Geref. kerk te Goes gaat een bejaardentehuis bouwen zeeuwse Stil maarik begin er meteen aan Perspectieven voor een verdere ontwikkeling op sociaal terrein Plaats voor 46 per sonen BEPLANTINGSPLAN VOOR DIJKWATER GEREED Ds. P. Zandt sprak te Goes SGP VOOR ALLES EEN PRINCIPIËLE PARTIJ beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Chefarine „4" Zeeuwsch Dagblad Halve vraag Conferentie C.B.T.B. in Utrecht hesprak Dooi Thomas Maavnr en Uf jolhomo ia Goes Leden van Geref. kerk uitvoerig ingelicht Peren naar België en Noorwegen Oprichting van de Braakmanpolder Uitbreidingsplan Serooskerke (W.) krijgt straten en riolering Spekclub Sportief? Nachtwerkers Blauwtjes Stank Tips Jubilarissen C.B.C. Axel gehuldigd Woensdag 28 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Ch ristelijk WIJ ZIJN ER uiteraard erkentelijk voor, dat drs. YVesterhout als lid van de Tweede Kamer aan de minis ter van volkshuisvesting en bouwnij verheid schriftelijke vragen heeft ge steld over de woningverdeling in ver band met de vele krotwoningen in Zeeland, speciaal nu bleek, dat 22 pet. van de landarbeiderswoningen als krotten moeten gelden. Toen het rapport van de Zeeuwse raad van het Landbouwschap ver scheen, heeft onze krant niet alleen de dode cijfers uit dat rapport weerge geven, maar er direct en we zijn de enige krant die het heeft gedaan op gewezen, dat hieruit consekwen- ties voor de woningtoewijzing aan Zeeland behoren voort te vloeien. Daarbij deden we de suggestie, dat het wellicht mogelijk zou zijn, in de zelfde geest, als indertijd industriewo ningen werden toegewezen, ook land- bouwwoningen als afzonderlijke toe wijzing toe te kennen. Het verheugt ons natuurlijk, dat de heer Westerhout op het eerste punt met ons meegaat en het door zijn vraagstelling verder brengt. Maar het is jammer, dat hij de tweede sugges tie heeft laten liggen. Zoals zijn vragen nu luiden, zegt hij alleen: minister, ga eens na, of er volgend jaar misschien iets aan te doen zou zijn. Terwijl, als het tweede punt erbij betrokken was, de aan drang had kunnen worden uitgespro ken: minister, doe er van dit jaar nog wat aan. Het is nu maar een halve vraag. En we weten wel: een half ei is be ter dan een lege dop, doch de zo in de toekomst betrokken vraag geeft ons alleen maar een filosofisch half ei (als men zich de „voordracht", die vroeger wel eens gegeven werd over „filosofische eieren" nog herinnert) en daar heeft men geen voeding van. Advertentie. Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! 'TERWIJL IN DE NATUUR de oosten wind over ons land trekt en de vorst en koude meebrengt, komt uit Moskou een geluid, dat „dooi in de koude oorlog" aankondigt. Als we dit natuurbeeld even aan houden: die prikkelende vrieslucht in de ochtend doet de ademhalingsorga nen goed. De griep en de verkoudhe den, die het kwakkelende weer in de winter altijd vergezellen, wijken. We weten: de vorst is een hard heer, maar we kunnen ons er tegen wape nen door lichaamsbeweging, door kle ding, door het verwarmende vuur. Maar hoe is het met de dooi die Moskou aankondigt? Zal het werke lijk dooi zijn? Of is de aankondiging mee voorbereid door het opjagen van de spanningen rondom Berlijn en door de raadselachtige „vriendsehaps- reis" van Mikojan naar Amerika slechts het oproepen van een klimaat, waarin de weerstand verslapt? In elk geval, het Westen zal met de ze laatste mogelijkheid moeten reke nen en zal, zolang de „dooi" alleen in woorden wordt aangekondigd en niet wordt gedemonstreerd in dad-n die aantonen dat het een werkelijke voorjaarswind is, die uit het politieke oosten komt. zich moeten kleden op „winterweer". Dat wil zeggen: het zal zijn bewapening op peil moeten hou den. GOES. Thomas Magyar, de Hon gaarse violist, die reeds jaren met de pianist Willem Hielkema een bekend vermaard duo vormt, heeft dinsdag avond in het Goese „Schuttershof", waar het duo concerteerde, op uitno diging van de Vereniging voor weten schappelijke belangen, bewezen, een virtuoos te zijn. Een virtuoos echter, die verder gaat dan de techniek. De grote kracht ran Magyar lag in dit concert in de fel bewogen muziek van zijn land. Hielkema gaf door strak spel ogenschijnlijk tegenstrijdig aan zijn humoristische natuur een dringende vertolking van zijn partij. Het concert opende met een sonate van de Italiaanse componist Veracini. De muziek vol van Italiaanse zon, zoals Willem Hielkema het noemde werd in vergelijking met de modernere gedeel ten uit het programma, enigszins mat vertolkt. Meer glans legden de uitvoe renden in de sonate opus 30 nr. 3 in g., van Beethoven; het laatste deel hiervan miste echter de luciditeit, die wij bij Beethoven gaarne aantreffen. Ernest Chausson's Poeme werd in han den van Magyar en Hielkema een mees terstuk met een verscheidenheid in klankkleur en een felle gespannenheid. Het programma, dat het duo na de pauze ten gehore bracht, week geheel af van het aangekondigde. Twee werken op Hongaarse volksmuziek geïnspireerd en een vioolsonate van Fritz Kreizler. De sonate van Ernest Donanhy ver werkt de Hongaarse motieven en de Hongaarse sfeer anders dan Maurice Ravel dit deed in zijn Tzigane; Magyar en Hielkema wisten beide werken van een indringende kracht, een meeslepende geest te voorzien in hun vertolking, die technisch zeer verzorgd was. Als toegift voerde het concerterende duo een Spaanse dans van Manuel De- falla uit. Van een onzer verslaggevers GOES. Op de hoek van de PatijnwegVoorstad, tegenover hotel „Ockenburg", zal binnen kort een fraai en modern bejaar dentehuis verrijzen, uitgaande van de Gereformeerde kerk te Goes. In een gisteravond in de Ooster- kerk gehouden vergadering met de leden van de kerk zijn de plan nen besproken en werd goedkeu ring verleend aan het ontwerp voor het bejaardentehuis. Sedert 1948 bezit de Gereformeerde Kerk van Goes een pand, Westwal 31, dat tot rusthuis voor de bejaarden is in gericht. Men was toen heel blij, dat dit huis kon worden betrokken, omdat er in die tijd absoluut geen mogelijkheden waren om tot nieuwbouw te komen. Dit was echter een noodvoorziening. Algemeen was men het er over eens, dat zo spoedig mogelijk gezocht moest wor den naar een moderne en goede behui zing van de bejaarden, "Vele pogingen zijn aangewend, maar zij leverden geen succes op. Getracht is in classicaal ver band tot de bouw van een nieuw be jaardentehuis te komen. Ook deze plan nen konden niet doorgaan, omdat de meeste classiskerken hun goedkeuring onthielden. Na deze tegenslag heeft de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Goes zelf de plannen maar aangepakt. De kerke raad benoemde een commissie samenge steld uit leden van de Commissie van Beheer en uit leden van de bestaande rusthuiscommissie om de mogelijkheid te onderzoeken een bejaardentehuis te bou wen. Het resultaat van het werk der com missie is gisteravond op de gemeentever gadering voorgelegd. Veertien personen genieten thans een liefdevolle verzorging in het pand aan de Westwal. In de loop der jaren zijn tal van aanbiedingen binnengekomen om intrek te mogen nemen in het'rusthuis. In de meeste gevallen kon daar niet op worden ingegaan, omdat er geen plaats beschikbaar was. Daaruit blijkt duidelijk, dat de behoefte voor uitbreiding zeer urgent was. De heer J. Oranje heeft zich geheel belangeloos beschikbaar gesteld om het ontwerp te maken en verder de super visie bij de bouw voor zijn rekening te nemen. In het nieuwe tehuis zal plaats zijn voor 46 bejaarden. Het ontwerp, waarvan in de Oosterkerk een fraaie maquette staat opgesteld (zie foto) is zeer modern van opzet. Met recht kan worden gesproken van een pension tehuis, zoals dat tegenwoordig wordt ge noemd. Het gebouw zal bestaan uit twee woon lagen met drie vleugels. Links en rechts van de brede hall, waarin onder de trap een garderobe wordt aangebracht, zijn twee vleugels geprojecteerd en loodrecht op de hall nog een vleugel. In elke vleu gel is plaats gemaakt voor een recreatie zaal en bovendien voor verscheidene een persoons- en tweepersoonskamers. In de vleugel tegenover de hall is de eetkamer geprojecteerd. In de gfseren gehouden gemeente- vergadering van de Geref. Kerk te Goes is het plan voor de bouw van een be jaardentehuis uitvoerig toegelicht. Mede gedeeld werd, dat de totale bouwkosten worden geraamd op 650.000 inclusief de inrichting. Een rijksbijdrage van 90.000 mag worden verwacht en voor het resterende bedrag zal een lening- moeten worden gesloten. Men heeft zeer goede hoop hierin te zullen slagen. Met grote dankbaarheid werd gewag gemaakt van het vele voorbereidende werk, dat door de heer J. Oranje geheel belangeloos is verricht. De heer Oranje heeft voorts' toegezegd ook verder z|jn medewerking in bouwkundig opzicht toezicht e.d. te willen verlenen zonder financiële vergoeding. Kerkeraad en gemeente toonden gisteravond dit zeer te waarderen. Grote waardering was er ook voor de prachtige maquette van het te bouwen tehuis die in de Oosterkerk stond op gesteld en voor de tekeningen, waarop het plan was uitgewerkt. Helaas was de heer Oranje wegens ziekte verhinderd de vergadering bij te wonen. Met behulp van een bandrecorder werd door hem gegeven toelichting ter kennis van de aanwezigen gebracht. De heer Oranje deelde mede van mening te zijn dat het plan financieel en explotatief te realiseren is. Bij het maken van de bouwkundige plannen is vooral gedacht aan (het scheppen van mogelijkheden, die de leiding van het tehuis in staat stellen een christelijke gemeenschap te vormen. elke zit-slaapkamer aansluiting o\ radiocentrale te geven. Ds. E. Jansen, die de leiding van de gemeenteavond had. gaf een principiële beschouwing over de bejaardenzorg. Inrichting De gemeente werden voorts medede lingen gedaan over bouw en inrichting. Op de begane grond zijn zestien een persoons en vier twee persoons kamers (zit-slaapkamers) geprojecteerd en op de verdieping 22 kamers voor een per soon en een kamer voor twee personen. Voor het personeel zijn er voorts tien kamers. Een eenpersoons kamer heeft een oppervlakte van 12 vierkante meter, een twee persoons kamer 18 vierk. meter. De gemeente Goes heeft zich in principe bereid verklaard de bouwgrond te ver kopen. Wat de exploitatie betreft wordt ge dacht aan een bedrag van gemiddeld ƒ2500 per jaar per persoon voor volledige verzorging. In deze kosten zal waar-' schijnlijk vrij veel variatie zijn, afhanke lijk van diverse factoren. Een sluitende exploitatie acht men mogelijk6ij een totale bezetting: 46 personen, waaronder vijf echtparen. In het tehuis zullen in de eerste plaats leden van de Geref. Kerk te Goes kunnen worden opgenomen, doch indien er plaats is, ook leden van de Geref. Kerken uit andere gemeenten en bejaarden behorend tot andere pro testantse kerkgenootschappen. Het ligt in de bedoeling in de recreatie zaal een televisietoestel te plaatsen en Van onze fruitteeltmedewerker GOES. Er komen weer meer export mogelijkhedenvoor de Nederlandse peren. Weliswaar zijn de voorraden niet zo groot meer, maar elke afzetverruiming is welkom. België heeft namelijk besloten dat het met ingang van 27 januari de invoer van Conference uit ons land weer zal toestaan. Van 4 oktober j.l. af was deze invoer verboden. Verder heeft Noorwegen bekend ge maakt dat het met ingang van 1 februari a.s. de invoer van alle peren onbeperkt zal toelaten. De perenvoorraad in ons land is voor wat betreft de handperen op het ogen blik niet groot meer. Het hoofdras is de Conference, dat bewaard is in koelhuizen en gascellen. In Kapelle-Biezelinge worden deze week reeds de laatste partijen van dit ras verkocht. In Goes zal er nog enkele weken langer aanbod van Conference zijn. De prijzen zijn de laatste tijd be hoorlijk gestegen. Zo wordt op het ogen blik voor de grote maat Conference bo ven 65 cent per kg betaald, terwijl de kleine huishoudmaat dinsdag in Goes werd afgedrukt voor 59 cent per kg. Er was een aanbod van 16 ton van dit ras in Goes. Behalve voor Belgische rekening wer den deze peren ook gekocht voor Enge land en verder kan ook de binnenlandse handel iets gebruiken. Algemeen wordt in fruittelerskringen verwacht dat er omstreeks februari nog maar weinig peren voor export beschik baar zullen zijn. Van mogelijke export naar Noorwegen heeft men dus geen hoge verwachtingen meer. Verwacht wordt dat half februari de invoer van alle pererassen in België zal zijn toegestaan. Naar alle waarschijnlijkheid kan dit slechts van enige betekenis, zijn .voor de stoofperen." Hiervan is nóg een grote voorraad en de afzet heeft slechts een .moeizaam, verloop Goede partijen Saint Remy werden de laatste weken verkocht voor tien tot twaalf cent per kg. Van onze Middelburgse redacteur MIDDELBURG. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de leden der Provin ciale Staten voorgesteld akkoord te gaan met de oprichting van de „Braakmanpol der", dit in het belang van de waterke ring, waterlozing en waterbeheersing, alsook van de wegenzorg over de in de jaren 1951 tot 1956 bedijkte gronden in de voormalige Braakman onder de ge meenten Biervliet, -Hoek en Philippine. De nieuwe polder wordt begrensd door de Westerschelde, de calamiteuze Nieuw- Neuzenpolder, de tot het waterschap Lo ven- en Willemskerke behorende Loven- polder, de polders Koude, De Looze, Van Wuijckhuise, Kanaal, Stad-Philippine, Mossel, Kleine-Stelle, Dijckmeester, de tot het waterschap Groote-en-Kleine-Isabella behorende polders Groote-Isabella en Kleine-Isabella en de tot het waterschap Het Vrije van Sluuis behorende polders Clara, Van Dunné, Angelina, Koninginnen en Elisabeth. Het bestuur van de Braakmanpolder zal worden belast met het beheer, het onder houd en de instandhouding van de zee dijk, de hoofdwatergangen, de wegen en de kunstwerken. Koster Oosterkerk GOES De kerkeraad van de geref. kerk te Goes heeft benoemd als koster van de Oosterkerk de heer J. Welleman te Kloetinge. Van onze correspondent DREISGHOR Het beplantingsplan voor het Dykwater, waarin de gemeente Dreischor een kampeerterrein hoopt te krijgen, is gereed. Wellicht dat de uit voering hiervan nog dit jaar kan aanvan gen. Dit verklaarde burgemeester A. H. Vermeulen in zijn in de eerste raadsver gadering van het jaar uitgesproken nieuwjaarsrede. De crisis in de vlassector duurt nog steeds voort, zo ging de burgemeester verder. Een overschakeling op de tuin bouw heeft ons beziggehouden, mede met het oog op de beschikbaar komende gron den in het Dijkwater. Dit stuit voorlopig evenwel op zoveelmoeilijkheden, dat de onderhandelingen hierover zijn vastgelo pen. De gladiolenteelt, die door de vlas sers enige jaren geleden is begonnen, heeft goede resultaten afgeworpen, zodat steeds meer arbeid in deze teelt wordt gevonden. Echter niet van een zodanige omvang, dat de vlasserij hier een com pensatie in vindt. In dit verband ware wellicht nog te denken, aldus de heer Vermeulen, aan het kweken van cham pions, waarmee ook in andere streken goede resultaten worden bereikt. De ver- schillende intercommunale regelingen op Schouwen-Duiveland, die van vitaal be lang voor de gemeenschap zijn, werken op een enkele uitzondering na niet steeds tot ieders bevrediging, zo zei de burge meester. Gezocht wordt hierin verbete ring te brengen door het vormen van een pool, waarin alle regelingen worden on dergebracht, en bestuurd door een te vor men publiekrechtelijk lichaam. Dit vraag stuk is thans in onderzoek. UTRECHT De heer D. W. Ormel, secretaris van de orga nisatiecommissie van de Soci aal Economische Raad, heeft gistermorgen op de sociale con ferentie van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond die in Utrecht wordt gehouden, ge sproken over Perspectieven voor een verdere ontwikkeling op sociaal terrein in Nederland. Naar zijn mening is het nu moeilijker dan vroeger om door te dringen tot de principiële kern van de sociale vraagstuk ken, aangezien deze veel techni scher en gecompliceerder ge worden zijn. Het Bijbelse begrip naastenliefde is in onze tijd zelfs geseculariseerd en het wordt door alle partijen gehanteerd als een leus in de maatschap pelijke strijd, aldus de heer Or mel. Hij wees erop, dat er na de tweede wereldoorlog een verandering is geko men in de doelstellingen van de sociale voorzieningen. Was het vroeger zo, dat de arbeiders als sociaal zwakkeren door de overheid werden beschermd, te genwoordig wordt de overheid aanspra kelijk gesteld voor 'het maatschappelijk welzijn van alle burgers. De heer Ormel verklaarde, dat de arbeidersverzekering is uitgegroeid tot een volksverzekering, waarbij het verschil tussen loontrekken- den en zelfstandigen is vervallen. SEROOSKERKE (W.) De gemeen teraad van Serooskerke (W.), die gister middag onder voorzitterschap van waar nemend burgemeester A. de Kam ver gaderde, besloot tot het doen houden van een openbare aanbesteding voor het leggen van straten en riolering in het uitbreidingsplan. De financiën van de gemeente laten toe, dat de elektrische straatverlichting wordt uitgebreid en dat voor het gemeentehuis enig nieuw meu bilair wordt aangeschaft. De voorzitter deelde voorts mede, dat de plannen voor de bouw van een kleu terschool nader zullen worden uitge werkt. De voorzitter hield aan het begin der vergadering een toespraak, waarin hij erop wees, dat voor de bevolking van Serooskerke 1958 een jaar is geweest, waarop met grote dankbaarheid mag worden teruggezien. De opbrengsten in de landbouw waren zeer goed, wat voor een overwegend agrarische gemeente van grote betekenis is. Burgemeester De Kam accentueerde de betekenis van een chris telijke levensbeschouwing. Voor een aantal gezinnen in Seroos kerke is de huisvesting nog zeer slecht. Er zijn verhoudingsgewijs nog veel krot woningen. Het inwonertal is* nagenoeg gelijk gebleven. Spr. memoreerde de personeelswijzigin- gen ter gemeente-secretarie en dankte dit personeel voor de betoonde medewerking. De voorzitter memoreerde voorts het plan tot herindeling van de Walcherse gemeenten en sprak de wens uit, dat de instanties, die in deze aangelegenheid hebben te heslissen, rekening zullen hou den met de wil van de bevolking. De benoeming van een waarnemend burgemeester voor Serooskerke achtte spr. een teleurstelling. Gestreefd moet worden naar een ver dere ontwikkeling van het uitbreidings plan, verbetering der straten en uitbrei ding van de straatverlichting. Namens de raad werd de nieuwjaars toespraak van de voorzitter beantwoord door de heer M. Izeboud. De raad stelde daarna een destructie verordening en een nieuwe bouwveror dening vast, besloot tot het wijzigen van de bezoldigingsverordening en tot het verpachten van een perceel bouwland naast de begraafplaats aan M. Dekker. De pacht bedraagt 73 per jaar. Besloten werd tot verkoop en ruiling van enkele perceeltjes grond aan de Zandput. De Ned. Ver. tot Rheumatiek- bestrijding werd een jaarlijkse subsidie van drie gulden toegekend. Na in besloten vergadering te zijn ge weest, werd als tweede werkman der gemeente benoemd de heer Jac. Janse. Bij de besprekingen over het laten vervallen van de loongrens voor de werkloosheidswet en misschien later ook voor andere sociale wetten, wordt het argument, solidariteit, naar de me ning van de heer Ormel, ten onrechte gebruikt. Hij wees erop, dat de drie or ganisaties van hoger personeel zic-h reeds tegen het laten vervallen van de loongrens hebben uitgesproken. De heer Ormel besprak vervolgens de perspectieven van de sociale verzeke ring in de Europese gemeenschappelij ke markt. Hij verklaarde, dat men in het E.E.G.-verdrag uitgaat van een har monisatie van de sociale stelsels in de deelnemende landen. De commissie van de E.E.G. heeft tot taak, een nauwe samenwerking op so ciaal gebied tot stand te brengen. De tendens naar nivellering der sociale voorzieningen zal waarschijnlijk nog be vorderd worden door de bundeling op Europees niveau der werknemersvakver- enigingen,'aldus de heer Ormel. Naar zijn mening is nivellering op dit terrein alleen aantrekkelijk, wanneer de ze zich naar boven voltrekt. Hij acht dit voor een land als Italië echter bijzon der moeilijk. Volgens hem zullen Duits land en Frankrijk waarschijnlijk op so ciaal gebied de toon aangeven in de E.E.G. en in Duitsland wordt nu nog sterk de nadruk gêlegd op persoonlijke verantwoordelijkheid en vrijheid. Het begrip .welvaartsstaat" is helaas geen socialistische uitvinding, aldus de heer Ormel, ieder mens is materialis tisch ingesteld. Hij verklaarde, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid in de praktijk van elke dag moeilijk te bele ven is. Uit het streven naar een wel vaartsstaat komt, volgens hem. ook de mening voort dat de staat een recht vaardige verdeling van het nationale in komen tot taak "heeft. De ideële leus van de voorstanders van een welvaartsstaat, sociale gerech tigheid, acht de heer Ormel nog veel gevaarlijker. Sociale gerechtigheid spreekt iedereen aan, maar zij betekent een opeenstapeling van regels en gebo den. Hij gelooft niet, dat men sociale ge rechtigheid kan bevorderen door de per soonlijke vrijheid geheel of gedeeltelijk te offeren. Als voorbeeld noemde hij Sovjet-Rusland, waar wel alle vrijheid werd geofferd, maar geen sociale ge rechtigheid verkregen. Overigens acht de heer Ormel sociale gerechtigheid, gezien bepaalde uitspraken in de Bijbel, op aarde niet realiseerbaar. Hij besloot met een woord van Pas cal: ,,De mens is engel noch beest, maar het ongeluk wil, dat wie als engel wil handelen, tot beest wordt". Dit grote gevaar bedreigt ook de wel vaartsstaat, aldus de heer Ormel, die hieraan toevoegde, dat het onverstandig zou zijn om de prijs van de vrijheid te betalen, zonder dat daarvoor sociale ge rechtigheid kan worden geleverd. B.B.-middag voor West Z. Beveland Van een onzer verslaggevers GOES. De Bescherming Burgerbe volking en de Dienst Sociale Verzorging van Zuid-Beveland West hebben gister middag in „De Prins van Oranje" te Goes een bijeenkomst gehouden, waarop het kringhoofd instructies gaf in verband met de veiligheid bij atomaire gevaren. Voor Zuid-Beveland Oost zal een der gelijke middag worden gehouden te Kruiningen en voor Noord-Beveland te Kortgene. Van een onzer correspondenten GOES „We staan voor een zware Verkiezing. Het is de plicht van ieder lid van de staatkundig gereformeerde partij om voor zijn principe op te koimen. Ik prijs mij gelukkig, dat de SGP toch altijd nog een volkspartij is. Misschien vindt men het een aanfluiting wan neer een deel van het kiezers publiek voor de beginselen van deze partij op de bres staat, maar daarbij moet men niet vergeten, dat men God mee heeft." Dit zei ds. P. Zandt, algemeen voorzitter van de SGP tijdens de in zaal Krijger te Goes gehouden jaarver gadering van de provinciale ver eniging Zeeland van deze partij. Ds. Zandt zei verheugd te zijn een zo druk bezochte vergadering bij te wo nen. Hij was er dankbaar voor dat daar ouderen de partij ontvallen, er onder de jongeren mensen worden gevonden om hun moeilijke taak over te nemen. Zij zullen echter wel gewaar moeten worden, dat ze allereerst zichzelf moeten over winnen en daarna de wereld tegen zich krijgen. Spreker wist uit eigen ervaring, dat het desondanks een onherroepelijke keuze is om het smalle pad des levens te betreden. Toen Jacob bij Ezau kwam, kon hij zeggen: „Ik heb alles", terwijl Ezau slechts kon zeggen: „Ik heb veel". Gods volk heeft beloften voor dit en voor 99 Muziekvereniging krijgt uniformen Van onze correspondent ZAAMSLAG. De muziekvereniging „Volharding" te Zaamslag krijgt binnen kort uniformen. Dit deelde de voorzitter van de vereniging, de heer R. J. van de Veke. mee in de gisteravond gehouden jaarvergadering van Volharding. Uit het jaarverslag van de secretaris bieek, dat de reizen zowel bij leden als donateurs zeer goed waren bevallen. Dit jaar zal op 11 juli weer een trip worden ondernomen. Voorts zal Volharding op Koninginnedag zijn volledige medewerking aan de feestviering geven. Ook voor de toneel uitvoering bestond grote belangstelling. In kas was een batig saldo. De pen ningmeester deelde nog mee, dat het vaandel van de vereniging zeer oud is en dat binnen enkele jaren tot de aanschaf fing van een nieuw zal worden over gegaan. De aftredende bestuursleden de heren J. N. F. Serrarens en H. Houg werden bij acclamatie herkozen. ALS ER één categorie mensen is, die een journalist de stuipen op zijn afgetobde lijf kan jagen, dan zijn dat de kantoorschoon maaksters. Nu is degene die mijn bureau van stof en koffiekringen pleegt te ontdoen, een bijzonder vriendelijke vrouw. Maar als ik haar zou vragen, waar men de meeste rommel vindt, dan verwed ik er een zeerbegeerd dozijn oesters om dat er maar één antwoord mogelijk is „redactiebureaus". Toen ik gisteravond weer eens achter mijn bureau neerstreek, stond daar juist de werkster en staarde wanhopig naar de stapel paperassen die tijdens de dagenlange afwezigheid van uw nieuwsgaarder door talrijke briefjes met tips, krantenknipsels en brieven van lezers een niet meer te ordenen omvang had aangenomen. „Stil maar, ik begin er meteen aan", beloofde ik spontaan, in de hoop een vulkanisch uitbarstinkje te voor komen. En daar zit ik dan nu. Mevr. J. S.-B. te Tholen komt nog j eens terug op mijn verhaal over de Eerste Zceuwste Spekclub te Vlissin- gen, die tot de grootste van Neder-1 land uitgroeide. Zij schrijft: Geachte Heer Artemis, Een leuk verhaal, maar de zin van zo'n Spekclub heb ik niet begrepen. Je betaalt voor een grote hoop vlees en spek, maar kun je dat niet even goed in een slagerij kopen? De prijs scheelt maar weinig en dan behoef je bovendien niet bang te zijn, dat de grote klompen spek en vlees be derven vóór men ze in de huishouding heeft opgebruikt. J. S.-B. te Tholen. Antw.: Vroeger teas Het op het platteland heel gewoon dat ook niet-boeren zelf een slachtvarken hielden. De tijden zijn veranderd, maar velen verlangen in de slacht tijd nog altijd naar „iets lekker vers van 't varken", met de echte leverworst, etc. Zo ontstonden de zgn. „spekclubs". Voor vele leden is ook het spaarsysteem (slechts een paar dubbeltjes per week) erg aantrekkelijk. Maar wie niet van spek en vet varkensvlees houdt, kan inderdaad beter bij de slager terecht. Niettemin wijst de enorme groei van de Zeeuwse Spekclub wel uit, dat er nog heel wat liefhebbers van de „eigen slacht" zijn. Lange brief van (de heer?) J- A. S. uit Vlissingen. Zijn-haar reactie (door mij verkort) luidt: Mijnheer, Uw nachtelijke verhaal over de ver keerspolitie vond ik erg interessant en het deed me genoegen, dat uw Zeeuwse gastheren verklaarden geen „val" te zetten om weggebruikers te kunnen betrappen op overtredingen. Daarom trof het me deze week des te meer, toen ik bij de beruchte bocht nabij Arnemuiden (rijksweg), ee blauwe stationcar van de verkeerspo litie zag staan, verdekt opgesteld ach ter de bomen van het zgn. „driehoek je". Pas op het allerlaatste moment kon men de auto en de politieman nen zien. Klopt dat met de door u gesignaleerde sportiviteit? „Weggebruiker". Het is niet onmogelijk lat de patroullewagen daar heeft gestaan. Zolang er echter geen proces-ver- baal wordt gemaakt en daar schrijft u niets van kan men toch niet van een „val" spreken? Er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat iemand en een politieman is ook maar een mens zich even aan het gezicht van Jan Publiek wil onttrekken. Van de zijde der rijkspolitie heeft men mij met stelligheid ver zekerd, dat men van „val"-metho- den geen gebruik maakt. En wie de mentaliteit van dit korps kent, zal aan de juistheid van deze bewering geen moment twijfelen. Telefonisch gaf zekere mijnheer B. uit Vlissingen de volgende boodschap voor mij door: „Reportages over werkers bij nacht met veel belangstelling gelezen. Maar waarom wordt er alleen over een vee arts, een vuurtorenwachter, e.a. ge schreven, terwijl geen woord gerept wordt over de grootste groep nachte lijke werkers: de fabrieksarbeiders in de continubedrijven (waarvan B. er ook een is)? Krijgen de lezers zo geen verkeerde indruk?" Bij de eerste nachtreportage is duidelijk gesteld, dat deze serie niet pretendeert een volledig beeld van Zeeland bij nacht" te geven doch alleen die categorie te be lichten wier taak het is over ons welzijn en onze' veiligheid te wa ken. Als wij over alle nachtwerkers zouden schrijven, was het eind zoek: vissers, schippers, loodsen, telefonisten, journalisten, machinis ten, spoormannen, nachtportiers, enz. enz. Om deze laatste grote categorie toch niet te vergeten, kunt u deze week. als laatste in de serie, een reportage lezen oner liet nachtelijk wegvervoer, vertegenwoordigd door de chauffeur van Zeelands snelst groeiende dagblad. Mevr. J. H. P.-de K. te Middelburg schrijft:* Geachte Heer Artemis, Uw verhaal over „Blauwtjes zetten de bloemetjes buiten" heeft me in ge dachten teruggebracht naar de tijd, dat ik zelf nog verpleegster was. Een prachtige tijd, maar zwaar. Gelukkig zijn de salarissen en sociale voor zieningen voor verplegend personeel aanmerkelijk verbeterd, maar we zijn er nog niet. Hopenlijk zal uw artikel meehelpen meer begrip voor dit moei lijke en verantwoordelijke (en nog al tijd onvoldoende betaalde) werk van onze verpleegsters. J. H. P.-de K. te Middelburg. Een In anonymiteit zich hullend per soon. zich noemend „lezer uit Goes", zond een epistel van drie kantjes, waarvan de strekking in drie regels kan worden weergegeven: ,,U kunt me nog veel meer vertel len vriend Artemis, maar nertsen stinken wèl en niet een klein beetje. Ik heb het „genoegen" gehad bij me in de buurt zo'n fokkerij te mogen rui ken. 't Was er niet om te harden en zelfs in onze kamer moest je met een knijper op de neus je boterham eten. i Gelukkig zijn die hokken nu weg. Voortaan geen mooie verhaaltjes meer geloven, Artemis, maar zélf gaan rui ken. En goed!" Lezer uit Goes Indien u het verhaaltje inderdaad zélf gelezen had en goed! dan had u zich een postzegel kun nen besparen. Zeker, nertsen kun nen een penetrante stank versprei den wanneer ze zich uit angst willen verweren. Dat is normaliter in een fokkerij niet het geval. Als het daar kwalijk riekt, is dat mees tal het gevolg van niet geregeld schoonhouden van de hokken of het niet opruimen van de mest. Dat het ook zonder stank kan, heeft de fokker te 's Heer Abts- kerke aangetoond en meneer de lezer dat heb ik met mijn eigen neus kunnen constateren. Overigens zou het roor u zelf niet frisser zijn, wanneer u in den vervolge uw schrijven onderteken de? En als het even kan: graag op een fris papiertje en niet op de achterkant van besmeurde en ver frommelde kalenderblaadjes. A Heer Jac. K. te G.: Hartelijk dank. Wordt druk aan gewerkt. Heer L. C. te O.: Dank voor uw tip. Wanneer er inderdaad een ele ment nieuws in zit, zal ik graag een Babbelaar aan dit onderwerp wij den. U hoort er t.z.t. wel meer van. Heer N. v. R. te A.: Het probleem dat u aansnijdt heeft meerdere facet ten. We komen eens kijken. Hartelijk dank. Tot zover vandaag. De schoon maakster ka<n gerust zijn, morgen werk ik de rest van de corresponden tie af. Dan zijn aan de beurt de reacties op: „Trouwen met muziek te Middelburg". De Thoolse drieling, Gemeenteraad Kortgene en nogmaals de Zeeuwse Verkeerspolitie. De schoon maakster kan gerust zijn. Overigens waarde lezers laat u door haar rimpels in het voor hoofd niet afschrikken. Brieven, tele foontjes en vooral tips zijn nog steeds zeer welkom. U weet het: telefoon K 1100 2438 of Postbus 4 te Goes. het toekomende leven. In zijn openingswoord had de voor zitter van de provinciale vereniging, de heer D. Kodde, erop gewezen, dat in het achter ons liggende fëar, gelet op de uitslag van de verkiezingen voor de pro vinciale staten en de gemeenteraden, wel is gebleken, dat de SGP enige vas tigheid heeft verkregen. Het is niet een voudig in deze tijd bestuurslid te zijn. Dit geldt voor de gemeentebesturen, de provinciale overheid, maar niet in het minst voor de landsregering. De meer derheid van de volksvertegenwoordiging wil immers in eigen kracht en kunnen zaken oplossen, waardoor moeilijkheden niet kunnen uitblijven. In dit verband wees de heer Kodde op de zware verkiezingstijd die voor de deur staat. Streven van de SGP mag niet in de eerste plaats z|}n materieel voordeel te behalen. Voorop dient te staan het principe. In andere provin cies woedt een felle propagandastrijd tussen de boerenpartij en andere poli tieke partijen. Spreker noemde de pro paganda van de boerenpartij negatief. Zjj werkt zonder program en is zuiver gebonden aan personen. Bij de staatkundig gereformeerde partij is dit niet het geval; deze partij voelt zich gebonden aan Gods Woord en Wet. In de allereerste plaats is de SGP een principiële partij. Weliswaar heeft de overheid een veelomvattende taak, maar het blijft noodzakelijk Gods Woord en Getuigenis tot richtsnoer te nemen en niet ieder materieel voordeel, in strijd daarmee, uit te buiten. Daarom geldt het voor ieder en ook voor hét beleid van de kiesvereniging om God te vragen wat we moeten doen. Een voorstel tot contributieverhoging ging onder de hamer door. De secre taris-penningmeester, de heer C. Boen der, sloot de vergadering. Van onze correspondent AXEL De afdeling Axel van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale vierde gis teravond in het Centrum haar zesde lustrum. Het was een dubbel feest, want zowel de 2e voorzitter, de heer J. van Drongelen, ais de 2e secretaris, de heer L. Wielan'j, werden wegens hun 25-jarig bestuurslidmaatschap op grootse wijze gehuldigd. Na een hartelijke speech schonk de afdelingsvoorzitter, de heer A. v. Hout, de beide jubilarissen een ra diotafel, Van het hoofdbestuur van de C. B. C- mochten de beide heren een schrijfmap ontvangen. Hun echtgenotes werden in de bloemetjes gezet. De heer C. v. d. Wal, hoofdbestuurslid van de C.B.C., hield in deze bijeenkomst een boeiende rede, waarin hij zei, dat de gedaante van de maatschappij in de laatste dertig jaar veel is veranderd. In Nederland is geen organisatie, die zo'n felle strijd heeft moeten voeren als de christelijke vakbeweging. In gedaenten brengend een boek van Henri Ford wees spreker op het toenmalig standpunt van „Arbeid is koopwaar". De liberalen, al dus de heer v. d. Wal, zagen wel goed in dat wanneer de Chr. vakbeweging zou groeien het met hun goed was gedaan. Vanuit de Bijbel gezien zijn wij ook totalitair, aldus spreker, ook wij eisen alles, maar aan in het voetspoor van onze pioniers en mede-fabrieksarbeiders, die reeds op 30-jarige leeftijd versleten wa ren. De heer Van der Wal wees zijn toehoorders erop, dat zij mede leiding geven aan de wereld. Spreker merkte op. vlat loon en huis huur niet op elkaar zijn afgestemd, zo lang per jaar nog vijftienmiljoen gulden gecompenseerd moet worden. De verkor te werkweek is op mars, zo zei hij, maar men kan er op aan, dat een ernstige aanval zal worden gedaan op de zondag. Na de pauze voerde de toneelgroep Ko Bakker, op welverzorgde wijze het spel Zonsopgang op. Het Chr. Fanfare- gezelschap Hosanna verleende muzikal# medewerking.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3