Zuiveringsacties op grote schaal in Congolese wijken NIEUWE ONLUSTEN IN LEOPOLDSTAD /Leiders beticht van rode contacten VERMAGERD GOED VAN ZIJN LUISTER ONTDAAN Emigrant liet ton aan schulden achter Miljoenen dans van de P.B.O. Boter aan de O0E HF.T ZELF KIESLIJST ZONDER NAMEN Geallieerde actie tegen Krupp De Bilt: Zonnig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND In opdracht Uitgelekt Duitse depots in Noorwegen - twee miljoen verdwenen door een stutje onder ogen van directeuren - Marinevliegtuig verongelukt met Noorderzon op Zuiderkruis nu Oostwaarts Ziekenfonds met buikoperatie in de maag Nationale Unie doet niet mee op 12 maart Overleg salarissen leraren hervat Lichte nachtvorst IN HUIS EN TüiN Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1,— i4e jaarg. No. 1518 Donderdag 29 januari 1959 Eigen nieuwsdienst BRUSSEL Sterke afdelingen politie zijn de Congolese wijken van Leopoldstad binnengerukt na dat er zich ook gisteren weer on lusten in de hoofdstad hadden voorgedaan. Opnieuw is de span ning in Leopoldstad tot grote hoogte gestegen en de kans op nieuwe uitbarstingen is groot. Troepen worden in gereedheid ge houden om op te treden wanneer de politie het alleen niet meer aan zou kunnen. Er zijn vele tientallen arrestaties verricht in de laatste twee dagen. Sommigen spreken zelfs van enige honderden. De politie voert op grote schaal zuiveringsacties uit in de wij ken van de inheemsen om het aantal Congolezen dat clandestien in de hoofdstad verblijft, tot een minimum terug te brengen. De gevangenen wor den op transport gesteld naar de dor pen waar zij vandaan zijn gekomen; zij mogen al hun bezittingen mee nemen. De stemming onder de in heemsen wordt er door deze maat regelen niet beter op. Gisteren is er bij gevechten tussen in heemse en zwarte troepen in een voorstad van Leopoldstad een Congoleees om het leven gekomen. In de ten westen van Leopoldstad gele gen havenstad Matadi, waar enige dagen geleden ernstige onlusten uitbraken, heerst nog steeds de noodtoestand, al is her er sinds twee dagen volslagen rus tig. Ook daar zijn enkele tientallen arres taties verricht. De Belgische autorifeiten stellen op het ogenblik een diepgaand onderzoek in naar de mogelijkheid dat de troebelen van de laatste werken zijn. veroorzaakt door lieden die handelen op instructie van Moskou. Men zal zich herinneren, dat de burge meester van een inlandse wijk van Leo poldstad. Pinzi, eerst uitbundig door het bestuur van de kolonie is geprezen om clat hij tijdens de eerste onlusten de or de had weten te bewaren. Een paar da gen later werd hij gearresteerd, zonder dat precies uiteen werd gezet waarom Thans zou zijn uitgelekt dat hij betrek kingen onderhield met vooraanstaande leden van de Belgische communistische partij. Tijdens een recent bezoek van enige maanden aan België zou hij ook contact hebben gehad niet vertegenwoor digers van de Russische ambassade te Brussel. Zoals Pinzi zouden er meer Congolese leiders nauwe betrekkingen met het com munisme onderhouden. Ook zouden zij voortdurend in verbinding staan met na tionalisten en communisten in andere Afrikaanse gebieden, waar het de laatste weken eveneens onrustig is. Intussen is de parlementaire commis sie van onderzoek in België teruggekeerd Haar verslag aan het Belgische parle ment zal "it vier delen bestaan: de oor zaak van de incidenten, het ontstaan van de incidenten tot het ogenblik waarop net leger tussenbei kwam, de manier waarop politie en leger de troebelen hebben bedwongen en tenslotte de mid delen tot voorkoming van herhaling van de incidenten. De commissie is van oor deel dat vooral de opgroeiende Congo lese jeugd een grote rol bij de onlusten heeft gespeeld. Baldadigheid neemt bij de onlusten een zeker even grote plaats in als de politieke motieven, zo menen enkele leden van de commissie. OSLO (U.P Als onderdeel van het bevoorradingsstelsel van de Navo zullen ook in Noorwegen Duitse mili taire depots worden gevestigd. De Noorse minister van defensie heeft hierover een verklaring afgelegd. Er zal een aantal Duitse officieren wor den verbonden aan het hoofdkwartier van de Navo in de buurt van Oslo. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG - Een aanvalsvliegtulg van liet type Avenger is gisteren vlak na a'c start aan boord van Hr. Ms. vlieg kampschip Karei Doorman ter hoogte van dc Bermuda-eilanden in zee gestort. Drie van de vier bemanningsleden werden gered. Korporaal vliegtuigtele grafist J. Muller was na 25 minuten nauwgezet zoeken nog niet gevonden, zo dat moet worden aangenomen c?at hij verdronken is. De heer Muller was ge huwd en afkomstig uit Katwijk aan den Rijn. PARIJS 'Reuter) Generaal Salan, die vorig jaar zulk een grote rol heeft ge speeld bij het aan de macht brengen van generaal de Gaulle, is benoemd tot mili tair gouverneur van Parijs. In 1958 benoemde de Gaulle Salan al spoedig tot zijn algemeen gedelegeerde in Algerije. In december volgde zijn be noeming tot inspecteur-generaal van de Franse nationale defensie. Voorts is woensdag de aanstelling be kend gemaakt van generaal Ely, chef- staf van de strijdkrachten, tot chef-staf voor de nationale defensie. 1 - - - torn* r> OERLOOS zittend tus sen zijn verdediger mr. Jeljer de Jong en een wachtmeester luisterde het goede heertje naar het voorlezen van de dag vaarding. Met licht opgetrokken wenk brauwen monsterde hij de officier van justitie, die hem verduistering in dienstbetrekking en valsheid in ge- schriite ten laste legde. Sinds zijn arrestatie is hij sterk ver magerd en vergrijsd aan de slapen. Zijn distinctie waar hij zijn bijnaam aan heeft te danken, heeft hij echter behouden. In een smetteloos grijs kostuum verscheen hij voor zijn rech ters. Hoewel alle plaatsen in de rechtzaal waren bezet, bleef de belangstelling van het publiek beneden de verwach ting. Slechts enkele wachtenden bij de ingang van de publieke tribune moes ten onverrichterzake huiswaarts keren. De eerste nieuwsgierigen die konden worden toegelaten, waren enkele niet- Amsterdammers die de nacht tevoren in een hotelletje vlak bij het paleis van justitie hadden overnacht om 's morgens vroeg al voor de nog gesloten deuren van het paleis van justitie te kunnen postvatten. aP de eerste dag van het drie dagen durende proces bleek hoe een eerste verduistering van 750 gulden ter betaling van een boete voor het lidmaatschap van de N.S.B. kon uitgroeien tot meer dan twee miljoen gulden. De controle bij de n.v. Berger en Co. was minimaal. Terwijl de direc teuren enkele meters verder in de zelfde kamer zaten, stufte het goede heertje cijfers en aantekeningen uit de dagafschriften en bracht hij er te zij nen behoefte veranderingen met pen of schrijfmachine in aan. Tekenend voor de sfeer op het kantoor was de opmerking van een typiste: „Het was er een toffe boel. Af en toe werd er met stinkbommen gesmeten." IVfET beleefde belangstelling volgde de verdachte zijn rechtzitting. Hij bemoeide zich er niet mee, tenzij hem om tekst en uitleg werd gevraagd. Dan antwoordde hij zonder er doekjes om te winden, steeds kort en duidelijk. De officier van justitie had het goede heertje ontdaan van alle luister. Hij deelde mee dat de psychiater hem be schouwde als het gewone type van de oplichter, criminologisch niet interes sant. Verdachte moet volkomen toe rekenbaar worden geacht. (Zie verder pag. 5) Van een onzer verslaggevers BARNEVELD Met allerlei kunstgrepen en slinkse manipu laties is het de Barneveldse car- tonnagefabrikant J. van 't F. gelukt als emigrant het land uit te komen, terwijl hij een groot aantal schuldeisers (onder wie zelfs de Fiscus) het nakijken gaf. Meer dan een ton aan schul den heeft deze emigrant achter gelaten. De belasting komt ruim negendui zend gulden omzetbelasting aan hem te kort. Een financieringsmaatschappij te Amsterdam, moet nog duizenden guldens van hem incasseren van ge leend geld waarmee Van 't F, machi nes had gekocht en verder hebben een tien zakenlieden uit Barneveld nog financiële appeltjes met hem te schil len, in totaal voor ruim negentig dui zend gulden. VONNIS NODIG Vlugger dan iemand had verwacht, is Van 't F. met vrouw, zoon en doch ter op het regerings-emigrantenschip Zuiderkruis met de noorderzon ver trokken. Toen men hoorde dat hij op een Nederlands schip de reis naar Australië maakt, leefde de hoop weer op. Maar al spoedig werd het de schuldeisers duidelijk, dat het niet zo eenvoudig is iemand van boord van een schip te laten halen, ook al is het een Nederlands schip. De algemene redenering, dat de met schulden beladen emigrant nog op Nederlands grondgebied zou zijn (om dat hij met een Nederlands schip reist) gaat in zoverre op, dat men in het uiterste geval via de maatschappij beslag kan laten leggen op de eigen dommen van hen, die aan boord zijn. Van boord halen is praktisch uitge sloten. Daartoe is een gerechtelijk vonnis nodig waarin bepaald wordt dat van 't F. gegijzeld moet worden. Een dergelijk vonnis wordt slechts bij heel hoge uitzondering gewezen. Een volgende moeilijkheid is, dat hij al op 12 februari in Fremantle aan komt De tijd is dus wel heel kort. FISCUS BEDROGEN Het meest opmerkelijke in de vlucht van deze emigrant is het feit, dat de inspectie van de belastingen te Har derwijk hem een zg. Belastmgverkla ring heeft gegeven, Ihet bewijsstuk, dat hij alle verschuldigde belasting had voldaan. Daags nadat Van 't F. met de Zuiderkruis uit Amsterdam was vertrokken, verscheen de deurwaarder van de belastingen aan de gesloten deur te Barneveld met een dwang bevel voor een belastingschuld van iets meer dan negenduizend gulden! Terwijl Van 't F. in Harderwijk op de inspectie door de ambtelijke papier molen ging voor zijn achterstallige be talingen van omzetbelasting (hij had drievierde procent betaald inplaats van'vijf procent), was een belasting ambtenaar in hetzelfde belasting kantoor zo vriendelijk hem het bewijs te geven, dat de Fiscus niets meer van hem te vorderen had. Op dat bewijs kreeg hij zijn pas en andere emigratiepapieren op de ge meentesecretarie te Barneveld en op datzelfde bewijsstuk verzegelde de dienstgeleider van de belastingen te Barneveld de kisten en koffers, die Van 't F. mee aan boord zou nemen. VORDERING Twee dagen voor zijn vertrek dreig de toch nog een kink in de kabel te komen. Hoewel Van 't F. tegen ieder een die het horen wilde zei, dat hij eind maart of half mei zou emigre ren, kreeg de garagehouder V. er lucht van, dat Van 't F. voorbereidin gen aan het treffen was voor een spoediger vertrek. Hij had drieduizend gulden te vorderen en hij liet onmid dellijk beslag leggen op het meubilair van Van 't F. Een familielid bemiddelde en zegde toe, dat V. tweederden van het te vorderen bedrag zou ontvangen, zodra Van 't F. met de boot vertrokken was. Deze man stelde zich volledig garant en V. liet het beslag op het meubilair intrekken. Vrijdag. 16 januari, vertrok de Zui derkruis uit Amsterdam. De familie Van 't F. was aan boord. Om tien uur 's avonds kreeg V. in Barneveld twee duizend gulden uitbetaald. De rest werd hem op een later tijdstip toe gezegd. Van 't F. had nog voor zijn vertrek een prachtige bungalow laten bouwen aan de Berkenlaan. Daarachter stond zijn cartonnagefabriek waarin hij o.m. dozen voor de verzending van kuikens fabriceerde. De aannemer W., de schilder Ten H. en de elektricien P. die zo vlijtig aan het nieuwe home van Van 't F. hadden gewerkt, kregen maar een schijntje betaald van het totaal waar zij recht op hadden. VAN ALLES WAT Intussen verkocht Van 't F. de bun galow aan B. voor 45 000 gulden. Hij toucheerde een deel van de koopsom voor hij verdween. Ook leveranciers van materialen voor zijn cartonnage fabriek liet hij met dikke vorderingen achter. De gelukzoeker (zoals Van 't F. ai sir.ds jaren in Barneveld werd Eigen nieuwsdienst GRONINGEN De hele dag door heb ben opgewonden en verontwaardigde mensen gisteren opgebeld1 naar een hoogleraar uit Groningen. Bij de post hadden ze 's morgens een rekening ge vonden van vijfhonderd gulden, die professor Van Wageningen ze had ge stuurd voor een buikoperatie. In hun opwinding zagen de mensen niet dat het een gefingeerde rekening was. Het was een stunt van een ziekenfonds, dat eens goed duidelijk wilde maken hoe duur een chirurg was. Hoe goed koop het ziekenfonds was Meek uit een bijgevoegde eveneens gefingeerde reke ning van een gefantaseerd ziekenfonds. Op de pseudo-rekening van de chirurg was een adres vermeld Veemarkt 9 dat ten dele overeenkwam met dat van de Groningse professor Eerland Ossenmarkt 9. Wat erger was: het telefoonnummer op de scherts-rekening was hetzelfde als dat van prof. Eer- land. De directeur van het ziekenfonds heeft de hoogleraar zijn verontschuldigingen gemaakt voor het onaangename verloop van de reclamestunt. genoemd) zoekt zijn heil nu aan de andere kant van de aardbol. In Barneveld, waar hij geboren en getogen is, heeft hij al op allerlei manieren zijn geluk beproefd. Hij heeft een grasdrogerij geëxploiteerd, een broederij, een koelinstallatie voor fruit en hij was in de graanhandel gegaan. Al die ondernemingen zijn na kortere of langere tijd gestrand en steeds waren er weer nieuwe slacht offers, die met behulp van deurwaar ders en rechters hun geld moesten zien terug te krijgen. Er is nu beslag gelegd op de bun galow Het faillissement is aangevraagd en nu hoopt iedereen die geld van hern krijgt, dat alles zo vlug kan gaan, dat nog beslag kan worden gelegd op de eigendommen die aan boord van de Zuiderkruis zijn. Het schip is in de nacht van 25 op 26 januari Port Said gepasseerd. DEN HAAG Bij de kandidaatstel- stellingen in de verschillende kies kringen voor de komende algemene verkiezingen, is in één geval een lijst zonder namen ingediend. Over de geldigheid van die lijst zal nog worden beslist. Het was de lijst van de Partij voor landbouw en middenstand, die in Tilburg werd ingediend. De verte genwoordiger van die partij arri veerde één minuut voor vijf bij het hoofdstembureau: hij was opgehou den bij het storten van de waar borgsom, zei hij. In de haast overhandigde hij een papier, waar alleen de naam van de partij op stond. Hij wilde onmiddellijk daarna ook nog snel de namen van de kandidaten overhandigen, maar dat werd hem niet meer toegestaan. Het was al te laat. De K.V.P., de P.v.d.A.. de A.R.P., de C.H.U.. de V.V.D., de C.P.N., de S.P.G., het Gereformeerd verbond en de Pacifistisch socialistische partij hebben in alle kieskringen kandidaten lijsten ingediend. De Bruggroep (uit gestoten communisten) en de Boeren partij hebben in vijftien kieskringen lijsten ingediend. De Partij voor landbouw en middenstand, diende behalve in Tilburg ook een lijst in de kieskring 's-Hertogenbosch in. In de kieskring Amsterdam werd nog een kandidatenlijst ingediend door de Positief nationaal christelijke unie. DEN HAAG De Nationale Unie heeft besloten niet deel te nemen aan de komende algemene verkiezingen. Zij is tot dat besluit gekomen omdat bundeling^ van oppositiekrachten niet mogelijk is gebleken en zij aan ver snippering van krachten niet wil mee werken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vijftien produktschappen samen hebben vorig jaar 624.200 gulden uitge- gevën aan hun voorzitters, com missies en aan vergaderingen. Het Landbouwschap alléén over treft dit cijfer nog; het had 775.280 gulden nodig. De 33 an dere bedrijfschappen en hoofd bedrijfschappen steken daarbij wat schriel af, want zij verga derden voor slechts 482.499 gul den. Deze cijfers heeft staatssecretaris Schmelzer aan de Tweede Kamer ver strekt, waarmee hij zijn belofte inloste de Kamer een overzicht te verschaffen van de financiën der bedrijfslichamen. Zijn cijfers zijn geput, zo deelde de staatssecretaris mee, uit de begrotingen van de produkt- en bedrijfschappen. Propaganda voorop Zeer merkwaardige conclusies zijn te trekken uit de gegevens over verleen de subsidies, die in totaal twintig mil joen gulden bedragen. Bij de bedrijfs lichamen staan blijkbaar de voorlich ting en propaganda voorop, want daarvoor werd ruim twaalf miljoen gulden uitgegeven. De vakopleiding komt er daarbij bekaaid af, want de bedrijfslichamen telden daarvoor slechts 240 duizend gulden neer. Produktiviteitsbevorde- ring komt er ook matig af met 254 duizend gulden, maar het „technisch onderzoek" vraagt bijna zes en een half miljoen. Huisvesting De huisvestings- en bureaukosten vragen van de produktschappen ruim twee miljoen gulden, van de bedrijf schappen ƒ.1,6 milj. De twee zwaarste lichamen zijn daarbij het Landbouw schap, dat zes en een halve ton per jaar vei Woont en het produktschap voor zuivel met 439.500 gulden. Ook de produktschappen voor groenten en fruit en van vee en vlees hebben voor huisvestings- en bureaukosten meer dan drie ton per jaar nodig. Achttien eri een half miljoen gulden per jaar betaalt de PBO aan personeels kosten en hier verdringt het produkt- schap, zuivel het Landbouwschap van de eerste plaats met bijna vier miljoen tegen twee miljoen gulden. Representatiekosten geven een ver rassing te zien bij het produktschap siergewassen met veertien duizend gul den, precies twee maal zo veel als van zuivel. Voor 1959 heeft dat schap zijn representatie dan ook met bijna vijftig procent menen te moeten verhogen: het begroot voor dit jaar tienduizend gulden. Het Landbouwschap beeft hier weer een veilige eerste plaats met 21.000 gulden. Het Landbouwschap is verreweg het grootste bedrijfslichaam met de meest uitgestrekte invloedssfeer. Het aantal ondernemingen in de landbouw wordt op rond 365.000 geraamd met ruim 600.000 mensen. Toch verkoop bedrijven BONN (D.P.A.) Amerika, Engeland en Frankrijk hebben gezamenlijk een stap ondernomen om te bevorderen dat Alfried Krupp zijn bedrijven zal verko pen. Vijf jaar geleden bepaalden de ge allieerden, dat Krupp voor 31 januari 1959 zijn concern moest verkopen. Tot dusver heeft Krupp zijn onderneming echter juist versterkt. Omdat de Westduitse regering zich achter Krupp had gesteld, twijfelde nie mand aan het voortbestaan van deze machtsconcentratie. Eigen nieuwsdienst DENEKAMP Bedrijvig als mieren hebben enige Duitse huisvrouwei aan de grens te Denekamp heen en weer getrippeld tussen een autobus op Duits gebied de levensmiddelenwinkels op Nederlandse bodem. Na ieder tochtje hadden de kruideniers tientallen kilo's boter en suiker ver kocht en was de autobus iets meer veranderd in een pakhuis. Tot de chef van bet Duitse douanekantoor de verkapte smokkel in de gaten kreeg. Hij liet de vrouwen alle boter en suiker, die zij méér hadden meegenomen dan voor één keertje de grens over was toegestaan, terug brengen. DEN HAAG (ANP) In de gisteren gehouden vergadering van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs is het beraad over de lerarensalarissen hervat. De minister heeft de vergadering bijgewoond. LONDEN (AP) Een vrouw van 38 jaar en haar 5 kinderen zijn omgeko men bij een brand in een woonhuis in Kidderminster. De enige overlevende van het gezin, de. vader van de vijf kin deren, ligt met zware brandwonden in een ziekenhuis. De vijf kinderen waren 8, 7, 4, 3 jaar en 15 maanden oud. Het K.N.M.I. in De Bilt be richtte gisteravond om 23.15 uur: In de ochtend fwj overwegend lichte JriT vorst en hier en /N-iN daar mist. Overi- gens zonnig weer met ongeveer de- zelfde tempera- fy f turen als giste- /-A \1 ren. Weinig wind. MIESJE Het scootertje weer van stal gehaald. Van onze weerkundige medewerker Het weer heeft zich deze week tot nu toe van een betere kant laten zien dan vorige weken. Weliswaar is het 's nachts winter met enkele graden vorst, maar overdag lijkt het wel of het voor jaar heel dichtbij is gekomen en alsof er geen februari meer be hoeft vooraf te gaan aan de eerste lentemaand. De temperatuur liep gisteren op tal van plaatsen in het zuiden en midden van het land tot zes graden op bij heerlijke zonneschijn, nadat het 's nachts één tot vijf graden had gevroren. Dit mooie weer na veel nattig heid van de eerste drie weken in deze maand danken wij aan een gebied van hoge druk, waarvan het centrale deel gisteravond boven Oost-Duitsland was gelegen. Dit gebied verplaatst zich nauwelijks en neemt ook nauwelijks af in betekenis, zodat de depressies worden gedwongen de omgeving van IJsland en Noord-Scandinavïë onveilig te maken. Geen wonder dus, dat er in het weer in Europa maar heel weinig verandering komt. Veel vriezen doet het nergens, behalve plaat selijk in Finland. In Zuid-Frankrijk liep het kwik gistermiddag plaat selijk tot zeventien graden op, daar is men dus al heel wat verder op weg naar het voorjaar dan in ons land. max. neersl. temp. 719 in uur weer wind gr. C. in mm Helsinki onbew. WNW 1 2 Stockh. onbew. W -1 0 Oslo 1. bew. stil -4 0 Kopenh. onbew. W 4 0 Aberdeen 1. bew. stil 7 0 Londen mist NNO 8 0 A'dam onbew. ozo 6 0 Brussel onbew. NNO 7 0 Luxemb. onbew. ONO 5 0 Parijs onbew. O 9 0 Bordeaux onbew. O 14 0 Grenoble onbew. stil 8 0 Nice onbew. NNW 13 0 Berlijn zw. bew. WZW 2 0 Frankf. onbew. OZO 2 0 München onbew. OZO -2 0 Garm. P. onbew. stil 6 0 Zürich onbew. ZZO 3 0 Genève onbew. NNO 4 0 n. Locarno onbew. stil 8 0 Wenen geh. bew. NNW 1 0 Innsbr. onbew. W 2 0 Home onbew. NW 12 0 Advertentie riOOri>RtC»AC7fcUii: li. ZONüJaVAN DIT NUMMER Hoe bouw ik een douchecel? Onderhoud van eenvoudige uurwerken Vloeren en vloerbedekkingen Wij bouwen een slee Het ombouwen van grammofoonmotoren Laden van accu's De snoei van vruchtbomen VERKRIJGBAAR VOOR 90 ct. BIJ KIOSKEN, BOEK- EN TIJDSCHRIFTENHANDELAREN

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1