Kelner grijpt bankrover CHAUFFEUR GEDOOD DOOR VLUCHTELING Bejaarde politicus in schandaal van de rose balletten aangeklaagd REDDER IN DE „NOOD" LIEP VAST BIJ HOEK VAN HOLLAND Gevaarlijke Engelse misdadiger in Zürich Stanislaf of Donald Hume? Intensieve mechanisatie noodzaak voor jonge boer Mikojan blijft optimistisch MAN MET DE VOORHAMER SLOEG WEER ZIJN SLAG Groots afscheid voor „meester" Louwerse van Kattendijke Hengstenkeuring te Goes MINDSZENTY's BESCHERMERS IN SPANNING Przewalski-veulen in Blij dorp Raad Bruinisse opnieuw contra ministerie Europaweek 1960 Later bekend myeratat Ukketl land en Noord-Brabant zuilen deze Oud-leerlingen RMLS bijeen te Oostburg I e Troquer mag dossier nu lezen De Gaulle: volledige opening van zaken Partijcongres in Moskou Geen wapens Enka verwacht hogere winst Moedig Levenslang Afscheid J. Kloosterman te Wemeldinge Oranje lijn begint dienst op Chicago Verliet bemanning van Ely schip te vroeg? Schoolhoofd Dc Kort le Axel met pensioen Maandag 2 februari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Eigen nieuwsdienst ZÜRICH Zaterdagmorgen drong een man schietend een bank gebouw binnen in de Zwitserse stad Zürich, even voor bet sluitings uur. Hij rende naar de safe, maar die was stevig gesloten. In rade loze angst vluchtte hij het bankgebouw uit, de straat op. Een wilde achtervolging door de nauwe straatjes van het centrum van Zürich volgde. Een taxichauffeur die de bandiet probeerde ten val te bren gen, kreeg een kogel in zijn huik. De man is overleden. Een kelner heeft de misdadiger tenslotte overmeesterd. John Stanislaf zegt deze man te heten, die zaterdag in Zürich is gearresteerd na een mislukte overval op een bank. Zowel de Zwitserse als de Engelse politie is er van overtuigd dat hij niemand minder dan de lang gezochte Engelse misdadiger Donald Hume is. Urenlang heeft de Zwitserse po litie hem nu al ondervraagd, zij heeft niets anders uit hem gekre gen dan dat hij een Amerikaanse vlieger van Poolse afkomst zou zijn. De politie is er echter van overtuigd dat zij te doen heeft met niemand minder dan de gevaar lijke Engelse misdadiger Donald Hume. Ook Scotland Yard is er zeker van dat de lang gezochte Hume in Zürich in handen van de politie is gevallen. De 39-jarige Hume heeft naar men aan neemt in 1949 een autohandelaar ver moord. Enkele dagen na de moord heeft hij het lichaam van deze man boven de Theemsmonding uit een vliegtuig ge worpen. Alleen wegens dat laatste feit is hij tot twaalf jaar veroordeeld. Moord kon niet bewezen worden. Precies een jaar geleden werd Hume uit de gevangenis ontslagen, wegens goed gedrag. Enkele dagen later bekende hij in een interview de man die hij uit het vliegtuig had gegooid inderdaad te heb ben vermoord. De betrokkene was de 44-jarige autohandelaar Stanley Setty. Het betrof een wraakoefening. Ook Hume handelde destijds in auto's. In Engeland kan men niet tweemaal wegens hetzelfde feit worden berecht. Hume bleef dus op vrije voeten. Toen volgden twee overvallen op een bank in de Londense voorstad Brentford. Een in augustus, de andere in november van het vorige jaar. Twee bankemployés raakten levensgevaarlijk gewond; Hume had hen neergeschoten. Beide keren wist hij met een aanzienlijke hoeveelheid geld te ontsnappen. Scotland Yard vermoedt dat Donald Hume van Engeland naar Ierland is ge vlucht. Het is bekend dat er vanuit Zuidierse havens regelmatig mensen die iets op hun kerfstok hebben naar het vasteland van Europa ontsnappen. GOES. De centrale premlekeurin- «jgen voor hengsten in de provincies Zee- Interpol heeft de afgelopen maanden "eek worden gehouden, nl. op de politie in West-Europa volledig op de wlensdag 4 februari te Goes en op don- hoogte gehouden van alles wat Hume derdag 5 februari te 's-Hertogenboseh. betreft. Ook het hoofdbureau van politieIn Zeeland is deze dag, naast de pri- in Zürich beschikt over de vingerafdruk- mering van de oudere hengsten vooral ken van deze man. Die kloppen als één interessant door de plaatsing en bekro- druppel water met de vingerafdrukken nmg der voor het eerst goedgekeurde OOSTBURG. Landvlucht is aansprakelijk voor de ontvolking van het platteland. In de Noord-Oostpolder zijn hierdoor de dorpskernen kleiner geworden dan bedoeld. Dit heeft gevolgen, namelijk de kerk genootschappen zijn te klein om een predikant te kunnen bekostigen, de middenstand is noodlijdend (een te kleine klantenkring) en scho len zijn onderbevolkt. De plannen voor de nieuwe polders moeten grondig worden herzien. De heer A. Huijgen, leraar aan de Rijks M.L.S. te Schoondijke plaatste de boer en de mechanisatietoekomst tegen deze achtergrond tijdens de jaarvergadering van de vereniging van oud-leerlingen van de R.M.L.S. te Schoondijke. Door steeds sterker wordende automa tisering van het bedrijfsleven, krijgt men inkrimping der werkweek wat weer tot gevolg heeft een nog sterkere vlucht naai de stad. De landvlucht kan men tegen gaan door verhoging van de Ionen der landarbeiders, alsmede door inkrimping van de werkweek. De enige compensatie mogelijkheid voor de boer voor de hieruit voortvloeiende stijging der produktiekos- ten is de opvoering van de poduktivieteit van de arbeiders en door verdere door voering van de mechanisatie. Het bedrijf van de toekomst is dan ook anders ingesteld dan het huidige. Meer en meer zal de geestelijke en sociale in stelling van de boer het karakter krijgen van de moderne ondernemer. Hij wordt voedselproducent. Hier in W.-Z.-Vlaan- deren begint zich deze „hervorming" reeds af te tekenen. Een groot gevaar noemde spreker het verkeerde gebruik van de door de mechanisatie ontstane vrije tijd (het zich bewegen in de grote wereld, weekends naar Knokke Ostende of Parijs). Hier tekent zich af de ont wrichting van het platteland, mede ver oorzaakt door de opheffing van het iso lement. De eens zo stabiele plattelands samenleving is op drift. Voor de bedrijven is het wegwerken van de onrendabele uren van groot be lang. De bedrijven worden in de toekomst self-supporting, maar dan moeten het ook zeer intensief gemechaniseerde bedrijven zijn. Verheugend is het daarom, dat straks in onze streek in Schoondijke na melijk als eerste in Nederland een prak tijkschool geopend wordt, die de jonge boer zal trachten klaar te maken voor het gemechaniseerde bedrijf. Inleider riep de jonge boer toe „Grijpt de kans, die U geboden wordt, het gaat om Uw toekomst." Voordat de heer Huijgen met zijn zeer interessante lezing aan het woord kwam. waren een aantal huishoudelijke zaken afgewikkeld. Uit het jaarverslag verna men wij, dat de vereniging thans 142 be talende leden telt. Ook waren er verschil lende activiteiten te melden, namelijk het organiseren van zaaiwedstrijden met paard en traktor alsmede ploegwedstrij- den. Ook dit jaar zullen deze wedstrijden worden herhaald. Ook heeft de vereni ging in financieel opzicht vrij aardig ge boerd, zij zag haar middelen met ruim 100,toegenomen tot 355, Voor de pauze hield de heer D. J. v. d. Have te Goes een lezing met kleuren dia's over Rusland, een onderwerk wat in de mechanisatiemiddag paste en waar voor veel belangstelling werd opgebracht. Nadat de heer Huijgen nog een aantal vragen had beantwoord, die de conclusie rechtvaardigen, dat de jonge boer zich intensief met de problemen rond de land bouwmechanisatie bezig houdt, kwam de bestuursverkiezing aan de orde, wegens vertrek van de voorzitter E. Calon naar Groningen. Benoemd werd de heer Reg. Thomaes te Hoofdplaat. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer A. de Feijter (Schoondijke) tot igoorzitter gekozen. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. De leden van de staf van de Amerikaanse legatie in Boeda pest, die al sinds de Hongaarse op stand van 1956 de gedwongen gast heren zijn van kardinaal Mindszenty, zaten gisteravond in spanning te wach ten op nadere uitleg van de mede deling die de Hongaarse regering heeft gedaan, dat zij de activiteiten van de legatie zal beperken omdat die een gevaar betekenen voor de veiligheid van de Hongaarse staat. AL DRIE MAAL Al drie maal heeft de Hongaarse regering nota's over de Amerikaanse legatie te Boedapest laten overhandi gen te Washington. De laatste daar van is teruggezonden omdat zij be dreigingen inhield; de Amerikaanse regering wenst nu eenmaal niet onder de druk van bedreigingen te onder handelen. Niemand weet precies wat de Hongaarse regering verstaat onder het beperken van de activiteiten van een legatie. Er zijn, zo meent men in Washington, twee mogelijkheden: óf het aantal Amerikanen ter legatie moet worden beperkt, óf de vrijheid van beweging van de Amerikaanse diplomaten zal aan banden worden gelegd. Men ge looft in Washington niet dat de Hon gaarse maatregelen ten doel hebben, kardinaal Mindszenty in handen te krijgen. BRAND IN GRONINGEN Lek in schoorsteen met behang gedicht GRONINGEN. Een lek in een schoorsteen, dat achter linnen en be hang was weggewerkt, was de oorzaak van een brand, die gistermiddag in Gro ningen woedde aan het Nieuwe Kerkhof. Een bovenhuis, bewoond door een be jaard echtpaar, brandde uit. Niemand werd gewond en een bedrag aan geld, dat in huis aanwezig was. bleef door een toeval gespaard. KATTENDIJKE De heer W. M. Louwerse is zaterdagmiddag bij zijn afscheid als hoofd van de openbare lagere school in Kattendijke een grootse huldiging ten deel gevallen. Een grote stroom van vrien delijke woorden en bovendien talrijke geschenken heeft het scheiden de schoolhoofd in ontvangst mogen nemen. Ruim 37 jaar heeft de heer Louwerse het onderwijs in Kattendijke gediend. Vanaf de tijd met een hoopje modder onder de bank tot de periode met de stoeltjes en tafeltjes", aldus drukte burgemeester P. J. Evers zich uit. De ge hele Kattendijkse gemeenschap heeft trouwens van de gaven en talen ten van de heer Louwerse profijt getrokken. Van onze correspondent PARIJS Generaal de Gaulle, in kennis gesteld van de inhoud van de dossiers die betrekking hebben op de beide Parijse schandalen (de zaak van de rose balletten en de zaak-La- caze), heeft, naar stellig verluidt, geëist dat er zonder aanzien des persoons recht zal worden gespro ken en dat eventuele schuldigen met alle gestrengheid zullen wor den gestraft. Dit besluit van de hoogste autoriteit van de staat beantwoordt zeker ten volle aan bet rechtsgevoel van verre weg het grootste deel van het Franse publiek. En de kapper Of het aan het besluit van de Gaulle te danken is of niet het is een feit dat de eenarmige André le Troquer, de 74-jarige gewezen voorzitter van de Franse nationale vergadering en een van de voormannen van de socialistische partij, zaterdag in staat van beschuldi ging is gesteld. Op grond van zijn hoge leeftijd en het feit dat hij zijn ene arm in de eerste wereldoorlog heeft ver loren, heeft men hem in vrijheid ge laten. Twee andere beschuldigden zijn nu ook bij name genoemd: de befaamde Parijse dameskapper Guillaume. kapper van beroemdheden en gekroonde hoof den. en de directeur van een groot con fectiemagazijn. „Op eigen verzoek" Le Troquer heeft onmiddellijk aan de journalisten doen weten, dat hij op eigen verzoek in staat van beschuldiging is gesteld. Hij kan thans, zo zei hij, kennis nemen van het dossier; zou hij alleen getuige zijn gebleven, dan zou dat niet mogelijk zijn geweest. In het algmeen hecht men niet veel geloof meer aan zijn beweringen, vooral nadaf enige bijzonderheden uit brieven, welke de minderjarige meisjes na hun be zoekjes aan de voormalige tweede man in de Franse republiek aan elkaar heb ben geschreven, bekend schijnen te zijn geworden. Gisteren is er weer een nieuwe ge beurtenis geweest in dit schandaal van de rose balletten. De broer van een van de minderjarige meisjes, die van beroep barman in een cabaret in de buurt van de Champs Elysées is keerde zondagochtend om een uur of zeven met zijn scooter naar huis terug. In de Avenue de Wagram, bij de Are de Triomphe werd hij naar zijn zeggen omvergereden door iemand; die in een blauwe Renault was gezeten en die hem reeds enige tijd had gevolgd. De jonge man heeft een paar builen en schram men opgelopen aan zijn handen en aan zijn gelaat. De dader heeft men niet kunnen vinden. Al eens bedreigd Het wonderlijke van de geschiedenis is, dat het juist deze man was, die door zijn verklaringen de politie op weg heeft geholpen om Surlot, de hoofdver dachte, te kunnen arresteren. Hij heeft trouwens verteld, dat hij ook al eens een keer door deze verdachte, toen die nog in vrijheid was, met een revolver was bdreigd. Ook in de zaak-Lacaze is weer nieuws gekomen, er is namelijk een nieuwe getuige komen opdagen. Zijn identiteit wordt voorlopig angstvallig geheim ge houden. Het zou de man zijn, die namens Lacaze contact met de call girl Maité zou 'hebben gezocht om haar te vragen een (valse) aanklacht tegen haar vriend Jean-Paul Guillaume wegens soute neurschap in te dienen. Er is trouwens weer een nieuwe lezing van de gehele zaak bekend ge worden. Deze luidt dat degene, die zoge naamd namens Lacaze het meisje had verzocht een aanklacht in te dienen, dat helemaal niet namens Lacaze had gedaan, maar op instigatie van anderen. Deze zou behoren tot politieke kringen, aan welke het onwelgevallig is geweest, dat tijdens de moeilijkheden in Marok ko enige jaren geleden Lacaze de zijde van sultan Ben Yoessef tegen de Fransen zou hebben gekozen. Zij zouden zich thans op hem willen wreken. Men ziet het: de zaak wordt hoe langer hoe ver warder en het einde schijnt nog lang niet in zicht. MOSKOU (Reuter) Volgens de Russische vice-premier Mikojan voe len de Amerikaanse regeringsleiders thans het meest voor een politiek van het vreedzaam naast elkaar bestaan van staten met verschillende sociale stelsels. Mikojan zei dit zaterdag op het con gres van de Russische communistische partij in Moskou. Hij had de indruk ge kregen dat de Verenigde Staten zich niet wensen te bemoeien met de binnenland se aangelegenheden van de socialisti sche landen. Het Amerikaanse volk en zakenlieden daar hebben meer dan ge noeg van de koude oorlog, zei Mikojan. In zijn gesprekken met hoge politici had hij tijdens zijn bezoek aan de Ver enigde Staten niet langer horen spreken in termen van ..vergelding en insluiten". Wanneer dit alles inderdaad het geval is dan moeten daden het bewijzen, al dus Mikojan. Uitvoerig besprak hij de kwestie van de handel tussen Amerika en Rusland. De beperkende bepalingen die de Ver enigde Staten in acht nemen bij de han del met de Sowjetunie dienen te worden opgeheven, verklaarde hij. Met de dol lars die wij kunnen verdienen met onze export naar Amerika, kunnen wij grote bestellingen plaatsen in dat land. Wij zijn niet van plan wapens in Ame rika te kopen, daar hebben we hier ge noeg van en van betere kwaliteit voeg de Mikojan hier aan toe. Wij hebben het over goederen die voor vreedzaam verbruik bestemd zijn. Rusland is bereid, aldus minister Mi kojan. om een handelsverdrag met de Verenigde Staten te sluiten met een looptijd van drie. vijf of zelfs zeven jaar. Mikojan heeft verder nog verteld dat er in de Sowjetunie thans geen on derdrukkingsmaatregelen meer geschie den om politieke misdrijven te bestraf fen. NEW YORK (Reuter) Op grond van de resultaten van het laatste kwar taal 1958 wordt verwacht, dat de netto winst van American Enka Corp., doch teronderneming van de A.K.U. over geheel 1958 hoger zal zijn dan die van 1957. toen 0,93 per aandeel werd ver diend. In de eerste 36 weken van 1958 werd een winst per aandeel behaald van slechts 0.11 tegen S 0,50 in dezelfde periode van 1957. van de man die zaterdag na een overval op een bank in deze stad is gearresteerd. In het bankgebouw heeft de indringer zaterdag een bediende in de maag ge schoten. Een andere employé kreeg een slag met de kolf van zijn revolver. Des ondanks gingen enkele leden van het bankpersoneel achter de bankrover aan toen deze het gebouw uitvluchtte. Een grote menigte voegde zich bij hen, ge alarmeerd door het lawaai van de schoten in de bank. De 50-jarige taxichauffeur Arthur Maag, die de bandiet zag aan komen hollen, de revolver nog steeds in zijn hand, stak zijn been uit om de man te laten vallen. Dat mislukte en had tot gevolg dat de achtervolgde opnieuw schoot. De dap pere taxichauffeur heeft zijn pogingen om hem ten val te brengen met zijn leven moeten bekopen. De meesten staakten na dit droeve voorval hun achtervolging. Een vermetele kelner, de 35-jarige Gustav Angstmann, gaf het echter niet op. Door niets liet hij zich weerhouden. Honderden meters zette hij de achter volging van de bankrover alleen voort door de sterk hellende straatjes van Zürichs binnenstad. Het hoogtepunt van het drama brak aan toen de misdadiger zich opeens om draaide en zijn wapen op Angstmann richtte. De kelner schrok ook daar niet voor terug, liep op de uitgeputte achter volgde toe en overmeesterde hem. Wel dra was de man onder de hoede van de politie, die hem tegen een woedende menigte moest beschermen. Schiet me maar dood, geef me de elektrische stoel, stamelde de bankrover in gebroken Engels toen het verhoor door de politie begon. Na lang aarzelen kwam hij met bet verhaal voor de dag dat hij John Stanislaf zou heten en bij de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland in dienst is. Hij zegt genaturaliseerd te zijn. De politie gelooft er niets van. Wanneer de man die in Zürich is ge- i arresteerd schuldig wordt bevonden aan j moord kan hij tot levenslang veroor- deeld worden. Dat betekent dat hij na vijftien tot vijfentwintig jaar de gevan genis uit kan komen. Daarna wordt hij 1 teiiig uitgewezen en dan wacht hem op- nieuw een berechting, ditmaal in Enge land waar men wanneer hij werkelijk Donald Hume is nog een appeltje met hem te schillen heeft. In een band om zijn been gewonden heeft de politie in Zürich een roestig scheermesje ontdekt. Voorts een buisje vergif, dat in zijn broek was genaaid. Hij is een uitstekend acteur, zei de Zwitserse inspecteur die de arrestant sinds zaterdag al vele malen heeft ondervraagd. Tijdens de tweede wereldoorlog heeft I Hume bij de R.A.F. gediend. Hij bracht het niet verder dan onderofficier. Latei- heeft hij zich voorgedaan ais officier. Daardoor kwam hij voor het eerst voor het gerecht. De tweede keer nadat hij de autohandelaar uit het vliegtuig had geworpen. 3-jarige hengsten. In de provincie Noord- Brabant zullen, naast het aanwezige mannelijk fokmateriaal, vooral de vele nieuw aangekochte hengsten grote be langstelling trekken. Het slot van beide keuringen wordt gevormd door de uitroeping van de Pro vinciale Kampioenen 1959. Behalve de belangrijkheid van deze keuringen vormen Goes en Den Bosch, voor de paardenfokkers en liefhebbers tevens een unieke gelegenheid om hun I keuze voor het aanstaande dekseizoen I te bepalen. Op beide keuringsplaatsen wordt met de inrichting van het keuringsterrein, evenals vorige jaren, met grote belang stelling rekening gehouden, waardoor aan het publiek weer alle accommoda tie zal worden verleend. Voor deze gelegenheid en vanwege het bijzonder karakter werd de gemeenteraad „In 't Blokhuis" gehouden. Er was ook meer belangstelling dan anders. De „pu blieke tribune" was nu boordevol met genodigden, leerlingen, oud-leerlingen, ouders en leerkrachten, die onder leiding van de heer Louwerse hadden gewerkt. Alvorens de gemeenteraad met alge mene stemmen besloot de heer Lou werse op de meest eervolle wijze ont slag te verlenen als hoofd der school was voor de zesjarige Maatje Wisse de eer weggelegd om mevrouw Louwerse een fraai bloemstuk aan te hielen. De dank van de gemeente, voor alles wat het schoolhoofd in dienst van het onderwijs en de gemerenschap heeft ge daan, kwam tot uiting in de overhandi ging van een verrekijker door de burge meester. Ook mevrouw Louwerse werd in deze dank betrokken. Burgemeester Everts meende in zijn rede, dat deze dag" tot grote dankbaarheid stemt. Hij memoreerde in het kort de staat van dienst van de heer Louwerse: onderwijzer in Colijnsplaat, Hoedekens- kerke, Den Helder en sedert 1921 hoofd van de school in Kattendijke. Van onze correspondent WEMELDINGE De heer J. Kloos terman, onderwijzer aan de christelijke school voor schipperskinderen, heeft vrijdagavond van het bestuur, het per soneel en de leerlingen van de school afscheid genomen, wegens vertrek naar Schoonhoven, De heer J. Florusse, voor zitter van het bestuur, roemde in zijn namens het bestuur tot de scheidende onderwijzer gesproken afscheidswoor den de capaciteiten van de leerkracht. Ook het hoofd van de school had hem een goed onderwijzer en een prettige j liggen, collega gevonden. De heer Kloosterman mocht verschillende cadeaus vangst nemen. Van onze correspondent /n -| en Arna. CHICAGO (UPI). Be in Rotterdam ge vestigde Oranje lijn zal een directe passagiersdienst in de „hoogste luxe klasse" openen tussen Chicago en het Europese continent. Deze dienst zou worden verzorgd door het m.s. Prinses Irene, nu nog in aan bouw, en het in 1953 gebouwde m.s. Prins Willem van Oranje. De Prinses Irene heeft accommodatie voor honderd vijftien passagiers en de Prins Willem van Oranje voor zestig. De maatschappij verwacht één reis per drie weken te maken. De Prins Wil lem van Oranje zal begin mei uit Chi cago voor de eerste reis vertrekken. Dat heeft de heer M. M. Holden, algemeen agent van de Oranje lijn, zaterdag in Chicago meegedeeld. „U heeft steeds, ook onder moeilijke omstandigheden, voor uw leerlingen als het ware gevochten. Steeds kwam u op voor de belangen van de kinderen. Daar om boekte u goede resultaten. De ge meente is U veel dank verschuldigd." De heer Louwerse is voorts vele jaren voorzitter en secretaris van. de afdeling van het Groene Kruis geweest; kerke lijke ontvanger en secretaris van de kerk voogdij; voorzitter van de muziekvereni ging en oprichter van de afdeling van de Ver. voor Ziekenhuisverpleging. De „ge hele gemeenschap is U dank verschul digd", zeide de burgemeester „Beschouw deze volle zaal als een bewijs van dank voor alles wat U heeft gedaan". De voorzitter van de oudercommissie, de heer F. Weststrate, was van oordeel, dat de heer Louwerse één was geworden met de school. Met de dank voor de pret tige samenwerking bood hij namens de leerlingen, onderwijzend personeel, oud leerlingen en vele dorpsgenoten een werkbank aan. De heer L. C. van Nieuwenhuijze voer de het woord namens de oud-leerlingen. De inspecteur van het l.o., mr. L. G. Wolf verklaarde, dat een uitnemend school hoofd de dienst gaat verlaten. Verder spraken mej. M. Tie als oud onderwijzeres van de school in Katten dijke, L. P. Pieterse, als oud-onderwijzer, W. Broer, namens de afdeling Goes van de Ned. Onderwijzersvereniging, mej. P. Stok namens de hervormde kerkeraad en familie. Verscheidene sprekers lieten hun woor den vergezeld gaan van geschenken. B. en W. hebben adviezen gevraagd Tenslotte sprak de heer Louwerse een van de directie van de V.V.V. en van j ontioer dankwooid. ambtenaar voor culturele zaken als- De leerlingien hadden uiteindelijk het mfde globale kostenraming, laatste woord, want zij hebben, na dit 1 meer officiële gedeelte, hun „meester" mmiaaeis neen ae neer neinooua de plan- talloze suggesties ontvangen voor festi- j ROTTERDAM. In Diergaarde Blij- dorp te Rotterdam is wederom een Przewalski-veulen geboren, het derde I veulen van de Przewalski-paarden Iwan en Arna. ene is een hengst en hij onlangs aangelegde interna- tionale stamboek van Przewalski-paar den worden ingeschreven onder de naam Tichonof. Tichonof, vernoemd naar de leider van de expeditie die in 1880 het legen darische Przewalski-ras terugvond, zal in de wandeling Ticho worden ge noemd. programma's U—a 1 ln hel kort) DINSDAG 3 FEBRUARI RADIO HILVERSUM Het Hilversumse gemeentebestuur heeft met zeer veel belangstelling kennis genomen van de plannen van de heer Joop Reinboud om in juni 1960 te Hilversum een Euro paweek te organiseren. Inmiddels heeft de heer Reinboud BRUINISSE. Het gemeentebestuur duidelijk laten zien, dat zij op van Bruinisse heeft een schrijven ont- ken evengoed hun lesje kennen als in de viteiten en manifestaties tijdens de vangen van het ministerie van Land- schoolbank, bouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarin de bezwaren tegen de verlaging van de standaardcapaciteitscijfers van de mosselkwekers worden weerlegd. De raad van Bruinisse besloot in zijn vrij dagavond gehouden vergadering op nieuw tegen de motivering in dit schrij ven te protesteren. In de rondvraag werd door de heren D. de Koning (VVD) en L. J. Hooger- heide (AR) gewezen op de noodzakelij ke verbeteringen, die nodig zijn in de nieuwe gemeentelijke haven (in aan leg). Gemeend werd, dat bij oosten wind de schepen niet voldoende beschut I Europaweek. Tliwplipr ill inVr T/>f>r LiJ'nbalan bij de juwelierswinkel alles in J Ll 11 vlicj. 11J V 1CJI JVCCl orde bevonden en nog geen drie minu- fori i/iA 1 ten later begon daar de sirene te loeien. Z9.4U0 berooid ••^)e man met de voorhamer" had zijn zoveelste slag geslagen. Eigen nieuwsdienst jy[e^ j^iap vernielde hij zowel de ROTTERDAM. Voor de vierde étalageruit als het daarachter hangende in ont- De vergadering stond onder leidingkeer in vijftien maanden tijds heeft ..veiligheidsglas". Zijn greep in de uil van de_ wnd. burgemeester, de heer D. een ruitentikker in Rotterdam zijn stalling was snel gedaan en even snel slag geslagen bij de juweliersfirma J. met_ kuit in, de duisternis d. Berg, die in zijn nieuwjaarsrede o.m. had gewezen op de grote verande ringen. die de gemeente tengevolge van In de haven van St. Philipsland is en kele dagen geleden de coaster „Rio" uit Groningen gearriveerd voor het laden de Deltawerken te wachten «taan. van een partij aardappelen, bestemd voor Engeland. In de haven van St. Phi- j Dokter K. v. Leeuwen werd met al- lipsland komt slechts zelden een coaster gemene stemmen tot gemeente-arts be- aan. noemd. M. Lucardie N.V. in de Korte Lijn-1u"?0™,?}' ,,De v?.01;ha™er - weer baan. Voor de vierde keer bij één iir ZVeVlZ^^Zr1^ ma en voor de zoveelste keer m Rot terdam. Zaterdagmorgen om drie uur ®had de nachtwaker op zijn ronde door de Korte Scherpe controle Omwonenden, gewekt door de alarm- installatie, belden de politie op. De om geving van de Lijnbaan werd afgezocht en op alle wegen buiten Rotterdam wer den controleposten betrokken, maar enig resultaat hebben deze maatregelen niet opgeleverd. Zaterdagmorgen werd bij de firma Lucardie de schade opgenomen. Uit de étalage waren vier gouden ringen, zes gouden ringen bezet met diamant en een broche bezet met parels verdwenen, alles bij elkaar voor een waarde van 5.600. HILVERSUM I 402 m ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; VPRO- 7.50 Dagopening: AVRO 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding: 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Gram; 11.15 V d zieken. middag 12.00 3azzmuz; 12.20 Regeringsuitz: Landb rubriek; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Mil ork; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Metropole Ork: 13.55 Beursber; 14.00 Bariton en piano; 14.40 Schoolradio; 15.00 V d vrouw; 15.30 Pianorecital; 16.00 Een merkwaardige ont moeting met een grote diva, caus; 16.15 V d jeuEd: 17.30 Jazzmuz; 17.55 Meded. avond 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.25 Paris vous parle; 18.30 RVU: Menselijke ver- ;)V00 -i^eid in het arbeidsproces: Yrd ki"d: 1905 Alles °P één kaart: 20.00 Nws; 20.05 Cabaretprogr; 20.55 Act: 22.00 Toneelbeschouwing: 2'ïï Pianorecital; 22.40 Orgelconcert: **ws; 23.15 Beursber te New York; 23.16 New York calling; 23.21—24.00 Mo derne muz. HILVERSUM II 298 m ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram: 7.30 De Douche: 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en liturg kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d kind; 10.15 Lichtbaken, caus; 10.30 Gram; ll.oo V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Als de ziele luistert, caus. middag 12.00 Middagklok-noodklok: 12.03 Gram: 12.30 Land- en tuinb meded; 12 33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Gram; 13.30 Amus muz: 14.00 Franse chansons; 14.15 Gram; 14.35 V d vrouwen v h platteland; 14.45 Zang en piano; 15.10 Gram; 16.00 V d zieken: 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber: 17.45 Regeringsuitz. Australisch Nieuw-Guinea. avond 18.00 Lichte muz; 18.20 K.V.P pol caus; 18.30 V d jeugd; 18.45 Gram; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.20 Sportoraatje; 19.30 Gram; 20.00 SUS-aeüe. 2120 Viool en piano; 22.00 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus; 22.30 Gram; 22.45 Avondgebed en liturg kal; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram TELEVISIE De Zwitserse vrouwen zullen het voor lopig moeten blijven doen zonder het recht van stemmen. Dat hebben de mannelijke Zwitsers tijdens een landelijk referendum van twee dagen besloten. Slechts in drie kantons was er een meer-, derheid voor de vrouwen. Van één onzer verslaggevers PERNIS. Moe, vervuild, onvol doende gekleed en met baard van een paar dagen, kwamen zij zaterdag avond in Pernis van boord, de dertig opvarenden van de Ely. Vrijdagavond was de Ely een 4.123 ton metend Costaricaans vrachtschip in het Ka naal in aanvaring gekomen met het Liberiaanse schip Andreas, 13.262 ton. De bemanning van de midscheeps ge raakte Ely sprong onmiddellijk over op de Andreas. „Ik geloof niet, dat nodig was," zei Ely's kapitein, G. Bai- nes (33) ons zaterdagavond. Het verhaal van de kapitein wierp een vreemd licht op de aanvaring. De leden van zijn bemanning, allen Span jaarden, waren op de Andreas, terwijl sprongen, dat zij zich de tyd niet gun- hij zelf de noodzaak daar niet van in zag. Zo overhaast waren «U overge- den om bagage mee te nemen. „Alles zijn ze kwyt." Fliiitstoot Kapitein Baines zei; „Ik zelf ben naar de stuurhut van de Ely gegaan, toen het schip verlaten was. Wij Jagen nog tegen de Andreas aan. Ik heb toen enkele fluitstoten gegeven om mijn mannen terug te roepen. Alleen de eer ste stuurman kwam. Met de scheepspa pieren zijn wij toen ook op de Andreas overgestapt." Mist De kapitein kon de angst van zijn be manning overigens best begrijpen. Er hing een dichte mist over het Kanaal en elk ogenblik kon de Andreas ver dwenen. Wanneer de Ely dan zonk verkeerde de bemanning in levensge vaar. NTS: 19.30 Intern Agrarisch nws; 20.00 Journ en weeroverz; 20.30 Intern keuken. 20.30 Het grote offensief, film 21.0022.30 Film. AXEL. De heer P. P. M. de Kort, hoofd van de r.k.-school te Axel heef( Van de vier keren dat de firma deXheVïLnmL8"*6 klandizie van een ruitentikker genoot onderwijs wegens hu Vimvv Van j is het nu drie keer raak geweest. De pens oen«'erechUade wAa" va4'-de eerste keer, in oktober 1957 werd voor veérifg "iaa" herfl de w. nJ' k- een waarde van 14 500 aan sieraden Srwi fin Axel gedund D' KOrt het geroofd. Een jaar later werd voor een Het was echter niet u waarde van ƒ9300 meegenomen erbij d erwijSW datva^ rin' gaven" heeft ge- de derde aanslag, eind oktober, bleef' nrofiieerd De hnv Tl. tr™! neen ge Vastgelopen dt Ioliad<! beperkt tot een vernielde ruit ter, voorzitter en lid van talloze orga- usigeiupen msaties,.waarvan wij noemen de plaat- Voor de bemanning van de Ely was seiijke K.A.B.. het comité ..Herwonnen het avontuur nog niet ten einde toen li Pil SUo-hlUS Pil UU tl'OUWPHLevenskracht", het Wil-Gele Kruis kies- zij op de Andreas waren overgestapt. vereniging, bibliotheek. Hij is sekrela- Zaterdagmiddag liep de Andreas in de j Opgewonden meldde zich gisteravondns van het kerkelijk armbestuur lid mond van de Waterweg uit haar roer. de 21-jarige Willem Brom, toen hij m>van het burgerlijke armbestuur en le- - de radio-uitzendmg over de k.r.o. ver- ,-aar van de sociaIe s Jf nam, dat hij met zijn SUS-lot C 162667 k.A.B. te Hulst. De heer De Kort ge- imnnlsrije Kirl nnnmnnan CVvsttf. ninl 1«11. 1 De Ely, die een gevaar voor de scheepvaart opleverde, is door twee sleepboten naar Duinkerken gebracht. In de haven van Duinkerken is het schip zaterdagmorgen gezonken. Het raakte vast aan de zuidzijde van het vaarwater van de Nieuwe Water weg. Pas 's avonds kwam het, op eigen kracht, weer vlot. In zes taxi's zijn de mannen van de Ely naar twee Rotterdamse hotels ge bracht. Zo spoedig mogelijk zouden zij de gelegenheid krijgen naar Spanje terug te reizen. een woonhuis had gewonnen. Chavif- niet in alle lagen van de Axelse be vol- feur is deze gelukkige Hilversummer'king grole achting. Vrijdagmorgen van beroep, hij heeft twee-en-een-halfviel hem een hulde van dé schoolkin- jaar verkering met een meisje, dat nui deren ten deel. De leerlingen van de spoedig zijn vrouw zal worden, nu hij hoogste klas boden hem een tafel aan de onverwachte eigenaar van een huis; waarop 's avonds de parochianen ee» 1» geworden. I prachtig televisietoestel plaatsten.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4