Veel vraag naar appelen Kees Pronk: machtig interessant" Ik vind mensen De Seroeise kinderen en de Zeeuwse kist >mfraph!I< Spanning verwacht tussen Hellas en Volharding Raad Westkapelle stelde uitbreidingsplan vast K2r zonder kringen Italiaanse concurrentie op Duitse markt te verwachten 55 39.75 Bekendmaking Geref. Wissen kerke zingt GOEDE WINSTKANSEN VOOR ARNEMUIDEN Petsie Felle Pingo Zaterdag 31 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 „Wat moet ik doen vraagt de fruitkweker Export naar Zweden PHILIPS Uitbreiding verwacht van gladiolenteelt Goede kwaliteiten Weer uien naar België FLITSEN LIT DE 1 1 TLINBOLW 1 ZAALHANDBALCOMPETITIE INDUSTRIALISATIE: VRIEND VAN DE LANDBOUW Oesterdirecteur denkt over zesde boek Besluit Botsing Christelijk Economische basis: het toerisme Russisch kerkkoor zingt te Goes PHIA door d. BERG v. inwrijven laten drogen afborstelen VOETBALPROGRAMMA VOOR VANDAAG Dp vrolijke fruitkwekers dankbaar zijn dat zij zo vroeg reeds hebben ingezien, dank zij de voortdurende voorlichting van de zij de der Rij'kstuinbouwvoorlichtingsdienst en N.F.O., dat het gaat om een modern sortiment Hierdoor is Zeeland' een mo dern fruitgebied geworden. GOES. „Wat moet ik doen? Zal ik mijn appelvoorraad maar zo gauw mogelijk verkopen nu de prijzeq gunstig zijn of zal ik nog maar wat wachten en geleidelijk aan verkopen?" Met deze vragen heeft de fruitteler op het ogenblik te maken. Er is nog een grote voorraad appels in ons land. Deze kunnen aangeboden worden tot eind april. De beste partijen kunnen omstreeks die tijd nog goed uit het koelhuis komen. De laatste weken zijn de prijzen van verschillende appelrassen echter flink gestegen en heel wat telers voelen er nu alles voor om' maar zo gauw mogelijk te verkopen. Er hangt namelijk een dreiging bo ven de appelmarkt en die dreiging komt van de zijde van Italië. Op de interna tionale appelmarkt is dat onze groot ste concurrent. Er groeien daar zeer veel appels en ze kunnen worden ge teeld tegen een lage kostprijs. De oogst in Italië was dit jaar zeer groot. Ook in West-Duitsland was een grote appeloogst. Dit had voor ons land tot gevolg dat slechts de beste appel rassen tegen een gegarandeerde mi nimum veilingprijs van 24 cent per kg naar West-Duitsland mochten worden uitgevoerd. Italië kon een dergelijke prijsgarantie niet geven en reeds van af 17 september is de appelexport van Italië naar West-Duitsland niet meer toegestaan. Italië zit momenteel nog boorde vol met appels. Men weet er geen weg mee, en wacht met smart op het mo ment dat West-Duitsland de invoer zal toestaan. Wanneer dit zal zijn is nog niet bekend. Er wordt gezegd hall fe bruari. Zeker is echter dat half maart de grens opengaat want dan vervalt de bestaande regeling krachtens wel ke Duitsland de invoer kan verbieden. Hoe dan de zaken zich zullen ont wikkelen valt niet te zeggen maar alge meen wordt er mee gerekend dat er dan een grote stroom van appelen op de Westduitse markt zal worden losge laten. De prijsvorming voor appels uit Ita lië vindt plaats op de Westduitse mark ten. De teler krijgt wat er van ge maakt kan worden, verminderd met al le onkosten. Hierin zit een groot ver schil met ons land want hier vindt de prijsvorming voor de teler plaats op de veilingen. Welke gevolgen de komende Italiaan se appel-invoer in West-Duitsland voor onze appelafzet zal hebben weten we niet. wij zijn echter niet optimistisch. Het is bijzonder moeilijk om te zeggen wat men doen en laten moet om een zo hoog mogelijke prijs te krijgen maar wanneer we de prijzen van het ogenblik bekijken dan is er toch wel heel veel voor te zeggen om steeds te zorgen voor flinke aanvoeren in de komende tijd. zo lang er vraag is. Vlugger dan men denkt kan deze misschien zijn ver dwenen. De grote vraag naar appelen komt vrijwel op naam van West-Duits land. Dit land neemt ongeveer 90 pet. van onze appelexport voor zijn reke ning. De laatste weken gaan er steeds tussen twee en drie miljoen kg appels de grens over. Het voornaamste ras is daarbij de Jonathan. Deze gekleurde appel is gevraagd. Er kwamen voorheen steeds veel gekleurde appels -uit Italië op de Duitse markt. Die zijn er nu niet en daarom koopt men de Hollandse Jona than. De prijs van dit ras is op de Adverentie Bij spierpijnen, reumatiek, neusverkoudheid Type /529 f 37.50 Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphil" beter STAVENISSE. In hotel Zeeland hielden de gladiolentelers een vergade ring. De heer J. Oosterveen merkte op. dat dit jaar een belangrijke uitbreiding van de teelt wordt verwacht. Ook meen de hij dat op Tholen andere bolgewas sen zullen worden geteeld. De heer J Oostdam sprak daarna over de prijzen. De grond was, merkte hij voorts op. bij zonder geschikt en de bedrijven bleken zich uitstekend te lenen voor de teelt van gladiolen. Het opplanten moet met te vroeg geschieden en in vochtige grond. Het is een slechte gewoonte het blad op het land te laten liggen. Zeeuwse veilingen opgelopen tot 35 a 40 cent per kg. Gekleurde partijen Goudreinette wor den ook voor West-Duitsland gekocht en noteren dan 25 tot 30 cent per kg. Het ras Golden Delicious dat in Zee land zulk een grote rol speelt, wordt in hoofdzaak gekocht voor de binnen landse markt. De prijs is de laatste weken ook wat gestegen en ligt thans voor de mooi gekleurde partijen tussen 50 en 60 cent per kg. Het is opmerkelijk dat de binnenland se handel het beste kan werken met goede kwaliteiten van gevraagde rassen. Het verschil tussen de goede kwaliteit en het zgn. „ondereind" is dit jaar wel bijzonder groot. Fabriekskwaliteit appelen zijn nu praktisch niet te verkopen en ze zou den waardeloos zijn wanneer een enkele conservenfabriek of mostfabriek ze niet Tenslotte kunnen we ten aanzien van de export van appelen nog vermelden dat met ingang van 11 febr. de export naar Zweden zal zijn toegestaan. We betwijfelen echter of daarvan grote ver wachtingen gekoesterd mogen worden want er zullen dan ook Italiaanse appe len ingevoerd mogen worden in dit land en dat zal dus een grote concurrentie betekenen. Verder is Zweden voor on ze appelen nooit zo belangrijk. Ten aanzien van de mogelijke appel export naar België is nog steeds niets bekend. Reeds vier maanden is de Bel gische grens gesloten voor de Neder landse appelen en er zijn tekenen, die er op wijzen dat het wel 15 maart kan worden voor de grens open gaat. In Frankrijk kunnen de importeurs in de periode van 115 maart aanvra gen indienen voor de import van Neder landse appelen. Dat wijst er dus wel op dat voor half maart ook dit land geen invoer van Nederlandse appelen zal toestaan. 51 IIHIIIIIIillllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll afnam voor 3 cent per kg. Hier staat dan tegenover de hoge prijs welke men betaalt voor goede Golden Delicious en voor goede Cox's Orange Pippin. De prijs van laatstgenoemd ras is opge lopen tot rond één gulden per kg. Er is van dit ras nu echter geen voorraad van betekenis meer. Zeer duidelijk treedt dit seizoen naar voren dat het er om gaat goed fruit te kweken. Daar heeft de consument ook nog wel een hoge prijs voor over. De telers, die een boomgaard hebben waaruit ze niet veel anders kunnen ver wachten dan minderwaardig fruit doen er maar het best aan deze zo vlug mo gelijk op te ruimen. Alles wijst er im mers op dat voor dit mindere fruit in de toekomst geen bestaansrecht meer zal zijn. Bij dat alles kunnen de Zeeuwse Verder kunnen we nog vermelden dat met ingang van 2 febr. de export van Nederlandse uien naar België weer zal worden toegestaan. Dan vervalt name lijk de in het kader van de Benelux- overeenkomst geldende minlmum-lm- portprijs voor uien. Juist een half jaar is dan de Belgi sche grens onafgebroken gesloten ge weest voor dit Nederlandse tui-nbouw- produkt. Dat houdt ook in dat er nog vrijwel geen uien onze Zuidergrens zijn gepasseerd. Hoe de export naar België zal verlopen zal uiteraard voor een groot deel worden bepaald door de prijsontwikkeling. Voor de uientelers is deze nog steeds niet bijzonder hoopvol. Prijsdalingen en -stijgingen wisselen el kaar regelmatig af maar hoger dan 13 cent -per kg is men dit seizoen voor de export geschikte middelkwaliteit toch nog niet kunnen komen. Vorige week was de prijs teruggelopen tot ongevèer 10 cent per kg. Op het ogenblik wordt weer tot 12 cent per kg betaald. Voor een redelijke teelt en bewaar- vergoeding is deze prijs echter beslist te laag. In verschillende delen van de provincie is het uitvalpercentage op het ogenblik zeer groot. Wat dat betreft slaat echter het belangrijke produktie- gebied Tholen wel een goed figuur. Daar zijn ook wel slechte uien maar duidelijk komt daar op het ogenblik naar voren dat de telers over het al gemeen er alle zorg aan hebben be steed welke nodig is. Daarom heeft de handel ook zo graag de Thoolse uien. Van onze correspondent MIDDELBURG. In de heren eerste klasse zal EMM vanavond in Middelburg weinig moeilijkheden ondervinden. Het kan zelfs twee overwinningen behalen, Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. „Industrialisatie goed, als het maar uit mijn buurt weg blijft", leest men tussen de regels door in de landbouwbladen en dit is de me ning van de meeste boeren. Zo gaf drs. Th. J. Westerhout het standpunt van de landbouw ten opzichte van de industria lisatie weer, in zijn lezing die hij don derdagavond voor de afdeling Walch ren van de Landbouw Jongeren Ge meenschap hield, in hotel „De Een dracht" te Middelburg. In de loop van het betoog van drs. Westerhout werd het echt hoe langer hoe meer duidelijk, dat een dergelijk standpunt van de landbouw allerminst juist is. De industrialisatie is de vriend van de landbouw. Het beeld dat drs. Westerhout voor het platteland schetste, kwam hier op neer. dat in enkele streekcentra zich industrie zou vestigen, dat de dorpen bewoond zouden worden door zowel agrarische be roepsbevolking als door mensen die in de industrie hun werk vinden, en dat het platteland zelf uitsluitend zou wor den bevolkt door boeren. Het resultaat hiervan is, dat het plat teland weer gezond wordt, dat de streek centra goede verzorging kunnen bieden aan de bevolking uit de omliggende plaatsen, dat de dorpen ook cultureel gezien in een betere positie kunnen ko men. Een voorwaarde is, dat de loon- verschillen tussen landbouw en industrie opgeheven worden. In het licht hiervan bezag drs. Wes terhout ook het Sloeplan. Dit plan, zo stelde hij, is niet alleen van belang voor Vlissingen en Middelburg, maar voor geheel Walcheren en westelijk Zuid-Be veland. omdat de hoofdstedelingen de Vlissingers twee keer ontmoeten. Zeeland Sport I zal in de dames eerste klasse bij EMM de volle winst kunnen weghalen. Mara thon I zal zich nu wel niet laten ver rassen door Tonido en tot het laatste toe de dames van Hellas in een nek-aan-nek- race volgen. De Hellas-dames komen uit tegen Walcheren, tegen wie zij wel geen misstap zullen begaan. De returnwed strijd Zeeland-SportEMM is wederom voor eerstgenoemde club. Programma Middelburg: middag: meis jes adspiranten a: Zeeland Sport I Walcheren II: Walcheren IOlympus: meisjes adsp. b: Marathon IODI; dames jun. 2e klas: Olympus IIODI; heren jun. 2e klas: Marathon IIVolharding: jongens adsp.: MarathonTonido; avond: heren le klas: WalcherenEMM; dames le klas: Zeeland Sport IEMM I; heren 3e klas: Marathon IIIONO; dames le klas: Marathon ITonido; dames le klas: WalcherenHellas: EMM IZeeland Sport; heren le klas: EMM IWalcheren. In Goes kunnen spannende wedstrijden tegemoet worden gezien. In de heren le klasse moet Tonido tegen Marathon in staat zijn beide punten binnen te halen. Ongetwijfeld de spannendste ontmoeting wordt gespeeld tussen Hellas en Volhar ding in de heren le klasse. Of Hellas op nieuw over Volharding zal zegevieren, moet worden betwijfeld. Programma Goes: middag: me'isjes adsp. b: De MeeuwenTonido: dames jun. 2e klas: LuetorVolharding: OVU Walcheren II: heren jun. 2e klas: Hellas IITonido II. avond: dames jun. le klas: De MeeuwenEMM; heren jun. le klas: Hellas IMarathon I: dames 2e klasse: De MeeuwenOlympus; heren 3e klas: Tonido IIEMM II: heren 4e klasse: De MeeuwenEMM III: heren le klas: Tonido IMarathon I; heren le klas: Hellas IVolharding. Van een onzer verslaggevers ERSEKE. Achter in de tuin van een huis in „het poldertje", een nieuwere wijk van Yerseke, was een man zorg vuldig een lawine papieren aan het verbranden. Hij maakte zijn vuur in een emmer en paste goed op, dat geen snipper van zijn brandstof wegwaaide. „Wat ben je daar nou toch aan het doen?" vroeg een buurman, want als de mensen van „het poldertje" iets te verbranden hebben, doen ze het onder aan de dijk. „O, ik ben wat aan het ver branden, liefdesbrieven en zo. kreeg de buurman ten antwoord. Maar het waren geen liefdesbrie ven. Wat daar in die emmer in as werd omgezet, waren verhalen en gedeelten van verhalen en wie weet of er niet een halfvoltooide roman tussen zat? F"EES PRONK had in de oorlog al Tv wel eens iets geschreven, maar de rechte stemming ervoor had hij in die jaren toch niet. Op een dag nam hij een resoluut besluit: hij stak zijn hele produktie in brand. „Ik hou d'r mee op", zei hij tegen zijn vrouw. Maar een paar weken la ter....zat hij weer te schrijven! En hij had spijt van zijn resoluut be sluit, want tussen die verbrande spul len, zat een en ander, waar hij eigenlijk best nog iets mee kon doen.... Of de buurman zich die verbran derij nog wel eens heeft herinnerd, als hij een boek van Kees Pronk las. vermeldt de historie niet. Zijn eerste verhaal „Goud onder de golven", schreef Kees Pronk, hoe wel hij geen Zeeuw van geboorte is eerst tijdens de oorlog is hij in Yerseke komen Wonen voor een groot gedeelte in het Zuid-Beveland- se dialect. Maar het bleek hem, dat de mensen dat eigenlijk helemaal niet prettig vonden. ,,Zo praete we wel, maer schrieve, dat doe je toch altied in 't 'ollands!" De heer Pronk zou dat verhaal nog Wel eens hele maal willen omwerken, omzetten in het Nederlands, maar ach die tijd. die daar voor nodig is.... Twee van zijn boeken kwamen als feuilleton in ..De Spiegel", een in een krant, en verder zijn al zijn boeken, op één na. ..De Geldschieter", dat bij Voorhoeve in Den Haag ver scheen uitgekomen in de „Spiegel- serie" van Zomer en Keuning. „Serieboeken", zegt Kees Pronk, „dat is leesvoer, zeggen ze. Goed laat het zo zijn. Aardappels en brood zou je ook voer kunnen noe men, volksvoer. Maar je kan toch niet leven van delieatesses? Ik ben oesterkweker, maar je kan toch alle mensen niet dag in dag uit oesters laten eten?" schrijver meestal geen tijd. Dan is het werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Maar onder al die drukte denkt de ijverige oesterdirecteur wel eens „hè, ik wou dat ik nu eens even kon gaan zitten schrijven". „Maar als ik het deed. zou het misschien wel hele maal niet lukken." voegt hij er on middellijk aan toe. 's Zomers is er meer tijd. „Dan heb ik zo wel eens een ochtend, dat ik zeg: nou moet je me maar eens niet bellen, als het niet heel dringend is". Dan heeft hij daar op zijn kantoor een hoekje, waar hij rustig gaat zitten en waar zijn pen langzaam de bladen vol schrijft, waar de personen groeien en de situaties zich ontspin nen. Hoe komt Kees Pronk aan zijn gegevens? Waar haalt hij zijn per sonen, zijn gebeurtenissen vandaan? Dat kan deze auteur niet ver tellen. Een oude man uit Yerseke, voor wie Kees Pronk een schilde rijtje had gemaakt „ja, ik schil der ook wel eens, dat daar en dat hij wijst naar de wand) wilde dat ook weten. Hoe kan je zoiets maken? Maar hij toonde er wel iets van te begrijpen, toen hij zei: „Dan mot de geêst d'r zeker vaerdig over worre" De schrijver Pronk heeft geen be paalde figuren uit zijn omgeving op het oog, als hij schrijft, al denken de mensen, dat wel eens. Door zijn werk komt hij veel met allerlei mensen in aanraking en met wat hij ziel. en hoort, doet hij in zijn boeken op het ogenblik van schrijven daarvan onbewust zijn voordeel. „In ieders leven zit een roman", zegt hij, „denkt u niet dat er in het uwe een zit?" En later verklaart hij kort en bon dig: „Ik vind mensen machtig inte ressant". TAE SCHRIJVER Kees Pronk is eigen- T-f lijk oesterkweker. Of is de oester kweker C. L. Pronk eigenlijk schrij ver? De „twee heren Pronk" komen nog al eens met elkaar in botsing. In de winter, als de oesterhandel op volle toeren draait, is er voor de De romans van Kees Pronk zijn Christelijke romans. Dat komt niet alleen omdat de schrijver ervan een Christen is. Dat komt ook doordat de schrijver zich een taak ziet gesteld. Hij wil zijn lezers laten zien. hoe God werkt in het leven van de men sen. Hij kiest heel gewone mensen. zodat zijn lezers zullen denken: zo kan het ook met mij gebeuren. Soms houdt zijn boek een waarschuwing in, zoals in „De Geldschieter", waarin hij laat zien, hoe moeilijk het is voor iemand, die in een dorpsgemeen schap bekend staat als een slecht en onkerkelijk mens. zijn leven te ver anderen. Men vraagt zich bij al de daden van zo iemand al: wat zou hij er mee voor hebben? Inplaats van zich te verheugen over de bekering. Kees Pronk wil zijn lezers positie ve lectuur voorzetten. Hij is geen „happy-end" schrijver, daarvoor te kent hij teveel naar het leven, waar in hij ziet. dat happy-enden zeld zaamheden zijn. Van de man, die vast besloten was er mee op te houden, is vori ge week het vijfde boek, „De Be stemming" verschenen. En hoe wel wij wisten, dat het nu niet het schrijvers- maar het oesterseizoen is, voor de heer Pronk, hebben wij hem gevraagd of hij soms een idee heeft, voor een volgend boek. „Njaa...." zei hij enigszins aarze lend. Maar toen wij ook vroegen waar dat boek dan wel over zou gaan was zijn a'ntwoord heel be slist: „Nee, dat zeg ik niet." En even later: „Misschien doe ik het wel niet...." WETKAPELLE. Nadat des middags een voorbespreking was gehouden in te genwoordigheid van architect L. kwam de raad van Westkapelle donder dagavond bijeen om liet unureiduigspian in hoofdzaak vast te stellen. Loco-burgemeester W. Gabrielse be toogde in zijn nieuwjaarsrede, dat het ge meentebestuur geenszins afwijzend staat tegenover het sprongsgewijs ontwikelde toeristenbezoek in Westkapelle, Wat aan vankelijk een hobby van enkele mensen leek, evolueerde tot een bedrijf met een aanzienlijke omzet. En daar de economi sche basis van Westkapelle vanouds te smal is geweest, moet iedere vorm om die basis te verbreden aangegrepen worden. En die basis ligt voor Westkapelle in het toerisme. We moeten dit proberen door te zetten, aldus de heer Gabrielse, al zul len de recreatieplannen ten koste gaan van enkele agrarische bedrijven. Van de Polder Walcheren was een be zwaarschrift binnengekomen, daar de ge projecteerde sportterreinen gedeeltelijk in de beheerszone komen te liggen. Even eens kwamen bezwaarschriften binnen van de heren P. en H. Minderhoud, J. Boogaard en A, Kleinepier, die een ge deelte van hun landbouwgrond in het uitbreidingsplan hebben liggen. Langdu rig werd hierover gediscussieerd. De voorzitter deed echter een dringend be roep op de raadsleden het plan, ondanks de bezwaarschriften, niet te verminken. Er zal getracht worden voor vervanging van de landbouwgronden te zorgen. GOES. Reeds eind vorig jaar werd een tournee aangekondigd van het koor van het seminarie van studenten van de Russisch-orthodoxe kerk te Parijs, dat toen uitgesteld moest worden. Thans zal dit optreden binnenkort plaats vinden en wel op dinsdag 3 febr. om half acht in de Grote Kerk te Goes. Het kerkkoor dat ook door vorige tourneee's een goe de reputatie heeft verworven, probeert door deze concerten een bijdrage te krij gen voor hun studie en levensbehoeften; uiteraard zijn de omstandigheden waar onder deze studenten, welke afkomstig zijn uit de kringen van Russische emi granten en vluchtelingen, studeren, zeer moeilijk. De organist A. Kousemaker verleent zijn medewerking aan deze avond. Voor verkoop van programma's (f 1,25) bij de muziekhandel Goldschmeding, Lange Kerkstraat m Goes. nieuwe berijming niet In een verzoekschrift hadden de heren De Pagter en Sanderse gevraagd een ge kocht perceel te bestemmen voor kam peerterrein, hoewel het plan kampeerhut- ten voorschrijft. Geprobeerd zal worden, de helft van het"terrein vrij te maken' voor tenten. Al deze plannen maken een wijziging van de politieverordening met betrekking tot het kamperen noodzake lijk. Het uitbreidingsplan werd daarna in zijn geheel vastgesteld, zodat Westkapelle in de toekomst nl kunnen beschikken over een recreatieterrein, waarop zullen komen kampeertenten, caravans, dertig kampeerhntten, 120 stenen bungalows, een kamphotel voor onderen en voor jon geren. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg; brengen ter openbare kennis, dat de raad in zijn vergadering van 23 januari 1959 heeft besloten medewerking te ver lenen 1. ingevolge artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 aan onderscheidenlijk: a. het bestuur der vereniging „Chr. school aan 't Zand" te Middelburg: b. het bestuur van de school der Ned. Herv. gemeente aan de Zuidsingel te Middelburg; c. het bestuur van de R.K. school aan de Bachtensteene te Middelburg; in verband met respectievelijk: a. beschikbaarstelling van een lokaal ten behoeve van de lagere school: b. de aanschaffing van leer- en hulp middelen; de aanschaffing van klasse-bureaux met bijbehorende stoelen; ingevolge artikel 50 van de Kleuter onderwijs wet aan hel bestuur van de vereniging „Chr. school aan 't Zand' WISSENKERKE. Woensdagavond heeft de Geref. Kerk haar jaarlijkse le denvergadering gehouden. Besloten werd o.a. bij wijze van proef gedurende een jaar, in de middagdienst van de zondag waarop het H. Avond maal wordt gehouden, het korte formu lier te lezen, 's Morgens wordt het lange re formulier gehandhaafd Een voorstel om de nieuwe proeve van berijming van 110 psalmen in te voeren, werd verworpen. Gepoogd za] worden een jeugdvereni ging op te richten. door beschikbaarstelling van een lo kaal ten behoeve van zijn kleuter school. Middelbure' 23 januari 1959. Burgemeester en Wethouders voornoemd. JOH. DE WIDT, Burgemeester. J. PH. KOENE. Secretaris. Er kwam een brief uit Seroei. Waarschijnlijk segt u nu allemaal: „EnNatuurlijk is uw vraag, of de kist tijdig gearriveerd is. Helaas, dat niet, maar, het is nu toch gelukkig andersdan vorig jaar, toen ik wekenlang in onrust zat, of onze „Vreugdekist", niet ergens voorgoed werd vastgehou- hóuden. Het lijkt me het beste, maar in eens het woord te geven aan mejuf frouw Van den Berg, dan weet u precies hoe het er bij staat. Zij schrijft: ELKE DAG schijnt om te vlie gen als de schaduw van een draai ende molenwiek: zó begint de dag, en zó is-tie weer om. We zongen nog pass: Uren, dagen, maanden, jaren Maar ondertussen tro nen we alweer breeduit midden in ons werk, alsof er niets gebeurd Advertentie In de Stoofpolderhaven te Bruinisse kwam vorig jaar 11.985 keer een R.T.M.- schio binnen en bovendien werd de haven nog bezocht door 51 binnenvaartuigen en 76 rijksvaartuigen. In de haven in de Willemspolder meerden 26 binnensche- pen, 64 rijksvaartuigen en 11.364 keer een I schip van de R.T.M. helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-BIendax Van onze sportredacteur De vierde-klassers kunnen vanmiddag weer aan de slag, mits natuurlijk de mist en de slechte velden geen roet In het eten gooien. In elk geval hoopt Ar- nemuiden op een overwinning bij Zwa- luwse Boys en Colijnsplaatse Boys btf Good Luck. Met betrekking tot eerstge noemde Zeeuwse club zijn we nog met zo erg benauwd, maar wat de Boys aan gaat, veel vertrouwen in een Zeeuwse zege hebben we eigenlijk niet. AZVV gaat tegen Sprang een zware strijd tegemoet, waaruit het o.i. niet zonder kleerscheuren tevoorschijn zal komen. i. i i ,.,,1 km11 tnrff niet uitgesloten worden geacht: Wernel- dingeRillandia en VCKTern. Boys. Programma: Vierde klasse zuid: Zwaluwse Boys—Arne- muiden, SprangAZW, Good LuckCo- lijnspl. Boys, Dinteloord—SSC, The Gunners Vrederust. le klas. Spui 1—Yerseke 3, Hoek 1—Ka- pelle 1, Serooskerke 1—Krabbendijke 1, Wemeldinge 1Rillandia 1, VCK 1Tern. Boys 1. 2e klas A. Arnemuiden 2—Middelburg o. Bevelanders 1—Zeeland Sport 6. Nieuwdorp 2—Oostkapelle 1, Meeuwen 1—Veere 1. 2e klas B. Zaamslag l—'s Hendrikskinderen 1. Driewegen 1—Wolf aartsdijk 1. Mevo 1— Kloetinge 1. SVD 1—Goes 5- 2e klas C. Brouwershaven 3—Duiveland 1, Sinoto 2Burgh In de eerste klasse zal Spui tegen Bruse Boys 1—Mevo 2 III misschien tot winst kunnen 3e klas A. Veere 2—Heinkenszand 1. Beren "Yerseke u* 4*...„v...—., lemen, maar Serooskerke dat Krabben dijke op bezoek krijgt treedt met mmdei o 'misme het veld in. Hoek moet van Kapelle kunnen win nen en wat de overige twee wedstrijden betreft, gelijke spelen moeten „ierbij 1—Borssele 1. VCK 2—Nieuwland 1 3e klas B. Colijnspl. Boys 3—Kloetinge 2. Rillandia 2—SVD 2. Krabbendijke 2—Wemel dinge 2, Wolfaartsdijk 2—Kapelle 2 3e klas C. Duiveland 2—Burgh 4. WIK 1— I Sinoto 2. 3e klas D. Tern. Boys AZVV I. 1 «vonturen van en is, alsof we Kerst en Oud en Nieuw maar gedroomd hadden. Toch is het alles echt geweest voor ons, de heerlijke adempauze van de vakantie en voor allen de blijheid van het weer opnieuw doorleefde Kerstgebeuren. Ik heb even geaarzeld, alvorens aan het korte ver,slagje te beginnen, dat hierna volgt. Een Kerstverhaal vlak na het Kerst feest doet een beetje mosterd na de maaltijd aan", als ik het ever zo mag j zeggen. Maar u hebt er recht op, en misschien geeft het u.. die natuurlijk j ook al weer midden in het gewone dagelijkse gedoe zit, toch ook nog weer een blijde terugblik op uw eigen j Kerstfeest, met het onze. Vertelde ik u al van ons koor? Met alle klassen, behalve 2 en 1 zijn we aan het zingen geslagen, met zo'n en thousiasme, dat de kerkeraad ons vroeg, ook in de kerk te komen zin- GEN. Dat samen voorbereiden op het Kerstfeest gaf ook al zo'n bijzondere sfeer. Maar op onze Kerstdag zelf, de 26ste december, 's avonds in de kerk bleek pas, hóé die sfeer was overge- smet, via de kinderen en hun liede ren, die overal, waar maar een paar jongens of meisjes samen waren, op klonken, naar de ouders, de buren, de ooms, tantes en kennissen. De kerk maar voor een derde gedeelte gevuld met schoolkinderen, puilde uit van de mensen. En toen we in de pauze nog even thuis wat moesten halen* bleek dat om de kerk nog een dichte haag mensen door de open deuren en uitge spaarde raam-kieren naar binnen trachtte te gluren. Schuchtere ouders, met alle nog niet schoolgaande kinderen, mensen uit de omliggende kleine kampongs. Chine zen, die zich behalve voor hun bedrijf je of handeltje nergens voor schijnen te interesseren, Mohammedanen, die wat minachtend neerzien op dat ge- exalteerde God-MenS-verheerlijkingsge gedoe, ieder zat of stond in gespannen 21-7 Nu houd ik mijn vinger op zijn. de plaats, waar we ons thans bevinden, Goedendag en tot ziens, Inktvis, dan heb je alleen maar verder te stu- We zijn op de juiste weg naar de ren. Als e«n kaart zo duidelijk is, komt Noordpool en we varen erg snel. men snel op de plaat* waar men moet Oh nu ben k helemaal vergeten waat we zijn Petsie. Natuurlijk daar bij je zwarte vin ger. Maar doe hem er liever maar weer af, Pingo, zodat we niet uit de goede richting kunnen raken. aandacht te kijken en te luisteren. Er werd veel gezongen, soms 4- soms 3-, soms 2-stemmig en ook wel eens éénstemmig. Er werd ook een Kerstverhaal verteld. Ondertussen kraaiden de babies op moeders schoot, rammelden de kleuters uit de eerste klas met hun moken, waarvan er tel kens een met kletterend lawaai op de grond viel, en wrong zich r.f-en toe een kind door de menigte om „even naar buiten te gaan". Toen begon het Kerstspel. Het hoge podium vóór in de kerk was afgesloten door een geel gordijn en erboven hing een grote zilveren ster. De kaarsen in de kerstboom brandden rustig en de wind. die ge makkelijk door alle kieren, gaten, spleten en open ramen naar binnen speelde, bewoog even het donkere groen van de palm takken waarmee de hele kerk versierd was. De eenvoudige Kerstgeschiedenis, zoals die in Lukas 2 beschreven is, werd op eerbiedige, maar duidelijke wijze vertolkt. Ik heb het de vorige keer al geschreven, maard oe het nu weer: Veroordeelt u ons niet hierom Wij, geletterden, met onze kranten en boeken en tijdschriften, kunnen niet begrijpen, hoezeer vele van deze on geletterde mensen snakken naar iets zichtbaars, iets vasthoudbaars. Iets wat wij zelf lezen, of zelf zien. blijft ons immers ook veel langer bij, dan iets wat we alleen maar horen. En wij hebben nog ons aperceptiemate- riaal, ons voorstellingsvermogen, en. helaas, ons dikwijls te critische oor en oog. Maar deze mensen hebben uit eigen cultuur weinig of niets geschrevens, en ai hun verhalen, mondeling over geleverd, hebben altijd die vreemde vaag angstaanjagende onbegrijpelijk heid, die aan de vroegere heidense tijd herinnert, onwezenlijk, en meer onder- dan bovenaards. En men heeft de neiging de bijbel verhalen ook in die sfeer te trekken, maar het Kerstspel maakt alles zoveel reëler voor hen, het betrekt ze als het ware in het verhaal, getuige de re flexen en de ademloze stilte, waarin hel intuïtief zuivere spel aangehoord en gezien werd. Een kleine dappere heraut opent het verhaal: blazend op zijn koperen bazuin, verzoekt hij om stilte en leest liet bevel van keizer Augustus voor. Dan trekken in bonte rij een heleboel kinderen langs het gele doek voorbij: de slaapmatjes opgerold op de schou der, bundeltjes eten aan een stok, kistjes met reisbenodigdheden op het «ai* a^so^ ze vanuit Seroei naar Bethlehem zullen vertrekken. Als ze langs getrokken ~ijn en het podium weer leeg is, wordt het gele gordijn weggeschoven, en komt er een donkerblauw gordijn te zien; het is avond. En dan zijn daar Jozef en Maria, die de stal zoeken en de weg vragen aan de herders, die langs ko men. Terwijl Maria en Jozef verder lo pen, zoeken de herders wat droog hout en maken handig op papoese wijze een vuurtje op één van de cementen treden van het podium. Dat is niets sensationeels voor de kinderen, ze doen het zelf immers altijd in hun eigen huisjes! (Wordt vervolgd)

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6