Hoe heet je dan..? ..KONIJN! In Zaandam, daar drijft ze VERGIFFENIS VOOR HUDSON EN GROOTSE HERDENKING Communist lid van mm KAPPIE en de zeezeef ZEEUWSCH DAGBLAD HIJ PIEPT ALLEEN MAAK AF EN TOE „'t Hemeltje Nog net op tijd Bent u nou..." griep ABDIJSIBOOP/i Arm kind IN AMSTERDAM FciadsCOlTIÏÏllSSlG Grafsteen voor wijlen prof. P. Deddens 1 DE TINTELS Jack Dunkley Vergadering moderne DE NATUUR theologen in en om uw huis V.S. kunnen iets aan goedkope vlag doen Donderdag 5 februari 1959 Pag. 2 P. W. R USSEL'S •f DIT IS AGEETH SCHERPHUIS, DIE MILJOENEN NEDERLANDERS KENNEN VAN DE BEELDBUIS. OFFICIEEL MOET U TEGEN HAAR ZEGGEN: MEVROUW DE WOLFF. ZAANDAM Officieel heet hij Egbert, maar de kinderen aan de deur komen vragen naar Tinkeltje en zijn moeder noemt hem Konijn. Zoekt u het maar uit. Dat heb ik dan gisteren gedaan en daarom ging ik naar Zaandam, dat van de hoofdstad nog steeds door een pont is gescheiden. Overigens een vaartuig dat vermeldt ..Overtocht kosteloos Motoren afzetten". Nou, en die pont nam ik dus. Dan weet u het wel. En mevrouw A. de Wolff was thuis. Dat was dus ook erg prettig. NU is het zo. dat er in Nederland enkele tientallen jonge vrou wen bekend zijn onder hun meisjesnaam. Gaan ze trouwen en anders heten, dan is het buiten de vriendenkring soms moeilijk ze te herkennen. En als ik u ver tel, dat mevrouw De Wolff dezelfde is als Ageeth Scherphuis, dan zegt u meteen: „Oh!, de televisie-omroep- ster van de Avro." Afgelopen zaterdagavond zagen zo'n kleine twee miljoen mensen in dit land haar ineens weer op het kijkscherm: Ageeth Scherphuis. Na een heleboel weken van afwezigheid. Dal gaat zo. als je een zoon krijgt en dan weet u meteen, waarom u al die tijd een meis je zag dat. heb ik het goed. naar de naam Goudje Kanbier luistert. Maar die terugkomst van Ageeth 'ik houd helemaal niet zo van dat popu laire en dan alleen maar voornamen noemen, maar alle kijkers noemen haar zo en daarom ik vandaag ook maarl die terugkomst dus die was eigenlijk een paar weken later bedoeld. „Het zat zó: er was voor zaterdagavond ineens geen omroepster en toen is mijn moeder komen oppassen en ben ik ingesprongen. Maar op zaterdag 14 februari, in het kinderprogramma, dan begin ik weer officieel", zei me gisteren mevrouw De Wolff—Scherphuis. NTu moet ik u eerst vertellen, hoe ik de TV'-omroepster bereikte. ..In Zaandam, achter het station, daar drijft ze", was me gezegd. Op de rijksweg liet ik mijn autootje staan, liep over een amal pad, kruiste., zo'n zeven paar spoorrails, nam toen een heel hoog bruggetje, links af tus sen twee watertjes (brede sloten mag las ik in ons aller Zeeuwsch Dag blad niet minder dan twee artike len over sparen. De boerenleen bank in Hoedekenskerke bestaat 50 jaar en „Zeeland is de beste spaar- provincie." Die Hoedekenskerkse boerenleenbank is niet de enige, die 50 jaar bestaat. Zo'n vijftig jaar geleden zijn er heel wat op gericht. Ze hebben zich weer ge centraliseerd en dat gecentrali seerde boerenspaarkapitaal heeft in Nederland een belangrijke in vloed ten goede voor de boeren uitgeoefend en doet het nog. Men kan zeggen, dat die boerenleen banken „de macht van het kleine", waarover men ook in ander ver band wel eens spreekt, bewezen hebben. Dn feitelijk doet dat al het gespaarde geld. Er zijn allerlei ma nieren van sparen. Men kan geld zelf bewaren in spaarpot of in kistje, of wat men daarvoor ook kiezen wil. Men kan het ook naar spaarbank of bank brengen (in de Bijbel lezen we in de gelijkenis van de talenten: aan de wisselaars geven, want dat is het zelfde als op de bank brengen), opdat het rente geeft en dus groeit. Het mag in deze tijd wel eens gezegd wor den. dat sparen mits men zich hoedt voor gierigheid een goede zaak is. Niet alleen, omdat men daardoor „een appeltje heeft voor de dorst", omdat men dus enige reserve heeft voor kwade tijden, voor ziekte e.d. Men kan ook spa ren, omdat men zich een bepaald doel voor ogen heeft gesteld: de aanschaffing van het benodigde voor een huwelijk, grote nieuwe stukken in hel huishouden en wat al niet meer. Maar ook wie het daarom niet doet. doet goed als hij/ zij spaart. Er is in het leven een bepaalde soberheid nodig. In onze tijd zijn we door de bestedings beperking daar weer boven op ge drukt. Het is niet goed, als we als persoon, gezin en volk alles maar opmaken, wat we ontvangen. We moeten als we voor ons gezin alles hebben, wat we nodig moeten gebruiken als het kan wat weg zien te leggen. En het dan liefst naar een spaarbank brengen, of maar dat is alleen voor de grotere bedragen naar een andere bank. Schrik niet „als het slechts een klein bedrag is. dat u op zij kunt leggen. Het blijft uw geld, maar als het op die spaarbank is, dan gaal het ook algemeen nut af werpen. Dat is het geheim van die rente, die betaald wordt. Die (spaar) bank doet namelijk iets meei dan dat geld voor u beheren. Zij gaat er mee aan het werk. Doordat niet alleen uw kleine bij drage. maar ook die van honderd en duizend anderen daar komt, krijgt zij een groot bedrag bij el kaar, dat ze kan uitlenen aan het bedrijfsleven, aan de overheid, aan iemand die een hypotheek moet hebben, of wat dan ook. Dat geld. dat u op de bank bracht en dat bij u thuis alleen bewaard zou kunnen worden, wordt actief geld. dat nut verspreidt, dat het zaken leven in beweging houdt en dat daardoor allen dienstbaar is. Zo kan men ook het „dient elkaar" toepassen, als men met zo iets nuchters als „sparen" bezig is. misschien ook) en daar lag het woon schip ,,'t Hemeltje". Achterom een hekje, een vat voor de oliekachel, een deur en binnen: enorm gezellig. Oud en nieuw a'oor elkaar, maar vooral oud. Met een houten beeldje uit Italië om stiekem zó mee te nemen. J. C. de Wolff, luitenant ter zee 2de klasse, is de hoofdbewoner van dit He meltje en hij is dus Ageet'ns echtge noot. Niet thuis, nee. dat was hij. „Mijn man zit in Florida, met de Karei Doorman. Tot in mei blijft hij weg. Hij vliegt Seahawks, ö'at zijn straal jagers", vertelde de TV-omroepster. Maar ik wilde de oorzaak van dat weken-niet-op-de-beeldbuis zien. En dat kreeg ik. We liepen naar de voorplecht van het woonschip. „Hier was eigenlijk niets", vertelde Ageeth (de Wolff) Scherphuis. „Maar toen d'e baby ging komen, hebben we er een kamertje bij laten bouwen. Dat ging nog pre cies". Een deur ging open en daar lag hij: de kleine De Wolff, van vviè iedereen weet, dat hij enorm kan eten met zijn <a.s„ zaterdag) vier weken, en die u dus een beetje ondeugend gerust een vreetwolf moogt noemen. ,,Hij moest eigenlijk half december komen", vertelde zijn moeder. „Mijn man was juist met verlof. En wie er niet kwam: Egbert. De dertiende ja nuari moest mijn man weer in dienst en net twee dagen daarvoor meldde zoonlief zich, in het ziekenhuis van Zaandam. Zijn vader heeft hem dus nog precies kunnen zien en daar wa ren we reuze blij om". Driehonderd televisiekijkers hebben de omroepster, die voor haar huwe lijk journaliste in Zaandam was en nóg voor kranten Werkt, bij de geboorte van Egbert brieven gestuurd. „En honderd cadeaux heb ik gekregen". Ageeth hield haar hand in de hoogte en zei: „Zó'n stapel sokken heeft hij nu". „Konijn zegt nog niks, hij piept al leen maar af en toe", vertelde me vrouw De Wolff. Konijn?, vroeg ik. ,.Ja", lachte ze, ,.zo noem ik hem. En regelmatig komen er kinderen aan de deur die denken, dat hij nu dat ka- En Hier is hij dan: Egbert, de zoon van een TV-omroepster. „Toen hij geboren was zeiden de zusters in het ziekenhuis: Doe die kniil maar meteen schoenen aan en stuur hem de straat op. boutertje uit het kinderprogramma voor de TV is in „Varen is fijner dan je denkt". Dan vragen ze: Mogen we Tinkeltje even zien? En 's zomers, a'an varen hier de roeibootjes langs en als wij dan buiten zitten hoor je ineens iemand aan mijn man vragen: Bent u nou de man van de omroep ster? Hij vindt dat niet zo erg fijn". Dat kwam, omdat hij iets meer dan acht pond woog", vertelde Ageeth Scherphuis. 96 VÓÓR zjcb en zo dichtbij, dat hij er met de handen naar kon grij pen, ziet hij de grote regenbak, met het vele, vele gerantsoeneer de water. Daar de Romeinen er nu toch eenmaal zijn, hoett men met water immers niet zuinig meer te zijn. Waarom had hij daar niet eerder aan gedacht? Hij ziet zich naar de regenbak lopen. Ve len zijn onderweg daar heen. Hij loopt te midden der schreeuwende Joden en Romeinen in het donker voor zich uit te tasten; hij is im mers hun veldheer en allen wijken voor hem opzij, steeds loopt hij rechtdoor naar de grote regenbak, drinken, drinken. Bij de regenbak staan geen schildwachten meer. Maar daar staat toch iemand, die niet goed vindt, dat hij drinkt. Ga weg, Sapita. Ik sla je tegen de grond als je me niet laat drinken. Ben ik laf geweest? Heb ik te veel aandacht aan mezelf besteed toen zwaarden en stukken gloeiend ijzer om onze hoofden vlogen en de mannen van de muren naar be neden vielen? Houd die ramskop niet zo dom boven je hoofd. Ik weet immers toch wel, dat je dood bent. Jij bent een aavtsgemene leu genaar, Sapita, ook al ben je nu honderdmaal dood. Ga op zij! Het slikken deed'Jozef zo'n pijn, dat zijn keel, die toch al gezwollen was. er helemaal rauw van werd, wat hem uit zijn fantasieën wek te. Hij trok zijn gewaad weer over zijn gezicht. Hij wilde dit alles niet zien. Toen hij bij Banus, de Essaeër, in de woestijn was en zich kastijdde, had hij visioenen nodig gehad, maar nu wil hij klaarheid. Hij denkt er niet aan te vluchten, omdat hij nu in een paar dagen geen water heeft ge dronken. Geen kwestie van. Na tuurlijk sterft men, als men een paar dagen niets gedronken heeft. Dat is een bekend verschijnsel. Hij niet. De anderen ja die zullen ten slotte wel verrekken. Maar hij? Onmogelijk. Hij heeft nog zoveel te doen, en veel te veel ongedaan gelaten. Waar is de wijn, die hij nog niet dronk, waai de heerlijkheden der aarde, die hij niet genoot, waar de boeken, die hij nog niet heeft geschreven? Maar dat zijn helemaal geen gezichten, dat zijn vruchten, zoals ze op de markt te koop worden aangeboden, ronde sappige vru ri ten. vijgen, appels, reusachtige druiven. Hij wil er in bijten, ze op slurpen, eraan zuigen, maar als hij ze pakken wil, hebben ze het zelfde brutale, geel-bruine gezicht, dat hij zo goed kent. Neen, ik sterf toch nog niet. Dat plezier doe ik je niet. Nog niet. Wacht maar, walgelijke automaat met je statu ten, je wetten, al je symmetrie en je heele systeem. En dat wil over Judea meepraten? Wat begrijp jij daarvan? Heb je ooit met ons meegedaan? Je hebt immers geen bloed in je aderen. Judea heeft groot gelijk als het jouw paleis met al die afgodsbeelden in elkaar rameit, groot gelijk. En dan doe ik graag mee. Ik fantaseer niet. Ik heb een heidense dorst, maar ik weet heel zeker, dat het gemeen is vanuit Ro me te lachen over de „wrekers van Israël". Dat is misselijk en minderwaardig. Je bent een jam merlijke verschijning, Justus van Tiberias. In zijn hoofd dreunt alles. Hij hoor velen roepen: „Marin, Ma rin". En een hoge stem, die hem zeer is toegedaan, roept hier steeds tussendoor: „Hij is het." Neen, hij heeft zich geen enkel ogenblik door deze stem laten be heersen. Hij heeft zich geen enkel ogenblik verhovaardigd en al wat zondig is heeft hij ver van zich geworpen. De verleiding wil nu misbruik maken van zijn zwakte en laat hem nu plotseling deze stem weer horen. Natuurlijk wil de verleiding, dat hij zijn gezicht van Jahve afkeert. Met inspanning van al zijn krachten werkte hij zich overeind tot hij op zijn knieën zat, stootte dar zijn voorhoofd tegen de grond, en sprak moeizaam bet gebed. Trots en fier kwamen de woorden'. ,.0h Adonai, niet gezondigd heb ik, niet gefaald heb ik, Gij moet me laten drinken, ik heb uw naam geheiligd. Ik wil water. Laat uw knecht niet verdorsten. Ik heb u trouw gediend. Ge moet me water geven." Plotseling hoorde Jozef in het hol een knarsende stem, die hij kende. De stem van een Romein se officier. De anderen trokken aan zijn kleren. Deze stem was werkelijkheid, daaraan was geen twijfel mogelijk. Deze stem sprak Grieks en zeide, dat men wist dat de veldheer der Galileërs zich in dit hol verborgen hield en dat men hen wilde ontzien, als zij zich overgaven, „Geeft me iets te drinken", zei Jozef. ,,U hebt een uur tijd om over het voorstel na te denken", ant woordde de stem „dan steken we voor het hol een vuur aan, zo dat jullie stikken in de rook". Een gelukkig lachje gleed over Jozefs gezicht. Hij had gewonnen. Hij was slimmer geweest dan de dode Sapita en de brutale leven de Justus, die hem niet van de vruchten wilde laten genieten. Nu zal hij toch drinken en blijven le ven. (Wordt vervolgd) Advertentie IK geen »r Een beginnende hoest is voor mij al het sein om keel en lucht wegen te zuiveren met /AKKER SIROOP HJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiii Ja. ook een (anonieme) boze brief heeft Ageeth Scherphuis gekregen, toen haar zoon werd geboren. Van' een me vrouw, die hef een schandaal vond, dat zij nog voor d'e televisie ging wer ken nu ze een kind had. „Als uw man niet genoeg verdient, dan had hij niét moeten trouwen", schreef die dame. En ze eindigde haar epistel met een kreet tot de kleine Egbert: „Arm kind', er is nu al geen plaats meer voor je". Toen ik wegging heb ik nog even door het raam in de kinderkamer ge keken en gezegd: „Dag Konijn". En het was net of hy terugzei: „Doe de groeten aan die mevrouw AMSTERDAM. Op 4 april zal aan de voet van de Amsterdamse Schreierstoren Henry Hudson worden herdacht. Het zal dan precies 350 jaar geleden zijn dat deze Engels man in dienst van de Verenigde Oost- indische Compagnie op zoek naar een zeeweg om de Noord naar de Oost de later naar hem genoemde rivier de Hudson vond. De herdenking aan de voet van de Schreierstoren is een onderdeel van een grootse herdenking waaruit blijkt hoe de mening in Nederland over Hudson in 350 jaar is veranderd. Hudson was de derde, die een poging deed om over de Noord naar de Oost te varen. Het laatst waren Heemskerk en Barendsz op Nova Zembla blijven steken. Hudson slaagde evenmin. Hij deed toen iets. wat hem zeker in de gevangenis zou hebben gebracht, wanneer hij naar Amsterdam was te ruggekeerd: hij wendde de steven, stak de Atlantische oceaan over en Voer de Hudson op. Daarmee legde hij de ba- I sis voor de handelsbetrekkingen tussen i Amsterdam en Noord-Amerika. Zijn ongehoorzaamheid had grote ge- volgen. Hudson zelf echter durfde in - Amsterdam niet meer terug te komen en landde in Engeland. Het heeft de 1VOC grote moeite gekost om Hudsons schip, De halve maen. terug te krijgen. van Ernst Crone bereidt een tentoon stelling voor: In het kielzog van Hud son. Oude kaarten, boeken en voorwer pen, alsmede interessante zaken over het moderne scheepvaart- en luchtver keer zullen er te zien zijn. Zo is er een maquette van de haven van New York, speciaal voor deze gelegen-i heid gemaakt. Op een bijeenkomst in het instituut voor de tropen zullen o.m. de heer I. A. Aler, jhr. prof. dr. G. J. de Win ter en ambassadeur Philip Young spre ken. Uitgenodigde eregasten zijn o.m. de gouverneurs van de staten New- York en New Yersey, de burgemees ters van New-York en Albany en de voorzitter van de American geographi cal society. AMSTERDAM. Voor het eerst na de Hongaarse opstand in november 1956 is er weer een communist benoemd in een commissie uit de gemeenteraad van Amsterdam. Het is de fractievoorzitter van de C.P.N., de heer L. Seegers. Vergeven.... Hij -is nu het vijfde lid van een com- missie die het onderzoek moet volgen. Nu wil men Hudson wel vergeven, j dat een particulier efficiency-bureau sa- sterker nog. er wordt een grote herden- j men met het gemeentelijk bureau voor king op touw gezet. Het Amsterdamse organisatie en efficiency instelt naar herdenkingscomité onder voorzitterschap 1 de interne bestuursorganisatie van Am- sterdam. Er waren nog twee herstemmingen nodig voor de heer Seegers was be noemd. De fracties van de P. v. d. A. en de K.V.P. zagen geen enkele reden om terug te komen op de na de opstand genomen beslissing- om communisten voortaan te weren uit de commissies. Dat men daar nu vanaf is geweken kwam door een ommezwaai van de Prot. Christelijken. Zij vonden, dat men voor deze niet-politieke commissie een goed gebruik kon maken van de jaren lange ervaring van de communistische fractievoorzitter. Bovendien hebben een paar leden van de K.V.P.die tegen de benoeming van twee socialisten in de commissie waren, blanco gestemd. 's-GRAVENHAGE. In de kring van de Vrijgemaakte Gereformeerde Kerken heeft zich een comité gevormd om gel- den bijeen te brengen voor een monu- ment op het graf van de verleden jaar j overleden hoogleraar in het kerkrecht j aan de theologische hogeschool te Kam- pen, prof. P. Deddens. In totaal zijn f 1346.23 en een groot bedrag voor de vervaardiging van een geschilderd por- tret van de overledene voor de senaats kamer van de theologische hogeschool vergaard. 1 door £iiiHiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiii»iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiniiiiiiiiiniiiiiiini)iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig 's-GRAVENHAGE. De vergadering van moderne theologen zal op 7 en 8 april in de Doopsgezinde kerk te Am sterdam worden gehouden onder presi dium van dr. A. de Wilde, hervormd predikant te Nieuwe Niedorp. Als refe renten zullen optreden de heren prof. dr. C. W. Mönnich, Ev. Luth. hoogle raar aan de gem. universiteit te Am sterdam, met het onderwerp: „Christus de zin der geschiedenis", dr. K. Strijd, li tv. predikant te 's-Hertogenbosch, it „Ons Christen-zijn en de uitdaging _ior het communisme" en ds. J. H. Klein Wassink, herv. predikant te Ber gen (N.H.b over: „De crisis in het predikantschap". Bramen kunnen in elke niet te kleine liefhebbersluin gekweekt worden en ze ker indien men een afdeling fruit of groenten heeft. Bramen moeten wel langs draad gekweekt worden want als men hen maar raak laat groeien wordt het een grote warwinkel. Enkele paal tjes van ongeveer één meter lengte boven de grond worden tevig vast gezet en daaraan worden twee of drie draden gespannen en dan kan men de lange draden wel kwijt. Bramen houden wel van een voedzame en stevige grond soort. 44. Het kostte professor Zifter weinig; moeite om Okki en de meester met Hot j schietapparaat in bedwang te houden. Het was zo ongewoon van vorm dat het al indruk maakte, zonder dat het ooit gebruikt hoefde te worden. Dat was trouwens de bedoeling van de geleerde niet Hij gebruikte slechts met tegenzin' geweld, zoals hij zei, en dan alleen nog, wanneer de belangen van de wetenschap op het spel stonden. En dat laatste was zeker het geval zolang de zeezeef nog als een dolgeworden torpedo op de bo dem van de zee toeschoot. Gelukkig voor Kappie en de maat, die in de zeef zaten, liepen hun belangen toevallig ge lijk met die van de wetenschap. De professor die niet wilde, dat zijn uitvin ding werd beschadigd, haastte zich na melijk om deze weer in bedwang te krijgen en dat werd hun redding. „Hoe is het, leeft gijlieden nog?" in formeerde de geleerde, zodra hij de macht over de cylinder terug had. Maar het antwoord liet even op zich wachten. „Alle k-kniezebieters d-dat scheel de anders niet v-veel meer!" klonk het ui. het luidsprekertje terug. Minister Van Aartsen DEN HAAG De kwestie van de goedkope vlaggen is volgens minister Van Aartsen alleen op te lossen als de Verenigde Staten bereid zijn om af te zien van hui' steun aan de Panhonlib- rederijen. De minister zei gisteren m de Tweede Kamer dat in West-Europa algemeen de mening heerst dat het een ongezonde toestand is en daarom is er op de Ver enigde Staten een dringend beroep Ge daan om tot een conferentie over de goedkope vlaggen te komen. Zoals het zich laat aanzien zal er inderdaad binnen enkele maanden een dergelijke bespre king komen, maar minister Van Aartsen betwijfelde of zij veel zal uithalen, hoe- v\el hy het feit dat er over zal worden gepraat alleen al belangrijk vond. intussen kunnen de Westeuropese mogendheden weinig doen. De minister zette ook grote vraagtekens achter de bewering van de socialist ir. Posthumus, dat er met de boycot van de internatio nale organisatie van havenarbeiders in ieder geval een eerste effectieve stap zou zijn gezet in de strijd tegen de goedkope vlaggen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2