Minister Klompé opende dorpshuis te Wolf aartsdijk MINISTERmaar ook echt vrouw Er is toekomst in de weg van het Evangelie Crescendo te Oostkapelle gaat diamanten jubile „Dit centrum moet dienen als ontmoetingspunt Medio f ebruari een Zeeuwse Bezwaren tegen het middenstandsdelta commissie um vieren legerpredikantschap Tholen krijgt twee nieuwe bedrijven Kleding voor Hongaren Service-station vernieuwd Ton voor Israël Microkorfbal te Goes Familiedag C.B.T.B. CRITERIUM met toneel Heel anders W «t iloe je toch Teveel vrees voor „de branding" Suikerzakjes Autorijden BIJBELWAGEN IN KRABBENDIJKE I Donderdag 5 februari 1959 ZEEIV SUJ DAGBLAD Pag. 3 Van een onzer verslaggevers WOLFAARTSDIJK heeft gisteren hoog bezoek binnen de ge meentegrenzen gehad; een gebeurtenis, die niet zo vaak voorkomt in de historie van deze kleine gemeenschap. Niet minder dan de mi nister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, was naar Wolfaartsdijk gekomen om het fraaie dorpshuis officieel te openen, waarmee zij tevens haar eerste otficiële daad stelde als minister in Zeeland. In haar openingsrede wees zij er met name op om te Ieren met eikaar samen te leven. „Ieder zal dit dorpscentrum moeten be schouwen als een ontmoetingspunt." En burgemeester B. H. G. ter Haar Romeney drukte het als volgt uit: „In dit dorpshuis, fraai en luchtig, kan een klein dorp groot zijn." Het was een beetje feest in Wolfaarts- wakker gebleven bij de bewoners. Daar- dijk Heus niet alleen omdat nu het om kon er ook veel tot stand worden langverbeide en prachtige, dorpshuis of- gebracht, ficieel geopend kan worden, maar meer Minister Klompé betreedt, in ge zelschap van burgemeester B. H. G. Ter Haar Romeny de fraaie zaal van het even prachtige dorpshuis in Wolphaartsdijk, terwijl de genodig den, die reeds in het dorpshuis aan wezig waren, van hun plaatsen waren opgestaan. Advertentie U dooft de Zuurbrand onmiddellijk. Ba daarmet ook do pqn. Simpelweg een of tweo Bennies... Rennies het beproefde middel, gewoon laten smelten op de tong, en alle leed is geleden, omdat al dat overtollig maagzuur onmiddellijk wordt geneutraliseerd. Vraag uw omgeving naar de wondere Werking van Rennies de meest gebruikte maag tablet in 62 landen over de hele wereld. Negen van de tien zuurbrandlijders ken nen Rennies tien van de tien gebruikers dwepen ermee, zweren erbij willen niet zonder. Om de wondervlugge baat, om de lekkere smaak en.. omdat Rennies zo onopgemerkt te slikken zijn - ter of wat ook. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Naar wij vernemen zal waarschijnlijk me dio februari weer een bespreking zonder wa- plaatsvinden tussen vertegenwoor digers van de middenstandsdelta- vanwege het feit. dat minister Klompé naar Wolfaartsdijk kwam. Dat vond iedere inwoner, van jong tot oud en van hoog tot laag. toch wel een grote eer en een voorrecht. En door haar bemin nelijke en vriendelijke woorden stal zij ongetwijfeld de harten van vele Wol- faartsdijkenaren. Natuurlijk, de herinnering aan de ramp van 1953. die aan twaalf inwoners der gemeente het leven heeft gekost, werd op deze feestelijke dag niet uitge wist. Dat kon ook niet. Maar de waters nood is uiteindelijk toch de directe aan leiding geweest tot vervanging van het bestaande verenigingsgebouw Tavenu. In haar rede verklaarde minister Klompé. dat in het verleden Wolfaarts dijk meer rampen heeft doorgemaakt. In de jaren 1300 tot 1800 had zij zestien watervloeden geteld. Dadendrang „Nu kunt u zich afvragen of dit rem mend lieeft gewerkt op de ontwikkeling. Van Wolfaartsdijk kan dit zeker niet ge zegd worden. Dadendrang was hier aan wezig", aldus de minister. Vroeger eeuwen vormde Wolfaartsdijk een j de zelfwerkzaamheid der burgerij. Dit Vanzelfsprekend kwam de minister bij het dorpshuis terecht, waarvoor rijks subsidie werd verkregen. Zij meende, dat aan deze subsidie-verlening tal van maatschappelijke elementen kleven. Het gevaar bestaat n.l. dat een kleine groep mensen allerlei activiteiten gaan ont wikkelen, waarin de grote moot van de bevolking niet meespeelt. Deze groep trekt zich dan terug uit het openbare leven. „Wees daarvoor op uw hoede. Wij moeten leren met elkaar samen te leven". Straks spelen ook hier andere factoren een rol, waarbij zij het Drie- Eilandenplan noemde. ..Jongelui trekken naar de industriecentra. Het kan daar door gebeuren, dat deze groep buiten de samenleving van het dorp valt. Dat behoeft echter niet. Dit huis vraagt van u samenwerking van mensen van ver- Schillende levensopvatting en samen werking om mensen de kansen te geven. Als christen zijn wij ook verantwoorde lijk voor de mensen, die naast ons staan." Ontmoetingspunt Ook vroeg de minister aandacht voor eiland, waardoor de mensen op elkaar waren aangewezen. Dit besef is altijd dorpshuis biedt alle mogelijkheden om samen te leven. Dit hangt echter af van de mentaliteit en het inzicht van de ge- commissie van de K.N.M.B. en die van de provinciale commissie mid- denstandsdeltazaken van de Chris telijke en rooms-katholieke mid denstandsbonden, om te pogen weer één Zeeuwse middenstands deltacommissie in het leven te roe pen. In het verleden hebben de drie mid denstandsorganisaties in Zeeland nauw gezet samengewerkt, doch er ontstond enige verwijdering, welke men thans weer teniet wil doen. Gestreefd zal wor den naar een samenbundeling van krach ten. Vooral van overheidszijde is aange drongen op het vormen van een federa tieve commissie deltazaken voor de mid denstand. Met name het provinciaal be stuur en de werkgroep Zeeland midden standszaken zouden gaarne een dergelijke samenwerking tot stand zien komen. Het ligt in de bedoeling, zo deelde ons de heer C. J. Rozemond, voorzitter van de (Chr.-r.k.) provinciale middenstands deltacommissie voor Zeeland, mee na de naar men uiteraard hoopt succes volle besprekingen in half februari in sek- ties te gaan werken, niet regionaal, maar onderwerpsgewijs, waarbij de voorzitter dacht aan een sektie schadevergoeding, HULST Zes hervormde predikanten uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zich in een schrijven gewend tot alle hervormde predikanten in Zeeland omdat zij verontrust zijn over het feit dat her vormde predikanten in vele gevallen be zwaren hebben tegen het legerpredikant schap (blijkens voortdurend tekort aan. legerpredikanten-van-hervormde-zijde), zonder openlijk deze bezwaren te ken nen te geven, waardoor ze de vorm dreigen aan te nemen van een stille sabotage, aldus de brief. De schrijvers verzoeken met klem aan deze hervormde collegae hun bezwaren tegen het legerpredikantschap openbaar te maken en liever een beslissing te wagen dan schuil te gaan met hun ge weten in de veelzijdigheid der oorlogs- problematiek en zich, in deze stellig ernstig te nemen - verlegenheid aan hun christelijke verantwoordelijkheid te ont trekken. De schrijvers beweren zelf bezwaren te hebben tegen het legerpredikantschap. De brief is ondertekend door de vol gende predikanten: P. J. Pennings, K. Verbeek, S. den Blaauwen, E. E. Sternr R. G. J. Timmers en J. Brezet. v THOLEN In de gisteravond ge- jeen sektie uitbreidingsplannen, een sektie houden vergadering van de gemeente- geestelijke vorming, enz. raad is medegedeeld dat twee bedri.j- Men hoopt voorts volledige overeen- ven voornemens Z«" ZiCh iD stemming te krijgen over principiële kan- gemeente ^Tholen te vestigen, namelijk ten van de zaak en met name de Chr.- een plasticindustrie uit Bussum en r.k.-middenstanders zullen moeten ijveren een door de heer J. C. de Waal uit Sint-Philipslan'd in Tholen te exploi teren banketbakkersbedrijf. De raad stelde kredieten beschikbaar voor het bouwen van een industriehal voor de plasticfabriek en een be drijfshal voor het banketbedrijf. Met de betrokkenen zal de gemeente huur koopovereenkomsten sluiten. Beide bedrijven krijgen een plaats meenten met de watersnood er beter van zijn geworden. Maar wie heeft de eerste verschrikkelijke uren van de ramp mee gemaakt en wie geeft ons de doden terug? Het materiële speelt geen rol. De geestelijke waarden zijn gelukkig ge- j vechten voor het behoud van de dijken 's-HEER ARENDSKERKE. De j tegen hoge vloeden. Vecht u ook tegen leerlingen van de landbouwhuishoud-1 de vloeden van deze wereld, waarin de school hebben de laatste dagen een bij- j mens vaak een nummer is. zondere activiteit aan de dag' gelegd om mee te werken aan de leniging van Met de bede, dat Gods Zegen mag dc nood. die er onder de volken achter rusten op dit dorpshuis verklaarde zij het „ijzeren gordijn" heerst. jhet gebouw officieel voor geopend. Op school had men door bemidde- j ling van een leerkracht kennis gekre-i Naar deze pittige rede werd met grote gen van de inhoud van een brief uit I aandacht door de vele aanwezigen, bij- Hongarije, waarin hulp van het Wes-leen in de grote zaal van het dorpshuis, ten werd gevraagd. Spontaan hebben de j met aandacht geluisterd. Burgemeester meisjes daarna onder elkaar een hulp- Ter Haar Romeny, die een vlot en vrien- actie op touw gezet om voor de Hon- j delijk gastheer bleek, sprak dan ook een garen kleding op te halen. Het bleek hartelijk dankwoord, namelijk mogelijk gebruikte goed gerei- j Na de minister voerden nog het woord nigde kleding naai* deze hulpbehoeven-j gedeputeerde A. Schout, namens de Com- -missaris dér Koningin, oud-burgemeester hele bevolking. „Ieder zal dit centrum i bleven. En daarom kan in dit dorpshuis moeten beschouwen als een ontmoetings-een klein dorp groot zijn. punt, als de bijenkorf. ,,U moet altijd a - z. i i GOES. Vandaag wordt op wel heel Alvorens de minister haar rede uit-feestelijkt, ,vij7„ h,~t vernieuv.de Caltex- tPrak Snvmf' gr°te mteïeSle service-station De Baar aan de Wilhel- bouw bekeek was voor de beide sin- deren van de burgemeester. Liesbeth P i a e" en Bartje. de eervolle laak weggelegd 'S,0*? sa L,f t'ü. om Hare Excellentie bloemen en lengte van 8b meter wellicht het en Zeeuwse boterbabbelaars aan te biè- langste uit heel het land. Reeds in 1936. toen de Texaco haar de mensen te zenaeh. De ruim 75 adressen die al werden afgewerkt leverden enkele karrevrach- ten goed bruikbare kleren op, zodat de actie een groot succes belooft te wor- Van Oeveren, die als de grondlegger voor de totstandkoming van dit gebouw werd geschetst en daarom een ere voorzitterschap werd aangeboden (hij den. Intussen wordt de inzameling, aan-overhandigde voor de bejaardensociëteit gemoedigd door dit succes, voortgezet. MIDDELBURG De eerste resulta ten van de actie voor Israël's Staatsle ning in de provincie Zeeland zijn zeer bevredigend. Reeds werd voor meer dan honderdduizend gulden op de opbouwle- ning ingeschreven sedert de Commissa ris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de actie vorige week maan dagavond tijdens een Israël-avond in de Statenzaal te Middelburg voor de Zeeuw se eilanden opende. In Zeeuws-VIaanderen zal binnenkort een soortgelijke Israël-avond worden ge- j "at "ij haar als dank een fraaie zilve een klok); oud-wethouder J. Luikenaar, D. P, Goedheer, namens het bestuur van de chr. nat. school, J. Boonman namens de kleine rooms-katholieke gemeen schap in de gemeente, C. Zweedijk, na mens de herv. jeugdraad, J. Ossewaarde, namens de bejaarden, W. Bosschaart. na mens verscheidene verenigingen (hij bood een klok aan) en tot slot de heer C. Sinke namens de aannemers en onderaanne mers. Deze overhandigde de burgemees ter een vlaggetje als symbool en als dank voor het vele werk, dat hij heeft verricht. Op zijn beurt vond de burgemeester het zo vererend, dat minister Klompé be reid was om naar Wolfaartsdijk te komen, den. Met een bijzondér vriendelijk ge- - ----- baar nam zij deze geste in ontvangst. I,,;0rste werk m Zeeland begon, werd de ram. De Baar in het werk daarvan be- trokken. Het begon met een oliehandel, Untvangst eerst van P„ later van J. en Nico de Baar in Lewedorp. Maar in 1638 werd 'het servicestation, na veel zoeken in an dere plaatsen langs de grote weg. ge vestigd in Goes, op terrein verworven van de spoorwegen. Het was een klein station, waarvan de'bouw 3240.— kost te en dat misschien gemiddeld twee klanten per dag met benzine' van 14 cent de liter bediende. In 1939 was dat missehien vijf gegroeid. Het nieuwe station heeft 10 pompen en kan in een achttal tanks een hoeveel heid van 52.000 liter bergen van de vloeistoffen, die het vervoer eist: ben zine, super, gasolie, gemengde smering, tractor- en lichtpetroleum, olie en LPG. Dat de gebouwtjes, die onder leiding van architect J. Slenters (V<ught) een smakelijke aankleding kregen, van de modernste snufjes zijn voorzien, behoeft geen betoog. De verbouw van het station heeft 50.000 gekost. Minister Klompé werd bij aankomst in de gemeente in de raadszaal ontvangen, waar zij werd voorgesteld aan de leden van de gemeenteraad, de beide predikan ten K. van Liere en D. Bouwknegt, de gemeente:arts7 AI. Vos, mr. J. Hornstra, 'directeurvan de Stichting Zeeland en aan A. Schout, als waarnemend Commis saris der Koningin...aïzz, Metëen kon de minister kennis nemen van een aantal plannen, die in Wolfaarts dijk op stapel staan. Aan de hand van tekeningen en schetsplannen vertelde de burgemeester het een en ander. Met name toonde de minister veel belangstelling voor het interkerkelijk bejaardencen trum, waarbij de beide predikanten voor de toelichting zorgden. Vier februari 1959, een dag, die in de geschiedenis van de gemeente Wolfaarts dijk ongetwijfeld als een grote dag zal worden geboekstaafd. GOES Het microtoernooi van de Z.K. B. wordt vrijdagavond voortgezet met o.a. in de eerste klasse a de wedstrijd Animo 1Scampolo 1. Wij verwachten hier een spannende partij met Aimo 1 als favo riet. In 2a komt het Vlissingse Vedo 1 voor het eerst in het veld. Zij zullen van goede huize moeten komen om Volhar ding 1, dat reeds enige micro-ervaring heeft, te kloppen. In afd. 3a trok V.Z.O.D. zich terug. Deze plaats werd overgenomen door een Luctor combinatie, dat al direct in het veld komt om de krachten te meten met Animo 2. Een voorspelling is hier moeilijk te maken. In 3b zal Elto 1 wel alles op haren en snaren zetten om van Blauw Wit 2 te winnen en zodoende aan de leiding te blijven. Bij Vedo 2W.K.V. zou het wel eens op een puntenverdeling kunnen uitlopen. Bij de adspiranten speelt in de a-afd. leider Togo a tegen Blauw Wit en in afd. b gaat Elto proberen de tweede overwin ning te behalen tegen Animo. Dit zou echter wel eens een te zware opgave kunnen zijn. om de christelijke geaardheid van de con fessionele middenstand te handhaven, te meer daar zich na het voltooien van het Deltaplan op allerlei terreinen verande ringen zullen voordoen. Is eenmaal een federatieve midden standsdeltacommissie weer 'n feit gewor den, dan ziet men zich voor verscheidene taken gesteld. Zo zal o.m. voorlichting worden gegeven aan dc middenstand en advies verstrekt aan de overheidsinstan- ties in de ruimste zin des woords wat be-ÖP bet industrieterrein, treft de problemen, waarvoor de midden stand zich gesteld ziet. In dit verband ver klaarde de heer Rozemond, dat een bij zondere kredietwetgeving voor de mid denstand in het deltagebied hoog nodig is. Als voorbeeld noemde hy de Veerse win keliers, die zich weldra genoodzaakt zul len zien zich om te schakelen. De tegen woordige middenstandswetgeving, aldus de heer Rozemond, voorziet niet in omscha keling, wel in vestiging. Daarna zal ook grote aandacht moeten worden besteed aan de vorming en ont wikkeling van de Zeeuwse middenstan der, die het in de naaste toekomst reeds krijgt op te nemen tegen de sterke con currentie uit Holland. De Zeeuwen moe ten dan pal kunnen staan. MIDDELBURG De familiedag van de Walcherse C.B.T.B. wordt op 18 februari in het Schuttershof te Middelburg ge houden. De heer A. Schout uit Vlissingen hoopt te spreken over „Toen. nu en straks" en de heer J. Lorier uit Souburg over Canada, 's Avonds zal de C.F.A. een film vertonen. Meisjesvereniging SINT ANNALAND De Hervormde Meisjes vereniging „Wees Getrouw" hield de jaarvergadering in het Hervormd Ver enigingsgebouw. De jaarverslagen van de secretaresse en penningmeesteresse getuig den van een bloeiend verenigingsleven. Mej. Tr. Snoep hield een Bijbelinleiding over Johannes 4. Jans van Iwaarden en Jannie van de Berge droegen gedichten voor. Mevrouw Leune las een verhaal voor. Tevens was er hersengymnastiek en leden van de plaatselijke M.V. voerden een lintenspel op. Een en ander werd af gewisseld met samenzang en zang door een koortje. GOES Is het zo, dat de Christen boer in de branding is? In grote ongelegenheid, als een schip, dat het stuur kwijt, of zonder roer ganger is? Dat hij het niet meer weet? Met deze vragen opponeerde de-beer R. Bos (Ede), secretaris van de Ned, C.J.B.T.B., tegen het onderwerp, dat hij als spreker voor de familiedag van de gehele C.B.T.B. op de Bevelanden gisteren in „De Prins van Oranje" te be handelen had opgekregen. Hij schetste de branding, die gevaarlijk kan zijn, maar dat niet altijd is, doch die ook gelegenheid kan geven tot spelevaren. Bovendien: de branding doorgaan betekent het begin en het eind van de reis. Het gaat er nu maar om, of men weet te han delen in die branding, of men wat d-oet, of men weet, waar men van daan komt en waar men heen reist, of men zich bewust is, dat men naar huis gaat, of dat men juist het volle ruime leven inkoerst. houden. Er wordt nog overleg gepleegd, waar dit het beste zal kunnen geschie den. Bovendien is inmiddels gebleken, dat ook elders in Zeeland belangstelling voor dergelijke voorlichtingsavonden be staat. De resultaten in Zeeland overtreffen intussen reeds nu die in een vergelijk bare provincie als bv. Drenthe. ren sigarettendoos met inscriptie over handigde. De burgemeester zelf schonk, samen met de gemeentesecretaris, de heer J. P. J. Ruijsaard, een voorzittershamer voor het bestuur. In zijn openingswoord had de burge meester in lyrische bewoordingen, de ge- j voelens van dank vertolkt over de tot- j standkoming van dit prachtige en mo- i dern ingerichte dorpshuis. *Hij memo- PZEM-demonStratie in Goes reerde de belangrijke gift van de com missie herstel zuidwest-Nederland, beter GOES. - Eivol was de zaal van j bekend als de Commissarissenpot en de ..Slo Ostende" woensdagavond, toen de betóg?" mt het zgn. Van Oever.entonds. P 7 E M een demonstratie 2af De "Maar l°en contoeren zich aftekenden Gcese vrouwen Her ge! de »ouw interesseerd in het electrisch koken. m n aanvan® nemen. Twee demonstratrices, gehuld in smet- telocs wit. gaven aar. de hand van een (jfiPStfill)Ke W Hard fill ove vloed var. materialen de belang- j stellenden een uiteenzetting van goed Smalend wordt wel eens opgemerkt, en voordelig koken op „electrisch". aldus de burgemeester, dat vele ge- OOSTKAPELLE Op 14 februari cnlniet aan belangstelling ontbreken. Burge- 21 februari a.s. zal de muziekverenigingmeester F. G. Sprenger is ere-voorzitter Crescendo te Oostkapelle jubileumuitvoe-|en de heer A. J. de Broekert ere-lid. Een ringen geven ter gelegenheid van het 60- j groepje Oostkapelse amateurs zal aan de jarig bestaan van dit korps. jubileumviering medewerken. Crescendo neemt in het dorpsleven een zeer bijzondere plaats in en in zeer vele gevallen wordt een beroep op het korps gedaan. De juiste oprichtingsdatum is 21 oktober 1808. De initiatiefnemer was de heer C.r Geldof Jzn., die niet alleen voorzitter, GOES. Het decembernummer van maar ook de eerse dirigent werd van het het kaderorgaan van de C.J.B.T.B. korps. Van de oprichters is de heer J. „Criterium" is geheel gewijd aan het Geldof zoon van de eerste dirigent, nog'toneel. In 32 pagina's is een weergave in leven. Voor instrumenten zorgden de en beoordeling opgenomen van vijftien Oostkanpolaars door gelden bijeen te toneelstukken. De heer A. Vingerling, brengen, maar men nam aanvankelijk niet adjunct-secretaris van de Zeeuwse meer leden aan dan er instrumenten wa- C.B.T.B. heeft de recensies voor 'zijn ren rekening genomen. Het is uiteraard on- In 1910 narn de heer Geldof. ontslag als j begonnen werk om van elk toneelstuk directeur en werd opgevolgd door de heer i een uitvoerige recensie te geven. Daar- Broerse uit Serooskerke. In 1915 staakte om geeft hij in dit nummer de hoofd- het korps de repetities: de leden namen gedachte van elk toneelstuk weer en be de instrumenten mee naar huis. Na de j spreekt tevens diverse taferelen. De mobilisatie brak er een moeilijke tijd aan heer Vingerling heeft dit gedaan op een voor Crescendo. Tn 1921 werden tijdelijk I manier, die alle lof verdient. Zonder in de repetities gestaakt, maar in 1936 werd;details te treden krijgt iedere C.J.B.T.B.- onder leiding van de heer A. Rotte de raak opnieuw en energiek aangepakt. Ook de vele moeiliikheden in de oorlogstijd cn bezeftinesja-ee kwam men te boven. Ver schillende dirigenten hebben korter of langer Hid de leiding gehad, tot in 1948 de huidice dirigent, de heer P. Wisse, de directie op zich nam. In 1951 werd door de burgerij Cres cendo een "anndel geschonken. Tuni 1953 hrarht e- 8-ot» verandering, het gehele bestuur trad af en een nieuw bestuur van niet-werkende leden werd gevormd Voorzitter werd de heer A. Don. In het afgelopen iaar is een tamboer- korps opgericht en een kapel, die op de a.s. uitvoeringen vnnr bet eerst zal op treden. Ongetwijfeld zal het „Crescendo" dat een groot aantal begunstigers heeft, bestuurder toch een gedegen inzicht van de inhoud der stukken. Deze uitgave kan ongetwijfeld als een prettige leidraad dienen bij de beoordeling van de toneel stukken. die men op de vergaderingen op de planken wil brengen. Wel zou het aanbeveling verdienen om dergelijke uit gaven wat vroeger in het winterseizoen, liefst voor de vergadertijd, te laten ver schijnen. Maar daarmee is niets ten na dele gezegd van de inhoud van dit Cri terium-nummer. Hoogwater vrijdag 6 februari 1959 V'issmgen: 0.43 u. 179 m.. 13.13 u. 210 m. lerneuzen: 1.11 u. 195 m„ 13.41 u. 225 m. Wemeld.: 2.29 u. 155 m„ 14.55 u. 166 m. Zierikzee: 2.02 u. 130 m., 14.34 u. 140 m. WOLPHAARTSDIJK Bart je (6) en Liesbeth (4) zaten gisteravond aan de boterham tafel in Wolphaartsdijk tegen over een vreemde mevrouw. Liesbeth begreep er niet veel van. 's Middags had zij die nieu we tante een bos bloemen ge geven en toen had het meiske na dagenlang repeteren eindelijk voor de laatste maal „astublieft eksullensie" mogen zeggen. „Tante excellentie" had de hartjes van Bartje en Liesbeth gestolen. Zoals zij, mej. M. A. M. Klompé als minister van Maat schappelijk Werk. trouwens gistermiddag honderden harten stormenderhand had Veroverd. Omdat de minister, ondanks haar hoge regeringsfunctie, zo echt vrouw bleek te zijn. Minister Klompé was gisteren zoals u in het verslag van een mijner collega's kunt lezen in Wolphaarts dijk om het nieuwe dorpshuis officieel te openen. Ik had mej. Klompé nog niet eerder ontmoet en zij had ook nog nimmer als minister een bezoek aan Zeeland gebracht. Hoe zou Hare Excellentie als rr nis, als vrouw zijn, vroeg ik mezelf af. En aangezien ik maar aanneem dat onze lezers even nieuwsgierig zijn als ondergetekende, heb ik mijn indrukken maar voor u aan de tikmachine toevertrouwd. U kende Hare Excellentie natuurlijk wel van de plaatjes: Ik herinnerde mé haar als een strakke, soms wat zure, geëmancipeerde vrouw. Maar ze is anders, heel anders. Mej. Klompé is een rijzige figuur, slechts even kleiner dan de vrij lange burgemeester. Ze is eenvoudig maar smaakvol gekleed, nauwelijks merk baar opgemaakt, de lippen slechts een tikje aangezet, Haar gezicht boeit. En haar ogen zijn een studie apart: scherp observerend ondeugend twinkelend van innerlijke pret of mild en zacht meelevend. Algemene indruk: een zeer intelligente vrouw, met een vriendelijk, innemend voorkomen. Vriendelijker en knapper dan de meeste foto's haar tonen. En ondanks alles echt vrouw gebleven in alles. Als Hare Excellentie de raadzaal vol zwartgerokte heren binnentreedt komt er direct sfeer. Dit is geen mi nister in dameskledij, maar een vrouw die tot het ministersambt werd ver koren. ..Ja, In een kopje koffie heb ik best trek", klinkt een melodieuze stem. Even'zet ze haar bril op, als burge meester Ter Haar Romeny iets op een kaart aanwijst. Dan verschijnen er twee verticale rimpeltjes juist boven de brug van haar bril en van achter de glazen nemen twee donkere ogeit scherp en snel waar. „Bravo", zegt ze zachtjes, „bravo", en klopt ds. Van Liere, hervormd pre dikant, even op zijn schouder als hij opgemerkt heeft: „Wij streven er naar dc bejaarden zolang mogelijk in hun eigen milieu te laten". Het gaat over het interkerkelijke bejaardencentrum. Maar dan vraagt de minister meteen zakelijk: „Wat moeten ze ervoor be talen?" Hare Excellentie vindt het wel wat aan de hoge kant. .,Ik vind het erg belangrijk dat u de oudjes in het centrum laat wonen. Het is niet goed dat zo dikwijls bejaardentehuizen he lemaal aan de rand van de stad wor den gebouwd". De burgemeester biedt zijn hoge gaste een nummer van het gemeente blad „De Schalm" aan, een speciale feesteditie. „Hoe komt u toch aan die foto van mij?" vraagt ze lachend en wijst naar het portretje dat het Zeeuwsch Dagblad' daarvoor afstond. ,.Die hebben ze een jaar of vijf gele den van me gemaakt. In Straatsburg erg leuk". Dan is het tijd voor de officiële opening en het gezelschap vertrekt. Het is weer de vrouw in de minister die in de halle vertrouwelijk de burgemeester vraagt: „Hoe is verder het protocol? En wat moet ik straks gaan doen?" Voor de ingang van het dorpshuis, omstuwd door honderden dorpelingen staan de moeder en de echtgenote van de burgemeester met de beide kleuters, die elk een groot boeket tulpen willen aanbieden. „Daaag", roept Hare Excellentie de dreumesen tegemoet en dan zijn ze op eens niet verlegen meer. „Astublieft eksullensie". zegt Liesbeth dapper en vertelt er dan gauw bij hoe ze wel heet. „Jullie pappa is zeker de burgemees ter, hè? Dat dacht ik al. O, wat krijg ik daar een bos prachtige bloemen van jullie en Liesbeth, wat kun jij dat moeilijke woord excellentie al goed zeggen Er wordt gelachen. De sfeer wordt gemoedelijk. De traditionele stijfheid rond ministeriële bezoeken is ver te zoeken. Mej. Klompé trekt haar grijze mantel uit. Ze lijkt nu weer veel jonger in haar lichtblauwe robe. Naast de garderobe hangt een grote spiegel. „Wacht u eventjes?" vraagt de minister en als elke vrouw blijft ze even voor het glas staan om te kammen. In de zaal tijdens de toespraken dwalen haar bruine ogen soms af. Niet ongeïnteresseerd, maar veeleer naden kend, geconcentreerd. Een bezorgde blik werpt ze opzij, als een dame van het bestuur bijna blijft in een zware hoestbui. Dan luistert ze weer naar de burgemeester en haar ogen verraden dat ze evenals ik denkt: „Een pittige burgemeester is me dat. Jong en enthousiast, en erg charmant." Dan spreekt Hare Excellentie zelf. Met een wat Haags, academisch accent. Nu eens opgewekt als er een straaltje humor door haar woorden spuit, dan weer warm meevoelend op lagere toon. als het gaat over de zware beproe vingen van het zo dikwijls geteisterde dorp. „Wat doet dat departement van jou eigenlijk?, vraagt men mij nogal eens", vertelt mej. Klompé. „Men denkt dan dat wij daar alleen te doen hebben met maatschappelijke werksters en a-sociale gezinnen." Ze fronst haar ministeriële voorhoofd. „Het benauwt me dikwijls dat er mensen zijn die tegen me zeg gen: „wat doe jij nu de héle lange dag Neen, Hare Excellentie heeft daar niet staan vertellen hoe zij haar dagen indeelt. Ze had meer. belangrijker dingen te zeggen. Met grote nadruk, zacht <^n met een warm stemgeluid. Over samenwerking en verdraagzaam heid, over bejaardenzorg en het pro bleem van de massamens. Over vluch telingen uit het oosten en over Gods onmisbare hulp. astublieft eksullensie roert in zijn kofie. „Wie heeft er gere den?" vraag ik. In het licht van dit thema behandelde de heer Bos de vraag, of er toekomst is voor de jonge plattelander. Feitelijk had hij ook tegen die vraag bezwaar. Ze is een uiting van onze tijd, waarin zoveel, ook in de reclame, gespeculeerd wordt op de angst. Men moet niet teveel risico en de durf uitschakelen. Men moet niet teveel leven in de sfeer, dat alles maar door „Den Haag" geregeld moet worden. We moeten geloven in de toekomst, waarbij het geloof in God iets anders is dan dat in een mascotte. We moeten de onzekerheid van ons gooien en ver' trouwen, dat er een toekomst is, als we ons in Gods hand weten. We moeten met flinkheid, durf, verantwoordelijk' heidsbesef, beslistheid de toekomst tegengaan, zonodig de branding niet schuwen, maar het met Gods hulp wagen. Daartoe moeten de ouders hun kinderen opvoeden, daarin moeten zijzelf een voorbeeld zijn en als wij menen, dat et- in onee tijd in Europa, in heel de wereld branding is, dan moeten wij ons op de vaste koers en onder het vast geleide van het Evangelie in de bran ding durven gooien. De behandeling van dit onderwerp gaf de heer Bos gelegenheid, vele prac- tische levensvragen aan te stippen, een wijze van behandeling, waardoor hij alle aandacht wist te boeien. De familiedag was, als altijd goed be zocht, vooral in de avond. De middag- samenkomst stond onder leiding van de voorzitter van de ring-kring van de CJBTB, de heer J. Douw (Goes), die de liturgie bij de opening verzorgde. Daarna kon hij o.m. de voorzitter van de Zeeuwse CBTB, de heer C. de Putter (Axel) en de tweede voorzitter, de heer P. Ton (Grijpskerke) welkom heten. Er wordt koffie geserveerd. „Een klein beetje suiker, graag," hoort de schenkster haar zeggen, „mijn lijn, 7'(1t uHet koekje is daarvoor geen bezwaar. Als het suikerzakje leeg is, strijkt Hare Excellentie hel glad, kijkl even om zich been en steekt liet dan in haar tasje. Haar ogen twinkelen on deugend, als van een HBS-mcisje. Wat zou ze 1U1 denken? „Een mooie aan winst voor neefje Wim of Kees? Hele maal uit Wolpliaartsdij....". Aan de mogelijkheid dat de minister zelf een verzameling zou hebben, twijfel ik wel sterk. Maar dat zij de suikerzakje spaart, staat nu wel vast.... De chauffeur van minister Klompé, „Ik natuurlijk. By officiële bezoe ken altijd. Maar de minister kan het anders prima, hoor. Ze rijdt vaak zelf. Uitstekend. Dat heeft z'n voordelen, want daardoor hen ik nog al eens een weekeindje vrij. Dan rijdt ze meestal de wagen zelf. De minister rijdt graag, maar voor lange afstanden dikwijls naar Straatsburg verkiest ze het gemak van de trein. Die avond zit mej. Klompé in de burgemeesterswoning aan tafel. „Is heel lieve tante...." De CBTB-secretaris, de heer S. Baar (Kloetinge), vertoonde kleurendia's van de bondsreis naar het Zwarte Woud. Mooie solozang en declamatie werd geboden door de dames J. de Jager (Nieuiwdorp), C. L. Meeuwsen en I. Douw (Kamperland) en de heer W, de Jager (Kapelle). Een heel apart nummer was de gees tige show, waarmee leerlingen vaid de Christelijke Landbouwhuishoudschool te 's Heer Arendskerke een kijkje gaven in het schoolleven. - - Hel hoogte- en glanspunt van de dag dat nu een memster?" denkt Bartjei was in de avondbijeenkomst die ge- luidop, ,,'t is gewoon een tante, een leid werd door mevrouw P, C. op 't Hof- Frederiksen (Kapelle) de opvoering van het ernstig spel in vier bedrijven „Drie jaren gingen v-oorbij". De regie van dit stuk was bij de heer A. Vinger ling (Goes) als steeds in goede handen en de opvoeren den hadden veel lof te oogsten voor de overgave, waarmee zij hun rollen speelden In haar tasje heeft Hare Excellentie een zilveren sigarettenkoker met in scriptie meegenomen. Ter herinnering aan Wolphaartsdijk. Voor de inwoners van het dorp blijft er de mooie her innering aan deze dag. Aaan het be zoek van minister Klompé. Een echte minister maar gelukkig en vooral ook echt een vrouw. Als 't aan de Wolphaartsdijkers kon liggen, dan zou verkiezingen of geen verkiezingen Hare Excellentie mej. dr. M. A. M. Klompé nog heel wat jaren de portefeuille van Maat schappelijk werk beheren. KRABBENDIJKE - Het Nederlandsch Bijbelgenootschap komt op 16, 17 en 18 fe- bruari met een bijbelwagen naar Krab- bendijke In de morgen en middag wordt een rondrit door de gemeente gemaakt s Avonds staat de wagen op de Dorps: straat bij de muziektent.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3