V oor Londen is het uitgemaakte zaak M ACM ILL AN VOOR PASEN naar Moskou BON I I I J Tweede Kamer in mist met blauwe bril op" Leiders van expeditie naar Nw.-Guinea voor avontuur gereed Caseygeen wijziging in ons standpunt Verdien één gulden 1 Fiat van Dulles verwacht De Bilt: droog Huwelijk contra rattenplaag PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Te haastig Handel motief Druk op Dulles Vandaag Winterweer Gisteren j REDDERS ZIEN SLECHTS IJS - HOOP WORDT WANHOOP LAATSTE NIEUWS VUURPIJL VOORZITTER: GEEN MOEILIJKE VRAGEN Duurtetoeslag ook dit jaar Oude man verbrand Euratom gaat de grens over Amerika overweegt meer wapenhulp aan Indonesië Ontslag kabinet-Fanfani niet aanvaard TOCHT BEGINT OP 2 APRIL Slaperig geval Mr. Vrolijk vraagt interpellatie aan Corps Europese ambtenaren in groei geremd Hoge Autoriteit wil medewerking In Oost-Duitsland gaan werkenvoor eigen risico Volkstelling voor Indonesiërs Aan vooravond van Subandrio's bezoek Deur dicht Tot 5 maart a.s. kunt U het Zeeuwsch Dagblad s morgens vroeg thuis bezorgd krijgen tegen de lage prijs van slechts 56 cent door middel van onderstaande bon. Zeeuwsch Dagblad Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van f 1,— i4e Jaarg. No. 1522 Woensdag 4 februari 1959 \'an onze correspondent LONDEN. Premier Kroesjtsjef heeft zijn Britse ambtgenoot Macmillan en minister Selwyn Lloyd uitgenodigd tegen het einde van deze maand een bezoek te brengen aan Moskou. Macmillan voelt daar bijzonder veel voor hij heeft de uitnodiging maandag met het kabinet besproken. A oordat Macmillan Kroesjtsjef zal antwoorden wil hij eerst overleg plegen met minister Dulles en tie mening boren van de Franse premier en van bondskanselier Adenauer. Het Foreign Office weigert elke commentaar over deze kwestie. Eén ding is echter zeker, meent men in Whitehall, een bezoek van Macmillan aan Moskou kan vóór Pasen worden verwacht. Aangenomen kan worden dat de Ver enigde Staten een reis van Macmillan naar de Sowjetunie zullen goedkeuren, vooral omdat de Britse premier niéts anders van plan is dan algemene voorbe reidende besprekingen te houden. Parijs en Bonn vrezen echter dat En geland. wat al te veel haast maakt met het verbeteren van de betrekkingen tus sen Oost en West. In verband met de te verwachten al gemene verkiezingen in Engeland is Macmillan bijzonder gesteld op persoon lijk overleg met de Russische leiders. Ook het Britse verlangen om de haii- del met de Sowjetunie uit te breiden spreekt in deze kwestie mee. Te meer omdat Engeland nu als buitenstaander de druk van de Euromarkt begint te voe len op de eigen handelsbalans. Op minister Dulles wordt zware druk uitgeoefend door de Democra tische partij in de Verenigde Staten die thans het Congres beheerst om te gaan praten met de Russen over de kwestie-Berlijn en het Duitse vraag stuk als geheel. Deze druk zal er Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Overwegend droog weer met enkele overdrij vende wolkenvel den. Hier en daar mist. Tempera turen iets onder of om het vries- pifnt. Meest ma tige wind uit oos telijke richtingen. MÏESJE: Gauw van de vorst pro fiteren. 5 FEBRUARI: zon op 8.16, zon onder 17.34; maan op 6.15, maan onder 15.24. Van onze weerkundige medewerker Winterweer is het de laatste dagen geworden. Het kwik komt overdag vrijwel overal een tijdje boven het vriespunt, maar 's nachts vriest het. Gisternacht drie tot vijf graden, waarin overigens niets abnormaals zit. Februari is nu een maal een maand, die ons maar weinig in de richting van de lente pleegt te brengen. De zon heeft zich gisteren min der laten zien; hier en daar zijn nogal wat wolken overgedreven, waaruit zowel in Eelde als in het westen van het land nog enkele sneeuwvlokken zijn gesignaleerd. De temperatuur steeg gistermid dag tot een a drie graden, alleen in Eelde was nul graden de hoog ste temperatuur. In centraal Europa vroor het gisteren hard, plaatselijk vijftien graden. Ook in Frankrijk en Enge land vroor het op de meeste plaatsen, dit in tegenstelling tot Scandinavië. Daar heersen depres sies, die ten noorden van het boven de Noordzee gelegen gebied van hoge druk passeren in oostelijke richting. Van de depressies heeft het weer bjj ons dus geen last, waardoor het overdag overwegend zonnig bijjft; 's nachts blijft het vriezen, plaatselijk is zelfs meer dan vijf graden vorst te verwachten. Over dag komt het kwik heel dicht bij of boven het vriespunt. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 wind C. in mm Helsinki geh. bew. WNW -0 0 Stockh. onbew. WNW 2 0 Oslo onbew. stil -2 0 Kopenh. onbew. stil 3 0 Aberdeen onbew. stil 4 0 Londen onbew. NO 6 0 A'dam onbew. ONO 1 0 Brussel onbew. ON O 2 0 Luxemb. onbew. ONO 2 0 Parijs onbew. ONO 2 0 Bordeaux regen N 2 2 Grenoble geh. bew. zzw 4 0 Nice regen NNO 13 10 Berlijn geh. bew. Veran. 2 0 Frankf. onbew. ONO 4 0 München onbew. O -5 0 Garm. P geh. bew. sti! -5 0 Zürich geh. bew. ONO -1 0 Genève gein bew NNO 1 0 Locarno geh. bew stil 4 0 Wenen onbew. ozo -0 0 Innsbr. onbew. ozo 3 0 Rome geh. bew. NO IR 0 Ajaccio zw. bew. stil 18 0 MACMILLAN zeker toe bijdragen dat de Ameri kaanse minister Macmillan zijn fiat geeft voori een reis naar Moskou. HALIFAX (Reuter) Vijf sche pen en vier vliegtuigen hebben ook dinsdag de gehele dag ge zocht naar mogelijke overleven den van de Hans Hedtoft, de Deen se Groenlandvaarder die na op een ijsberg te zijn gestoten, vrijdag naar alle waarschijnlijkheid is vergaan. Ook deze vierde dag was het zoeken vergeefs. In een uitgestrekt gebied ten zuiden van Groenland troffen de schepen en vliegtuigen alleen maar ijs aan. Radioseinen Intussen is ook intensief gezocht naar de herkomst van de mysterieuze radio- seinen die men zondagavond op Groen land heeft ontvangen en die afkomstig heetten te zijn van reddingboten van de Hans Hedtoft. Men is tot de slotsom ge komen dat ze afkomstig waren van de Amerikaanse kotter Campbell, het schip dat de reddingsacties bij Groenland leidt. Men weet nog niet wie de seinen heeft uitgezonden die maandagavond bij Kopenhagen zijn opgevangen door Lyng- by Radio. Het wordt sterk in twijfel ge trokken dat deze seinen door een red dingboot van de Hedtoft zijn uitgezon den. Deze gebruiken namelijk een golf lengte van 500 kilocycles. Daarop zijn tot dusver geen seinen ontvangen. Twee minuten.... In het Deense parlement is dinsdag twee minuten stilte in acht genomen in verband met de ramp met de Deense Groenlandvaarder. Gustav Pedersen, de voorzitter van het parlement, zei dat er nog steeds een flauwe hoop bestaat over levenden te vinden. Maar hij voegde er aan toe: De wanhoop die velen voelen is begrijpelijk. Intussen heeft de minister voor Groen land een commissie ingesteld die de kwestie van de vaart tussen Denemar ken en Groenland in alle jaargetijden aan een diepgaand onderzoek moet on derwerpen. Ook zal worden onderzocht of de reddingsdiensten op Groenland niet kunnen worden verbeterd. Zoals bekend wordt er bij de Deense regering sterk op aangedrongen de vaart op Groenland gedurende de wintermaan den stop te zetten. NEW YORK (Reuter) Met volle kracht stoomt de kotter Campbell van de Amerikaanse kustwacht op naar de plaats waar het licht van een vuurpijl is waargenomen. Aldus is kort na mid dernacht in New York .bekend gemaakt. De Campbell zoekt in de Atlantische Oceaan naar mogelijke overlevenden van de Hans Hedtoft. Een der vliegtuigen die aan het op sporingswerk deelnemen heeft gemeld dat het een zwak licht heeft waarge nomen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG „Wij zijn politiek bijziende geworden en bevinden ons in de mist met een blauwe bril op. Ik moet daarom de Kamer aanbe velen aan het kabinet geen vragen te stellen die het, gezien zijn tijde lijke karakter, toch niet kan beant woorden." Dit was de leidraad, die mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, gistermiddag meteen bij de opening van de eerste vergadering na het kerstreces aan de Kamer voor hield. Een half uur naderhand be hoorden de begroting van zaken over zee en nog drie begrotingen van Nieuw- Guinea, nl. die van 1956, 1957 en 1958 al tot de afgedane zaken. GEEN DEBAT De rest van de middag besteedde de kamer aan Verkeer en Waterstaat, maar een volwaardig debat werd het. niet. De tien sprekers beperkten zich tot wat vragen en wensen en een enkel plannetje. Minister mr. J. van Aartsen zat geduldig, maar aanvanke lijk toch een beetje zenuwachtig, aan tekeningen te maken om vanmiddag stof te hebben voor zijn antwoord, dat al even beperkt zal zijn. Deze Tweede Kamer is immers ontbonden en het kabinet-Beel is er slechts om de zaken gaande te houden. Volgens dr. Kortenhorst is daarom het controlerecht van de Kamer aan ban den gelegd en dus zou het z.i. van wijs beleid getuigen als de behande ling van de nog resterende begrotin gen kort werden gehouden. Ook zou het voor het prestige van de Tweede Kamer niet gunstig zijn ver kiezingsredevoeringen te gaan houden, zo vervolgde de vermanende voorzitter, laten wij de nationale tijd niet ver spillen en ons beperken tot een tech nische afdoening van de begrotingen. Niemand maakte hiertegen bezwaar, al loosde de socialistische fractieleider mr. J. A. W. Burger wel de verzuch- WETSONTWERP INGEDIEND Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend waar bij de duurtetoeslag van tien cent per kind voor werknemers, die gemiddeld niet meer dan zestien gulden per dag verdienen, Ook in 1959 zal worden uit gekeerd. Voor de bepaling van de grens van zestien gulden zal het aandeel van de werknemer in de pensioenpremie met meer worden meegeteld, zoals vorig jaar het geval was. Volgens het ontwerp zal ook de duurtetoeslag, die andere catego rieën vorig jaar genoten, dit jaar worden uitgekeerd. Eigen nieuwsdienst SCHERPENZEEL. De 78-jarige heer G. den Hartog uit Scherpenzeel is gistermorgen overleden aan brandwon den, die hij een paar uur eerder had opgelopen. De man woonde alleen. Hij neen s morgens met wat petroleum zijn kachel willen aanmaken, maar heelt daarvan wat op zijn kleren gemorst. Bij het aan steken van de kachel is hij toen zelf in brand geraakt. Tehulp geroepen buren hebben zijn brandende kleren geblust. ting, dat het kabinet zich toch niet aan iedere verantwoordelijkheid kan ont trekken. VOOR TWEE WEKEN Zo is de Tweede Kamer dan weer aan de slag gegaan, voorlopig voor de tijd van twee weken, om. tenminste de begrotingen af te handelen. Bij die van zaken overzee deed minister mr. G. Ph. Helders op verzoek van de vas te commissie de toezegging een rege ling voor te bereiden voor de status en de rechtspositie van de ambtenaren in Nieuw-Guinea, dit ten behoeve van het nieuwe kabinet. Mr. T. M. J. de Graaf (kath. v.) zeide nog namens de commissie dat deze zich alle rechten voorbehield, waarmede hij dus aan kondigde dat er met het aanstaande kabinet in ieder geval een debat over Nieuw-Guinea zal worden gehouden. Onderhandelen met Canada OTTAWA (Reuter) Canada en Euratom hebben besloten te gaan on derhandelen over de gezamenlijke ont. wikkeling van het Canadese program ma voor goedkope opwekking van elektriciteit door atoomkracht. Canada bouwt thans een kleine ex perimentele elektriciteitproducerende reactor, die uranium als brandstof gebruikt. Bovendien ontwikkelt Canada een gro te centrale, die volgens hetzelfde pro cédé zal gaan werken. De Canadese minister van buitenlandse zaken deelde mee, dat de onderhande lingen met Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België. Luxemburg en Nederland de zes landen van Euratom bin nenkort zullen beginnen. Ook met Japan wordt over een soort gelijke overeenkomst tot uitwisseling van gegevens en materialen onderhandeld. WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten overwegen Indonesië aan vullende militaire hulp te verlenen. Dat heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken gisteren in Washington verklaard. Het zou gaan om de levering van lichte wapens tot een waarde van tien miljoen dollar. United Press international meldt uit Djakarta dat daar wordt verwacht dat de levering van de lichte wapens bin nenkort zal beginnen. Twintig bataljons zouden ermee kunnen worden uitgerust. (Het is intussen niet duidelijk of het hier de toewijzing van een nieuwe voor raad wapenen betreft. Het bericht uit Djakarta spreekt van „de tweede fase" van het programma van wapenleverin gen waarom minister Subandrio tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten heeft gevraagd. De eerste fase, aldus het bericht, is vorig jaar afgesloten met de levering van een aantal kleine pa trouilleboten aan de Indonesische ma rine. Red.) De oliepijplciding van Rot terdam naar de Rijn is het Hollands Diep al gepasseerd. Ten zuiden van de Moerdijk- bruggen, tussen Moerdijk en Lage Zwaluwe, ligt de kilo meterslange slang van aan elkaar gelaste buisstukken gereed om onder de grond te verdwijnen. ROMiE (UPI). President Gronchi van Italië heeft geweigerd het ontslag van het kabinet-Fanfani te aanvaarden. Hij heeft Fanfani verzocht nogmaals het vertrouwen van het parlement te vra gen. 9 Van een onzer verslaggevers LEIDEN Vandaag over vier weken vertrekken de twee hoofd figuren van de expeditie naar Nieuw-Guinea: dr. L. D. Bronger- sma, directeur van het rijksmuseum van natuurlijke historie te Lei den, in zijn functie van algemeen en wetenschappelijk leider der ex peditie en de kapitein-luitenant ter zee vlieger G. F. Venema, chef van de staf van de commandant van de Marineluchtvaartdienst, als technisch leider. al eerder heeft bijgestaan, zal de expe ditie vergezellen als tolk. De vliegers en mecaniciens van Aero Contractors hebben een ruime ervaring in de tropen. Deze maatschappij werkt ook aan de Perzische Golf en in Lybië. Zowel bij overste Venema als bij dr. Brongersma komen dagelijks tientallen brieven binnen uit allerlei kringen van mensen, die aanbieden om mee op expeditie te gaan. Zij allen krijgen een beleefd, doch beslist antwoord: de deel nemers zijn al aangewezen. Bovendien vereist het deelnemen aan een derge lijke onderneming meer dan het enthousiasme voor avontuurlijke toch ten. Op 4 maart vertrekken zij van Schip hol om via de Noordpool naar Biak te vliegen, waar zij op 6 maart hopen aan te komen. Op Nieuw-Guinea zullen beide expe ditieleiders de laatste voorbereidingen treffen. De benodigde voorraden en de beide helikopters van Aero Contractors zijn inmiddels al per schip onderweg en op 18 maart vertrekken de vliegers, de mecaniciens en de wetenschappe lijke deelnemers aan de expeditie. Op 2 april begint de tocht naar het Sterrengebergte, waar in 180 dagen een groot gebied zal worden onder zocht. De onderzoekingen zullen zijn gericht op: de bevolking, de talen, flora en fauna, de geografie, en het vaststel len van de aanwezige delfstoffen, zo wel olie als ertsen. Verkenning In het dal van de Ok Sibil waar het basiskamp in opbouw is, werd in 1957 al een vliegveld aangelegd. Ter voor bereiding daarvan heeft overste Vene ma in 1956 (samen met dr. Bronger sma), in 1957 (met ir. Huizinga) en in 1958 al tochten ondernomen naar het gebied waar het basiskamp van de expeditie wordt ingericht. De expeditie is thans tot in de fines ses voorbereid. Hoewel het een onbe kend gebied is, dat de onderzoekers zullen betreden, zullen zij belangrijke steun ondervinden van de kaarten die de heer C. A. J. von Freytag Drabbe, de vroegere directeur van de Topogra fische dienst, heeft getekend van lucht foto's. Uit deze luchtopnamen blijkt ook, dat het gebied dicht bevolkt is. De tocht van Merauke naar het dal van de Sibil zullen de geologen groten deels te voet afleggen. Zij zullen zich een weg moeten kappen door dicht oerwoud. Einddoel Eenmaal op het basiskamp aange komen, zal men het Sterrengebergte in oostelijke richting gaan verkennen. Het einddoel in die richting is de berg Antares (4170 meter), die op dertig kilometer afstand is gelegen. „Wij zullen heel blij zijn als wij die afstand in negentig dagen hebben afge legd", zei dr. Brongersma, waarmee hij duidelijk maakte, dat het overwinnen van zulke kleine afstanden geen ge makkelijke opgave is. De twee helikopters van Aero Con tractors zullen bij de aanvoer van voedsel en de afvoer van de vondsten belangrijke diensten bewijzen. Door de radioverbindingen zal de leiding van de expeditie in het basiskamp van uur tot uur op de hoogte blijven van de vorderingen. De patrouilles maken om de vijf kilometer een bivak. Ervaring In totaal zullen zeventig man aan de wetenschappelijke expeditie deelnemen: twintig wetenschapsmensen, twintig mariniers, twintig man politie en tien technici. Bij de technici is een Papoea, die als lichtwachter en kabelgast een opleiding heeft gehad bij de scheep vaart. Een Papoea die overste Venema DEN HAAG De heer M. van Veen, oud-staatssecretaris van oorlog, is be noemd tot lid, tevens plaatsvervangend voorzitter van de PTT-raad. AMSTERDAM. Op bezoek bij haar schoondochter op de Prinsengracht te Amsterdam stapte mevrouw J. van Boxtel-van der Meulen (55) maandag avond haar bed in. Dat was in een zol derkamer op de vierde verdieping. De volgende morgen om zes uur werd zij een verdieping lager op een trappor taal wakker. In haar slaap had zij zo liggen woe len, dat zij met matras en al uit bed was gegleden en op een lichtraam, dat in de vloer was bevestigd, was gekomen. Het glas brak en de slaapster maakte een val van vijf meter. Zij is opgeno men in een ziekenhuis. Politieke zendtijd Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Tweede Kamer zal waarschijnlijk binnenkort gelegen heid hebben zich uit te spreken over de verkiezingspropaganda voor de radio en de televisie. Gisteren heeft de socialist mr. M. Vrolijk een interpellatie aangevraagd over de regeling die staatssecretaris R. G. A. Höppener heeft getroffen om de politieke partijen zendtijd te verschaf fen met het oog op de verkiezingen. De Tweede Kamer zal vanmiddag over de ze interpellatie beslissen. Gisteren heeft voorts de communist M. Bakker een interpellatie aange vraagd over de maatregel van minister Struycken om enkele groepen dienst- i Van onze correspondent BRUSSEL De Ministerraden van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) en van Euratom hebben na moeizame besprekingen overeen stemming bereikt over de begrotin gen van de instellingen der Gemeen schappen voor 1959. Het resultaat is een compromis tussen hetgeen de commissies noodzakelijk achten voor de uitvoering van de ta ken, die de verdragen ter uitvoering opleggen en de zuinigheid, waartoe de nationale regeringen als behoe ders van de belastingpenningen zijn gehouden. De ambtenarenapparaten van de instel lingen zullen daarom minder snel worden uitgebreid dan oorspronke lijk de bedoeling was. De commissie van de E.E.G. zal bijvoorbeeld tegen het einde van 1959 niet beschikken over 1700 maar over 1480 ambte naren. De gedachtenwisseling over de begro tingsposten ging soms ver in details. Zo heeft de commissie van de E.E.G. een bedrag moeten verdedigen voor sociale zorg, voor de inrichting van een cantine en voor de personeels kosten van deze cantine. De sociale zorg werd goedgekeurd, de kosten van de cantine eveneens. De ministers vonden het echter wel wat bar dat ten behoeve van de amb tenaren, van wie de bezoldiging als ruim mag worden beschouwd, ook nog de kosten van het personeel van een ongetwijfeld druk bezochte en derhalve goed renderende cantine ten laste van de belastingbetalers zouden worden gebracht. De discussie over dit punt duurde bijna drie kwartier. plichtigen onder te brengen seherming bevolking. bij Be- Duitse koleninvoer LUXEMBURG (A.F.P.) De Hoge Autoriteit van de Europese gemeen schap voor kolen en staal heeft de re geringen van Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden verzocht alle nodige maatregelen te nemen om door toe zicht op de oorsprong van de kolen, dia naar West-Duitsland worden gele verd, de uitvoering van de Duitse maatregelen tot beperking van de ko leninvoer mogelijk te maken. Een doeltreffende beperking van de in voer is zonder de medewerking van de andere landen der E.G.K.S. niet moge lijk. Zonder toezicht op de oorsprong van de kolen, die naar West-Duitsland worden uitgevoerd, zou het mogelijk zijn, dat er in dit land kolen uit derde lan den zonder betaling van het invoerrecht van twintig Duitse mark per ton worden ingevoerd boven het rechtenvrije contin gent van vijf miljoen ton. Deze invoer zou kunnen geschieden via de andere landen van de E.G.K.S. daar er binnen de E.G.K.S. geen douanerechten worden geheven. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Gewestelijke arbeidsbureaus mogen geen bemidde ling verlenen voor werk in Oost- Duitsland. Vanwege het Rijksarbeids bureau is een instructie in die zin uit gegaan. Enige zogenaamde koppelbazen zijn er in geslaagd negentig tot honderd ar beiders te werven voor een werf te Warnemünde in Oost-Duitsland. Door de instructie van het Rijksarbeidsbureau wil het ministerie van sociale zaken te kennen geven, dat het zich van deze ondernèming eens en voor al wenst te distantiëren. De gehele verantwoorde lijkheid voor het wedervaren van de ar beiders blijft voor rekening van de kop pelbazen. In Zuid-Oost-Azië SINGAPORE (AP) Indonesische staatsburgers woonachtig in Zuid-Oost- Azië moeten zich binnen vijf dagen bij de Indonesische ambassade of het con sulaat in hun woonplaats laten registre ren. Bij nalatigheid wordt hun paspoort ingetrokken, aldus heeft het Indonesi sche consulaat in Singapore bekend ge maakt. De maatregel geldt voor Singapore, Malakka, de Philippijnen, Zuid-Vietnam, Thailand en Hongkong. De regeling heeft ten doel om volgelingen van dc Indonesische tegenregering het verblijf in het buitenland onmogelijk te maken, althans te bemoeilijken. Ook Indone siërs, die in het bezit zijn van een di plomatiek paspoort moeten zich melden. Eigen Nieuwsdienst CANBERRA De Australische mi nister van buitenlandse zaken, Richard Casey, heeft Indonesië gisteren duide lijk gemaakt dat het niet veel moet verwachten, van het bezoek dat zijn Indonesische ambtgenoot, Subandrio, dezer dagen aan Australië zal brengen. Het is algemeen bekend, zei Casey gisteren in Canberra, dat Indonesië en Australië niet dezelfde mening hebben over de kwestie-Nederlands Nieuw- Guinea. Dit verschil van inzicht mag de verstandhouding tussen beide lan den echter niet in de weg -staan en evenmin de mogelijkheden van ver dere samenwerking belemmeren. De Australische ambassadeur in Indo nesië, die gisteren uit Djakarta naar Australië is vertrokken, drukte zich nog duidelijker uit. Hij zei voor zijn vertrek: „Ik betwijfel of het bezoek dat minister Subandrio aan m(jn land zal brengen, enigerlei wijziging tengevolge zal heb ben in het Australische standpunt met 1NDRAMAJOE, Indonesië (U.P.l.) Wie in Indramajoe wil trouwen, moet daarvoor 25 rattestaarten betalen. Een persoonsbewijs krijgt men er voor vijf rattestaarten. De tarieven zijn vastgesteld door de plaatselijke autoriteiten, die op deze manier de grote rattenplaag willen bestrijden. betrekking tot de status quo van Neder lands Nieuw-Guinea. De ambassadeur zei ook dat hij opnieuw de verzekering had ge kregen van de Indonesische rege ring dat zij niet voornemens is tegen Nederlands Nieuw-Guinea geweld te gebruiken. Hij voegde daar aan toe die verzekering uiter aard te hebben geaccepteerd, maar hij gaf toe, dat de toestand in In donesië zou kunnen veranderen. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren terstond zijn verwondering uitgesproken over de verklaring van Casey. Men leidt in Djakarta uit die ver klaring af dat aan minister Subandrio in Canberra zal worden meegMeeld, dat Australië zijn politiek ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea niet zal wijzi gen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta gaf uiting aan zijn grote verwondering dat men in Canberra al bij voorbaat de deur heeft gesloten voor overleg tussen Indo nesië en Australië over westelijk Nieuw- Guinea. De Indonesische ambassadeur in Canberra, Helmi, heeft opdracht gekre gen nader.e inlichtingen in te winnen ovtr de verklaring van Casey. Aan de administratie Postbus 4 - Goes Ik ben nog geen abonnee en wens het Zeeuwsch Dagblad tot 25 maart a.s. te ontvangen voor 56 cent. en verder per week voor 56 ct.; per maand voor 2.43 of per kwartaal voor 7.—. (Doorhalen wat niet ver langd wordt) Naam Straat Plaats

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1