdige producent-leverancier- reiziger ging niet over één nacht ijs. Alvorens verdere plannen te maken, stak hij zijn licht op bij het E.T.I. voor Zeeland en oij het gemeentebestuur van Poortvliet. Het resultaat was, dat Nieuwkerk jr. zijn gang kon gaan en vier jaar geleden werd een nieuwe banketfabriek gebouwd, waar thans dertig man personeel werkzaam zijn. De gemeente stelde zich garant dat de geleende som in vier jaar werd afgelost. Drie jaar later was de laat ste cent al weer terugbetaald. Inhet kantoor van de jonge directeur hangt een kaart van Nederland. Tien tallen spelden met gele, rode en witte knoppen, verspreid over heel ons land, geven aan, waar de grossiers afnemers van Banketfabriek Nieuw kerk, C.V. zitten. Twee dikke rode stippen, geven de twee eigen vertegen woordigers van de firma (in Den •Bosch en Amsterdam) aan. Dagelijks komen er duizenden bruingebakken, brosse koekjes uit de ovens van Poort vliet, zwaaien bakkers met de spuit zak hoven de platen en pakken meis jes de tientallen en nog eens tiental iën grote koekblikken in. Voor Zee land en overig Nederland, maar ook voor over de grenzen. Ongeveer een kwart van de produktie wordt geëx porteerd naar Duitsland en België. Vader Nieuwkerk ziet dat het goed gaat in de nieuwe tak van het oe- drijf. Hij is teruggestapt in zijn eigen bakkerij annex levensmiddelenbedrijf. In luttele jaren tijds is er, nadat er een afzetgebied voor bleek te zijn, een nieuw bedrijf uit de grond gestampt. Een bedrijf, dat niet alleen nieuwe kansen biedt aan een jong zakenman, die anders mee had moeten delen in de' winst van de oude zaak, maar waardoor nieuwe werkgelegenheid voor 30 Tholenaars is ontstaan. In die geest wil Tholen gaan in dustrialiseren. Het stimuleren en uit breiden van de bestaande bedrijfjes, het zoeken van nieuwe mogelijk heden voor de nieuwe industrie. „Daarbij moeten we niet alleen maar meer gaan produceren," luidt het advies van dë heer Nieuwkerk, „maar eerst aftasten of er vraag is naar bepaalde artikelen en waar een mogelijk afzetgebied ligt. Niet alleen produceren dus, maar ook verkopen!" Vandaar de tentoonstelling „Dit maakt Tholen". Daar worden direct- geïnteresseerden, zoals grossiers, ex porteurs, buitenlandse kamers van koophandel en autoriteiten, geconfron teerd met wat Tholen te bieden heeft. Daar zal dan ook blijken, voor welke produkten een groter afzetgebied te vinden is of welke andere wegen men misschien zal moeten inslaan. Maar 't zit er dubbel en dwars in. Denk maar eens aan Nieuwkerks Banketfabriek, C.V., waarvoor acht jaar geleden een jongeman op z'n fiets de grondslag legde. Artemis.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3