kerk van Hoek werd M%™l^knaar Eerste 350 jaar geleden gebouwd KERKELIJKE RUBRIEK! Lezers grijpen naar de pen BAAYENS Correcties op de nieuwe Psalmberijming zijn nodig Chr. woningstichting Walcheren door P.v.dLA. Souburg miskend DE KERKKLOK ROEPT RIJDENDE BIJBELHUIZEN BEZOEKEN OOK ZEELAND Nieuw dorp bij Mauritsfort Jfiutferiututotermtit w&nöeLinqen öoor öe zeeuwse histoRie De Braakman Gemeente Borssele over de muziek De speciaalzaak voor uw Bril Felle kritiek Dankbare tonen Kuit je zingen, zing dan mee Zaterdag 31 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Figen nieuwsdienst RUIM 3% eeuw geleden kreeg het dorpje Hoek in Zeeuws- Vlaanderen zijn eerste kerk (1608). Deze kerk bestaat niet meer. Ze is in 1905 afgebroken. Toen werd de tegenwoordige Ned. j broer Frëderik Hendrik" stadhouder. Hervormde kerk gebouwd. Van het oude fort zijn op 't ogenblik Het dorp Hoek is ontstaan on- nog- maar .een paar lage wallen wer- vijand in bedwang te houden en zo mogelijk te verdrijven, bouwde Prins Maurits in de Koudepolder een fort. Van hieruit deden zijn solda*-- voort durend aanvallen op de plaatsen, die door de Spanjaarden waren bezet. Hetvrachtje te pakken te krijgen, heeft echter nog tot 1633 geduurd, eer' Philippine werd veroverd. Toen was Maurits al enkele jaren dood en zijn ben ze tenslotte gemaakt tot een ge vaarlijke binnenzee. Er was zelfs een geregelde veer dienst tussen Mauritsfort en Philippine. In elk van deze twee plaatsen was een veerschipper. Niet altijd boterde het echter tussen deze twee collega's: ze probeerden elkaar wel eens een paar reizigers af te snoepen, of een extra- Advertentie geveer 1600 ten gevolge van het vergaan van twee andere dorpen: Willemskerke en Vremdijke (ook gebleven. Hiertussen staat een flinke boerderij, waarvan het woonhuis de vroegere kazerne is, natuurlijk hele maal gemoderniseerd. Die enkele wal letjes bieden in onze tijd niet de min- door L. van WaHanburj wel Vreemdijke geschreven). Van deze twee was Vremdijke het grootste. Het had ook een eigen, klein kerkje. Toen deze dorpjes overstroomden, zochten de bewo- ste veiligheid meer aan de dat begrijpt u wel. bewoners, Eigen nieuwsdienst YERSEKE. De Franse autoriteiten hebben besloten een verruiming van de, import van oesters uit Nederland toe te staan. Het betreft zowel zaaioesters als consumptieoesters. Weliswaar is de im port uit Nederland hiermede nog niet ge komen op het peil, overeengekomen in de O.E.E.S.-bepalingen, doch het Franse besluit, genomen na onderhandelingen met Nederlandse instanties, betekent toch dat belangrijk meer naar dit land kan worden uitgevoerd dan de laatste tijd het geval is geweest. In kringen van de oes terkwekers toonde men zich gisteren zeer ingenomen met deze exportverruiming. De magistraten van Terneuzen en van Philippine moesten er soms aan te pas komen, om de vrede te herstellen door de tarieven vast te stellen, zodat de concurrent niet tegen verminderde j prijs mocht varen; of door het verbod om retourvracht mee t e nemen: de veerman van Mauritsfort mocht wel rei zigers naar Philippine brengen, maar vandaar niemand mee terug nemen; die van Philippine mocht alleen met passagiers naar Mauritsfort varen en dan leeg terugkomen. Vooral na het einde van de 80-ja- rige oorlog is men begonnen met het indijken van de Braakman. Inplaats van het woeste water ontstond de ene polder na de andere. Wat er overbleef, werd ten slotte een onschuldig schor ren- en slikkengebied. Een paar jaar geleden is het definitief ingepolderd. Waar vroeger de veerschippers hun rei zigers vervoerden, rijden nu de auto's De Braakman tussen Hoek en Philip-;over de nieuwe wegen. Waar eens de pine was in de tijd van het ontstaan golven met hun schuimkoppen dreig- ners een onderkomen op een hoek, j van Hoek een grote en diepe zeearm, den, staan nu mooie moderne boerde- \x,**r Hp KmdpnnnlHpr T,nvpn- Door overstromingen werd deze inhamrijen. De schrik van Zeeuwsch-Vlaan- waar ae fvouaenpoiaer, Loven steeds groter GeweIdige stormen heb. deren is veranderd in een belofte. polder en Oud Westenrijkpolder bij elkaar kwamen. Vandaar de naam Hoek, die aan dit nieuwe dorp werd gegeven. „Den 'Oek", zeggen de Zeeuwen in hun streek taal. ,,Er is in verband met de zo nabij zijn- de verkiezing alle aanleiding eens terug ïen kerk was er die eerste tijd niet.te zien op de veertien jaar, die sinds de Er werd kerk gehouden in een schuur, bevrijding zijn verlopen!" tot dan in 1608 een nieuwe kerk werd Aldus lezen wij in het hoofdartikel gebouwd. Op 21 december werd het van het „Zeeuwsch Dagblad" van zater- Godshuis in gebruik genomen met een dag 24 jan. j.l. predikatie door Ds. Johannes Bollius, Inderdaad, aanleiding daartoe is er ze de laatste predikant van Vremdijke, de.kerl eerste van Hoek De klok uit de kerk Maar het is dan alleszins gewenst de- van Vremdijke werd in deze nieuwe ze terugblik objectief te doen zijn en kerk van Hoek opgehangen Ze was ge- minder negatiefl) dan o.i. ïti „Veertien goten in 1503 en droeg als opschrift: I jaar" is geschied. Zeer in het kort en Maria heet ick en sal bevriën j veelal vragenderwijs wil ik naar aanlei den armen sondare fallen tiën dmg van bedoeld artike de zaken wat Als u het jaartal hierboven ziet. zal objectiever trachten te benaderen, het u niet verwonderen, dat „Maria Eerstens wat betreft het gedeelte waar- altijd de zondaren zal bevrijden": alle j m wordt gesproken over het streven dat mensen waren toen Rooms. De in-1 na de oor-log bestond om te komen tot vloed van Luther en Calvijn zou zich een geheel andere politieke constellatie, pas vele jaren later doen gelden. Meent U dat werkelijk. Bent U met In 1645 werd de gemeente Hoek bij (met mij van gedachten, dat veel politici de classis Walcheren gevoegd, zoals j en waarlijk met alleen degenen, die uit trouwens de meeste gemeenten van het de S.D.A.P. kwamen, het volstrekt eer- iand over de Westerschelde. Nu hoort U)k meenden, dat het oude veel-partij- ze bij de classis IJzendijke. enstelsel met doelmatig meer zou zijn? In de oorlog voelden wij ons een. Dat de mensen uit de overstroomde Vandaar dat men terugkeer in de oude dorpen zich juist hier vestigden, is hokjes- en vakjespolitiek funest vond. Ik niet te verwonderen. Omstreeks dezelf- moge U aanbevelen er de memoires van de tijd werd hier het Mauritsfort ge- Dr. Drees eens op na te slaan. Dan leest bouwd. De naam van het fort zégt al, U hoe men heeft geworsteld met diverse dat Maurits de sterkte heeft -esticht. problemen en getracht heeft 's lands be- In 1586 had hij Axel veroverd en van lang en met het partijbelang te dienen, hieruit wilde hij zijn veroveraren uit- Of twijfelt U aan de weergave van de breiden. Aan de andere kant van het gebeurtenissen van die dagen? brede en - soms gevaarlijke water de U schrijft, dat het voor velen een te- Braakman lag Philippine, dat nog door leurstelling is geweest dat de P.v.d.A. in de Spanjaarden was bezet. Om deze 11946 niet de absolute meerderheid kreeg. Inderdaad, met echter omdat die ab solute meerderheid er niet was. Wel, om dat zij moesten toezien dat ons volk zich weer in grotere en kleinere groe pen splitste. Met alle gevolgen van dien2). „Het is in die jaren goed gegaan", al dus lees ik in Uw artikel. En verder: AANTEKENINGEN VAN DE HOOFD REDACTEUR. O De schrijver haalt hier twee be grippen door elkaar. De tegenstelling van objectief (voorwerpelijk) is subjectief (onderwerpelijk)Ons uitgangspunt is, evenals trouwens dat van de heer Don, subjectief, omdat wij de feiten geven, zoals wij ze ervaren hebben, waartoe we ruimschoots de gelegenheid hadden. Daarom is ons standpunt stellig niet ne gatief, afwijzend, maar positief, aanwij zend in welke richting naar ons oordeel de feiten, die velen en blijkens zijn brief ook de heer Don niet kent, wijzen. 2> Die „eenheid in de oorlog" is een fictie, een droombeeld van mensen, die de werkelijkheid van het verzet maar gedeeltelijk kenden en hun visie aan het volk willen opleggen. Wij schrijven daar over nader in ons hoofdartikel van he den. De heer Don moet eens nadenken over het begrip „overbesteding". Deze is in de jaren 1945—1956 op alle fronten opgetreden. Men deed of het niet op kon. Dat kon, zolang het goéd ging. Boven dien verzuimde men te bedenken, dat niet alleen de overheid moet bouwen, maar ook de industrie. Industriële op bouw vraagt investering van grote kapi talen. Maar die kunnen alleen bijeen ko men als ze bespaard worden. Als men de winst afroomt door (hoge) bedrijfs belastingen, kan gedurende de eerste tijd wel de staate nog bouwen, maar slacht men de kip, die de gouden eieren legt en neemt de toekomstige levenskansen voor het volk weg. 4) De geleide loonpolitiek was direct na 1945 noodzakelijk. Wij hebben die toen ook van harte gesteund. Maar ze heeft zichzelf overleefd. Daardoor werd zé een keurslijf, dat loonsverhoging ont houdt, waar ze mogelijk is en gevaar loopt de verschijnselen daarvan wa ren er reeds op de duur ook de be stedingsaanwijzing van het loon te ko men. Wij handhaven hier de vrijheid, dat elk gezin dat zelf mag bepalen. 5) Ieder weet, dat de P.v.d.A. heeft tepoogd, alle eer voor de resultaten van e eerste opbouw, die ons volk eendrach tig ter hand nam, aan zich te trekken. Maar dan moet zij ook aanvaarden, dat de schadelijke gevolgen van de rege- ringspolitiek. die nu aan de dag treden, j op haar rekening komen. De P.v.d.A. i moet daar niet zo klagelijk over doen. Tijl Uilenspiegel kon de wijsheid op brengen te begrijpen, dat iedereen wat te gen hem had. De fakkeldragersdag bewees dit. Men lette voorts op de kandidering van de ministers daar. waar ze het minst be kend zijn. Wij helpen het de heer Don wen sen, maar het is niet zo. 8) Dit is een frase, die de P.v.d.A. graag propageert De heer Don moest eens een lijst nemen van alle sociale wet ten van de laatste honderd of vijftig jaar. waarbij ook die welke de basis zijn van de na de oorlog aanvaarde. Hij zou dan dit zijn nu objectieve feiten tot de wetenschap komen, dat het over grote aantal der sociale wetten tot stand gebracht is door Christelijke kabinetten en dat voor de andere de grondslag daar voor gelegd is. o) Men zie ons hoofdartikel en punt 2 en 5. io) Hiermee zijn we het nu van harte - eens. Wij streven dit altijd na. onwaar-j H.K.H. Prinses Beatrix zal de Chr. Fan- achtigheden te bestrijden. Maar men zoe-fare „Hosanna" te Axel hedenavond om ke de basis van die onwaarachtigheden iialfacht een nationaal programma uit- dieper dan de heer Don doet. voeren op de trappen vati het stadhuis. beloven alles te doen wat de partij, in casu de fractie, van hen verlangt?®). De stelling als zou de P.v.d.A. zich te ruggetrokken hebben toen er moeilijkhe den dreigden werd tegelijkertijd door de feiten achterhaald. Immers de grootste moeilijkheden waren wij te boven"). En juist toen de ergste moeilijkheden voor bij waren werd het hun onmogelijk ge maakt verder te werken. In het stuk wordt verder de indruk gewekt, dat de P.v.d.A. slechts de resul taten zou hebben geoogst van voor de oorlog door andere (bedoeld zijn hier natuurlijk de confessionele politieke par tijen) gelegde fundamenten. Dat is toch wel een erg boute bewe ring. Waarom, zo is mijn vraag, hebben die partijen dan voor de oorlog, toen zij de vrije hand hadden, geen sociale maat regelen e.d. doorgevoerd? 8). Bovendien ziet men voorbij aan het onweerlegbare feit, dat door de P.v.d.A. voorgestane sociale maatregelen steeds schoorvoetend door anderen werden ge volgd. Men kan het leuk vinden of niet. een feit is dat. juist mede door de invloed van de P.v.d.A. ons volk weer opveerde na de geleden ontberingen van de jaren '40—'45 Het ware beter dit objectief te bezien dan te vervallen in een verkiezingsstrijd vol onwaarachtigheden en uitlatingen waarvoor ondergetekende niet gaarne zijn hand in het vuur zou steken1!)). Oostkapelle. A. DON. Van onze correspondent. BORSSELE. In de gemeenteraad is uitvoerig gesproken over het verzoek van de muziekvereniging Oefening Kweekt Kunst, waarin de gemeente gevraagd werd een renteloos voorschot te verschaf fen van f 7500 voor de aankoop van nieu we muziekinstrumenten. Jaarlijks zal een bedrag van f 400 afgelost worden. De ver eniging staat er financieel zwak voor. Al le raadsleden waren van mening, dat de leden eerst maar eens moeten laten zien, wat zij zelf doen, zoals het organiseren van een bazar, verhoging der contributie en?. De subsidie werd van f 400 op f 500 gebracht. Volgend jaar zal deze materie nader bezien worden. De cal. polder Borsselepolder gaf dege- meente voor vijf jaar de concessie het rioolwater op de polderleidingen af te voeren. De heer S. Wagenaar had voor de verbouw van zijn woning om subsidie ge vraagd uit het Terlingfonds. De raad kon zich hier echter niet mee verenigen. De heer M. Verhulst werd aangesteld tot gemeentewerkman in vaste dienst. De havenmeester kreeg voor zyn vele werk in de bietentijd een gratificatie vajv f 50 en de heer G. Almekinders ontving een gratificatie van f 100. Alle raadsleden waren unaniem van oordeel, dat de hall van de o.l. school niet langer gebruikt kan worden als kleedlo kaal voor de sportverenigingen. Zo spoe dig mogelijk moet een kleedlokaal op het sportterrein komen. Ook de voetbalclubs zal gevraagd worden hiervoor een finan ciële bijdrage te leveren. De bouw van de woning voor het hoofd van de o.l. school zal spoedig kunnen be ginnen. Voor 1959 zal de kantine van het verenigingsgebouw opnieuw worden be heerd door de heer J. de Loof. In de rondvraag vroeg de heer de Mey of het mogelijk is de putten uit de trot toir te halen en de heer van de Ende zou graag zien dat het reglement van or de wat beter gehandhaafd kon worden. Aan het begin der vergadering had burgemeester Dominicus een Nieuwjaars rede uitgesproken, die werd beantwoord door de heer De Mey. De begroting 1959 kon met moeite slui tend worden gemaakt en dit jaar zal dan ook de uiterste zuinigheid betracht moe ten worden De C.J.M.V.-vereniging ,.Ora et Labo- ra" te Nieuw en St. Joosland zal op dins dag 3 en donderdag 5 februari a.s. het jaarfeest houden in het verenigingsge bouw aan de Veerstraat. Zeeuwsch Vlaanderen VOOR DE NIEUWE psalmberijming is interkerkelijk een Stichting en een Werk-commissie gevormd. Zitting hierin hebben vertegen woordigers van de Ned. Hervormde kerk, de Gereformeerde kerken, de Evangelisch Lutherse kerk, de Remontstrantse Broederschap en de Doopsgezinde Cociëteit, terwijl de deelneming aan de Stichting ook voor andere kerken nog ten volle openstaat. Van onze correspondent OOSTKAPELLE. De raad van Oost kapelle zal woensdagavond, om half acht, het uitbreidingsplan van de gemeente gaan behandelen. Het betreft hier een plan tot uitbreiding van de dorpskern en sanering van de bebouwing in de omge ving van de Hervormde kerk en bebou wing van de Duinweg, chologie van de mode". „Sinds twee jaar is er een kentering". Mijn vraag nu is: „Hoe ontstond die kentering en wat was hiertoe mede de aanleiding"? Naar mijn mening het conservatisme, dat weer de kop opstak en dat nog in de jaren '54 en '55 reeds merkbaar werd. Al in 1955, dus nog voor de verkiezing van 1956, kwam dit tot uiting in de Ka mer. Om een vooruitstrevende politiek te kunnen voeren, en we denken dan aan de diverse sociale voorzingen, aan het Deltaplan, aan het onderwijs, de in dustrialisatie, de aanvullende werken, de ruilverkaveling enz. enz., is er nu eenmaal geld nodig. Aan de ene kant vroeg en vraagt men om steeds meer ac tiviteit der regering, terwijl men ander zijds de lasten omlaag wil hebben. Hier tegen is herhaaldelijk door de socialisten gewaarschuwd. Dat moest verkeerd af lopen! Dan de geleide loonpolitiek. Met al zijn bezwaren onmisbaar. Maar nee, steeds opnieuw werd hieraan getornd. Bij herhaling wees de P.v.d.A. op het onlogische in deze gang van za ken. Echter tevergeefs Daarbij kwam dan nog de eindeloze kabinetsformatie waardoor vele maatre gelen op zich lieten wachten. Niettemin heeft de P.v.d.A. mede de verantwoorde lijkheid gedragen. Wat zien we nu gebeuren in 1958? Te midden van allerlei onplezierige maatre gelen is er verkiezing. De P.v.d.A. krijgt de schuld van de dreigende werkloos heid, van de bestedingsbeperking enz. Alles en allen richtten zich tegen haar 5) Maar zij blijft zichzelf. De wens is de vader van de gedachte, vandaar de het ze, dat de eenheid in de partij niet sta biel is. Wat dacht U, dat een levende partij gegn discussie kent in eigen kring? Als het waar is dat in de P.v.d.A. ministers door hun fractie gedwongen werden om heen te gaan, hoe verklaart U het dan dat zij allen weer als lijsttrekkers voor de twaalfde maart fungeren? Of zegt men straks, dat zij moesten GEMEENTEONTVANGER WEMELDINGE GAAT MET PENSIOEN Van onze correspondent WEMELDINGE De gemeenteraad van Wemeldinge heeft vrijdagavond be sloten eervol ontslag te verlenen aan de gemeenteontvanger, de heer H. Dekker. De heer Dekker legt zijn functie neer, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, per 1 april 1959. In zijn plaats heeft de raad benoemd de heer J. Kroon, thans commies-ont vanger. De raad besloot voor de school_ voor christelijk volksonderwijs voor 1959 een voorschot beschikbaar te stellen van f 6021.42. Voor de school voor christelijk onderwijs aan schipperskinderen is dit bedrag f 4201.33. Van een onzer verslaggevers SOUBURG De Christelijke woning stichting Walcheren geniet niet het ver trouwen van de socialistische raadsleden van Oost- en West-Souburg. Dit bleek gisteren tijdens de raadsvergadering, waarin een voorstel aan de orde kwam om 150 woningen aan deze stichting over te dragen. Zij verleenden dan ook niet hun stem aan het voorstel. Toch werd het aangenomen, doordat de overige acht raadsleden zich wel stelden achter de woningstichting. De heer De Wolf opende de discussie door op te merken, dat hoewel hij geen klachten kon aanvoeren, het in de toe komst mogelijk zou kunnen zijn dat er over partijdigheid kan worden gesproken bij het verdelen van de woningen van deze stichting. Het bestuur van deze instelling staat namelijk sterk onder in vloed van het C.N.V. Hij achtte dit een groot bezwaar, omdat anders-denkenden dan benadeeld zouden kunnen worden. De heer W. Huson (A.R.) bestreed de bezwaren van de heer De Wolf; welke be zwaren hij zuiver theoretisch noemde. Wethouder M. A. v. d. Putte gaf toe. dat het bestuur van de woningstichting onder bepaalde invloed van vertegen woordigers van besturenbonden staat, maar hij achtte een dergelijk wantrou wen niet op zijn plaats, temeer niet om dat de heer De Wolf zei geen klachten te hebben gehoord. De voorzitter, bur gemeester A. H. S, Stemerding, verdui delijkte dat de Chr. woningstichting Wal cheren nog onlangs door de Nationale Woningraad ten voorbeeld werd gesteld voor andere stichtingen. Zakelijk zag de voorzitter geen enkel bezwaar het voor stel af te wijzen. De gemeente zou er zelfs verstandig aan doen toet verzoek van de In verband met de verjaardag van)0 |b rs t, o...,„1 Chr fan. V°slDllIe- Huisartsen De huisartsendienst voor het komende weekend is als volgt geregend: Middel burg: C. F. Frumeau, Groenmarkt 17, tel. 2635. Vlissingen: H. C. A. Detmar, Bad huisstraat 25, tel. 2233. Goes: T. F. v. d. Werff, Wijngaardstraat 43, tel. 2121. Ter- neuzen: A. v. Breda Vriesman. Heren gracht, tel 2004. Zierikzee: P. W. J. Voge laar, Touwbaan 20. tel. 2280. Oostkapelle, Serooskerke en Veere: G. Scheps, Seroos- kerke, tel. 01189212. Koudekerke, West- kapelle en Zoutelande: L. Sloos, Koude kerke, tel 0'185231; Hansweert, Krab- bendijke, Kruiningen en Rilland: J. P. Roos, tel. 01134544. Hoedekenskerke en Kwadendamme: G. Wöstmann, tel. 01194- 337. Borssele en Nieuwdorp: H. M. J. Kiviet, Borssele, tel. 01105—203. Driewe gen en 's-Heerenhoek: J. H. Lucas Luyckx 's-Heerenhoek, tel. 01105280. Kapelle, Biezelinge, Kloetinge en Wemeldinge: dr. E. F. Facee-Schaeffer, Kapelle, tel. 01102- 260. Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke en Wolphaartsdijk: A. I. Vos, Wolphaarts- dijk, tel. 01198-231. Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Pliilipsland: Looijsen, Tholen. tel. 49 en Renes, Oud-Vossemeer, tel. 19. Aarden- burg en Oostburg: De Bruijkere, tel. 505, woningstichting in te willigen. Voor par tijdigheid behoeft de heer De Wolf niet te vrezen, aldus de burgemeester, om dat met name in de toekomst de woning bouwverenigingen bij een vrije markt wellicht blij zullen zijn een huurder te hebben. Voorzitter van de Stichting is ds. P. D. Kuiper, Geref. pred. te Sassenheim en secretaris is ds. F. H. Landsman, se- Geref- .io en 3 ds. Gras-1cretaris voor algemene zaken der Herv. ooa "Vë V- 10 vic* ^en Blaauwen; Tn Ha wArlu-pnmmissie werken ds. Penmngs; 7.15 ds. Coenraad (jeugd. dienst); Gerei. io en 3 ds. vain Leeuwen; Geref. (vnjgem.) lo en 2.30 ds. Kuiper biervliet: Herv. 10 ds. Evenhuis; BRES- KENS: Herv. 10 dr. van Beusekom; 4 ds. Happee (streekjeugdd.); Geref. l Oen 3 ds. Brederveld; Vrij Evang. Gem. 10 ds. v. d Molen; C ADZ AND: Herv. 10 ds. ten Cate; Vrij Evang. Gem. 6.30 ds. v. d. Molen GROEDE: Herv. 10 ds. de Jong; HOEK- Herv. 10 ds. van Meeuwen; 2.30 vic. Brezet* Geref. 10 en 2.30 ds. Ros te Hoofddorp; Geref. (vrijgem.) 10 en 2.30 ds. Bijl; HOOFD PLAAT: Herv. 10 ds. Eijgendaat; HONTE- NISSE: Herv. 10 ds. Verbeek; HULST- Herv 10 ds. Timmers: NIEUW VLIET: Herv. 9.30 ds. van Evert: Vrije Evang. Gem. 10 ds Praas; OOSTBURG: Herv. 10 ds. Hugo van Dalen; Geref. 9.30 en 2.30 ds. van Botten berg: Geref. (vrijgem.) 10 en 2.30 leesdienst; RETRANCHEMENT: Herv. 10 ds. Tijmstra SCHOONDIJKE: Herv. 10 ds. Brinkman; Geref. 9.30 en 2.30 ds. van Bottenburg; SLUIS: Herv. 2 ds. Blom; SLUISKIL: Herv. 10 en 2.30 ds. Cupédo; TERNEUZEN: Herv. Noordstraat 10 ds. Scholten; 3 ds. van Meeu wen; Kerkhof laan; 10 vic. Brezet; Geref. 10 en 3 ds. Pestman; Geref. (vrijgem.) 10 en 3 ds. Smit; Oud-Geref. Gem. 9.30. 2 en 6 de Reuver; Geref. Gem. (Vlooswijkstr.) 9.30 2 en 6 leesd.; Geref. Genf. (Pro Rege) 10 en 2.45 leesd.; L. des H. 10 en 7.30 kapt. Gout; Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Vis; WATER LANDKERKJE: Herv. 10 ds. Bergsma; IJZENDIJKE: Herv. 11 ds. van Evert; ZAAMSLAG: Herv. 9.30 ds. Becht; 2.30 dhr Heijboer; Geref. 9.30 en 5 kand. Polman te Kampen; Chr. Geref. 9.30 en 2.30 ds. Zwier; Geref. (vrijgem.) 9.30 en 2.30 ds. Krijten- burg; ZOUTEPUI: Geref. 10 en 2.30 ds. v. Dijk te Krommenie; Geref. (vrijgem.) 10 en 2.30 ds. v. d. Jagt; ZUIDZANDEHerv. 10 ds. Kuylman. NAGEKOMEN BIEZELINGE: Herv, 10 en 2 ds. Schneider; Chr. Geref. 10 en 2 ds. van Dijken; Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 leesd. kerk. In de werk-commissie werken taalgeleerden (prof. Beek, Gispen en Vriezen), dichters (Ad den Besten, Guil- laume v. d. Graft, W. J. v. d. Molen, J. W. Schulte Nordholt en Jan Wit) en en kele musicologen (Geerink Bakker en prof. Heeroma) samen. Zij hebben als vrucht van hun arbeid deze bloemlezing samengesteld, terwijl de berijming van de overige 40 psalmen spoedig zal volgen. Prof. Gispen schrijft in het Gereform. Weekblad, dat alle psalmen van regel tot xegel gekeurd en soms grondig om gewerkt zijn, als zij niet voldeden aan de eis, de bedoeling van Gods Woord zuiver weer te geven. Ten aanzien van de samenwerking met de dichters merkt hij op, dat de meeste dichters, die mee werkten aan "deze bundel, niet in de werk-commissie zaten. Als een psalm door één van hen berijmd was en aan de orde kwam, woonde de berijmer ervan de vergadering bij. De dichters bleken voor kritiek op hun berijming, die werd uitgebracht op grond van de Hebreeuw se tekst, zeer gevoelig. Telkens is er dan door hen gepoogd, iets beters te bieden, iets dat meer aansloot bij de tekst. Zij werkten, zoals zij het zelf uitdrukten, als „ambachtslieden" en luisterden naar de Hebraïci. Soms moesten gehele psalmen worden omgedicht. Reacties op deze bundel zijn niet uit gebleven. Heet van de naald zijn zij zeer uiteenlopend. Soms fel, soms hoog-ge- stemd. Het oordeel van Fedde Scburer, de dichter van de Friese psalmberijming, Zondag 1 februari Walcheren AAGTEKERKE: Herv.: 10 ds Panhuise; 2,30 ds. Theurvlssen; Geref. Gem: 9.30, 2 en 6 leesd.; ARNEMUIDEN: Herv.: 10 en 2.30 ds. Verweij; Geref.: 10 en 2.30 ds. Poelman; DOMBURG: Herv.: 10 ds. van Vliet; 7 ds. Strating; Geref.: 10 en 2.30 GAPINGE: Herv.: 8 ds. de Boer; Geref.: 9.30 ds. Boot; 2 ds. Spoelstra te Tilburg; GRIJPSKERKE: Herv.: 10 en 2.30 ds. Wisse: Geref.: 10 en 2.30 drs VlaardingerbroekKLEVERSKERKE Herv.: 2 ds. Wieringa (H.A.); KOUDEKER KE: Geref.: 9.30 en 2.30 drs Elshout; ME- LISKERKE: Geref.: 9.30 en 2.30 ds.. van Til; Geref. Gem.: 9.30, 2.30 en 7 ds. Kersten; MIDDELBURG: Herv.: Nieuwe Kerk: 9 ds. Aalders: 10.30 ds. v. d. Linde-, 7 ds. Dijck- meesteï; Koorkerk 10 ds. Dijckmeester; En gelse kerk: 10 ds. Enker; CJMV-geb.: 10 jon- gerenkapel; Waalse Gem.: 10.30 ds. Cabanis de Leyde; Geref.: Hofpleinkerk: 9.30 ds. van Til; 2.30 en 5 ds. Ytsma; Noorderkerk: 9.30 ds. Ytsma, 5 ds. van Til; Geref. Gem.: 9.30, 2 en 6.30 ds. Hage; Chr. Geref.: 9.30 en 3 ds. v. d. Molen; NIEUW EN ST. JOOS LAND: Herv.; 10 en 2.3Ö" ds. van Haarlem; OOSTKAPELLE: Herv.: 10 ds. Richard: 2.30 dr. v. d. Linde; Geref.: 10 leesd.; 2.30 ds. van Til; Geref. Gem.: 10 en 2.30 leesd.; RITTHEM: Herv.: 10 ds. Kwast; 7 ds. Al- tena (jeugdd.); SEROOSKERKE: Herv. 10 en 2.30 ds. v. d. Wind; Geref.: 10 en 2.30 ds. van Wouw; ST. LAURENS: Herv.: 10 en 2.30 ds. Kok (HA); Geref.: 10 en 2.30 kand. Riet veld te Den Haag; SOUBURG: Herv.: 9.30 en 11 ds. Kwast; 7 ds. van Duijne; 9.30 jon- gerendienst in „Concordia''; Geref.: 9.30 en 2.30 ds. Bohlmeijer; Geref. (vrijgem.): 8 en 4.45 ds. Douma; VEERE; Herv.: 10 (HA) en 7 (jeugdd.) ds. Wieringa; Geref: 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Geref. (vrijgem.): 5 ds. van Be- veren; VLISSINGEN: Herv.: St. Jacobskerk: 10 ds. Kloosterman; 5 ds. Kwast; Johannes- kerk 9.30 ds. v. d. Schoot; 7 ds. Oostenrijk; HAVENDORP: 10 ds. van 't Hof; Engelse kerk: 9.30 jeugdkerk; Ver. van Vrijz. Herv. 10.45 ds. v. d. Wall; Geref. 9.30 en 5 drs. Verschoor; Geref. (vrijgem.): 9.45 ds. Dou ma; 2.30 leesd.; Chr. Geref.: 9.30 x 5 leesd.; Ecvang. op G.G.: 10 en 5 ds. Grisnigt te Gouda; Leger des H.: 10 heiliging, 18.45 openFucht; 19.30 verlossing; VROUWENPOL DER: Herv.: 10 ds. de Boer; Geref.: 10 en 2.30 ds. Spoelstra; Geref. (vrijgem.): 9.30 en 2.30 ds. van Beveren; WESTKAPELLE Herv. 9.30 ds. van Woerden; 2.30 ds. Richard: Ger. Gem.: 3 x leesd.; Geref.: 9 ds. de Groot, 2.30 ds. Dondorp; ZOUTELANDE: Herv. 9.30 ds. van Dullemen; 2.30 ds. van 't Hoff; Ger. Gem.: 10 en 2.30 leesd. Bevelanden BAARLAND: Geref. 10 en 2.30 ds. Veld- huijzen: BORSSELE: Herv. 10 en 2.30 ds. Vrijlandt; Geref. 10 en 2.34 ds. v. d. Veen; Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ds. Heerschap; COLIJNSPLAAT: Herv. 2.30 en 6.30 ds. Veldman (jeugdd.); Geref. 10 en 2.30 ds. Schippers; Geref. Gem. 3 x leesd.; DRIE WEGEN: Herv. 2 ds. Das; Geref. 9.30 en 2 ELLEWOUTSDIJK: Herv. 9.30 ds. Blok; GEERSDIJK: Herv. 10 en 2.30 dhr Kraak; Geref. 10 en 2.30 ds. van Aller; GOES: Herv. Grote Kerk 10 ds. Coenraad; 5 ds. Nijssen; Aula: 10 ds. Nijssen; jeugdkerk (P. v.O.): 10 ds. Strating; jeugdkapel (P.v.O.): 10 dhr Vleugel; Geref. Westerkerk 10 ds. Jansen; 5 ds. Homburg; Oosterkerk 10 ds. Homburg, 5 ds. Jansen; Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ds. Honkoop; Chr. Geref. 10 leesd.; 5.30 ds. van Dijken; Geref. (vrijgem.) 2.30 leesd.; 6.30 ds. v. d. Bos; Vrije Evang. Gem. 10 en 5 ds. Karelse; Doopsgez. Gem. 10.30 mej. de Bakker; 's-GRAVENPOLDER Herv. 9.30 en 2.30 vic. van Hoogstraten: Geref. 10 en 2.30 ds. de Ruijter: Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 leesd.; HANSWEERT: Herv. 9.30 en 2.30 ds. Bronsgeest; 's-H. ABTSKERKE Hevr. 10 en 2.30 ds. Warffemius; 's-HEER ARENDSKERKE: Herv. 10 ds. Koole, 2.30 ds. van Woerden; 's-H. HENDRIKSKINDEREN; Herv. 10 ds. van Liere, 7.30 ds. Amesz; HEINKENSZAND: Geref. 10 en 2.34 ds. Hei- ner; HOEDEKENSKERKE: Herv. 9.30 en 2 dsa Hulsbergen; Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 leesd.; KAPELLE: Herv. 10 en 2.30 ds. Jeb- bink; Geref. 10 en 2.30 ds. v. d. Leek; KAM PERLAND: Herv. 10 ds. Postma; 2.30 ds. Morreau; Geref. 10 en 2.30 ds. Radder; KATS: Herv. 10 ds. Morreau, 2 dhr Alle- wijn; KATTENDIJKE: Herv. 10 en 3 mej. Stok: KLOETINGE: Herv. 10 en 2.30 ds. Kloosterman; KORTGENE: Herv. 10 en 2.30 ds. van Schuppen; KRABBENDIJKE: Herv. 9.30 en 2.30 ds. van Leeuwen; Geref. 9.30 en 2.30 ds. v. d. Klaauw; Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ds. Bel; KRUININGEN: Herv. 10 en 2.30 ds. v. Burgeier; Geref. 10 en 2.30 ds. Koolstra; LEWEDORP: Herv. 10.45 ds. Zoods- ma; Geref. 9.15 en 2.30 NIEUWDORP: Geref. 10 en 2.30 ds. Goedendorp: NISSE: Herv. 10 ds. Don; Geref. Gem. 9.34, 2 en 5.30 leesd.; OVEZANDE; Herv. 9.30 ds. Das; RILLAND-BATH: Herv. 10 en 2.30 ds. den Engelse; Geref. 10 en 2.30 ds. Moolhuizen le Leiden; WAARDE: Herv. 9.30 en 2 ds. Huizing: Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 leesd.; WEMELDINGE: Herv. 10 en 2.30 ds. Slik: Geref. 10 en 2.30 ds. Oegema; Vrij Evang. Gem. 10 en 2.30 ds. Niewöhner; Geref. Gem. 10, 2 en leesd.; WILHELMINADORP: Herv 10 ds. Cornelder; WISSENKERKE: Herv. 2.30 en 6.30 ds. Koole; Geref. 10 en 2.30 ds. Kersten; WOLFAARTSDIJKHerv. 10 en 2.30 ds. van Liere; Geref. 10 en 2.30 ds. Bouwknegt; Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 leesd.; Geref. (vrijgem.) 10.30 en 2.30 ds. v. d. Bos; YERSEKE: Herv. 10 en 2.30 ds. Reijenga; Geref. 9.30 en 2 ds. Booij; Vrij Evang. Gem. 10 en 2.30 ds. Timmerman. Tholen Tijdens de eerste algemene ver gadering van het Waterschap Tholen heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, mededeling gedaan van het feit, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd. de heer E. C. W. A. Geuze, oud-Dijkgraaf van het Waterschap Advertentie U VERSPILT TOCH ÓOK NIET GRAAG UW DURE BRANDSTOF? i' rijden van februari tot eind november twee auto's door Nederland, die stad na stad, dorp na dorp en van gehucht tot ge- Apotneken [hucht bij ieder huis en De volgende apotheken hebben van he.iedere boerderij Bijbels denavond tot en met vrijdagavond avond- en nachtdienst: Middelburg: Van der N,euwe Testamenten, Bij Harst. Korte Delft 12, tel. 2789. Vlissingen !J. H. v. d. Sande, Badhuisstraat 22, tel. 12066. Goes: La Porte, Gr. Markt 10, tel. 2529. Terneuzen: Haman, Noordstraat 69. tel. 2060. EEN BECKERS HAALT ER ALLES UIT WAT ER IN ZIT! belgedeelten, geïllustreerd en ongeïllustreerd, aan bieden. Deze „Rijdende Bijbel huizen" verkochten in r,. r, 1055 voor f60.000.in Ziekenauto (,oes 1956 voor f 89.000.—in De ziekenauto Goes is te bereiken on- 1957 voor f92.000.en in der nummer 01100-2907. 1958 voor f 110.000,—Het zijn geen grote sommen die huis aan huis worden besteed. Het kleinste be- Dierenartsen Zuid-Beveland Joh. draagt ongeveer 25 cent, Klaassen, Heinkenszand tel. 01106-288 en het grootste bedrag om en G. Boneschanser. Kruiningen, tel. 011*0- nabij f 10,—. Het doel van 233. Oost-Zeeuvsch-Vlaanderen Van het Nederlandsch Bijbel- [Roon, Westkade 119a, Sas van Gent, tel genootschap is immers te il 58588. West-Zecuwsch-Vlaanderen: gen de goedkoopst moge- I W. v. Veen, tel. 141, Oostburg. lijke prijs de Bijbel onder Dierenartsen het bereik van „iedereen' te brengen en in ieders taal te kunnen leveren! Hoe is het mogelijk, dat in Nederland, waar toch verreweg de meeste ge zinnen een Bijbel in huis hebben, een dusdanige verkoop te bereiken is? Het is alleen mogelijk omdat er een grote vraag naar Gods Woord is en een ontzaglijke leeshonger. Deze Rijdende Bijbelhui zen, die dag aan dag, weer of geen weer, Nederland doorkruisen, zijn bemand door een vaste kern van twee man; daarnaast wor den plaatsgewijze helpers gevraagd te assisteren. En altijd zijn er mensen, da mes en heren en leerlin gen van kweekscholen, gymnasia en lycea enz, enz., bereid hun schouders onder deze vorm van evangelisatie te zetten. Evangelisatie, dat is dit ANNA JACOBAPOLDER: Gerei. 10 en 2.30 ds. van Duinen te Zwijndrecht; BERGEN op ZOOM: Herv. 10 ds. Elseman. 7 ds. Wis- j se: Geref. 9.30 en 5.30 ds. v. d. Stoel: Geref. (vrijgem.) 8.30 en 5 ds. Keizer: Evang. Luth. Gem. 10 ds. v. d. Meij: OUD-VOSSEMEER: Herv. 10 en 6.30 ds. Breure: Geref. 10 en r\ 2.30 ds. Koning; Chr. Geref. 3 x leesd.: m de Orde van Oranje-Nassau. De Geref. Gem. in Ned. 3 x leesd.: poort- Vliet: Herv. 10 en 2.30 kand. Kortleve te Papendrecht: Geref. 10 leesd., 2.30 ds. de Wit te Rotterdam: Geref. Gem. 10, 2 en 6 leesd.; SCHERPENISSE: Herv. 10 en 2.30 ds. Brons; Geref. Gem. 10, 2 en 6 leesd.; ST. ANNALAND: Herv. 10 en 6 ds. Westland: Geref. Gem. 9.30, 2 en G leesd.; Vrije Geref. Gem. 9.45, 2.15 en 6.15 leesd. ST. MAAR TENSDIJK: Herv. 9.30 en 2 ds. v. d. Haar: Rehoboth 6.30 ds. van Vliet; Oud-Geref. Gem. 9.30. 2 en 6 leesd.: Oud-Geref. Kerk: 9.30, 2 en 6 teesd.; ST. PHILIPSLAND: Herv. 9.30 en 2.30 ds. van Dieren: Geref. Gem. 9.30, 2.30 en 6 leesd.: Oud-Geref. Gem. 9.30, 2.30 en 6 ds. Gebraad; STAVENISSE: Herv. 10 en 6 dhr Mulder: Oud-Geref. Gem. 9.30. 2 en 6 dhr. Slager; THOLEN: Herv. 10 en 3 ds. Den Hoed: Geref. 10 en 5 ds. de Wit: Geref. Gem. 10. 2.30 en 6.30 leesd.; chr. Geref. 10 en 6.30 ds. van Doorn (H.A.). Poortvliet, te benoemen tot Ridder commissaris speldt hem de versier selen op. De heer Geuze heeft een zeer belangrijke plaats ingenomen in het Polder- en Waterschapuiezen van Tholen. werk van de twee Bijbel huizen op wielen! De plaatselijke evangelisatie verenigingen, de plaatselij ke predikanten doen mee met de planning en de voorbereiding en 't „aan de man (of vrouw) bren gen" en dikwijls ontstaan gesprekken, die nieuwe gezichtspunten openen en waaruit evangelisatie voortkomt. Op de volgende dagen komt de Bijbelauto in Zee land: 16 tot 18 februari: Krab- bendijke; 19 tot 20 febr.: Groede; 23 tot 24 febr.: Nieuwvliet; 25 tot 27 febr.: Zuidzande/Cadzand; 2 tot 4 maart: Sluis, St. Anna ter Muiden, Retranehe- ment; 5 tot 6 maart: Aar- denburg; 12 tot 13 maart: Sehoondijke; 16 tot 20 maart; IJzendijke, Bier vliet, Hoofdplaat, Water landkerkje; 23 tot 27 mrt: Viisisngen, Schouwen BROUWERSHAVEN: Herv. 10 ds. Groot; Geref. 10 en 2.30 kand. van Belzen; BRUI NISSE: Herv. 10 ds. v. d. Brink; 5 ds. Rijks, Geref. 10 en 5 ds. Wielemaker; Geref. Gem. 10 en 5 leesd.; Oud-Geref. kerk 10 en leesd.: BURGH: Herv. 10 (jeugdd.) en 7 (jeugdd.) ds. Swaak; DREISCHOR: Herv. 10 ds. Duijvendak; ELKERZEE: Herv. 10 ds. v. d. Ban; HAAMSTEDE: Herv. 10 en 7 ds. Boer: Geref. 10 en 3 kand. v. d. Berg te Arnhem: Chr. Geref. 10 en 3 leesd.; KERK- WERVE: Herv. 10 ds. v. d. Grift (HA): Chr. Geref. 10 ds. Meijering, 6 leesd.; NOORD- WELLE: Herv. 7 ds. van Liere: NOORD- GOUWE: Herv. 10 ds. Buinink; NIEUWER- KERK: Herv. 10 ds. Westerhof: Geref. 10 en 3 ds. v. d. Klis (HA); OUWERKERK: Herv. 10 ds. Franke; OOSTERLAND: Herv. 10 en 6 ds. Rijks: Geref. 10 en 2.30 ris. Melse: Geref. Gem 10. 2.30 en 6 leesd.; Oud-Geref. kerk 9.30, 2 en 6 leesd.: RENESSE: Herv. 10 ds. van Liere: SEROOSKERKE: Herv. 2.30 ds. v. d. Grift (HA): SIRJANSLAND: Herv. 10 dhr van Pel: 6.30 ds. den Hoed: SCHA- RENDIJKE: Geref. 10 en 2.30 ds. Kapteijn te Amsterdam: ZIERIKZEE: Herv. Grote kerk 10 ds. Bezemer; Gasthuiskerk 10 ds Bierman te Breda: 7 ds. Bezemer; Geref. 10 en 5 ds. Tiemersma: Chr. Geref. 10 leesd 6 ds. v. d. Klis; ZONNEMAIRE: Geref. 10 en 2.30 ds. Boerma, legerpred. hebben wij reeds in dit blad kunnen le zen. Hij sluit zijn oog niet voor de goe de kwaliteit van enkele liederen (ps. 22, 36, 39, 40. 48, 49. 50, 51, 63. 66 en 90). Maar als geheel bezien, vindt hij deze bundel een zwakke proeve van collec tieve kunstbeoefening, te veel bedacht en te weinig spontaan. Het is meer her senwerk dan hartewerk geweest. Intussen meent de interkerkelijke tichting voor deze berijming, dat een prachtig stuk oecumenisch werk bezig is tot stand te komen, waarvan de waarde moeilijk is te overschatten, te midden van veel, wat ons kerken nog gescheiden houdt. Fedde Schurer toetst echter van uit een dichterlijk oogpunt deze bundel op haar eigen mérites en dan blijft er, volgens hem. niet veel goeds over. Hij is meer geporteerd voor een dichtwerk, dat het stempel draagt van één persoon en dat niet de indruk maakt van een schilderijenten-toonstelling, waar de werken der schilders op verschillende plaatsen door amateurs zijn bijgeflikt". Hij ziet zoveel fouten en gebreken, ge brek aan vaart en dichterlijke bezieling, dat, naar zijn ordeel, de oude berijming niet onderdoet voor de nieuwe proeve. Daarom hoopt hij, dat de kerken deze slechte gedichten, op een enkele gunsti ge uitzondering na, zullen afwijzen, even als die van Hasper. Want het gaat hier om het loflied der kerk, in de dienst des Heren, voor Wie het beste nauwelijks goed genoeg is. Van een geheel andere gedachte is ds. Touw, die in het tijdschrift „Wending" deze proefbundel een verrassend Kerst geschenk noemde. Hij zag deze bundel als een belangrijke stap verder naar de vernieuwing van het kerklied in de ver schillende Nederlandse Protestantse ker ken. „Het wordt een nieuwe vreugde, de oude lofzangen van Israël als kerklied tp her-ontdekken en in deze nieuwste liederen de oude psalmen opnieuw lief te krijgen". Prol. G. Kuiper, hoogleraar in de Ne derlandse literatuur-geschiedenis aan de V.U. en voorzitter der Werkcommissie, liet in het „Centraal Weekblad" ook een dankbaar geluid horen. Nu is, zo zegt hij, een proeve van 110 psalmen voorgelegd aan die kerkforma- ties in Nederland, welke voor kerk, school en gezin streven naar éénheid in de psalmzang. Bij het zoeken naar een dichtvorm, die de hedendaagse gemeente het best ligt, werd soms aan de psalmberijmer een gebiedend halt toegeroepen. Zo bij psalm 42. Het woord „hert" is veel meer gangbaar dan het woord „hinde", het heeft een vertrouwdere en voor poëzie geschiktere sfeer. Hier vertoonde zich echter een der typische moeilijkheden voor de nieuwe psalmberijmer: de op nieuw bestudeerde en vertaalde Bijbel verbood hem aansluiting bij het oude en vertrouwde. De dichter, aan wie psalm 42 Opgedra gen was, heeft zich de psalm opnieuw ingedacht en zijn doorleving eryan kwarh tot uitdrukking ih "èëh aanli'ëf; diei'-voor de diepe gevoelstoon van de oude bun del geenszins onderdoet; Evenals 1 een moede Hinde naar het klare water smacht, schreeuwt mijn ziel om God te vinden, Die ik ademloos verwacht. Al het goede uit de berijming-1773 be hoefde gelukkig niet te vervallen. Op zichzelf jammer, dat dit soms met het allermooiste, zoals in psalm 42 gebeuren moest. Maar andere gedeelten bleken met zulk een dichterschap geschreven te zijn, dat zij na meer dan anderhalve eeuw ook in deze bundel zijn geplaatst. Daarvan geeft psalm 87 ons een heel goed voorbeeld. In de proefbundel kon dan ook het bekende: ,.Zo zullen wij, de schapen uwer weide" aan het slot van psalm 79 zijn plaats handhaven, evenals het ge hele laatste coupletvan psalm 130 en midden in de over het algemeen geheel vernieuwde 118de psalm het veelgezon- gen: „De steen, die door de tempelbou wers, verachtelijk was een plaats ont zegd". Wat de proefbundel eveneens ken merkt, is de zorg van de dichters voor het behoud van de gevoelstoon van de tekst. Steeds werd gezocht naar 't woord, dat de gloed, de weemoed, het verlangen, de rust, het ontzag, of wat ook het ge moed van de oorspronkelijke dichter mocht hebben ontroerd, kon opvangen, De psalmberijming van 1773, gloed nieuw in haar tijd (ze ontvonkte Bilder- dijk tot poëzie) aldus prof. Kuiper, is oud geworden. Dichters droegen nü hun toonbrood aan; ze legden het elkaar voor. Het werd zelfs aan commissies voorge legd. De laatste comissie legt het de ker ken voor. Is het waardig toonbrood? Zo ja, dan geve God, dat het tot de heilige dienst worde gebruikt en spreide de ge meente het priesterlijk uit voor Zijn aan gezicht. Wie deze proefbundel voorleest aan anderen en ze ook met hen meezingt, in de hele en halve noten, krijgt nieunwe klanken te horen. In de kerken zijn er vooral onder de jongeren, die juist de nieuwe woordvorming en melodie op prijs zullen stellen. Anderen zullen niét zo gemakkelijk afstand doenvan liede ren, die hen in het gehoor liggen en waarmee zij vertrouwd zijn geworden door de troost, die zij hun hebben gege ven. Dit laatste geldt ook voor de nieu we bijbelvertaling. Dit neemt niet weg, dat deze bundel ook troost kan spreiden en prachtige lie deren telt, die de gemeente zullen aan spreken, als zij er meer aan gewend is geraakt. Een verbetering is de meer bij belse verantwoorde versie, de woordkeus en de gevoelswaarde der klanken, waar in het geheel is gezet. De ene psalm is dan wel niet in schoonheid aan de an dere gelijk, noch naar inhoud, noch naar dichtvorm. Zo staat b.v. in psalm 2; Kust dan de zoon, opdat hij niet in toren U zal verstoten, enz. Het woord „toren" is gekozen voor de melodie en voor het rijm op het woord „verloren" dat volgt, maar betekent iets geheel anders dan het vereiste ..toorn". In psalm 62 is „keermuur" in de zin van „tegenweer" minder fraai, evenals het rijm in psalm 13: Mijn hart juicht om Uw zegeningen, Den Heer zal ik mijn loflied zingen. Onbillijk is, naar mij voorkomt, de kri tiek van Fedde Schurer, als hij laat gel den, dat deze berijming niet is het oeu vre van een man, maar van een werk- commissie van verschillende dichters, die in®ers^e plaats en terecht zich tekst- gebonden wisten en daarom aan hun dichterlijke verbeelding niet de vrije teugel konden vieren. Correcties zijn nodig. Het laatste woord is aan de kerken. Van hoog belang blijft dat gestreefd is in oecumenische, geest 3«" een bijbels verantwoorde berijming. Wij hopen dat de kerken èn de scholen niet uiteen zullen gaan in hun psalmge zang en dat ouderen en jongeren elkaar mogen erkennen en herkennen in de lie* deren, welke zij zingen ter ere van God. Het wordt tijd, dat wij ons gaan oefe nen. Daarom: wie zingen kan, zinge me4 Om

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4