AlbertHeiin Alleen railverbinding (metro of Allweg) biedt uitkomst EERVOLLE FUNCTIE VOOR KOLONEL VOS Winterkost die wemig VERVOER ROTTERDAM-EILANDEN - Na Zeven - Wrak van Rubicon toch geborgen Russen vonden ongeveer alles uit EISENHOWER NEGEERT GEPOCH MET RAKETTEN W. W.-verzekering heeft haast tegen raketbasis Uit de kerken Minderjarig meisje rookte vreemde sigaretten Zuurstof gevraagd voor patiënten 1 maakt u het leven goedkoper maakt u Verloofde herkend in krantenportret van moordenaar Bromfietser omgekomen De vroegere Franse overzeese gebieden onafhankelijk £2 De meningen Engeland en Euratom tekenen akkoord met Chill S president neergelegd. NED. HERV. KERK. Communistisch blad waarschuwt tegen activiteit kerken Twee Hervormde predikanten 75 jaar DE FEESTJES VAIN EE TROQUER •32® muziekvereniging ,,Con Amore" te SINT PHILJPSLAND gaf in» hotel „De Druiventros" te Sint Philipsland de jaar lijkse uitvoering. Nadat vóór de pauze ihet, muzikale gedeelte was afgehandeld werden na de pauze twee toneelstukje! 1 opgevoerd. 500 GRAM MAINZNER 250 GRAM MAGER Donderdag 5 februari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Van een onzer redacteuren ROTTERDAM Achter de schermen wordt in commissies en besprekingen een stille strijd gevoerd om het openbaar vervoer in de buurt van Rotterdam. Men voelt dat er wat moet veranderen, wil het althans goed zijn, want de ontwikkeling gaat snel. SteeSs meer mensen moeten vlug kunnen worden vervoerd, en dat is nu niet altijd het geval. BËRN (Reuter) De 28-jarige lieftallige Trudi Summer uit Zürich was helemaal overstuur, toen zij in het portret van de bankrover-moor denaar Donald Hume in de kranten haar verloofde herkende, voor de Allweg, de R.E.T. voelt er min- De roodharige Trudi die een dames der voor. Z:j stelt zich op het stand- kapsalon in Zürich heeft, vertelde dat Enige weken geleden is aan het college van B. en W. een eerste rap port uitgebracht met de aanbeve ling dat zo spoedig mogelijk een metro zal worden gebouwd. De mo gelijkheid is geopperd, dat die on dergrondse te zijner tijd wordt door getrokken naar Hoogvliet en Spij kenisse, die binnen niet al te veel jaren een grote dubbelstad zullen vormen. Maar Spijkenisse en een deel van de route erheen liggen binnen het gebied van de Rotter damse tramwegmaatschappij, aan wie voor het vervoer een eeuwig durende concessie is verleend. MARKANT Enkele dagen geleden is een uit gebreide studie verschenen over Voorne, Putten en Rozenburg. Ver scheidene van de tweehonderd blad zijden zijn gewijd aan het openbaar vervoer, met ook weer een markante uitspraak- „In een wat verdere toekomst zal het openbare vervoer hier (echter) een functie hebben. Bij de interne ver- voersrelatie en bij die met Rotterdam zal overschakeling naar een geheel nieuw systeem op den duur onvermij delijk zijn. Op dit moment is het echter nóg niet doenlijk, hieromtrent concrete richtlijnen te geven." snelle verbinding eisen. Het zal ook een kostbare geschiedenis worden, want een dergelijke verbinding zal alleen mogelijk zijn via een „snelbaan" Het zal dus een railverbinding moeten worden, te exploiteren bijvoorbeeld door de Nederlandse spoorwegen, óf een combinatie van enkele deelnemers. In dit stadium is met name nog niet onderzocht, of de R.T.M. te zijner tijd wel aan alle eisen zal kunnen voldoen. Bovendien is er de kwestie van de eeuwigdurende concessie voor het be trokken gebied. Enige oplossing zou volgens sommigen zijn haar af te kopen. HUIVERIG Ook belangrijk is de vraag, welk vervoermiddel gebruikt zal moeten worden. Bekend is, dat wethouder Schilthuis veel belangstelling heeft punt dat veel van de Allweg nog niet is uitgedokterd, zoals het gebruik van gecompliceerde wissels. Dat maakt „huiverig" en doet haar voorkeur uit gaan naar een railverbinding, zo moge lijk op een vrije baan. waar ander ver keer geen hinder kan veroorzaken. DE COMMISSIE-VRIJ houdt zich ook bezig met het vervoer naar reeds bestaande en nog gedachte recreatie gebieden voor de Rotterdammers, zo als behalve het Brielse meer in de toe komst misschien ook de Rottemeren en de Reeuwijkse plassen. Mooie gebie den, maar zij moeten bereikbaar zijn voor gezinnen zonder eigen middel van vervoer. Ook daarheen zal dus een massaal, snel vervoer moeten ontstaan, waarbij autobussen zich waarschijnlijk moeilijk zullen kunnen handhaven. De afstan den zijn te groot voor staanplaatsen, de drukte op de toevoerwegen zal de gemiddelde snelheid te zeer drukken. Er zal nog zeer veel overleg nodig zijn, voordat deze moeilijke vraag stukken tot een oplossing zullen zijn gebracht. De verhoudingen zijn boven dien op het ogenblik zodanig, dat wij de onderhandelaars slechts wijs beleid en juist inzicht kunnen toedenken. GEEN OMHAAL Het gloednieuwe ontwikkelingspro gramma voor Spijkenisse constateert zonder veei omhaal: „De sterke ontwikkelingen ten zuiden van de Nieuwe Waterweg zullen een heroriëntering' van het openbare streek vervoer in dit gebied noodzakelijk maken De omvang van het personen vervoer zal zodanig zijn dat slechts een frequente railverbinding deze be hoefte zal kunnen opvangen. Door wie dergelijke verbindingen zullen moeten worden geëxploiteerd en met welke vervoersmiddelen, worde hier buiten beschouwing gelaten KWAAD BLOED Inmiddels zal dezer dagen een aan vraag van de R.E.T in behandeling komen voor een wijziging in de route van buslijn 53 Bedoeling is verbetering in het vervoer van en naar het Botlek- gebied maar: de route voert gedeelte lijk over het terrein van de R.T.Men dat zet natuurlijk kwaad bloed Zij is gedacht van Hoogvliet naar en door Spijkenisse. naar het Botlekgebied, door het dorp Rozenburg naar het veer op Maassluis. Er hangen dus allerlei veranderingen in de lucht. Hoe het worden zal weet niemand. Er zijn zelfs twee heel offi ciële commissies die zich „beraden op de vraagstukken." BEKIJKEN De ene: de commissie-Vrij. ingesteld door de directeur-generaal voor het verkeer. Mensen van de spoorwegen, de gemeente Rotterdam, het ministerie van verkeer en waterstaat, de Rijks dienst voor het Nationale Plan. pro vinciale en Rijkswaterstaat bekijken wat er moet gebeuren met het vervoer in en om Rotterdam, op IJsselmonde. Voorne, Putten en Rozenburg. De R.T.M. is er (nog) niet in opgenomen De andere* de commissie vervoers voorzieningen binnen het gebied van de R.T.M. Hier zit omgekeerd de R.E.T. wél m. samen met vertegen woordigers van de provincie, de ge meente Rotterdam en de R.T.M. zelf uiteraard. ...EN MOEILIJK DE KWESTIE is ..zeer urgent en moeilijk." Spijkenisse en Hoogvliet worden zo groot, dat zij een frequente Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Kapitein ter zee M. J. Vos, die op 26 augustus 1958 com mandant was van Hr. Ms. De Zeven Provinciën, toen deze kruiser op de strekdam van de haven van Den Hel der vastliep, heeft de hoge functie van chef-staf van de admiraal Benelux gekregen. Hij volgt kapitein ter zee G. J. Plate- rink op, die op zijn beurt commandant wordt van het opleidingssmaldeel van de marine. Kolonel Vos zou dit laatste commando op 1 september 1958 op zich hebben genomen. Hij werd echter na de stranding van zijn schip ter beschikking gesteld, om zich voor te bereiden op het onderzoek van de marineraad. Hii zou zijn commando over de kruiser overdragen aan kapitein ter zee P Cool. Hoewel de benoeming van kolonel Vos na de uitspraak van de marineraad inder daad kan worden beschouwd als een be wijs dat de marinestaf de disciplinaire consequenties uit deze uitspraak heeft getrokken, kan anderzijds, in marinekring worden vernomen dat hiermee ook ge heel is voldaan aan de waarderende con clusies van de marineraad. Chef-staf admiraal Benelux voert namelijk het commando over het zeegebied langs de Belgische en Nederlandse kust, als onder deel van het Kanaalcommando, dat in Britse handen is Als admiraal Benelux treedt op de commandant der zeemacht in Nederland, viee-admiraal G. B. For- tuyn, in Nieuwediep. Met het opleidingssmaJdeel is de nieuwe commandant, kolonel Platerink. vertrouwd, daar hij in 1957 reeds optrad als plaatsvervangend commandant. Hij voerde toen het bevel over Hr. Ms. De Zeven Provinciën, met welke kruiser hij in die tijd twee belangrijke reizen maak te. In mei was de kruiser in Zweden ter gelegenheid van het officiële bezoek van de Koningin aan dat land en een maand later stak hij met het schip de Atlanti sche oceaan over voor een bezoek aan de grote Amerikaanse marinebasis Nor folk, ter gelegenheid van de internationale vlootschouw die daar toen werd ge houden. Het vorige jaar, toen Hr. Ms. Karei Doorman weer in de vaart kwam, is er naast het opleidings-smaldeel ook weer een oefensmaldeel gevormd, dat bestaat uit het vliegkampschip en enkele toege voegde schepen, zoals onderzeebootjagers, fregatten en onderzeeboten. Dit smaldeel bevindt zich nu op oefenreis naar de West. In het opleidingssmaldeel heeft zich in tussen een wisseling van schepen voor gedaan. Nadat het juni vorig jaar defi nitief was gevormd, met Hr. Ms. De Zeven Provinciën als grootste schip, heeft in december Hr. Ms. De Ruyter deze plaats overgenomen. De bemanning is voor een groot deel overgestapt. De andere kruiser lig nu op de werf te Nieuwediep voor een zogenaamde grote beurt. zij Hume enkele maanden geleden had leren kennen en van plan was in ja nuari met hem te trouwen. Het huwe lijk werd echter „vanwege de zaak" verschoven naar 15 februari. Hume noemde zich Stephen Bird en gaf voor vliegtuigontwerper te zijn van een Britse fabriek. Na de bankoverval in Engeland schijnt hij meteen naar Zürich te zijn uitgeweken, waar hij gedurende de afgelopen maanden onder wel twintig verschillende namen heeft geleefd. GRONINGEN De Groninger kust vaarder Rubicon (499 ton) die sinds 9 januari bij het eiland Majorca op de rotsen zat, is door Spaanse bergers, ge holpen door de Spaanse marine, weer vlot getrokken. De -Spanjaarden hadden het schip, dat niet veel meer was dan een wrak en door het scheepsbedrijf Carebeka te Groningen was opgegeven, van de ver zekeringsmaatschappij gekocht. Engel sen, Fransen en Nederlanders zagen van de berging af, omdat de kosten van herstel de waarde van het schip zouden overtreffen. De Spaanse bergers hebben het wrak naar de haven van Puerta Christa gebracht. Het is mogelijk, dat de Rubicon na te zijn opgekalefaterd, toch nog weer in de vaart komt on der een andere naam. PUTTEN Omstreeks tien uur is dinsdagavond bij Nijkerk de 44-jarige bromfietser A. Termaat zwaargewond door voorbijgangers langs de weg ge vonden. Zijn brommer lag met draaien- motor naast hem. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de man overle den. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON President Eisen hower heeft uitgelegd waarom hij weinig waarde hecht aan de bewe ring van maarschalk Malinofsky dat de Sowjetunie met intercontinentale raketten elk gewenst doel op aarde zou kunnen raken en dat de Ameri kaanse kernwapens al weer ver ouderd zouden zijn. De Russen beweren ook. zo zei hij gisteren, dat zij de vliegmachine, de automobiel, de telefoon en vele andere zaken uitgevonden hebben. Waarom, zo vroeg hij, zullen wij Malinofsky wel ge loven indien wij over die andere bewe ringen onze schouders ophalen? Men moest volgens hem nooit verge ten dat achter elke uitlating van Sow- jetrussische bewindslieden een bedoe ling schuilt. In de beweringen van maar schalk Malinofsky zag hij dan ook al leen maar propaganda. Eisenhower zei dat hij er niet op uit Advertentie RADIO hóórbaar beter programma's (ln het kort VRIJDAG 6 FEBRUARI PARIJS De vroegere Franse over zeese gebieden die zich van het moeder land hebben afgescheiden zijn gisteren onafhankelijk geworden. Hun staats hoofden twaalf in getal hebben met de Franse president De Gaulle aan gezeten aan een lunch. In de komende weken zullen er nog allerlei besluiten genomen moeten worden over vraag stukken die nog niet geheel zijn op gelost. Zo is er bij voorbeeld nog het vraag stuk van de vereniging van enkele van de nu zelfstandig geworden gebieden in een Westafrikaanse federatie. Deze ge dachte schijnt verder van haar verwezen lijking af te zijn dan men had gedacht. Ook de betrekkingen tussen de nieuwe Franse gemeenschap en internationale lichamen, zoals b.v. de Verenigde Naties, moeten nog worden geregeld. Alle in deze gemeenschap verenigde deUng~voor"'i2" maart* landen zullen het Frans als voertaal blij- zaak die al nale vlag zijn: het muntstelsel blijft het eI£veL« "lit™» tI, Franse: de Marseillaise zal het volks- Oin de nieuwe Tweede Kamer „tiaks* toch in geen enkel opzicht te kort te doen, spreekt het verslag als mogelijk- heid uit dat als de wet enige tijd heeft gewerkt, de regering de regelingen van de wet opnieuw ter sprake brengt. Het verslag is dan ook zeer summier gehouden. Vanwege dit uitzonderlijk ge val, zo zeggen de Tweede-Kamerleden, Ticeede Kamer: Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met de behandeling' an het wetsontwerp weduwen- en wezenverzekering moet grote spoed worden betracht, wil de wet nog op 1 januari 1960 in werking kunnen tre den. De Tweede Kamer dient het ont werp nog voor de aanstaande verkie zingen in openbare behandeling te brengen, aldus het verslag over dit belangrijke wetsvoorstel. De overgrote meerderheid van de Ka mer ziet geen bezwaar tegen een behan- omdat het gaat een volksbelang was elke Sowjetrussische prestatie te kleineren maar dat hij het anderzijds ook vertikte zich bezorgd te maken over alle berichten over beweerde grote pres taties van dat land en meteen verge lijkingen te gaan maken met Ameri kaanse prestaties. Hij haalde ook zijn schouders op over in Amerika geuite veronderstellingen dat de Sowjetunie in staat zou zijn in een slag met een groot aantal raketten alle Amerikaanse bases, waar ook ter wereld, te vernietigen of buiten gevecht te stellen. De Amerikaanse strijdkrachten, zei hij, moesten hun hoge mate van waak zaamheid zonder een ogenblik van ver slapping handhaven omdat een dictator het nu eenmaal in zijn macht heeft op elk gewenst ogenblik een oorlog te ont ketenen. In enkele minuten Het waarschuwingsstelsel dat de Ame rikaanse strijdkrachten ten dienste staat, zei hij, wordt nog steeds verbe terd. Bovendien is de spreiding van de strijdkrachten nu veel groter dan enige jaren geleden. In geval van nood kan een groot deel van de Amerikaanse luchtmacht binnen enkele minuten in de lucht zijn, verzekerde hij. Bovendien, zo zei hij, beschikt Ame rika over een veel grotere verscheiden heid van strijdmiddelen dan de Sowjet unie. In het algemeen achtte hij de de fensieve positie van de Verenigde Sta ten voortreffelijk. lied zijn. want zij zijn in het algemeen niet van zins de gebruikelijke grondige schrifte lijke voorbereiding van een wet over boord te zetten. Litcyo, oe de' Europese' DvA'Lmunds protest DORTMUND (U.P.I.) Van tien j voor twaalf tot twaalf uur bleven alle bussen en trams in Dortmund woens- 1 RADIO I HILVERSUM I 402 m ochtend, VARA: 7 00 Nws: 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws;' 8.18 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d huisvr: 11.00 Pianorecital; 11.25 V d kleu ters; 11.40 Gram. middag AVRO: 12.00 Instr trio: 12.20 Regerings- uitz: De boerinnecursus tti Raalte: 12.30 Land- en tuinb meded; 13.25 Lichte muz; j 13.55 Beursber; 14.00 Sopr, piano en kla rinet; 14.40 Voordr; 15.00 Gram; 15.10 Ca-1 baretprogr. VARA: 16.00 Muzikale caus; 16.30 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.30 Orgelspel; 17.55 Act. avond 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Dansmuz; 18.50 De puntjes op de i, caus; 19.00 V d jeugd; 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Gelovig leven, caus; 19.45 Ontmoe tingen aan de Rijn, caus; 19.50 VPRO- nws; 20.00 Nws; 30.05 Boekbespr; 20.10 Filmpraatje; 20.20 Voordr en muz; 30.35 Regering&uitz: De Verenigde Naties in de afgelopen weken; 20.45 Problemen van le ven en dood in deze tijd, caus. VARA; 21.00 Villa Sidonia, hoorsp: 21.20 Lichte muz; 21.35 Pol cabaret; 22.05 Jazzmuz; 22.25 Buitenl weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg j om de mens. gesprek VARA: 23.00 Nws; 23.15—24.00 Kamerork. HILVERSUM II 298 m ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 De Douche: 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en I liturg kal; 8.00 Nws: 8.13 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.40 Schoolradio: 10.05 Gram; j 10.30 Gram; 11.00 V d zieken; 11.40 Gram. middag 12.00 Middagklok-noodklok: 12.03 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Nederl liedjes; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Lichte muz; 13.45 V d vrouw: 14.00 Metropole ork en solist; 14.40 Lichte muz; 15.00 Schoolradio; 15.30 V d zieken: 16.30 Bariton en piano: 17.00 V d jeugd; 17.15 Kinderkoor (Intermezzo: Vastenavondliederen); 17.40 Beursber; 17.45 Pianorecital. avond 1 18.05 Lichte muz: 18.30 V d jeugd; 18.45 I Gram; 18.50 Regeringsuitz: Emigratie praatje; 19.00 Nws: 19.10 Act: 19.20 VVD, pol caus; 19.30 Verz progr v d mil; 20.30 Ja, met mij, sketch; 20.35 Geld en lief- de, hoorsp; 21.00 Promenade ork en sol; 21.50 Tussen Ussel en Dinkel, klankb; 22.20 Zang en piano; 22.50 Weduwe zijn, i causerie; 23.00 Nws: 23.1524.00 Jazzmuz. 1 LONDEN. (Reuter> De Europese gemeenschap voor kernenergie, Eura tom. en Engeland hebben gisteren een overeenkomst ondertekend voor samen werking op het gebied van het vreed- j zaam gebruik van kernenergie. Voor: Engeland tekende Selwyn Llcyd, de' minister van buitenlandse voor Euratom het lid van commissie, prof. Enrico Mei Volgens het akkoord zullen o.m. d landen van Euratom niet meer ver plicht zijn tevens brandstof van Enge land af te nemen bij aankoop van Brit se kernreactoren. Controle zal op basis van wederkerigheid geschieden. T1 j I i bussen en trams m uortmuna woens- t rillS Beril hard SpraK dagmiddag stilstaan. Ook op talrijke 1 kantoren en fabrieken werd het werk. De inwoners van de stad wilden op Beroepen te Borger (toez.) G. die manier protesteren tegen de plan-.Brink te Ysbrechtum (Fr). Te Oud-Beij- nen van de Westduitse regering bij erianri J. Wieman te Oudewater. Te Em- Dortmund een raketbasis, uitgerust met]men (voor bijz. werkzaamheden) Tj. Al- Britse raketten, aan te leggen. kema te Rotterdam-Feyenoord. De Westduitse minister van defensie. rl?pirTi, rFM Ni aflooo zei de Prins dat hij hadlFranz Josef Strauss, heeft de burgc-AxLnLr i, «esproken over een nauwer aanhalen meester van Dortmund dinsdag beloofd' Tweetal te Rhenen: M. Blok te Rijs- van de vriendschapsbanden tussen Ne- i nog te trachten een andere plaats vOOr sen en P Honkoop te Yerseke. van wie derland en Chili. Ide raketbasis te vinden. eeistgenoemde i« bexoepen. SANTIAGO (UPI). President Ales- sandri van Chili heeft prins Bernhard gisteren in zijn paleis te Santiago ont vangen Het onderhoud duurde onge veer twintig minuten. De leden van de communistische j partij in Sovjet-Rusland hebben de I waarschuwing gekregen, dat de acti viteit van de kerk toeneemt en dat zij op hun lioede dienen te zijn. Een i artikel over ,,De betrekkingen tussen de Communistische Partij en de gods- dienst", verschenen in het officiële orgaan van het centraal comité van de partij, „Partinaja Sjisn" (Partij leven) trekt van leer tegen de onver schilligheid ten aanzien van de werk-' zaamheid der kerken en zegt, dat „de I verwaarlozing van de anti-religieuze propaganda de positie van de kerk in haar evangelisatie-arbeid aanzienlijk versterkt". Kenmerkend voor de pogingen van de kerken om zich aan het huidige le ven in de Sovjetunie aan te passen, noemt het artikel de „grote vinding rijkheid welke zij aan den dag leggen bij het aanwenden van nieuwe vormen om de bevolking voor zich te winnen in het bijzonder de jongeren en de kinderen". Als voorbeelden noemt ..Partinaja Sjisn" het organiseren van jeugdavonden, excursies, vergaderin- I gen, koren, muziek en toneelvereni gingen. „Behalve de officiële geeste lijken bemoeien zich hiermee een aan tal voor de evangelisatie speciaal op-: geleide leden der kerk", aldus het ar-' tikel. Bij hetr beschrijven van de vooruit gang van de kerken zegt het stuk, dat elke preek „erop gericht is de be langstelling van de mensen in de godsdienst te vermeerderen. De gees telijkheid grijpt elke gelegenheid aan om uiteen te zetten de ..goddelijke betekenis" van de riten der kerk I doop, huwelijk, belijdenis", zo zegt hel communistisch artikel. ..De kerkera den zijn verantwoordelijk voor het nauwgezet in acht nemen van de orde van dienst en voor de zorgvuldige j voorbereiding daarvan. Steeds vaker vinden visitaties van hoger hand plaats j in de diocesen, waar de bezoekende ambtsdragers dan aan de plaatselijke! kerkdiensten deelnemen. De kerkkoren j worden vergroot en vele kerkgebouwen mét de meeste spoed vernieuwd, voor welk doel veel geld wordt uitgegeven." Bijzonder erg is volgens het artikel de tegemoetkomende houding van ze kere partijleden tegenover religie en kerk. Het gaat niet aan. zo waar schuwt het blad. dat een actieve com munist deelneemt aan godsdienstige festiviteiten of zich zelf laat trou wen in de kerk en daar zijn kinderen laat dopen. ..Voor communisten die niet met de religieuze vooroordelen breken", aldus besluit de schrijver zijn artikel, „is in de partij geen plaats." 's-GRAVENHAGE Ds. J. C. van Apeldoorn te Assen, emeritus-predikant der Nederlands Hervormde Kerk, viert a.s. zondag zijn 75e verjaardag. Ds. van Apeldoorn werd op 8 februari 1884 te Enter (O) geboren. Hij studeerde aan de R.U. te Utrecht theologie en werd in' 1912 kandidaat in Friesland. Op 29 sep tember van dat jaar aanvaardde hij te Sebaldeburen het predikambt. Ds. van Apeldoorn diende de gemeenten van Wouterswoude, Hoogeveen. Voorthuizen I en Bennek'om en van 15 juli 1930 tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1949. die van Leiden, waar hij in de Marewijk werk zaam was. Na zijn emeritaat was ds. Van Apeldoorn nog werkzaam als hulp prediker te Joure en te Kolham. Ds. Van Apeldoorn, die tot de moda liteit van de Gereformeerde Bond be hoort. al heeft hij zich bij deze organi-, satie nimmer aangesloten, heeft tijdens zijn verblijf te Voorthuizen de openbare| scholen aldaar en te Terschuur omge zet in christelijke scholen. Op 54-jarige leeftijd deed ds. Van Apeldoorn aan de Leidse universiteit nog zijn doctoraal examen, maar de in 1940 uitgebroken oorlog heeft zijn voor nemen om te promoveren verijdeld. De laatste jaren woont hij te Assen. Ds. G. J. Koolhaas te Hilversum, eme ritus-predikant der Ned. Herv. Kerk, viert op donderdag 5 februari eveneens zijn 75e verjaardag. Ds. Koolhaas werd op o februari 1884 te Waardenburg waar zijn vader predi kant was. geboren. Hij bezocht het gym nasium te Tiel en studeerde aan de R.U. te Utrecht. In 1913 werd hij kan didaat in Overijssel en op 12 oktober van dat jaar bevestigde zijn broer, wij len ds. B. C. Koolhaas, hem te Kamper-' veen in het predikambt. Ds. Koolhaas diende de gemeenten van Barneveld, Ol- debroek. Oud-Beijerland, Rotterdam- Charlois, Huizen (N.H.), en Lopikerka- pel waar hij op 31 december 1953 met emeritaat ging. Daarna heeft hij nog als hulpprediker gewerkt in een der Hilver- sumse wijken. Ds. Koolhaas behoort tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond. Het was te STAVENISSE goed bezet in het Dorpshuis toen de muziekvereni ging „Ora et Labora" haar jaarvergade ring hield, waarin het 20-jarig bestaan werd herdacht Van onze correspondent PARIJS ,,Zij hebben ons; vreemde sigaretten gegeven. Nadat i ik er een had opgerookt draaide mijn hoofd, ik tolde op mijn benen en ik moest steeds maar lachen. Verder weet ik niet wat er is ge beurd." Deze verklaring van een der min derjarige meisjes, die betrokken zijn bij het schandaal van de rose balletten, heeft gisteren weer een nieuwe wending aan het onderzoek gegeven. Dit meisje en nog een ander heb- ben uitvoerig aan de rechter van in structie verteld hoe zij, wanneer zij i op de feestjes bij Le Troquer en an deren kwamen, whisky te drinken kre-1 gen en hoe men haar sigaretten tel roken gaf. Die waren lang en dun. met een filter en het maïspapier was I donkerder van kleur dan dat v.pn ge-: wone sigaretten. Marihuana De rechter van instructie wist toen weer veel meer. Het zijn name lijk de kenmerken van marihuanasi- garetten en het onderzoek is er thans dan ook op gericht om te zien in hoe verre de verdachte Sorlul wellicht te vens in verdovende middelen heeft gehandeld. Inmiddels is er weer een Parijze- naar in staat van beschuldiging ge steld. Hij is de eigenaar van twee be kende Parijse restaurants, o.a. van het ook bij vele Nederlanders bekende etablissement Queene, vlak bij de Ma deleine. Maïté loog In het schandaal-Lacaze is even eens een nieuwe wending gekomen. De call girl Maïté heeft gister nacht na een langdurig verhoor moeten bekennen, da zij op één punt heeft gelogen. Zij heeft namelijk zelf contact ge zocht met Walter (de zwager van Do- menia Walter-Lacaze'. de man waar van zij eerst heeft gezegd dat hij haar had gevraagd een aanklacht wegens souteneurschap tegen Jean-Paul Guil- laume in tè dienen, zodat de akte van adoptie (hij was als zoon geadop teerd door mevrouw Walter Lacaze) vervallen zou kunnen worden ver klaard. Daarmede is overigens niet veel meer licht gebracht in de duis tere zaak. want Maïté schijnt te liegen of het gedrukt staat. Wel is komen vast te staan dat zij van chantage niet afkerig is. De po litie is er namelijk ook alweer ach ter gekomen dat zij enige jaren gele den zelf een hele call girl-affaire heeft, aangebracht. Ook die heeft toen nog al schandaal verwekt, doch naar het schijnt is dat voor het grootste deel in de traditionele doofpot verdwenen. Er bleken toen namelijk vele vrouws personen die te goeder naam en faam bekend stonden, bij betrokken te zijn. GLASGOW (A.P.) De mist is in Schotland zo dik en smeris, dat de ziekenhuizen in Glasgow hebben ge vraagd zo spoedig mogelijk zuurstof te sturen voor de behandeling van pa tiënten die in de dichte mist bijna geen adem meer kunnen halen. Het verkeer in Glasgow en de scheep vaart op de Clyde liggen al vier dagen stil. De Schotse luchthavens zijn ge sloten. Sinds 10 november heeft de bchotse hoofdstad niet minder dan 42 dagen zware mist gehad.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4